Setari Cookie-uri

M-am indragostit iremediabil de un baiat mai mic cu 8 ani.

Simt ca daca nu impartasesc aceasta iubire vinovata cu cineva, o voi lua razna...In ultima vreme am inceput sa-l privesc cu alti ochi....nu mai dorm bine, intr o seara am mancat o ciocolata intreaga parca pentru a ma pedepsi...schimbarea aceasta majora am resimtit o cu adevarat abia in urma unui vis...poate visul vietii mele: eram acasa, dormeam, iar el venise la mine. Intrase in camera, ma privise, apoi, fara a mai sta prea mult pe ganduri, se apropie si ma saruta fulgerator.deschisesem ochii buimacita, dar simtind chiar si in acele momente apriga vinovatie, ma retrasesem usor.vroiam sa i explic ca nu se poate.ne am dus pe balcon, ii spusesem ca iubirea mea fata de el e mai puternica decat mine, dar e atat de puternica incat ma va face sa renunt din cauza celor 8 ani diferenta intre noi.atunci am vrut sa l sarut pe obraz ca pt ultima oara, dar suferinta ne rastignise pe amandoi in cea mai suava atingere pe care o simtisem vreodata...ne am mangaiat obrajii unul altuia cu chipurile noastre si ne am sarutat atat de adevarat si pur...ne aprinsesem amandoi, dar eu m am retras.nici in vis n am putut sa scap de sentimentul acesta nefast..el nu a avut relatii intime pana acum. Semne ar da ca ma place, subtile...dar poate ma vede altfel.. Nu i am marturisit nimic...mi e rusine si sa l privesc pentru ca acum o fac altfel...sunt dezamagita de mine, dar totodata ma hranesc cu acel vis in care sentimentele mele nu au mai fost imposibile...Ajutati ma va rog!
snowdropme
Postat pe 17 Aprilie 2016 20:50
De la: snowdropme, la data 2016-04-17 20:50:12Simt ca daca nu impartasesc aceasta iubire vinovata cu cineva, o voi lua razna...In ultima vreme am inceput sa-l privesc cu alti ochi....nu mai dorm bine, intr o seara am mancat o ciocolata intreaga parca pentru a ma pedepsi...schimbarea aceasta majora am resimtit o cu adevarat abia in urma unui vis...poate visul vietii mele: eram acasa, dormeam, iar el venise la mine. Intrase in camera, ma privise, apoi, fara a mai sta prea mult pe ganduri, se apropie si ma saruta fulgerator.deschisesem ochii buimacita, dar simtind chiar si in acele momente apriga vinovatie, ma retrasesem usor.vroiam sa i explic ca nu se poate.ne am dus pe balcon, ii spusesem ca iubirea mea fata de el e mai puternica decat mine, dar e atat de puternica incat ma va face sa renunt din cauza celor 8 ani diferenta intre noi.atunci am vrut sa l sarut pe obraz ca pt ultima oara, dar suferinta ne rastignise pe amandoi in cea mai suava atingere pe care o simtisem vreodata...ne am mangaiat obrajii unul altuia cu chipurile noastre si ne am sarutat atat de adevarat si pur...ne aprinsesem amandoi, dar eu m am retras.nici in vis n am putut sa scap de sentimentul acesta nefast..el nu a avut relatii intime pana acum. Semne ar da ca ma place, subtile...dar poate ma vede altfel.. Nu i am marturisit nimic...mi e rusine si sa l privesc pentru ca acum o fac altfel...sunt dezamagita de mine, dar totodata ma hranesc cu acel vis in care sentimentele mele nu au mai fost imposibile...Ajutati ma va rog!



Discutati, alt sfat nu iti pot da!!!Nu poti intra in inima cuiva, daca poarta nu este deschisa spre tine!!In ceea ce privesc visele de noapte, pastreaza-le ca simple vise, caci realitatea difera de ceea ce prezinta visele avute in timpul noptii!!!Traieste iubind real, nu in functie de ce visezi!!!!Dialogul in relatii este foarte important!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Aprilie 2016 07:43
Ce -ti e si cu visele astea
kudika_988778
Postat pe 22 Aprilie 2016 22:04
Ieri ne am nimerit amandoi luand masa in acelasi restaurant.... El a venit la mine, am stat de vorba si mi a spus ca s a indragostit de mine.am ramas cu gura cascata, mai ales ca nu mi as fi imaginat ca mi va spune asta vreodata...dar acum nu stiu cum sa ma comport vu el...ma gandesc ca poate, in cazul lui, e ceva trecator.
snowdropme
Postat pe 23 Aprilie 2016 10:44
De la: snowdropme, la data 2016-04-23 10:44:41Ieri ne am nimerit amandoi luand masa in acelasi restaurant.... El a venit la mine, am stat de vorba si mi a spus ca s a indragostit de mine.am ramas cu gura cascata, mai ales ca nu mi as fi imaginat ca mi va spune asta vreodata...dar acum nu stiu cum sa ma comport vu el...ma gandesc ca poate, in cazul lui, e ceva trecator.


Ca sa vezi ce coincidenta dom´le , un motiv in plus sa-ti indeplinesti obsesia , si uite cum visele devin realitate .
Si cati ani zici ca ai ? Dar el ?
A gandi irational , e tot un mod de gandire , pb e ca tu nu gandesti nici cat o gasca
kudika_988778
Postat pe 24 Aprilie 2016 12:51
Nu cred ai dreptul sa jignesti fara ca macar sa cunosti persoana.Daca te a deranjat intr atat topicul meu, trebuia sa l ignori.Eu am cerut doar un sfat. Nu l poti oferi, stai deoparte. Eu am 28 el 20.
snowdropme
Postat pe 26 Aprilie 2016 12:48
De la: snowdropme, la data 2016-04-26 12:48:21Nu cred ai dreptul sa jignesti fara ca macar sa cunosti persoana.Daca te a deranjat intr atat topicul meu, trebuia sa l ignori.Eu am cerut doar un sfat. Nu l poti oferi, stai deoparte. Eu am 28 el 20.



Draga mea, acel tanar, in raport cu tine, este un copil, nu te lasa impresionata de copilarismele lui!!!Nu diferenta de ani este problema reala, ci nivelul si gradul de maturizare al fiecaruia dintre voi!!Una este ca aceasta diferenta de ani sa se manifeste intre douazeci - treizeci ani, si cu totul alta este cand diferenta de ani este prezenta in relatia a doi oameni cu varste cuprinse intre treizeci- patruzeci ani, de exemplu!!!Lasa-l in pace, respinge-i avansurile, caci este un adolescent infierbantat, nimic serios si trainic, asa cum banuiesc ca ai dori!!!El urmareste experimentarea de natura sexuala, este in focul hormonilor descatusati, scapati din frau, se afla intr-o continua cautare, ce se justifica, tocmai prin varsta avuta!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Aprilie 2016 15:16
De la: snowdropme, la data 2016-04-26 12:48:21Nu cred ai dreptul sa jignesti fara ca macar sa cunosti persoana.Daca te a deranjat intr atat topicul meu, trebuia sa l ignori.Eu am cerut doar un sfat. Nu l poti oferi, stai deoparte. Eu am 28 el 20.



Cea care te jigneste , esti chiar tu , o faci involuntar , chiar nu poti sa realizezi ?
Cat despre gasca ...am jignit-o comparand-o cu tine :) si fiindca eu sunt rea , fii tu realista si constienta ca relatia cu acest tanar va fi de scurta durata , daca poti accepta acest fapt , atunci pot fi indulgenta sa-ti inteleg visele , poftele , dorintele si necesitatile dupa care ravnesti cu atata ardoare. Doar nu faci rau nimanui traindu-ti viata asa cum doresti, nu deranjeaza pe nimeni , alegerile iti apartin.
La 28 de ani (multi inainte) cred ca ar fi trebuit sa fii mult mai matura in gandire , sa stii ca meriti si poti sa-ti oferi mult mai mult de la viata , decat un tanar de 20 de ani pe care-l visezi ca pe un simplu obiect sexual.
Asta e parerea mea , la tipatul tau disperat :ajutati ma !
Ti-l doresti , fa-o nu ai nevoie de aprobarea nimanui , dar lasa-ti aerele de fata educata ,impunand altora ca ai tu vreo stea in frunte si meriti si aplauze , de parca ai fi suferinda de vreo boala incurabila si nimeni nu iti intelege durerea.
Poate ca rautatea mea , iti va declansa neuronii aia pasivi si visatori .
kudika_988778
Postat pe 27 Aprilie 2016 13:05
Nu am incercat nicio clipa sa mi dau aere pentru ca nu sunt genul...mesajul prin care am solicitat ajutorul sau, mai degraba, sfatul vostru se adreseaza celor care, am sperat eu, au trait o experienta asemanatoare cu a mea.Nu am intentionat sa jignesc pe nimeni, ci am nazuit catre posibilitatea unei conversatii cu cineva care a trecut printr o asemenea relatie. Din punctul meu de vedere nu conteaza varsta cat conteaza intelegerea.Totusi, mi am permis sa cer un sfat aici pentru ca diferenta de 8 ani este un pic peste limitele mele..Am avut relatii si cu persoane aprox de aceeasi varsta cu mine sau de max 5 ani mai mari...si au dat gres.nu au avut scanteia aia la care visam eu.In ultimul rand, mentionez ca sunt departe de a fi o impatimita a sexului...deci nu pentru asta ma simt atat de atrasa de el..Sper ca acum, cunoscand mai multe amanunte, sa nu ma mai judeci atat de aspru.
snowdropme
Postat pe 27 Aprilie 2016 19:27
Multumesc pentru raspuns! Tocmai din pricina faptului ca el se afla inca in etapa explorarii nu ma incumet sa fac un pas inainte.Totusi, citisem un topic asemanator aici, iar relatia mergea.Chiar baiatul vorbea despre asta ...ceea ce m a facut sa visez si eu frumos la o asemenea relatie...
snowdropme
Postat pe 27 Aprilie 2016 19:33
De la: snowdropme, la data 2016-04-27 19:33:15Multumesc pentru raspuns! Tocmai din pricina faptului ca el se afla inca in etapa explorarii nu ma incumet sa fac un pas inainte.Totusi, citisem un topic asemanator aici, iar relatia mergea.Chiar baiatul vorbea despre asta ...ceea ce m a facut sa visez si eu frumos la o asemenea relatie...



Chiar daca ti-ai sters contul, poti citi raspunsul meu!!!

Draga mea, personal, nu cred in astfel de relatii!!!!Nu face un pas inainte, ci fa un pas inapoi, dupa care, fa doi pasi inainte, si in alta directie!!Nu te imbata cu aburii unei relatii in care, daca vei intra, vei fi singura, care va suferi!!!Renunta la relatiile cu pusti, nu mai esti o adolescenta, barbatii nu au acelasi ritm de maturizare, ca al femeilor!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Aprilie 2016 07:28
De la: snowdropme, la data 2016-04-27 19:27:18Nu am incercat nicio clipa sa mi dau aere pentru ca nu sunt genul...mesajul prin care am solicitat ajutorul sau, mai degraba, sfatul vostru se adreseaza celor care, am sperat eu, au trait o experienta asemanatoare cu a mea.Nu am intentionat sa jignesc pe nimeni, ci am nazuit catre posibilitatea unei conversatii cu cineva care a trecut printr o asemenea relatie. Din punctul meu de vedere nu conteaza varsta cat conteaza intelegerea.Totusi, mi am permis sa cer un sfat aici pentru ca diferenta de 8 ani este un pic peste limitele mele..Am avut relatii si cu persoane aprox de aceeasi varsta cu mine sau de max 5 ani mai mari...si au dat gres.nu au avut scanteia aia la care visam eu.In ultimul rand, mentionez ca sunt departe de a fi o impatimita a sexului...deci nu pentru asta ma simt atat de atrasa de el..Sper ca acum, cunoscand mai multe amanunte, sa nu ma mai judeci atat de aspru.



Consideri ca te-am judecat , nu fata draga , gresesti ,ai cerut pareri si mi-am permis sa-ti judec visul ...am vrut sa te trezesti la realitate , se pare ca am gresit , sau poate ca nu :)
Ar fi fost mult mai bine sa te incurajez si sa-ti spun sa incerci ca ai facut cea mai buna alegere , si vei fi fericita pana la adanci batraneti alaturi de acel tanar ? Asa as fi dat dovada de bunatate (ipocrizie) si ar fi fost pe placul tau ?Chiar si in mesj-ul tau te contrazici iar , ba zici ca nu conteaza varsta , ba ca totusi conteaza si e peste limitele tale. Nu uita ca iubirea nu este o scanteie de moment din care sa te alegi cu iluzii desarte.
Gresiti cand va lasati duse de val la primul impuls , si apoi veniti si va plangeti pe site-urile de socializare.
Asa ca draga mea , tot ceea ce-mi doresc mie , iti doresc si tie.


kudika_988778
Postat pe 28 Aprilie 2016 12:09
Draga mea, ascuta-ti inima!

Accepta acest baiat in viata ta cu inima deschisa. De ce gandesti negativ si ceri pareri de la femei ignorante si frustrate care o ard pe site-uri de socializare? Diferenta de varsta este nesemnificativa! Uita-te la om, nu la varsta. Faptul ca el e la prima experienta, nu inseamna ca te va parasi dupa. Fiecare om este diferit. Nu mai pleca urechea la generalitati...La 20 de ani este suficient de matur sa iubeasca si sa cladeasca o relatie frumoasa si longeviva. Cunosc 3 cupluri care s-au cuplat la adolescenta si ulterior s-au si casatorit. Acum sunt impreuna deja de 15 ani! Prima si singura lor relatie. Iesi cu acest baiat, cunoasteti-va reciproc, discutati. Nu poti sa judeci un om conform unui numar in buletin...Este absurd.

Renunta la prejudecati si traieste-ti viata frumos, asa cum simti si visezi! Mai ales asa cum visezi! Nu-ti mai ghida viata comform parerilor altora! Ai o singura viata, nu uita nicio clipa! Iubeste cu pasiune si realizeaza-ti visele frumoase! Pastreaza-ti credinta si gandeste pozitiv pentru ca gandurile sunt magice. Ceea ce gandesti se va indeplini. Dar tu stii deja asta.

thegwise
Postat pe 8 Mai 2016 04:59
Dragã mea te sfãtuiesc sã preiei frâiele cãci nu degeaba ești mai mare!dacã te place si el dati-va o șansã mãcar sã nu regreți ca nu ai încercat.Eu aveam 25 de ani când mi-am întâlnit actualul soț și el 20.nici nu știa ce vroia la început dar treptat, s-a maturizat datoritã mie.Am facut și doctoratul ca sã-l aștept sã termine facultatea, important este sã ai rãbdare și sã fii sincera cu tine!nu conteazã vârsta atâta timp cât simți cã este sufletul tãu pereche!acum eu am 38 și el 33,avem 2copii frumoși și ne iubim la fel ca în prima zi!eu am fost cea care l-am cerut în cãsãtorie dupã 3ani de relație și el a spus da, cãci dacã mã luãm dupã el așteptam mult și bine!Sã știi cã eu eram f conservatoare, trebuie sã facã bãiatul primul pas intr-o relație, dar cu el pur si simplu am procedat altfel!bafta
kudika_983097
Postat pe 8 Mai 2016 08:20
Nu este nimic anormal in a experimenta viata.
Actioneaza asa cum simti, dar discuta si cu el deschis despre diferenta .
kudika_17892
Postat pe 8 Mai 2016 08:26
In primul rand depinde si de varsta ta, ca daca tu ai 22 de ani si el 14 e o problema.
Viorel_Vi_Vio_1
Postat pe 8 Mai 2016 12:42
Varsta unei persoane nu determina intotdeauna nivelul de maturitate.Nu cred ca incearca sa te raneasca in mod constient,insa este foarte posibil ca dupa o perioada sa se razgandeasca in privinta semtimentelor pe care vi le poarta.Intrebarea este urmatoarea.Va doriti o relatie de viitor cu el sau numai ceva trecator? In cazul in care doriti ceva trecator nu va impiedica nimic sa incercati.
kudika_991882
Postat pe 8 Mai 2016 14:31
Draga mea, relatia cu un barbat mai mic cu 8 ani decat tine, nu este o relatie de viitor. Eu am o prietena care s-a casatorit cu un barbat mai mic cu 8 ani. Au facut un copil, dar s-au despartit foarte urat. Dupa 10 ani de casnicie, tipul a inceput sa-i spuna ca este batrana, obosita si cicalitoare si ca se simte sufocat de relatie. A parasit-o fara nici un pic de regret, pentru o femeie cu 7 ani mai tanara decat el, deci cu 15 ani mai tanara ca prietena mea.
A fost o despartire foarte urata si dureroasa pentru prietena mea. Fostului sot nu i-a mai pasat nici de ea, dar nici de copilul lor. Mai mult decat atat, a avut grija sa-si alunge din casa fosta sotie si copilul, pentru ca actuala si mai tanara lui sotie dorea o vila luxoasa si avea nevoie de mai multi bani. Mai mult decat atat, i-a cerut fostei bani in plus (foarte multi bani), pentru faptul ca a intretinut-o cativa ani, cat au fost plecati in strainatate si ea nu a avut serviciu in acea perioada.
Dupa o viata de munca, prietena mea locuieste cu chirie. Nu mai vorbesc de suferinta sufleteasca pe care o indura, de suferinta copilului care nu si-a mai vazut tatal de ani buni.
Jaqueline_healthy
Postat pe 8 Mai 2016 16:03
Care este problema ? Diferenta de varsta nu inseamna nimic ! Sunt atatea cupluri de aceeasi varsta,care pana la urma se despart ! Fa ce-ti dicteaza inima !
mihaelaivanescu99
Postat pe 8 Mai 2016 20:18
Nu tin neaparat sa te contrazic,dar nici nu pot sa fiu de acord cu tine ! Sunt multe cupluri de aceeasi varsta,care pana la urma se destrama,din multe alte motive ! Nu varsta conteaza,crede-ma !
Oricum dupa niste ani,nu te mai vede la fel de frumoasa,si oricum si-ar dori una mai tanara !
mihaelaivanescu99
Postat pe 8 Mai 2016 20:21
...simti ceva pt el ?....continua....nu simti nimic,dar esti curioasa,poti s-o faci,il doresti ?...te incurajez sa-ti urmezi dorinta...in rest...vei vedea ce va aduce viata....daca va merge...la batranete iti vei multumi,daca nu,vei trai cu ideea ca ai incercat-o si pe asta....canonic,religios...pastreaza-te pana dupa casatoria din biserica...acuma....optiunea este a ta....dar, nu pot crede ca diferenta de varsta ar putea fi o piedica...asa ca roaga-te si cere-I sa te lumineze...
healthy009804
Postat pe 9 Mai 2016 08:21
Buna!
Am dublul varstei tale si sunt casatorita cu un barbat cu 7,5 ani mai mic decat mine. Cand ne-am cunoscut eu aveam 27ani iar el 20ani. La inceput a fost doar curiozitatea de-a vedea ce iese, dar timp de multe luni doar ne-am intalnit si ne-am povestit multe, foarte multe lucruri.Suntem impreuna de 14ani, acum avem si 2 copii si nu regret deloc pasul facut la 27 de ani.

Asa cum ti s-a mai spus, trebuie sa vorbiti, sa asteptati si ar trebui sa simti daca este asa cum iti imaginezi tu ca ar fi...
E posibil sa fie doar atractie fizica; e posibil sa fie o chimie mai mare intre voi, dar fara sa vorbiti nu vei afla niciodata "cum ar fi daca ar fi".
Sfaturile pot varia in ce priveste "problema" ta pentru ca fiecare om are personalitatea lui. Daca in cazul meu a fost si este inca o poveste frumoasa, nu iti poate garanta nimeni cu nici un sfat ca vei fi sau nu fericita...
Tu te cunosti, stii ce simti, stii ce gandesti si ce iti doresti..Vei face ceea ce inima si mintea iti vor spune la unison.Nu ai cum sa gandesti ca "e un dobitoc, dar Doamne ce-l mai iubesti...."- asta e text din filme....
Kathsc3
Postat pe 9 Mai 2016 14:24
Uauuu. Ai visat ca te strange in brate, te saruta si ti-a placut enorm senzatia; vine baiatul si iti marturiseste iubirea iar tu taci... Ce e mai frumos pe lumea asta decat sa visezi ceva(frumos) si a doua zi sa se implineasca? Ce te-ai speriat asa, ca doar nu te maritai cu el; doar ca aveai posibilitatea sa vezi daca senzatiile traite in vis aveau sa fie la fel si in realitate.

Nu mai judecati fata, trebuie sa experimenteze.
timmy0
Postat pe 9 Mai 2016 19:00
Buna!
As dori sa-ti spun povestea mea. La 20 de ani am cunoscut o fata mai mare ca mine cu aproape 5 ani. Mi-a placut tare mult de ea, m-am indragostit. Ea la fel. Dupa doi ani de "curte" ne-am casatorit. Dupa 6 ani a nascut un baiat. Anul acesta avem 34 ani de casnicie si totul este in regula.Eu o respect, ea ma respecta, inca ne iubim. Deci totul este posibil.Va doresc mult noroc, sa faci ce-ti dicteaza inima!
gbarzan
Postat pe 15 Mai 2016 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand 1+1 este egal cu 3! 345 De la: mara_andrei 27 Mai 2011 01:04
voi, cei ce iubiti! help me! 325 De la: autosoul41 24 Iunie 2011 10:53
ce sa aleg? iubirea sau parintii? 23 De la: simonycik 16 Septembrie 2009 19:14
VITEZA DE IMBATRINIRE A OMULUI 6 De la: roz5blue6lila7 26 Noiembrie 2010 10:43
cosmyna_crystyna 2 De la: mitura 19 August 2009 21:36