Setari Cookie-uri

decizie pentru viata

nu sunt necesare atatea detalii decat pentru tn,,sa ti poti arata bunatatea
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:08
Multumesc ca mi-ai scris.
Mama s-a schimbat foarte mult de cand a aflat ca eu sunt cu acest individ, si nu numai , de cand s-a recasatorit. Imi aduc aminte, cand eram in Romania, lumea ne confunda cu doua surori atat de apropiate eram. Era ingrijorata de mine si intotdeauna era grijulie cu mine.... acum insa, daca eu nu o sun, ea nu ma suna deloc, vorbeste distant si rece cu mine. Ma trateaza exact ca pe oricine altcineva din afara familiei, o cunostinta sau altcineva. Nu vreau sa vorbesc asa despre mama,insa ma doare chestia asta. Tatal meu biologic m-a parasit de cand aveam 7 ani si nu a mai vrut sa mai audca de mine niciodata. In memoria mea am o imagine foarte vaga despre el, insa cumva pe facebook am gasit una din matusile mele ,si mi-a spus ca el s-a recasatorit imediat dupa divortul cu mama si ca am un fratior de doi ani in prezent. Acuma, tatal meu biologic e de exact aceeasi varsta cu iubitul meu....
-Allexa-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:15
De la: george1, la data 2015-01-27 15:08:01nu sunt necesare atatea detalii decat pentru tn,,sa ti poti arata bunatatea


Georgie , daca nu ma insel , tu ai o parere diferita. Tu crezi ca eu ar trebui sa stau mai departe cu el in ciuda atator diferente. De ce crezi asta? Multumesc
-Allexa-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:18
cand l ai luat nu stiai ca i de aceiasi varsta cu taicatu?acu te ai trezit,,,te inseli era vb de persoana de mai mai sus,si nu tre sa cred eu nimic si nici altcineva,tu singura zici cum te trateaza deci nu ar trebui sa ceri sfatul nimanui
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:24
De la: kudika_979974, la data 2015-01-27 15:15:27Multumesc ca mi-ai scris.
Mama s-a schimbat foarte mult de cand a aflat ca eu sunt cu acest individ, si nu numai , de cand s-a recasatorit. Imi aduc aminte, cand eram in Romania, lumea ne confunda cu doua surori atat de apropiate eram. Era ingrijorata de mine si intotdeauna era grijulie cu mine.... acum insa, daca eu nu o sun, ea nu ma suna deloc, vorbeste distant si rece cu mine. Ma trateaza exact ca pe oricine altcineva din afara familiei, o cunostinta sau altcineva. Nu vreau sa vorbesc asa despre mama,insa ma doare chestia asta. Tatal meu biologic m-a parasit de cand aveam 7 ani si nu a mai vrut sa mai audca de mine niciodata. In memoria mea am o imagine foarte vaga despre el, insa cumva pe facebook am gasit una din matusile mele ,si mi-a spus ca el s-a recasatorit imediat dupa divortul cu mama si ca am un fratior de doi ani in prezent. Acuma, tatal meu biologic e de exact aceeasi varsta cu iubitul meu....



Imi pare rau ca citesc toate acestea,dar trebuie sa intelegi ca,uneori,reinceperea altei vieti si pe alte meleaguri,poate influenta viata unei femei,chiar daca,personal,nu ii gasesc scuze mamei tale,decat,poate,in conditiile in care ai negajit-o cu relatia in care te afli,dar tot nu ar trebui sa fie atat de distanta fata de tine,dar,ma rog,nu pot interveni in modificarea atitudinii mamei tale,insa,tu o poti face,prin refacerea vietii tale!!!!!!!Fii intelegatoare cu mama ta,caci nu stii ce este in sufletul ei,iar distanta ,care s-a interpus de-alungul anilor intre voi doua si-a spus cuvantul,cu toate ca nu stiu ce poate distruge sentimentul matern!!!!! Tatal tau nu te-a cautat niciodata,deci trebuie sa inchei acest capitol!!!Chiar daca nu vei reusi complet,incearca sa aprofundezi relatia cu mama ta,cel putin pana te vei stabiliza si vei fi independenta,astfel incat sa nu te mai superi pentru afptul ca mama ta este atta de distanta cu tine,timpul rezolva multe aspecte neplacute,din viata!!!Caut-o mai des,cere-i sfatul,insista asupra obtinerii lui si mama ta poate va reveni la vechia-i atitudine!!!Inca depinzi de suportul matern,tine cont de acest aspect,chiar daca te deranjeaza apatia mamei tale.
kudika_15804
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:27
De la: george1, la data 2015-01-27 15:24:11cand l ai luat nu stiai ca i de aceiasi varsta cu taicatu?acu te ai trezit,,,te inseli era vb de persoana de mai mai sus,si nu tre sa cred eu nimic si nici altcineva,tu singura zici cum te trateaza deci nu ar trebui sa ceri sfatul nimanui


Din nefericire da. M-am trezit cu capul in gard , fiindca eram orbita de dragoste. Insa, odata ce am patruns in viata reala si am vazut cat de greu este am realizat ce greseala am facut. Daca as continua cu el ... as avea mari sanse sa imi petrec ultimii 20-25 de ani ai vietii singura. Asta si pentru ca fumeaza si bea foarte mult.
-Allexa-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:28
nu i poti tu gasi scuze mamei ei,nu mai vb tu despre mama ei vz de treaba ta
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:31
De la: kudika_15804, la data 2015-01-27 15:27:29
De la: kudika_979974, la data 2015-01-27 15:15:27Multumesc ca mi-ai scris.
Mama s-a schimbat foarte mult de cand a aflat ca eu sunt cu acest individ, si nu numai , de cand s-a recasatorit. Imi aduc aminte, cand eram in Romania, lumea ne confunda cu doua surori atat de apropiate eram. Era ingrijorata de mine si intotdeauna era grijulie cu mine.... acum insa, daca eu nu o sun, ea nu ma suna deloc, vorbeste distant si rece cu mine. Ma trateaza exact ca pe oricine altcineva din afara familiei, o cunostinta sau altcineva. Nu vreau sa vorbesc asa despre mama,insa ma doare chestia asta. Tatal meu biologic m-a parasit de cand aveam 7 ani si nu a mai vrut sa mai audca de mine niciodata. In memoria mea am o imagine foarte vaga despre el, insa cumva pe facebook am gasit una din matusile mele ,si mi-a spus ca el s-a recasatorit imediat dupa divortul cu mama si ca am un fratior de doi ani in prezent. Acuma, tatal meu biologic e de exact aceeasi varsta cu iubitul meu....



Imi pare rau ca citesc toate acestea,dar trebuie sa intelegi ca,uneori,reinceperea altei vieti si pe alte meleaguri,poate influenta viata unei femei,chiar daca,personal,nu ii gasesc scuze mamei tale,decat,poate,in conditiile in care ai negajit-o cu relatia in care te afli,dar tot nu ar trebui sa fie atat de distanta fata de tine,dar,ma rog,nu pot interveni in modificarea atitudinii mamei tale,insa,tu o poti face,prin refacerea vietii tale!!!!!!!Fii intelegatoare cu mama ta,caci nu stii ce este in sufletul ei,iar distanta ,care s-a interpus de-alungul anilor intre voi doua si-a spus cuvantul,cu toate ca nu stiu ce poate distruge sentimentul matern!!!!! Tatal tau nu te-a cautat niciodata,deci trebuie sa inchei acest capitol!!!Chiar daca nu vei reusi complet,incearca sa aprofundezi relatia cu mama ta,cel putin pana te vei stabiliza si vei fi independenta,astfel incat sa nu te mai superi pentru afptul ca mama ta este atta de distanta cu tine,timpul rezolva multe aspecte neplacute,din viata!!!Caut-o mai des,cere-i sfatul,insista asupra obtinerii lui si mama ta poate va reveni la vechia-i atitudine!!!Inca depinzi de suportul matern,tine cont de acest aspect,chiar daca te deranjeaza apatia mamei tale.




Multumesc inca odata ca mi-ai scris.
Intr-adevar, am necajit-o foarte tare cu relatia asta . Stateam la un apartament foarte aproape de facultate cand s-a intamplat de parintii mei au aflat despre relatia asta. (Au vazut poze pe internet , pe facebook). Imediat mi-au dat telefon ca sa ies din apartament, ca in casa la ei nu mai am ce cauta, si ca sa ma mut la iubitul meu. Mai mult, tatal meu vitreg mi-a spus ca sa ii dau 10 000 de dolari inapoi toate cheltuielile ce le-a facut cu mine (avion, viza, examene, facultate, chirie etc.) sau va da telefon la imigrari sa ma expulzeze. Poate nu credeti povestea asta insa e foarte adevarata. Bineinteles, l-a amenintat pe prietenul meu ca vine si ne "face buzunare" etc. clipe de groaza. Dupa un an si ceva apele s-au mai linistit, ca imi era dor de mama si ei de mine, chiar daca nu mi-a spus dar o simteam si asa am inceput sa vorbim din nou. Vrea ca eu sa ma intorc acasa, mi-a spus de multe ori, insa mi-a fost foarte greu sa fac pasul acesta, nu am vrut sa ranesc pe nimeni, dar nu exista alta cale...
-Allexa-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:40
De la: kudika_979974, la data 2015-01-27 15:40:21
De la: kudika_15804, la data 2015-01-27 15:27:29
De la: kudika_979974, la data 2015-01-27 15:15:27Multumesc ca mi-ai scris.
Mama s-a schimbat foarte mult de cand a aflat ca eu sunt cu acest individ, si nu numai , de cand s-a recasatorit. Imi aduc aminte, cand eram in Romania, lumea ne confunda cu doua surori atat de apropiate eram. Era ingrijorata de mine si intotdeauna era grijulie cu mine.... acum insa, daca eu nu o sun, ea nu ma suna deloc, vorbeste distant si rece cu mine. Ma trateaza exact ca pe oricine altcineva din afara familiei, o cunostinta sau altcineva. Nu vreau sa vorbesc asa despre mama,insa ma doare chestia asta. Tatal meu biologic m-a parasit de cand aveam 7 ani si nu a mai vrut sa mai audca de mine niciodata. In memoria mea am o imagine foarte vaga despre el, insa cumva pe facebook am gasit una din matusile mele ,si mi-a spus ca el s-a recasatorit imediat dupa divortul cu mama si ca am un fratior de doi ani in prezent. Acuma, tatal meu biologic e de exact aceeasi varsta cu iubitul meu....



Imi pare rau ca citesc toate acestea,dar trebuie sa intelegi ca,uneori,reinceperea altei vieti si pe alte meleaguri,poate influenta viata unei femei,chiar daca,personal,nu ii gasesc scuze mamei tale,decat,poate,in conditiile in care ai negajit-o cu relatia in care te afli,dar tot nu ar trebui sa fie atat de distanta fata de tine,dar,ma rog,nu pot interveni in modificarea atitudinii mamei tale,insa,tu o poti face,prin refacerea vietii tale!!!!!!!Fii intelegatoare cu mama ta,caci nu stii ce este in sufletul ei,iar distanta ,care s-a interpus de-alungul anilor intre voi doua si-a spus cuvantul,cu toate ca nu stiu ce poate distruge sentimentul matern!!!!! Tatal tau nu te-a cautat niciodata,deci trebuie sa inchei acest capitol!!!Chiar daca nu vei reusi complet,incearca sa aprofundezi relatia cu mama ta,cel putin pana te vei stabiliza si vei fi independenta,astfel incat sa nu te mai superi pentru afptul ca mama ta este atta de distanta cu tine,timpul rezolva multe aspecte neplacute,din viata!!!Caut-o mai des,cere-i sfatul,insista asupra obtinerii lui si mama ta poate va reveni la vechia-i atitudine!!!Inca depinzi de suportul matern,tine cont de acest aspect,chiar daca te deranjeaza apatia mamei tale.




Multumesc inca odata ca mi-ai scris.
Intr-adevar, am necajit-o foarte tare cu relatia asta . Stateam la un apartament foarte aproape de facultate cand s-a intamplat de parintii mei au aflat despre relatia asta. (Au vazut poze pe internet , pe facebook). Imediat mi-au dat telefon ca sa ies din apartament, ca in casa la ei nu mai am ce cauta, si ca sa ma mut la iubitul meu. Mai mult, tatal meu vitreg mi-a spus ca sa ii dau 10 000 de dolari inapoi toate cheltuielile ce le-a facut cu mine (avion, viza, examene, facultate, chirie etc.) sau va da telefon la imigrari sa ma expulzeze. Poate nu credeti povestea asta insa e foarte adevarata. Bineinteles, l-a amenintat pe prietenul meu ca vine si ne "face buzunare" etc. clipe de groaza. Dupa un an si ceva apele s-au mai linistit, ca imi era dor de mama si ei de mine, chiar daca nu mi-a spus dar o simteam si asa am inceput sa vorbim din nou. Vrea ca eu sa ma intorc acasa, mi-a spus de multe ori, insa mi-a fost foarte greu sa fac pasul acesta, nu am vrut sa ranesc pe nimeni, dar nu exista alta cale...



Este mama ta si nicio mama din aceasta lume,care este devotata copilului ei ,nu isi va lasa copilul ajuns la mare nevoie!!Intoarce-te la domnia sa si faceti-va viata cat mai frumoasa!!In legatura cu acel domn,da-i libertate,nu iti mai ingreuna viata cu el,caci nu este pentru tine!!Iertati-va ,una pe cealalta si fiti alaturi,una de cealalta!!!Cand vei fi pe picioarele tale,vei hotari asupra propriei vieti!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:46
iar tu nu mai vorbi despre oameni ce nu i cunosti daca nu esti in sandalele
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:49
lor
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:54
De la: george1, la data 2015-01-27 15:49:44iar tu nu mai vorbi despre oameni ce nu i cunosti daca nu esti in sandalele



Draga George,
Am intrat pe acest forum sa primesc un sfat , sa aflu parerea celolrlalti despre situatia asta fiindca ma aflu la o rascruce de drum in viata asta. Daca era sa iau decizie singura , si era simplu, nu mai intram pe acest forum , ok ? Iar aceasta doamna, evalueaza situatia mea in masura detaiilor care i le-am dat...
Multumesc.
-Allexa-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 15:58
eronat,,aceasta doamna face exes de zel si vorbeste despre oameni ce nu i cunoaste pentru ca scopul ei e sa arate ca ajuta de aia isi zice ,acum sunt eu,
pe acest forum ti sau dat destule pareri,si tu singura sti ce sa faci nu ai nevoie decat de confirmari si ai destule mai sus,,,acum nu vrei decat vorbaraie,,nu ti mai plange de mila fa ce sti ca tre sa faci
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 16:07
74 , ce anume te retine sa ramai alaturi de el ?
-Dyna-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 16:26
De la: -Dyna-, la data 2015-01-27 16:26:1274 , ce anume te retine sa ramai alaturi de el ?



Probabil doar teama de singuratate..... gandul ca in urmatoarele luni sau poate ani ... o sa fiu singura... as fi vrut din suflet sa fie altfel. Stau la cumpana, disperarea si frica de a ramane singura si de a ramane tot restul vietii cu el.
-Allexa-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:16
te iau eu draga daca ma ei cu tn in america ca si asa ci dina nu ma inteleg


sa te gandesti ca vei ramane singura la 21 de ani e deplasat,,sunt o gramada baieti buni care te ar vrea
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:22
De la: kudika_979974, la data 2015-01-27 19:16:28
De la: -Dyna-, la data 2015-01-27 16:26:1274 , ce anume te retine sa ramai alaturi de el ?



Probabil doar teama de singuratate..... gandul ca in urmatoarele luni sau poate ani ... o sa fiu singura... as fi vrut din suflet sa fie altfel. Stau la cumpana, disperarea si frica de a ramane singura si de a ramane tot restul vietii cu el.


Draga mea , ai 21 de anisori si viitorul inainte !
Ti-e teama de cateva luni de singuratate ...nu vei avea timp sa fii singura , ai locul de munca , scoala , iti vei face cunostinte si prieteni noi , vei reveni la viata , o viata frumoasa pe care meriti sa o traiesti la varsta ta !
Fa-ti curaj , inchiriaza-ti o casa ..restul vine de la sine.

-Dyna-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:32
nu tre sa si inchirieze casa ca are familie
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:33
De la: george1, la data 2015-01-27 19:22:37te iau eu draga daca ma ei cu tn in america ca si asa ci dina nu ma inteleg




ci ci
-Dyna-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:34
asa ma trateaza ea ,,rade de mn,,,,,,ma ia drept papitoiul ei,,de aia nu ne intelegem
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:37
De la: -Allexa-, la data 2015-01-27 19:16:28
De la: -Dyna-, la data 2015-01-27 16:26:1274 , ce anume te retine sa ramai alaturi de el ?



Probabil doar teama de singuratate..... gandul ca in urmatoarele luni sau poate ani ... o sa fiu singura... as fi vrut din suflet sa fie altfel. Stau la cumpana, disperarea si frica de a ramane singura si de a ramane tot restul vietii cu el.



Esti mult prea tanara ca sa gandesti astfel!!!Disperare,frica, la varsta de douazeci si unu ani???????Ce se intampla cu viata ta,nu ai prieteni de varsta apropiata?????Nu,nu ma vei convinge,problema nu este relatia ta ,ci TU insati!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:38
De la: george1, la data 2015-01-27 19:37:52asa ma trateaza ea ,,rade de mn,,,,,,ma ia drept papitoiul ei,,de aia nu ne intelegem


Nu rad de tine !
-Dyna-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:41
da,,tine neaparat sa te convinga pe tn special de ceva
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:41
da de cn razi
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:42
De la: george1, la data 2015-01-27 19:42:22da de cn razi


Te-a apucat ?Rad pt ca esti comic ...sau poate ca asa vad eu .
-Dyna-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:44
razi de mn ca nu stiu sa scriu ,si nu vrei sa te intalnesti cu mn ca zici ca nu s de nasul tau
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:47
De la: george1, la data 2015-01-27 19:47:27razi de mn ca nu stiu sa scriu ,si nu vrei sa te intalnesti cu mn ca zici ca nu s de nasul tau


Stii ce ! Ma duc sa ma culc !!!
De scris stii sa scrii , nu-mi vinde mie gogosi !
Iar despre restul am tot vorbit...............
-Dyna-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:53
ma faci si gogosar,,fa ce vrei,,nici nu ma intereseaza
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:57
De la: kudika_15804, la data 2015-01-27 19:38:29
De la: -Allexa-, la data 2015-01-27 19:16:28
De la: -Dyna-, la data 2015-01-27 16:26:1274 , ce anume te retine sa ramai alaturi de el ?



Probabil doar teama de singuratate..... gandul ca in urmatoarele luni sau poate ani ... o sa fiu singura... as fi vrut din suflet sa fie altfel. Stau la cumpana, disperarea si frica de a ramane singura si de a ramane tot restul vietii cu el.



Esti mult prea tanara ca sa gandesti astfel!!!Disperare,frica, la varsta de douazeci si unu ani???????Ce se intampla cu viata ta,nu ai prieteni de varsta apropiata?????Nu,nu ma vei convinge,problema nu este relatia ta ,ci TU insati!!!


Multumesc pentru mesaj.
Probabil ca totul pleaca de la teama de singuratate.... De-asta nu am avut tupeul sa-i spun, "Oh, stii ceva.. cred ca ar fi mai bine sa imi vad de drum..."... pana la 18 ani am fost singura, am avut prieteni de varsta mea.... am avut si aici in america insa i-am pierdut din cauza ca nu ma mai puteam vedea cu ei ... el stie cand trebuie sa fiu acasa de la munca si daca intarzii putin deja intra la banuieli....
-Allexa-
Postat pe 27 Ianuarie 2015 19:59
multumeste i ,,de abia asteapta,de aia te si intreaba ce vrei sa auzi
george1
Postat pe 27 Ianuarie 2015 20:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va place sa fiti abordate ? si..cum reactionati ? 178 De la: monaram 2 Iunie 2009 19:47
barbatii sunt porci 512 De la: nikky21 15 Septembrie 2009 17:38
Ati renuntat vreodata la o persoana care va aduce toata fericirea dar nu este inteleasa si privita cu ochi nu prea buni de restul lumii..? 51 De la: Eva32 31 Iulie 2011 01:36
atitudinea corespunzatoare 29 De la: kudika052198 24 Mai 2010 18:12
ma iubita sau a fost doar o aventura? 14 De la: Barbie30 28 August 2010 11:13