Setari Cookie-uri

Despre anticonceptionale--i need help!

Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:31
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 11:31:13Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!


Pauza de 7 zile este obligatorie,perioada in care o sa ai o sangerare aproape identica cu ciclul asa ca nu ramai gravida in pauza aia.

Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:34
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 11:31:13Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!


nu trebuie neaparat sa faci pauza.Inhibitia axului hipotalamo-hipofizo-ovarian este temporara, adica atata timp cat iei anticonceptionalele.
iulia069834
Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:34
De la: iulia069834, la data 2009-11-11 11:34:49
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 11:31:13Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!


nu trebuie neaparat sa faci pauza.Inhibitia axului hipotalamo-hipofizo-ovarian este temporara, adica atata timp cat iei anticonceptionalele.

te inseli! asta este valabila doar cand faci pauza de 1-2-3 ...n luni!
daca nu trebuie sa faca pauza..de ce se mai fac bilistiere cu 21 de pastilute? oricum se pare ca a luat anticonceptionalele dupa ureche! caci un doctor iti va spune intotdeauna cum sa le iei!
one_size
Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:43
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 11:31:13Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!

trebuie pauza de 7 zile...si exclus in aceste zile sa faci sex neprotejat...daca te protejezi nu ramai insarcinata.... si inca ceva...din cind in cind dute la un control ginecologic si orice nelamuriri ai intreaba doctorul
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:55
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-11 11:55:34
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 11:31:13Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!

trebuie pauza de 7 zile...si exclus in aceste zile sa faci sex neprotejat...daca te protejezi nu ramai insarcinata.... si inca ceva...din cind in cind dute la un control ginecologic si pt orice nelamuriri ..intreaba doctorul
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 11:56
aici erai draguta? ce mai faci cris iubita? te intereseaza subiectul anticonceptionale?
missalexandra
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:00
De la: missalexandra, la data 2009-11-11 12:00:37aici erai draguta? ce mai faci cris iubita? te intereseaza subiectul anticonceptionale?

nu...dau un sfat
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:43
aaaaaaa ma speriasem!
missalexandra
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:45
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 11:31:13Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!

Doctorul, farmacista ce a spus despre modul de administrare? Iar pilulele au si ele o cartulie mica sau un roman intreg unde scrie [cam] tot ce trebuie sa stii
Acum depinde cate pastile are blisterul tau. Exista cu 21 si 28...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:15
Daca incepi un nou blister fara sa faci pauza de 7 zile nu vei avea menstruatie luna aceasta ci evenual mici sangerari, dar nu te sfatuiesc sa faci asta. Eu am facut asa vreo 2 luni la rand iarna trecuta pentru ca erau sarbatorile, apoi sesiunea...si cum am dureri foarte mari la menstruatie chiar si daca iau "antibaby" nu am vrut sa fiu chinuita :D desi eram constienta ca nu e bine si asa mi-am dereglat ciclul menstrual, mi-a fost si rau, dureri de cap, greturi, insomnii, etc. De obicei scrie pe prospect cam tot ce trebuie sa stii, dar aproape nimeni nu il citeste.
anDrEEA_cristina310886
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:40
De la: anDrEEA_cristina310886, la data 2009-11-11 13:40:09Daca incepi un nou blister fara sa faci pauza de 7 zile nu vei avea menstruatie luna aceasta ci evenual mici sangerari, dar nu te sfatuiesc sa faci asta. Eu am facut asa vreo 2 luni la rand iarna trecuta pentru ca erau sarbatorile, apoi sesiunea...si cum am dureri foarte mari la menstruatie chiar si daca iau "antibaby" nu am vrut sa fiu chinuita :D desi eram constienta ca nu e bine si asa mi-am dereglat ciclul menstrual, mi-a fost si rau, dureri de cap, greturi, insomnii, etc. De obicei scrie pe prospect cam tot ce trebuie sa stii, dar aproape nimeni nu il citeste.

fetele astea...in ziua de azi iau pastile dupa ochi....este normal sa mearga la medic...atunci nu ar mai posta pe forum....gresesc enorm....orice pastila luata aiurea face rau.... trebuie cu grija toate...mai ales cele legate hormonal...
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:54
Asa este.Nu am fost la doctor,mi-a fost jena deoarece este prieten de familie Am citit pe net si am inteles ca sunt cele mai bune.Am respectat intocmai ce scria pe prospect ,insa nu stiam daca exista posibilitatea sa raman insarcinata .Deci,pauza asta de 7 zile e menita pentru a -mi veni ciclul,nu exista sanse sa raman insarcinata...Va multumesc pentru amabilitate.
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:14
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 14:14:20Asa este.Nu am fost la doctor,mi-a fost jena deoarece este prieten de familie Am citit pe net si am inteles ca sunt cele mai bune.Am respectat intocmai ce scria pe prospect ,insa nu stiam daca exista posibilitatea sa raman insarcinata .Deci,pauza asta de 7 zile e menita pentru a -mi veni ciclul,nu exista sanse sa raman insarcinata...Va multumesc pentru amabilitate.

poti sa mergi la un altul....nu mai lua dupa ochi...fara rusine...este important acest lucru...si neaparat pauza de 7 zile sa o faci....
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:25
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-11 13:54:24
De la: anDrEEA_cristina310886, la data 2009-11-11 13:40:09Daca incepi un nou blister fara sa faci pauza de 7 zile nu vei avea menstruatie luna aceasta ci evenual mici sangerari, dar nu te sfatuiesc sa faci asta. Eu am facut asa vreo 2 luni la rand iarna trecuta pentru ca erau sarbatorile, apoi sesiunea...si cum am dureri foarte mari la menstruatie chiar si daca iau "antibaby" nu am vrut sa fiu chinuita :D desi eram constienta ca nu e bine si asa mi-am dereglat ciclul menstrual, mi-a fost si rau, dureri de cap, greturi, insomnii, etc. De obicei scrie pe prospect cam tot ce trebuie sa stii, dar aproape nimeni nu il citeste.

fetele astea...in ziua de azi iau pastile dupa ochi....este normal sa mearga la medic...atunci nu ar mai posta pe forum....gresesc enorm....orice pastila luata aiurea face rau.... trebuie cu grija toate...mai ales cele legate hormonal...


Da, ai dreptate. Eu una, niciodata nu am luat "antibaby" dupa ochi. Acum o luna cand am fost la control medicul mi-a prescris Yaz, cele mai noi aparute si cu cea mai mica cantitate de hormoni pt ca pana la ele am incercat cam tot ce exista pe piata romaneasca in acest domeniu, Yasmine, Karissa, Diane 35, Marvelon, etc. dar nu ma simteam bine cand le luam, aveam greturi, stari de voma dimineata, dureri de cap, cand imi era cald cand imi era frig, si pe langa asta aveam si mici sangerari intre menstre chiar si dupa 3 luni de utilizare, cat spune pe prospect ca ii ia organismului sa se obisnuiasca cu ele. Acum cu Yaz nu ma mai simt asa rau, doar uneori am stari de voma dar imi revin repede :D Sper ca dupa 3 luni sa nu mai am nici starile acestea :D
anDrEEA_cristina310886
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:20
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 14:14:20Asa este.Nu am fost la doctor,mi-a fost jena deoarece este prieten de familie Am citit pe net si am inteles ca sunt cele mai bune.Am respectat intocmai ce scria pe prospect ,insa nu stiam daca exista posibilitatea sa raman insarcinata .Deci,pauza asta de 7 zile e menita pentru a -mi veni ciclul,nu exista sanse sa raman insarcinata...Va multumesc pentru amabilitate.


Este bine si ca macar 2 luni, consecutive, pe an sa faci pauza sau macar o luna...Cel putin asa mi-a recomandat medicul meu :) Si sa nu te sperii daca menstruatia va fi putin mai abundenta in lunile acestea, este normal.
anDrEEA_cristina310886
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:27
Revin cu intrebarea....daca aseara am avut contact si maine intrerup pastilele...exista sanse sa raman insarcinata?
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:31
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 11:31:13Nu am cu cine vorbi asa ca m-am gandit sa ma ajutati voi.Astazi trebuie sa iau ultima pastila de anticonceptionale.Nu stiu daca trebuie sa incep alt blister incepand de maine sau daca trebuie sa fac pauza de 7 zile,fiindca aseara am avut contact sexual si ma gandesc..daca fac pauza e posibil sa raman insarcinata?Tin sa spun ca pana acum am respectat toate indicatiile de administrare.Va rog sa ma ajutati!Va multumesc!

faci pauza de 7 zile daca vrei sa ai mentruatia, efectul lor se extinde si pe cele 7 zile.
trebuie sa folosesti protectie suplimentara (prezervativ) daca iei antibiotice sau consumi droguri puternice.
protectia suplimentara trebuie sa fie pt urmatoarele 7 zile.
daca ai uitat sa iei o pastila la ora exacta ai la dispozitie 12 ore in care sa o iei fara sa te ingrijorezi daca depasesti cele 12 ore din nou este bine sa folosesti protectie suplimentara pt 7 zile.
felixcat
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:37
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 15:31:21Revin cu intrebarea....daca aseara am avut contact si maine intrerup pastilele...exista sanse sa raman insarcinata?

draga mea...aseara ai avut contact...ce legatura are cu ziua de maine?...daca aseara ai avut contact...si maine intrerupi...e ok..nu este problema...doar.in cele 7 zile in care nu iei pastile te feresti...poti avea contact insa protejat.....nu are legatura cu ce ai facut ieri...pastila ai luato....e ok....deci stai linistita
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:39
app cris ai dat un raspuns gresit.. poti sa faci sex neprotejat in pauza de 7 zile, nu exista riscul sa ramana insarcinata
felixcat
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:45
De la: felixcat, la data 2009-11-11 15:45:12app cris ai dat un raspuns gresit.. poti sa faci sex neprotejat in pauza de 7 zile, nu exista riscul sa ramana insarcinata

eu stiu ca trebuie protectie....spun asta ca tocmai sunt in aceea pauza..si doctora ma sfatuit
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:47
nu contest.. dar lucrez suficient in sanatate si am intrebat in repetate randuri pe la planning, am dus de manuta diverse amice la planning pt ca erau mai rusinoase
timp de 4 ani nu am folosit protectie suplimentara si nu au fost probleme
felixcat
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:53
De la: felixcat, la data 2009-11-11 15:53:05nu contest.. dar lucrez suficient in sanatate si am intrebat in repetate randuri pe la planning, am dus de manuta diverse amice la planning pt ca erau mai rusinoase
timp de 4 ani nu am folosit protectie suplimentara si nu au fost probleme

eu respect sfatul doctorului....cred ca stie mai bine
si asa trebuie sa faca toate doamnele si domnisoarele...exista multe feluri de pastile...mai conteaza si de cind le ei....sunt multe lucruri...insa numai doctorul spune ce si cum...
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:56
Mi-e rusine de doctor...si sa-mi cumpar pastile mi-e rusine...ma duc in alta comuna unde stiu ca nu ma cunoaste nimeni.. stiu ca e ciudat,,,si dau si aiurea bani pe drum cand pot cumpara de aici...dar in fine,va multumesc mult pentru sfaturi..Chiar nu stiam ce sa fac,mi-era teama sa le intrerup.O sa ascult sfaturile voastre,sunteti dragute.Multumesc
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:57
nici nu spuneam sa nu il respecti.. doar ca in repetate randuri am primit aceleasi indicatii de la medicii de la planning si pt pilule gen yasmin, karissa, marvelone poate si altele, in perioada de 7 zile de pauza nu este necesara protectie suplimentara.
felixcat
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:58
Aaa si ca pastile,iau Yasmin..pana acum nu am avut greturi de la ele...oricum sunt la inceput.Sper sa mearga tot asa
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:01
e important sa le iei la ora fixa, e indicat cel putin.
felixcat
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:07
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 16:01:14Aaa si ca pastile,iau Yasmin..pana acum nu am avut greturi de la ele...oricum sunt la inceput.Sper sa mearga tot asa

ai grija....dute la un control cel mai bine...si ai grija in cele 7 zile..protectie
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:10
De la: felixcat, la data 2009-11-11 16:07:15e important sa le iei la ora fixa, e indicat cel putin.

am luat si dupa o ora....si dupa 3....ca nu eram acasa...nu are legatura...conteaza sa nu uiti..in acest caz...de se uita..se ia a doua zi si cea uitata si urmatoarea....
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:11
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-11 16:11:40
De la: felixcat, la data 2009-11-11 16:07:15e important sa le iei la ora fixa, e indicat cel putin.

am luat si dupa o ora....si dupa 3....ca nu eram acasa...nu are legatura...conteaza sa nu uiti..in acest caz...de se uita..se ia a doua zi si cea uitata si urmatoarea....

daca o sa citesti mai sus postul meu mai lung o sa vezi ca i'am spus asta :p
sunt bine informat.. consider ca orice barbat trebuie sa fie implicat in treaba asta
felixcat
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dupa ce mi-a zis ca i-as fi buna de sotie, vrea sa ne despartim 5 De la: onuta81 31 Ianuarie 2009 22:14
buna! 11 De la: Barbie30_ 18 Aprilie 2011 08:47
I-a trecut atat de repede? 12 De la: Miss_Stardust 23 Martie 2010 11:13
Vreau cateva pareri/ sfaturi va rog mult !!! 18 De la: kudika_30746 17 Aprilie 2013 18:58
asta a fost povestea mea 28 De la: cami_goanga10 25 Martie 2010 23:18