Setari Cookie-uri

urmeaza sa ne casatorim

Buna.Am 21 de ani lucrez in M.A.i iar peste 2 luni ma casatoresc cu barbatul visurilor mele. E tot ceea ce imipot dori de la un barbat , e sufletul meu pereche. Locuim impreuna de 1 an si jumatate. Totul e perfect , il ador.....Din pacate exista si pata neagra in relatia noastra....parintii lui....Mai mult ea....viitoarea mea soacra....La inceput ma iubea , ma adora , era prietena mea.... Pana cand eu si el , impreuna am hotarat sa ne mutam din comuna in care locuiesc ei , pt ca vreau sa ma inscriu la facultatea de drept , iar el si-a gasit un loc de munca foarte bun in oras. De atunci ea s-a schimbat total.....Nu ma mai suporta , nu mai vrea sa auda de mine...Nu mai vorbeste cu parintii mei si incearca sub orice forma sa ma desparta de fiul ei....Ce sa fac , cum sa ma impac cu ea , cum sa fac sa accepte ca e iubim si ca suntem suflete pereche? Nu vreau sa o despart de fiul ei , dar nu vreau nici sa il pierd!
kudika412138
Postat pe 8 Iulie 2013 22:48
Daca viitorul tau sot este de acord cu decizia luata,apai sa te doara in cot ce spune soacrata,sau 10 m in spate!
Voi trebuie sa va vedeti de drunul vostru si sa va pregatiti de a fi pe piciarele voaste,indiferent cat se va plange socra.
Ii poti spune ca daca nu va lasa in pace,veti avea de gand sa plecati in strainatate la lucru sau pt toata viata ca nu-i mai poti asculta vaicarelile!Si iai inchis gura!!!
Iti spun acest lucru pt ca si eu sunt soacra,dar una care sunt intr-u totul de acord cu decizile luate de copii mei,respectiv ,nora sau ginerele!
Mai adaug uneori si ceva sfaturi ,ca sa nu para ca-s rea!
Titanika
Postat pe 8 Iulie 2013 23:04
De la: kudika412138, la data 2013-07-08 22:48:19Buna.Am 21 de ani lucrez in M.A.i iar peste 2 luni ma casatoresc cu barbatul visurilor mele. E tot ceea ce imipot dori de la un barbat , e sufletul meu pereche. Locuim impreuna de 1 an si jumatate. Totul e perfect , il ador.....Din pacate exista si pata neagra in relatia noastra....parintii lui....Mai mult ea....viitoarea mea soacra....La inceput ma iubea , ma adora , era prietena mea.... Pana cand eu si el , impreuna am hotarat sa ne mutam din comuna in care locuiesc ei , pt ca vreau sa ma inscriu la facultatea de drept , iar el si-a gasit un loc de munca foarte bun in oras. De atunci ea s-a schimbat total.....Nu ma mai suporta , nu mai vrea sa auda de mine...Nu mai vorbeste cu parintii mei si incearca sub orice forma sa ma desparta de fiul ei....Ce sa fac , cum sa ma impac cu ea , cum sa fac sa accepte ca e iubim si ca suntem suflete pereche? Nu vreau sa o despart de fiul ei , dar nu vreau nici sa il pierd!


Importanta e relatia ta cu fiul ei, nu relatia ta cu viitoarea soacra. Cu soacra, poarta-te asa cum te-ai purtat si pana acum, si daca nici dupa cateva luni, nu-i trece supararea, intreab-o ce anume o framanta.

Bafta!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 11 Iulie 2013 09:38
eeeh Vio,ce poate s-o framante pe o soacra?Sti cum suna vocea acestei soacre?uite-
Valeuuuuu,veni fufa asta si ia sucit mintile copilului meu si nu e destul ca mi la vrajit,acum mi-l ia si de acasa,mana mea dreapta,cine imi mai face mie treaba,sa-mi aduca o cana de apa cand n-o mai putea,valeeeeeeu,pt cine am muncit eu,ca doar numai pt el sa-i las toata averea si acuuuum sa ramai io singura a nimanui?Doaaaamne cu ce ti-oi fi gresit....bla,bla,bla

si ce o sa faca fomeia asta?pana la urma se va obisnui si trebuie sa-si inghita amarul in ea,nu!?eu una zic tot asa,sa-si vada de drumul lor si sa-si cladeasca cuibul lor de nebunii cum isi doresc....si la soacra mai rar depinde cat isi tine gura, ca daca iar isi da drumul la mesalitza,pa si pusi,au casa lor!!!

Titanika
Postat pe 11 Iulie 2013 10:13
De la: kudika412138, la data 2013-07-08 22:48:19Buna.Am 21 de ani lucrez in M.A.i iar peste 2 luni ma casatoresc cu barbatul visurilor mele. E tot ceea ce imipot dori de la un barbat , e sufletul meu pereche. Locuim impreuna de 1 an si jumatate. Totul e perfect , il ador.....Din pacate exista si pata neagra in relatia noastra....parintii lui....Mai mult ea....viitoarea mea soacra....La inceput ma iubea , ma adora , era prietena mea.... Pana cand eu si el , impreuna am hotarat sa ne mutam din comuna in care locuiesc ei , pt ca vreau sa ma inscriu la facultatea de drept , iar el si-a gasit un loc de munca foarte bun in oras. De atunci ea s-a schimbat total.....Nu ma mai suporta , nu mai vrea sa auda de mine...Nu mai vorbeste cu parintii mei si incearca sub orice forma sa ma desparta de fiul ei....Ce sa fac , cum sa ma impac cu ea , cum sa fac sa accepte ca e iubim si ca suntem suflete pereche? Nu vreau sa o despart de fiul ei , dar nu vreau nici sa il pierd!



Dar de ce nu discuti toate aceste aspecte cu fiul domniei sale,iubitul tau,presupun ca sunteti destul de apropiati daca urmeaza sa va casatoriti,nu???

Draga mea,problema soacrelor este universal valabila,nici nu iau in calcul micile exceptii,cand mamele soacre se inteleg cu sotiile fiilor lor!!!Deci,si in cazul tau,vei avea de luptat cu vitregia unei femei,care crede ca ii vei lua "zacamantul din aur" din casa,si ,hai ,sa fim seriosi,nu este nici pe departe vorba de asa ceva!!

Retine urmatorul lucru:daca viitorul sot te va asculta,intelege si va colabora cu tine in sensul ameliorarii tensiunii existenta in familie,faptele vor evolua multumitor,iubitul tau este cheia,care poate inchide usa rautatii mamei sale!!!Discuta cu el,exprima-ti nemultumirea ACUM,nu dupa incheierea casatoriei,caci atunci,poate va fi prea tarziu!!Daca voi doi va intelegeti,soacra si opiniile nu conteaza prea mult,dar,te rog,ia in calcul faptul ca ea va ramane mama sotului tau si il poate influenta in comportamentul fata de tine,deci numai de el depinde modificarea atitudinii mamei sale in raport cu tine!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Iulie 2013 10:58
De la: Titanika, la data 2013-07-11 10:13:00 eeeh Vio,ce poate s-o framante pe o soacra?Sti cum suna vocea acestei soacre?uite-
Valeuuuuu,veni fufa asta si ia sucit mintile copilului meu si nu e destul ca mi la vrajit,acum mi-l ia si de acasa,mana mea dreapta,cine imi mai face mie treaba,sa-mi aduca o cana de apa cand n-o mai putea,valeeeeeeu,pt cine am muncit eu,ca doar numai pt el sa-i las toata averea si acuuuum sa ramai io singura a nimanui?Doaaaamne cu ce ti-oi fi gresit....bla,bla,bla

si ce o sa faca fomeia asta?pana la urma se va obisnui si trebuie sa-si inghita amarul in ea,nu!?eu una zic tot asa,sa-si vada de drumul lor si sa-si cladeasca cuibul lor de nebunii cum isi doresc....si la soacra mai rar depinde cat isi tine gura, ca daca iar isi da drumul la mesalitza,pa si pusi,au casa lor!!!



Poate ca, daca va comunica deschis cu a ei soacra, despre starea de spriti a soacrei, mama baiatului se va simti si ea bagata in seama, inteleasa etc, si va redeveni femeia draguta care era inainte.

Nu vorbim aici de o soacra care si-a refuzat viitoarea nora din start, ci vorbim de o femeie care s-a inteles, initial, bine cu iubita fiului ei, ca mai apoi sa se schimbe. E o foarte mare diferenta intre cele doua tipuri de soacre.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 12 Iulie 2013 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa ma mut la iubit! 84 De la: kudika_935099 28 Ianuarie 2014 23:33
Pareri diferite dupa 6 ani de relatie 9 De la: simmy_mona 12 Ianuarie 2013 21:08
ma puteti ajuta 5 De la: kudika_nikole 23 Decembrie 2011 21:13
domnisoara de onoare 22 De la: oportunity 8 Iunie 2014 22:31
Sa-ti visezi alesul... in noaptea de sanziene 28 De la: stephaniecarmen 15 Septembrie 2009 18:02