Setari Cookie-uri

Banii de nunta in cont gresit

Deschid acest subiect in speranta ca gasesc un coleg de suferinta. Acum un an am avut nunta superba, am o casnicie excelenta, am o viata frumoasa, multumesc Doamne.

Dupa nunta, ai mei ne-au luat banii de dar zicandu-ne ca vor plati datoriile de nunta (tata s-a ocupat de toate) dupa care ne vor da restul. Dupa plata datoriilor, am mers sa ne dea restul iar ei au pus banii intr-un cont al lor spunandu-ne ca e mai bine sa ramana la ei...de atunci ne rugam sa ne dea banii, sa nu ne mai trateze ca pe copii, sotul meu a fost foarte afectat de aceasta lipsa de respect...nu ii mai suporta pe ai mei. Inainte el era ginerele perfect, insa ai mei nu au stiut sa aprecieze...Nu inteleg de ce sa ne tina ei banii...voi ce parere aveti? Ma macina zilnic. Noi ne chinuim tare rau ca nu avem unde sta...iar cu acei bani am putea sa ridicam o casa, teren avem. Sunt total lipsita de idei:(
kudika_944494
Postat pe 3 Decembrie 2013 19:44
Comportamentul parintilor tai vis-a-vis de aceasta problema, lasa de dorit.

Ar trebui sa insisti si sa discuti cu ei, amenintandu-i chiar ca vei rupe orice legatura cu ei, pana nu va inapoiaza banii de la nunta. Mai ales ca tu si sotul tau sunteti la inceput de drum in viata, ati avea cu mult mai multa nevoie de acei bani, decat au nevoie parintii tai de ei, sunt convinsa de asta.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 4 Decembrie 2013 09:00
am mare nevoie de acei bani. Cand avem frigiderul gol sau cand dam un salariu pe chirie...ne gandim ca vai de noi, avem bani si nu ne putem folosi de ei. Banii aia ne-ar fi scapat de multe, erau planuiti de noi la perfectie, insa iata ce ne-au facut ai mei. Si nu inteleg de ce...Nu suntem copii rai, din contra! Suntem scoliti, servicii decente, la locul nostru
kudika_944494
Postat pe 4 Decembrie 2013 13:54
Spune-le ca daca nu va da banii, veniti sa locuiti cu ei si sa va intretina. Eeee ! Chiar nu mi se pare normal. Sunt banii vostri de inceput de drum !
luchianramona
Postat pe 4 Decembrie 2013 14:13
te-ai gandit ca poate e vrajeala si nu ii mai au?
kudika_942526
Postat pe 4 Decembrie 2013 14:39
Nu m-am gandit la asta ! Sper mereu sa se rezolve, desi mai bine imi vad de treaba mea cu sotul meu. Ca sa nu va mai spun ca ai mei au avut mereu pretentia sa facem toate sarbatorile cu ei (ei sunt in alt oras decat socrii si noi), nu ii intereseaza parerea sotului, nu il apreciaza. Le-am respectat toate dorintele, sotul meu nu a mai facut sarbatorile cu ai lui de 4 ani! Anul asta m-a rugat sotul meu sa facem sarb cu ai lui, pentru ca isi doreste mult, ceea ce e de inteles. Iar ai mei au inceput deja scandalul...
kudika_944494
Postat pe 4 Decembrie 2013 19:42
De la: kudika_944494, la data 2013-12-03 19:44:04Deschid acest subiect in speranta ca gasesc un coleg de suferinta. Acum un an am avut nunta superba, am o casnicie excelenta, am o viata frumoasa, multumesc Doamne.

Dupa nunta, ai mei ne-au luat banii de dar zicandu-ne ca vor plati datoriile de nunta (tata s-a ocupat de toate) dupa care ne vor da restul. Dupa plata datoriilor, am mers sa ne dea restul iar ei au pus banii intr-un cont al lor spunandu-ne ca e mai bine sa ramana la ei...de atunci ne rugam sa ne dea banii, sa nu ne mai trateze ca pe copii, sotul meu a fost foarte afectat de aceasta lipsa de respect...nu ii mai suporta pe ai mei. Inainte el era ginerele perfect, insa ai mei nu au stiut sa aprecieze...Nu inteleg de ce sa ne tina ei banii...voi ce parere aveti? Ma macina zilnic. Noi ne chinuim tare rau ca nu avem unde sta...iar cu acei bani am putea sa ridicam o casa, teren avem. Sunt total lipsita de idei:(



ESte abuz de incredere ,chiar dac aeste vorba de parintii tai!!Draga mea,nu ai ce sa faci,s-a profitat de naivitatea voastra,si daca parintii tai au ales aceasta cale ingrata ,de obtinere de castiguri banesti,spune foarte mult despre domniile lor!!!Nu ii poti forta sa va inapoieze banii,caci nu ati incheiat niciun act doveditor ,este de inteles asta,caci vorbim despre niste parinti,nu despre straini,dar realitatea este diferita in cazul vostru!!!Poti astepta sa se razgandeasca domniile lor,aceasta este valabil in cazul in care sunteti inarmati cu rabdare!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2013 19:54
De la: kudika_944494, la data 2013-12-04 19:42:57Nu m-am gandit la asta ! Sper mereu sa se rezolve, desi mai bine imi vad de treaba mea cu sotul meu. Ca sa nu va mai spun ca ai mei au avut mereu pretentia sa facem toate sarbatorile cu ei (ei sunt in alt oras decat socrii si noi), nu ii intereseaza parerea sotului, nu il apreciaza. Le-am respectat toate dorintele, sotul meu nu a mai facut sarbatorile cu ai lui de 4 ani! Anul asta m-a rugat sotul meu sa facem sarb cu ai lui, pentru ca isi doreste mult, ceea ce e de inteles. Iar ai mei au inceput deja scandalul...



Esti capabila sa va organizati viata privata,tu si sotul tau,fara influentele parintilor?????Cum as proceda intr-o astfel de situatie???Simplu,mi-as face un program de sarbatori,doar cu sotul meu,eventual,si cu prieteni de familie,refuzand ofertele parintilor de ambele parti,in acest mod veti deveni neutri si se vor linisti apele in familie,iar daca parintii se supara,nu este nicio problema,le vor trece nervii,ca doar sunt parinti,nu?????NU am intels niciodata amestecul parintilor in viata personala a copiilor lor,mai mult decat le este permis!!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2013 20:00
Da, este trist cand se amesteca. Eu si sotul nu le-am permis niciodata mai mult decat trebuie, insa ei nu inteleg! Iar treaba cu banii: acesti bani ii lasasem in casa mea parinteasca pentru ca ai mei sa plateasca datoriile de nunta, urmand sa ni-i dea inapoi cand ne intorceam din luna de miere. Dar ne-am trezit cu banii in contul lor, unde nu avem acces...plus scandaluri...
kudika_944494
Postat pe 5 Decembrie 2013 10:06
De la: kudika_944494, la data 2013-12-04 13:54:23am mare nevoie de acei bani. Cand avem frigiderul gol sau cand dam un salariu pe chirie...ne gandim ca vai de noi, avem bani si nu ne putem folosi de ei. Banii aia ne-ar fi scapat de multe, erau planuiti de noi la perfectie, insa iata ce ne-au facut ai mei. Si nu inteleg de ce...Nu suntem copii rai, din contra! Suntem scoliti, servicii decente, la locul nostru


Unor oameni, banii le iau, din pacate, mintile.

Chiar imi pare rau de situatia in care va aflati tu si sotul tau. Nu pot decat sa sper ca parintii tai vor reveni cu picioarele pe pamant si va vor inapoia ceea ce vi se cuvine voua de drept. In fond, banii aceia reprezinta cadoul din partea invitatilor de la nunta, pentru voi doi, ca sa va puteti face un mic cheag, pana reusiti sa puneti voi insiva ceva bani deoparte.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 5 Decembrie 2013 10:52
Ar mai fi o varianta, dar asta inseamna barfa si, mai mult ca sigur, scandaluri fara rost. Ideea e sa le povestiti celor care v-au onorat cu prezenta la fericitul eveniment, de faptul ca parintii tai v-au sechestrat pur si simpluu banii. Poate daca sunt luati la rost si de catre alte persoane, nu le va pica bine si vor ceda. Zic si io...
luchianramona
Postat pe 5 Decembrie 2013 12:33

Asa este. Toate planurile ni s-au naruit. Acum stam in chirie, desi trebuia sa incepem casa in 2012, dupa nunta! In feb tre sa ma mut cu socrii mei pentru a putea incepe constructia (financiar vorbind). Avem si rata la masina...si vrem si noi un copil, ca fiecare om! Banii de la nunta ne-ar fi scapat de aceste probleme. Ai mei isi cumpara numai chestii de milioane de lei...aparatura, haine, excursii! Noi stam in chirie, rate, datorii! Ai mei au zis ca nu ne vor ajuta deloc la casa iar acei bani sunt ai nostri, insa raman la ei:))))




De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-05 10:52:12
De la: kudika_944494, la data 2013-12-04 13:54:23am mare nevoie de acei bani. Cand avem frigiderul gol sau cand dam un salariu pe chirie...ne gandim ca vai de noi, avem bani si nu ne putem folosi de ei. Banii aia ne-ar fi scapat de multe, erau planuiti de noi la perfectie, insa iata ce ne-au facut ai mei. Si nu inteleg de ce...Nu suntem copii rai, din contra! Suntem scoliti, servicii decente, la locul nostru


Unor oameni, banii le iau, din pacate, mintile.

Chiar imi pare rau de situatia in care va aflati tu si sotul tau. Nu pot decat sa sper ca parintii tai vor reveni cu picioarele pe pamant si va vor inapoia ceea ce vi se cuvine voua de drept. In fond, banii aceia reprezinta cadoul din partea invitatilor de la nunta, pentru voi doi, ca sa va puteti face un mic cheag, pana reusiti sa puneti voi insiva ceva bani deoparte.
kudika_944494
Postat pe 5 Decembrie 2013 12:35
in cazul asta..vb cu socrii mergi cu sotul tau..peste ei si le cereti banii. daca nu ii spui ca vii si cu politia. tu ai planuri de viitor iar banii sun ai tai. daca nu iti returneaza banii nu vei mai vorbii niciodata cu ei...stiu ca eiti e greu dar la ce iti fac nici nu merita sa mai vb cu ei ;) bataie de joc
kudika_942526
Postat pe 5 Decembrie 2013 13:49
...si cu tot alaiul de nuntasi dupa voi. Acum pe bune, sa-i tocati la cap pana cedeaza sa va dea banii.
luchianramona
Postat pe 5 Decembrie 2013 15:13
Sfaturile voastre sunt incurajatoare si va multumesc tuturor! O sa incerc sa fiu si mai drastica cu ei! Eu nu am vb cu ei anul trecut dupa nunta cam 3 luni...apoi au inceput ca mamei ii este rau, ca poate maine moare etc.
Tin sa precizez ca mai toata lumea din jur (neamuri, fratii lor, vecinii) au incercat sa le deschida ochii sa vada ca nu procedeaza bine, insa ei au preferat sa faca tot asa! Multa lume ne sustine, dar ce folos?
kudika_944494
Postat pe 5 Decembrie 2013 18:29
De la: kudika_944494, la data 2013-12-05 18:29:51Sfaturile voastre sunt incurajatoare si va multumesc tuturor! O sa incerc sa fiu si mai drastica cu ei! Eu nu am vb cu ei anul trecut dupa nunta cam 3 luni...apoi au inceput ca mamei ii este rau, ca poate maine moare etc.
Tin sa precizez ca mai toata lumea din jur (neamuri, fratii lor, vecinii) au incercat sa le deschida ochii sa vada ca nu procedeaza bine, insa ei au preferat sa faca tot asa! Multa lume ne sustine, dar ce folos?



Draga mea,stiu ca suferi,doar sunt parintii tai,dar te incurajez sa fii indiferenta fata de domniile lor,fii diplomata,nu te duce cu alaiul de scandalagii dupa tine caci nu vei rezolva nimib,banii sunt oricum in cont,parintii tai,probabil,spera la o dobanda multumitoare pentru ei!!!!Fii distanta in relatia cu ei,aceasta nu denota lipsa de respect,dimpotriva,este vorba de demnitate!!!Cu timpul se vor limpezi apele,in favoarea sau defavoarea voastra!!Sper ca parintii tai sa fie rationali si sa revina la calitatea de parinte!!!Oricum,petreceti-va sarbatorile departe de familiile de origine,asa va veti putea relaxa!!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Decembrie 2013 19:22
Nu pot SA CRED CA AI ASEMENEA PARINTI. Chiar sunt parintii tai? eu sper sa rezolvi problema cu parintii, cu toate ca eu cred ca banii nu o sa ii mai vezi niciodata
yumy
Postat pe 5 Decembrie 2013 20:26
Chestia cu alaiul de nuntasi dupa voi, a fost o gluma, practic asa ceva nici nu se poate si nici nu o veti face. A fost o completare la postul lui 526 : voi, socrii, poate chiar politia, iar eu am "sarit" cu alaiul si nu cu unul de scandalagii. Ma rog, cine VREA intelege. In ceea ce priveste diplomatia, parerea mea este ca ai fost destul de diplomata si rabdatoare.
luchianramona
Postat pe 6 Decembrie 2013 10:14
Da, am inteles ce ai spus tu anterior:)

Voi fi in continuare diplomata si o sa am rabdare si incredere in Dumnezeu, El stie mai bine menirea noastra! Ma bucur ca exista si oameni care ma sustin pentru ca la un moment dat incepusem sa cred ca eu am gresit cu ceva:)))



De la: luchianramona, la data 2013-12-06 10:14:13Chestia cu alaiul de nuntasi dupa voi, a fost o gluma, practic asa ceva nici nu se poate si nici nu o veti face. A fost o completare la postul lui 526 : voi, socrii, poate chiar politia, iar eu am "sarit" cu alaiul si nu cu unul de scandalagii. Ma rog, cine VREA intelege. In ceea ce priveste diplomatia, parerea mea este ca ai fost destul de diplomata si rabdatoare.
kudika_944494
Postat pe 6 Decembrie 2013 10:21
Trebuie sa precizez ca parintii mei sunt de fapt matusa si unchiul meu care m-au adoptat cand parintii mei naturali s-au separat. Nu stiu prin ce metode l-au convins pe tatal meu natural sa ma lase in grija lor...el fiind fratele mamei mele adoptive!


De la: yumy, la data 2013-12-05 20:26:22Nu pot SA CRED CA AI ASEMENEA PARINTI. Chiar sunt parintii tai? eu sper sa rezolvi problema cu parintii, cu toate ca eu cred ca banii nu o sa ii mai vezi niciodata
kudika_944494
Postat pe 6 Decembrie 2013 10:23
De la: kudika_944494, la data 2013-12-06 10:21:39Da, am inteles ce ai spus tu anterior:)

Voi fi in continuare diplomata si o sa am rabdare si incredere in Dumnezeu, El stie mai bine menirea noastra! Ma bucur ca exista si oameni care ma sustin pentru ca la un moment dat incepusem sa cred ca eu am gresit cu ceva:)))



De la: luchianramona, la data 2013-12-06 10:14:13Chestia cu alaiul de nuntasi dupa voi, a fost o gluma, practic asa ceva nici nu se poate si nici nu o veti face. A fost o completare la postul lui 526 : voi, socrii, poate chiar politia, iar eu am "sarit" cu alaiul si nu cu unul de scandalagii. Ma rog, cine VREA intelege. In ceea ce priveste diplomatia, parerea mea este ca ai fost destul de diplomata si rabdatoare.


Sa te bucuri azi de Mos Nik !
luchianramona
Postat pe 6 Decembrie 2013 10:24
Dragii mei, sa nu credeti ca eu m-am lasat vreodata influentata de faptul ca nu m-au facut ei! Dimpotriva! Ii simt ca si cum ar fi ai mei! Numai ca de cand s-au intamplat toate astea, mai multe persoane apropiate mi-au zis ca niciodata un parinte adoptiv nu poate simti cum simte unul care da viata! Voi ce ziceti?
kudika_944494
Postat pe 6 Decembrie 2013 10:25
De la: kudika_944494, la data 2013-12-06 10:25:29Dragii mei, sa nu credeti ca eu m-am lasat vreodata influentata de faptul ca nu m-au facut ei! Dimpotriva! Ii simt ca si cum ar fi ai mei! Numai ca de cand s-au intamplat toate astea, mai multe persoane apropiate mi-au zis ca niciodata un parinte adoptiv nu poate simti cum simte unul care da viata! Voi ce ziceti?


Este un subiect sensibil. Tu nu numai ca ai fost crescuta de ei, dar esti ruda lor, tot sange din sangele lor. Esti nepoata lor! Iarta-mi comparatia, dar te atasezi de un animalutz pe care-l cresti, cu atat mai mult de un suflet de copil! Iar tu pari a fi un copil tare bun, care nu i-a dezamagit. Daca te-au luat sub aripa lor, inseamna ca te-au dorit, dar trebuie sa inteleaga ca toti puii isi iau zborul la un moment dat, "cordonul fizic" se rupe odata si-o data, dar nu si sentimentele. Poate prin comportamentul asta al lor au senzatia ca inca mai depinzi de ei. Nu stiu... Dar stii de ce ma bucur? Ca spui in prima postare ca ai o casnicie fericita si frumoasa. Iti doresc asta pana la adanci batraneti!
luchianramona
Postat pe 6 Decembrie 2013 10:41
Multumesc frumos! Asta imi doresc si eu!




De la: luchianramona, la data 2013-12-06 10:41:48
De la: kudika_944494, la data 2013-12-06 10:25:29Dragii mei, sa nu credeti ca eu m-am lasat vreodata influentata de faptul ca nu m-au facut ei! Dimpotriva! Ii simt ca si cum ar fi ai mei! Numai ca de cand s-au intamplat toate astea, mai multe persoane apropiate mi-au zis ca niciodata un parinte adoptiv nu poate simti cum simte unul care da viata! Voi ce ziceti?


Este un subiect sensibil. Tu nu numai ca ai fost crescuta de ei, dar esti ruda lor, tot sange din sangele lor. Esti nepoata lor! Iarta-mi comparatia, dar te atasezi de un animalutz pe care-l cresti, cu atat mai mult de un suflet de copil! Iar tu pari a fi un copil tare bun, care nu i-a dezamagit. Daca te-au luat sub aripa lor, inseamna ca te-au dorit, dar trebuie sa inteleaga ca toti puii isi iau zborul la un moment dat, "cordonul fizic" se rupe odata si-o data, dar nu si sentimentele. Poate prin comportamentul asta al lor au senzatia ca inca mai depinzi de ei. Nu stiu... Dar stii de ce ma bucur? Ca spui in prima postare ca ai o casnicie fericita si frumoasa. Iti doresc asta pana la adanci batraneti!
kudika_944494
Postat pe 6 Decembrie 2013 11:18
Cred ca era mult mai bine sa lasati doar bani necesari pentru achitarea datoriilor, iar restul sa-i puneti vci bine.
Din cate am inteles vreti sa va faceti casa pe langa socri tai.Nu te-ai gandit ca pe ei probabil ii deranjeaza faptul ca nu va faceti casa langa ei.Parinti fetelor au cel mai mult de suferit cand ele se marita si pleaca din casa lor in casa sotului.
Si eu m-am maritat in alt oras, iar bunici mei au fost foarte suparati ca nu am ramas langa ei...Sa sti ca le va trebui mult timp pana isi vor reveni.
Faptul ca au pus ei stapanire pe bani si nu vor sa vi dea, probabil se gandesc ca asa te pot face sa mergi la ei mai des si sa le oferi in continuare atentia de care se bucurau si inainte.
Spunele in gluma ca vreti sa va faceti casa langa ei poate asa reusesti sa recuperezi bani.Poate se vor lasa induiosati de aceasta idee...Ar trebuie sa incerci toate metodele posibile sa va recuperati banuti, sunt ai vostri...
Va doresc multa bafta
anrya
Postat pe 19 Ianuarie 2014 17:14
Draga mea, sunt parinte asa ca vorbesc in cunostinta de cauza.
Daca lucrurile stau asa cum le descri viitorul tau sta pe nisipuri miscatoare. De ce spun asta? Ma indoiesc ca sotul tau, oricit de mult te iubeste sau te-ar iubi in viitor nu iti va reprosa din cind in cind ceea ce au facut parintii tai. Cu atit mai mult cu cit singura recunosti ca situatia financiara nu este una ca sa va faca sa ignorati acesti bani, multi, putini citi or fii.
Mai e o vorba." si va lasa pe mama sa ,pe tatal sau si vor deveni un trup." Asta nu inseamna ca nu va trebui sa va respectati parintii sau sa ii iubiti mai putin. Dar , gata, aveti acum voi familia vostra.
Acesti parinti sunt egoisti. Se iubesc doar pe ei si nu copilul. Urac parintii care dau viata copiilor si ii subjuga o viata intreaga. Nu asta este misiunea unui parinte.
Eu cred ca ar trebui sa faci o programare la psiholog si sa iti duci parintii acolo. Normal ca va trebui sa ii minti, pt ca nu vor accepta sa te insoteasca. Spune-le ca vrei sa le prezinti noul tau sef, de exemplu.
Sunt dura, dar continuind asa iti vei distruge casnicia mai devreme sau mai tirziu. Si vinovati vor fii parintii tai care nu vor recunoaste niciodata, si tu ca nu te desprinzi de ei.
Nu e usor pt ca ii iubesti. Nu trebuie sa uiti de ei. Ii poti iubi cu aceeasi ardoare daca le dai un telefon in fiecare saptamina si ii vizitezi din cind in cind. Apoi sarbatorile tin mai mult de o zi, iti vei gasi timp sa fii cu ei o parte din acest timp.
Succes.
emmaian
Postat pe 2 Februarie 2014 05:50
Copila, nu sta pe ganduri, consulta un avocat si da-i in judecata. Chiar daca nu ai acte doveditoare, dar precis ai martori.
Ai tai procedeaza cu tine ca si cu un copil retardat caruia trebuie sa-i administreze ei veniturile. Ar dori sa te vada despartita si din nou la usa lor. Daca sotul tau e un om de treaba si presupun ca este pentru ca altul facea un circ de pomina, nici nu sta pe ganduri, nu doar tu trebuie sa fii un copil model, ci si parintii tai trebuie sa te trateze cu respect, iar daca nu inteleg, trebuie determinati legal.
Si nu mai fi credula in viata, macar de acum incolo,neamul ti-e buzunarul.
Succes si multa fericire alaturi de minunatul tau sot !
Liuta
Postat pe 2 Februarie 2014 05:53
dar de asta ce spui copii mei au luat toti banii de la nunta si au plecat si eu am ramas sa platesc datoriiile 4 ani am platit la banca insa am scapat cu multe suferinte acum vin la mine sa le dau ce zici sa le mai dau greseala se uita dar nu se iarta
RADAR17
Postat pe 2 Februarie 2014 06:22
in acest caz, nu mai spera ca o sa primesti banii. imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc dar poate bani nu mai exista in cont si oricum nu sunt pastrati pentru tine - pentru voi, ci pentru ei - sunt rasplata lor pentru ca te-au crescut. ignora-i total - nu mai raspunde la solicitarile lor - considera-i ca neexistenti. daca socrii vor sa va ajute, acorda-le atentie si respect. dar am o intrebare - care din ei se impotriveste cel mai mult sa va dea banii "mama" sau "tata"? daca se pot numi parinti
kudika499572
Postat pe 2 Februarie 2014 07:02
chiar daca sunteti rude, parintele adoptiv, tot strain ramane. am si eu copii, dar banii de la nunta au fost ai lor, cheltuielile de nunta le-am suportat noi ca si parinti. chemandu-i in judecata nu rezolvi nimic doar nervi, bani cheltuiti si se vor gasi persoane care sa spuna ca este 'multumita' pentru ca te-au crescut, daxa nu ii poti convinge sa ii dea de buna voie, ignora-i, nu le mai da atentie dar spune-le si de ce faci asta - tu ai nevoie de ajutor si lor nu le pasa.
kudika499572
Postat pe 2 Februarie 2014 07:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut persoana de vis ce crede in dragoste si adevar 177 De la: ella13 17 Martie 2010 16:02
Traditii de nunta 4 De la: emilia34 15 Ianuarie 2009 13:14
Dilema mare...!!! 63 De la: polin 4 Decembrie 2011 18:20
Cum sa procedeze prietena mea ? 7 De la: 19 Aprilie 2012 13:08
Banii de nunta in cont gresit 49 De la: kudika_944494 28 Mai 2014 23:29