Setari Cookie-uri

Poate sta o femeie la varsta de 35-40 de ani cu un Baiat la 25 de ani ...?

Ptr. armiedi;n-ai trecut prin asa ceva, sunt doar parerile tale; deci raspuns eronat. Cand am intrat in relatia cu actualul sot, nu m-am gandit la morcovel!In 25 de ani de casat cu fostul, eram satula de morcov! de doua ori pe zi si dim. si seara sa vada cum este, atat de gelos era. Deci asta se exclude.Aveam nevoie in primul rand de comunicare, cuvinte care sa-mi aline sufletul, o mangaiere..........mi-au lipsit enorm de mult.In relatiile pe care le-a avut actualul sot a dus lipsa de ceea ce aveam si eu nevoie. Acum ne completam unul cu celalat,nu am pielea de"baba" ,inca, nu miros a baba, duc o viata activa, sunt receptioner marfa, ridic, car, numar, nu-mi fac probleme. Sotul meu in urma cu doi ani a avut un accident in care a avut ambele picioare rupte de sus.Ce trebuia sa fac?Sa-l parasesc?! nu iubita, am mers mai departe, viata merge inainte cu bune si rele!Dupa 25 de ani am divortat deoarece era gelos, nu-i dadeam motive, insa am trecut prin multe si-mi spunea ca pe zi ce trece eu intineresc,iar el imbatraneste.Dupa divort am aflat ca ma inselase de multe ori, insa nu m-am cramponat, nu l-am iubit niciodata, l-am luat ptr. ca ne prinsese bunica mea si a spus ca merge la politie.Am stat cu el atatia ani sperand ca se va indrepta, insa cu cat treceau anii, el mai mult innebunea. Asa ca ceea ce ai scris este parerea ta si nu ma supar deloc.Sa ai parte de fericire si iubire cat cuprinde!
kudika467548
Postat pe 19 Ianuarie 2014 09:07
Kudika 548 ,cunosc un caz ,ea are acum 51 de ani ,diferenta intre ei este de 11 ani ,toate bune si frumoase in relatia lor care a durat 15 ani ,timp in care ea a trebuit sa fie mereu cea cu capul pe umeri pt a-si intretine relatia ,acum 2 ani ,omul si-a adus aminte ca-si doreste copii !!! Si pe baza acestui motiv si-a reluat viata ,alaturi de o femeie mai tanara decat el .Nu a plecat cu mainile goale ,si-a cerut dreptul pt anii tineretii pierduti alaturi de ea (zice el) ani in care ea a fost cea care l-a ridicat ! Si te intreb acum daca se merita. Poate ca ,cazul tau este unul din putinele cazuri fericite ,ceea ce-ti si doresc .In cele mai multe cazuri de genul asta ,tinerii barbati ,aleg femei realizate si cu capul pe umeri dar .......femeilor le scapa acest aspect.
-Iulya
Postat pe 19 Ianuarie 2014 10:45
Sunt destule exemple de relatii durable (expresie relativa in orice tip de cuplu)in care partenera este cronologic mai mare. Numarul anilor scade in importanta, cand unul gaseste in celalalt raspunsul, piatra filozofala. Ca este sex, ca este avaritie ori alt gen de ascensiune, un fapt e clar: stilul de viata si preocuparile ii alatura, ii tin impreuna. Maturi ori imaturi, sunt aprecieri exterioare, cata vreme pe ei ii satisface viata lor,cine, ce treaba are?!
Daca unul dintre cei doi insa are indoieli despre relatie, ar trebui sa priveasca mai adanc asupra acelor probleme, nu diferenta de varsta le cauzeaza dar... se prea poate ca solutiile sa difere, tocmai din acest motiv.
mobilemaimai_no1
Postat pe 19 Ianuarie 2014 11:32
Sigur ca poate. A fost acum catva timp in urma si un film pe aceasta tema. De altfel si proverbele romanesti sunt de acord atunci cand spun:
"Gaina batrana face zeama buna, cu conditia ca morcovul sa fie tanar, pardon, proaspat. Drama apare mai tarziu cand nici zeama, nici gaina nu mai sunt bune de nimic, iar cocoselul da iama prin gainile vecine.
kudika023770
Postat pe 19 Ianuarie 2014 12:15
Sansele vietii sunt putine la numar asa ca nu pierde timpul si simte tot ceea ce se poate..tinand cont bineinteles de valorile umane de baza! Mult success!
tesio
Postat pe 19 Ianuarie 2014 12:43
sa fii si tu fericita,draga mea!e drept ca este parerea mea,nu am zis eu ca vorbesc in numele nimanui.sa stii ca vad unele relatii de astea la inceput,dar biata de dinsa iese "strofocata"rau in majoritatea cazurilor.un tinar imatur poate crede ca iubeste fiind doar indragostit,dar dupa ce trece indragosteala,se ia si se duce mincind pamint dupa ceva mai de virsta lui.a tau oare de ce te-a inselat,nemernicul?nu spuneam eu ca :hormonul bate neuronul?tu ii vezi pe astia sa-si tine"stromeleagul"in prohab,avind linga ei una cu 15 ani mai mare,cind,ploua cu prospaturi?pe naiba!hai sa nu fim naive....eu cel putin am o virsta....nu mai cadreaza cu naivitatea.!si sotul meu e mai tinar ca mine dar cu 6 ani,si ,zau ca,de multe ori ma gindesc cum va fi peste citiva ani,cind eu voi avea peste 50 si el...44,dar imi asum...asta e,dar nu sint atit de naiva sa cred ca eu avind 50,de exemplu,unuia de 35 ii va cadea "plombele"dupa mine...
armiedi_19665
Postat pe 19 Ianuarie 2014 14:38
da,se poate,nu este intrebarea adecvata,intrebarea corecta ar fi"pentru cit timp.......",pentru ca diferenta de virsta totdeauna vorbeste
kudika_951023
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:21
Ar fi o solutie. Cand lucrurile se incurca, dai divort de cel mic ( daca nu o face el primul si fuge cu bona ) si te mariti cu un regizor batran.Asta moare la a doua infatisare si-ti ramane averea. Ideea este sa-l tragi de limba inainte ca sa vezi daca si-a platit facturile la zi si nu are datorii la banca si in alte parti.
kudika023770
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:34
se poate pentru a trai ceva deosebit...dar vad ca ganditi la casatorie...asta ptr.ca divortul e ieftin?...nu dureaza pe toata viata..dar suntem in 2014..si viata se merita traita!!!!
daca vrei se poate de toare
Femeie17
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:37
Different de varsta, adica uzura ori adancimea zambetului celui cu care traiesti pare sa fie mai mult ingrijorarea lumii decat a celor implicati...si asta spre lauda lor si a ideii de pereche!
Imi vin in minte doua exemple, total diferite ca story dar avand comune differenta de varsta si durabilitatea cuplului....
Intr-un caz, barbatul a gasit femeia cu care sa traiasca pe placul lui, fara griji si responsabilitati venite de-a valma, cand era abia iesit din adolescentza. A lasat totul pe seama altora si a-nceput sa traiasca din nou, incurajat, sprijinit de o femeie mai mare, dar narcisista si cu viata cladita in slujba acestui principiu. Sigur ca pe barbatul obosit de poveri l-a atras simplitatea si calmul unei vieti in care conteaza doar placerea si nevoile tale! Treptat s-au armonizat in aceasta simplificare a vietii, pana la esentza si par fericiti impreuna. Ea pare mai tanara, el mai uzat decat l-ar recomanda anii.
Dar ideea este ca de ani buni sunt impreuna.
Intr-un alt caz, femeia a gasit alinare in bratele tanarului barbat.... si-a pierdut fiul intr-un accident, vaduva fiind. Cel mai apropiat si bun tovaras, care a readus-o la viata si I-a dat sens a fost prietenul, best friend, fiului mort....
Este mai tanar decat ea cu douazeci de ani dar o adora si nu pregeta sa o demonsteze si ei si lumii... Sunt admirabili, par tineri amandoi, desi easy are bine peste 60!
Nu, dupa mine, nu ar trebui sa preocupe pe nimeni varsta celor ce formeaza un cuplu....de fapt, morala publica ori principiile unei societati sunt simplu murmur ori barfe de forum.... conteaza doar cuplul si ce ofera el ca molecula a unui corp social, atat. Restul e personal.
mobilemaimai_no1
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:57
De la: armiedi_19665, la data 2014-01-19 08:06:27da,sigur ca poate.....o vreme!pina ii trece indragosteala dumnealui!sint cazuri,rare,stiti asta,cind o astfel de relatie ajunge la "adinci batrineti".la inceput poate fi o "nebunie"de amor,pt ca o femeie la 35-40 e "belea",este exact cum se zice in popor:"gaina batrina si morcovul tinar face zeama buna"....ha...ha...dar ,dupa o vreme,cind "morcovul"incepe sa se maturizeze si se uita in jurul lui,va observa cum "gaina" lui batrina,incepe sa se "stafideasca"incet,"carnea"sa fie tot mai....ma rog....si mai observa ca exista "puicutze"care mai de care mai....proaspete...si,de,de ce sa nu "guste"si o astfel de "zeama"?nu-mi spuneti mie ca ....suflet....ca relatie serioasa....rahat!hormonul bate neuronul!tinerii mai idealisti ma vor contrazice,n-au decit,dar dupa ce se vor maturiza imi vor da dreptate.nici intre oamnei de aceeasi virsta sau,ma rog,cu diferente rezonabile nu rezista atractie si pasiunea pina la moarte...stim cu totii ca e asa,daramite unde "dinsa"are 10-15 ani in plus.la 35-40 poate fi "bomba"si "morcovelu"incintat,dar peste 10 ani,cind si pasiunea se cam duce si ea va avea catre 50...atunci sa vedem....el avind 35 cind ii "sfaraie"narile de atita "barbatie"....si pe linga el se invirt ,din nou,unele de anii lui.....ma lasati,cu prostiile?treziti-va!in concluzie:se poate,dar pt scurta vreme!si dinsa va fi cea care ramine cu buzele umflate ,dar ar fi bine sa-si asume asta de la inceput,daca vrea sa maninca "zeama" de morcov tinar o vreme....


Exact...când va incepe "dansa" sa-i puta a batranete, morcovelul dispare...
kudika226898
Postat pe 19 Ianuarie 2014 16:13
dar daca nu-l mai tine respectivul morcovel?! daca-i moare la intrare?!acu-i, acu
kudika467548
Postat pe 19 Ianuarie 2014 17:30
467548---ha...ha...ha...
armiedi_19665
Postat pe 20 Ianuarie 2014 05:57
226898-pai,nu zic eu bine?cit am vrea noi sa fim de idealisti,sa sustinem ca o relatie se bazeaza pe pricipii,pe....caracter,pe....multe alte valori,si bine ar fi sa fie asa,tot hormonul,bata-l vina face "jocul"!sa fim realisti,ce naiba!sa nu-mi spuna mie nimeni ca dupa 8-10 ani de relatie,te furnica pe sira spinarii cind te gindesti la "legitim",hai sa fim seriosi,si asta si daca sint de aceeasi virsta,daramite cind doamna e...doamna,ce mai,la vreo 50 de ani,si dumnealui are vreo 35....si,bietul de el,abia isi tine "izmenele"pe el,i se ridica "nivelul" si numai daca bate vintul,ca sa nu mai vorbim cind e plin in jur de "prospaturi"...da,ma rog,doamnele care au asa ceva prin preajma,pe riscul lor...ca viata trebuie traita cit se poate...pe urma,si asa batrinetea e la usa,si nu mai ramine decit sa aiba ce povesti la centrul de zi pt batrini,ca sa nu fie plictisitoare....aviz...amatoarelor...!ha...ha...ha...ca si eu ma cam apropii de 50,daca o vrea Dzeu!
armiedi_19665
Postat pe 20 Ianuarie 2014 06:16
De la: armiedi_19665, la data 2014-01-20 06:16:04226898-pai,nu zic eu bine?cit am vrea noi sa fim de idealisti,sa sustinem ca o relatie se bazeaza pe pricipii,pe....caracter,pe....multe alte valori,si bine ar fi sa fie asa,tot hormonul,bata-l vina face "jocul"!sa fim realisti,ce naiba!sa nu-mi spuna mie nimeni ca dupa 8-10 ani de relatie,te furnica pe sira spinarii cind te gindesti la "legitim",hai sa fim seriosi,si asta si daca sint de aceeasi virsta,daramite cind doamna e...doamna,ce mai,la vreo 50 de ani,si dumnealui are vreo 35....si,bietul de el,abia isi tine "izmenele"pe el,i se ridica "nivelul" si numai daca bate vintul,ca sa nu mai vorbim cind e plin in jur de "prospaturi"...da,ma rog,doamnele care au asa ceva prin preajma,pe riscul lor...ca viata trebuie traita cit se poate...pe urma,si asa batrinetea e la usa,si nu mai ramine decit sa aiba ce povesti la centrul de zi pt batrini,ca sa nu fie plictisitoare....aviz...amatoarelor...!ha...ha...ha...ca si eu ma cam apropii de 50,daca o vrea Dzeu!


Ba mai sunt femei care-si doresc si iubesc iubitul/sotul chiar si dupa 8-10 ani de relatie.


In ceea ce priveste celelalte afirmatii ce-ti apartin, daca un barbat are un caracter slab, nu te iubeste sau/si nu te respecta, o sa te insele cu proxima ocazie, indiferent ce varsta are partenera lui de cuplu.

Totul in viata asta, depinde de om, de caracterul lui, de principiile pe care le are, pe cat de mult pune pret pe iubire, fidelitate, familie.

In ceea ce ma priveste, intre mine si sotul meu e o diferenta de 4 ani, el e mai mare decat mine cu 4 ani, si, de aceea, ne intelegem atat de bine, pentru ca avem mentalitati asemanatoare, ne dorim cam aceleasi lucruri de la viata, ne plac aceleasi lucruri, gandim si simtim la fel. :)

Viorica_Ecaterina
Postat pe 20 Ianuarie 2014 08:22
De la: armiedi_19665, la data 2014-01-20 06:16:04226898-pai,nu zic eu bine?cit am vrea noi sa fim de idealisti,sa sustinem ca o relatie se bazeaza pe pricipii,pe....caracter,pe....multe alte valori,si bine ar fi sa fie asa,tot hormonul,bata-l vina face "jocul"!sa fim realisti,ce naiba!sa nu-mi spuna mie nimeni ca dupa 8-10 ani de relatie,te furnica pe sira spinarii cind te gindesti la "legitim",hai sa fim seriosi,si asta si daca sint de aceeasi virsta,daramite cind doamna e...doamna,ce mai,la vreo 50 de ani,si dumnealui are vreo 35....si,bietul de el,abia isi tine "izmenele"pe el,i se ridica "nivelul" si numai daca bate vintul,ca sa nu mai vorbim cind e plin in jur de "prospaturi"...da,ma rog,doamnele care au asa ceva prin preajma,pe riscul lor...ca viata trebuie traita cit se poate...pe urma,si asa batrinetea e la usa,si nu mai ramine decit sa aiba ce povesti la centrul de zi pt batrini,ca sa nu fie plictisitoare....aviz...amatoarelor...!ha...ha...ha...ca si eu ma cam apropii de 50,daca o vrea Dzeu!



Pentru un barbat care are predispozitie la infidelitate,nu conteaza varsta partenerei,asa cum de altfel, nu conteaza nimic pentru domnia sa in momentul in care este atras de o extrapartida!!Totul tine de conduita,morala,stil de viata si educatie!!!

Referitor la subiectul in cauza, mi-am exprimat punctul de vedere si nu este nevoie sa repet!!
kudika_15804
Postat pe 20 Ianuarie 2014 08:43
Ce este mai usor sa faci? Sa fii infidel, sau sa fii fidel?
Intr-o zi Suzuki s-a certat cu nevasta-sa si a inceput sa o bata.
-Nerusinatule, de ce dai in mine?
-Pentru ca te iubesc draga mea.Nu a zis parintele la cununie, ca te iau la bine si la rau? Acum ca luna de miere a trecut, incerc sa vad cum reactionezi la partea a doua a propozitiei.
kudika023770
Postat pe 20 Ianuarie 2014 16:51
Sunt trecuta de 40 si am vecin (usa-n usa) de 25. Il stiu din burta ma-sii (mai mare cu 2 ani ca mine). Nu, nici nu m-as putea gandi. Parerea mea...
luchianramona
Postat pe 20 Ianuarie 2014 17:03
draga 15804-ai f multa dreptate:morala ,conduita,stil de viata...educatie!asta spuneam si eu adineaori,numai ca de toate aceste valori "ala micu"...n-are nici idee,el "sarmanul"a stat pe sub banca iar cind hormonul isi cere drepturile,nici gind sa-I treaca prin "cap"ca exista aceste valori.daca e vreunul,sint exceptii!pe parcursul vietii am vazut mii de cazuri,ma rog,poate exagerez un pic,in care indiferent ca erau tineri sau batrini,cind se punea problema daca sa calce "pe de laturi"99 lq suta o luau razna.atunci ,sa revenim la intrebarea baiatului asta tinerel:se poate sau nu se poate o relatie serioasa cu o femeie mai in virsta cu 10-15 ani'?bineinteles ca se poate,copile!sa vezi doar cit te va tine "marea iubire" dupa ce vei avea tu peste 30 cind vei incepe sa devii matur....si doamna se va indrepta spre 50....iar pe linga tine,se vor invirti "bombe"sexy de anii tai sau si mai frumos,pitipoance de 20-25.
armiedi_19665
Postat pe 20 Ianuarie 2014 18:16
Nu , o relatie dintre o femeie mai invarsta si un tinerel mai tanar decat femeia , este ca " nuca in perete" adica fara viitor si de rasul lumii !
Dindirel
Postat pe 20 Ianuarie 2014 19:54
De la: kudika023770, la data 2014-01-20 16:51:43Ce este mai usor sa faci? Sa fii infidel, sau sa fii fidel?
Intr-o zi Suzuki s-a certat cu nevasta-sa si a inceput sa o bata.
-Nerusinatule, de ce dai in mine?
-Pentru ca te iubesc draga mea.Nu a zis parintele la cununie, ca te iau la bine si la rau? Acum ca luna de miere a trecut, incerc sa vad cum reactionezi la partea a doua a propozitiei.



Dindirel
Postat pe 20 Ianuarie 2014 19:55
am inteles.. de ce nu ai putea? ce te determina sa nu poti...?
Marius_Dragutzzu_1
Postat pe 20 Ianuarie 2014 20:56
de acord.. sincer
Marius_Dragutzzu_1
Postat pe 20 Ianuarie 2014 20:57
dupa parerea mea conteaza sentimentele dintre cei doi mai mult ca orice si daca stiu ce vor pot intemeia chiar si o familie pe viitor.
kudika_927196
Postat pe 21 Ianuarie 2014 01:28
De la: Dindirel, la data 2014-01-20 19:54:12 Nu , o relatie dintre o femeie mai invarsta si un tinerel mai tanar decat femeia , este ca " nuca in perete" adica fara viitor si de rasul lumii !


kudika226898
Postat pe 21 Ianuarie 2014 08:02
De la: kudika_927196, la data 2014-01-21 01:28:21dupa parerea mea conteaza sentimentele dintre cei doi mai mult ca orice si daca stiu ce vor pot intemeia chiar si o familie pe viitor.



Viitor ?care viitor ? In viitor, ea va fi o "frumoasa" babuta in bastonel, numarandu-si pensia si cu reumatismul in oase si el atunci un tip in putere ca inca nu e unchiasi, femei singure sunt destule , el dornic ca pe babauta o dor salele ...asta va fi viitorul ! Varsta si scolile conteaza intr-o relatie !NU MERGE !
Dindirel
Postat pe 22 Ianuarie 2014 10:07
De la: luchianramona, la data 2014-01-20 17:03:34Sunt trecuta de 40 si am vecin (usa-n usa) de 25. Il stiu din burta ma-sii (mai mare cu 2 ani ca mine). Nu, nici nu m-as putea gandi. Parerea mea...
dar poti sa incerci,nu sa te gandesti
INTELIGENTUL-INTELIGENT
Postat pe 22 Ianuarie 2014 11:07
De la: luchianramona, la data 2014-01-20 17:03:34Sunt trecuta de 40 si am vecin (usa-n usa) de 25. Il stiu din burta ma-sii (mai mare cu 2 ani ca mine). Nu, nici nu m-as putea gandi. Parerea mea...


Este firesc daca esti intr-o relatie OK si in plus esti amica cu mama lui.

Gandurile nebunesti nu apar cand totul este cat de cat OK in viata ta.

Radu_Cristian_1
Postat pe 22 Ianuarie 2014 22:53
El: Draga mea, am un chef de amor nebun.
Ea: Stiu dragul meu, dar ma cam dor salele. Stii cand data trecuta ne-am iubit in ultimul hal si a trebuit sa ma internez dupa aceea la urgente, ca sa mi le puna la loc.
kudika023770
Postat pe 23 Ianuarie 2014 13:42
De la: kudika023770, la data 2014-01-23 13:42:45El: Draga mea, am un chef de amor nebun.
Ea: Stiu dragul meu, dar ma cam dor salele. Stii cand data trecuta ne-am iubit in ultimul hal si a trebuit sa ma internez dupa aceea la urgente, ca sa mi le puna la loc.
dar ti-as contrazice bancul stii ca femeia poate pana moare ...
-Iulya
Postat pe 23 Ianuarie 2014 13:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
RELATII LA DISTANTA!!??!! 74 De la: susu 1 Iunie 2013 14:51
relatii 11 De la: AdrianaR 2 Octombrie 2010 18:10
traiesc o iubire imposibila.... 32 De la: cristiana_cris 20 Octombrie 2009 11:36
Intalnire de urgenta! 9 De la: doi_ochi_caprui 8 August 2011 14:41
barbatii - o mare enigma 4 De la: Full_Metal_Jacket 1 Martie 2009 12:25