Setari Cookie-uri

Ce sa fac..prea multe barfe

Ma simt nu normal singura,caci am amici care tin la mine si eu la ei si ne inteleg foarte bine,mereu radeam...dar putin neinteleasa...
Sunt cateva persoane care mereu ma barfesc,zic lucruri false despre mine,sau ma fac ,,tocilara'' ori ''urata''...ceea ce nu-i adevarat ca am note de la 4 in sus si nu stau mereu sa invat,din contra sunt mereu prin oras stau cu alte persoane...dar nici proasta nu sunt...Nu sunt nici cea mai fotogenica,dar nici cea mai urata(am corp,ma aranjez mereu,ma imbrac mai mereu la moda si sa ma prinda bine)Dar ei,in special ele,tot comenteaza despre mine si-i fac si pe restu sa aiba aceeasi parere .chiar daca ma cunosc doar din vedere(sunt noua in liceu)...pur si simplu aceste vorbe raspindite de ele ii indeparteaza pe restu' de mine si nu- mi convine..Sunt doar aberatii pt ca lor nu le place cand ma vad vorbind cu un tip,ca primesc atentie...dar nu doar ele sunt singurele fete din liceu..SA se obijnuiasca cu ideea ca nu totul le apartine..
Cum pot remedia situatia si modul in care ma vad cei ce le cred?
kudika_946060
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:05
Descrierea ta e ca o imagine dintr-un film american cu liceeni ......Si pana la urma , ea ajunge eroina si regina balului
Rotty_
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:15
Gura lumii nu o astupa decat pamantul:)).
Sfatul meu este sa te detasezi de toate rautatile astea. Stiu ca e greu, frustrant, te intrebi de ce ti se intampla tie, bla, bla... Nu esti singura, am trecut prin asta si am ajuns la concluzia ca atata timp cat sunt barfita, inseamna ca reprezint ceva in viata oamenilor respectivi, daca isi dau osteneala sa vorbeasca despre mine. Puneti un semn de intrebare atunci cand nimeni nu mai comenteaza pe seama ta. Indiferenta doare cel mai tare.
cuba_libre
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:17
De la: kudika_946060, la data 2013-12-14 14:05:46Ma simt nu normal singura,caci am amici care tin la mine si eu la ei si ne inteleg foarte bine,mereu radeam...dar putin neinteleasa...
Sunt cateva persoane care mereu ma barfesc,zic lucruri false despre mine,sau ma fac ,,tocilara'' ori ''urata''...ceea ce nu-i adevarat ca am note de la 4 in sus si nu stau mereu sa invat,din contra sunt mereu prin oras stau cu alte persoane...dar nici proasta nu sunt...Nu sunt nici cea mai fotogenica,dar nici cea mai urata(am corp,ma aranjez mereu,ma imbrac mai mereu la moda si sa ma prinda bine)Dar ei,in special ele,tot comenteaza despre mine si-i fac si pe restu sa aiba aceeasi parere .chiar daca ma cunosc doar din vedere(sunt noua in liceu)...pur si simplu aceste vorbe raspindite de ele ii indeparteaza pe restu' de mine si nu- mi convine..Sunt doar aberatii pt ca lor nu le place cand ma vad vorbind cu un tip,ca primesc atentie...dar nu doar ele sunt singurele fete din liceu..SA se obijnuiasca cu ideea ca nu totul le apartine..
Cum pot remedia situatia si modul in care ma vad cei ce le cred?
Draga mea,acorzi prea multa atentie celor care nu te merita.Cei ce te vor aprecia iti vor fi aproape ,nu este necesar sa fii placuta de toata lumea.Acorda-ti mai multa incredere in tine si nu da importanta ,a tot ce te inconjoara,alege doar ceea ce este bun si restul lasa-l in grija celor ce nu au ce face.
-Iulya
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:19
pacat ca a trecut balul :)))
kudika_946060
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:20
Am cat de cat incredere in mine,stiu ce pot si ce este peste puterile mele..de asta ma si inervez cand vad ca mi se ia orisice sansa ..chiar daca eu pot :)
multumesc pentru sfat >:D
kudika_946060
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:22
De la: kudika_946060, la data 2013-12-14 14:20:43pacat ca a trecut balul :)))



Nu a trecut dragutza....nu cel important. Pentru tine deabia incepe si crede-ma ca zanele sunt acolo dupa draperii si te ajuta atunci cand iti calci pe rochitza Trebuie doar sa ai incredere. In ele si mai ales in tine.
Peste 20 de ani o sa-mi dai dreptate.
Rotty_
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:25
adevarata faza cu gura lumii din pacate.. :)
Si stiu ca sunt barfita pentru ca le iau din atentia lor...dar daca eu as incepe sa le verbosc cum fac ele cu mine as fi luata la **** ..nah ele sunt ,,panaramele'' liceului si cine sa nu se ia dupa ele?doar ,,nevoie'' de dansele
kudika_946060
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:26
De la: kudika_946060, la data 2013-12-14 14:05:46Ma simt nu normal singura,caci am amici care tin la mine si eu la ei si ne inteleg foarte bine,mereu radeam...dar putin neinteleasa...
Sunt cateva persoane care mereu ma barfesc,zic lucruri false despre mine,sau ma fac ,,tocilara'' ori ''urata''...ceea ce nu-i adevarat ca am note de la 4 in sus si nu stau mereu sa invat,din contra sunt mereu prin oras stau cu alte persoane...dar nici proasta nu sunt...Nu sunt nici cea mai fotogenica,dar nici cea mai urata(am corp,ma aranjez mereu,ma imbrac mai mereu la moda si sa ma prinda bine)Dar ei,in special ele,tot comenteaza despre mine si-i fac si pe restu sa aiba aceeasi parere .chiar daca ma cunosc doar din vedere(sunt noua in liceu)...pur si simplu aceste vorbe raspindite de ele ii indeparteaza pe restu' de mine si nu- mi convine..Sunt doar aberatii pt ca lor nu le place cand ma vad vorbind cu un tip,ca primesc atentie...dar nu doar ele sunt singurele fete din liceu..SA se obijnuiasca cu ideea ca nu totul le apartine..
Cum pot remedia situatia si modul in care ma vad cei ce le cred?



Drag mea ,daca ai avea incredere in tine si in ceea ce reprezinti nu ai fi afectata de ceea ce cred ceilalti despre tine!!!Nu cauta sa demonstrezi incalificabililor cine esti cu adevarat ,caci nu merita efortul din partea ta.Te deranjeaza??Foarte rau,ca te lasi influentata de impresiile cunostintelor tale!!!Fii selectiva cu anturajul tau,aceasta nu inseamna egoism sau mandrie,ci demnitate si verticalitate!!!Ignora pe toti cei care te desconsidera si inlocuieste balastrul din viata ta cu oameni de valoare,prieteni adevarati,care te cunosc asa cum esti de fapt!!!Fii increzatoare,lasa-le pe celelalte fete,procedeaza in asa fel incat sa le devii superioara!!!Cum??Simplu,dovedeste ca esti stapana pe tine,fii tu insati si daca nu poti trece peste "cadavrele nimicniciei umane",ocoleste-le prin inteligenta,preocupari elevate,distinse,de calitate!!Poti face acest lucru!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:27
au ''nevoie'' ...scuze de greseala >..
kudika_946060
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:28
Frumos raspuns :)
Pe toti ne asteapta ceva frumos in viata,mai tarziu sau mai devreme.Si simt ca atunci cand voi fi mai mare totul va fi altfel..adultii nu sunt ca adolescentii rautaciosi si restu...mai ales ca voi fi acolo unde trebuie,pff gen pe aceaiasi lungime de unda,acealesi pasiuni ca si restu :)
kudika_946060
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:35
Multumesc :)
Daca as schimba din nou liceul(e primu semstru aici) ar comenta si mai mult...ar fi precum m-as da batuta in fata lor,nu?Eu vreau doar sa ma simt bine si sa fie cu cei de la scoala la fel de amuzant ca si cu amicii din copilarie :)
kudika_946060
Postat pe 14 Decembrie 2013 14:41
De la: kudika_946060, la data 2013-12-14 14:05:46Ma simt nu normal singura,caci am amici care tin la mine si eu la ei si ne inteleg foarte bine,mereu radeam...dar putin neinteleasa...
Sunt cateva persoane care mereu ma barfesc,zic lucruri false despre mine,sau ma fac ,,tocilara'' ori ''urata''...ceea ce nu-i adevarat ca am note de la 4 in sus si nu stau mereu sa invat,din contra sunt mereu prin oras stau cu alte persoane...dar nici proasta nu sunt...Nu sunt nici cea mai fotogenica,dar nici cea mai urata(am corp,ma aranjez mereu,ma imbrac mai mereu la moda si sa ma prinda bine)Dar ei,in special ele,tot comenteaza despre mine si-i fac si pe restu sa aiba aceeasi parere .chiar daca ma cunosc doar din vedere(sunt noua in liceu)...pur si simplu aceste vorbe raspindite de ele ii indeparteaza pe restu' de mine si nu- mi convine..Sunt doar aberatii pt ca lor nu le place cand ma vad vorbind cu un tip,ca primesc atentie...dar nu doar ele sunt singurele fete din liceu..SA se obijnuiasca cu ideea ca nu totul le apartine..
Cum pot remedia situatia si modul in care ma vad cei ce le cred?


Se spune ca gura lumii n-o astupa nici pamantul. Cu totii suntem barfiti si acuzati pe nedrept de unele sau alte chestii. Cu timpul o sa inveti sa nu te mai consumi pentru orice barfa, pentru orice prostie, pentru orice prost/proasta.

Tu vezi-ti de viata ta si nu te baga in nicio bisericuta/gasca, nu barfi pe nimeni, nu participa la barfele altora, nu imprastia barfe despre nimeni.

Alege-ti cu grija prietenele si cauta sa nu le destainui, numaidecat, secretele tale, chiar daca, la prima vedere, simti ca ar putea fi persoane de incredere. Sa nu uiti niciodata ca aparentele inseala. Asteapta sa le cunosti ani de zile, inainte de a le vorbi despre secretele tale.

Si sa nu uiti niciodata ca important e, nu cum te percep cei multi si marunti, ci oamenii care te iubesc si te accepta asa cum esti.

Si eu am suferit multe dezamagiri in viata mea din partea unora sau altora, si uite, ca si la varsta mea, am 35 de ani, imi mai iau, cand si cand, teapa, asa ca sunt un om patit, si stiu ce vorbesc.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:44
De la: kudika_946060, la data 2013-12-14 14:41:01Multumesc :)
Daca as schimba din nou liceul(e primu semstru aici) ar comenta si mai mult...ar fi precum m-as da batuta in fata lor,nu?Eu vreau doar sa ma simt bine si sa fie cu cei de la scoala la fel de amuzant ca si cu amicii din copilarie :)


Retine, nu poti sa placi tuturor, asta ar fi o misiune imposibila. Tu mergi la liceu, ca sa inveti, nu neaparat ca sa legi prietenii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prieteni sau.. 97 De la: ralukutzza 9 Octombrie 2009 14:58
De ce tot timpul ne place sa sarim din lac in put? 77 De la: oana84onutza 22 Ianuarie 2010 19:20
Prieteni noi 18 De la: geo_x 6 August 2009 23:05
E cineva din bucuresti??? 4 De la: pinguina 13 Februarie 2011 02:12
Anunt pentru apartinatori de cartela vodafone valabila! 8 De la: angelo_micnegrusiurat 9 Iunie 2010 21:48