Setari Cookie-uri

Unde stam dupa casatorie?

Fetelor, voi unde ati stat dupa nunta? Eu si sotul meu suntem din bucuresti, inca stam la socrii, casa e foarte mare, nu se pune problema sa nu avem spatiu...dar parca ne-am dori putin mai multa intimitate. Oricum, avem in plan sa facem si un bebe asa ca incet incet vreau sa incepem cautarile. Voi ce recomandati, chirie sau apartament nou?
kudika_12257
Postat pe 18 Decembrie 2014 13:22
De la: kudika_12257, la data 2014-12-18 13:22:42Fetelor, voi unde ati stat dupa nunta? Eu si sotul meu suntem din bucuresti, inca stam la socrii, casa e foarte mare, nu se pune problema sa nu avem spatiu...dar parca ne-am dori putin mai multa intimitate. Oricum, avem in plan sa facem si un bebe asa ca incet incet vreau sa incepem cautarile. Voi ce recomandati, chirie sau apartament nou?



Daca va permite salariul sa recurgeti la imprumutul bancar,este mult mai bine sa va cumparati locuinta proprie ,decat sa locuiti platind chirie altor proprietari!!!
Nu am fost niciodata adepta locuirii cu parintii in acelasi spatiu,de nicio parte,dar erau alte facilitati in momentul in care am achizitionat apartamentul in care locuiesc,si este dureros ca tinerii din ziua de astazi intampina probleme serioase in ceea ce priveste obtinerea unei locuinte personale!!
kudika_15804
Postat pe 18 Decembrie 2014 13:36
De la: kudika_12257, la data 2014-12-18 13:22:42Fetelor, voi unde ati stat dupa nunta? Eu si sotul meu suntem din bucuresti, inca stam la socrii, casa e foarte mare, nu se pune problema sa nu avem spatiu...dar parca ne-am dori putin mai multa intimitate. Oricum, avem in plan sa facem si un bebe asa ca incet incet vreau sa incepem cautarile. Voi ce recomandati, chirie sau apartament nou?


Pentru chirie se stie ca platesti o suma lunara , suma care ar fi mult mai de preferat sa fie platita pt apartament , asta in cazul in care va permite bugetul de a plati o rata lunara , dar astfel stii ca peste ai platit pt casa ta , chiria nu este o optiune pt viitor.
Astea le stii si tu , dar mi-am zis doar parerea :)
-Dyna-
Postat pe 10 Ianuarie 2015 11:43
*peste ani *
-Dyna-
Postat pe 10 Ianuarie 2015 11:44
La noi situatia a fost alta: eu aveam un apartament luat prin prima casa (creditul fiind in derulare) si n-am sta deloc cu parintii. Oricum, indiferent cum te intelegi cu parintii tai/lui, nu cred ca-i sanatos pt voi sa locuiti cu vreunii din ei. Nu de alta, dar ei au o varsta, vor fi intotdeauna partinitori, iar dup-o varsta oamenii incearca sa traiasca prin copii lor si e mai bine ca fiecare sa experimenteze ce-si doreste, sa si-o ia-n freza de la viata in felul lui.
Cat despre ce ar trebui ales, cred ca intrebarea e mai mult decat inutila. Fireste ca orice om cu scaun la cap ar prefera sa plateasca lunar si sa ramana la final d econtract cu casa, decat sa fie doar o chirie, mai ales ca, de multe ori, chiriile sunt cam egale cu ratele de la creditele prima casa. Bafta si lasati parintii sa-si duca batranetile, iar voi traiti-va viata!!
puiut_77
Postat pe 12 Ianuarie 2015 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor!!! 8 De la: Calin_ 13 Octombrie 2010 14:53
Dilema... 13 De la: xxxl_a 8 Iunie 2010 15:20
casatoriile cu barbatii mulsulmani... 21 De la: lumika 5 Octombrie 2012 16:30
Destin sau ce ! 19 De la: ella67 14 Ianuarie 2009 15:11
va rog frumos 3 De la: Anissia27 5 Februarie 2009 10:29