Setari Cookie-uri

relatie la distanta

Buna fetelor,Vreau sa va cer o parere in legaura cu prietena mea.Acum 3 ani si jumatate a cunoscut un baiat pe internet care era din alt oras.Au vorbit la telefon timp de 4 ani si apoi ea s-a mutat cu el in orasul constanta unde locuieste el.Dar acolo nu s-au inteles deloc el era mereu nemultumit si nu vorbea deloc cu ea.Dupa o perioada a plecat de acolo hotarata fiind sa se desparta de el.Problema este ca a mai cautat-o in tot acest timp de cand ea a plecat de la el...dar ea i-a zis sa se mute in acelasi oras de unde e ea pentru a locui impreuna,si el i-a zis ca nu se muta decat daca lucreaza si ea..el lucreaza si ea nu....iar el nu accepta acest lucru...vi se pare normal??
nicegirl
Postat pe 8 Iulie 2014 12:40
De la: nicegirl, la data 2014-07-08 12:40:58Buna fetelor,Vreau sa va cer o parere in legaura cu prietena mea.Acum 3 ani si jumatate a cunoscut un baiat pe internet care era din alt oras.Au vorbit la telefon timp de 4 ani si apoi ea s-a mutat cu el in orasul constanta unde locuieste el.Dar acolo nu s-au inteles deloc el era mereu nemultumit si nu vorbea deloc cu ea.Dupa o perioada a plecat de acolo hotarata fiind sa se desparta de el.Problema este ca a mai cautat-o in tot acest timp de cand ea a plecat de la el...dar ea i-a zis sa se mute in acelasi oras de unde e ea pentru a locui impreuna,si el i-a zis ca nu se muta decat daca lucreaza si ea..el lucreaza si ea nu....iar el nu accepta acest lucru...vi se pare normal??



Acestea sunt fleacuri,care dau inconsistenta relatiei respective!!

Ii recomand prietenei tale sa isi caute un loc de munca,dar pentru ea,nicidecum pentru prietenul ei,orice femeie trebuie sa fie independenta!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2014 12:51
Da, mi se pare normal! Pana acum munca n-a "omorat" pe nimeni! Care-i prooblema ei de nu vrea sa munceasca, sufera cumva de retard mintal sau are disfunctii locomotoare?
rondina
Postat pe 8 Iulie 2014 12:56
ba vrea sa munceasca dar abia a terminat facultatea si nu prea avea cum sa si lucreze si sa mearga la scoala.
nicegirl
Postat pe 8 Iulie 2014 12:59
De la: nicegirl, la data 2014-07-08 12:59:51ba vrea sa munceasca dar abia a terminat facultatea si nu prea avea cum sa si lucreze si sa mearga la scoala.



Cu atat mai mult,acum este momentul propice pentru a obtine un statut profesional!!!Este greu la inceput,dar ,cu putin noroc,va reusi!!!Nicio femeie nu trebuie sa stea in umbra barbatului ei,niciodata!!Cei doi sunt pe picior de egalitate in viata!!
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2014 13:44
De la: nicegirl, la data 2014-07-08 12:40:58Buna fetelor,Vreau sa va cer o parere in legaura cu prietena mea.Acum 3 ani si jumatate a cunoscut un baiat pe internet care era din alt oras.Au vorbit la telefon timp de 4 ani si apoi ea s-a mutat cu el in orasul constanta unde locuieste el.Dar acolo nu s-au inteles deloc el era mereu nemultumit si nu vorbea deloc cu ea.Dupa o perioada a plecat de acolo hotarata fiind sa se desparta de el.Problema este ca a mai cautat-o in tot acest timp de cand ea a plecat de la el...dar ea i-a zis sa se mute in acelasi oras de unde e ea pentru a locui impreuna,si el i-a zis ca nu se muta decat daca lucreaza si ea..el lucreaza si ea nu....iar el nu accepta acest lucru...vi se pare normal??


Relatie la distanta, hm, e vax albina.
Dar stai, daca ma uit mai bine unde e relatia?
E doar o aiureala plina de orgolii si nu are nimic in comun cu o relatie povestea prezentata.
ar trebui sa isi vada foecare de drumul lui ca din cele relatate se vede clar ca impreuna nu fac purici, nu au nimic in comun.
Arno_28
Postat pe 27 Iulie 2014 10:14
din momentul in care a inceput sa se discute astfel de probleme, clar nu mai e vorba de iubire.si-apoi cred ca nici nu a fost vreodata,doar o forma de obisnuita intre cei doi.sunt multe momente in cursul vietii in care unul din cei doi nu-si gaseste de lucru sau tocmai a ramas somer, asta ce ar insemna? scor egal intre someri si parasiti?
mallena
Postat pe 29 Iulie 2014 15:44
Relatiile la distanta merg doar dca exista incredere reciproca. Nu e bine ca femeia sa depinda de barbat, deci este obligatoriu sa aiba jobul ei din care sa poata sa se intretina singura. Prioritara este cariera si apoi relatiile personale.
Sasha_Criss
Postat pe 29 Iulie 2014 16:03
E parazita.....CERE BANI PENTRU UN RUJ,PAREFUM,OJA,CHILOTI? PACAT CA S-A NASCUT O ASEMENEA fiinta.....UNDE II ESTE DEMNITATEA,MINDRIA ?....De aceea au decazut fiinca face orce numai sa nu munceasca........PACAT.........................
Iulia_Nechifor_1
Postat pe 30 Iulie 2014 16:55
De la: Sasha_Criss, la data 2014-07-29 16:03:03Relatiile la distanta merg doar dca exista incredere reciproca. Nu e bine ca femeia sa depinda de barbat, deci este obligatoriu sa aiba jobul ei din care sa poata sa se intretina singura. Prioritara este cariera si apoi relatiile personale.


-Iulya
Postat pe 30 Iulie 2014 21:11
De la: -Iulya, la data 2014-07-30 21:11:43
De la: Sasha_Criss, la data 2014-07-29 16:03:03Relatiile la distanta merg doar dca exista incredere reciproca. Nu e bine ca femeia sa depinda de barbat, deci este obligatoriu sa aiba jobul ei din care sa poata sa se intretina singura. Prioritara este cariera si apoi relatiile personale.




rau job,,prioritara e familia
kudika_950728
Postat pe 30 Iulie 2014 21:35
De la: kudika_950728, la data 2014-07-30 21:35:03
De la: -Iulya, la data 2014-07-30 21:11:43
De la: Sasha_Criss, la data 2014-07-29 16:03:03Relatiile la distanta merg doar dca exista incredere reciproca. Nu e bine ca femeia sa depinda de barbat, deci este obligatoriu sa aiba jobul ei din care sa poata sa se intretina singura. Prioritara este cariera si apoi relatiile personale.




rau job,,prioritara e familia


De acord cu tine insa fiind tanara , prioritatea de baza este sa aiba un loc de munca , apoi se poate orienta pt a-si intemeia o familie.
-Iulya
Postat pe 30 Iulie 2014 21:47
mda sa zicem,,insa prioritatea tot familia este nicidecum serviciul,,,nu jobul,,ca nu suntem gastele altora
kudika_950728
Postat pe 30 Iulie 2014 21:55
De la: kudika_950728, la data 2014-07-30 21:55:22mda sa zicem,,insa prioritatea tot familia este nicidecum serviciul,,,nu jobul,,ca nu suntem gastele altora


Da , dar in cazul in care ai deja o familie , e de la sine ca familia reprezinta totul ...apoi serviciul .

Si gastele altora sunt acele femei ce refuza sa munceasca !
-Iulya
Postat pe 30 Iulie 2014 22:08
De la: nicegirl, la data 2014-07-08 12:40:58Buna fetelor,Vreau sa va cer o parere in legaura cu prietena mea.Acum 3 ani si jumatate a cunoscut un baiat pe internet care era din alt oras.Au vorbit la telefon timp de 4 ani si apoi ea s-a mutat cu el in orasul constanta unde locuieste el.Dar acolo nu s-au inteles deloc el era mereu nemultumit si nu vorbea deloc cu ea.Dupa o perioada a plecat de acolo hotarata fiind sa se desparta de el.Problema este ca a mai cautat-o in tot acest timp de cand ea a plecat de la el...dar ea i-a zis sa se mute in acelasi oras de unde e ea pentru a locui impreuna,si el i-a zis ca nu se muta decat daca lucreaza si ea..el lucreaza si ea nu....iar el nu accepta acest lucru...vi se pare normal??

Nu..nu mi se pare nk din normal..din cele relatate de tine reiese faptul ca intre cei doi nu exista iubire..si ca atare cel mai corect ar fi sa puna capat relatiei si da..prioritar e jobul, pentru ca daca nu ai job nu ai cum sa-ti intreti familia..in cazul barbatului, iar in cazul duduiei..sa fie independenta de banutul ei..caci nu a murit nimeni..din munca!
Fulg-de-nea
Postat pe 30 Iulie 2014 22:17
De la: -Iulya, la data 2014-07-30 22:08:55
De la: kudika_950728, la data 2014-07-30 21:55:22mda sa zicem,,insa prioritatea tot familia este nicidecum serviciul,,,nu jobul,,ca nu suntem gastele altora


Da , dar in cazul in care ai deja o familie , e de la sine ca familia reprezinta totul ...apoi serviciul .

Si gastele altora sunt acele femei ce refuza sa munceasca !


aha,si copii ii lasa cu bonele sa aibe de unde sa la plateasca salarii
kudika_950728
Postat pe 30 Iulie 2014 22:53
De la: kudika_950728, la data 2014-07-30 22:53:44
De la: -Iulya, la data 2014-07-30 22:08:55
De la: kudika_950728, la data 2014-07-30 21:55:22mda sa zicem,,insa prioritatea tot familia este nicidecum serviciul,,,nu jobul,,ca nu suntem gastele altora


Da , dar in cazul in care ai deja o familie , e de la sine ca familia reprezinta totul ...apoi serviciul .

Si gastele altora sunt acele femei ce refuza sa munceasca !


aha,si copii ii lasa cu bonele sa aibe de unde sa la plateasca salarii



Daca barbatul este capabil sa acopere toate costurile pe care le necesita familia , DA sotia poate sta acasa cu copii !

In cazul in care situatia financiara este mai precara , atunci munceste si femeia pt ca nu este o rusine , pt copii exista institutii cu un anumit program , iar ambii parinti pot contribui si pe plan profesional si cel familial , astfel de cazuri gasesti peste tot si nu vad vreoproblem.
-Iulya
Postat pe 30 Iulie 2014 23:18
pai nu o vezi,,decat cand mai uiti de copii ca mai vrei sa ti ei o perdea
kudika_950728
Postat pe 30 Iulie 2014 23:22
De la: kudika_950728, la data 2014-07-30 23:22:04pai nu o vezi,,decat cand mai uiti de copii ca mai vrei sa ti ei o perdea


Care perdea , care copii
-Iulya
Postat pe 30 Iulie 2014 23:31
De la: Iulia_Nechifor_1, la data 2014-07-30 16:55:56E parazita.....CERE BANI PENTRU UN RUJ,PAREFUM,OJA,CHILOTI? PACAT CA S-A NASCUT O ASEMENEA fiinta.....UNDE II ESTE DEMNITATEA,MINDRIA ?....De aceea au decazut fiinca face orce numai sa nu munceasca........PACAT.........................



Judeci aspru si nu stii pe cine judeci.Nu am nimic in comun cu aceasta fata ,dar daca ai intelege definitia"parazitului"nu te-ai fi exprimat asa.Tinand cont ca fata si-a terminat o facultate ,ceea ce in zilele noastre nu prea se mai inghesuie tineretul sa o faca,nu cred ca e parazit.Paraziti sunt aurolacii cei din gara de nord care-ti dau in cap ptr 3 lei sa-si ia aurolac.Poate ca pana acum a tinut-o parintii de si-a platit facultatea si la ce sisteme sunt la noi in Romanica ....e de asteptat nici sa nu-si gaseasca un loc de munca atat de curand.Daca el stia ca nu are servici in orasul natal,de ce a stricat-o de acolo sa o duca acasa la el????Trebuia sa se gandeasac in primul rand ca e barbat si eventual daca isi formeaza o familie si cu vreo doi-trei copii, el e capul familiei si trebuie sa o intretina.Nici mama mea nu a muncit niciodata si suntem 4 copii la parinti iar tatal meu nu a impus niciodata mamei mele sa se duca la munca.Din contra.Femeie trebuie sa fie GOSPODINA,in primul rand si dupa aia vine si cariera.
dany39
Postat pe 31 Iulie 2014 15:56
Ai perfecta dreptate totul trebuie urmat conform varstei, daca nu iti convine o relatie ii poti intoarce spatele baiatului daca ai jobul tau iti vezi linistita de viata,pe cand daca traiesti dupa urma lui nu poti sa renunti la el si atunci incep compromisurile...eu cred totusi ca femeile au fost create pentru a fi independente nicidecum "miloagele" barbatilor. Familia se intemeiaza la timpul ei, nu poti sa formezi o familie fara nicio baza sigura
Sasha_Criss
Postat pe 31 Iulie 2014 16:10
De la: Sasha_Criss, la data 2014-07-31 16:10:51Ai perfecta dreptate totul trebuie urmat conform varstei, daca nu iti convine o relatie ii poti intoarce spatele baiatului daca ai jobul tau iti vezi linistita de viata,pe cand daca traiesti dupa urma lui nu poti sa renunti la el si atunci incep compromisurile...eu cred totusi ca femeile au fost create pentru a fi independente nicidecum "miloagele" barbatilor. Familia se intemeiaza la timpul ei, nu poti sa formezi o familie fara nicio baza sigura


Daca eu zic ca tu poti da lectii , unora care iti pot fi mame
-Iulya
Postat pe 31 Iulie 2014 16:16
De la: Sasha_Criss, la data 2014-07-31 16:10:51Ai perfecta dreptate totul trebuie urmat conform varstei, daca nu iti convine o relatie ii poti intoarce spatele baiatului daca ai jobul tau iti vezi linistita de viata,pe cand daca traiesti dupa urma lui nu poti sa renunti la el si atunci incep compromisurile...eu cred totusi ca femeile au fost create pentru a fi independente nicidecum "miloagele" barbatilor. Familia se intemeiaza la timpul ei, nu poti sa formezi o familie fara nicio baza sigura



Daca tot esti cerebrala,ar trebui sa fii si in viata ta!!

Draga mea,ai punctat foarte bine ordinea prioritatilor in viata,este de apreciat!!! Orice femeie casatorita si nu numai trebuie sa fie independenta,caci,numai astfel,se va simti implinita,atat profesional,cat si familial!!In momentul in care se renunta la evolutia personala,in favoarea barbatului si a familiei,acea femeie va accepta orice compromis in viata ei,ceea ce ii va denatura menirea!!
kudika_15804
Postat pe 31 Iulie 2014 16:30
Si doar am zis sa ma abtin... Cate doamne de pe acest site au fost mai intai gospodine apoi femei de cariera, sau, ma rog, femei cu job? Sau s-o iau pe alta cale, care s-a gandit la aceasta ordine a prioritatilor ? E normal ca unei femei cu 4 copii sa nu i se impuna sa munceasca, pentru ca orice job ar fi fost o bagatela pe langa "jobul" de acasa... Si da, exista bone, iti trebuie anumite calitati ca sa poti avea grija de copii altor persoane si, sincer, isi merita toti banii !
emaemanuella11
Postat pe 31 Iulie 2014 16:38
De la: emaemanuella11, la data 2014-07-31 16:38:25Si doar am zis sa ma abtin... Cate doamne de pe acest site au fost mai intai gospodine apoi femei de cariera, sau, ma rog, femei cu job? Sau s-o iau pe alta cale, care s-a gandit la aceasta ordine a prioritatilor ? E normal ca unei femei cu 4 copii sa nu i se impuna sa munceasca, pentru ca orice job ar fi fost o bagatela pe langa "jobul" de acasa... Si da, exista bone, iti trebuie anumite calitati ca sa poti avea grija de copii altor persoane si, sincer, isi merita toti banii !


Ema , scuza-ma ca intervin , era vb de cu totul alta tema , care nu are nicio legatura cu femeile casnice care sunt mame bune , iar barbatii lor le pot asigura totul pt Familie.

Era vorba despre fetele tinere , care se arunca in relatii cu capul in nori , fara ca ele sa aibe o stabilitate proprie formata dupa iesirea din scoala...acesta fiind primul pas si apoi cel de a intemeia o relatie...pt ca pe parcurs lucrurile se pot schimba in rau sau in bine...indiferent cum ar ...avand stabilitate pe propriile forte , nu va fi nevoita sa accepte compromisuri intr-o relatie care nu merge...astfel se poate debarasa usor si in acelasi timp sa nu aibe nimic de pierdut ...pt ca tot in picioare va ramane !
-Iulya
Postat pe 31 Iulie 2014 16:55
De la: emaemanuella11, la data 2014-07-31 16:38:25Si doar am zis sa ma abtin... Cate doamne de pe acest site au fost mai intai gospodine apoi femei de cariera, sau, ma rog, femei cu job? Sau s-o iau pe alta cale, care s-a gandit la aceasta ordine a prioritatilor ? E normal ca unei femei cu 4 copii sa nu i se impuna sa munceasca, pentru ca orice job ar fi fost o bagatela pe langa "jobul" de acasa... Si da, exista bone, iti trebuie anumite calitati ca sa poti avea grija de copii altor persoane si, sincer, isi merita toti banii !



Draga mea,eu sunt una dintre femeile,care a renuntat la profesie timp de zece ani pentru a-mi creste cele trei fiice!!!Profesia de parinte este cea mai grea profesie,cea mai complicata si generatoare de frustrari datorita faptului ca ai senzatia ca ,timpul si evenimentele lucreaza impotriva ta,in ciuda tuturor satisfactiilor si multumirilor aduse de copii!!!Ai senzatia ca te sufoci facand acelasi lucru zi de zi,ai impresia ca nimic din ceea ce faci nu este vizibil,deci nu are parte de vreo recompensa sufleteasca!!!Este un cerc,care te impresoara fara mila,un cerc care te duce intr-un iures al acelorasi activitati zilnice!!!Este adevarat,exista bone,dar acum douazeci si noua de ani si ,inaintand spre ziua de astazi,nu am gasit persoana,care sa doreasca sa supravegheze unul sau trei copii,nu poti face afirmatii de genul celei facute legate de angajarea unor bone calificate,fara sa ai idee ce inseamna sa doresti sa iti continui cariera profesionala si sa fii retinuta de refuzul doamnelor ,care se declarau bone ,din simplul motiv ca pruncii erau prea multi si activitatea presupunea multa responsabilitate!!

Da,am fost si sunt gospodina,am fost si m-am reintors la cariera,dar cu asumarea unui compromis ,si anume acela legat de desfasurarea activitatii in cu totul alt domeniu de activitate,decat in cel in care am fost pregatita!!!De ce???Din simplul motiv ca, administratorii nu doreau o doamna pregatita,dar care avea familie,copii,responsabilitati si restrictii,ci o fetiscana ,disponibila,tanara,fara obligatii si ,chiar daca nu era la fel de instruita in domeniu,!!

Daca ar fi sa ma intorc in timp,nu garantez ca as dori sa mai trec prin acelasi supliciu,chiar daca acesta m-a transformat intr-o femeie stapana pe sine si puternica!!Am copii,care mi-au fost sursa de energie,dar am platit scump pentru a ajunge aici,la nivelul la care ma aflu!!!

Sfatuiesc toate tinerele aflate la inceput de drum,sa tina cont de faptul ca,daca familia este oaza de liniste si fericire,cariera si independenta,libertatea de decizie si de a trai liber in cadrul familiei,sunt cu mult mai importante intr-o societate de consum,asa cum este societatea moderna,contemporana!!Fiind liber nu esti obligat sa faci compromisuri!!Scurt.
kudika_15804
Postat pe 31 Iulie 2014 18:51
De la: emaemanuella11, la data 2014-07-31 16:38:25Si doar am zis sa ma abtin... Cate doamne de pe acest site au fost mai intai gospodine apoi femei de cariera, sau, ma rog, femei cu job? Sau s-o iau pe alta cale, care s-a gandit la aceasta ordine a prioritatilor ? E normal ca unei femei cu 4 copii sa nu i se impuna sa munceasca, pentru ca orice job ar fi fost o bagatela pe langa "jobul" de acasa... Si da, exista bone, iti trebuie anumite calitati ca sa poti avea grija de copii altor persoane si, sincer, isi merita toti banii !


nu exista femeie cu job decat in anglia sau america,,aici sunt femei cu serviciu,,si nici femeie de cariera sau barbat de cariera,,incetati sa scrieti tot ce vi se serveste,,,,a fi bona e munca ca multe altele toate au ceva al lor,,,si da adevaratul serviciu e sa ai vreo 4 copi ai tai de care sa ai grija si ghici ce,sa mai si muncesti pe deasupra,,acelera sunt cu adevarat femeile puternice
kudika_950728
Postat pe 31 Iulie 2014 22:18
curcubeu este mai importanta ,,,cariera,,ca sa traiesti liber in familie care cariera curcubeu
kudika_950728
Postat pe 31 Iulie 2014 22:25
Este adevarat ca fara un job nu ai dreptul sa te gandesti la o familie, dar unii se grabesc sa faca copii si sa se casatoreasca de parca ar veni sfarsitul lumii si i-ar gasi pe ei "forever alone". Inca ne domina mentalitatea invechita a strabunicilor care se casatoreau la varste fragede, dar ei munceau, nu asteptau sa traiasca din mila celorlalti. Femeia moderna ar trebui sa fie promovata mai mult in societatea de azi. Ne laudam ca avem drepturi, dar sa nu uitam ca avem si responsabilitati! O responsabilitate importanta este aceea de a ne intemeia o familie abia dupa ce cladim un stalp solid alcatuit din 2 oameni cu joburi stabile care au ce oferi copilului lor! Femeia este egala barbatului, poate chiar si superioaoa unora dintre ei, care de cele mai multe ori dau dovada de imaturitate si superficialitate.
Sasha_Criss
Postat pe 31 Iulie 2014 22:45
Imi propun sa fiu cerebrala si in viata mea, insa acum e doar un capitol specific varstei, cand se vor ivi decizii importante cu siguranta voi fi! Incerc sa ma modelez inca de pe acum si sper ca voi reusi sa gasesec un drum bun spre viitor!
Sasha_Criss
Postat pe 31 Iulie 2014 22:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tu ce expriente deosebite ai trait in etapa indragostirii si cum vezi lucrurile in continuare? 65 De la: cristina_boeru_30 17 Octombrie 2013 21:30
Conjunctivita dupa operația ilasik 3 De la: Giovani_Bd_1 6 Martie 2016 10:13
caut de munca 3 De la: kudika_957245 15 Iunie 2014 10:09
PRAPORUL DE PORC 2 De la: BEL_AMY1 20 Decembrie 2010 16:25
nelamurire 1 De la: kudika_945252 6 Decembrie 2013 11:51