Setari Cookie-uri

Cum sa trec peste aceasta despartire?? o relatie care m-a distrus :(

Ma simt cu sufletul distrus de toata relatie care m-a macinat. Am fost aproximativ 2 ani jumatate impreuna cu multe impacari si despartiri. Din decembrie insa ne-am despartit si nu ne-am mai impacat oficial, dar am mai pastrat legaturi si ne-am mai vazut. El a vrut sa ne impacam. Acum in luna iunie am aflat ca a cunoscut o alta fata desi mie imi jura ca nu are pe nimeni si vrea sa ne impacam pt ca ma iubeste si vrea sa fie totul bine intre noi. Ma cheama cu el in excursie, il refuz si o cheama pe ea. Pe urma luni cand vine de acolo ma suna tot pe mine ca ma iubeste. Acum mi-a spus ca e fericit ca a scapat de mine, asta dupa ce eu am insistat sa imi spuna adevarul despre fata respectiva.

Relatia noastra nu mergea intrucat el a devenit foarte rau la nervi cu mine, nu ii mai convenea aproape nimic din ce faceam, ma critica, trebuia sa fiu aproape tot timpul de acord cu el,orice de sex masculin se apropia de mine vroia de fapt altceva decat vedeam eu, la certuri ma jignea foarte mult si incepuse sa foloseasca asupra mea pe langa violenta psihica si cea fizica.....deja era prea mult, incepuse sa ma bruscheze, sa ma traga de par, sa ma stranga de maini si de fiecare data pt orice eram de vina eu ca l-am enervat sau provocat...ma jignea foarte urat si baga frica in mine cu orice

In momentele lui bune puteam sa jur ca e barbatul perfect: romantic, grijuliu, frumos, ma ajuta cu orice, ma proteja...Intotdeauna imi spunea ca nu o sa gasesc altul mai bun ca el. Mentionez aici ca e primul barbat din viata mea din toate privintele.
Nu stiu ce simt exact pt el pt ca ma doare sufletul si doar la el imi e gandul,,,nu stiu sa fie obsesie, iubire, chiar nu stiu, dar simt ca l-am lasat in continuare sa isi bata joc de mine pt ca el nu m-a lasat sa fiu libera sa ma vindec cautandu-ma in continuare, in timp ce el pe langa mine si-a gasit partenera cu ajutorul careia acum e fericit...ma doare sa il stiu cu alta

Vreau sa redevin persoana de dinainte de a-l cunoaste pe el pt ca acum ma simt slaba, neputincioasa, suferinda,mi-e frica ca nu imi va trece....atat de mult mi-as dori sa il sun sa ii tot cer explicatii pt ce a facut, dar stiu ca nu are rost pt ca ma va minti sau va vorbi urat cu mine...El stie ca eu sufar acum si asta il face sa se bucure
Cum sa fac sa fiu mai puternica? Mentionez ca incerc sa am tot felul de activitati, dar gandul mereu acolo imi este, mi-e frica sa nu il vad cu alta pe strada mi-e frica ca nu voi mai iubi niciodata....Credeti ca voi ramane frustrata de faptul ca el si-a gasit pe alta? incerc sa ma axez pe ideea ca oricum nu puteam trai langa el si ca ar fi ajuns sa ma bata de-a binelea

Nu stiu cum sa procedez, dar mi-e fricaaaa, mi-e frica pt ca acum nu mai am parte deloc de atentia lui si nu mai exist in viata lui, pe cand el m-a distrus si ma distruge in continuare
kudika_23629
Postat pe 8 Iulie 2014 11:18
Fata, in ce mediu ai crescut? Cum de ti s-a patrut normala relatia asta, ba inca o regreti??? Doi ani si jumatate de violenta fizica si psihica si teroare cat cuprinde.....Multumeste-i lui Dumnezeu ca ai scapat de asa o bestie! Pune punct trecutului si traieste-ti prezentul cat mai departe de astfel de indivizi, care numai rau iti pot face, iar vei ajunge o epava in timp!
rondina
Postat pe 8 Iulie 2014 11:28
Nu o regret, doar ca ma enerveaza ca am fost atat de slaba, ca m-a vrajit de atatea ori si eu l-am crezut...s-a jucat cu mintea mea si a profitat de faptul ca il iubeam si ca a fost primul in viata mea din toate punctele de vedere.... sunt foarte constienta si ii multumesc la Dumnezeu ca m-a scapat de ceva care ma putea distruge daca ajungeam sa ma casatoresc cu el,,, doar ca totul e mult prea recent in inima mea.... nu stiu cum sa mi le scot pe toate din cap
kudika_23629
Postat pe 8 Iulie 2014 11:47
Atunci de ce spui: "dar mi-e fricaaaa, mi-e frica pt ca acum nu mai am parte deloc de atentia lui si nu mai exist in viata lui.." ? Esti o contradictie intre termeni, unde naiba este logica? Inceteaza in a-ti mai plange de mila si revino cu picioarele pe pamant!

rondina
Postat pe 8 Iulie 2014 12:24
De la: kudika_23629, la data 2014-07-08 11:18:21Ma simt cu sufletul distrus de toata relatie care m-a macinat. Am fost aproximativ 2 ani jumatate impreuna cu multe impacari si despartiri. Din decembrie insa ne-am despartit si nu ne-am mai impacat oficial, dar am mai pastrat legaturi si ne-am mai vazut. El a vrut sa ne impacam. Acum in luna iunie am aflat ca a cunoscut o alta fata desi mie imi jura ca nu are pe nimeni si vrea sa ne impacam pt ca ma iubeste si vrea sa fie totul bine intre noi. Ma cheama cu el in excursie, il refuz si o cheama pe ea. Pe urma luni cand vine de acolo ma suna tot pe mine ca ma iubeste. Acum mi-a spus ca e fericit ca a scapat de mine, asta dupa ce eu am insistat sa imi spuna adevarul despre fata respectiva.
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2014 12:45
De la: kudika_15804, la data 2014-07-08 12:45:20
De la: kudika_23629, la data 2014-07-08 11:18:21Ma simt cu sufletul distrus de toata relatie care m-a macinat. Am fost aproximativ 2 ani jumatate impreuna cu multe impacari si despartiri. Din decembrie insa ne-am despartit si nu ne-am mai impacat oficial, dar am mai pastrat legaturi si ne-am mai vazut. El a vrut sa ne impacam. Acum in luna iunie am aflat ca a cunoscut o alta fata desi mie imi jura ca nu are pe nimeni si vrea sa ne impacam pt ca ma iubeste si vrea sa fie totul bine intre noi. Ma cheama cu el in excursie, il refuz si o cheama pe ea. Pe urma luni cand vine de acolo ma suna tot pe mine ca ma iubeste. Acum mi-a spus ca e fericit ca a scapat de mine, asta dupa ce eu am insistat sa imi spuna adevarul despre fata respectiva.



Trateaza-l cu indiferenta si vezi-ti de viata ta!!!Tu ti-ai asumat o relatie otravita de certuri si violenta verbala!!!Nu mai fi atat de "moale" psihic!!!Incheie orice contact cu acest individ,acesta este sfatul meu!!!Este greu,dar nu imposibil!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2014 12:48
:))) da ai dreptate...probabil toate astea mi se trag din dependenta ce a creeat-o in mine
kudika_23629
Postat pe 8 Iulie 2014 13:17
De la: rondina, la data 2014-07-08 12:24:23Atunci de ce spui: "dar mi-e fricaaaa, mi-e frica pt ca acum nu mai am parte deloc de atentia lui si nu mai exist in viata lui.." ? Esti o contradictie intre termeni, unde naiba este logica? Inceteaza in a-ti mai plange de mila si revino cu picioarele pe pamant!



Ai ceea mai mare dreptate, am trait intr-o relatie toxica si el este genul de partener care te face sa te simti dependent....
kudika_23629
Postat pe 8 Iulie 2014 13:19
De la: kudika_23629, la data 2014-07-08 13:17:28:))) da ai dreptate...probabil toate astea mi se trag din dependenta ce a creeat-o in mine



Nu este vorba de dependenta ,ci de slabiciune si manipulare,de partea cealalta!!Ti s-a indus o astfel de stare,renunta la ea!!!!Dependenta de violenta????Aceasta este boala,nicidecum dependenta!!
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2014 13:42
De la: kudika_15804, la data 2014-07-08 13:42:01
De la: kudika_23629, la data 2014-07-08 13:17:28:))) da ai dreptate...probabil toate astea mi se trag din dependenta ce a creeat-o in mine



Nu este vorba de dependenta ,ci de slabiciune si manipulare,de partea cealalta!!Ti s-a indus o astfel de stare,renunta la ea!!!!Dependenta de violenta????Aceasta este boala,nicidecum dependenta!!



Ma refeream de dependenta dintr-o relatie toxica...e vorba de o dependenta involuntare pe care mi-a format-o prin cuvinte si fapte.....oricum sunt foarte multumita ca am avut puterea sa pun punct si chiar daca sufar acuma vreau sa gandesc ca va fi bine in viitor :)

Doar de clipele in care ma simt singura imi este frica, acolo am cedat intodeauna si acolo trebuie sa fiu acum puternica :)
kudika_23629
Postat pe 8 Iulie 2014 15:04
De la: kudika_23629, la data 2014-07-08 15:04:10
De la: kudika_15804, la data 2014-07-08 13:42:01
De la: kudika_23629, la data 2014-07-08 13:17:28:))) da ai dreptate...probabil toate astea mi se trag din dependenta ce a creeat-o in mine



Nu este vorba de dependenta ,ci de slabiciune si manipulare,de partea cealalta!!Ti s-a indus o astfel de stare,renunta la ea!!!!Dependenta de violenta????Aceasta este boala,nicidecum dependenta!!



Ma refeream de dependenta dintr-o relatie toxica...e vorba de o dependenta involuntare pe care mi-a format-o prin cuvinte si fapte.....oricum sunt foarte multumita ca am avut puterea sa pun punct si chiar daca sufar acuma vreau sa gandesc ca va fi bine in viitor :)

Doar de clipele in care ma simt singura imi este frica, acolo am cedat intodeauna si acolo trebuie sa fiu acum puternica :)



Punctul pus sa fie punct,punct,nu virgula!!!!

De multe ori,chiar acea singuratate te poate ajuta,contrar opiniei generale,caci numai departe de ceilalti te poti regasi,este un paradox,stiu,multi afirma ca,singuratatea accentueaza durerea!!Depinde,insa,de la caz ,la caz!!Nu trebuie sa iti fie frica de tine insati,de ceea ce si cum simti!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2014 15:24

Punctul pus sa fie punct,punct,nu virgula!!!!

De multe ori,chiar acea singuratate te poate ajuta,contrar opiniei generale,caci numai departe de ceilalti te poti regasi,este un paradox,stiu,multi afirma ca,singuratatea accentueaza durerea!!Depinde,insa,de la caz ,la caz!!Nu trebuie sa iti fie frica de tine insati,de ceea ce si cum simti!!![/quote]


De data asta totul este diferit, eu tot am incercat sa pun punctul acela, dar cum zici tu probabil puneam doar virgula pt ca il lasam in continuare sa ma caute si parca ma bucuram ca inca am parte de atentia lui. Acuma totul este mai usor pt ca spre durerea mea si-a gasit pe altcineva asupra careia sa isi indrepte atentia. Inainte ma facea pe mine sa ma simt intotdeauna vinovata de faptul ca il alung si nu sunt in stare si destul de femeie sa il schimb.

Asta e, sper sa treaca cat mai repede :0
kudika_23629
Postat pe 8 Iulie 2014 15:42
De la: kudika_23629, la data 2014-07-08 15:42:30
Punctul pus sa fie punct,punct,nu virgula!!!!

De multe ori,chiar acea singuratate te poate ajuta,contrar opiniei generale,caci numai departe de ceilalti te poti regasi,este un paradox,stiu,multi afirma ca,singuratatea accentueaza durerea!!Depinde,insa,de la caz ,la caz!!Nu trebuie sa iti fie frica de tine insati,de ceea ce si cum simti!!!



De data asta totul este diferit, eu tot am incercat sa pun punctul acela, dar cum zici tu probabil puneam doar virgula pt ca il lasam in continuare sa ma caute si parca ma bucuram ca inca am parte de atentia lui. Acuma totul este mai usor pt ca spre durerea mea si-a gasit pe altcineva asupra careia sa isi indrepte atentia. Inainte ma facea pe mine sa ma simt intotdeauna vinovata de faptul ca il alung si nu sunt in stare si destul de femeie sa il schimb.

Asta e, sper sa treaca cat mai repede :0[/quote]


ESTI DEJA FEMEIE,nu te simti cu nimic inferioara celorlalte femei,NUMAI CA ,trebuie sa inveti sa nu mai plangi cu inima!!!PUNCT ,si de la capat,...si cu alineat!! Personal,ma simt inconfortabil atunci cand citesc despre femeile ,care se lamenteaza,caci,femeia nu trebuie sa fie astfel!!!Stopeaza aceasta stare si treci la reversul ei!!
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2014 16:20

Relatia noastra nu mergea intrucat el a devenit foarte rau la nervi cu mine, nu ii mai convenea aproape nimic din ce faceam, ma critica, trebuia sa fiu aproape tot timpul de acord cu el,orice de sex masculin se apropia de mine vroia de fapt altceva decat vedeam eu, la certuri ma jignea foarte mult si incepuse sa foloseasca asupra mea pe langa violenta psihica si cea fizica.....deja era prea mult, incepuse sa ma bruscheze, sa ma traga de par, sa ma stranga de maini si de fiecare data pt orice eram de vina eu ca l-am enervat sau provocat...ma jignea foarte urat si baga frica in mine cu orice

Si ce mai astepti?Sa iti iei batai si mai crunte?Sa te transforme in sac de box?
Cand veti intelege voi astea care credti ca in numele "iubirii"sunteti folosite ca niste carpe si ca asa ceva nu se poate?
Cand veti intelege ca nu sunteti iubite, ca sunteti total desconsiderate si ca aia nu e dragoste.
Dupa ce plangi? Dupa astfel de "dragalasenii"si dupa faptul ca nu vrea sa se insoare cu tine?
Ar trebui sa te multumesti cu faptul ca scapi de un asemenea animal, ca un astfel de mizerabil care bate femei nu e barbat,mai ales ca scapi intreaga.
Are balta peste.
Vei gasi altul mai bun dar va trebui sa inveti sa te respecti, sa fii mai demna, sa fii mai pretentioasa, sa nu mai oferi totul pe tava pentru orice bou.

Arno_28
Postat pe 27 Iulie 2014 10:08
N-are rost sa stai si sa-ti plangi de mila. Stai singurica o perioada, refuza sa mai discuti cu el, spoi vezi-ti de viata ta. Sunt multi barbati pe lumea asta n-o sa ramai singura. Daca te ajuta, plangi dupa el pana cand n-o sa mai ai lacrimi, asa te cureti cel mai bine, gaseste-ti alte preocupari ca sa-ti abati mintea de la el, iesi cu prietenele, distreaza-te, barbatul potrivit o sa-ti apara in fata cand nici nu te astepti, crede-ma!
kudika397914
Postat pe 27 Iulie 2014 10:47
Cu toii avem momente in care ni se pare ca traim cea mai oribila viata...dar gandeste-te ca timpul vindeca orice. Nu era o relatie sanatoasa, e un lucru bun ca ai reusit sa renunti la orgoliu pentru a fi cu el, dar cu toate astea tot nu a mers. Nu ai ce sa iti reprosezi trebuie doar sa incerci sa evadezi sa sa te desprinzi de trecut oricat de greu ar parea de facut. Eu de exemplu mereu am ramas cu starii de tristete dupa fiecare despartire si as vrea sa nu mai pun atat de mult la suflet si sa nu ma mai consum dar e greu de facut asta
Sasha_Criss
Postat pe 27 Iulie 2014 12:35
Violenta denota lipsa stapanirii de sine, imaturitate, egoism, rautate, probleme psihice, nehotarare, lipsa credintei in Dumnezeu si a ascultarii de el, incapacitate de autocontrol, mandrie sau orgoliu nemasurat ect. Daca acum, la inceputul relatiei, a fost violent cu tine, gandeste-te cum ar putea ajunge mai tarziu, peste 5-10-20 de ani.

Ar fi trist, foarte trist sa risti sa-ti pierzi viata...Persoanele violente nu prea se "trateaza" usor. In viata de cuplu apar probleme INTOTDEAUNA si fiecare din parteneri greseste mai mult sau mai putin - caci nimeni nu este perfect; dar, ACESTE PROBLEME INEVITABILE trebuie rezolvate cu iubire, respect, calm, rabdare, intelepciune, si nu in ultimul rand printr-o buna comunicare.

Sfatul meu: gandeste la rece ce fel de viata iti doresti - frumoasa sau urata. Lasa deoparte sentimentalismele. CAUTA CEEA CE CREZI CA MERITI CU ADEVARAT SI VEI GASI.

ARAJEAZA-TE, IESI CU PRIETENELE, FIXEAZA-TI OBIECTIVE, FII FERICITA CU LUCRURILE BUNE DIN VIATA TA, DACA CONSIDERI CA NU LE AI MAI GANDESTE-TE, NU PERMITE CA FERICIREA TA SA DEPINDA DE UN BARBAT. FII FERICITA SI SINGURA. SI ASA, ATUNCI CAND VEI INTALNI PERSOANA POTRIVITA, VEI FI SI MAI FERICITA. SI FOARTE IMPORTANT: FII HOTARATA, PUTERNICA SI ACTIONEAZA. DACA SIMTI NEVOIA SA VORBIM POTI SA-MI SCRII LA ADRESA DE E-MAIL: ip07ip07@gmail.com
healthy006654
Postat pe 28 Iulie 2014 23:45
Din cauza ca na-i stiut sa ipui respect ai ajuns cirpa lui de sters pe jos .....asta nu este DRAGOSTE si nu te-a iubit niciodata...nici vorba de prezent......probabil ca toata viata te-ai multumit cu farmituri si sa fii a cincea roata la caruta....daca nici acuma nu te trzesti ...asa vei raminea...

Iulia_Nechifor_1
Postat pe 29 Iulie 2014 16:29
E o relatie care nu-ti face deloc bine! Renunta! Stiu ca e greu sa-l uiti mai cu seama ca a fost primul baiat din toate punctele de vedere dar gandeste-te ca nu esti nici prima si nici ultima femeie care s-a despartit de primul iubit. Mai astepta o perioada de timp pana sa te arunxi intr-o alta relatie si cu siguranta va fi totul ok. Sterge-ti amintirile cu el, oricat de greu ar fi!
Sasha_Criss
Postat pe 29 Iulie 2014 16:59
daca nu ai scapat de el sscapa sau cu alte cuvinte "DAI PAPUCII"
kudika_25247
Postat pe 17 August 2014 06:51
Draga mea si eu am fost intr-o relatie asemanatoare dar la mine s-a ajuns la pumni si la picioare,la coaste fisurate si stern fisurat ,vrei sa patesti si u asa?spre deosebire de tine aveam o fetita impreuna si imi era frica sa plec ca ma ameninta ca imi va lua fata,dar nu mai puteam suporta si mi-am luat fata si am plecat,si dupa 2 ani si jumatate ma judec cu elbprin tribunale ptr fata dar nu ma las si credema ca si el imi zicea dupa ce o incasam de la el ca ma iubeste si ca sunt viata lui,asta e problema fetelor ca suporta astfel de comportamente de frica ca nu o sa mai gaseasca pe cineva ,credema ca sunt destui barbati pe lumea asta care stiu sa se poarte cu femeile,stiu sa le respecte.asta nu este iubire,el te manipuleaza ,stie ca il iubesti si isi bate joc de tine,lasa-l,e greu dar ai viata inainte si nu merita nimic din partea ta ,o sa iti treaca ,iesi distreaza-te,cunoaste lume noua si o sa iti dai seama ce frumoasa este viata ......mai bine singura decat langa un astfel de barbat ,crede-ma tiu ce iti zic,am fost in aceeasi situati ca tine.acesti sunt niste animale,nu ii poti numi oameni.......mai vb si astept sa mai scri ce ai facut,cum esti,apropo eu m-am mutat din orasul in care stateam cu el in altul,singura si mi-am luat viata de la capat si as face asta de o mie de ori daca ar mai trebui,nu mai permite nici o vb urata din partea lui,astept vesti de la tine
cosminutababaruta
Postat pe 17 August 2014 08:10
Cu siguranta , relatia despre care se face vorbire este una adolescentina . Domnisoara in cauza este tanara si probabil este la prima dragoste . Probabil nu a fost prea apropiata cominicativ de mama ei si nu a primit sfaturi potrivite . In consecinta , a ajuns inevitabil in aceasta situatie neplacuta . Domnisoara ... , va recomand sa lecturati acest Citat : " Daca planul A nu functioneaza ( nu a functionat ), nu te panica ! . Alfabetul mai are 25 de litere . "
kudika_952371
Postat pe 17 August 2014 08:41
se intampla ca in viata sa iubesti cu inima impotriva ratiunii..asa s-a intamplat si in relatia ta.E greu de dat sfaturi intr-o astfel de situatie...numai tu stii cat de mult de doare!Un lucru e cert..nu lasa depresia cauzata de aceasta ruptura sa te distruga...straduieste-te sa-l uiti in bratele altui barbat....e greu dar functioneaza!
Elena_1
Postat pe 17 August 2014 08:46
cauta alt barbat . asa ceva se indeca doar cu o alta iubire. nu era unicat ... si fa invers , trebuie sa te gandesti ca tu esti puternica si sai arati asa in oftica ca tu esti cu altcineva mult mai superior lui . nu te mai gandi ca -l vezi pe strada cu o alta femeie....doar tu esti importanta ....
si va crapa cand te va vedea el pe tine cu un altbarbat
kudika430242
Postat pe 17 August 2014 08:47
Spune multumesc ca ai scapat de el. Iti doresc mult curaj si putere sa uiti tot raul si sa intalnesti un barbat care sa te merite :)
kudika455821
Postat pe 17 August 2014 10:08
Este usor sa ne spunem parerea dar e foarte greu pt cel in cauza eu am patit la fel dar nu-l pot scoate din inima si nu vei putea nici tu roagate sa fii puternica sa poti merge mai departe Ai grija pt ca poti sa cedezi orice om e doar om incearca sa ai prieteni in jurul tau
kudika_953345
Postat pe 17 August 2014 10:37
Daca ai fost macar cateva clipe fericita, e ceva. Adauga aceasta intalnire in sacul de amintiri! daca fericirea depaseste partea urata, suporta-l! E clar ca problema e la le, nu la tine. El nu e implinit. El nu si-a gasit sufletul-pereche. Esti mnecesara si tu si cealalta. Pur si simplu nu poate renunta. Daca il mai vrei, perfectioneaza-te! daca nu, rupe relatia! Nu-ti pot recomanda ca altii "sa cauti" altceva. Acel altceva va veni. Este o lege taoista.
kudika_930014
Postat pe 17 August 2014 11:07
De la: kudika_930014, la data 2014-08-17 11:07:40Daca ai fost macar cateva clipe fericita, e ceva. Adauga aceasta intalnire in sacul de amintiri! daca fericirea depaseste partea urata, suporta-l! E clar ca problema e la le, nu la tine. El nu e implinit. El nu si-a gasit sufletul-pereche. Esti mnecesara si tu si cealalta. Pur si simplu nu poate renunta. Daca il mai vrei, perfectioneaza-te! daca nu, rupe relatia! Nu-ti pot recomanda ca altii "sa cauti" altceva. Acel altceva va veni. Este o lege taoista.


nu este nici o lege
kudika_950728
Postat pe 17 August 2014 11:10
Draga mea nu stiu cum ai reusit sa tii de un om bolnav,care avea o bucurie sa te vada suferind!Ce fel de dragostea e asta cind la primul tau refuz pleaca cu alta in excursie?
florica_dimb
Postat pe 17 August 2014 12:57
Lasa trecutul in urma, priveste inainte , chiar daca doare, timpul te va vindeca.Intra pe site de prietenii sau casatorii, te va amuza
albu67
Postat pe 17 August 2014 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cele 10 porunci daca le sti...........???????????? 7 De la: contesina 3 Iulie 2011 16:35
Ajutor...? 19 De la: asdfgh 21 Februarie 2012 17:53
Sunt confuza, in ce parte sa merg, unde sa privesc....?! 5 De la: Alexandra_Ella 3 Aprilie 2015 23:36
divortul 211 De la: dia36 25 Noiembrie 2009 17:29
BUNA SEAR ADRAGI PRIETENI! 2 De la: Barbie30 10 Septembrie 2010 16:43