Setari Cookie-uri

Impacare?

Buna tuturor! Sunt noua aici si as vrea sa impartasesc cu voi povestea mea in speranta ca voi primi niste sfaturi. Acum 11 luni am intalnit un baiat care abia se despartise de prietena lui care il inselase. S-a indragostit de mine la prima vedere si am inceput sa ne intalnim. Mi s-a parut mie ca grabim lucrurile insa nu am dat importanta. Dupa 2 saptamani incepusem sa ne zicem "te iubesc". Dupa doar 3 luni, era atat de indragostit de mine si ma iubea atat de mult incat a ingenuncheat si m-a cerut de nevasta. Ma simteam foarte iubita. Adevarul e ca facea foarte multe lucruri prin care imi si demonstra acest lucru. Problema este ca in urma cu 2 ani eu am fost dezamagita in dragoste si mi-am pierdut increderea (inclusiv increderea de sine) si din cauza asta, plina de complexe fiind, nu am putut sa dau 100% in relatia actuala. Ba mai mult, chiar imi bateam joc de sentimentele lui. Pur si simplu, il duceam in al noualea cer dupa care ii dadeam drumul cu vorbe urate, cu plansete si caderi de calciu din partea lui pana cand ma impacam cu el. Desi in adancul meu stiam ca il iubesc enorm, plansul ala si condusul la 3 noaptea la mine acasa mi se parea cea mai mare dovada de dragoste din partea lui (de care aveam nevoie!!!). Uneori, vroiam sa ii testez limitele doar sa vad pana unde tine starea aia de calm a lui. Va rog nu ma judecati, intre timp m-am vindecat! Dupa 9 luni bininteles ca s-a saturat. Insa nu asa incet, ci brusc, dintr-odata. S-a trezit intr-o zi sa-mi spuna ca nu mai merge intre noi, ca nu mai simte ce simtea si ca ar fi mai bine sa o lasam balta. Bineinteles ca a urmat o serie de plansete si lesinuri, din partea mea, de data asta. Ma agatam de el si ii promiteam ca o sa ma schimb insa nici nu vroia sa auda. Pana la urma am stabilit ca il las o saptamana sa se gandeasca si dupaia imi va da un raspuns. Dupa o saptamana mi-a zis ca nu mai vrea. Iar am inceput sa plang, mai ca nu m-am pus in genunchi. Am ramas impreuna dar in adancul meu stiam ca sta cu mine din mila (imi si demonstra chestia asta si uneori ma simteam ca ultima carpa). Si asa am dus-o o luna si jumatate de zile. De data asta el era cel care ma tinea sub teroare. La un moment dat mi-a zis din nou ca vrea sa ne despartim si de data asta parea mai hotarat ca niciodata. I-am zis sa ne vedem dupa 3 saptamani in care sa nu vorbim deloc si vom vedea atunci. El a fost de acord, spunandu-mi ca dupa 3 saptamani va sti exact ce simte si are timp sa se gandeasca. Ei bine, dupa o singura saptamana in care l-am evitat total, prietenii lui au inceput sa-mi spuna ca inca ma iubeste si ma vrea inapoi. Ba chiar a venit la mine la fereastra si mi-a batut in geam in timp ce dormeam. Era foarte disperat sa ma vada, mi-a pus prietenii sa ma sune, s-a intalnit cu ei si le-a spus ca spera ca mi-am invatat lectia. Eu, din dorinta de a nu ma calca din nou in picioare, i-am spus sa respectam limita de timp pe care am stabilit-o si vom vedea atunci (asta inseamna saptamana viitoare). Il iubesc foarte mult insa nu vreau sa isi bata joc de mine drept razbunare la ceea ce i-am facut in trecut. Eu cred ca gestul ala disperat de a ma vedea a fost mai mult din dor, nu din iubire. Consider ca, o data ce nu mai iubesti o persoana si nu mai simti la fel, sentimentele nu mai revin. Sau se poate sa imi fi zis ca nu ma mai iubeste si nu mai vrea sa fim impreuna intr-o stare de confuzie si acum sa regrete?? El nici nu e genul care sa vorbeasca si sa se exprime. Trebuie sa-mi dau seama singura. Voi ce credeti? Ar fi mai bine sa ne mai dam o sansa (mai maturi, mai increzatori unul in celalalt) sa o luam fiecare pe drumul sau?
kudika_987625
Postat pe 21 Mai 2015 10:56
De la: kudika_987625, la data 2015-05-21 10:56:13Buna tuturor! Sunt noua aici si as vrea sa impartasesc cu voi povestea mea in speranta ca voi primi niste sfaturi. Acum 11 luni.........................................................

In viata,cel mai periculos si nedrept joc este cel cu sentimentele partenerului,mai ales daca acele simtaminte sunt reale si puternice!!!Cine practica astfel de jocuri nu a cunoscut ce inseamna sa iubesti si ce este iubirea cu adevarat!!!
Afla un lucru extrem de important:
Ce daruiesti celuilalt,primesti inmiit inapoi!!!Cine crede ca isi poate bate joc de partener, sperand ca nu va suporta consecintele faptelor si vorbelor sale ,se insala foarte mult!!!

In cazul vostru,asteapta sa expire termenul de pauza stabilit de comun acord dupa care,puteti discuta asupra reconcilierii voastre!!!Sper ca ati invatat lectia primita astfel incat sa priviti ,cu seriozitate,relatia voastra!!Si retine acest aspect:
Cu cat te umilesti in fata partenerului,cu atat vei fi desconsiderata si se va profita de tine si de sentimentele tale!!Valabil si pentru partener!!!Relatiile trebuie sa fie demne si sincere,nu traite in umilinta,oamenii nu sunt taratoare,ci fiinte bipede!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Mai 2015 11:10
esti departe de a le spune tu altora sa afle lucruri daca tu nu le afli

nu asculta la femeia de mai sus care vorbeste vorbe de dragul de a vorbi

lasa termenele si prostiile arata i ce ai scris aici
kudika_982635
Postat pe 21 Mai 2015 12:40
Multumesc pentru raspunsuri! Momentan nu pot sa il caut. Nu pot sa risc sa ma intorc asa repede la el si sa isi bata joc de mine din nou...
Voi astepta pana la sfarsitul pauzei dupa care ma voi intalni cu el. Insa nu stiu cum sa ma comport si sa reactionez
kudika_987625
Postat pe 22 Mai 2015 17:39
De la: kudika_987625, la data 2015-05-22 17:39:34Multumesc pentru raspunsuri! Momentan nu pot sa il caut. Nu pot sa risc sa ma intorc asa repede la el si sa isi bata joc de mine din nou...
Voi astepta pana la sfarsitul pauzei dupa care ma voi intalni cu el. Insa nu stiu cum sa ma comport si sa reactionez



Nici nu trtebuie sa il cauti,pentru care motiv ai face acest pas??????

La viitoarea voastra intalnire,comporta-te firesc,cat mai natural cu putinta,cu demnitate,fara a lasa impresia ca accepti orice umilinta din partea domnului respectiv!!!Sustine-ti punctul de vedere,asculta-l cu atentie,dar uita-te in ochii lui cand iti va vorbi,caci ochii transmit ceea ce unii oameni nu au curajul sa spuna!!!

Draga mea,nu trebuie sa ai un comportament special,ci fii tu insati,dar fara a arata vreo slabiciune!Incercati,amandoi,sa va ascultati doleantele,asa zisele pretentii,analizati-le si decideti asupra mersului relatiei voastre!!!Ati gresit amandoi si tot impreuna trebuie sa gasiti solutii!!!NU cersi iubirea,caci relatiile nu se bazeaza pe asa ceva!!!Nu ai nevoie de reactii ,ci de hotararea de a a-ti expune punctul de vedere!!Starile de nervozitate nu isi au locul in astfel de momente delicate!!!Hotarare,autocontrol si sinceritate,acestea sunt "armele",pe care trebuie sa le folosesti in viitorul dialog cu iubitul tau!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Mai 2015 18:12
cersitul iubirii e doar in mintea ta


nu asculta la femeia de mai sus,,spune i ce ai de spus ,ce ai zis si aici,daca nu ti convine reactia cauta ti altu,sunt destui
kudika_982635
Postat pe 22 Mai 2015 19:24
Multumesc de raspuns!
Voi incerca sa am un comportament neutru. Nici sa-l sufoc nici sa nu simta raceala si indiferenta.
Ultima data cand ne-am intalnit am stabilit ca vom lua relatia de la capat fara sa ne mai amintim de trecut asa ca voi incerca sa nu deschid subiectul despre impacare si sa las lucrurile sa decurga de la sine ca la o prima intalnire.
O chestie care ma macina mai nou este situatia in care el s-ar intoarce la mine si dupa cateva zile si-ar da seama ca ii este mai bine fara mine si s-ar razgandi.
Credeti ca este posibil acest lucru avand in vedere cele povestite?
kudika_987625
Postat pe 23 Mai 2015 17:54
[quote name='kudika_987625' date='2015-05-23 17:54:09'
Credeti ca este posibil acest lucru avand in vedere cele povestite?[/quote]


Da,este posibil,caci inconstanta,nehotararea,superficialitatea si ezitarea si-au facut simtite prezenta in relatia voastra!!Dar,incearca sa fii pozitiva si optimista,daca ati luat hotararea respectiva!!!Iti place sa cazi in pesimism,nu-i asa???? Nu trebuie,caci pesimismul atrage toata energia negativa in relatia voastra!!!Incercati sa o luati de la capat,daca credeti in asa ceva!!Bafta!!
kudika_15804
Postat pe 25 Mai 2015 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tot eu 5 De la: yumalai 26 Aprilie 2009 06:57
e mai mare decat mine cu 7 ani.. 20 De la: ANTIBA 5 Aprilie 2009 11:48
Ce parere aveti 28 De la: ayuly08angel 26 Septembrie 2009 04:13
Femei (cu mistouri daca se poate...orice este posibil) 24 De la: mika76 14 Februarie 2011 20:11
Amintirile 16 De la: this_is_the_life 24 Decembrie 2011 21:13