Setari Cookie-uri

VOI CUM ATI PROCEDA?

am si eu nevoie de o parere...voi ce ati face daca v ati afla in situatia urmatoare?sunt implicata intr o relatie de 4 ani..si totusi simt ca sunt fff singura.Orice as face sa fie totul in doi esueaza.Am incercat sa stau de vorba cu el,insa de fiecare data cand deschid orice subiect se enerveaza si devine f irascibil.Nu mai iesim nicaieri,nu avem prieteni..pur si simplu suntem tot timpul numai noi doi.Am venit cu tot felul de propuneri de a iesi in oras...un restaurant,un film,o excursie ...orice...ma lovesc de aceleasi refuzuri de fiecare data.(locuim impreuna)...si cu aceiasi scuza: nu mergem ca nu avem masina si stii ca mie nu mi place sa merg cu transportul in comun.Cand aveam masina imi spunea mereu ca o sa mergem....si toate promisunile si lea incalcat.Discutiile noastre se limiteaza la ce datoii avem de platit,( pe care tot eu merg si le platesc) ...pur si siplu refuza sa iasa din casa sau sa faca ceva pt noi.Suntem studentii amandoi eu lucrez el nu...si totusi nici la scoala nu se duce,eu merg sa i iau datele la examene(la care de cele mai multe ori nu se duce)..daca incerc sa spun nu se enerveaza si mi spune ca ce e asa greu s atrec pe la el pe la facultate.Sincer simt ca dedez nervos...sunt singura intr o relatie.Am atata pofta de viata si chef s afac lucruri noi..dar ma lovesc mereu de eceleasi refuzuri.ce ar trebui sa fac?I am propus sa mergem la un psiholog ....si a zi sca sa ma duc daca simt ca am nevoie de unul....Vreau sa salvez aceasta relatie dar am impresia ca sunt singura ....nu prea mai pot face totul de una singura. Nu era asa la incepu..ca altfel as fi spus probabil ca asa l am cunoscut si mi am asumat riscvul,dar aveam cam aceleasi idei si nu erau genul acesta de probleme Voi ce sfat imi dati?A mai trecut cineva prin ceva asemanator?.Scuze pt greseli dar nu am timp sa recitesc.

Postat pe 10 Ianuarie 2008 17:09
Esti tanara si plina de viata....Clar este faptul ca nu te mai regasesti alaturi de el ba mai mult te simti folosita ceea ce nu ar trebui sa il incurajezi.. Parerea mea este ca mai bine singura..cred ca ai avea o viata mult mai colorata daca pot zice asa...Asa un barbat e o povara la casa omului si chin pt o viitoare sotie...
Lasa-l si treci la capitolul urmator al vietii tale acum cand inca ai sansa sa incepi sa simti ca traiesti.
Farasa
Postat pe 10 Ianuarie 2008 19:03
draga jojo, nu esti obligata sa iei de buna parerea mea, dar eu cred in felul urmator: cred ca are pe alta. Sincer nu am trecut prin asa ceva dar am un exemplu mai bun: fratele meu. Este eexact aceeasi situatie. Sunt de 5 ani impreuna si dupa ce au trecut prin bune si rele impreuna acum totul se destrama. Noi femeile suntem altfel intr-o relatie, la noi incepe de la minim la maxim, adica pe masura ce relatia inainteaza, descoperi ca-l iubesti din zi in zi mai mult, la barbati e invers, din zi in zi se plictisesc mai rau de tine. Fratele meu se comporta exact ca prietenul tau, si mi-a explicat ca o iubeste f mult dar s-a plictisit, a intervenit monotonia, si vrea ceva nou. Eu una ,daca as fi in situatia ta l-as parasi.Mai ales daca evita sa si comunice....

Postat pe 10 Ianuarie 2008 19:06
farasa are perfecta dreptate.

Postat pe 10 Ianuarie 2008 19:07
multumesc pt sfaturi ..si pareri.Princess...nu are pe nimeni de asta sunt 90% sigura..poate chiar mai mult.Cum sa aibe pe cineva cand el nici sa duca gunoiu nu se duce.Tre' sa ne certam ca sa iasa sa ia tigari si de cele mai multe ori nu zic nimik numa; sa nu ma enervez singura.Ca isi doreste sa fie cu alta poate....mi a lasat sa inteleg ceva la un moment dat..dar momentan pot spune sigur ca nu are pe nimeni.Incerc sa gasesc o soluitie,,o rezolvare,,,dar parerea mea este ca e nevoie de 2,degeaba vreau eu daca el refuza cu vehementa orice plan..idee..

Postat pe 10 Ianuarie 2008 19:55
Buna jojo.Scurt si la obiect ca nu am timp acuma dar sfatul meu e ca mai sunt si alti baieti in lumea asta care pot fi altfel si iti pot face viata mai frumoasa, nu un delasator ca el si unul care nu stie sa aprecieze ce are langa el.O seara buna.

Postat pe 10 Ianuarie 2008 19:56
Mda..si eu sunt convinsa k nu are pe alta de vreme ce sta numai in casa.Scuze k intreb , dar el ce face toata ziua? E vreun impatimit al jocurilor pe calculator?...pt ca sincer am mai auzit de relatii care s`au destramat din cauza asta. Sincer Jojo...faci prea mute pt el...adik sa treci pe la el p la fac..:O:O come on...prea de tot! Totusi ce te tine langa el , atat timp cat tu vad k iti aduci contributia material mai mult in casa decat el...Il mai iubesti? Adica esti pregatita pt o ruptura ( ca vad k ar fi cazul) sau nu poti rezista fara el? Viata sexuala merge bine sau tot asa prost?! Incerc sa te inteleg ce te mai tine langa barbatul asta...parca ai locui singura de fapt! Eu una sunt cam de aceeasi varsta cu tn si sincer sunt plina de viata , tin f mult la viata mea sociala , imi place sa ies...cred k as fi si eu disperata intr`o situatie ca a ta. Sincer nu are rost sa te complaci in ea...pt k poate va veni o zi in care chiar se va satura de tine...si ai sa ramai si fara el...si cu timpul asta pretios al tineretii trecut pe langa tine!!! Bafta , sper sa iei o decizie inteleapta!
Kittynelle
Postat pe 10 Ianuarie 2008 20:26
mda pufflici(de fapt si eu tot 23 ani am..nush de ce apre 25..)...am atata chef sa ies...sa vad locuri noi..sa cunosc oameni.....Da tot timpul si l petrece pe calk..nu neaparat jocuri.Nu depind de el dpdv material...no way..Toate lucrurile care le fac pt noi as putea f bine sa l efac pt mine...ba chiar as putea face mai mult pt ca nu m as mai lovi de refuzurile si dezaprobarile lui.Nush ce ma tine langa el....Nu pot spune ca nu mai am sentimente..dar si aceste sentimente zic eu trebuie hranite.Dpdv sexual e ok nici prea prea nici foarte foarte,dar cu siguranta ar fi mult mai bine daca si restul ar fi mai bine.Vis a vis de intrebarea daca sunt pregatita pt o ruptura: nu mi este teama sa raman singura....dar mereu ma gandesc ca poate va suferi el daca ne despartim si sincer nu asta e intentia mea.As vrea sa cadem de comun acord asupra tuturor lucrurilor.....

Postat pe 10 Ianuarie 2008 20:54
jojo, fii serioasa, te gandesti ca va suferi si el. Dar daca vine intr-o zi si iti spune ca nu mai vrea sa fie cu tine, tu nu o sa suferi? Si crezi ca el se va gandi la asta? Si nu te mai multumi cu "nici prea prea, nici foarte foarte" ca in viata trebuie sa lupti pt mai mult, atat de mult cat poti. Poate te tine obisnuinta, faptul ca ati fost atata timp impreuna, dar asa cum te-ai obisnuit cu el asa poti sa te si dezobisnuiesti. Stai stramb si gandeste drept. Ai grija de tine. pup

Postat pe 10 Ianuarie 2008 23:07
Jojo , dak asa stau lucrurile...eu zis sa il sperii un pic. Pune piciorul in prag , spune`i pe un ton f serios k nu mai ai d gand sa fii cu el in aceste conditii si da`i d inteles k esti hotarata sa te desparti ! Vei vedea cum reactioneaza , dak intr`adevar te iubeste si nu vrea sa te piarda ...eu zic k va incerca sa se schimbe , macar un pic , sau treptat ! Serios , ar trebui sa incerci asta , e chiar un test bun!
Kittynelle
Postat pe 10 Ianuarie 2008 23:20
Eu sunt (jojo24)....crede ma puflici ca am incercat.....si raspuns: a inceput sa planga...dupa care crize de nervi si promisiuni.Rezultaul: acelasi.Niciodata nu sa tinut de promisuni....doar cuvinte de genu ..o sa dacem..o sa mergem...o sa ..o sa...o sa.....Ca sa nu mai zic ca tot p emine ma scotea vinovata ca ce mi am gasit pe altul si mi sa facut de iesit si de distractii,si ma mai trezeam si cu cate o palma......Sunt constienta oarecum de finalul acestei relatii....si stiu ca nu fac altceva decat sa aman agonia ..DAR......

Postat pe 11 Ianuarie 2008 00:55
Draga jojo24,e greu sa termini relatia,dar asta trebuie sa faci.Sa nu-ti mai para rau de el.Voi sunteti 2 persoane care nu se potrivesc,tu vrei sa faci ceva in viata,el e delasator.Viata nu trebuie traita langa cineva care te stoarce de energie se voie buna si mai ales...de fericire!Lasa-l sa-si gaseasca alta care e dispusa sa il si puna in pat seara sau sa il spele cand merge la dus.Nu inteleg nici eu: prietenul tau e lenes sau tampit(cauta in dictionar sensul adevarat al cuvantului)?Daca vrei sa il parasesti,cauta-ti alt loc unde sa stai si nu ii spune, pt ca vad ca oricum nu ii pasa prea mult de tine,ii trebuie doar o servitoare langa el.Se crede print sau ce?!Macar un print are initiativa si gandeste.Sper ca peste 1 luna sa auzim vesti bune!
emyia
Postat pe 11 Ianuarie 2008 11:05
Jojo , deja ai spus un lucru extrem de grav ...te trezeasi si cu cate o palma :O:O:O ...asta e ceva extrem de serios , nu are dreptul sa dea in tine , nu esti animal !!!! si se presupune k esti femeia cu care isi imparte viata. Vai ce actor bun e...incepe sa o dea in drama dak il ameninti . Asa am patit si eu cu un fost pr de`al meu care ma tinea inchisa in casa sa nu ma despart d el si incerca sa ma manipuleze prin vorbe ca sa ma scoata tot pe mine vinovata. Mai Jojo , eu stiu k iti e greu , dar sper k intelegi gravitatea situatiei , ia masuri........nu se poate asa , crede`ma k nu se va schimba , oamenii in general nu se skimba decat din proprie initiativa si alea sunt cazuri rare. Si la urma urmei cred k nu il mai iubesti k la inceput , s`au pierdut sentimentele alea frumoase. Fa ceva , treci la practica dak nu merge cu amenintrai. Nu stiu care e situatia voastra , k ai zis k locuiti impreuna , nu stiu care la care sau dak stati cu chirie, dar fa cumva si muta`te singura...sau sa plece el. Arata`i k si aplici , nu numai il ameninti. La urma urmei esti independenta financiar!!! Desparte`te de el pe bune , fie si pt o perioada , ai sa vezi atunci cum stai lucrurile , daca el kiar nu poate sa te piarda!!! Oricum ...daca ti`a dat o palma...o sa se mai repete! Indicat ar fi sa te desparti definitiv de el pt k nu te merita , dar daca tu chiar nu poti ...fa`o macar pt o perioada ca sa te lamuresti cum stau lucrurile , ce sentimente mai aveti amandoi...si poate-poate se schimba cand vede k nu mai esti langa el...sau poate k nu o va face si vei constata ca nu ai pierdut nimic , poate doar timp ca nu ti`ai luat inima in dinti mai devreme sa spui STOP!!!
Kittynelle
Postat pe 11 Ianuarie 2008 15:06
Asta nu este viata e sclavie,nu meriti soarta asta.Nu mai pierde timpul cu discutii,cauta o camera aduna-ti lucrurile si pleaca fara sa spui nimic si fara sa stie.Sa nu te influenteze nimic nici vorbe,nici lacrimi,nici frica de necunoscut sau de el.Pune totul pe o singura carte care este viata ta si sanatatea ta mentala care acum sunt la pamant.Tu esti cea mai importanta persoana .
marilu60
Postat pe 11 Ianuarie 2008 22:05
Jojo wake up, baiatul asta nu e de tine!

Postat pe 12 Ianuarie 2008 00:07
eu in locul tau l-as parasi!
si io sunt cam in aceeasi situatie,si am inceput sa pregatesc terenul,desi tzin mult la el,stiu ca merit ceva mai boon!
hellenne
Postat pe 17 Ianuarie 2008 11:32
eu zic ca iti irosesti viata cu el e prea egoist lasal nu te mai complica cu genul de larve care nu fac nimic trece viata pe langa tine.Eu cu prietenu mine vreau sa iti spun ca mergem peste tot chiar daca suntem doar noi 2 ne simtim foarte bine inpreuna si ne distam super tare mai ales cand mergem cu munca in alte localitai la noi totul e o distractie din tantar facem armasar si la 3 noaptea iesim pe drumuri si ne plimbam nu ma refuza niciodata.

Postat pe 17 Ianuarie 2008 14:31
buna.pune-ti cateva intrebari despre calitatile si defectele lui si intreabate ce iubesti la el,cred ca ai sa fi uimita sa descoperi ca nu prea multe.
si in fond ce sa iubesti ca se enerveaza imediat ce spui ceva?ca nu lucreaza?ca te tine numai in casa?
ca nu se duce la scoala sa-si ia datele de la examen?
asti sunt niste speci de oameni care le place sa traiasca pe spatele altora.esti tot timpul nefericita
gandeste bine daca vrei sa traiesti asa
ce as face eu in locul tau?l-as trimite cat mai repede la plimbare as scapa de el urgent
iti urez multa bafta indiferent ce hotarasti,dar gandestete ca e vorba de viata ta

Postat pe 17 Ianuarie 2008 16:30
avand in vedere ca nu poti comunica cu el si ca nu vrea sa se schimbe...chiar nu cred ca are rost sa te mai obosesti
eu sunt casatorita de aproape 2 ani si de un an de zile sotul nu lucreaza...am trecut prin perioada foarte grele...perioade in care incepi fara sa vrei sa cedezi nervos..dar noi am reusit sa trecem peste si asta datorita lui care a stiut cum sa ma suporte in tot acest timp. Sotul meu nu lucreaza, dar in schimb face treburile in casa avand in vedere ca eu ajung tot timpul tarziu de la birou. Din cate pov tu se pare ca prietenul tau nu face nimic si nici nu vrea sa va intelegeti bine...eu zic sa iei o decizie..poate mai traziu iti va parea rau. In ziua de azi nu putem fi sigure ca o relatie poate dura o vesnicie...Nu vreu sa ma crezi rautacioasa, dar poate intr-o zi va gasi pe alta si tu ce vei face? Vei ramane cu ochii in soare si foarte mari regrete ca ti-ai pierdut timpul cu cine nu trebuie. Timpul trece foarte repede si mai tarziu iti va parea rau. Si spun asta pt ca am avut o relatie de un an cu un baiat care pe langa faptul ca era lenes...se mai purta si urat cu mine. Am regretat enorm ca nu m-am impus la timp in fata lui si ca nu am avut mai multa mandrie.
Te pupik si ai grija ce faci...cu un astfel de barbat nu vei face nimic in viata.
hamade79_elena
Postat pe 17 Ianuarie 2008 18:33
buna. curiozitatea m-a adus sa citesc ceea ce ati scris voi. stiu un caz in care ea nu stia ce sa mai faca.... iar el juca jocuri pe calculator. adica el vedea doar lucru si jocuri pe calculator. prietena lui era doar un accesoriu. a durat relatia asta vreo 8 ani. pana intr-o zi in care ea l-a inselat cu un altul. in prima faza, noi, prietenele ei, desi stiam cum este el, l-am compatimit pe el si pe ea am considerrat-o o femeie fara suflet. apoi am analizat situatia si am inteles-o pe ea. la un moment dat, cand observi ca sunt prea multe dezechilibre in relatie nu mai rezisti. si pleci. sau si mai rau pt tine te detasezi de relatie, esti indiferent la tot ce implica pe cel de langa tine. nu e ok sa renunti la tine , sa te sacrifici pt o relatie care oricum va duce in acelasi punct. stiu ca suna rautacios, dar ce persoana care iubeste isi raneste, loveste partenerul? si apoi se mai si pune pe plans. persoanele slabe, dezechilibrate, imature. eu in locul domnisoarei nu as mai sta nici un moment langa un asemenea barbat. asupra caracterului unei femei isi pune amprenta si cel ce ii sta alaturi. daca tu in relatie te simti incomod, ca si cum esti ingradita de probleme, cum te simti in compania celorlalti? daca partenerul tau se injoseste sa se poarte asa..... nu esti obligata sa suporti toate astea. de ce te complaci intr-o relatie care nu are viitor, doar de frica de a nu ramane singura? gandeste-te la tine in primul rand si apoi la cei din jur. multa bafta
talida22
Postat pe 18 Ianuarie 2008 11:12
adaug... prietena mea se casatoreste in vara cu acel al doilea barbat... care a stiut sa aprecieze ce a gasit
talida22
Postat pe 18 Ianuarie 2008 11:14
De acord cu Me1985.cred k e cel mai bun sfat.

Postat pe 18 Ianuarie 2008 14:36
am fost si eu in situatia ta, adik aveam un prieten care prefera sa stea in casa si nu facea nimic si knd incercam sa ma despart de el incepea sa planga in hohote!si i se mai facea si rau:))asa k imi era mila sa-l parasesc...dar, dupa ceva timp,am facut exact ce am simtit,adik l-am inselat...si el a aflat imediat(printr-o coincidenta foarte fericita pt mine):)si asa am reusit sa scap de el si de crizele lui:D dar sper ca tu sa reusesti sa te desparti de el singura, cat de curand! bafta!
o_fata
Postat pe 4 Februarie 2008 20:19
jojo, cred ca ai inteles ideea, ca vad ca toti ti-au scris acelasi lucru, aproximativ. dar cum repetitia e mama intelepciunii : lasa-l balta, clar nu te merita! nu te irosi, ca e pacat, langa un barbat de genul asta. lumea-i plina de barbati, vei gasi unul care sa gandeasca la fel ca si tine si sa vrea si sa faca lucrurile pe care le vrei si tu, sau pe care le faci tu. si care sa te iubeasca, ca asta sigur nu te iubeste daca se comporta asa cu tine. bafta!

Postat pe 6 Februarie 2008 17:54
stiu k iti este foarte greu mai ales dupa patru ani, si dupa atatea vise, dar sincer merita sa te consumi si sa lupti de una singura? si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine numai k noi nu stam impreuna si suntem de 3 ani, dar, la fel ca si pe tine ma deranjeaza refuzul categoric de fiecare data cand vreau sa facem ceva, sau sa mergem in oras, etc.
poate k asa sunt relatiile supa o anumita perioada, nu stiu ce sa zic, dar la tine mai ales k el nu lucreaza niciunde si tot greul il duci, retrage-te...sau dak il iubesti chiar asa de mult, pune-l la incercare.du-te undeva pentru 2 3 zile si vezi cum reactioneaza, te suna, te vrea inapoi, se descurca fara tine etc

Postat pe 10 Februarie 2008 12:00
stiu k iti este foarte greu mai ales dupa patru ani, si dupa atatea vise, dar sincer merita sa te consumi si sa lupti de una singura? si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine numai k noi nu stam impreuna si suntem de 3 ani, dar, la fel ca si pe tine ma deranjeaza refuzul categoric de fiecare data cand vreau sa facem ceva, sau sa mergem in oras, etc.
poate k asa sunt relatiile supa o anumita perioada, nu stiu ce sa zic, dar la tine mai ales k el nu lucreaza niciunde si tot greul il duci, retrage-te...sau dak il iubesti chiar asa de mult, pune-l la incercare.du-te undeva pentru 2 3 zile si vezi cum reactioneaza, te suna, te vrea inapoi, se descurca fara tine etc

Postat pe 10 Februarie 2008 12:00
mah nush cum e la altii dar eu sunt cu prietenul meu de 3 ani..si din contra el nu stie cum sa ma scoata din casa, sa mergem in oras, sau la petrecerile lui cu firma etc.eu as prefera sa nu merg dar a zis ca nu ii place sa mearga singur si lui chiar ii place sa fim mereu impreuna si sa facem totul impreuna...parerea mea mai fetelor e ca ei sunt plictisiti ori au pe alta...cascati ochii bine si daca e ceva suspect dati-le papucii!

Postat pe 13 Februarie 2008 04:20
Buna ! am tras si eu de o asemenea relatie 1 an...asa de obositor e si asa am fost in tensiune....anul ala mi-a mancat mult din viata.....intr-un final am reusit s ama desprind insa f greu...ia decizia ceam mai buna, e greu , eu stiu insa......asa iti vei petrece tota viata?
claudia_s
Postat pe 13 Februarie 2008 08:48
Draga Jojo, sa stii k eu chiar am trecut prin ceea ce treci tu anul trecut.Ma simteam neglijata(el avand un serviciu foarte obositor), am incercat sa-i dau de inteles prima oara.. dar nu a avut nici un efect,asa k am recurs la masuri mai drastice si i-am spus cat de nefericita eram si ce anume m-a deranjat la el.. dar in acelasi timp am avut grija sa-l intreb ce anume l-a determinat si pe el sa se comporte asa. Dupa o discutie destul de indelungata ne-am propus amandoi sa salvam relatia si am reusit.Acum suntem hapy si nu ma pot imagina fara el. Daca va iubiti veti reusi sa reparati tot ce este neinregula
aly1987
Postat pe 13 Februarie 2008 11:14
Draga Jojo...nimeni nu este obligat sa treaca prin asa ceva,am patit si eu ceva asemanator cu ceea ce patesti tu acum.
intr-o relatie cand nu se comunica deja este o problema,o problema fffffmare.Decizia finala trebuie sa o iei tu,nimeni nu o poate face in locul tau,noi iti dam doar niste sfaturi pe care daca vrei le iei in consideratie sau nu.
Cred ca ar trebui sa discutati serios pe tema asta si daca nici atunci nu vrea,atunci.....
Avem o viata si trebuie sa o traim,dar fiecare isi alege cum,fericita sau nu ....decizia iti apartine
mapamond
Postat pe 13 Februarie 2008 12:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vine sa-mi ia copilul doar de craciun!!!! 46 De la: battleofwits 21 Decembrie 2010 16:22
cum sa-l recucesresc? 30 De la: kudika095647 19 Decembrie 2009 14:04
cum poti iubi 2 femeii in acelasi timp? 23 De la: battleofwits 19 Martie 2011 17:06
buna 4 De la: kudika193514 6 Iunie 2010 17:09
nu stiu daca sa il iert 31 De la: yoyo_l0ov3 12 Iulie 2009 04:59