Setari Cookie-uri

Labie inflamata!help

Buna fetelor...Am o mica problema de vreo 3 zile labia stanga s a inflamat f tare..se simte ca un nodul,este tare nu are cap ca si cand ar fii cos..nu stiu ce sa pot sa iau de la farmacie pana ajung la ginecolog sapt viit...Un unguent antiinflamator ceva..nu stiu ce poate fii..Se poate sa se fi inflamat asa in urma unui act sexual mai dur? dar sa fie asa tare?Va rog daca cunoasteti cumva cazuri nu ezitati sa mi raspundeti..Multumesc!o zi minunata!
Delia-
Postat pe 25 Septembrie 2014 11:42
De la: Delia-, la data 2014-09-25 11:42:09Buna fetelor...Am o mica problema de vreo 3 zile labia stanga s a inflamat f tare..se simte ca un nodul,este tare nu are cap ca si cand ar fii cos..nu stiu ce sa pot sa iau de la farmacie pana ajung la ginecolog sapt viit...Un unguent antiinflamator ceva..nu stiu ce poate fii..Se poate sa se fi inflamat asa in urma unui act sexual mai dur? dar sa fie asa tare?Va rog daca cunoasteti cumva cazuri nu ezitati sa mi raspundeti..Multumesc!o zi minunata!



NU ARE LEGATURA CU ACTUL SEXUAL,DECAT IN MASURA IN CARE ACESTA S-A DESFASURAT IN CONDITII NU TOCMAI IGIENICE!!Poti mentine igiena zonei inflamate prin aplicarea unor comprese sterile peste care poti turna cateva picaturi de Betadina,dar nu foarte multe ,sau prin stergerea propriu zisa a labiei,dupa fiecare urinare si spalare cu apa calduta,cu aceeasi Betadina,pana te vei prezenta la medic!!!Sa nu incerci stoarcerea acelui furuncul,daca se pune problema de asa ceva!
kudika_15804
Postat pe 25 Septembrie 2014 11:52
Nu cred ca este furunc nu are cap,e ca un nodul dureros...Nu mai pot nici sa merg de aceea am grabit o programare pentru maine..Sper sa nu fie nimic grav..Multumesc pentru raspuns!
Delia-
Postat pe 25 Septembrie 2014 12:12
De la: Delia-, la data 2014-09-25 12:12:16Nu cred ca este furunc nu are cap,e ca un nodul dureros...Nu mai pot nici sa merg de aceea am grabit o programare pentru maine..Sper sa nu fie nimic grav..Multumesc pentru raspuns!


Foarte buna alegere!!!Medicul iti va spune despre ce este vorba!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Septembrie 2014 12:17
Da asa este...dar ma sperie f mlt pt ca nu mai pot sa merg normal...Oare ce o mai fii si asta !?
Delia-
Postat pe 25 Septembrie 2014 12:46
De la: Delia-, la data 2014-09-25 12:46:42Da asa este...dar ma sperie f mlt pt ca nu mai pot sa merg normal...Oare ce o mai fii si asta !?


Poate fi si ceva de natura hormonala,dar numai medicul te poate ajuta!!!Pana mergi la medic,pune-ti ,te rog,comprese cu Betadina,cat timp stai relaxata in pat!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Septembrie 2014 13:28
Multumesc mlt! sunt tare curioasa ce imi v a spune maine si sper sa mi dea ceva sa iau neaparat pt ca nu mai suport usturimea..chiar si cand stau in pat ma jeneaza.
Delia-
Postat pe 25 Septembrie 2014 14:53
De la: Delia-, la data 2014-09-25 14:53:07Multumesc mlt! sunt tare curioasa ce imi v a spune maine si sper sa mi dea ceva sa iau neaparat pt ca nu mai suport usturimea..chiar si cand stau in pat ma jeneaza.



Doare si ustura pentru ca colecteaza local!!!Ai in casa un analgezic sau "Nurofen pentru durere"?Cat timp stai in casa renunta la lenjeria intima ,lasa zona respectiva sa fie aerisita!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Septembrie 2014 15:03
Cate probleme !!! Am fost mi au spus ca este un chist din cauza unei infectii puternice..suspecta de Chlamydia(ceea ce mi se pare ingrozitor,nestiind de unde sa o am) am facut aceasta analiza si astept rezultatul.....Mi a dat pt acest chist dureros sa iau Amoxacilina si unguent Baneocin,insa sunt la a 3 a pastila si nu simt nici o ameliorare!!!Incep sa ma sperii,oare ma agit pre devreme?oare nu s indeajuns 3 pastile ca sa simt macar putin o ameliorare?? Mentionez ca trebuie sa le iau la 8 ore timp de 7 zile! :( O alta problema care m a speriat ar fii ca a vazut dansa nu stiu exact ce tulpini putin in interior si m au pus sa fac analiza de HPV!!! Nu stiu ce sa mai cred!Concidenta fiind ca apoi mi au zs ca pot venii la ei Sambata caci au o oferta noua pt aceasta analiza de HPV mai ieftin!Imi este tare frica de acel virus ,m au speriat tare!
Delia-
Postat pe 27 Septembrie 2014 20:43
De la: Delia-, la data 2014-09-27 20:43:17Cate probleme !!! Am fost mi au spus ca este un chist din cauza unei infectii puternice..suspecta de Chlamydia(ceea ce mi se pare ingrozitor,nestiind de unde sa o am) am facut aceasta analiza si astept rezultatul.....Mi a dat pt acest chist dureros sa iau Amoxacilina si unguent Baneocin,insa sunt la a 3 a pastila si nu simt nici o ameliorare!!!Incep sa ma sperii,oare ma agit pre devreme?oare nu s indeajuns 3 pastile ca sa simt macar putin o ameliorare?? Mentionez ca trebuie sa le iau la 8 ore timp de 7 zile! :( O alta problema care m a speriat ar fii ca a vazut dansa nu stiu exact ce tulpini putin in interior si m au pus sa fac analiza de HPV!!! Nu stiu ce sa mai cred!Concidenta fiind ca apoi mi au zs ca pot venii la ei Sambata caci au o oferta noua pt aceasta analiza de HPV mai ieftin!Imi este tare frica de acel virus ,m au speriat tare!



Cele doua probleme sunt grave ,daca se confirma la analiza,si sunt consecintele sexului facut fara protectie si cu persoane necunoscute,posibili purtatori!!!SEX FACUT HAZARDAT SI FARA RESPONSABILITATE,draga mea!!!Partenerul tau de sex este demn de incredere??Te-ai culcat cu mai multi barbati??Sunt intrebari dure,dar raspunsul dat de tine este cauza problemelor tale!!! Regret sincer cele intamplate,dar urmeaza tratamentul prescris de catre medic,fa toate investigatiile medicale si EVITA SEXUL IN ACEASTA PERIOADA,PANA LA CLARIFICAREA SITUATIEI SI VINDECAREA TOTALA,cu toate ca este putin probabil sa te vindeci intr-un timp scurt!!DACA SE CONFIRMA CELE DOUA DIAGNOSTICE,comunica-i si partenerului de sex sa se prezinte la medic!!AI FACUT SEX CU UN BARBAT BOLNAV!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 20:51
Nu am facut sex cu mai multi barbati,ci cu unul singur!!! Ma gandesc daca ar fii sa mi iasa la analiza mai mlt ca sigur nu stia ca este purtator!Dar eu nu incerc acum sa gasesc vinovati...Pana la rezultate as vrea macar sa se amelioreze durerea..Nu inteleg de ce nu simt o schimbare ,deja iau a 4 a pastila....
Delia-
Postat pe 27 Septembrie 2014 21:04
De la: Delia-, la data 2014-09-27 21:04:44Nu am facut sex cu mai multi barbati,ci cu unul singur!!! Ma gandesc daca ar fii sa mi iasa la analiza mai mlt ca sigur nu stia ca este purtator!Dar eu nu incerc acum sa gasesc vinovati...Pana la rezultate as vrea macar sa se amelioreze durerea..Nu inteleg de ce nu simt o schimbare ,deja iau a 4 a pastila....



Partenerul tau are problema,pe care ti-a transmis-o,AI DEPLINA INCREDERE IN EL,caci se transmite doar prin contact sexual!!!Draga mea,tratamentul este de durata,nu intervin modificari substantiale,doar dupa cateva tablete,ai rabdare!!!Discutam dupa cinci zile de tratament!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 21:11
Eu inca sper sa nu fie vorba despre asa ceva!!O sa am rabdare,trebuie caci altceva nu am de facut decat sa astept...:(
Delia-
Postat pe 27 Septembrie 2014 21:27
De la: Delia-, la data 2014-09-27 21:27:44Eu inca sper sa nu fie vorba despre asa ceva!!O sa am rabdare,trebuie caci altceva nu am de facut decat sa astept...:(



Si eu sper,Doamne ajuta!!FII ATENTA CU VIATA TA,draga mea,ca nu sufera nimeni in locul tau!!!Fa tot tratamentul prescris de medic,SI FARA SEX!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 21:35
Da ma tin de tratament,vreau sa mi treaca macar acest chist dureros pt moment..Dar daca ar fii sa fie asa dc este chiar asa de grav?...am tot citit si exista tratament... :(
Delia-
Postat pe 27 Septembrie 2014 21:43
De la: Delia-, la data 2014-09-27 21:43:07Da ma tin de tratament,vreau sa mi treaca macar acest chist dureros pt moment..Dar daca ar fii sa fie asa dc este chiar asa de grav?...am tot citit si exista tratament... :(



Exista tratament,este de lunga durata,se refac analizele periodic,iar,in ceea ce priveste "HIPV-ul" este foarte periculos,se scapa foarte greu de el,caci recidiveaza ,si,in plus de asta,el poate provoca aparitia cancerului de col uterin!!Nu vreau sa te sperii,dar este adevarat,medicul iti va spune daca se confirma diagnosticul!!!PARTENERUL TAU nu iti este fidel,a mai avut si alt contact sexual cu o partenera infectata!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 21:48
Da asa este ,a fost plecat 9 luni pe vas ,nu vreau sa mi imaginez ce a facut acolo...Au intervenit multe..in momentul asta suntem despartiti...de aceea ma intereseaza f mlt de mine!Vreau sa fiu bine :(..Daca este sa fie Chlamydia sper sa o pot trata si sa fie totul ok,in schimb ce ma sperie pe mine este faptul ca m a pus sa fac testul HPV...Se spune ca 99% dintre noi avem acest virus in corp dar depinde cum se declanseaza..Nici nu stiu ce sa mai zic..de 2 zile stau in casa si ma gandesc numai la prostii..
Delia-
Postat pe 27 Septembrie 2014 21:59
De la: Delia-, la data 2014-09-27 21:59:25Da asa este ,a fost plecat 9 luni pe vas ,nu vreau sa mi imaginez ce a facut acolo...Au intervenit multe..in momentul asta suntem despartiti...de aceea ma intereseaza f mlt de mine!Vreau sa fiu bine :(..Daca este sa fie Chlamydia sper sa o pot trata si sa fie totul ok,in schimb ce ma sperie pe mine este faptul ca m a pus sa fac testul HPV...Se spune ca 99% dintre noi avem acest virus in corp dar depinde cum se declanseaza..Nici nu stiu ce sa mai zic..de 2 zile stau in casa si ma gandesc numai la prostii..



Eram sigura ca este si altceva la mijloc!!Draga mea,urmareste-ti starea de sanatate,caci nu este gluma!!!Nu te mai gandi fara rost,asteapta rezultatele analizelor!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 22:25
Multumesc mult...Astept....astept...O seara frumoasa!
Delia-
Postat pe 27 Septembrie 2014 22:35
De la: Delia-, la data 2014-09-27 22:35:46 Multumesc mult...Astept....astept...O seara frumoasa!



Multa sanatate,chiar imi para rau pentru situatia in care te afli,dar fii prevazatoare in viata ta,caci cel in care ai incredere,tocmai acela este calaul tau,fapt dovedit in ceea ce ti se intampla acum!!!Te rog,tine-ma la curent cu ce iti va spune medicul!Nu stiu daca esti din Biucuresti,dar pentru orice problema de ordin medical ma poti contacta,poate te pot ajuta in vreun fel,astfel incat sa suporti totul mai usor!!Noapte buna!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 22:52
Da sunt din Bucuresti...ca sa fie treaba treaba,azi mi a venit...si cum nici chilot nu pot purta sunt vai de mine...durerea inca persista.....In ultimul tmp numai probleme am avut atat de sanatate,sentimentale cat si materiale,nu mai am loc de munca...Dar trebuie sa mi pastrez calmul si sa ma incurajez singura caci pe altcneva nu mai am ..Iti multumesc pentru sustinere si cuvintele frumoase.Am sa revin cu rezultatele ..
Delia-
Postat pe 28 Septembrie 2014 11:29
De la: Delia-, la data 2014-09-28 11:29:30Da sunt din Bucuresti...ca sa fie treaba treaba,azi mi a venit...si cum nici chilot nu pot purta sunt vai de mine...durerea inca persista.....In ultimul tmp numai probleme am avut atat de sanatate,sentimentale cat si materiale,nu mai am loc de munca...Dar trebuie sa mi pastrez calmul si sa ma incurajez singura caci pe altcneva nu mai am ..Iti multumesc pentru sustinere si cuvintele frumoase.Am sa revin cu rezultatele ..



Stai linistita in pat,draga mea!!!Imi pare rau ca treci printr-o perioada grea,sper sa iti revii,dar,problema principala este starea de sanatate!!Familia te sustine,macar emotional????
kudika_15804
Postat pe 28 Septembrie 2014 11:32
Da,cu ai mei vb la tel deoarece ei stau in provincie..Daca nu ar fii ei nu stiu ce m as face..adevarata dragoste o primesti de la parinti!!
Delia-
Postat pe 28 Septembrie 2014 11:45
De la: Delia-, la data 2014-09-28 11:45:49Da,cu ai mei vb la tel deoarece ei stau in provincie..Daca nu ar fii ei nu stiu ce m as face..adevarata dragoste o primesti de la parinti!!



Nu spune asta,draga mea,dragostea parinteasca este una reala,puternica,de nezdruncinat,dar exista si iubire parteneriala curata,problema este ca nu toate femeile au parte de asa ceva!!!! Ai grija de tine si tine-ma la curent cu toate informatiile obtinute!!! Sa respecti tratamentul prescris!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Septembrie 2014 11:52
Nu mai pot de durere si usturime...Este un abces un chist bartholinian,ceva de genul...insa a 3 a zi de antibiotic si nici o ameliorare...mai mlt eu tind sa cred ca el coace...deoarece ma ustura ingrozitor..si mi se pare ca a inceput sa se invineteasca in mijloc..oare coace?ce naibi se intampla pt ca nu mai stiu...nu ma pot deplasa nu pot purta nici chilot,mai sunt si la menstruatie,nu am cum sa merg la nici un medic acum...mai trebuie sa stau inca 3 zile cel putin :(...oare e normal sa se manifeste asa la antibiotic?
Delia-
Postat pe 29 Septembrie 2014 00:17
De la: Delia-, la data 2014-09-29 00:17:57 Nu mai pot de durere si usturime...Este un abces un chist bartholinian,ceva de genul...insa a 3 a zi de antibiotic si nici o ameliorare...mai mlt eu tind sa cred ca el coace...deoarece ma ustura ingrozitor..si mi se pare ca a inceput sa se invineteasca in mijloc..oare coace?ce naibi se intampla pt ca nu mai stiu...nu ma pot deplasa nu pot purta nici chilot,mai sunt si la menstruatie,nu am cum sa merg la nici un medic acum...mai trebuie sa stau inca 3 zile cel putin :(...oare e normal sa se manifeste asa la antibiotic?



Este posibil sa colecteze,antibioticul ajuta in acest sens si evita extinderea infectiei!!!!Te ungi cu Baneocin????Poti pune si comprese cu Betadina,asa cum ti-am mai sugerat!!! Nu ai ce sa faci,trebuie sa astepti pana la data la care ai fost programata sa te prezinti la medic!!!!Nu te poate vedea alt medic in acest moment pentru ca menstra incomodeaza vizualizarea campului de lucru si este si periculos sa se intervina in aceast stadiu!!Imi pare rau,dar ce ma mira este faptul ca nu ti s-a prescris un analgezic,care sa te ajute sa treci peste durere,chiar daca pentru un timp scurt!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Septembrie 2014 07:15
Am tot vazut pe net vorbindu se despre o crema ihtiol sau ceva de genul...stii cumva la ce i buna?Bineinteles ca ma simt la fel :)....
Delia-
Postat pe 29 Septembrie 2014 11:38
De la: Delia-, la data 2014-09-29 00:17:57 Nu mai pot de durere si usturime...Este un abces un chist bartholinian,ceva de genul...insa a 3 a zi de antibiotic si nici o ameliorare...mai mlt eu tind sa cred ca el coace...deoarece ma ustura ingrozitor..si mi se pare ca a inceput sa se invineteasca in mijloc..oare coace?ce naibi se intampla pt ca nu mai stiu...nu ma pot deplasa nu pot purta nici chilot,mai sunt si la menstruatie,nu am cum sa merg la nici un medic acum...mai trebuie sa stau inca 3 zile cel putin :(...oare e normal sa se manifeste asa la antibiotic?


Delia ! Ai auzit de boli dermato-venerice ? Mergi de urgenta la un doctor , spune-i ceea ce ai si nu vei avea nevoie de programare , te va consulta imediat.
Lasa naibii , tratarea pe net , pt ca sigur ai o boala venerica !!! Nu orice antibiotic te poate scapa de boala descrisa de tine !
Incostienta , de care dai dovada , nu are leac.
kudykkka
Postat pe 29 Septembrie 2014 11:39
*inconstienta ´
kudykkka
Postat pe 29 Septembrie 2014 11:55
De la: Delia-, la data 2014-09-29 11:38:37Am tot vazut pe net vorbindu se despre o crema ihtiol sau ceva de genul...stii cumva la ce i buna?Bineinteles ca ma simt la fel :)....



Inceteaza cu informare din spatiul virtual,numai medicul poate decide asupra tratamentului potrivit diagnosticului identificat in urma obtinerii rezultatelor analizelor!!!Antibioticul prescris de catre medic este doar prezumtiv,in aceasta faza,s-ar putea sa nu fie suficient,dar pana nu vei afla rezultatul analizei specifice,nu se poate declara ca fiind un tratament complet si corect recomandat!!Medicul te-a protejat impotriva agravrii situatiei cu acea Amoxicilina ,dar ,daca nu mai suporti durerea,poti chema Serviciul de Ambulanta sau sa te prezinti la Serviciul de Urgente,dar este problematic din cauza menstrei!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Septembrie 2014 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
balustrada-inox terasa 1 De la: le_chasseur 28 Februarie 2011 15:48
vreau sa ma sinucid de oare ce am niste probleme foarte mari 59 De la: kudika_976256 30 Noiembrie 2014 11:19
vaccinuri 2 De la: kudika_33716 6 Septembrie 2014 20:37
EXPAND YOUR BUSINESS 1 De la: Quote_Day_1 26 Iulie 2012 12:16
problema ginecologica sau urologica? 2 De la: saneradem 18 Iunie 2012 01:03