Setari Cookie-uri

cine te iubeste te respecta.. dar cum?

am fost intr-o relatie 10 luni de zile . M-a cerut in casatorie . Am fost foarte apropiati si eram si prieteni . a aparut gelozia si certurile din partea lui.. a vrut sa ne despartim .. am incercat sa imi expun punctul de vedere si sa ii arat ca nu are dreptate in privinta geloziei ( era vorba de un prieten pe care il stiam de mai bine de 5 ani ) cu care tineam legatura . El timp de o luna a incercat sa vb cu fete .. sa lege o relatie, nu ia iesit intocmai cum a vrut .. am inceput sa vorbim dinou , timp in care am suferit destul de mult pentru ca eu il iubeam .. nu il inselasem si am vrut sa ii arat ca se inseala defapt.. si asa a fost . am reluat legatura, ca prieteni.. apoi incet incet ne-am apropiat dinou, radeam, glumeam
.. am trecut de faza de prieteni si am hotarat sa avem o relatie.. fiind amandoi cam nesiguri.. dar faptul ca am vazut ca ne cunoastem f bine si ne impacam bine si ca prieteni , ne-am povestit ce am facut.. eu vorbeam cu un baiat .. a devenit gelos indirect .. a zis ca nu ar vrea sa ma piarda . Ne am impacat , suntem mai atenti unul cu altul , stam foarte mult timp impreuna, vorbim cam orice si suntem deschisi . Precizeaza faptul ca nu isi doreste sa mai aiba relatie pe facebook , nu il deranjeaza daca vreau sa postez vreo poza cu noi doi.( el nici anterior nu posta poze si a avut relatia ptr ca eu venisem cu ideea) . Mi-a zis ca vrea sa fie putin mai matur si mai precaut decat prima data.. nu il mai intereseaza parola de fb , dar in tel meu se uita ..si daca sunt langa el si daca nu.. nu se comporta ciudat ca si iubit.. imi spune ca nu poate dormi cu mine in pat ca nu are loc.. se foieste daca dormim , anterior nu adormea daca nu veneam eu langa el.. dar a zis ca s-a dezobisnuit de asa ceva.. ca are nevoie sa se odihneasca si nu prea doarme bine .. m-a rugat chiar sa il inteleg .. nu se fereste de mine.. ma ajuta , stramba din nas la capitolul bani .. zice ca suntem egali .. poate asa o fi , dar femeia are avantqjele ei .. vrea telefon si imi tot spune ca vrea sa isi stranga bani.. dar mie nu imi ia o floare.. ( cel putin asa vad eu lucrurile ) . Ma bucur ca il am inapoi , dar unele lucruri trebuie sa vina de la el , nu pot eu sa discut toate nevoile mele.. cel putin i-am spus in mare parte..si incerc sa ii arat ca sunt ok , ca nu imi bat joc de relatie .. etc. nu stiu ce as putea face in privinta la ce nereguli sunt.. cum as putea sa repar ceva sau e problema de iubire.. o parere va rog . multumesc.
kudika_595
Postat pe 26 Ianuarie 2017 02:52
De la: kudika_595, la data 2017-01-26 02:52:45am fost intr-o relatie 10 luni de zile . M-a cerut in casatorie . Am fost foarte apropiati si eram si prieteni . a aparut gelozia si certurile din partea lui.. a vrut sa ne despartim .. am incercat sa imi expun punctul de vedere si sa ii arat ca nu are dreptate in privinta geloziei ( era vorba de un prieten pe care il stiam de mai bine de 5 ani ) cu care tineam legatura ................................................................................


Ciudat si curios, caci iubitii se vor unul langa celalalt cat mai mult timp cu putinta! Draga mea, orice relatie aduce si reciprocitate in ceea ce privesc intelegerea si satisfacerea nevoilor celuilalt, ceea ce nu exista in relatia voastra! Iubitul tau este ZGARCIT! Lasa-l sa se maturizeze, dar zgarcenia se va accentua!
kudika_15804
Postat pe 27 Ianuarie 2017 08:46
Pe langa faptul ca e zgarcit mai e si gelos.I-ai dat vreodata motive mai grave de gelozie?Din punctul meu de vedere ceea ce aveti voi nu se numeste iubire.Nu il intereseaza facebook-ul pentru ca sa nu vada altele ca aveti relatie si e oficial,nu dormiti impreuna pentru ca el nu e obisnuit cu asta si vrea cat mai mult spatiu si cat mai multa libertate sa faca ce vrea cand tu nu esti acolo.Iar faptul ca iti verifica telefonul nu mi se pare deloc normal.Tu ai dreptul sa faci asta,sa te uiti in telefonul lui sau doar el are voie?Asta denota faptul ca nu are deloc incredere in tine.Ce rost are sa stai cu o persoana daca nu ai incredere in ea?Incearca sa fii atenta la tot ceea ce tine de el:cuvinte,comportament.Referitor la faptul ca e zgarcit:ar putea totusi sa iti ia o floare sau orice altceva,daca acum nu face asta nu cred ca dupa casatorie s-ar schimba ceva.In concluzie,fii atenta la tot!
come2me
Postat pe 29 Ianuarie 2017 09:13
Stam tot timpul impreuna.. a zis de relatie pe facebook ca nu vrea , dar nu il deranjeaza daca avem poze amandoi pe fb... adica ar vedea lumea pozele , nu pur o relatie scrisa acolo...nu pot sa zic ca interzice tot . da, ma lasa sa ma uit in tel lui si imi povesteste tot , se comporta frumos , daca ii zic sa ma ajute la ceva , o face.. nu ma refuza ... gen " sunt obosit , nu am chef " . mi-a zis ca trebuie sa simta sa imi ia flori, sa nu ii spun eu ca nu are nici un farmec ... ca daca aduce si eu ma asteptam , ce surpriza mai e.." vorbele lui.. ) .
in concluzie, ce as putea sa discut cu el ? la faza cu patul , m a chemat sa dorm cu el si s-a foit .. toata noaptea si nu a putut adormi prea mult , pentru ca e o saltea micuta de o persoana.. in camera lui mai este un pat si a dormit in el sau dorm eu.. adica nu cred ca ar fi vorba de altele , nu mi-a dat niciodata de inteles ca ar avea pe altcineva .. nu stiu ce sa zic.. e tot ce vad eu ..
kudika_595
Postat pe 29 Ianuarie 2017 11:24
Te-a pus vreodata sa alegi intre el si prietenii tai?Presupun ca ai prieteni cu care sa iesi ,sa mai depanati amintiri.Ai grija ca gelozia lui sa nu se transforme in posesivitate.Cu totii avem dreptul la spatiu personal,ca s-ar putea sa intervina monotonia si obisnuinta in relatia voastra.Cu parintii lui respectiv ai tai cum decurg lucrurile?
come2me
Postat pe 29 Ianuarie 2017 15:08
Cu parintii lui decurg lucrurile foarte ok . Nu am avut probleme . Mama a fost putin mai dura si mai comenta la adresa lui , dar nu lucruri grave . Mici lucruri care nu ii placeau ei . Ma lasa sa ies cu prietenii , nu imi interzice absolut nimic. am colegi la facultate baieti care se ofera sa ma duca acasa seara si nu mi-a reprosat . A fost gelos in primele luni si a insinuat ca il insel pentru ca vorbeam cu un prieten foarte bun , dar care dadea semne ca m-ar place si facea comentarii la adresa iubitului " iesim doar noi , ce sa caute el.. " se vedea ca nu ii place.. eu cunoscandu l de mult , nu am dat importanta , insa pe el il deranjau aceste aspecte . de aceea ne-am si despartit , eu fiind cea care a gresit . Recunosc ca am permis sa vb asa de el si sa nu fac nimoc in acest sens .Dar trecutul e trecut , conteaza ce e acum ... si e putin schimbat , iesim impreuna la cumparaturi , daca ii zic sa iesim sa servim ceva in oras e deacord , insa nu vine initiativa de la el ( nu ca ar fi venit vreodata:)) ".. e mai comod . Daca il trimit sa imi ia ceva , face.. mai are iesiri cand e cu masina ca zice de una dupa strada " ia uite o si pe pusarica asta cum se misca ":)) si ma deranjeaza , i am spus asta . poate nu va mai face .
kudika_595
Postat pe 29 Ianuarie 2017 18:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cadou de paste 7 De la: crisoake 8 Aprilie 2014 21:22
Ceva ma tine in loc 7 De la: 30 August 2016 06:59
nu vreau s-o pierd..o vreau inapoi 38 De la: Cer_instelat 4 Ianuarie 2010 13:53
ce vina are barbatul???? 55 De la: b23d26 6 Septembrie 2009 21:49
Sa divortez sau sa continui sa-l insel? 62 De la: ana18 27 August 2009 16:59