Setari Cookie-uri

Jurnal de slabire pentru fetele plinute

Cum ai reusit sa slabesti 20 kg si in cat timp?
Dorina1
Postat pe 24 Martie 2009 10:11
pe 12 ianuarie am inceput dieta. a fost cam drastica, dar stiam la ce ma inham..caci m.am pregatit pt asta un an intreg. la inceputul lunii ianuarie l.am intarcat pe cel mic, iar dupa cateva zile am inceput dieta.
Am mai povestit cate ceva pe aici, pe forum..dieta clasica, fara dulciuri, prajeli, bauturi dulci, paste fainoase..
Sunt constienta ca lunile care urmeaza nu vor mai avea acelasi ritm, dar nu imi pierd rabdarea..Daca vrei sa vb mai multe.scrie.mi intr.un mesaj id.ul tau si te adaug in lista.
succes fetelor!
cichimbela
Postat pe 24 Martie 2009 18:51
ciao sunt iulia
si de luni sunt in lupta cu kg
am 20 ani 1.67 si 68 kg
beau 2 l apa, seara inca 1 cu cate 2-3 lamai stoarse in apa, nu mananc paine (decat dim ) alerg seara, fac reflexoterapie,
am citit fel de fel de diete va dau una dintre ele, pe care de luni o incep si eu sa vedem.
Dieta 7 zile
Ziua 1. Legume plus 2 litri de apa plata
Ziua 2. Fructe plus 2 litri de apa plata
Ziua 3. Legume si fructe plus 2 litri de apa plata
Ziua 4. 3 banane (dimineata, pranz, seara) plus 2 salate la pranz si
Seara. (rosii si castraveti)
Ziua 5. Iaurt si lapte degresat plus branza de vaci.
Ziua 6. 3 salate (dimineata, pranz, seara)plus 2 litri de apa plata.
Ziua 7. Legume si fructe plus 2 litri de apa plata.
Dupa primele doua zile, senzatia de foame dispare. Urmand aceasta dieta veti slabi 7 kg. Si va veti simti minunat. "
SI ASTA A FOST TOT .
va tin la curent
kudika_iuli
Postat pe 26 Martie 2009 16:13
buna iulia, stiam de aceasta dieta dar nu am incercat-o ...dar cred ca de miercuri o sa incerc si eu...tu ce faci, cum merge?
la mine o sa fie fff greu...lucrez intr-un resturant...iti dai seama.
eu am in acest moment 63 si vreau sa ajung la 56 ...destul de mult...dar ma cam strang toate.
mentinez ca nu mamanc cartofi prajiti...urasc mancarea fastfood, nu mananc dulce...nu mananc paine ...si totusi nu inteleg de ce nu slabesc...
nu beau absolut carbogazoase...
mi-am calculat necesarul de calorii cu care cica ar tb sa slabesc si ar tb sa mananc 1100cal...pai eu daca mananc atat ma ingras..., in mod normal nu depasesc 800 de cal pe zi ...
nu stiu ce sa mai fac...o s incerc si dieta propusa de tine..
astept vesti!!
denisa_calota
Postat pe 30 Martie 2009 03:34
Trebuie sa iti fie f greu...stiu cum e..vb reclamei, numai daca beau apa pun pe mine.
Cred ca secretul e sa mananci putin si des..si sa nu mananci ceea ce.ti place..adica sa schimbi alimentatia..
eu am schimbat.o, insa am trecut de la dulciuri la fructe..adica am avut de unde fugi.
Dar totusi..la 800 de calorii pe zi, este ff putin, ar trebui sa raspunda corpul tau.

Dar nu renunta. Am mai spus aici..oride metoda e buna, trebuie sa perseverezi.
Incearca apa plata descantata..poate merge.Am auzit reteta intr.o seara la o emisiune...
Un pahar de apa plata, invarti in el de 40 de ori in sensul acelor de cesornic si de 3 ori invers. Cica se energizeaza astfel.apa trebuie bauta incet, incet.Eu nu am incercat, dar am zis ca nu are ce sa strice..doar nervii mei din fiecare dimineata..
Faci asta timp de 90 de zile si pe langa faptul ca slabesti, te si enegizezi...nebunie o fi..nebunie zic si eu
Mai astept vesti de la voi...
cichimbela
Postat pe 30 Martie 2009 22:56
Draga Denisa e ciudat cum de papi doar 800 de calorii si nu slabestii .Nu dispera la Auschwitz nu era nimeni gras. Poate ai probleme cu glanda tiroida si ai arderile incete ca in cazul hipotiroidiei. In mod normal daca ai papa de 800 de calorii, dar ai munci de 2-3.000 de calorii ar trebui sa slabesti. Inteleg ca tu muncesti destul de mult. Constipatia mai duce la ingrasare, eu am scapat de ea si am si slabit band apa pe stomacul gol in primele 5-10 minute de la trezire in pozitia stand pe scaun sau pe ciuci . Beam cam 1 litru . Am inceput cu o cana si am crescut cantitatea gradat pana am ajuns la 1 litru. O metoda care taie pofta de mancare este aceea de a manca acelasi fel zi de zi ; pana la urma te saturi oricat de mult ti-ar placea felul ala de mancare. Cred ca ai nevoie de un control medical dupa parerea mea ; problema ta s-ar putea sa tina de disfunctia unei glande. Stiu o tipa care dupa ce a depistat ca are probleme hormonale , nu functiona cum trebuie hormonul numit prolactina , a slabit 30 de kilograme dupa ce i s-a dat tratament. Obezitatea reflecta existenta unor grave dezechilibre hormonale in corp; glandele endocrine implicate cel mai adesea in aceste dereglari sunt :hipofiza, tiroida, pancreasul si suprarenalele. Aerobicul mai ajuta organismul sa slabeasca in mod sigur., iar miscarile sunt usoare .Nu trebuie sa uitati ca in orice regim de slabire e bine sa mancati urda pentru acoperirea necesarului de calciu, urda avand un continut scazut de calorii si dand si senzatie de satietate. Eu am slabit mult acum vreo 3 ani gatind normal cu carne doar ca am fiert separat carnea in mai multe ape pe care le-am aruncat ; aruncand in felul acesta caloriile. Si in plus nu m-am abtinut de la nimic , doar am redus portiile .Organismul are nevoie de de toate .Succes !
PIANO
Postat pe 31 Martie 2009 00:10
eu saptamana asta apelez la pastilele super slim
va anunt cand imi vin si va tin la curent cu starea mea
pupici
kudika_iuli
Postat pe 31 Martie 2009 13:16
De la: PIANO, la data 2009-03-31 00:10:13 Draga Denisa e ciudat cum de papi doar 800 de calorii si nu slabestii .Nu dispera la Auschwitz nu era nimeni gras. Poate ai probleme cu glanda tiroida si ai arderile incete ca in cazul hipotiroidiei. In mod normal daca ai papa de 800 de calorii, dar ai munci de 2-3.000 de calorii ar trebui sa slabesti. Inteleg ca tu muncesti destul de mult. Constipatia mai duce la ingrasare, eu am scapat de ea si am si slabit band apa pe stomacul gol in primele 5-10 minute de la trezire in pozitia stand pe scaun sau pe ciuci . Beam cam 1 litru . Am inceput cu o cana si am crescut cantitatea gradat pana am ajuns la 1 litru. O metoda care taie pofta de mancare este aceea de a manca acelasi fel zi de zi ; pana la urma te saturi oricat de mult ti-ar placea felul ala de mancare. Cred ca ai nevoie de un control medical dupa parerea mea ; problema ta s-ar putea sa tina de disfunctia unei glande. Stiu o tipa care dupa ce a depistat ca are probleme hormonale , nu functiona cum trebuie hormonul numit prolactina , a slabit 30 de kilograme dupa ce i s-a dat tratament. Obezitatea reflecta existenta unor grave dezechilibre hormonale in corp; glandele endocrine implicate cel mai adesea in aceste dereglari sunt :hipofiza, tiroida, pancreasul si suprarenalele. Aerobicul mai ajuta organismul sa slabeasca in mod sigur., iar miscarile sunt usoare .Nu trebuie sa uitati ca in orice regim de slabire e bine sa mancati urda pentru acoperirea necesarului de calciu, urda avand un continut scazut de calorii si dand si senzatie de satietate. Eu am slabit mult acum vreo 3 ani gatind normal cu carne doar ca am fiert separat carnea in mai multe ape pe care le-am aruncat ; aruncand in felul acesta caloriile. Si in plus nu m-am abtinut de la nimic , doar am redus portiile .Organismul are nevoie de de toate .Succes !
denisa_calota
Postat pe 31 Martie 2009 16:19
Buna Piano,
stiu cas este ciudat...cui ii spun nu ma crede ....
am facut control medical si starea mea e glanda tiroida este buna...deci se exclude.
singurele mele probleme sunt urmatoarele:
1.de 9 ani am descoperit ca am probleme cu colesterolul..era fff mare 450, de atunci am inceput cu regim alimentar la sange de aceea de ani de zile am exclus ff multe din alimentatie : prajeli(inclusiv cartofi prajiti-am mai mancat poate 1,2 ori pe an cand eram invitata la cineva si facea asa ceva pt masa si ca sa nu jignesc mancam), carne si produse din porc- acum nici nu le mai suport..vomit de la ele, carbogazoase, paste fff rar paote cateodata cand fac supa de rosii, fastfood nu manac de fel, dulciuri rar de tot sa zic ca manac o bomboana rafaello pe luna.
desi cu regim nu s-a modificat nimic in valoarea colesterolului si atunci am inceput si tratament cu medicamente care era destul de puternic pt ca aveam probleme din cauza acestei valori mari.
bineinteles ca am incercat si toate tratamentele naturiste posibile dar fara succes , si cu usturoi si cu cu toate tratamentele babesti.
cu ajutorul medicamentelor am reusit sa il reduc in jur de 300 dar pana la val max de 200 mai era cale lunga....
de 2 ani stau in germania, aici am facut si alte teste si ecografii la venele carotide si sa imi spuna ca tratamentul meu tb schimbat deoarece cauza colesterolului meu nu este grasimea din alimente ci de fapt este mostenit...tatal meu avand aceeasi problema desi el in timp a redus valoarea considerabil.
acum iau alt tratament dar cred ca de la atatea medicamente totul s-a dat peste cap.inainte nu aveam probleme cu absoulut nimic acum...totul e aiurea...cum ziceai si tu am impresia ca ma ingras de la apa.
nu vreau sa iau pastile de slabit sau alte prostii indiferent ca pt altii au fost bune...sunt satula de medicamente fie ele naturale sau chimice.
din ianuarie am tinut dieta pe calorii....in care cf indicelui meu cica ar tb sa mananc 11oo de cal dar cum am spus si in mesajul trecut e deja ff mult pt mine...si am inceput o dieta cu calorii de 800 de cal pe zi.aveam si am 3 mese pe zi cu 2 gustari care constau in fructe, nu banane sau pere,
carne mananc numai pui sau peste, in rest legume, nu orez sau cartofi...poate am gustat o data cand am facut pt sotul meu, multe salate, totul gatesc la gratar la cuptor ...
2. cea de 2 a problema este constipatia...de care nu mai stiu cum sa scap..., aceasta problema o am tot de cand am inceput sa bag in mine pastile ca disperata.
acum imi spune mama sa incerc cu tarate inainte de masa ...o s ao incerc si pe asta.
cat de miscare crede-ma ca fac...foarte mult la serviciu si dc acasa tot fac...am si bicilceta, fac si aeorobic de 2,3 ori pe saptamana cand nu fac bicicleta.

deci cam astea sunt problemele mele.
acum vreau sa incerc aceasta noua dieta de maine pt ca azi am mancat niste lapte cu cereale, sa vad ce o iesi.
pupici si mai astept vesti de la voi.
denisa_calota
Postat pe 31 Martie 2009 16:55
eu mi-am luat cartea mihaelei bilic si ii urmez sfaturile, si sunt satula ! bine, tin de vreo 2 saptamani dar ceva ceva se vede . prefer sa ma cantaresc rar si sa am rabdare ! numai vointa si rabdarea conteaza nu am nici un dubiu k voi slabi pentru k ma tin de treaba ! imi permit in fiecare zi ceva bun dar putin ! un biscuit sau 2-3 patratele de ciocolata....asa imi satisfac pofta si nu dau iama la sfarsitul curei ! bafta fetelor numai ambitia conteaza prefer sa tin cura pe termen lung si sa-mi schimb obiceiurile alimentare deh am si hipotiroidie un extra bonus :D decat sa fac foamea o luna si sa ma ingras la loc !
sab628
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:48
[chiar te rugam sa ne anunti cum merge..
si eu vreau sa le incerc, insa nu am curaj...
am o sapt de cand stagnez..cantarul meu s.a incapatanat, foamea s.a razbunat..trebuie sa imi iau lamaie si o tona de apa..poate ma mai linistesc.
foame scurta feteleor.
cichimbela
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:55
dar de ce nu ai curaj? o sa reusesti ! ia si tu cartea si incearca :D problema e sa te mentii dupa aia, k daca o iei de la capat cu mancatul nu rezolvi nimic ! bafta
sab628
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:17
si eu am tot 86 de kg.intr-o perioada am ajuns la 76 iar in aprox 2 ani le-am pus la loc:( am incercat toate dietele de care am auzit.au rezultat pe per scurta de timp,cand incep sa manac normal sau eventual sa-mi satisfac o pofta s-a terminat cu tot chinul meu.
bobitza
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:11
o sa slabesti cu regimul asta ,dar ai foarte mare grija dupa.de curand am fost la un fel de consultant in nutritie,si mi-a zis ceva f interesant.de ex eu trebuie sa dau jos undeva in jur de 21 kg.dak incep o dieta (si vreau sa aiba rezultate pe termen lung si dupa ce am terminat-o) nu trebuie sa ma opresc pana nu dau jos cele 21 de kg.astfel risc sa pun la loc tot ce am dat plus ceva bonus.si evident dupa terminarea tratamentului trebuie sa faci o perioada mentinere
bobitza
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:19
eu am avut in jur de 80 de kg iar acum am 60 am oscilat adica mam mentinut un an la 60 dupa care m am ingrasat si am ajuns la 70 apoi am tinut din nou cura si anume nu manacam dupa ora 6 ins chimb mancam cat se poate de aiurea gras si etc insa am ajuns la 60 chiar si asa vreau sa mai slabesc acum imi calculez caloriile cat de cat incerc sa nu depasesc 1200 - 1300 si am mai slabit 2 kg
eu va sfatuiesc sa nu mancati dupa ora 5 si mancati in rest ce poftiti si veti vedea ca slabiti eu am slabit in modul asta la inceput 15 kg
ochelari
Postat pe 3 Aprilie 2009 17:45
am uitat sa spun ca timp de 2 luni si ceva am fost zilnic la stadion o ora si ceva acum fac niste exercitii pentru abdomen nu sunt grele si chiar dau rezultat le puteti cauta si voi pe youtube se numesc 8 minutes abs acum le fac de 2 ori pe zi inainte le faceam de 3 ori pe saptamana si am dat jos 4 kg intro luna plus ca se cunoaste abdomenul este mult mai tonifiat
ochelari
Postat pe 3 Aprilie 2009 17:48
bafta si voua la slabit
ochelari
Postat pe 3 Aprilie 2009 17:48

oooffff vesnica problema a kilogramelor.eu ce sa mai zic ca la 20 de ani aveam 120 de kg?am 1,80.nu am incervat nici un regim recunosc.dar atunci datorita unei prietene de-ale mele am slabit 30 de kg.in 7 luni.cum?cu ceai verde chinezesc(pliculete)beam o ceasca dimineata ,una seara.foloseam un plic pe zi.il beam cat puteam eu de fiert.plus ca incetul cu incetul am redus painea(ajunsesem sa mananc gol),am redus dulciurile,cartofii prajiti ii mancam o data pe sapt.si nu mai mancam dupa 6 seara.dar chiar daca mancam gol nu mancam cat vroiam ci normal.a fost un chin primele 2-3 luni dar cu ajutorul ei am reusit.de ce cu ajutorul ei?caci arunca painea (eu locuiam la ea)acum iar m-am ingrasat .adica am ajuns pe la 100 dar am inceput iar cu ceaiul verde.si pot spune ca ceaiul verde mi-a reglat si menstruatia.caci imi venea o data la 2-3 luni.dar eram virgina si nu-mi puneam problema de sarcina.va urez succes.caci eu am nevoie.
roscatika23
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:30
sa mentionez ca la 18 ani aratam fffffffff bine.eram slaba si sexi.dar in 2 ani eram un monstru.asa ma vedeam eu.
roscatika23
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:32
si eu vreau sa slabesc cam 5-7 kg..da nu prea mi place sa fac miscare, nici sa tin diete. Ori tin o dieta stricta, ori deloc, altfel nu pot. Am tinut 'dieta cu ciorba de varza' 4 zile si am slabit 4 kg..da am pus la loc..si am pus mai mult:( da dupa 4 zile deja mi`era sila de ciorba aia (dimineata ciorba, pranz ciorba seara ciorba, noaptea ciorba:) )

deci ...ce pot sa fac?:D

pt inceput cred k o sa incerc 'Dieta Kremlinului' :P foarte marfa:D
CoKNeZaGirL
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:49
azi de ex..am mancat 1 mar si 2 portocale..si acu seara..'ditamai' castronu` cu spaghete si ketchup mult:-s...asta e..incep de..luni:)
CoKNeZaGirL
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:53
De la: CoKNeZaGirL, la data 2009-04-03 23:53:10azi de ex..am mancat 1 mar si 2 portocale..si acu seara..'ditamai' castronu` cu spaghete si ketchup mult:-s...asta e..incep de..luni:)


hahaha...pacat de restul zilei, ca te-ai chinuit degeaba...
daca nu iti place sa tii regim, miscare nu...pai..
curele de slabire drastice sunt periculoase din mai multe motive: iti pun in pericol santateam poti sa te anemiezi, sa dai in altele...apoi...asa cum ai observat deja, pui la loc mai mult decat ai slabit..
eu iti vand cateva ponturi,daca reusesti sa tii cont de ele iti vor fi de folos:
1) incearca sa mananci mai mult in prima parte a zilei, si pe masura ce vine seara, din ce in ce mai putin...adica: mananci mult la micul dejun...moderat la pranz si putin sau deloc (daca poti la cina)
2) nu amesteca grupele de alimente la aceeasi masa...adica...poti sa mananci carte cu legume sau legume cu lactate....dar niciodata carne cu lactate...
3)evita mancarurile grele, prajelile, dulciurile (asta stiai si tu, cred)
4)daca ti-e pofta de ceva dulce, mananca putina (sau mai multa) inghetata....dintre toate dulciurile, ingrasa cel mai putin...
si cam atat ar fi....asta nu e o dieta....e pur si simplu un stil de viata...
zici ca nu iti place sa faci miscare.....ca ti-as fi recomandat aerobicul...este frumos si are efecte....sau mergi pe la piscina, daca ai ocazia....dar ai grija sa nu golesti tot frigiderul cand te intorci acasa (apa face foame) ca degeaba ai fost...
si cam atat...ce sa zic...bafta!
ramo_88
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:35

sı eu am ıntrat de ıerı la dıeta.ceaı verde,mancare maı putına.asta pt ınceput.
roscatika23
Postat pe 6 Aprilie 2009 20:33
SLABESTE FOLOSIND DESERT PLANT(intre 5-7 kg in urma folosirii tratamentului).Nu are efecte secundare, reduce apetitul natural fara a fi nevoie sa tii dieta, are efecte imediate, pierderea greutatii se face rapid.(Pierzi greutate din prima zi in care il iei).Fixat pe pierderea greutatii, focalizata pe talie, burta (pantec) si portiunile unde grasimea se acumuleaza usor.ID MESSENGER : desert.plant
desert_plant
Postat pe 7 Aprilie 2009 17:12
De la: desert_plant, la data 2009-04-07 17:12:59SLABESTE FOLOSIND DESERT PLANT(intre 5-7 kg in urma folosirii tratamentului).Nu are efecte secundare, reduce apetitul natural fara a fi nevoie sa tii dieta, are efecte imediate, pierderea greutatii se face rapid.(Pierzi greutate din prima zi in care il iei).Fixat pe pierderea greutatii, focalizata pe talie, burta (pantec) si portiunile unde grasimea se acumuleaza usor.ID MESSENGER : desert.plant


Ce este asta DESERT PLANT???Nu sunt foarte grasa ,dar nu mi-ar strica sa dau jos cateva kg.Mai ales acum ca vine vara...
ella_c
Postat pe 7 Aprilie 2009 18:10
Am o dieta pentru voi. Cartea Mihaelei Bilic.
PanteraNeagra
Postat pe 7 Aprilie 2009 18:40
De la: desert_plant, la data 2009-04-07 17:12:59SLABESTE FOLOSIND DESERT PLANT(intre 5-7 kg in urma folosirii tratamentului).Nu are efecte secundare, reduce apetitul natural fara a fi nevoie sa tii dieta, are efecte imediate, pierderea greutatii se face rapid.(Pierzi greutate din prima zi in care il iei).Fixat pe pierderea greutatii, focalizata pe talie, burta (pantec) si portiunile unde grasimea se acumuleaza usor.ID MESSENGER : desert.plant


offf...alte pastile pt. autodistrugere...
ramo_88
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:14
e mai greu sa mananci sanatos si echilibrat pe termen lung, slabesti si mai incet, dar te mentii ! eu asta fac, e o lupta recunosc dar obisnuinta e a doua natura....nu vad de ce m-as tortura cu diete restrictive ! cartea mihaelei bilic e super ! putin din toate :D o sa va tin la curent !
sab628
Postat pe 8 Aprilie 2009 17:29
e foarte logic ca daca nu mananci paine de exemplu. pe care corpul o cere, e carbohidrat complex si necesar, creierul se hraneste cu glucoza, dar nu o paine pe zi ! apropo am gustat paine doctoritei mihaela man, se gaseste in cofetariile ana si pe cuvantul meu k e super buna ! si satioasa, are faina de soia, care e proteica bine nici dinaia cu tona ! oricum e cea mai buna paine dietetica si mai buna chiar decat painea alba, cel putin pentru mine ! painea se numeste slabesti mancand
sab628
Postat pe 8 Aprilie 2009 17:31
asa nu am terminat...normal k o sa dai iama dupa, la ce serveste sa slabesti 10 kile si sa le pui la loc mancand ca omu' ? asa, dupa mihaela bilic care e MEDIC , slabesti mancand ca omu' dar putin ! eu tin dieta ei de vreo doua saptamani, nu mi-e foame, nu mi-e rau, nici nu prea mai poftesc, e foarte ok !
sab628
Postat pe 8 Aprilie 2009 17:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare e o problema??? 8 De la: adina_black 7 Octombrie 2009 21:04
o noua sansa in viata :bunastare ,prosperitate ,tinerete 3 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:05
jurnal de slabire 317 De la: OanaTrifu 2 Martie 2014 01:24
Vreau sa plec in grecia prin work and travel eurolife ce parere aveti?? 2 De la: an3mary19 21 Februarie 2013 12:56
cate sanse?sau cata rabdare 12 De la: nico_dana2006 16 Iunie 2009 17:01