Setari Cookie-uri

cine a gresit?

Nu stiu cum sa incep sa scriu despre asa ceva. Mi-as dori sa primesc aici niste pareri, parerile unor oameni care nu ma stiu de ani de zile, nu lucreaza cu mine sau nu fac parte din familia mea.

Am avut o relatie de peste 4 ani cu un baiat care mie in momentul de fata mi se pare cel mai bun om de pe lume. Ne-am despartit de cateva zile, iar el a rupt orice legatura cu mine. Noi ne-am cunoscut la putin timp dupa ce eu iesisem dintr-o relatie chinuita cu un om care ma frustra incredibil. Si mi-am zis ca nu voi mai permite nimanui sa isi bata joc de mn. Prietenul meu, acum de cateva zile, fostul, desi eu nu ma pot obisnui sa ii spun asa, e un baiat bland, calm, amabil cu toata lumea, care lasa o impresie buna, etc. Foarte rare au fost comentariile neplacute la adresa mea, nu s-a legat niciodata de familia mea, de prietenii mei.

Insa eu mereu am comentat despre familia lui si despre prietenii lui, cum ca toti acestia nu ma plac si nu ma accepta si am spus lucruri urate despre toata lumea. Din cele cateva cadouri pe care mi le-a facut in cei 4 ani nu am apreciat decat 1-2. In ultimul an il intrebam mereu cand are de gand sa ma ceara de sotie. I-am vorbit urat, la nervi si pentru ca eram stresata cu munca, eu lucrand de un an si jum in strainatate intr-un mediu competitiv si cu un sef care asteapta mereu din ce in ce mai mult efort. Au fost rare ocaziile cand facea cate un gest romantic dar si atunci eu gaseam motiv de cearta. Nu si-a amintit in cei 4 ani decat de vreo cateva ori ca pe data de 10 sarbatoream ziua cand am hotarat sa devenim un cuplu. Si eu mereu ma suparam din cauza aceasta. Ma asteptam la aeroport sa vina macar cu o floare si in cele 5 ori cand am fost in tara o sg data mi-a adus un crin pt k i-am zis eu sa imi aduca flori...si eu am comentat atunci k un crin il dai unei profe pt k vrei un 5, iubitei ii aduci un trandafir. La primul 8 martie cand nu mi-a luat nimic eu m-am suparat iar replica lui a fost k el se gandeam k 8 martie e sarbatorit doar de femeile maritate...Mi-a luat apoi niste bijuterii dar nu m-au incantat. Cand mi-a cumparat un parfum fake dar care semana la miros cu unul care imi placea mie...m-am suparat. Dupa 4 ani de rel si la implinirea a 26 de ani el mi-a facut cadou o cana cu 2 poze de-ale noastre imprimate pe ea...eu m-am suparat pt k ma asteptam la altceva. Mi s-a parut k e un cadou kre il faci la 16 ani knd doar de atat ai bani de buzunar...

Mi-a reprosat k el la revelion ajungea cu intarziere pt k eu pe 31 gateam si faceam curat, k la cinema ajungea pe fuga pt k eu mereu aveam ceva de facut, k la ai lui stateam retrasa si k mereu ne certam inainte si dupa plimbarile la ai lui. A lui mama si sora nu prea vorbeau cu mn, knd am fost prima data la sora lui acasa i-am luat niste flori si ea i-a spus lui sa le "puna si el pe undeva pe acolo" nevrand sa iasa din buc pt 2 sec si sa ma salute. Tatal lui a comentat la o petrecere de fata cu multe alte rude si cu mn stand vis-a-vis de el ca noi moldovenii suntem nush cum...De ziua indragostitilor in 2013 am hotarat sa ne trimitem cate ceva. Eu i-am facut de mana o felicitare, el mi-a trimis o felicitare cu ghiocei pt k nah...doar de asta se gasea la posta si mi-a cumparat un inel la 50 de ron, putin cam stramb si nereusit. I l-am adus inapoi zicand k eu nu am nevoie de asa ceva, de suparare.

Mi-a zis ca sg lucru bun pe care l-am facut pt el este ca l-am ajutat sa termine licenta la Spiru si sa faca un master. Eu m-am interesat ce restante are, ce cursuri treb sa invete k sa intre in licenta cand trebuia. Eu m-am interesat de master si eu i-am scris cam toate proiectele (in timp ce el se odihnea, eu scriam la 2 npt pt el) inclusiv o parte din dizertatie.

Dupa primul an de rel i-am spus sa se mute la mine pt k stateam la 20 de min de locul de munca si k sa nu mai cheltuiasca bani aiurea pe benzina in zilele knd nu era la munca si putea sa vina sa ma vada, el locuind la 50 km de buc.

Am locuit impreuna cam un an si jum pana la plecarea mea in strainatate. In acest timp eu i-am gatit, i-am spalat, i-am aranjat hainele de serviciu, ii curatam pantofii, aveam grija sa aiba tot ce avea nevoie. Cand lucra in tura de zi care incepea pe la 6 ma trezeam la 5 sa ii prajesc cartofii, sa nu fie facuti cu o seara inainte si sa se pastreze calduti pana la pranz. O prietena a unui coleg de-al lui mi-a zis la un revelion k se simte aiurea k ea nu il trimite pe prietenul ei cu geamantanul de mancare la serv cum o fac eu. M-a acuzat k nu ii respectam pasiunile (sala, arte martiale si fotbal), dar cat eram in tara eu ii pregateam geanta pt a merge la sala sau la arte martiale si atunci cand venea de la fotbal eu ii curatam adidasii de zgura.

Acum knd plecasem in strainatate nu prea mai eram incantata k alegea sa mearga la sala, fotbal etc cand putea sa fie acasa si sa ma ast si pe mn sa intru pe net sa vb. Ii mai reprosam, dar nu in asa mare masura cum m-a acuzat el. In vara el trimitea mesaje la volan si stergea ce mesaje primea k sa nu le vad eu. Knd am intrebat care e faza, mi-a zis ca nu e nimic.

Eu am trecut in ultima jum de an printr-o pasa proasta, eram obosita mereu, mi se parea k nimeni nu este alaturi de mn si ma gandeam destul de mult cum ar fi sa nu mai exist. Ii spuneam si lui asta iar el imi zicea simplu sa nu mai vb asa. Dar nu a luat avionul sa vina la mn sa stea cateva zile knd imi era mai greu. Ultima data cand a venit in strainatate a venit cu 30 de eur in buzunar si i-a cheltuit pt o geaca pt el, eu mia paltindu-i atunci si alte haine. Am cheltuit o gramada de bani cand a venit, nu a insistat sa dea si el ceva, si-a platit doar biletul de avion.

Dar eu cand mergeam in tara daca vroiam sa imi iau ceva mai substantial sau sa merg pana la ai mei trebuia prima data sa trec pe la banca sa schimb ceva bani. Cu mn in strainatate nu vroia sa locuiasca pt k el daca pleca din ro isi pierdea locul de munca, iar eu in strainatate am zis k stau doar 3 ani. Am plecat si din orgoliu pt k vroiam sa muncesc unde sunt acum, dar m-am gandit si ft mult cum ar fi sa fac niste banuti k sa nu ne inecam in credite pt orice, sa avem si noi ceva cu care sa ne incepem o casa si sa ne luam o masina noua. Tatal lui ne zicea mereu k avem 2 camere la ei in casa, dar eu nu concepeam ideea de a locui cu socrii. M-a jignit o data de fata cu niste prieteni dar cred k eu l-am provocat. M-a suparat o data cu coleg de-al lui si el nu mi-a luat apararea.

Intre noi sunt anumite diferente: studiile, locurile de munca, genul de prieteni. Sunt multe de spus, dar cireasa de pe tort este faptul ca m-a inselat in ultimele 2 luni de relatie. Noi ne-am certat incontinuu in ult 2 luni. De fapt eu tipam si ma certam, el incerca sa zica k ma iubeste da raspunsurile lui nu ma multumeau.

Asa ca a cunoscut o alta fata ft simplu si dupa o saptamana s-a culcat cu ea. Apoi a continuat sa o vada pana in ultima noastra zi de relatie, 28 dec. El locuia intr-un apartament cu fratele meu si ink 2 baieti si a adus-o pe fata aceea in apartam chiar daca stia ca fratele meu este acolo si o poate vedea. Ceea ce s-a si intamplat. A fost fratele meu cel care mi-a zis in dec knd am ajuns in tara k el are pe alta si o aduce acolo. Am reactionat violent, l-am batut.

La inceput mi-a spus o mare minciuna si abia dupa 10 zile de chin mi-a recunoscut adev. Am plecat fiecare la parinti de craciun, pe 27 s-a int in buc si s-a culcat cu acea fata. In ultima zi, pe 28 dec, knd l-am vazut mi-a zis k el treb sa iasa pt 3 ore sa se gandeasca ce optiune alege: sa ramana cu mn, sa luam o pauza sau sa ne despartim. Mi-a zis k revine la 7 seara sa imi dea un rasp si dus a fost. A doua zi, 29, era cu ea la parintii lui acasa. Nu mi-a rasp la tel deloc, nu mi-a dat nici un semn. Pe 31 a venit cu matusa lui in apartam, si-a luat cateva lucruri si mi-a trimis 2 mesaje de pe nr acelei fete cum ca nu mai vrea sa fie cu mn, k totul s-a terminat. Apoi a mers cu ea la sora lui acasa la o petrecere in fam si am vazut poze pe fb puse de catre sora lui, cu el si ea, fericiti. Azi s-a mutat din apartam, si-a luat tot.

A rupt orice leg cu mn, are alt nr de tel, 4 ani au disparut. 4 ani in care eu am tot comentat despre ai lui, despre cum el nu stie nimic despre mn, despre lipsa cadourilor,despre faptul ca uia ziua de 10, despre faptul ca trebuia sa zic eu de o floare, de un compliment, despre faptul ca doream mesaje mai lungi decat "te iubesc pup", despre faptul ca nu primeam un multumesc pt proiecte sau pt mancare, curatenie si alte lucruri aditionale.

Acum cand a plecat imi spun mie ca fericirea nu statea in aceste lucruri ci in faptul ca il stiam acolo, k era al meu. Si imi fac mustrari de constiinta ca nu l-am respectat si apreciat destul, nu l-am sprijinit destul, nu l-am inteles destul, am incercat mereu sa il schimb, am tot insistat pe ideea casatoriei, nu m-am apropiat de ai lui, de amicii lui, nu am fost mai vesela, mai incantata de cele cateva gesturi romantice, nu i-am zis la fiecare te iubesc un "si eu", nu am tinut cont cand imi zicea sa termin cu cearta pt k nu am crezut k ma va parasi... incat sa nu ii las un gust amar acum la despartire.

Mi-a zis k nu am venit la tv sa ma uit cu el la meciurile cu Steaua si ca nu ii ziceam knd mergea la fotbal sa dea 10 goluri si sa mi le dedice mie. Nu am crezut k e asa important sa zic sau sa fac asa ceva, deci am mers cu el pe stadion si pe terenurile de fotbal. Eu cand veneam in tara si nu doar atunci le duceam ceva alor lui, nepoatelor lui, chiar de craciun ce am luat mamei mele i-am luat si mamei lui, bunicii lui, surorii lui.

El a venit la ai mei de vreo 3 ori si doar prima data a luat o sticla de vin tatei si niste bomboane mamei. Ai mei toti erau innebuniti dupa el, mama ii gatea salata boeuf fara mazare sau incerca cumva sa gateasca ceva ce sa ii placa si lui.

As vrea mult sa imi spuneti ce credeti, cine si unde a gresit, cum trebuia gestionata situatia. Pt ca eu acum cred ca a fost doar vina mea. M-am schimbat in ultimele saptamani nu doar fizic slabind 10 kg, ci stiu acum k nu as mai face greselile din trecut daca s-ar intoarce la mn. Dar el fuge de mn mancand pamantul si eu plang k si cum am comis greseala vietii mele.

Postat pe 9 Ianuarie 2014 00:26
N-ai talentat de romancier si nici nu esti o persoana convingatoare care ar avea intr-adevar o problema, dar mai incearca. Mai deschide un subiect la misto, dupa cum ne-ai obisnuit. Vad ca-ti place...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Ianuarie 2014 09:51
cine-o fi de vina/cine-o fi gresit....oooooooooo, viataaaaaa meaaaa!
kiss_my_ass
Postat pe 9 Ianuarie 2014 11:43
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-09 11:43:23cine-o fi de vina/cine-o fi gresit....oooooooooo, viataaaaaa meaaaa!




Buna, Kissulina!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Ianuarie 2014 11:55
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-09 11:55:34
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-09 11:43:23cine-o fi de vina/cine-o fi gresit....oooooooooo, viataaaaaa meaaaa!




Buna, Kissulina!


helau, Viooooooooo!! La multi ani, fata draga!!
kiss_my_ass
Postat pe 9 Ianuarie 2014 12:05
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-09 12:05:04
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-09 11:55:34
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-09 11:43:23cine-o fi de vina/cine-o fi gresit....oooooooooo, viataaaaaa meaaaa!




Buna, Kissulina!


helau, Viooooooooo!! La multi ani, fata draga!!


La multi ani si toate cele bune va doresc!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Ianuarie 2014 12:26
Ai gresit si gresesti in continuare pt ca te invinovatesti doar pe tine.Ar fi mult mai indicat sa pui in balanta egala greselile voastre.
-Iulya
Postat pe 9 Ianuarie 2014 12:31
Compatibilitatea in cuplu.

http://www.youtube.com/watch?v=SEg2xz3zNsA

Concluziile le tragi singura.

Din punctul meu de vedere nu are rost sa mai continui.

Cauta un barbat cu care ai mai multe compatibilitati decat cele pe care le-ai avut cu fostul.

Daca te-ai atacat pentru niste cadouri ieftine nu cred ca vei trece cu usurinta peste faptul ca te-a inselat.

Ai investit in el. Ei si ce.
Probabil ca a fost pretul pe care trebuia sa il platesti ca sa inveti ceva.

Daca vrei sa mai pierzi ceva timp continua cu el. Tine cont ca oamenii nu se schimba asa ca vei avea in continuare aceleasi frustrari ca cele avute pana acum in aceasta relatie.

Eu zic sa iti vezi de viata ta, sa il ierti si sa iti traiesti viata asa cum iti doresti tu.
Radu_Cristian_1
Postat pe 9 Ianuarie 2014 14:37
Tu - materialista, sacaitoare, vesnic nemultumita si impulsiva

El - saracul!!!

Bine ca a scapat de tine si a gasit-o pe acea fata - daca a dus-o la parinti e clar!!!!
kudika_944494
Postat pe 13 Ianuarie 2014 14:04
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-09 11:43:23cine-o fi de vina/cine-o fi gresit....oooooooooo, viataaaaaa meaaaa!

nt nt nt...fatoooooooo, cata insensibilitate!
rondina
Postat pe 13 Ianuarie 2014 21:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ca sa treci mai usor peste dezamagiri 1 De la: kudika194599 9 Iunie 2010 12:35
Despre despartiri 1 De la: 15 August 2019 02:17
Oare ma mai iubeste? 73 De la: Gina1989 22 Noiembrie 2011 14:17
seeeeeeeeeeex 20 De la: micnegrusiurat4 14 August 2009 00:50
Inima mea imi spune ca am pierdut iubirea vietii 26 De la: kudika516100 20 Aprilie 2012 21:59