Setari Cookie-uri

RELIGIA SE CONFRUNTA CU DRAGOSTEA?POATE FI ACEASTA UNEORI UN MOTIV PENTRU CARE SA PARASESTI PERSOANA PE CARE O IUBESTI PENTRU RELIGIE?

ACESTA ESTE CAZUL UNEI CUNOSTIINTE,DESI SE IUBESTE F MULT CU UN BAIAT EVREU ACESTA SPUNE CA NU POATE FI CU EA,EL DOERSTE CA MAMA LUI DUPA TRADITIILE VECHI SA-I GASEASCA SOTIE DE ACEIASI RELIGIE,SI UNEORI O INTREBA PE CUNOSTIINTA MEA DACA SI-AR SWCHIMBA RELIGIA PT EL IAR ACEASTA A SPUS DE FIECARE DATA DA DAR TOT NU O ACCEPTA DESI EL VEDE CLAR CAT IL IUBESTE SI ZICE CA SI EL O IUBESTE DAR TOT NU POATE RENUNTA LA IDEILE SI PRINCIPIILE LUI DE ISRAELIAN EVREU.
simonik520
Postat pe 16 Mai 2008 13:30
sa se insoare cu mama lui atunci.. aceste prejudecati sunt rusinoase in ziua de azi. Oamenii ca el si mai ales mama lui sunt dinozaurii care trebuie sa dispara o data pt totdeauna pt ca fac de ras omenirea si calitatile ei extraordinare.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 14:07
sa fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuga la capatul lumii si sa nu-si schimbe religia ,daca o iubeste ,o iubeste oricum stiti vorba aia ,,oarba ,schioapa etc
wdy
Postat pe 16 Mai 2008 23:52
da e aiurea.cum naiba poate sa stea sa se mai gandeasca?!nu stie deja raspunsul ?daca o iubeste atat de mult nu conteaza altceva.asta daca chiar e importanta pt el..daca nu e,poate atunci e mai bine,pt ca acum afla si fata care sunt principiile lui.sa stea cu masa.;)trebuie sa fie barbat,nu copil care asculta de mamica..

Postat pe 17 Mai 2008 01:27
cand vad asemenea copii rasfatati de mamica,mi se face rau!eu cred ca e mai bine sa se duca el frumusel in israel,ca fata o sa l uite,si o sa gaseasca pe cineva care chiar o s o respecte si sa o iubeasca.si care nu o sa se mai gandeasca daca vrea sa se casatoreasca cu el sau nu!nesimtitii!!!auzi!chiar ma enerveaza!ea trebuie sa se gandeasca nu el,ca doar nu e vreun print!in caz ca nu stie,femeia e mai importanta,si daca o iubeste,o pupa si in c..r!!!e vraja mare ce spune el!!

Postat pe 17 Mai 2008 01:34
Lasa ca o sa-i gaseasca mamica o femeie pe care nu o va iubi!!Ea ar trebuie sa isi gaseasca lat baiat care sa o faca fericita si sa o iubesca ca el nu e in stare el traieste dupa legea lu mamica

Postat pe 17 Septembrie 2008 09:21
adios as spune. sa-si ia o evreica ortodoxa sa citeasca tora impreuna si sa fie fericiti in kibut ...

so ia el mai bine pe masa de mina si sa mearga la sinagoga. sa fie intre de-ai lor...
cind doaua persoane se iubesc nu exista principii sau cerinte de schimbare...
daca intradevar era un om cu principii nici nu se complacea in relatia cu o crestina.
pierdere de timp pentru biata fata...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Septembrie 2008 01:27
Nu este singurul om in aceasta postura si eu trec prin aceeasi dilema ,iubesc un barbat si este de alta religie fata de a mea ne iubim reciproc iar el mi-a spus de multe ori ca este o iubire imposibila cu toate ca ma iubeste mult dar nu poate sa-si schimbe religia....M-am contrazis si cu mama lui spunandu-i ca D-zeu e unul si si ceea ce facem in fata lui raspundem la fel si nu conteaza ce religie tin pe acest pamant.De atunci ea nu ma mai suporta si eu sunt o intrusa in viata fiului ei ....
daya_ady
Postat pe 18 Septembrie 2008 09:49
ai dreptate Dumnezeu este unul, iar ceea ce povestesti tu imi intareste concluzia la care ama ajuns ca noi oamenii distrugem cu principii facute de noi ceea ce Dumneazeu ne-a dat in dar, acest sentiment frumos, unic, care ne face cu adevarat frumosi si buni, iubirea.
angybr
Postat pe 18 Septembrie 2008 13:05
am citit ceea ce ati scris aici....eu si sotul meu avem religii diferite....dar eu nu am schimbat-o pe a mea, desi mergem impreuna la biserica lui...si mergem impreuna si la mine la biserica....voiam sa va zic ca toata aceasta indoctrinare exista cu adevarat.Si familia lui face presiuni asupra mea sa trec la religia lui, dar eu am zis clar ca nu, am discutat despre asta inainte de casatorie si a fost de acord sa nu imi schimb religia.Mie mi se pare o mare tampenie asta cu religia, nu imi vine sa cred ca in secolul 21 mai sunt asemenea lucruri..care tin de fanatism, de prostie.Dar exista!!!!!!!!
mkdisk
Postat pe 18 Septembrie 2008 13:49
Mihaela Radulescu a trecut la religia lui YLAN............care-i evreu.....deci, dragostea face schimbari......depinde ce esti hotarat sa schimbi de dragul persoanei pe care o iubesti..............
Iar fata....care-l iubeste pe evreu.....ar trebui sa se mai gandeasca daca el merita atat de multe.....pt ca dupa ce mai trece timpul.....se schimba si persoanele....cu atat mai mult daca nu e de aceeasi religie cu el va avea probleme.....Mai gandeste-te draguta, daca merita sa te sacrifici atat de mult! Eu zic ca nu.....totul poate sa se intoarca impotriva ta.....Mihaela Radulescu are bafta....YLAN e un tip destupat la minte....nu-i fanatic....Succes! Sa iei decizia corecta.
Cla_73
Postat pe 18 Septembrie 2008 18:52
De la: Cla_73, la data 2008-09-18 18:52:43Mihaela Radulescu a trecut la religia lui YLAN............care-i evreu.....deci, dragostea face schimbari......depinde ce esti hotarat sa schimbi de dragul persoanei pe care o iubesti..............
Iar fata....care-l iubeste pe evreu.....ar trebui sa se mai gandeasca daca el merita atat de multe.....pt ca dupa ce mai trece timpul.....se schimba si persoanele....cu atat mai mult daca nu e de aceeasi religie cu el va avea probleme.....Mai gandeste-te draguta, daca merita sa te sacrifici atat de mult! Eu zic ca nu.....totul poate sa se intoarca impotriva ta.....Mihaela Radulescu are bafta....YLAN e un tip destupat la minte....nu-i fanatic....Succes! Sa iei decizia corecta.


nu cred ca e cel mai bun exemplu avand in vedere ca Mihaela Radulescu divorteaza ma rog, cred ca problemele lor nu s`au tras de la religie..
dar in cazul cunostintei, eu zic ca cel mai bine e ori sa fuga, cum s`a mai zis, ori sa`si convinga viitoarea soacra ca casniciile "mixte" pot rezista. faza cu schimbatul religiei pt un barbat, sau pt oricine, nu mi se pare o idee tocmai buna. daca mariajul e sortit esecului, ce faci? te reconvertesti la loc? nu stiu, hai sa nu transformam schimbatul religiei intr`un lucru de rutina, gen schimbat culoare par.
totusi, cred ca se putea si mai rau. iudaismul e o religie aprox. ok, cu o cultura si traditie chiar frumoasa. daca tipu era musulman, atunci chiar ii ziceam tipei sa fuga mancand pamantul

Postat pe 18 Septembrie 2008 19:06
Aualeu, divorteaza Mihaela??????? Cum e posibil?????
Cand, unde, cum, de ceeee?
googoodoll
Postat pe 18 Septembrie 2008 20:25
E o problema de mentalitate invechita,fiecare are scara lui de valori si de evolutie,unii mai putin receptivi la nou,anacronici ce se cramponeaza de vechile rituri si nu pot iesi din ele,iar altii mai evoluati,mai destupati si deschisi la minte.Asta in general,in particular,fiecare e liber sa faca ceea ce crede de cuviinta si ce-i dicteaza constiinta.
damadefrunza
Postat pe 18 Septembrie 2008 20:47
pentru mkdisk : bravo dragilor, asa fac oamenii normali la cap, care se iubesc si se respecta cu adevarat, in atata nebunie si prejudecata, ma unge pe suflet sa vad ca mai exista iubire si bun simt.
pentru fata care sta cu evreul, sa-l lase dracului, sa se duca invartindu-si tichiuta la maica-sa.......se complace sa stea acum cu ea? ce spune religia lui despre asta....nu-i considerat un pacat ? e un fatarnic ca toti habotnicii, care isi ascund caracterele mizerabile in spatele religiei...., dintotdeauna religia a fost sprijin pentru cei curati la suflet, si pentru mizerabili o justificare .........
schmarc
Postat pe 19 Septembrie 2008 10:05
Cred ca iubirea nu tine cont de religie, atunci cand iubesti cu adevarat si vrei sa faci parte dintr-un intreg, nu vad ce rost isi religia ... sunt doua lucruri diferite ... este vreo problema daca unul din ei se converteste la alta religie? Depinde de fiecare ce doreste sa faca ... daca stie ca nu este agreata in familia lui, nu vad rostul de ce s-ar mai chinui sa stea cu individul ... orice despartire este grea .. dar decat o viata chinuita, mai bine una linistita si fara dureri de cap ... nu?? Cred ca decizia ii apartine fetei respective, nu ar trebui sa decida nimeni pentru ea ...


Cand ai o problema si nu o poti rezolva, nu ai nici o solutie ... inseamna ca tu esti adevarata problema!!!
dede2004
Postat pe 23 Septembrie 2008 10:21
Daca 2 persoane se iubesc nu vad de ce trebuie sa intrvina si religia sau parinti nu exista decat un dumnezeu numai ca fiecare popor are cu o alta religie!Iar mihaela radulescu divorteaza se pare ca s-a saturat!E o prostie sa te desparti de o persoana pe care o iubesti din tot sufletul pt religie sau parintii

Postat pe 23 Septembrie 2008 18:52
De la: schmarc, la data 2008-09-19 10:05:52 pentru mkdisk : bravo dragilor, asa fac oamenii normali la cap, care se iubesc si se respecta cu adevarat, in atata nebunie si prejudecata, ma unge pe suflet sa vad ca mai exista iubire si bun simt.
pentru fata care sta cu evreul, sa-l lase dracului, sa se duca invartindu-si tichiuta la maica-sa.......se complace sa stea acum cu ea? ce spune religia lui despre asta....nu-i considerat un pacat ? e un fatarnic ca toti habotnicii, care isi ascund caracterele mizerabile in spatele religiei...., dintotdeauna religia a fost sprijin pentru cei curati la suflet, si pentru mizerabili o justificare .........

sa stii ca nu a fost usor....mi-a trebuit muuuuulta munca de lamurire ca sa obtin lucrurile astea.uneori ma mir cum oameni care au o scoala,sunt inteligenti, pot fi asa de incuiati la minte.parerea mea e ca au fost indoctrinati de mici si de asta sunt asa.si sa stii, si azi familia lui ma tot piseaza sa schimb religia si rudele lui se poarta rece cu mine, ca sunt singurul caz din familia lor care nu a trecut la religia sotului...imi pare rau sa o spun, dar unele dintre sotiile rudelor lui, care au fost ortodoxe inainte, tot fac propaganda la noua lor religie de fata cu mine, parca sunt mai zeloase ca sotii lor.shi daca mergem impreuna cu cineva din familie la biserica lui, sa vezi ce chioras se uita la mine ca imi fac cruce ca ortodocsii, sa mori de ras nu alta.mie nu imi pasa de nimica, de parerea lor nici atata, atata vreme cat am discutat lucrurile astea inainte si a fost de acord sa nu mi-o schimb, nu poate spune ca l-am inselat in nici un fel.si pot spune ca imi respecta alegerea, asa cum i-o respect si eu pe a lui.iar pt fata care vrea sa se marite cu evreul, sa il intrebe ce parere are el daca ea i-ar cere sa se converteasca la crestinism?parerea mea este ca chestiunile astea ca trebuie sa iti schimbi religia ca sa te casatoresti cu CUTARICA sunt o tampenie.religia nu se schimba ca pe sosete!!!!!si as putea sa pun urmatoarea intrebare:cine imi garanteaza statornicia ta ca si persoana daca tu schimbi religia?maine m-ai putea schimba si pe mine ca pe sosete!!!!
mkdisk
Postat pe 24 Septembrie 2008 11:17
De la: sensual, la data 2008-05-16 13:30:43ACESTA ESTE CAZUL UNEI CUNOSTIINTE,DESI SE IUBESTE F MULT CU UN BAIAT EVREU ACESTA SPUNE CA NU POATE FI CU EA,EL DOERSTE CA MAMA LUI DUPA TRADITIILE VECHI SA-I GASEASCA SOTIE DE ACEIASI RELIGIE,SI UNEORI O INTREBA PE CUNOSTIINTA MEA DACA SI-AR SWCHIMBA RELIGIA PT EL IAR ACEASTA A SPUS DE FIECARE DATA DA DAR TOT NU O ACCEPTA DESI EL VEDE CLAR CAT IL IUBESTE SI ZICE CA SI EL O IUBESTE DAR TOT NU POATE RENUNTA LA IDEILE SI PRINCIPIILE LUI DE ISRAELIAN EVREU.

cunosc un caz al unor cunostinte el evreu, ea ortodoxa, care s-au casa torit la biserica anglicana si si-au pastrat fiecare religia lui.nu i-a obligat nimeni sa si-o schimbe!!!sa ii spuna asta, sa vada cum reactioneaza
mkdisk
Postat pe 24 Septembrie 2008 11:22
cred ca baiatul evreu, la care facea referire persoana care a deschis discutia, e un pic imatur....cred ca amandoi sunt f tineri, eu asa cred.nu e posibil asa ceva, sa iti dicteze altii viata.toti ne iubim parintii, dar parintii nostri, daca ne iubesc pe noi, nu pe ei insisi, vor sa fim fericiti mai presus de toate.sa nu renunte la lupta, poate il convinge pana la urma.
mkdisk
Postat pe 24 Septembrie 2008 11:58
Pai asta e problema ca el isi iubeste prea mult mamica incat sa faca altceva decat zice ea...prefera sa renunte la fata pe care o iubeste doar de dragul mamitei...sa nu cumva sa o supere pe mami...cand un parinte isi iubeste copilul accepta si persoana de langa el ...dar de nu toti gandesc la fel

Postat pe 25 Septembrie 2008 09:38
din pacate va spun ca parintii mai sunt de religii diferite si asta le-a stricat mult casnicia...dar asta in cazul lor..noi am crescut aiurea, fara sa stim ce religie sa alegem , asa ca eu am trecut la catolici dupa sotul meu...nu neaparat ca a vrut el, dar a fost si o religie care mi-a placut si m-a facut s-o inteleg...
r_caurea
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:34
daca o iubea atat de mult ramanea cu ea, indiferent de ce spune mama..
morticia_adams
Postat pe 2 Octombrie 2008 09:41
Dumnezeu este iubire,de ce oare uitãm asta iar cine iubeste, Îl poartã pe Dumnezeu în suflet.FEMEIA CREDINCIOASÃ SFINÞESTE BÃRBATUL NECREDINCIOS ,IAR BÃRBATUL CREDINCIOS SFINÞESTE FEMEIA NECREDINCIOASÃ(necredinþã în Dumnezeu).
123violeta
Postat pe 7 Octombrie 2008 20:42

Nu cred ca religia ca religia ar trebui sa fie o piedica in calea a 2 persoane care se iubesc, atata timp cat este vorba despre dragoste..
miniblu
Postat pe 9 Octombrie 2008 08:03
De la: r_caurea, la data 2008-09-25 17:34:54din pacate va spun ca parintii mai sunt de religii diferite si asta le-a stricat mult casnicia...dar asta in cazul lor..noi am crescut aiurea, fara sa stim ce religie sa alegem , asa ca eu am trecut la catolici dupa sotul meu...nu neaparat ca a vrut el, dar a fost si o religie care mi-a placut si m-a facut s-o inteleg...

chiar daca eu si sotul avem religii diferite ne intelegem bine, pentru ca am discutat aspectele astea inainte de a ne casatori.si am convenit ca daca vom avea copii, sa ii trecem la religia sotului.cand copiii mei o sa fie majori, va fi decizia lor la ce biserica se vor duce.asa am discutat noi si daca eu si sotul meu ne intelegem, iubim si respectam, nu imi pasa catusi de putin de rudele lui.....sunt niste PROSTI.familia mea, care la inceput a fost impotriva, dupa ce am mai discutat un pik nu a mai avut nici o obiectie.de asta ziceam, ca solutia sta in COMUNICARE, oarecari discutii cu el si familia lui, poate isi schimba parerea.
mkdisk
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:30
si eu ma aflu intr o relatie cu un baiat de alta religie...familia lui e foarte fanatica,dar uita i=un sigur lucru ca toate marile religii..."iubeste-ti aproapele" ...penticostal,evreu,musulman...e tot aproapele nostru...oricum toate bisericile condamna relatiile intre doua religii diferite,...mie mi se pare ca il contrazic pe Dumnezeu prin asta.
ioana8
Postat pe 11 Octombrie 2008 00:05
imi cer scuze pentru greseli..sper sa intelegeti mesajul.
ioana8
Postat pe 11 Octombrie 2008 00:08
nu e simplu, daca unul dintre ei tine cu adevarat la religia lui si la practicile din cadrul religiei.Nu vorbesc de ortodoxism sau catolicism, care (iertat sa imi fie) au un mod mult mai formal de a practica religia lor.

In alte religii, principiile care stau la baza acestora (nu stau sa discut daca acestea sunt principiile Bibliei sau nu, nu asta e topicul), dar acestea zic, contravin clar cu ceea ce practica alte religii.

In speta, cultul mozaic nu sarbatoreste Craciunul, de Pasti nu au ce cauta oua rosii pe masa, in schimb se tin sarbatori ca "Seder", "Pesach".

Sunt cei doi pregatiti sa aiba copii care nu vor mai intelege nimic din relatia lor cu Dumnezeu? Ba e Craciun, ba nu e Craciun? Ba ca Isus a fost Mesia si a venit pe pamant, ba ca il asteptam pe Isus, in calitate de Mesia.

Pentru cei care nu iau foarte in serios practicarea religiei situatia nu prezinta nici o problema (problema, in cazul nostru e relatia mama-fiu, care, fie pe plan religios fie din alte motiva va omori relatia! Beleive me!)
luv4ever77
Postat pe 20 Octombrie 2008 09:26
De la: ioana8, la data 2008-10-11 00:05:30si eu ma aflu intr o relatie cu un baiat de alta religie...familia lui e foarte fanatica,dar uita i=un sigur lucru ca toate marile religii..."iubeste-ti aproapele" ...penticostal,evreu,musulman...e tot aproapele nostru...oricum toate bisericile condamna relatiile intre doua religii diferite,...mie mi se pare ca il contrazic pe Dumnezeu prin asta.

nu sunt toate bisericile asa....incearca la biserica anglicana.
mkdisk
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce ? 24 De la: dandanaua_reloaded 8 Septembrie 2009 21:53
I-a trecut atat de repede? 12 De la: Miss_Stardust 23 Martie 2010 11:13
Minciuna si Nesiguranya pot ucide o relatie??? 37 De la: sadora 27 August 2009 21:00
nu stiu pe cine sa aleg 37 De la: kiss_kryss 23 Octombrie 2009 00:34
despartire dupa avort ? so 8 De la: kudika_595 1 Iunie 2016 21:17