Setari Cookie-uri

Ma iubeste dar vrea sa fie singur...

Dragii mei, bine v-am gasit in primul rand....am si eu, ca multi altii, o problema cu care ma confrunt de aproape jumatate de an... am o fetita de 5 ani, si sunt intr=o relatie cu cineva de aprox 2ani jumatate.. a fost prietenie la inceput, apoi sentimentele noastre s-au transformat in iubire...stiam de la inceput ca nu ii plac copiii, dar a spus ca vrea sa schimbe lucrul asta...locuim impreuna de un an de zile, insa din oct anul trecut am inceput sa avem probleme de comunicare, el fiind dintotdeauna retinut in privinta asta...A venit intr o zi, pe nepusa masa, si imi spune ca vrea o pauza...am discutat problema, mi a dat fel de fel de motive, ne-am impacat, in noiembrie iarasi un episod de genul, in decembrie altul, in feb altul, iar acum cateva zile a spus ca de data asta este definitiv, ca s-a saturat de relatie, ca vrea sa fie independent, ca simte nevoia sa fie singur...Nu sunt o femeie cicalitoare, am lasat tot ce s-a intamplat in relatia asta sa vina de la sine...chiar si dupa 2ani jumatate inca ne iubim la fel de mult..adica ok..am avut o perioada cand ne indepartasem, dar ne am recucerit, sunt ferm convinsa ca ma iubeste pentru ca se simte, se vede...Cu fetita are o relatie ok, de multe ori se joaca, ii cumpara lucruri din propria initiativa, etc,...eu tind sa cred ca ii este frica de responsabilitati, sau mai bine spus, a realizat ce inseamna responsabilitatea unei familii si nu se simte pregattit sa si-o asume...nu ne-am certat niciodata la modul de tipete, etc...ieri am avut un semi episod de genul, pentru ca am vrut sa ii inapoiez lucrurile pe care mi le a cumparat, iar el s a suparat...dar cam atat...orice problema am discutat o cu calm...ultima rabufnire a lui de zilele trecute a sunat cam asa " te iubesc, te iubesc mai mult decat te am iubit vreodata, am invatat sa te apreciez chiar mai mult decat inainte, si stiu ca fac cea mai mare greseala din viata mea, dar vreau sa fiu singur...vreau sa fiu independent...ti-am mai spus ca nu vreau copii, am incercat, dar m am saturat" ...eu nu stiu cum sa procedez, in ultima instanta aseara am hotarat c aincercam sa mergem la un psihoterapeut, sa incercam terapia de cuplu, la care replica lui a fost " ok, incercam si asta, dar daca nu merge, n o mai lungim"...

Nu stiu cat de coerent este mesajul meu, insa astept cu interes opinii, eventual alte intrebari delgate de aspecte pe care le-am omis... help! il iubesc din tot sufletul meu, si dupa atatea relatii esuate, e prima data cand simt ca am intalnit persoana potrivita, si nu vreau sa il pierd...
Ciobanu_Ramonela_1
Postat pe 15 Martie 2014 08:32
e foarte coerent mesajul tau,,,pentru cine are rabdare sa-l citeasca,,,si e normal sa fie singur,,,la fel ca ala cu care ai facut copilul,,,ai fost si cu el la psihoterapeut? ca cam sperii barbatii si ii bagi la psihoT
INTELIGENTUL-
Postat pe 15 Martie 2014 09:42
De la: INTELIGENTUL-, la data 2014-03-15 09:42:35e foarte coerent mesajul tau,,,pentru cine are rabdare sa-l citeasca,,,si e normal sa fie singur,,,la fel ca ala cu care ai facut copilul,,,ai fost si cu el la psihoterapeut? ca cam sperii barbatii si ii bagi la psihoT
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Martie 2014 13:04
Hey , am trecut prin ceva asemanator ca tine , doar ca nu am copii .
O sa ajungi la concluzia mai tarziu ca este mai bine ca sa incheiat , chiar daca te gandesti la el zi si noapte ( ca si mine ) . Incearca sa citesti niste rugaciuni de linistire .
TOTUL IN VIATA SE INTAMPLA CU UN SCOP .
kudika_958015
Postat pe 15 Martie 2014 15:12
Uite ca te-ai gasit tu inteligent tare sa iti dai cu parerea...ca fapt divers, fostul meu sot a murit intr un accident, asa ca nu e singur, e undeva acolo sus...
Doi la mana, iubitul meu actual merge deja de ceva vreme la psihoterapeut pt cu totul alte probleme (de comunicare si relationare cu cei din jur) asa ca nu l a speriat ideea :)

Si te as ruga abtine te de la comentarii, nu de alta, dar te inteleg, cand esti singur si n ai iubit vreodata in viata ta, sau nu ai fost iubit...te cred ca te roade...
Ciobanu_Ramonela_1
Postat pe 15 Martie 2014 15:18
De la: Ciobanu_Ramonela_1, la data 2014-03-15 15:18:23Uite ca te-ai gasit tu inteligent tare sa iti dai cu parerea...ca fapt divers, fostul meu sot a murit intr un accident, asa ca nu e singur, e undeva acolo sus...
Doi la mana, iubitul meu actual merge deja de ceva vreme la psihoterapeut pt cu totul alte probleme (de comunicare si relationare cu cei din jur) asa ca nu l a speriat ideea :)

Si te as ruga abtine te de la comentarii, nu de alta, dar te inteleg, cand esti singur si n ai iubit vreodata in viata ta, sau nu ai fost iubit...te cred ca te roade...

Cum adica.." are pb de comunicare si relationare cu cei din jur " ...
-Iulya
Postat pe 15 Martie 2014 21:28
Lasa-l, un imatur incapabil sa-si asume responsabilitati, sint foarte mulți ca el. Specii din astea nu merita sa aibã o familie. Am cunoscut si eu astfel de specimene.
Carentele astea in educație vin din familie. Au vederi înguste, inoculate de maica-sa probabil ca sa nu creascã copilul altuia.
albastreaua
Postat pe 15 Martie 2014 22:57
De la: Ciobanu_Ramonela_1, la data 2014-03-15 15:18:23Uite ca te-ai gasit tu inteligent tare sa iti dai cu parerea...ca fapt divers, fostul meu sot a murit intr un accident, asa ca nu e singur, e undeva acolo sus...
Doi la mana, iubitul meu actual merge deja de ceva vreme la psihoterapeut pt cu totul alte probleme (de comunicare si relationare cu cei din jur) asa ca nu l a speriat ideea :)

Si te as ruga abtine te de la comentarii, nu de alta, dar te inteleg, cand esti singur si n ai iubit vreodata in viata ta, sau nu ai fost iubit...te cred ca te roade...
intr-un fel sau altul ii accidentezi pe toti si nu mai minti aici,Kudika_Ramonella
INTELIGENTUL-
Postat pe 16 Martie 2014 05:58
De la: Ciobanu_Ramonela_1, la data 2014-03-15 08:32:46Dragii mei, bine v-am gasit in primul rand....am si eu, ca multi altii, o problema cu care ma confrunt de aproape jumatate de an... am o fetita de 5 ani, si sunt intr=o relatie cu cineva de aprox 2ani jumatate.. a fost prietenie la inceput, apoi sentimentele noastre s-au transformat in iubire...stiam de la inceput ca nu ii plac copiii, dar a spus ca vrea sa schimbe lucrul asta...locuim impreuna de un an de zile, insa din oct anul trecut am inceput sa avem probleme de comunicare, el fiind dintotdeauna retinut in privinta asta...A venit intr o zi, pe nepusa masa, si imi spune ca vrea o pauza...am discutat problema, mi a dat fel de fel de motive, ne-am impacat, in noiembrie iarasi un episod de genul, in decembrie altul, in feb altul, iar acum cateva zile a spus ca de data asta este definitiv, ca s-a saturat de relatie, ca vrea sa fie independent, ca simte nevoia sa fie singur...Nu sunt o femeie cicalitoare, am lasat tot ce s-a intamplat in relatia asta sa vina de la sine...chiar si dupa 2ani jumatate inca ne iubim la fel de mult..adica ok..am avut o perioada cand ne indepartasem, dar ne am recucerit, sunt ferm convinsa ca ma iubeste pentru ca se simte, se vede...Cu fetita are o relatie ok, de multe ori se joaca, ii cumpara lucruri din propria initiativa, etc,...eu tind sa cred ca ii este frica de responsabilitati, sau mai bine spus, a realizat ce inseamna responsabilitatea unei familii si nu se simte pregattit sa si-o asume...nu ne-am certat niciodata la modul de tipete, etc...ieri am avut un semi episod de genul, pentru ca am vrut sa ii inapoiez lucrurile pe care mi le a cumparat, iar el s a suparat...dar cam atat...orice problema am discutat o cu calm...ultima rabufnire a lui de zilele trecute a sunat cam asa " te iubesc, te iubesc mai mult decat te am iubit vreodata, am invatat sa te apreciez chiar mai mult decat inainte, si stiu ca fac cea mai mare greseala din viata mea, dar vreau sa fiu singur...vreau sa fiu independent...ti-am mai spus ca nu vreau copii, am incercat, dar m am saturat" ...eu nu stiu cum sa procedez, in ultima instanta aseara am hotarat c aincercam sa mergem la un psihoterapeut, sa incercam terapia de cuplu, la care replica lui a fost " ok, incercam si asta, dar daca nu merge, n o mai lungim"...

Nu stiu cat de coerent este mesajul meu, insa astept cu interes opinii, eventual alte intrebari delgate de aspecte pe care le-am omis... help! il iubesc din tot sufletul meu, si dupa atatea relatii esuate, e prima data cand simt ca am intalnit persoana potrivita, si nu vreau sa il pierd...


Omul e incapabil de o relatie pe termen lung si mai ales sa creasca si un copil.
nu vrei sa il pierzi dar deja se pare ca s-a si intamplat.
Se pare ca atat cat poate incearca sa faca fata.

Psihoterapia de cuplu!
Ce nemaipomenit suna ....dar si inutila.
Nu sunteti in stare sa stati fata in fata si sa va faceti introspectia propriei persoane, sa analizati ce il determina pe el sa fuga si pe tine sa il vrei si mai mult?
Arno_28
Postat pe 16 Martie 2014 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hey! 8 De la: livia1989 13 Ianuarie 2014 19:09
mi-am batut joc singura de tineretea mea! 29 De la: ioana_cristina 4 Mai 2009 16:18
Cum sa-l uit? 9 De la: kudika_25161 31 Ianuarie 2013 17:01
Sa plec sau sa raman? 17 De la: miss_darine 30 August 2010 22:42
Se poate sa ma sfatuiasca cineva, va rog? 7 De la: _dulcik_ 5 Martie 2009 18:48