Setari Cookie-uri

Incertitudine... Sfat! Relatie de dragul copilului sau NU.

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul si sfatul dumneavoastra in aceasta chestiune presanta pentru mine. Numele meu este Cristina, 30 de ani, studii superioare, mama a unui copilas de 6 luni. Si acum incep…
In luna Ian 2013 l-am cunoscut pe tatal copilului, la vremea ceea avand 29 de ani, (fara loc de munca, dependent de ruleta) ne-am indragostit nevoie mare la prima vedere, dupa o luna am ramas insarcinata. Si de aici potopul. In perioada de 8 luni si jumatate (Ian2013 Oct 2013) cat am stat la el eu am muncit, el nemuncind, in luna Sept tatal lui spunandu-mi de ce nu platesc ai mei datoriile la intretinere, banii mei, integral, ducandu-se pe mancare si toate celelalte. In secunda aceea nu am plecat desi in forul meu interior am simtit sa fac asta, pentru ca eram in perioada in care hotarasem in capul meu sa ii mai acord o sansa vreme de 3 sapt sa vad daca se trezeste la realitatea curenta, sarcina avansa, el nu muncea, eu il presam sa faca ceva pentru noi, el nimic, dupa care mi-am luat talpasita. Pana sa nasc a castigat la ruleta 2000 dolari care… evident ca s-au reintors acolo, in contextul in care ar fi putut contribui la cheltuielile de nastere si ce mai era de platit, dar nu a facut o.
Mentionez ca in perioada aceea analizele mi-au iesit prost, eram suspecta de hepatita, desi pana la urma s-a dovedit a nu fi nimic, totul de la stress si griji, analize pentru care ai mei au platit. Am nascut in Noiembrie cu ajutorul integral al parintilor mei, el sau ai lui neparticipand cu absolut nimic la nasterea copilului sau cheltuielile de dinainte.
Iarasi pe toata perioada sarcinii numai liniste nu am avut, eram presata sa fac avort de ai mei si ai lui, evident ca nu l-am facut, tatal lui ma sicana, cireasa de pe tort fiind faza cu cerutul bamilor pentru intretinere, in loc sa l determine pe fiul sau sa faca ceva cu viata lui, sa ne casatorim, sa ne pregatim ca familie, sa adune bani. Nu. Nu a fost asa.
Bun… Acum urmeaza partea si mai "frumoasa". Cu o zi inaintea externarii am decis sa ma intorc acasa pentru ca nu aveam nici un suport din partea lui, nu muncea, cu ruleta tot juca, si m am gandit la binele suprem al copilului desi in sufletul meu mi a fost tare greu sa accept acest esec si poate nici acum nu l-am acceptat, acela de a nu avea o familie, a fi maritata, si copilul sa nu aiba tata. In certificatul de nastere nu am vrut sa l trec, poate din orgoliu ca nu ne am casatorit, el in continuare sicanandu ma ca ce "el este un strain?" In momentul de fata munceste, e drept, de o luna, in strainatate.
Ai mei nu il sufera nicicum,din tigan nu il scot, este un pic mai inchis la piele, dar nici el si nici ai lui nu recunosc cum ca ar apartine etniei, eu nu ii sufar pe ai lui si mai nicicum ca urmare a comportamentului din timpul sarcinii. El doreste sa fie tata si in acte si sa ne casatorim, cel putin la nivel verbal, cum au fost de altfel si celelalte vorbe ale lui ca… Verba volant si anume.
Eu una nu mai stiu ce vreau de la el. Toata perioada asta m-a transformat, m a facut sa vad viata altfel, sa nu mai fiu naiva de dinainte. Problema cea mare este ca intr-o zi gandesc intr un fel, in alta in alt fel… Adica intr o zi m-as intoarce la el, in alta nici sa nu aud de el sau ai lui. Parintii mei mi au comunicat ca daca imi da prin cap sa ma impac cu el pot sa uit ca am parinti, vor considera ca am plecat in Alaska definitiv. In fiecare zi maica mea imi spune ca ma distrug daca il aleg pe el, si asta din luna Aug, ca totul va fi negru pentru mine si copil, ca imi va lua copilul, ca asta e de fapt un teatru pt a obinte copilul, ca el azi munceste maine cine stie, ca o sa mi l educe tatal lui, si multe. Stand in casa lor trebuie sa respect ceea ce spun ei, nu vor sa l lase sa si vada copilul, pana acum am facut o pe ascuns, de 4 ori in sase luni de zile. Si… Ii cred in stare pe ai mei sa considere ca daca am plecat ei au murit pt mine. Bunicul meu din partea mamei nu a mai vorbit cu tatal lui vreme de 25 de ani. Tatal meu s-a casatorit cu mama impotriva vointei mamei lui.
Si stau si ma intreb… Ce am de facut acum pentru copilul meu astfel incat sa nu-l traumatizez, sa nu-l privez de un tata, sa nu ma tarasca prin tribunale, caci se pare ca ar putea-o face, sa am o viata implinita, sa ma marit, sa fie bine pentru toata lumea, dar in primul rand pentru copil, apoi pentru mine, si restul pe locul trei.
Va rog mult sa-mi dati o idee, sugestie, cuvant de alinare. Va multumesc.
Angel13
Postat pe 18 Mai 2014 19:16
Cum recunosti un tata responsabil?
http://www.qbebe.ro/familia/rolul_tatalui/cum_recunosti_un_tata_responsabil__q__

Cred ca dupa ce vei citi articolul respectiv vei vedea ca nu ai nimerit un tata responsabil.

In plus nu stiu ce a fost in capul tau cand ai ramas insarcinata stiind ca este un impatimit al jocurilor de noroc.
Chiar ti-ai imaginat vreodata ca poti intemeia o familie cumsecade alaturi de o astfel de persoana?

Fugi de el cat mai poti.

Decat cu un asa tata mai bine cresti copilul cu ajutorul parintilor si cine stie poate intr-o buna zi iti gasesti un barbat care sa nu sufere de nici o dependenta caum ar fi jocurile de noroc, drogurile sau alcoolul si care sa inteleaga sensul cuvintelor RESPECT si RESPONSABILITATE.

Nu iti pierde vremea sperand ca o sa il aduci pe calea cea buna.
O sa va distruga psihic si pe tine si pe copil.
Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Mai 2014 21:25
Referitor la tribunale iti sugerez sa conditionezi vizitele de plata pensiei alimentare.
S-ar putea sa-i treaca cheful sa va amarasca viata.
Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Mai 2014 21:29
Mda...exemplul clar cum ca "prostia" nu doare! Stii si tu ce trebuie sa faci sau macar ce ar fi corect sa faci, avand si un copil....insa ne ceri noua sfatul, de parca noi am trai cu aceasta caricatura de om! Nu stiu cine este mai de condamnat, tu (care ai mai lasat si un copil cu un asa "retardat" si lenes)...sau el, care este no comment si ca el atatia altii!!!!!
rondina
Postat pe 18 Mai 2014 21:31
De la: Angel13, la data 2014-05-18 19:16:00Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul si sfatul dumneavoastra in aceasta chestiune presanta pentru mine. Numele meu este Cristina, 30 de ani, studii superioare, mama a unui copilas de 6 luni. Si acum incep…
In luna Ian 2013 l-am cunoscut pe tatal copilului, la vremea ceea avand 29 de ani, (fara loc de munca, dependent de ruleta) ne-am indragostit nevoie mare la prima vedere, dupa o luna am ramas insarcinata. Si de aici potopul. In perioada de 8 luni si jumatate (Ian2013 Oct 2013) cat am stat la el eu am muncit, el nemuncind, in luna Sept tatal lui spunandu-mi de ce nu platesc ai mei datoriile la intretinere, banii mei, integral, ducandu-se pe mancare si toate celelalte. In secunda aceea nu am plecat desi in forul meu interior am simtit sa fac asta, pentru ca eram in perioada in care hotarasem in capul meu sa ii mai acord o sansa vreme de 3 sapt sa vad daca se trezeste la realitatea curenta, sarcina avansa, el nu muncea, eu il presam sa faca ceva pentru noi, el nimic, dupa care mi-am luat talpasita. Pana sa nasc a castigat la ruleta 2000 dolari care… evident ca s-au reintors acolo, in contextul in care ar fi putut contribui la cheltuielile de nastere si ce mai era de platit, dar nu a facut o.
Mentionez ca in perioada aceea analizele mi-au iesit prost, eram suspecta de hepatita, desi pana la urma s-a dovedit a nu fi nimic, totul de la stress si griji, analize pentru care ai mei au platit. Am nascut in Noiembrie cu ajutorul integral al parintilor mei, el sau ai lui neparticipand cu absolut nimic la nasterea copilului sau cheltuielile de dinainte.
Iarasi pe toata perioada sarcinii numai liniste nu am avut, eram presata sa fac avort de ai mei si ai lui, evident ca nu l-am facut, tatal lui ma sicana, cireasa de pe tort fiind faza cu cerutul bamilor pentru intretinere, in loc sa l determine pe fiul sau sa faca ceva cu viata lui, sa ne casatorim, sa ne pregatim ca familie, sa adune bani. Nu. Nu a fost asa.
Bun… Acum urmeaza partea si mai "frumoasa". Cu o zi inaintea externarii am decis sa ma intorc acasa pentru ca nu aveam nici un suport din partea lui, nu muncea, cu ruleta tot juca, si m am gandit la binele suprem al copilului desi in sufletul meu mi a fost tare greu sa accept acest esec si poate nici acum nu l-am acceptat, acela de a nu avea o familie, a fi maritata, si copilul sa nu aiba tata. In certificatul de nastere nu am vrut sa l trec, poate din orgoliu ca nu ne am casatorit, el in continuare sicanandu ma ca ce "el este un strain?" In momentul de fata munceste, e drept, de o luna, in strainatate.
Ai mei nu il sufera nicicum,din tigan nu il scot, este un pic mai inchis la piele, dar nici el si nici ai lui nu recunosc cum ca ar apartine etniei, eu nu ii sufar pe ai lui si mai nicicum ca urmare a comportamentului din timpul sarcinii. El doreste sa fie tata si in acte si sa ne casatorim, cel putin la nivel verbal, cum au fost de altfel si celelalte vorbe ale lui ca… Verba volant si anume.
Eu una nu mai stiu ce vreau de la el. Toata perioada asta m-a transformat, m a facut sa vad viata altfel, sa nu mai fiu naiva de dinainte. Problema cea mare este ca intr-o zi gandesc intr un fel, in alta in alt fel… Adica intr o zi m-as intoarce la el, in alta nici sa nu aud de el sau ai lui. Parintii mei mi au comunicat ca daca imi da prin cap sa ma impac cu el pot sa uit ca am parinti, vor considera ca am plecat in Alaska definitiv. In fiecare zi maica mea imi spune ca ma distrug daca il aleg pe el, si asta din luna Aug, ca totul va fi negru pentru mine si copil, ca imi va lua copilul, ca asta e de fapt un teatru pt a obinte copilul, ca el azi munceste maine cine stie, ca o sa mi l educe tatal lui, si multe. Stand in casa lor trebuie sa respect ceea ce spun ei, nu vor sa l lase sa si vada copilul, pana acum am facut o pe ascuns, de 4 ori in sase luni de zile. Si… Ii cred in stare pe ai mei sa considere ca daca am plecat ei au murit pt mine. Bunicul meu din partea mamei nu a mai vorbit cu tatal lui vreme de 25 de ani. Tatal meu s-a casatorit cu mama impotriva vointei mamei lui.
Si stau si ma intreb… Ce am de facut acum pentru copilul meu astfel incat sa nu-l traumatizez, sa nu-l privez de un tata, sa nu ma tarasca prin tribunale, caci se pare ca ar putea-o face, sa am o viata implinita, sa ma marit, sa fie bine pentru toata lumea, dar in primul rand pentru copil, apoi pentru mine, si restul pe locul trei.
Va rog mult sa-mi dati o idee, sugestie, cuvant de alinare. Va multumesc.

Esti total ravasita ! Ai 30 de ani ..ia viata in maini si creste-ti copilasul , nu mai permite nimanui sa-ti spuna ce ai de facut , comparand viata ta cu a stramosilor...nu are niciun sens ....cauta-ti un loc de munca , iar viata ta , este doar copilul...restul nu conteaza ..tatal copilului nu-ti va lua copilul niciodata , nu are niciun interes..el iubeste ruleta. Depinde viata ta si a copilasului tau , de toate aceste persoane ?!
Fii puternica , de tine depinde cat de frumos iti poti reface viata. Lupta pt copilul tau , nu pt cei din jur !
-Iulya
Postat pe 18 Mai 2014 22:06
Și eu spun la fel ca interlocutorul de mai sus, ia-ți viața în propriile mâini.
Din pãcate trebuie sã mai aștepți puțin pânã poți sã-ți duci copilul în siguranțã la o creșã și tu sã-ți cauți un loc de muncã, care sã-ți permitã sã vã întrețineți. Pãrinții tãi vor trebui sã te ajute, vor , nu vor. Ești copilul lor așa cum este și al tãu pentru tine.
Dacã tatãl copilului va demonstra la maniera cea mai serioasã și fãrã echivoc cã vã poate merita, mai sunt șanse sã vã împãcați și sã deveniți o familie, dar are multe, multe de explicat cu privire la comportamentul sãu pe timpul când erai însãrcinatã.
Trebuie sã demonstreze cã și-a schimbat modul de a fi și comportamentul, mai înainte de a pretinde vreun drept, dar pentru cã, copilul tãu meritã sã aibã un tatã, sã aibã alãturi ambii pãrinți, nu trebuie privat de acest drept (dacã se poate).
Îți urez viațã frumoasã!
kudika_958736
Postat pe 18 Mai 2014 22:28
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-18 21:25:28Cum recunosti un tata responsabil?
http://www.qbebe.ro/familia/rolul_tatalui/cum_recunosti_un_tata_responsabil__q__

Cred ca dupa ce vei citi articolul respectiv vei vedea ca nu ai nimerit un tata responsabil.

In plus nu stiu ce a fost in capul tau cand ai ramas insarcinata stiind ca este un impatimit al jocurilor de noroc.
Chiar ti-ai imaginat vreodata ca poti intemeia o familie cumsecade alaturi de o astfel de persoana?

Fugi de el cat mai poti.

Decat cu un asa tata mai bine cresti copilul cu ajutorul parintilor si cine stie poate intr-o buna zi iti gasesti un barbat care sa nu sufere de nici o dependenta caum ar fi jocurile de noroc, drogurile sau alcoolul si care sa inteleaga sensul cuvintelor RESPECT si RESPONSABILITATE.

Nu iti pierde vremea sperand ca o sa il aduci pe calea cea buna.
O sa va distruga psihic si pe tine si pe copil.



Multumesc mult. Daca ar sti oamenii de dinainte ce va fi... Eu am incredere in faptul ca oamenii se poat schimba, daca sunt motivati si au pentru ce lupta. Poate ca suna idealist dar...
Angel13
Postat pe 18 Iunie 2014 16:11
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-18 21:29:36Referitor la tribunale iti sugerez sa conditionezi vizitele de plata pensiei alimentare.
S-ar putea sa-i treaca cheful sa va amarasca viata.


El s-a oferit sa ma /ne ajute... ai mei nevrand sa auda de acesta varianta.
Angel13
Postat pe 18 Iunie 2014 16:12
De la: rondina, la data 2014-05-18 21:31:28Mda...exemplul clar cum ca "prostia" nu doare! Stii si tu ce trebuie sa faci sau macar ce ar fi corect sa faci, avand si un copil....insa ne ceri noua sfatul, de parca noi am trai cu aceasta caricatura de om! Nu stiu cine este mai de condamnat, tu (care ai mai lasat si un copil cu un asa "retardat" si lenes)...sau el, care este no comment si ca el atatia altii!!!!!


Corect. Prostia nu doar. Dar in acelasi nu da cu piatra pentru a nu o primi fix inapoi... Este un forum, public, si fiecare este liber sa scrie ce doreste.
Angel13
Postat pe 18 Iunie 2014 16:13
De la: -Iulya, la data 2014-05-18 22:06:14
De la: Angel13, la data 2014-05-18 19:16:00Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul si sfatul dumneavoastra in aceasta chestiune presanta pentru mine. Numele meu este Cristina, 30 de ani, studii superioare, mama a unui copilas de 6 luni. Si acum incep…
In luna Ian 2013 l-am cunoscut pe tatal copilului, la vremea ceea avand 29 de ani, (fara loc de munca, dependent de ruleta) ne-am indragostit nevoie mare la prima vedere, dupa o luna am ramas insarcinata. Si de aici potopul. In perioada de 8 luni si jumatate (Ian2013 Oct 2013) cat am stat la el eu am muncit, el nemuncind, in luna Sept tatal lui spunandu-mi de ce nu platesc ai mei datoriile la intretinere, banii mei, integral, ducandu-se pe mancare si toate celelalte. In secunda aceea nu am plecat desi in forul meu interior am simtit sa fac asta, pentru ca eram in perioada in care hotarasem in capul meu sa ii mai acord o sansa vreme de 3 sapt sa vad daca se trezeste la realitatea curenta, sarcina avansa, el nu muncea, eu il presam sa faca ceva pentru noi, el nimic, dupa care mi-am luat talpasita. Pana sa nasc a castigat la ruleta 2000 dolari care… evident ca s-au reintors acolo, in contextul in care ar fi putut contribui la cheltuielile de nastere si ce mai era de platit, dar nu a facut o.
Mentionez ca in perioada aceea analizele mi-au iesit prost, eram suspecta de hepatita, desi pana la urma s-a dovedit a nu fi nimic, totul de la stress si griji, analize pentru care ai mei au platit. Am nascut in Noiembrie cu ajutorul integral al parintilor mei, el sau ai lui neparticipand cu absolut nimic la nasterea copilului sau cheltuielile de dinainte.
Iarasi pe toata perioada sarcinii numai liniste nu am avut, eram presata sa fac avort de ai mei si ai lui, evident ca nu l-am facut, tatal lui ma sicana, cireasa de pe tort fiind faza cu cerutul bamilor pentru intretinere, in loc sa l determine pe fiul sau sa faca ceva cu viata lui, sa ne casatorim, sa ne pregatim ca familie, sa adune bani. Nu. Nu a fost asa.
Bun… Acum urmeaza partea si mai "frumoasa". Cu o zi inaintea externarii am decis sa ma intorc acasa pentru ca nu aveam nici un suport din partea lui, nu muncea, cu ruleta tot juca, si m am gandit la binele suprem al copilului desi in sufletul meu mi a fost tare greu sa accept acest esec si poate nici acum nu l-am acceptat, acela de a nu avea o familie, a fi maritata, si copilul sa nu aiba tata. In certificatul de nastere nu am vrut sa l trec, poate din orgoliu ca nu ne am casatorit, el in continuare sicanandu ma ca ce "el este un strain?" In momentul de fata munceste, e drept, de o luna, in strainatate.
Ai mei nu il sufera nicicum,din tigan nu il scot, este un pic mai inchis la piele, dar nici el si nici ai lui nu recunosc cum ca ar apartine etniei, eu nu ii sufar pe ai lui si mai nicicum ca urmare a comportamentului din timpul sarcinii. El doreste sa fie tata si in acte si sa ne casatorim, cel putin la nivel verbal, cum au fost de altfel si celelalte vorbe ale lui ca… Verba volant si anume.
Eu una nu mai stiu ce vreau de la el. Toata perioada asta m-a transformat, m a facut sa vad viata altfel, sa nu mai fiu naiva de dinainte. Problema cea mare este ca intr-o zi gandesc intr un fel, in alta in alt fel… Adica intr o zi m-as intoarce la el, in alta nici sa nu aud de el sau ai lui. Parintii mei mi au comunicat ca daca imi da prin cap sa ma impac cu el pot sa uit ca am parinti, vor considera ca am plecat in Alaska definitiv. In fiecare zi maica mea imi spune ca ma distrug daca il aleg pe el, si asta din luna Aug, ca totul va fi negru pentru mine si copil, ca imi va lua copilul, ca asta e de fapt un teatru pt a obinte copilul, ca el azi munceste maine cine stie, ca o sa mi l educe tatal lui, si multe. Stand in casa lor trebuie sa respect ceea ce spun ei, nu vor sa l lase sa si vada copilul, pana acum am facut o pe ascuns, de 4 ori in sase luni de zile. Si… Ii cred in stare pe ai mei sa considere ca daca am plecat ei au murit pt mine. Bunicul meu din partea mamei nu a mai vorbit cu tatal lui vreme de 25 de ani. Tatal meu s-a casatorit cu mama impotriva vointei mamei lui.
Si stau si ma intreb… Ce am de facut acum pentru copilul meu astfel incat sa nu-l traumatizez, sa nu-l privez de un tata, sa nu ma tarasca prin tribunale, caci se pare ca ar putea-o face, sa am o viata implinita, sa ma marit, sa fie bine pentru toata lumea, dar in primul rand pentru copil, apoi pentru mine, si restul pe locul trei.
Va rog mult sa-mi dati o idee, sugestie, cuvant de alinare. Va multumesc.

Esti total ravasita ! Ai 30 de ani ..ia viata in maini si creste-ti copilasul , nu mai permite nimanui sa-ti spuna ce ai de facut , comparand viata ta cu a stramosilor...nu are niciun sens ....cauta-ti un loc de munca , iar viata ta , este doar copilul...restul nu conteaza ..tatal copilului nu-ti va lua copilul niciodata , nu are niciun interes..el iubeste ruleta. Depinde viata ta si a copilasului tau , de toate aceste persoane ?!
Fii puternica , de tine depinde cat de frumos iti poti reface viata. Lupta pt copilul tau , nu pt cei din jur !


Multumesc mult. Sustine ca din luna Ian nu a mai calcat pe acolo... sustine. Dar va zic ca inainte de a incepe sa joace, a fost in depresie, ca urmare a mortii mamei lui, altfel el neputand suporta ideea de a juca. Puternica sunt si luptatoare.
Angel13
Postat pe 18 Iunie 2014 16:15
Esti intr-o situatie dificila dar in accelas timp simpla.

Vad ca inca nu sti ce sa faci.

Tinand cont de faptul ca singurele persoane care te vor ajuta si sprijinii neconditionat sunt parintii cred ca s-ar cuveni sa-i respecti mai mult.


Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Iunie 2014 19:34
De la: Angel13, la data 2014-05-18 19:16:00Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul si sfatul dumneavoastra in aceasta chestiune presanta pentru mine. Numele meu este Cristina, 30 de ani, studii superioare, mama a unui copilas de 6 luni. Si acum incep…................................................

1.Nu esti singura femeie si mama,care isi creste copilasul,in conditiile in care tatal copilului nu este o persoana responsabila!!!Nu este parintele potrivit pentru pruncul tau,nu o spun eu,ci faptele lui!!

2.Intrucat nu ai un loc de munca,va trebui ,ca in viitor,sa apelezi la ajutorul parintilor tai pana vei reusi sa fii stapana pe viata ta si sa iti poti creste si educa copilul!!!!!

3.Fa abstractie de parintii iubitului tau,nu au nicio contributie in evolutia ta si nici nu vei gasi un sprijin real in domniile lor!!!

4.Daca nu ai trecut numele iubitului tau in dreptul rubricii"tatal copilului" si daca doresti pensie de intretinere pentru minor va trebui sa deschizi proces pentru stabilirea paternitatii si recunoasterea in actele oficiale,ca tata al copilasului tau!!Legea este stricta in aceasta directie!!Ai gresit in momentul in care nu ai trecut datele tatalui minorului in actul de nastere!!!!!

5.Custodia copilului poate fi data ambilor parinti(custodie comuna) sau doar a unuia dintre parinti,ceea ce poate fi in avantajul tau!!!Justitia va stabili zile de vizita la bebeul tau!!!

6.Deocamdata,copilul este cel mai important,creste-l frumos si, pe masura ce trece timpul,refa-ti viata!!!Nu te pot sfatui sa te impaci cu iubitul tau,caci nu este un om pe care te poti baza!!!Copilul are nevoie de un mediu curat si sanatos!!!

7.Ai fi putut sa eviti o astfel de situatie neplacuta si definitiv angoasanta daca ai fi folosit mijloace de protectie in momentele intime!!!Poate totul s-a intamplat impotriva vointei voastre,dar trebuie sa stii ca ,copii nu sunt jucariile adultilor,ci amprentele lor in aceasta viata!!Esti o femeie matura,dar actiunile tale au fost neinspirate si prost canalizate!!!Cine va plati pentru nesabuinta voastra????Doar copilasul vostru,daca nu vei sti sa il cresti departe de tot ce este negativ!!
kudika_15804
Postat pe 18 Iunie 2014 20:04
Angel 13,o fi el si negru,dar nici nu are putere sa-ti ia copilul,atat timp cat esti cu parintii tai.Cauta sa rupi orce legatura cu el si fii alaturi de parintii tai care te vor ajuta!!!Nu se merita sa-ti distrugi viata langa un barbat care nu este responsabil pt fam lui,caci nu se va schimba si nu vei reusii niciodata sa reusesti acest lucru!
Titanika
Postat pe 18 Iunie 2014 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: kudika193514 6 Iunie 2010 17:09
A plecat , desi avea totul langa mine..... 10 De la: Muse__ 18 Septembrie 2013 14:09
Ma parasit..cred ca pentru altul 6 De la: kudika_1005350 30 Martie 2016 15:28
Sutienul fara spate si bretele 54 De la: liliac_ 27 Septembrie 2009 13:18
Am facut ce nu trebuia!am nevoie de un sfat 11 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:53