Setari Cookie-uri

Ajutor...

Buna ... este prima data cand postez pe acest site, dar am citit multe posturi aici si am vazut ca multe fete au gasit rezolvare problemelor lor, lucru pe care sper sa il "patesc" si eu.

"Problema" incepe in urma cu aprox. un an si jumatate cand un barbat pe care il cunosteam, la momentul respectiv, de aprox. 10 ani, parintii nostri fiind prieteni buni, a inceput sa dea semne ca isi doreste sa fim mai mult decat prieteni. Eu doar ce iesisem dintr-o relatie care a durat 4 ani, dar care in acelasi timp nu imi mai oferea fericire. Am inceput relatia cu acest barbat si totul a fost, fara sa exagereaz, perfect, timp de aproape un an. Era totul bine intre noi, ne intelegeam perfect si eram foarte indragostiti unul de celalalt.

Dar cum nimic pe aceasta lume nu este perfect, relatia noastra avea, si ea, un defect. El este mult mai in varsta decat mine. La inceput acest subiect nu ne.a preocupat deloc, dar, la un moment dat, am deschis un subiect mai delicat si, anume, faptul ca nu vom putea sa ne ascundem la nesfarsit. Spun asta deoarece nu am aparut niciodata in public ca si cuplu.

Inainte de relatia cu mine, el a avut o relatie similara, in sensul ca intre ei era, de asemena, o diferenta de varsta cam la fel de mare. La momentul respectiv au decis sa le spuna si parintilor/prietenilor despre relatia lor, acestia reactionand nu urat, ci, mai degraba violent. Cu un raspuns venit din partea parintilor, greu de acceptat pentru oricine: "Ne alegi pe noi sau pe ea." El a ales.o pe ea, s.a distantat complet de familia lui, de parinti si rude, dar femeia cu care el vroia sa isi petreaca restul vietii l.a parasit dupa cateva saptamani, plecand cu altul.

Revenind la relatia nostra, am cazut de acord cu el sa mai asteptam o perioada, ca sa fim siguri daca chiar ne dorim sa ramanem impreuna. Dar, incet-incet ne.am distantat. Stiu ca ma iubeste, iar eu il iubesc enorm. Nu pot si nici nu vreau sa il uit. De ce trebuie sa sufere doi oameni care chiar se iubesc din cauza unor persoane cu idei preconcepute? Inteleg ca eu sunt aia mai mica si mai "necoapta", dar asta nu inseamna ca nu stiu ce imi doresc. Eu nu voi pleca niciodata de langa el, indifenrent de ce vor zice ai lui sau ai mei.

Va rog sa ma ajutati sa il readuc langa mine, sa trecem impreuna peste aceasta problema. Il iubesc, ma iubeste. Nimic alt ceva nu conteaza. Sfatuiti.ma! Nu vreau sa il pierd dintr-o cauza atat de neinsemnata.

Vreau sa il rog sa ne intalnim zilele acestea sa discutam despre relatia noastra, sa il conving sa se intoarca la mine si, totodata, sa ii dovedesc ca eu nu plec nicaieri. Nici acum, nici alta data. Eu nu sunt acea femeie care l.a parasit in trecut. Eu il iubesc.

Va multumesc, anticipat, din suflet!
surubelnita
Postat pe 15 Aprilie 2014 18:27
Ai omis sa ne scrii ce varsta ai ! Ce diferente sunt intre voi ?
Fusun_ge
Postat pe 15 Aprilie 2014 18:39
De la: surubelnita, la data 2014-04-15 18:27:25Buna ... este prima data cand postez pe acest site, dar am citit multe posturi aici si am vazut ca multe fete au gasit rezolvare problemelor lor, lucru pe care sper sa il "patesc" si eu.

"Problema" incepe in urma cu aprox. un an si jumatate cand un barbat pe care il cunosteam, la momentul respectiv, de aprox. 10 ani, parintii nostri fiind prieteni buni, a inceput sa dea semne ca isi doreste sa fim mai mult decat prieteni. Eu doar ce iesisem dintr-o relatie care a durat 4 ani, dar care in acelasi timp nu imi mai oferea fericire. Am inceput relatia cu acest barbat si totul a fost, fara sa exagereaz, perfect, timp de aproape un an. Era totul bine intre noi, ne intelegeam perfect si eram foarte indragostiti unul de celalalt.
..............................


Ai omis informatiile cele mai importante,ce varsta aveti si care este diferenta de varsta existenta intre voi doi!!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Aprilie 2014 18:45
Eu am 24 si el 43 de ani. Altfel de diferente ... nu stiu ce sa zic. Nu am sesizat pana acum. Ascultam aceeasi muzica, avem aceleasi pasiuni (fotografia si motoarele ... erau atat de frumoase diminicile in care ieseam impreuna, departe de oras, cu motorul; faceam poze, stateam de dimineata pana seara impreuna si colindam padurile de pe langa oras ...), ne plac acelasi gen de haine, aceleasi gusturi la mancare ... nu ma pot gandi la vreo diferenta...
surubelnita
Postat pe 15 Aprilie 2014 18:45
Traieste clipa, mai tarziu vei vrea pe altu ` ....
Fusun_ge
Postat pe 15 Aprilie 2014 19:00
De la: surubelnita, la data 2014-04-15 18:45:32Eu am 24 si el 43 de ani. Altfel de diferente ... nu stiu ce sa zic. Nu am sesizat pana acum. Ascultam aceeasi muzica, avem aceleasi pasiuni (fotografia si motoarele ... erau atat de frumoase diminicile in care ieseam impreuna, departe de oras, cu motorul; faceam poze, stateam de dimineata pana seara impreuna si colindam padurile de pe langa oras ...), ne plac acelasi gen de haine, aceleasi gusturi la mancare ... nu ma pot gandi la vreo diferenta...



Daca aveti atat de multe afinitati comune,oare de ce s-a racit relatia voastra,care este motivul pentru care v-ati instrainat atat de mult???


Draga mea,iubirea nu cunoaste frontiere,ea defileaza la orice varsta,DAR,te rog sa iei in calcul si mediul,societatea,anturajul in care evoluati,principiile de functionare ale societatii moderne,relationarea cu familiile voastre si cu toti ceilalti!!!Nu tastez fara o baza a afirmatiilor mele,dimpotriva,caci,diferenta de varsta, care exista intre varstele voastre ,daca acum nu se face prezenta in viata voastra,mai tarziu o va face, cu siguranta!!!

Exista si astfel de relatii,cu un golaveraj intre varstele celor doi implicati,dar nu putem generaliza!!!

Parerea mea???Nu m-as angaja intr-un astfel de parteneriat,caci acesta implica si esecul dupa un numar de ani de convietuire!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Aprilie 2014 19:07
S-a recit doarece lui ii este teama sa nu retraiasca aceeasi poveste. El sa faca totul si eu sa plec pur si simplu. Mi-a si spus lucrul asta de mai multe ori. Asta este teama lui suprema. Sa nu ramana singur si sa nu sufere din nou.
surubelnita
Postat pe 15 Aprilie 2014 19:15
De la: surubelnita, la data 2014-04-15 19:15:21S-a recit doarece lui ii este teama sa nu retraiasca aceeasi poveste. El sa faca totul si eu sa plec pur si simplu. Mi-a si spus lucrul asta de mai multe ori. Asta este teama lui suprema. Sa nu ramana singur si sa nu sufere din nou.



Trebuie sa fim obiectivi si sa recunoastem ca aceasta varianta este plauzibila!!!!DRaga mea,tu esti tanara,ai aspiratii,idealuri,ceea ce cred ca nu mai persista in viata iubitului tau,sa fim realisti,varsta maturitatii presupune deja un volum serios de acumulari in viata,fapt ce aduce inevitabil o anumita rutina si plafonare a nivelului de existenta!!!Fii realista!!Crezi ca te vei mentine langa domnia sa dupa zece,douazeci de ani de convietuire,diferenta de varsta dintre voi lasandu-si amprentele in viata voastra???Gandeste-te foarte serios la acest aspect,caci viata in comun nu inseamna numai sex,romantism,placeri satisfacute,ci si ticuri,multe neplacute,tabieturi,care nu se intalnesc la tinerete,obiceiuri cu tenta batranetii, inevitabile in contextul vietii actuale!!! Crezi ca vei face fata la toate acestea,cand trupul tau va fi "copt" pentru a trai din plin????Sa fim seriosi!!!Domnul respectiv judeca mai mult decat tine si este firesc acest lucru,nu vrea sa suferiti amandoi ,la un moment dat!!!Vrei sa traiesti doar clipa???Este numai alegerea ta,si retine un aspect,toti oamenii sunt alegerile facute de ei de-alungul vietii,nimic mai mult!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Aprilie 2014 19:31
sunt de parere k peste 5 ani nu vei mai gani la fel.trebuie sastabiliti amandoi ca ceea ce e acum intre voi se va termina in viitorul apropiat .traieste ceea ce simti acum cat inca mai arde focul.iao k pe o experienta de viata
krizantema
Postat pe 26 Aprilie 2014 12:52
De la: krizantema, la data 2014-04-26 12:52:34sunt de parere k peste 5 ani nu vei mai gandi la fel.trebuie sa stabiliti amandoi ca ceea ce e acum intre voi se va termina in viitorul apropiat .traieste ceea ce simti acum cat inca mai arde focul.ia-o k pe o experienta de viata
krizantema
Postat pe 26 Aprilie 2014 12:55
De la: surubelnita, la data 2014-04-15 19:15:21S-a recit doarece lui ii este teama sa nu retraiasca aceeasi poveste. El sa faca totul si eu sa plec pur si simplu. Mi-a si spus lucrul asta de mai multe ori. Asta este teama lui suprema. Sa nu ramana singur si sa nu sufere din nou.


Va casatoriti , faceti copii si in mod sigur el va scapa de teama.
Daca va intelegeti atat de bine, daca aveti un stil de viata asemanator , daca va doriti amandoi copii eu cred ca pana cand copii vor ajunge la casele lor nu ati avea de ce sa va faceti alte griji decat cele specifice unei familii obisnuite.

Peste 25 de ani cand el va avea 68 de ani si tu 49 ramane de vazut ce va fi.
Pana atunci in mod sigur vei putea spune ca ai trait o viata de impliniri si realizari multumita copiilor vostri.
Radu_Cristian_1
Postat pe 26 Aprilie 2014 16:03
De la: Fusun_ge, la data 2014-04-15 19:00:27Traieste clipa, mai tarziu vei vrea pe altu ` ....

-Iulya
Postat pe 26 Aprilie 2014 22:42
Pentru o relatie lupta 2 persoane. tu lupti dar el? Spune-i ce simti. poti trimite un mesaj cam de felul acesta: " Eu lupt pentru aceata relatie dar nu pot singura. Esti alaturi de mine? Nu promit nimic decat ca voi incerca totul pentru o relatie pe care o dorim amandoi" Nu cunosc bine persoanele implicate. Poate tu tii la el dar si el trebuie sa dovedeasca. Daca te vrea cu adevarat va lupta pentru tine. Daca nu inseamna ca nu te merita.
Cristian_Deaconu_1
Postat pe 27 Aprilie 2014 17:42
De la: Cristian_Deaconu_1, la data 2014-04-27 17:42:45Pentru o relatie lupta 2 persoane. tu lupti dar el? Spune-i ce simti. poti trimite un mesaj cam de felul acesta: " Eu lupt pentru aceata relatie dar nu pot singura. Esti alaturi de mine? Nu promit nimic decat ca voi incerca totul pentru o relatie pe care o dorim amandoi" Nu cunosc bine persoanele implicate. Poate tu tii la el dar si el trebuie sa dovedeasca. Daca te vrea cu adevarat va lupta pentru tine. Daca nu inseamna ca nu te merita.

indira
Postat pe 27 Aprilie 2014 20:38
Draga mea, de ce iti irosesti cei mai frumosi ani din viata, in relatii fara viitor?
In ce relatii te afli cu tatal tau? Cum v-ati inteles pana acum? I-ai simtit lipsa? A fost langa tine in perioada copilariei si adolescentei? Daca nu, intreaba-te de ce cauti barbati in varsta? Nu cumva vrei sa suplinesti lipsa tatlui din viata ta?
Personal, cred ca ai mare nevoie de consiliere psihologica si nu spun asta cu rautate. Te rog, ai grija!
Jaqueline_healthy
Postat pe 5 Mai 2014 12:50
De la: -Iulya, la data 2014-04-26 22:42:15
De la: Fusun_ge, la data 2014-04-15 19:00:27Traieste clipa, mai tarziu vei vrea pe altu ` ....

Iuliko, te amuzi , a ? E prima data cand esti de acord cu mine !
Fusun_ge
Postat pe 5 Mai 2014 13:05
Psihologia tanarului de 24 de ani este diferita de psihologia tanarului de 43. Unul abia incepe sa isi traiasca tineretea, celalalt traieste sfarsitul ei.
Atractia reciproca, precum si teama, sunt justificate tocmai de aceste extreme ale tineretii. La fel imi explic si reactia celorlalti, care nu agreaza alaturare extremelor, fiindca prin definitie ele trebuie sa ramana in capatul lor...
A tulbura, a ignora logica psihologiei colective este o optiune personala. Decizia este buna ori neinspirata tocmai functie de felul cum te fericeste pe tine, cel care ai decis sa rupi aceste tipare.
Stii ce este iubirea, ai iubit inainte si ai plecat cand nu ai mai simtit ca te implineste ce ai.
De ce te temi acum de iubire, ea este aceeasi si actioneaza dupa aceleasi reguli, indiferent de varsta. Este valabil si pentru iubitul tau actual...
maybe
Postat pe 5 Mai 2014 16:16
De la: Fusun_ge, la data 2014-05-05 13:05:15
De la: -Iulya, la data 2014-04-26 22:42:15
De la: Fusun_ge, la data 2014-04-15 19:00:27Traieste clipa, mai tarziu vei vrea pe altu ` ....

Iuliko, te amuzi , a ? E prima data cand esti de acord cu mine !

Eee uneori mai las si eu de la mine in cazul de fata , ai dreptate
-Iulya
Postat pe 6 Mai 2014 20:17
De la: surubelnita, la data 2014-04-15 19:15:21S-a recit doarece lui ii este teama sa nu retraiasca aceeasi poveste. El sa faca totul si eu sa plec pur si simplu. Mi-a si spus lucrul asta de mai multe ori. Asta este teama lui suprema. Sa nu ramana singur si sa nu sufere din nou.

Imi face impresia ca el este cu capul pe umeri si aceasta raceala din partea lui denota ca iti lasa cale libera sa-ti vezi de viata ta,dar nu langa el
Titanika
Postat pe 6 Mai 2014 21:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Se va intoarce? 3 De la: Apadeploaie 1 Mai 2010 20:30
De ce acum, de ce el, de ce asa.... dar de ce nu?!? 6 De la: CASSANDRA 9 Iunie 2009 18:04
UN CUI SCOATE PE ALTUL?! ADEVARAT SAU FALS? 12 De la: ancutzel85 4 Mai 2009 09:54
nevoi de un sfat urgent 19 De la: barbuiulia 23 Octombrie 2009 18:44
credeti ca poate exista o relatie intre o fata de 16 ani si un barbat de 29? 8 De la: Kathara 20 Aprilie 2009 11:35