Setari Cookie-uri

Nu mai am resurse sa spun STOP!

Am reusit sa purtam o discutie cat de cat normala. Am spus exact cum vad eu situatia, ce mi-as fi dorit sa se intample si ce mi-as dori sa se intample de acum incolo.
Reactia: asta sunt, cine ma place, ma place asa cum sunt.
Concluzia: o sa isi ia bagajele si o sa plece.
De cateva zile e liniste.
EleGia
Postat pe 21 Ianuarie 2015 09:57
De la: EleGia, la data 2015-01-21 09:57:26Am reusit sa purtam o discutie cat de cat normala. Am spus exact cum vad eu situatia, ce mi-as fi dorit sa se intample si ce mi-as dori sa se intample de acum incolo.
Reactia: asta sunt, cine ma place, ma place asa cum sunt.
Concluzia: o sa isi ia bagajele si o sa plece.
De cateva zile e liniste.



NU TREBUIE SA TE DERANJEZE CA ESTE LINISTE,DIMPOTRIVA!
Reactia avuta de iubitul este una comuna tipologiei careia ii corespunde,nu te igrijora!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Ianuarie 2015 10:02
De la: kudika_15804, la data 2015-01-21 10:02:39
De la: EleGia, la data 2015-01-21 09:57:26Am reusit sa purtam o discutie cat de cat normala. Am spus exact cum vad eu situatia, ce mi-as fi dorit sa se intample si ce mi-as dori sa se intample de acum incolo.
Reactia: asta sunt, cine ma place, ma place asa cum sunt.
Concluzia: o sa isi ia bagajele si o sa plece.
De cateva zile e liniste.



NU TREBUIE SA TE DERANJEZE CA ESTE LINISTE,DIMPOTRIVA!
Reactia avuta de iubitul este una comuna tipologiei careia ii corespunde,nu te igrijora!!!



Ingrijora*__scuze!!
kudika_15804
Postat pe 21 Ianuarie 2015 10:04
Nu ma deranjeaza linistea. Din contra, ma ajuta sa ma regasesc, sa ma adun. Realizez ca orice asteptari as fi avut, ar fi ramas la stadiul de asteptari si atat.
Imi pun ordine in ganduri si in prioritati. Plang ca sa ma eliberez de tot. Si las timpul sa faca restul.
EleGia
Postat pe 21 Ianuarie 2015 10:14
De la: EleGia, la data 2015-01-21 10:14:06Nu ma deranjeaza linistea. Din contra, ma ajuta sa ma regasesc, sa ma adun. Realizez ca orice asteptari as fi avut, ar fi ramas la stadiul de asteptari si atat.
Imi pun ordine in ganduri si in prioritati. Plang ca sa ma eliberez de tot. Si las timpul sa faca restul.


Este atitudinea potrivita acestei perioade!!Sa nu iti fie teama sa te regasesti,redescopera-te!!Si sa nu iti fie jena sa plangi,lacrimile sunt un mijloc eficient de curatare a sufletului!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Ianuarie 2015 10:17
De la: EleGia, la data 2015-01-21 10:14:06Nu ma deranjeaza linistea. Din contra, ma ajuta sa ma regasesc, sa ma adun. Realizez ca orice asteptari as fi avut, ar fi ramas la stadiul de asteptari si atat.
Imi pun ordine in ganduri si in prioritati. Plang ca sa ma eliberez de tot. Si las timpul sa faca restul.

E firesc sa te simti si sa reactionezi asa. Fruntea sus, va trece si asta!
puiut_77
Postat pe 21 Ianuarie 2015 10:55
Bravoooo asa si trbuie.Insael a avut mereu un complex de inferioritate fata de tine.Lasa-l in plata domnului.Viata este prea scurta ca sa te amaresticu el.
kudika_973046
Postat pe 22 Ianuarie 2015 17:35
care femeie George? Ca de scris scrie mai multe femei.Acum care dintre ele?
kudika_973046
Postat pe 22 Ianuarie 2015 17:39
aceiasi 804
george1
Postat pe 22 Ianuarie 2015 20:16
Draga mea, nu vad ce anume te tine legata de acest om.
Tu ai un copil de crescut ceea ce nu este deloc usor,nu cred ca ai necesitatea de a creste alt copil, din ceea ce tu spui prietenul tau este mai rau ca un copil, eu l-as trimite la mama lui acasa sa i mai dea putin lapte poate i mai vine mintea si se mai maturizeaza.
Ai un job , ai un copil, din cea ce ai spus nu duci lipsa de nimic pe plan material si din ceea ce exprimi te vad destul de matura si ca ai sti ce vrei pana la cauza cu acest tip.
De cea ce ai tu nevoie este un barbat in adevaratu sens al cuvantului care stie ce vrea de la viata, sa te faca fericita sa fie alaturi de tine si la bine si la greu, sa iti accepte copilu fara probleme, nu sa iti aduca reprosuri insulte si ETC.
Deschide bine ochii ca anii trec, copilu creste si nu i oferi deloc un exp bun daca continui cu acest coate goale.
Este f simplu sa pui stop, trimit-el la el acasa si tu dedicate asupra copilului si a munci tale si vei vedea ca totu va fi mai bine, ca in orice este mai greu inceputu restu vine de la sine.
iti doresc mult succes si nu te gandi prea mult.
mojito
Postat pe 22 Ianuarie 2015 21:20
Puiule te inteleg,dar tu singura trebuie sa intelegi ca ai o problema si s-o rezolvi,esti dependenta de el,nu e nicio rusine sa recunosti dependenta si s-o rezolvi,ai incredere in Dumnezeu.
kudika_975702
Postat pe 24 Ianuarie 2015 07:20
De la: Only_One, la data 2015-01-19 15:53:39
De la: Arno_28, la data 2015-01-18 17:47:02
De la: Only_One, la data 2015-01-12 16:38:36
De la: EleGia, la data 2015-01-12 16:28:54Pe langa subiect: copilul are 8 ani, e in relatii bune cu tatal lui, si relatia cu partenerul meu actual este una de prietenie.
Cat despre a-mi cauta un barbat asa afectuos ca mine.....nu este una din prioritatile mele acum.
Acum imi doresc timp pentru mine in care sa ma adun, sa ma incarc. Insa nu stiu cum sa ajung acolo. Nu ma vad stand in pragul usii si spunand: PLEACA!



Pai nu ai auzit si tu de diplomatie, poti incerca sa ajungi cu el la un consens, nu ii spui direct in pragul usii PLEACA!...din cate am citit spuneai ca esti o fata isteata, o fata cu educatie inalta, pai atunci pune-ti abilitatile in practica ca asa degeaba te lauzi sau le afisezi.


Cand te desparti la ce mai foloseste diplomatia?
"stii, daca nu te superi, daca se poate, sa te cam duci de unde ai venit si sa uiti adresa asta!!!!"
Tot acolo ajungi si daca spui clar"nu esti ceea ce imi doresc,du-te tareeeee!".



Te cam oftica parerile altora observ, nu mai bine te rezumi tu doar la ale tale asta ca sa iti arat ce inseamna diplomatia sau preferi sa "te duci tare"? :))


Bag de seama ca vrei cu tot dinadinsul sa demostrezi ca esti retardat!
Ai dreptate!Mi-a zis mama sa nu discut cu prostu, ca ma bate cu mintea lui odihnita!
Arno_28
Postat pe 24 Ianuarie 2015 14:04
De la: Arno_28, la data 2015-01-24 14:04:02
De la: Only_One, la data 2015-01-19 15:53:39
De la: Arno_28, la data 2015-01-18 17:47:02
De la: Only_One, la data 2015-01-12 16:38:36
De la: EleGia, la data 2015-01-12 16:28:54Pe langa subiect: copilul are 8 ani, e in relatii bune cu tatal lui, si relatia cu partenerul meu actual este una de prietenie.
Cat despre a-mi cauta un barbat asa afectuos ca mine.....nu este una din prioritatile mele acum.
Acum imi doresc timp pentru mine in care sa ma adun, sa ma incarc. Insa nu stiu cum sa ajung acolo. Nu ma vad stand in pragul usii si spunand: PLEACA!



Pai nu ai auzit si tu de diplomatie, poti incerca sa ajungi cu el la un consens, nu ii spui direct in pragul usii PLEACA!...din cate am citit spuneai ca esti o fata isteata, o fata cu educatie inalta, pai atunci pune-ti abilitatile in practica ca asa degeaba te lauzi sau le afisezi.


Cand te desparti la ce mai foloseste diplomatia?
"stii, daca nu te superi, daca se poate, sa te cam duci de unde ai venit si sa uiti adresa asta!!!!"
Tot acolo ajungi si daca spui clar"nu esti ceea ce imi doresc,du-te tareeeee!".



Te cam oftica parerile altora observ, nu mai bine te rezumi tu doar la ale tale asta ca sa iti arat ce inseamna diplomatia sau preferi sa "te duci tare"? :))


Bag de seama ca vrei cu tot dinadinsul sa demostrezi ca esti retardat!
Ai dreptate!Mi-a zis mama sa nu discut cu prostu, ca ma bate cu mintea lui odihnita!



Dar nu bagi de seama ca tu esti cea care nu vrea sa imi evite parerile si tot eu continui sa fiu retardat?? Ms oricum pt "complimente".
Doamne mare-i gradina ta!
Only_One
Postat pe 25 Ianuarie 2015 00:29
Daca asa iti vorbeste, inseamna ca ti-a prins slabiciunea. Poate oi fi posesiva de teama dar probabil nu realizezi( sa nu zic ca nu esti constienta) ca tot stresul tau se transmite la copil. Acum, stim cu totii ce inseamna atasamentul dar stim si ca toate au o limita! Important e ca ai realizat apropierea de limita, acum urmeaza sa-ti aranjezi pasii pt al EXPULZA din viata ta. Succes!
Darius_
Postat pe 25 Ianuarie 2015 02:08
Din tot ce ai scris rezulta ca iubitul tau este un manipulator. Este genul de om care totdeauna stie sa iasa la suprafata, si pentru comportamentul lui urat are explicatii care sa-l puna pe el intr-o lumina favorabila. Din punctul meu de vedere ti-a anihilat vointa, mandria, personalitatea, te-a desfiintat ca om. Nu-i mai permite sa te faca sa te simti tu vinovata de esecul relatiei. Daca vei privi atent vei vedea ca nici el nu se gandeste la un viitor impreuna si probabil, atunci cand va gasi "alta vaca de muls" te va parasi el. Daca vrei sa-ti recapeti linistea si respectul de sine trebuie sa termini cat mai repede cu aceasta relatie care te secatueste de energie. Cred ca nici tu nu il mai iubesti dar, ori nu vezi acest lucru ori esti prea atasata de el. Sunt sigura ca vei gasi resursele sa spui STOP, daca chiar vrei acest lucru. Modul in care o vei face, spunand pur si simpu IESI sau cu diplomatie, depinde de el, la ce reactioneaza mai bine, tu il cunosti.
kudika_29184
Postat pe 25 Ianuarie 2015 07:24
Hmm!! Spui ca ai discutat cu el si ,,dumnealui'' si-a luat o pauza.....silenzio stampa?? Probabil ca nu se astepta sa reactionezi(niciodata),sa mearga la infinit jocul dupa regulile construite cu tact de el timp de 2 ani....sauuuu....in LINISTE....sa isi construiasca actul final.....Oricum ar fi trebuie sa fim constiente ca nici o relatie care se incheie nu are un final frumos....poate doar ,,politicos'' dar frumos niciodata....asa ca asteapata-te ,pregateste-te pentru ultimul act....cum am citit pe forum ...dumnealui nu e nici foarte ,,pregatit'', nici foarte manierat....si nici exces de ,,suflet'' nu are,asa ca v-a avea o iesire tot in stilul sau....reprosuri,injurii...acuzari....ca orice ,,sarpe''....stiind ca oricum v-a fi ultima lui zvarcolire,asa ca v-a incerca sa muste veninos....sa iti lase un gust amar si un sentiment de culpa fata de el....S-a fii pregatita....si din toate ce vor urma ,sa iti incarci bateriile si sa vezi ce ai ,,ratat''....si asa vei trece mai usor peste ...marea despartire...Nu lasa sa te atinga vorbele sale otravite,nu te lasa induplecata de promisiuni desarte,ai avut 2 mari ani la dispozitie sa vezi ce poate...si fii convinsa ca nu se v-a schimba doar de dragul unor promisiuni ....asta e caracterul sau...asta a fost reala fata ...deci nimeni si nimic nu il poate schimba...Frica??de singuratate? stai linistita!! ce e al tau e pus deoparte...fiecare se naste cu umbra sa..daca v-a fi sa fie din nou...v-a fi...nu forta in nici un fel viitorul....vine de la sine si la timpul potrivit.Si cum dupa ploaie vine soare ...asa si in cazul tau dupa atata RAU....nu poate veni decat BINE!! Succes si multa rabdare!!! Fii pregatita pentru urmatoarea lui miscare sau....da tonul la marea finala ...vindecate...si bucura-te de viata...pentru tine si pentru copilul tau...!!!BAFTA MULTAAAAAA!!
kudika475103
Postat pe 25 Ianuarie 2015 09:57
Situația nu este - obiectiv - echilibratã.Tu ești mai mare, câștigi mai mulți bani decât el, l-ai copleșit cu atenții iar el nu a știut cum sã reacționeze la asta. E foarte mândru! A devenit complexat și s-a simțit, cumva, în dificultate! De atunci, adio armonie! Se apãrã și te face sã suferi. Rãspunde agresiv și este în refuz permanent. E o problemã de orgoliu masculin. Pe de altã parte,se poate și apãra de prea multã intimitate,apropiere, care îl face sã se simtã copleșit, sã simtã ca și cum s-ar pierde pe sine. Toate aceste manifestãri ale sale trebuie privite sub un numitor comun cã altfel nu mai e de trãit. E normal sã te simți descumpãnitã, Dar nu mai lua fiecare reacție a sa în parte sã o întorci pe toate fețele. E orgolios! S-a încurcat și nu mai știe cum sã se descurce și lucrurile tind sã se agraveze pe zi ce trece. Nu contabiliza toate astea. Nu sunt nenumãrate neajunsuri. E doar unul singur: orgoliu masculin. În spatele orgoliului e trist, acolo e demnitatea sa care se considerã rãnitã. Nu ai nicio vinã în esențã dar poate cã ai fost prea încrezãtoare în forțele proprii și nu I-ai lãsat suficient spațiu. Ai aranjat prea multe în jurul sãu.Poate cã asta l-a fãcut sã se simtã neliber. Nu e prea tare la comunicare, se apãrã și atacã! Nu e totul pierdut dar trebuie puțin mai mult tact. Poate cã ești prea directã.(Poate cã te-ai scos prea mult în evidențã. De multe ori când facem tot ce ne stã în putințã se strecoarã și o dorințã inconștientã de a controla pe celãlalt!) Nu toate protestele sale sunt fãrã rost și optuze! Poate vrea sã-ți transmitã lucruri pe care nu reușești sã le traduci cum trebuie. Sigur cã jicnirile nu sunt tocmai mijloace de a comunica eficient. Dar cred cã poți privi dincolo de ele și sã traduci într-un limbaj cât mai neutru ce încearcã el sã-ți transmitã. Și încearcã sã faci același lucru și cu ce vrei tu sã-i transmiți. Întreabã-te și de ce ai ales acest partener!!! De ce? Chiar ...de ce? El își pune (cred eu) destul de des aceastã întrebare. (Pentru cã este un orgolios iar dacã încerci sã-l schimbi va încerca el sã te schimbe pe tine! )

Am încercat sã privesc și din punctul sãu de vedere pentru echilibru. Încearcã și tu și vezi ce-ți spune sufletul. Se mai poate face ceva constructiv? Numai tu îți poți rãspunde.
kudika_976762
Postat pe 26 Ianuarie 2015 03:42
A plecat! Si-a facut bagajele, timp in care a reprosat, a acuzat, a plans, a amenintat. M-am stapanit, nu am reactionat la nimic. Cand a plecat mi-a zis doar: Nu o sa mai gasesti tu un prost ca mine, si cand o sa realizezi, o sa-ti para rau si o sa suferi ca un caine.
E liniste.....si asta imi doresc sa fie si in continuare.
EleGia
Postat pe 26 Ianuarie 2015 09:31
De la: EleGia, la data 2015-01-26 09:31:14A plecat! Si-a facut bagajele, timp in care a reprosat, a acuzat, a plans, a amenintat. M-am stapanit, nu am reactionat la nimic. Cand a plecat mi-a zis doar: Nu o sa mai gasesti tu un prost ca mine, si cand o sa realizezi, o sa-ti para rau si o sa suferi ca un caine.
E liniste.....si asta imi doresc sa fie si in continuare.



La plecare ,i-ai transmis "Sanatate si virtute"???Reprosuri,amenintari,acuze????? Draga mea,sa nu regreti plecare domnului,caci un barbat,care isi iubeste si respecta partenera nu recurge la invective si ofense,niciodata!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Ianuarie 2015 09:36
De la: EleGia, la data 2015-01-26 09:31:14A plecat! Si-a facut bagajele, timp in care a reprosat, a acuzat, a plans, a amenintat. M-am stapanit, nu am reactionat la nimic. Cand a plecat mi-a zis doar: Nu o sa mai gasesti tu un prost ca mine, si cand o sa realizezi, o sa-ti para rau si o sa suferi ca un caine.
E liniste.....si asta imi doresc sa fie si in continuare.

Pai poate taman pt ca era prost i-ai dat papucii, nu l-ai pus sa se intrebe retoric?
puiut_77
Postat pe 26 Ianuarie 2015 11:06
De la: EleGia, la data 2015-01-26 09:31:14A plecat! Si-a facut bagajele, timp in care a reprosat, a acuzat, a plans, a amenintat. M-am stapanit, nu am reactionat la nimic. Cand a plecat mi-a zis doar: Nu o sa mai gasesti tu un prost ca mine, si cand o sa realizezi, o sa-ti para rau si o sa suferi ca un caine.
E liniste.....si asta imi doresc sa fie si in continuare.



Draga mea, fi fericita ca ai scapat. Evident el si-a aratat caracterul de nimic pana in ultima clipa,tot el acuza si ameninta. O sa mai fi trista o perioada pana reusesti sa te rupi de atasamentul fata de el apoi nu vei suferi. Nu poti sa suferi si sa regreti dupa ceva rau. Fii convinsa ca o sa-ti fie bine si ai sa gasesti pe cineva care sa te merite pe tine si iubirea ta.
kudika_29184
Postat pe 28 Ianuarie 2015 07:36
De la: EleGia, la data 2015-01-26 09:31:14A plecat! Si-a facut bagajele, timp in care a reprosat, a acuzat, a plans, a amenintat. M-am stapanit, nu am reactionat la nimic. Cand a plecat mi-a zis doar: Nu o sa mai gasesti tu un prost ca mine, si cand o sa realizezi, o sa-ti para rau si o sa suferi ca un caine.
E liniste.....si asta imi doresc sa fie si in continuare.


E trist cand se ajunge la asa ceva, dar asta e noi alegem noi culegem "roadele"...
Only_One
Postat pe 28 Ianuarie 2015 20:45
Bunã,toatã lumea este sentimentalã însã trebuie sã ºti cui sã dai aceste sentimente.....eu sincerã sã fiu le pãstrez pentru copii mei....terminã cu acel tip ....este viața ta ºi doar tu hotãrãºti ce vrei sã faci cu ea...eu þi-am dat un sfat.
Florentina_Mre_1
Postat pe 1 Februarie 2015 07:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 14 De la: geo_refinantat 17 Mai 2011 13:47
cum pot fi indiferenta? 37 De la: simonica_yo 5 August 2009 18:03
eUniversum 1 De la: gabriel32 1 Aprilie 2012 10:42
foarte suparata si dezamagita 21 De la: visitor 25 Iulie 2009 02:30
Sunt Disperata... 32 De la: 3liza 7 Mai 2011 12:01