Setari Cookie-uri

Relatie mai ,,rece''

Am deschis acest topic pentru o prietena apropiata.

Are o relatie de 2 luni. Ea e o fire mai calda si mai romantica, insa el nu. Din ce mi-a povestit, e mai distant, inchis in el, nu le prea are cu gesturile frumoase sau cu vorbele, o singura data i-a zis ca tine la ea, ca o iubeste nu i-a zis niciodata. Cand sunt unul langa altul toate merg ok, insa in restul timpului, in cea mai mare parte simte ca vorbeste cu un prieten bun, nicidecum cu iubitul ei. Nici cand ii spune problemele sale... Pare uneori nepasator si distant. Uneori o si raneste cu felul lui de a fi si pe buna dreptate, chiar daca nu-si dea seama.

Pe de alta parte, mi-a zis ca vede in el ceva. Atunci cand e suparata sau nu o multumeste ceva, se straduieste sa indrepte lucrurile, cu bombanelile de rigoare. O data a vrut sa se desparta de el si s-a trezit in minutul urmator cu el la usa. El i-a zis ca se simte foarte bine cu ea, nu vede nicio problema in relatie si chiar si cand trage a despartire in relatia lor, nu are taria sa faca acest pas. Plus ca mai face si el unele gesturi uneori, dar mai rar.

In acelasi timp mi-a zis ca totusi, baiatul acesta nu i-a gresit practic cu nimic. In fostele ei relatii, tocmai baietii care au debordat de romantism, declaratii si gesturi, au ranit-o cel mai tare si se straduieste sa nu mai repete trecutul. De aceea nu stie daca sa mai aiba pretentia la romantism si caldura intr-o relatie...

Insa fata de el nu poate sa se simta acea femeie ,,norocoasa si fericita'', sa simta acea iubire puternica, nici nu poate sa-si arate prea mult latura romantica, pentru ca rareori primeste feedback. Simte si ca nu e corect sa-i impuna sa fie cum vrea ea si sa aiba relatia de dragoste la care viseaza. Ea va pleca in toamna la facultate la 100 de km distanta si, daca e sa se vada o data la saptamana, nu stie daca in restul timpului, la cum e situatia, va putea sa aiba sperante ca va merge sau sa-si mentina sentimentele fata de el (si ea tine la el)

Ma tot intreaba ce sa faca. Ii tot zic ca dupa ce treci de cateva iubiri mari, nu mai ai forta sa te implici la fel intr-o relatie si trebuie sa lase de la ea. Ca iubirea este, pana la urma, o autosugestie, si ca este normal sa si-o induca mai repede si mai cu forta atunci cand celalalt o scalda in vorbe si fapte dragute, dar asta nu garanteaza nici sinceritatea lui, nici fericirea ei, pe termen lung. Ca atunci cand apar in viata noastra oameni mai greu de iubit, si noi trebuie sa facem un efort pentru a-i accepta asa cum sunt si sa-i apreciem. Sa renuntam la ,,fairy tale''urile din mintea noastra. Dar in acelasi timp ii zic si ca trebuie sa fie fericita. Si o aiuresc.

Deci... Ce sfat sa ii dau pana la urma?
Naz_13
Postat pe 1 Septembrie 2014 01:15
Sa-l zdruncine putin. Poate e comod sau are nevoie de cateva indicatii subtile si poate devine mai cald'
Darius_
Postat pe 1 Septembrie 2014 03:11
De la: Naz_13, la data 2014-09-01 01:15:41Am deschis acest topic pentru o prietena apropiata.

Are o relatie de 2 luni. Ea e o fire mai calda si mai romantica, insa el nu. Din ce mi-a povestit, e mai distant, inchis in el, nu le prea are cu gesturile frumoase sau cu vorbele, o singura data i-a zis ca tine la ea, ca o iubeste nu i-a zis niciodata. Cand sunt unul langa altul toate merg ok, insa in restul timpului, in cea mai mare parte simte ca vorbeste cu un prieten bun, nicidecum cu iubitul ei. Nici cand ii spune problemele sale... Pare uneori nepasator si distant. Uneori o si raneste cu felul lui de a fi si pe buna dreptate, chiar daca nu-si dea seama.

Pe de alta parte, mi-a zis ca vede in el ceva. Atunci cand e suparata sau nu o multumeste ceva, se straduieste sa indrepte lucrurile, cu bombanelile de rigoare. O data a vrut sa se desparta de el si s-a trezit in minutul urmator cu el la usa. El i-a zis ca se simte foarte bine cu ea, nu vede nicio problema in relatie si chiar si cand trage a despartire in relatia lor, nu are taria sa faca acest pas. Plus ca mai face si el unele gesturi uneori, dar mai rar.

In acelasi timp mi-a zis ca totusi, baiatul acesta nu i-a gresit practic cu nimic. In fostele ei relatii, tocmai baietii care au debordat de romantism, declaratii si gesturi, au ranit-o cel mai tare si se straduieste sa nu mai repete trecutul. De aceea nu stie daca sa mai aiba pretentia la romantism si caldura intr-o relatie...

Insa fata de el nu poate sa se simta acea femeie ,,norocoasa si fericita'', sa simta acea iubire puternica, nici nu poate sa-si arate prea mult latura romantica, pentru ca rareori primeste feedback. Simte si ca nu e corect sa-i impuna sa fie cum vrea ea si sa aiba relatia de dragoste la care viseaza. Ea va pleca in toamna la facultate la 100 de km distanta si, daca e sa se vada o data la saptamana, nu stie daca in restul timpului, la cum e situatia, va putea sa aiba sperante ca va merge sau sa-si mentina sentimentele fata de el (si ea tine la el)

Ma tot intreaba ce sa faca. Ii tot zic ca dupa ce treci de cateva iubiri mari, nu mai ai forta sa te implici la fel intr-o relatie si trebuie sa lase de la ea. Ca iubirea este, pana la urma, o autosugestie, si ca este normal sa si-o induca mai repede si mai cu forta atunci cand celalalt o scalda in vorbe si fapte dragute, dar asta nu garanteaza nici sinceritatea lui, nici fericirea ei, pe termen lung. Ca atunci cand apar in viata noastra oameni mai greu de iubit, si noi trebuie sa facem un efort pentru a-i accepta asa cum sunt si sa-i apreciem. Sa renuntam la ,,fairy tale''urile din mintea noastra. Dar in acelasi timp ii zic si ca trebuie sa fie fericita. Si o aiuresc.

Deci... Ce sfat sa ii dau pana la urma?



Intrucat vor interveni distanta si cursurile universitare,cu siguranta vor aparea discutii,mult mai multe decat sunt acum!!

DA,este adevarat,ORICE FEMEIE ARE DREPTUL LA FERICIRE,si daca amica ta nu este fericita alaturi de iubitul ei,lucrurile nu au cum sa evolueze armonios,si iesirea din relatie este cea mai buna solutie!!

Si prietena ta poate beneficia de romantism,pasiune,de toate ingredientele iubirii,de ce nu????Sa te mentii intr-o relatie,doar pentru ca ai fost ranita in trecut si nu accepti recidiva nu este cea mai buna solutie!!Iubitul ei nu i-a gresit cu nimic,dar nu este pe acelasi palier emotional cu ea si nici nu depune vreun efort sa fie apropiat de ea!!
kudika_15804
Postat pe 1 Septembrie 2014 07:15
De la: Naz_13, la data 2014-09-01 01:15:41Am deschis acest topic pentru o prietena apropiata.

Are o relatie de 2 luni. Ea e o fire mai calda si mai romantica, insa el nu. Din ce mi-a povestit, e mai distant, inchis in el, nu le prea are cu gesturile frumoase sau cu vorbele, o singura data i-a zis ca tine la ea, ca o iubeste nu i-a zis niciodata. Cand sunt unul langa altul toate merg ok, insa in restul timpului, in cea mai mare parte simte ca vorbeste cu un prieten bun, nicidecum cu iubitul ei. Nici cand ii spune problemele sale... Pare uneori nepasator si distant. Uneori o si raneste cu felul lui de a fi si pe buna dreptate, chiar daca nu-si dea seama.

Pe de alta parte, mi-a zis ca vede in el ceva. Atunci cand e suparata sau nu o multumeste ceva, se straduieste sa indrepte lucrurile, cu bombanelile de rigoare. O data a vrut sa se desparta de el si s-a trezit in minutul urmator cu el la usa. El i-a zis ca se simte foarte bine cu ea, nu vede nicio problema in relatie si chiar si cand trage a despartire in relatia lor, nu are taria sa faca acest pas. Plus ca mai face si el unele gesturi uneori, dar mai rar.

In acelasi timp mi-a zis ca totusi, baiatul acesta nu i-a gresit practic cu nimic. In fostele ei relatii, tocmai baietii care au debordat de romantism, declaratii si gesturi, au ranit-o cel mai tare si se straduieste sa nu mai repete trecutul. De aceea nu stie daca sa mai aiba pretentia la romantism si caldura intr-o relatie...

Insa fata de el nu poate sa se simta acea femeie ,,norocoasa si fericita'', sa simta acea iubire puternica, nici nu poate sa-si arate prea mult latura romantica, pentru ca rareori primeste feedback. Simte si ca nu e corect sa-i impuna sa fie cum vrea ea si sa aiba relatia de dragoste la care viseaza. Ea va pleca in toamna la facultate la 100 de km distanta si, daca e sa se vada o data la saptamana, nu stie daca in restul timpului, la cum e situatia, va putea sa aiba sperante ca va merge sau sa-si mentina sentimentele fata de el (si ea tine la el)

Ma tot intreaba ce sa faca. Ii tot zic ca dupa ce treci de cateva iubiri mari, nu mai ai forta sa te implici la fel intr-o relatie si trebuie sa lase de la ea. Ca iubirea este, pana la urma, o autosugestie, si ca este normal sa si-o induca mai repede si mai cu forta atunci cand celalalt o scalda in vorbe si fapte dragute, dar asta nu garanteaza nici sinceritatea lui, nici fericirea ei, pe termen lung. Ca atunci cand apar in viata noastra oameni mai greu de iubit, si noi trebuie sa facem un efort pentru a-i accepta asa cum sunt si sa-i apreciem. Sa renuntam la ,,fairy tale''urile din mintea noastra. Dar in acelasi timp ii zic si ca trebuie sa fie fericita. Si o aiuresc.

Deci... Ce sfat sa ii dau pana la urma?


sfatul meu e ca tot esti tu cea mai buna prietena a ei, sa se treaca pe femei..Uite amandoua ati putea incepe o relatie impreuna mai ceva ca in filmele lui Jenna Jameson.
Problema mareata in aceasta ecuatie e ca pana corbului eminescian si mioritic fata nu are mai mult de 20 de ani, ce pana mea vorbim aici de parca lumea se termina... Io ma tot gandesc chiar asa de usor se intra la facultate in zilele astea, chiar 0 barat maturitate si macar 2, 3 neuroni acolo in plus..

"Ii tot zic ca dupa ce treci de cateva iubiri mari, nu mai ai forta sa te implici la fel intr-o relatie si trebuie sa lase de la ea. Ca iubirea este, pana la urma, o autosugestie," - te rog nu mai da sfaturi. Sfaturile tale suna parca le dai la maica tereza fata mare la 35 de ani ce o avut 7000 de relatii si masculii au murit si pana mea nu mai este cine sa o fecundeze.. Si cum puta cucului de preerie iubirea sa fie o autosugestie?? dezvolta subiectu ca nivelul tau de inteligenta ma face curios..
Nigma
Postat pe 1 Septembrie 2014 08:41
-Iulya
Postat pe 2 Septembrie 2014 09:01
Miss naiba , ti-aischimbat numele in Naz 13 , vezi ca sfatul unui barbat ti-a prins bine
E un inceput bun o parere in legatura cu prietena ta , nu iti pot da , pt ca tu esti psihologul si ii intelegi pe barbati , dar ei pe tine nu
-Iulya
Postat pe 2 Septembrie 2014 09:04
sa -l lase ca dupa cti-va ani va fii si mai nefericita iar lui ii este comod asa si atunci poate va fii prea tarziu, sa nu se mai chinuie ca este singura care sufera si mai tarziu vor fii si copii si va suferii mai mult , asa ca nu o mai influenta , incurajeaz-o si dragostea exista dar nu a-ti intalnit-o voi pentru ca va crampona-ti in relatii fara sens , daca ai fii intalnit-o nu ai zice ca este autosugestie, voi ati facut doar sex fara sa pune-ti sentimente si v-at imbatat cu vorbe dulci sa le cade-ti la pat i9a lua-ti relatiile mai in serios si atunci o sa intaniti si adevarata dragoste care nu va fii o autosugestie voi a-ti urmat doar natura cu excitatie sexuala , fara sentimente, iar lui ii este f comod, nu o iubeste este doar obisnuinta , la amndoi...care se complac in situatie, nu le este bine altfel nu s-ar intreba...am 50 de ani la a doua casnicie si a treia relatie cu un copil de 24 ani crescut singura timp de 10 ani dupa o relatie cu primul sot de genul celei a prietenei tale...
kudika474488
Postat pe 8 Septembrie 2014 00:49
Povestea asta cam sugereazã cã este diferenþã mare de vârstã între cei doi. El ar vrea sã fie cu ea, dar nu mai este la fel de sensibil ca ea ºi nu prea are ce discuta cu ea.

Aaa, ºi trebuie sã fac corp comun cu publicul de pe acest forum: iubirea este mai puternicã decât minteaa, sufletul ºi inima, este motivul care face populaþia de homo sapiens sã miºune pe faþa planetei zi dupã zi, dinainte sã rãsarã soarele pânã dupã apus. Ar trebui sã ºtii asta. Poate ai niºte amintiri triste ºi nu mai vrei sã vezi, sau pur ºi simplu nu ai întâlnit-o, dar nu mai spune cã este "doar" o autosugestie.
Robbin
Postat pe 9 Septembrie 2014 01:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fetelor am nevoie de sfaturi cum sa ii atrag atentia 19 De la: yassSmin 20 August 2009 22:04
Buna, am mare nevoie de ajutorul vostru 7 De la: kudika163581 7 Aprilie 2010 22:19
Iubire imposibila din cauza parintiilor mei ! 46 De la: kudika326239 23 Iulie 2011 14:29
ce sa faac?:(( 25 De la: florinbb 3 August 2009 14:06
cu care dintre cei 2 sa raman? :(( 27 De la: CASSANDRA 8 Iunie 2009 15:51