Setari Cookie-uri

Nu ne mai intelegem

Buna,

Am o relatie de 3 ani jumate. Ne-am mutat impreuna dupa 6 luni si am stat la el acasa impreuna cu fratele si tatal lui.
Nu a fost ce ma asteptam si am plecat in chirie dupa alte 6 luni. Am crezut ca acum cand vom fi doar noi doi totul se va schimba si nu vom mai avea motive de cearta.
Nu a fost asa evident, in continuare a lasat familia lui sa intervina intre noi. Ultima cearta din cauza asta a fost anul trecut, cand pentru prima data mi-a luat apararea in fata fratelui sau, insa a urmat vreo 6 luni de stres, cearta, psihologi pana cand in decembrie ne-am hotarat sa ne despartim. M-am mutat si dupa o saptamana a venit cu lacrimi in ochi si coada intre picioare promitand cate in luna si in stele.
Nu ne-am mai certat de atunci din cauza alor lui insa am inceput sa ne certam din orice nimic.

Acum o saptamana fratele sau si-a cerut prietena cu care are o relatie de 1 an jumate in casatorie si m-a afectat ingrozitor vestea. Eu nu reusesc sa vorbesc cu al meu despre viitor pentru ca are impresia ca atingand subiectul deja isi face planuri. Nu vreau sa ma marit, nu ma intelegeti gresit doar ca imi pun semne de intrebare in privinta seriozitatii lui si ma intreb care sunt motivele din spatele acestui refuz de a discuta despre viitor.

Raspunsul lui este ca nu isi doreste sa se insoare, ca nu se gandeste la asta si incepe sa-mi dea exemple din randul prietenilor nostri care stau de 100 de ani impreuna si nu sunt casatoriti. Orice lucru important pe care vreau sa-l facem incepe cu o discutie interminabila si argumente puternice pentru a-l convinge.

Am sentimentul ca vreau sa-l strang de gat cand face asa, insa daca pun in balanta cate's bune cate's rele parca mai mult atarna cele bune.

Imi este teama sa nu-mi pierd timpul cu el.

Ce ma sfatuti sa fac?
kudika_969829
Postat pe 10 Iulie 2014 12:32
Asculta-ti instinctul, tu esti singura in masura sa faca ceea ce simte vis-a-vis de aceasta relatie in care esti implicata! Increde-te mai mult in tine si daca simti ca meriti mai mult, atunci asa este!
rondina
Postat pe 10 Iulie 2014 13:25
De la: kudika_969829, la data 2014-07-10 12:32:41Buna,

Am o relatie de 3 ani jumate. Ne-am mutat impreuna dupa 6 luni si am stat la el acasa impreuna cu fratele si tatal lui.
Nu a fost ce ma asteptam si am plecat in chirie dupa alte 6 luni. Am crezut ca acum cand vom fi doar noi doi totul se va schimba si nu vom mai avea motive de cearta.
Nu a fost asa evident, in continuare a lasat familia lui sa intervina intre noi. Ultima cearta din cauza asta a fost anul trecut, cand pentru prima data mi-a luat apararea in fata fratelui sau, insa a urmat vreo 6 luni de stres, cearta, psihologi pana cand in decembrie ne-am hotarat sa ne despartim. M-am mutat si dupa o saptamana a venit cu lacrimi in ochi si coada intre picioare promitand cate in luna si in stele.
Nu ne-am mai certat de atunci din cauza alor lui insa am inceput sa ne certam din orice nimic.

Acum o saptamana fratele sau si-a cerut prietena cu care are o relatie de 1 an jumate in casatorie si m-a afectat ingrozitor vestea. Eu nu reusesc sa vorbesc cu al meu despre viitor pentru ca are impresia ca atingand subiectul deja isi face planuri. Nu vreau sa ma marit, nu ma intelegeti gresit doar ca imi pun semne de intrebare in privinta seriozitatii lui si ma intreb care sunt motivele din spatele acestui refuz de a discuta despre viitor.

Raspunsul lui este ca nu isi doreste sa se insoare, ca nu se gandeste la asta si incepe sa-mi dea exemple din randul prietenilor nostri care stau de 100 de ani impreuna si nu sunt casatoriti. Orice lucru important pe care vreau sa-l facem incepe cu o discutie interminabila si argumente puternice pentru a-l convinge.

Am sentimentul ca vreau sa-l strang de gat cand face asa, insa daca pun in balanta cate's bune cate's rele parca mai mult atarna cele bune.

Imi este teama sa nu-mi pierd timpul cu el.

Ce ma sfatuti sa fac?



In conditiile in care relatia voastra nu se deruleaza normal si lin,te sfatuiesc sa nu te grabesti sa te casatoresti,iubitul tau si familia lui prezinta un comportament ambiguu si nemultumitor!!
Iubitul tau nu accepta dialogul in ceea ce te intereseaza si o face din mai multe motive,dar,primul motiv este legat de insasi lipsa dorintei de a se casatori,in general,si cu tine,in particular1!Starea lui de nervozitate este,doar rezultatnta refuzului de a se insura!!!Nu il mai presa,cuplul vostru nu este unul dintre cele fericite,nu te deranjeaza aceasta???Nu vrea sa fie angajat cu nimic,fuge de responsabilitatea casatoriei,este instabil pentru ca este mult mai comod sa traiasca asa cum o face acum!!!Cand are totul al discretie,si aici ma refer la tot ce ii oferi,ce rost are sa isi stabileasca un statut familial????

Daca are multe calitati ,care sunt de apreciat in masura transparentei lor,de ce nu ai rabdare sa vezi cum evolueaza lucrurile?

Fratele lui este o alta persoana,cu alt stil de viata si cu alta optica asupra ei,nu este obligatoriu sa traiti in acelasi ritm de viata!!!!!Nu il lua drept etalon,caci te vei insela!!

Ce as face,daca as fi in locul tau??
In primul rand,as incerca sa ma mentin in relatie,dar fara a coabita cu el,m-as separa si as accepta relatia,dar numai in conditiile impuse de mine!!!De cele mai multe ori,atunci cand femeia cedeaza prea repede in fata partenerului si a dorintelor lui,acea relatie se deruleaza sub aceleasi auspicii, sub care se dezvolta relatia voastra!!!Facand pe plac partenerul,o faci,de fapt,in defavoarea ta!!Fii mai retinuta ,prezinta-ti oferta si mizeaza pe dorintele tale,nu numai pe ale lui!!!

Cred ca iti pierzi timpul cu aceasta relatie al carei viitor si final fericit este incert,dar este doar punctul meu de vedere!!!Acolo unde exista mai multe discutii in raport cu momentele placute,nu se prevede nimic constructiv!!

Am o intrebare:

Care sunt calitatile iubitului tau???
kudika_15804
Postat pe 10 Iulie 2014 13:37
De ce nu procedezi si tu ca el? Sunteti tineri, el nu vrea sa se lege la cap, tu de ce ai vrea una ca asta? Incearca sa te porti si tu ca el, iar daca el e Alesul, atunci o sa fiti impreuna pana la adanci batraneti cu sau fara acte, daca nu, de ce sa-ti bati singura cuie in talpa? De ce ti-ai dori sa te legi la gard daca el nu e tocmai doritor sa faca pasul cel mare? O despartire e mai simpla in conditiile date, un divort e mult mai complicat. Da-i sa guste din prorpiul medicament si ai sa vezi ca in secunda in care iti pierzi interesul pentru casatorie o sa-l pui un pic pe jar.
kudika397914
Postat pe 27 Iulie 2014 09:50
De la: kudika_969829, la data 2014-07-10 12:32:41Buna,

Am o relatie de 3 ani jumate. Ne-am mutat impreuna dupa 6 luni si am stat la el acasa impreuna cu fratele si tatal lui.
Nu a fost ce ma asteptam si am plecat in chirie dupa alte 6 luni. Am crezut ca acum cand vom fi doar noi doi totul se va schimba si nu vom mai avea motive de cearta.
Nu a fost asa evident, in continuare a lasat familia lui sa intervina intre noi. Ultima cearta din cauza asta a fost anul trecut, cand pentru prima data mi-a luat apararea in fata fratelui sau, insa a urmat vreo 6 luni de stres, cearta, psihologi pana cand in decembrie ne-am hotarat sa ne despartim. M-am mutat si dupa o saptamana a venit cu lacrimi in ochi si coada intre picioare promitand cate in luna si in stele.
Nu ne-am mai certat de atunci din cauza alor lui insa am inceput sa ne certam din orice nimic.

Acum o saptamana fratele sau si-a cerut prietena cu care are o relatie de 1 an jumate in casatorie si m-a afectat ingrozitor vestea. Eu nu reusesc sa vorbesc cu al meu despre viitor pentru ca are impresia ca atingand subiectul deja isi face planuri. Nu vreau sa ma marit, nu ma intelegeti gresit doar ca imi pun semne de intrebare in privinta seriozitatii lui si ma intreb care sunt motivele din spatele acestui refuz de a discuta despre viitor.

Raspunsul lui este ca nu isi doreste sa se insoare, ca nu se gandeste la asta si incepe sa-mi dea exemple din randul prietenilor nostri care stau de 100 de ani impreuna si nu sunt casatoriti. Orice lucru important pe care vreau sa-l facem incepe cu o discutie interminabila si argumente puternice pentru a-l convinge.

Am sentimentul ca vreau sa-l strang de gat cand face asa, insa daca pun in balanta cate's bune cate's rele parca mai mult atarna cele bune.

Imi este teama sa nu-mi pierd timpul cu el.

Ce ma sfatuti sa fac?



Daca nu va intelegeti acum cum crezi ca poti avea un viitor cu el?
Nu mai incerca sa il convingi de nimic.Daca el nu vine din propria initiativa cu planuri de viitor inseamna CLAR ca nu te vea pe viitor in viata lui sau nu isi face inca planuri de viitor cu nimeni.
Ce impresie proasta ti-ai facut crezand ca daca te mariri cu el , il acaparezi si devine al tau pe viata.
Gresit!Nimeni nu este al nimanui si casatoria vine cu mare gramada de responsabilitati si greutati pe care sunt convinsa ca nu le-ai putea duce si mai ales cu un om care se poarta ca iubitul tau.
Arno_28
Postat pe 27 Iulie 2014 12:47
Te-a afectat "ingrozitor" vestea ca fratele partenerului tau se casatoreste???!!!
Daca fiecare cuplu care ia aceasta decizie infige un cutit in inima ta, este clar pentru mine ca tu nu esti in relatia potrivita ... Dupa mai bine de trei ani, sa nu fi ajuns la un acord cu iubitul
tau privind viitorul relatiei voastre, ma gandesc ca iti pierzi timpul intro relatie fara viitor. Poate are si partile ei bune, poate partenerul tau e un om confortabil, dar... nu esti fericita traind pe principiul "roll on", altfel nu ai invidia cuplurile care iau decizii comitente, cred eu.
maybe
Postat pe 27 Iulie 2014 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutati-ma,nu stiu ce sa mai fac! 64 De la: frenchiegirl 24 Martie 2011 11:28
O impacare? 4 De la: seductiv 7 Ianuarie 2009 16:15
il iubesc 7 De la: bubush 20 Iulie 2011 23:58
Cum sa procedez? 5 De la: kudika_958750 18 Aprilie 2014 17:27
ce sa fac? 2 De la: baba_cloanta 11 Iunie 2010 11:06