Setari Cookie-uri

Am procedat corect sau nu?

Am o relatie cu un barbat (mai mare decat mine cu 12 ani),de aproximativ 4 luni de zile. Ne-am cunoscut la o nunta, el e fotograf la astfel de evenimente, eu eram singura la momentul respectiv,s-a bagat in seama cu mine si mi-a cerut nr de telefon si fiind singura, i l-am dat si astfel am inceput o relatie.Totul a fost ok la inceput, in afara ca l-am prins cu diverse minciuni, prima a fost in legatura cu varsta lui, mi-a zis ca are mai putini ani decat avea de fapt. L-am iertat cu conditia sa nu ma mai minta cu nimic absolut. Doar ca acum sunt in dubii...Zilele trecute i-am cerut sa-mi arate mesajele sale de pe facebook, nu sunt genul asta de persoana dar am intrat la banuieli, dupa ce am vazut ca l-a intrebat o tipa ce face si eu, fiind langa el am vazut ca nu i-a raspuns, si acum zic...daca nu avea nimic de ascuns de ce nu i-a raspuns tipei? Asa ca i-am cerut foarte hotarata ca vreau sa ii vad mesajele de pe facebook. in Inbox nu avea nimic dubios, si era cat pe ce sa ies din contul lui cand mi-a trecut prin cap sa ma uit si prin arhiva..acolo ce vad? o discutie cu o domnisoara de liceu, din luna august cand noi aveam deja 3 luni de relatie,unde ii spunea draga mea si preferata mea, exact cuvintele care m-i le spunea si mie, si o intreba daca vrea sa mearga cu el 2 zile undeva cu cortul(el fiind in concediu) Eu nu am vrut sa merg nicaieri cu el desi m-a invitat, fiindca nu aveam bani si imi era rusine sa merg pe banii lui... Tipa l-a refuzat politicos, iar mai apoi el a invitat-o la un biliar.nu mi-a venit sa cred ce vad, cu o alta fata a avut o cnversatie din septembrie, tipa l-a intrebat cum ii merge cu fetele si el a zis ca nu se lipeste nimic de el,deci m-am suparat enorm cand am vazut acele discutii, mi-am luat bagajele, fiindca ma mutasem cu el de 3 zile, ai am plecat. el a inceput sa planga sa imi zica sa nu plec ca ma iubeste ,dar eu nu mai pot sa il cred..chiar nu mai pot avea incredere in el, m-as gandi mereu unde e si cu cine e, mai ales la job-ul care il are, fiind fotograf la diverse evenimente si vazand cum aborda el fetele pe facebook, le invita la o sedinta foto...increderea mea in el s-a dus. deci, as vrea sa sm o parere despre cum se vede situatia asta din afara, eu am 23 de ani si el 35. orice parere m-ar ajuta.. sunt eu exagerata ca m-am despartit de el din acest motiv sau am procedat corect?
kudika_nicole22
Postat pe 10 Octombrie 2013 13:23
biliar* si conversatie* . scuzati greselile
kudika_nicole22
Postat pe 10 Octombrie 2013 13:26
Prin natura meseriei este un vesnic "cucerit" de (sexul)frumos! In afara faptului ca este si mai batran cu 12 ani...parerea mea este ca ai procedat bine, renuntand la aceasta relatie!
rondina
Postat pe 10 Octombrie 2013 13:49
De la: nikky22, la data 2013-10-10 13:23:55Am o relatie cu un barbat (mai mare decat mine cu 12 ani),de aproximativ 4 luni de zile. Ne-am cunoscut la o nunta, el e fotograf la astfel de evenimente, eu eram singura la momentul respectiv,s-a bagat in seama cu mine si mi-a cerut nr de telefon si fiind singura, i l-am dat si astfel am inceput o relatie.Totul a fost ok la inceput, in afara ca l-am prins cu diverse minciuni, prima a fost in legatura cu varsta lui, mi-a zis ca are mai putini ani decat avea de fapt. L-am iertat cu conditia sa nu ma mai minta cu nimic absolut. Doar ca acum sunt in dubii.........................................


Da,ai procedat corect,parerea mea,dar ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si in dorintele tale!!!Este plin pamantul de barbati,cuceritori de femei,si nu cred ca ai nevoie de asa ceva!!!!Diferenta de varsta nu ar fi o problema,daca relatia ar decurge armonios,ceea ce aflu ca nu se intampla!!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Octombrie 2013 14:26
Bravo! Ma bucur ca ai avut taria sa faci lucrul asta, esti o fata desteapta si ai procedat bine lasand ratiunea sa aleaga. Uneori, inima da gres.
cuba_libre
Postat pe 10 Octombrie 2013 14:55
Asa e, mintea mea imi spunea sa nu ii mai acord nici o sansa fiindca daca a facut asta o data o va mai face. Exista un singur lucru care ma pune pe ganduri. Eu am un copil dintr-o relatie anterioara, iar baiatul meu il simpatizeaza mult, si el spune ca il iubeste mult ca pe copilul lui, tocmai de accea am si intrebat daca am procedat corect sau nu ca m-am despartit de el. El mi-a zis de multe ori ca majoritatea barbatilor fug de femeile care au copil/copii din relatia anterioara si asta m-a descurajat intr-un fel,de asta ma si gandeam ca poate mai pot salva ceva din relatia asta, poate poate....se va schimba, dar mintea mea imi spune sa nu ma complic mai mult decat am facut-o.
kudika_nicole22
Postat pe 10 Octombrie 2013 15:30
Probabil pe asta mizeaza ca sa te tina langa el. Pe afectiunea probabil sincera fata de copil. Dar nu mi se pare normal ca fiind deja mutata la el sa nu raspunda la mesaje. Putea foarte bine sa raspunda: sunt ok, o tin in brate pe iubita mea.
Sa-ti traiasca flacaul !
luchianramona
Postat pe 10 Octombrie 2013 15:42
Multumesc. Da, asa este, putea sa raspunda dar dupa cum am vazut are multe secrete fata de mine, a si invitat alta fata sa vina cu el in concediu vreo 2 zile...pe motiv ca eu nu am vrut sa merg cu el nicaieri (si i-am stricat concediul, asa cum mi-a zis chiar el la nervi) Tipa respectiva l-a refuzat dar el tot insista macar la un biliard sa iasa cu el. i-a cerut si numarul nou de telefon,deci e clar... Acum se tine dupa mine, insista si plange sa ne impacam,dar e clar ca nu mai pot sa am incredere in el, si nici nu vreau sa stau cu el doar pentru copil. Am impresia ca lui nu ii pare rau pentru ce a facut, mai mult ii pare rau ca l-am prins, dupa cum am zis, conversatiile pe facebook nu i le-am surprins in Inbox ci in arhiva, deci a avut grija sa ascunda totul din timp. Nu stiu de ce unii barbati nu se pot multumi doar cu ce au langa ei.
kudika_nicole22
Postat pe 10 Octombrie 2013 15:49
Asa sunt unii ! Ce-i drept ca nu sunteti de mult in relatie, dar totusi mutarea ta la el reprezinta un angajament ferm din partea amandorura, fara motive de dubii, iar el sa-si tina "bucatelele" deoparte in caz ca nu merge bine traba intre voi.
Parerea mea este ca ai procedat corect. Intr-o relatie serioasa nu se umbla cu ascunzisuri si secrete.
In alta ordine de idei SUPERB pisoiul de la avatar !!!
luchianramona
Postat pe 10 Octombrie 2013 15:55
Au mai existat minciuni inca de la inceput...dar am zis ca poate baga la cap ca nu tolerez minciuna si isi revine. Se pare ca degeaba. Azi e a5-a zi de cand nu l-am vazut si mi-e foarte dor de el dar sper sa fiu tare si sa nu-l sun. As vrea sa cred ca o sa se schimbe, mi-a zis ca ma iubeste din tot sufletul, a plans cand i-am spus ca nu pot sa ii tolerez asa ceva si ca vreau sa ne despartim...s-a pus si in genunchi in fata mea ca sa il iert dar eu nu stiu daca ar mai avea rost sa ma impac cu el daca de la inceput a inceput cu minciuni si secrete. Nici sa vreau nu mai pot avea incredere in el. Mereu m-as gandi ca iar imi ascunde ceva...
kudika_nicole22
Postat pe 12 Octombrie 2013 03:08
Copilul tau merita sa aiba o mama care sa fie iubita si respectata, nu inselata si mintita. Cum ar fi sa stai cu un barbat doar pentru ca se poarta frumos cu fiul tau?! Nu e suficient! De ce sa faci compromisul asta? Nu te gandesti ca cel mic va creste si va observa ca mami e nefericita sau ca exista niste conflicte intre voi doi?! Copiii sunt foarte receptivi, nu au cum sa-i pacalesti. El va suferi din cauza asta. Asa e, majoritatea barbatilor fug de responsabilitatea de a creste copilul altcuiva, dar exista si barbati buni, iubitori, sinceri, generosi, fata de AMBII (mama si copilul).
cuba_libre
Postat pe 12 Octombrie 2013 09:37
Va multumesc tuturor pentru pareri. Da, aveti dreptate, daca stau sa ma gandesc mai bine, in aceasta relatie sunt multe lucruri care lipsesc printre care increderea si respectul, care sunt esentiale pentru a avea o relatie sanatoasa. Eu am sperat de la bun inceput ca se va schimba, dar adevarul e ca nu s-a schimbat, el e si in continua miscare mereu,vrea ba la munte, ba la gratare, ba sa "vada meciul" prin cluburi, fara mine bineinteles, eu nu pot sa merg cu el si cu baiatul dupa mine seara tarziu, m-i se pare mult prea agitat pentru mine, la varsta lui trebuia sa fie altfel daca intr-adevar vroia sa-si faca o familie asa cum zice el. Cred ca el de fapt vrea sa stau eu acasa si el sa aiba toata libertatea de care are nevoie. Macar de era de varsta mea nu ma mai enervam asa tare, ziceam ca el nu s-a maturizat inca, dar la cei 35 de ani ai lui....sa se duca prin cluburi...mai ales fara mine, nu stiu daca asta e o atitudine de familist asa cum se da el a fii.Nu stiu de ce vrea sa vada el meciul in club neaparat, se poate vedea si de la un cafe bar sau de ce nu, si de acasa. Plus ca de fiecare data daca eu ies undeva,la cumparaturi, sau cu treaba prin oras,trebuie sa ii zic mereu unde anume ma duc si sa ii dau explicatii, nu pare sa aiba incredere in mine deloc. O sa incerc sa nu ma mai complic si sa nu mai pun la suflet, bine ca l-am descoperit acum ce fel de persoana e si nu dupa cativa ani.
kudika_nicole22
Postat pe 12 Octombrie 2013 13:29
Poate ca as putea sa uit de el daca nu ar incerca sa se bage in seama cu orice pretext posibil.Nu inteleg cum unii nu pricep care le e limita. Spune ca alta ca mine nu o sa mai gaseasca. Cam tarziu si-a dat seama.
kudika_nicole22
Postat pe 13 Octombrie 2013 13:56
De la: nikky22, la data 2013-10-13 13:56:15Poate ca as putea sa uit de el daca nu ar incerca sa se bage in seama cu orice pretext posibil.Nu inteleg cum unii nu pricep care le e limita. Spune ca alta ca mine nu o sa mai gaseasca. Cam tarziu si-a dat seama.



Ignora-l,nimeni nu te poate obliga sa faci ceva, ce nu doresti sa faci!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Octombrie 2013 14:19
cand esti luat de val nu mai tii cont de inima
Nick_87
Postat pe 13 Octombrie 2013 16:13
De la: kudika_15804, la data 2013-10-13 14:19:51
De la: nikky22, la data 2013-10-13 13:56:15Poate ca as putea sa uit de el daca nu ar incerca sa se bage in seama cu orice pretext posibil.Nu inteleg cum unii nu pricep care le e limita. Spune ca alta ca mine nu o sa mai gaseasca. Cam tarziu si-a dat seama.



Ignora-l,nimeni nu te poate obliga sa faci ceva, ce nu doresti sa faci!!!




Genul asta de barbati sunt imaturi si nici nu se or desteptatii niciodata. Nu vrea nici sa te piarda, dar nici sa renunte la aventurile si viata in libertinaj. Uita-l si te vei vindeca. Ii vei face cel mai rau copilului tau, cand se va atasa din ce in ce mai mult, el avand nevoie de o parte barbateasca si el a acoperit acel gol.
cristina_boeru_30
Postat pe 13 Octombrie 2013 18:32
Mai tarziu vei avea mult mai multe probleme cu el avand in vedere ca ai un copil dintr-o alta relatie...Niciodata nu-l va considera ca pe copilul lui...Asa ca mai bine ai grija de copil si dai dracului de barbati...Cel mai bine e sa ai o relatie lejera fiecare cu ale lui va intalniti cand aveti chef si timp...Trebuie sa te gandesti la copil prima data.
anrya
Postat pe 14 Octombrie 2013 15:09
De la: kudika_937465, la data 2013-10-13 16:13:42cand esti luat de val nu mai tii cont de inima
Aici te referi la mine sau la .. el ? Nu am inteles prea bine la ce te referi...
kudika_nicole22
Postat pe 14 Octombrie 2013 17:56
De la: anrya, la data 2013-10-14 15:09:59Mai tarziu vei avea mult mai multe probleme cu el avand in vedere ca ai un copil dintr-o alta relatie...Niciodata nu-l va considera ca pe copilul lui...Asa ca mai bine ai grija de copil si dai dracului de barbati...Cel mai bine e sa ai o relatie lejera fiecare cu ale lui va intalniti cand aveti chef si timp...Trebuie sa te gandesti la copil prima data.
La asa ceva m-am gandit si eu, ar fii mai bine sa am o relatie deschisa cu altcineva si sa ne intalnim fiecare cand poate, dar ma tem ca mai devreme sau mai tarziu o sa ma implic sentimental mai mult decat trebuie si nu vreau... prefer sa am grija de copilul meu. Pe el l-am pus mereu pe primul loc. Barbati mai sunt dar copilul meu e numai unul.
kudika_nicole22
Postat pe 14 Octombrie 2013 18:01
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-13 18:32:32
De la: kudika_15804, la data 2013-10-13 14:19:51
De la: nikky22, la data 2013-10-13 13:56:15Poate ca as putea sa uit de el daca nu ar incerca sa se bage in seama cu orice pretext posibil.Nu inteleg cum unii nu pricep care le e limita. Spune ca alta ca mine nu o sa mai gaseasca. Cam tarziu si-a dat seama.



Ignora-l,nimeni nu te poate obliga sa faci ceva, ce nu doresti sa faci!!!




Genul asta de barbati sunt imaturi si nici nu se or desteptatii niciodata. Nu vrea nici sa te piarda, dar nici sa renunte la aventurile si viata in libertinaj. Uita-l si te vei vindeca. Ii vei face cel mai rau copilului tau, cand se va atasa din ce in ce mai mult, el avand nevoie de o parte barbateasca si el a acoperit acel gol.
Asa este, el ma vrea si pe mine dar si o viata plina de distractii, iesiri in oras cu prietenii aproape in fiecare zi, in cluburi daca s-ar putea la fel ar vrea sa iasa...din conversatiile lui pe Facebook care le-am citit, el aborda in special fetele tinere,motivul era sa le faca o sedinta foto,si din ce am citit, el a vorbit mai mult cu o fata care da bacul de abia la anul..deci nici 20 de ani nu avea fata respectiva,era mai tanara si decat mine, l-am pus sa se duca sa se uite in oglinda si sa realizeze ca ce face el n-are limita.Nu stiu ce a fost in capul lui, urata nu sunt, proasta nu sunt...(daca eram nu ii mai descopeream adevaratul caracter). Nu stiu de ce nu s-a multumit doar cu mine dar nici nu am de gand sa ma mai gandesc prea mult la asta. Viata e prea scurta ca sa stau cu cineva care nu stie ce isi doreste cu adevarat. Pana acum am zis ca el nu a avut noroc in dragoste, acum am inteles cu adevarat de ce a ramas singur pana la varsta asta, intr-un fel imi pare rau de el,dar fiecare e liber sa isi aleaga drumul care il vrea in viata, el o sa ramana cu distractiile si...cam atat.
kudika_nicole22
Postat pe 14 Octombrie 2013 18:14
Pai mai fat=0. In 4 luni tu vrei sa iti stea in genughi ? Dragostea, respectul, fidelitatea eu cred ca se castiga in timp. Parerea mea ca trebuia sa ai rabdare, 4 luni imi pare incredibil de scurt ca sa simta cu adevarat ceva pentru tine sau tu pentru el. Daca in astea 4 luni tu simteai ceva cu adevarat pentru el ma gandesc probabil mai dadeai o sansa.
kind_er
Postat pe 14 Octombrie 2013 19:09
In 4 luni de zile nu pot sa spun ca am ajuns sa-l iubesc fiindca as minti, dar ceva sentimente am pentru el. In schimb,el spune ca ma iubeste. Si vrei sa-ti mai zic ceva? Da,mi-a cazut in genunchi cerandu-mi iertare in ziua cand m-am despartit de el,repeta in continuu ca ma iubeste din toata inima.Daca m-ar fii iubit de ce cauta in continuare pe altele? Asta inseamna ca ma iubeste? Invita pe alta in concediu cu el, ii spune "draga" si "fata mea preferata", t-i se pare ca ma iubeste foarte mult, nu?Primeste beep-uri si nu e interesat sa sune inapoi sa vada cine e,macar de curiozitate,poate suna cand nu e cu mine, are el secretele lui din cate am vazut, primeste si diverse apeluri cu nr necunoscut la ore tarzii din noapte, iese in oras pe ascuns, tie t-i se pare un inceput bun pentru 4 luni de relatie? Daca nu ar fii vinovat nu mi-ar ascunde nimic din toate astea.Spune ca ma iubeste, vorbele lui imi spun asta, dar faptele lui imi spun altceva. Daca nu le aflam eu singura el nu avea de gand sa imi zica nimic. O relatie bazata pe minciuna nu e relatie. M-a mintit de la bun inceput cu varsta lui, si cu multe alte lucruri marunte, atunci trebuia eu sa imi pun niste semne de intrebare dar nu-i nimic, am invatat ceva din relatia asta si o sa merg mai departe.
kudika_nicole22
Postat pe 14 Octombrie 2013 19:45
nu te-ai gandit sa scri un roman pe tema asta, pun pariu ca ai avea..succes, cel putin..
revenind la subiect,da ai facut bine ..si invata sa nu mai fi asa..credula..
bafta!
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 20:04
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 20:04:01 nu te-ai gandit sa scri un roman pe tema asta, pun pariu ca ai avea..succes, cel putin..
revenind la subiect,da ai facut bine ..si invata sa nu mai fi asa..credula..
bafta!
Poti fii sigura ca pe viitor nu o sa mai fiu atat de credula Si sincer, eu preferam adevarul in locul unor minciuni. Am detaliat atat pentru Kinder,el mi-a zis ca incredera,respectul si fidelitatea se castiga in timp. Asa si este, nu spun ca asteptam din partea lui iubirea suprema dar macar puteam sa am parte de adevar,nu de minciuni peste minciuni. Nu cred ca am cerut prea mult de la el. Oricum,toate parerile imi sunt de folos fiindca acum vad situatia din afara asa cum o vad si altii.
kudika_nicole22
Postat pe 14 Octombrie 2013 20:17
De la: nikky22, la data 2013-10-14 20:17:08
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 20:04:01 nu te-ai gandit sa scri un roman pe tema asta, pun pariu ca ai avea..succes, cel putin..
revenind la subiect,da ai facut bine ..si invata sa nu mai fi asa..credula..
bafta!
Poti fii sigura ca pe viitor nu o sa mai fiu atat de credula Si sincer, eu preferam adevarul in locul unor minciuni. Am detaliat atat pentru Kinder,el mi-a zis ca incredera,respectul si fidelitatea se castiga in timp. Asa si este, nu spun ca asteptam din partea lui iubirea suprema dar macar puteam sa am parte de adevar,nu de minciuni peste minciuni. Nu cred ca am cerut prea mult de la el. Oricum,toate parerile imi sunt de folos fiindca acum vad situatia din afara asa cum o vad si altii.

Ok..e bine de stiut, omul cat traieste invata! Eu iti doresc succes in toate si ai grija de tine si de copilul tau, ca asta este cel mai important!
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 20:21
Multumesc pentru urari
kudika_nicole22
Postat pe 14 Octombrie 2013 20:28
De la: nikky22, la data 2013-10-14 20:28:04Multumesc pentru urari

Cu drag, te incurajam... si grija de tine..seara frumoasa!
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 20:32
Vad ca esti destul de frumoasa ca sa nu iti faci griji ca nu te va mai place cineva pe viitor. Cert este faptul ca este foarte usor sa gasesti un barbat pentru tine, dar foarte greu un tata pentru copilul tau. Presuspun ca cel adevarat nu isi face datoria.
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:29
Da, cel adevarat e tata doar cu numele,dar nu e nici o problema, ma descurc si singura cu cel mic.
kudika_nicole22
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:52
De la: nikky22, la data 2013-10-14 22:52:50Da, cel adevarat e tata doar cu numele,dar nu e nici o problema, ma descurc si singura cu cel mic.

Asa TREBUIE!
Mult curaj..in viata..sa fi iubita!
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt insarcinata si singura dupa o relatie de 13 ani 240 De la: kudika029282 12 Septembrie 2010 11:18
Mod de a da papucii... 53 De la: inocentafurata 11 Septembrie 2009 14:37
singura de valentine's day 7 De la: Macika00 16 Februarie 2014 08:18
Mai e ceva de facut? 11 De la: kudika017520 23 Octombrie 2009 16:09
merita sa ma mai impac cu el? 33 De la: justforfun84 29 Martie 2011 17:03