Setari Cookie-uri

Ajutooorrr!!!!!

Am avut probleme cu parintii inca de cand m am nascut. Tatal meu e o fire diferita,pot spune ca trece de la o extrema la alta. Niciodata nu au fost multumiti de mine. Desi am fost mereu premianta. Trebuie sa mentionez ca provin dintr o familie influenta si foarte instarita. Din pacate poate ai au uitat de unde vin. Pt ei gura lumii e cea mai importanta la fel ca si renumele. Eu nu am fost asa. Nu am considerat ca banii sunt o prioritate in viata omului. Crescand,lucrurile nu s au ameliorat si relatiile noastre nu s au imbunatatit. Mama mea a fost mereu o fire mai rece ,niciodata nu mi a luat apararea desi si ea vedea ca tata exagera. Am ajuns intr un punct in care nu ma mai credeam buna de nimic. Am vrut mereu sa le fac pe plac sa fie fericiti. Trebuie sa mentionez ca nu a fost vorba nicildata de violenta fizica ,ci doar verbala ,care se pare ca m a afectat foarte mult. Pana cand l am intalnit pe el. Care m a facut sa vad cat de multe calitati am. Este o diferenta de 6 ani jntre noi. La aproape 19 ani am plecat de acasa. 2 ani si jumatate parintii nu au vb cu mine dar niciun alt membru al familiei. Pt ei a fost groaznic ca a aflat lumea. Desi lumea asta a fost oripilata ca ei nu si au cautat copilul si nu ai vrut sa vb cu el. Ai mei nu o sa il accespte niciodata pt ca el nu are facultate si lucreaza. Plus diferenta de varsta. Am facut cu el cununia civila. Dupa care dorul de fam m a napadit desi relatia dintre mine si el era aproape perfecta. Asa ca am decis sa ma despart de el,sa divortez si sa ms intorc la ai mei sperand ca poate s au schimbat. Dupa 5 luni realizez ca ei sunt la fel. Nu stiu ce sa fac.. fostul meu mi a spus ca va fi mereu langa mine si ca ma va sprijini in orice. Ce sa fac..ca simt ca nu mi e bine si chiar daca sunt cu ai mei iar,mu sunt fericita.
kudika_1008256
Postat pe 14 Aprilie 2016 22:48
De la: kudika_1008256, la data 2016-04-14 22:48:33Am avut probleme cu parintii inca de cand m am nascut. Tatal meu e o fire diferita,pot spune ca trece de la o extrema la alta. Niciodata nu au fost multumiti de mine. Desi am fost mereu premianta. Trebuie sa mentionez ca provin dintr o familie influenta si foarte instarita. Din pacate poate ai au uitat de unde vin. Pt ei gura lumii e cea mai importanta la fel ca si renumele. Eu nu am fost asa. Nu am considerat ca banii sunt o prioritate in viata omului. Crescand,lucrurile nu s au ameliorat si relatiile noastre nu s au imbunatatit. Mama mea a fost mereu o fire mai rece ,niciodata nu mi a luat apararea desi si ea vedea ca tata exagera. Am ajuns intr un punct in care nu ma mai credeam buna de nimic. Am vrut mereu sa le fac pe plac sa fie fericiti. Trebuie sa mentionez ca nu a fost vorba nicildata de violenta fizica ,ci doar verbala ,care se pare ca m a afectat foarte mult. Pana cand l am intalnit pe el. Care m a facut sa vad cat de multe calitati am. Este o diferenta de 6 ani jntre noi. La aproape 19 ani am plecat de acasa. 2 ani si jumatate parintii nu au vb cu mine dar niciun alt membru al familiei. Pt ei a fost groaznic ca a aflat lumea. Desi lumea asta a fost oripilata ca ei nu si au cautat copilul si nu ai vrut sa vb cu el. Ai mei nu o sa il accespte niciodata pt ca el nu are facultate si lucreaza. Plus diferenta de varsta. Am facut cu el cununia civila. Dupa care dorul de fam m a napadit desi relatia dintre mine si el era aproape perfecta. Asa ca am decis sa ma despart de el,sa divortez si sa ms intorc la ai mei sperand ca poate s au schimbat. Dupa 5 luni realizez ca ei sunt la fel. Nu stiu ce sa fac.. fostul meu mi a spus ca va fi mereu langa mine si ca ma va sprijini in orice. Ce sa fac..ca simt ca nu mi e bine si chiar daca sunt cu ai mei iar,mu sunt fericita.



Draga mea, daca ai fi fost fericita cu sotul tau, nu ai fi divortat pentru a te intoarce la parintii tai, oricat de mult i-ai fi iubit!!!!Nu se procedeaza asa, exista si alte cai de rezolvare a problemelor familiale. Cum ai putut renunta la fericirea si iubirea ta, doar asa ai declarat aici, pentru familia ta????Familia are rolul ei, partenerul de viata are rolul sau, sunt doua compartimente diferite!!!

Ai obtinut ce ai dorit!!!!!Crezi ca mariajul este un joc sau plimbare, din sanul familiei la sot, si invers????Nu stii ce sa faci???Ai fost fericita alaturi de sotul tau????Daca raspunsul este afirmativ, de ce ai divortat????Daca ai fost nefericita in sanul familiei tale, te ce ti-ai distrus casnicia????Parintii tai vor raspunde pentru comportamentul lor, si tu, deasemenea!!!!

Este trist ceea ce ti se intampla, dar tu esti cauza, nicidecum parintii tai!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Aprilie 2016 23:01
Stiu ca am gresit,dar s au facut mult prea multe presiuni si amenintari din partea alor mei si am clacat. Imi recunosc vina si faptul ca m sm lasat influentata,dar din pacate nu pot da timpul inapoi. Important e ce voi face de acum incolo..
kudika_1008256
Postat pe 15 Aprilie 2016 00:10
De la: kudika_1008256, la data 2016-04-15 00:10:30Stiu ca am gresit,dar s au facut mult prea multe presiuni si amenintari din partea alor mei si am clacat. Imi recunosc vina si faptul ca m sm lasat influentata,dar din pacate nu pot da timpul inapoi. Important e ce voi face de acum incolo..



Ce crezi ca ar trebui sa faci??????Draga mea, atat timp cat esti influentabila, nu vei reusi sa iti croiesti propriul drum in viata!!!!!Fiind majora, cu atat mai mult, ai dreptul sa iti traiesti viata corespunzator dorintelor tale!!!Parintii au autoritatea lor, dar aceasta inceteaza in momentul in care copiii decid sa isi intemeieze o familie!!!!Pune-ti ordine in ganduri, incearca sa limitezi accesul parintilor tai, cu atat mai mult, cu cat domniile lor au un comportament necorespunzator!!!Respecta-i, caci sunt parintii tai, dar nu mai accepta sa fii manipulata dupa bunul lor plac!!!In ceea ce-l priveste pe fostul sot, discuta cu el, daca va iubiti sincer, aceasta problema va apartine, nimeni nu va poate influenta decizia comuna, cu toate ca nu prezinti garantia unei persoane hotarate si ferme!!!!Baleiezi usor, de la o stare la alta, si aceasta nu este bine!!!!Nu mai prezinti incredere, ar trebui sa fii ingrijorata, caci, in lipsa increderii, nimic nu va functiona!!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Aprilie 2016 07:18
So , eeee !!!!!!!!!!!!! SI ????????.
Baleiezi usor, de la o stare la alta,


Cea care baleiaza de zor , esti tu , stiuca ce esti , barbatul nu-i bun , parintii baleiaza si ei , ce ramane de facut ???????? sa vina la tine in privat , ii vei pune tu viata in ordine !!!!!!!!!!
kudika_988778
Postat pe 15 Aprilie 2016 12:58
De la: kudika_1008256, la data 2016-04-15 00:10:30Stiu ca am gresit,dar s au facut mult prea multe presiuni si amenintari din partea alor mei si am clacat. Imi recunosc vina si faptul ca m sm lasat influentata,dar din pacate nu pot da timpul inapoi. Important e ce voi face de acum incolo..


Esti majora , ai un loc de munca ? Refa-ti viata , alege ceea ce este bun , ceea ce-ti place tie nu altora , astfel vei fi multumita si fericita.
Traieste asa cum crezi tu de cuviinta , invata sa fii independenta de ideile altora si sa nu depinzi de cei din jurul tau.
Parintii respecta-i asa cum sunt , iar restul deciziilor tale , depind doar de tine.
Fa-ti prietenii noi , alege doar oamenii care au o viata ordonata , priveste alte femei cum isi coordoneaza viata , daca ele pot , atunci poti si tu !
kudika_988778
Postat pe 15 Aprilie 2016 13:13
Daca nu erai fericita acasa cu parintii de ce te-ai intors? Nu erai fericita cu fostul sot? Nu mergea ceva bine intre voi, facultatea chiar nu conteaza - se poate face si mai tarziu - si in fine - cel mai important este sa fii tu fericita - gura lumii nu o poti inchide, nici chiar parintii tai, asa ca ia o hotarare care te face sa fii tu insati, fericita si multumita. Dupa cate ai spus despre parinti - nu vor fi niciodata multumiti si se pare ca nu te vor sustine daca vei vrea sa faci ceva ce nu este pe"principiile" lor. Esti singura la parinti- asa e? Incearca sa fii independenta si sa te descurci singura altfel nu iti va fi bine si parintii tot nemultumiti vor fi si tu nefericita. Traieste-ti viata, traieste pentru tine nu pentru altii, egoismul parintilor te va pune la pamant - NU TE LASA
Iti urez tot binele din lume, IA GANDESTE PUTIN putin pentru tine, nu mai gandi cu inima pentru parinti. Respecta-ti parintii, ti-au dat viata si te-au crescut dar sa te lase sa traiesti
kudika499572
Postat pe 15 Mai 2016 05:34
Una dintre formele "fericirii" este si aceea a imaginii pe care unii oameni si-o proiecteaza in cadrul spatiului comunitar. La aceasta se adauga si dorinta ca tot ce se petrece in jurul lor sa fie "bine" desigur in acceptia acelor persoane despre bine.Nu trebuie ca nimeni din cei apropiati - spre exemplu - sa sifoneze "imaginea"
proiectsata in exterior, tot asa cum nu poti iesi cu pantalonii sifonati la o plimbare, sau cu tivul desfacut la o rochie.Exista de asemeni o posibila interpretare a "racelii". Ea s-a nascut posibil din dorinta de a nu avea copii, sau nu a avea fata.In momentul in care accepti in viata, sa traiesti o astfel de nebunie, la care se adauga si "dependenta" de un astfel de grup familial, rezultatul care se obtine, este un haos, care se plateste cu lacrimile, cu suferintele personale.Pasarile isi cresc puii pana cand acestia sunt capabili sa zboare."Zborul" in afara cuibului,inseamna supravietuirea, posibilitatea ca puiul sa se hraneasca singur, sa aiba mai multe posibilitati de a-si gasi partener , de a face cuib,de a-si crea propria sa familie.Puiul care cade din cuib, sau nu poate sa zboare, este intr-un fel condamnat la moarte.Nu neg posibilitatea ca parintii sa aiba in felul lor dreptate si sa iti doreasca numai binele.Dar unde este alegerea noastra? Un bunic de-al meu spunea o vorba mare copiilor lui numerosi: "Tata, ti-am pus cutitul si painea in mana, asa ca de acum descurca-te singur.Eu ma ocup de ceilalti."Cred ca asta spun si parintii pasari puilor lor.Nu vreau sa dau sugestii negarive, sa te determin sa te ridici impotriva celor care te-au facut si te-au crescut.Totusi "fericirea" fiecaruia dintre noi depinde de alegerile care le facem. Daca metodele prin care am ales "fericirea" noastra functioneaza, atunci este un lucru bun. Daca alegerile noastre nu sunt bune, intre noi si fericire se deschide un iad pe care trebuie sa il traim toata viata.
kudika023770
Postat pe 15 Mai 2016 07:14
Buna dimineata! Incearca sa te impaci cu sotul tau si mergeti sa primiti binecuvantarea lui D-zeu,facand cununia religioasa...Ai o mare sansa la fericire,daca ai gasit un astfel de om...Si...,nu trebuie sa-ti spun ca ,pierzabdu-l pe el,risti sa primesti in viata acelasi " tratament"...Astept vesti bune..Te imbratisez!
Camelia_Vasilica_Sabadean_1
Postat pe 15 Mai 2016 08:07
Draga mea!Ai niste parinti egoisti, care au profitat de tine si profita si parera mea este sa te reintorci la sotul tau deoarece este un om deosebit care a fost si este alaturi de tine si te-a facut sa te simti om nu o leguma manipulata de parintii tai!
Daca nu te reintorci la f. tau sot ai sa te distrugi psihic, o sa devi dependenta de ei si o sa fi o femeie niciodata pe picioarele tale.Vei fi manipulata tot timpul de ei pana traiesc!!!!!!!!!!
Prin urmare, rupe relatia cu ei, si vezi-ti de viata ta si de sanatatea tea.


Succes, Irina Ciochina

kudika965529
Postat pe 15 Mai 2016 08:19
Cind venim aici pe pamint fiecare avem de trait o viata. Si tu ai viata ta detrait. Te-ai complacut sa o traiesti agatata de parinti, in umbra lor.Era normal sa inveti , sa-ti faci un viitor. Acel baiat care cu adevarat te-a iubit, este victima ta si a familiei tale. De ce nu este normal sa lucreze? Asa vi se pare voua ...bogatilor peste noapte....Daca erai demna de el nu il paraseai. Nu l-ai meritat ..oricum. Te-au atras banii cu care erai obisnuita ca de...daca nu sunt munciti se cheltuiesc cu " toptanul". Nu erai un copil, te-ai jucat cu viata bietului baiat. Sau poate si el are un interes murdar din moment ce inca ti-a mai intins o mina. Acum stai si pazeste averea familiei si poate vei gasi un idiot si puturos....bogat. Pacat de viata voastra ca nu o traiti in Dumnezeu !
kudika404856
Postat pe 15 Mai 2016 11:13
Draga mea singurul lucru pe care poti sa- faci sa- ti iei viata in propriile maini si sa nu te lasi cuprinsa de sentimente gandindu-te la parinti. Daca ei nu te cauta si nu au fost alaturi de tn inseamna ca nu te iubesc inde- ajuns de mult. Nu ei trebuie sa fie multumiti ci tu draga mea nu trebuie sa le faci lor pe plac ci tu trebuie sa fii fericita. Nu te mai gandi la cei care nu pun pret pe tine , gandeste- te la tine la viata ta si dovedeste- le ca s- au inselat in privinta ta. Va veni ziua in care ei vor avea nevoie de ajutorul tau si sunt sigura ca isi vor cere iertare. Depinde de tine daca stii sau nu sa ierti.Curaj si putere , tine fruntea sus si mergi inainte .
kudika_15949
Postat pe 15 Mai 2016 11:38
Da am citit ce ai scris,sa inteleg ca esti o persoanã firavã care nu a primit dragostea de pãrinții sa zic asa,îti lipseste acest lucru.Trebuie sã te schimbi ca sa vezi si sã faci lucrurile care îti place tie nu la alti stiu este greu sa faci pasul acesta dar cred ca e mai bine pt tine.Din pacate o sa spun ca viata nu ti-o petreci cu pãrinții cu cu familia pe care o întemeiezi.Te pup baftã di gandestete la tine nu la altii...
c_tynna26
Postat pe 15 Mai 2016 14:03
recasatoreste-te si intemeiaza familia proprie,nici de parinti sa nu uiti mai ales daca sunt bolnavi
kudika_986134
Postat pe 15 Mai 2016 15:02
Pune-ti ordine in ganduri si in viata si hotaraste ce vrei!
Ivanescu_Stefan_1
Postat pe 15 Mai 2016 19:58
Am citit mesajul tãu fiind foarte plãcut surprinsã de faptul cã deși ai crescut în acel mediu ai reușit, întâlnind dragostea, sã iei hotãrârea de a merge pe drumul tãu desprinzându-te de familie chiar cu prețul ruperii legãturii (și în acest caz nu ar fi fost altfel posibil dat fiind faptul cã ei, orbiți de vanitatea lor, au uitat cã dragostea de pãrinte e necondiționatã).
Te înțeleg însã cã ți-a fost foarte greu sã nu ai nici o legãturã cu pãrinții chiar dacã erai fericitã cu soțul tãu (ar fi normal ca o relație sã nu o excludã pe alta).Insã întoarcerea la ei a fost o soluție în detrimentul tãu, cu mari sacrificii din partea ta, pãrinții ar fi trebuit mãcar o secundã sã se întrebe dacã nu cumva fericirea ta e mai importantã decât cum își imagineazã ei viața ta (ei nu au dreptul sã aleagã ei cum îți trãiești tu viața,dupã pãrerea mea)
Nu vreau sã dau sfaturi, ascultã-ți inima și mintea,ai plecat o datã dovedind tãria de a-ți urma drumul tãu,faptul cã te-ai "împiedicat" pe drumul tãu,cã ți-a fost teamã șamd nu ar trebui sã te reținã într-o nouã inițiativã de a-ți gãsi propriul drum, poate chiar alãturi de fostul soț sau poate mai întâi singurã.Iți doresc credințã,curaj,noroc dar mai presus de toate dragoste și încredere în tine!
sido
Postat pe 16 Mai 2016 10:36
Draga mea,ma regasesc aproape total in povestea ta si iti dau sfaturi din propria experienta precum si cea acumaulata in timp.
Ai facut cea mai mare prostie sa te desparti de barbatul care te iubeste si te sustine. Nici nu stii cat de rar vei intalni astfel de oameni. Si pentru ce? Sa traiesti cu parintii tai? Cum? Cat timp? O viata intrega? Ti-ai pus aceste intrebari? Tu esti minunata si cine nu vede acest lucru este este problema lui.Parintii si-au facut viata lor si si-au trait-o asa cum au dorit. Si tu esti responsabila fata de tine sa-ti faci viata asa cum doresti si acolo unde sufletul tau se simte bine. Iti datorezi tie sa fi fericita. Nu esti responsabila de fericirea nimanui nici macar a parintilor tai. Citeste articole si carti de dezvoltare personala, incepand cu cartea Secretul care te vor ajuta foarte mult. Succes.
kudika_29184
Postat pe 18 Mai 2016 17:41
Daca pãrinții tãi te ar iubi te ar aprecia asa cum esti tu cu bine si rele pt ei fericirea ta ar trebui sa fie totul crede ma eu sunt mama la rândul meu si stiu ce spun fericirea copilului meu inseamna totul daca il iubesc pe el sînt de acord cu deciziile lui atâta timp cat el este fericit.
kudika_37063
Postat pe 30 Mai 2016 17:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E a N-a despartire, sa fie si ultima? 12 De la: iuby_vl 16 August 2009 12:04
cum sa spui NU de la inceput unei relatii ce te poate face sa suferi 25 De la: sky_demon2001 24 Decembrie 2009 14:57
credeti ca este o dragoste imposibila un sfat va rog o poveste destul de detailiata 28 De la: bebytza_love_bebe2009 18 Iulie 2009 16:02
iubire sau? 9 De la: kudika050245 9 Iulie 2009 20:35
vreau un sfat... 3 De la: kudika421339 28 Noiembrie 2011 07:21