Setari Cookie-uri

cine spune primul " te iubesc"

Bine ai facut ca i-ai zis- Eu fac parte din oamenii aceia care daca nu isi exprima sentimentele fac boom!Sunt genul de om care spune tot ce simte,iar daca sentimentul nu e reciproc...macar stiu care e pozitia in care ma aflu.Nu mi-e teama sa iubesc pt ca e cel mai frumos sentiment ever,si daca tot o fac de ce nu as spune-o? Iubiti-va mult!
sweetpink
Postat pe 16 Septembrie 2008 12:14
La mine...el mi-a spus primul...eu imi doream dar nu puteam sa spun...ziceam doar "si eu" greu i-a fost sa ma convinga...k nu fac nici o crima dak spun...si-am spus.si acum ai zic d 2 ani jum zilnic..si el mie
iubi7a_lui
Postat pe 16 Septembrie 2008 17:06
Eu sunt cu el de 4 ani si pot spune ca in primi 3 nu am auzit asta de la el si nici el de la mine.Eu ma abtineam cu greu dar cred k din orgoliu am tacut.El probabil nu simtea asta sau nu stiu nu am indraznit sa-l intreb nici acum.Oricum important e k mi-a zis te iubesc chiar si dupa 3 ani ,a fost un moment special si a meritat asteptarea!
adrynutu
Postat pe 18 Octombrie 2008 20:21
In general femeile sunt mai deschise ,ele se manifesta mai mult,barbatii sunt un pic mai retinuti in a se exterioriza .In cazul meu :eu am fost prima care am rostit cuvintele magice
stylisimo
Postat pe 19 Octombrie 2008 20:47
A spune 'Te iubesc' se poate spune foarte usor,important e daca simti ce spui pentru ca iti da un sentiment aparte.Prima oara cand am spus te iubesc a fost viitorului meu sot,si a fost dupa 6 luni de stat impreuna,pana at ne spuneam te plac sau te ador.Eu am avut curaj sa spun te iubesc si nu imi pare rau ca am asteptat sa zic acest lucru.Poate pare ciudat dar ar trebui sa incercati si voi acest lucru,sa incecati sa nu mai spuneti te iubesc imediat ce crezi ca el este tot ce iti doresti.
jeni04
Postat pe 23 Octombrie 2008 02:10
eu sunt de parere ca cel care o simte primul o si zice.
anderson
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:36
Bine. Te iubesc! Am zis-o...
Lucia1971
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:49
Mi se pare un cliseu de zile mari, asta cu a spune (taman) "Te iubesc!"... Aaa, nu-s un sloi ambulant, nuuuu! Atita doar ca formula poate diferi de la om la om. Pot spune (si o fac!) "Mi-esti tare draga...".
Cred ca marile probleme apar cind, urmind probabil tot un cliseu, credem ca asta e o treaba eterna sau care angajeaza pe cal care pronunta vorba mare cu oricina.
Ca orice lucru mare, nu dureaza mult. "Te iubesc"-ul (sub diferite forme) este indeobste o chestie de moment. De cel mult saptamini (sau, cum spune Beigbeder...). Cum, prin carti scrie ca...? Se scrie si despre Yeti mult... Dar nu l-a vazut nimeni. Mai e vorba ca exista batrinei a la Minulescu... Ce toata viata si-au spus "Te iubesc". Daca o fi asa, probabil nu au avut forta sa-si trimita peste gard nici gindul...
Nu sint un ins acru, dar nu tin sa ma leg in fata furtunii vietii de un bolovan care nu este decit un balon de sapun...
Mircea_O
Postat pe 14 Noiembrie 2008 07:24
Doresc oricui fortza de a spune "Te iubesc" (si sa nu stea aici nici cu grija ca au mai spus-o la 1-10 parteneri inainte). Fara jena ca o spune el primul, ca nu i se raspunde... Probabil deranjat ca nu i se raspunde este doar cel deranjat ca si-a descoperit o asa-zisa slabiciune. As minti sa spoun ca nu am trecut si io prin faza asta. Dar azi o spun oricaui - persoana, floare, soare, mitza peirduta intre pubele - si zau ca-i al dracu' de bine. Ca ramin multe lucruri prin jur, in existenta, asta e alta problema.
Mircea_O
Postat pe 14 Noiembrie 2008 07:28
De la: stylisimo, la data 2008-10-19 20:47:20In general femeile sunt mai deschise ,ele se manifesta mai mult,barbatii sunt un pic mai retinuti in a se exterioriza .In cazul meu :eu am fost prima care am rostit cuvintele magice

A nu se uita ca, totusi, baietzeii vor face ceea ce au auzit la prima Voce de linga ei, iar aceasta e a mamei... Nu odata aceasta pronunta formula magica "Fii barbat!" chiar inainte de tatal copilului (trec epste faptul ca si acesta a avut tot oa stfel de prima Voce, la viata lui).
Iar a Fi barbat implica in aceeasi optica alte lucururi decit a spune, mult tandru, "te iubesc".
Imaginati-va totodata ca exista o Voce a Familiei. Al interesului ei (cum, nu se studiaza la psihologie concentul asta? Treaba lor!). De obicei este in mare parte a mamei, dar a unei mame careia grijile diurne i-au secat izvorul unei dragoste cit de cit normale. Acea voce a familei va ataca formulele de Zitza lui Caragiale. Va prefera un mascul fortzos in fata unui vecin de palier agresiv. In plus, "Te iubesc" se executa indeobste in intimitate. In fata unei singure persoane. Deseori din afara Familei. Iar asta F. nu va agrea deloc.
Mircea_O
Postat pe 14 Noiembrie 2008 07:37
eu rostesc cuvintele magice doar atunci cind sunt sigura pe sentimentele mele si nu mi-e frica de raspunsul persoanei si nici de comportamentul acelei persoane..... Am ajuns sa-mi fie groaza sa aud din partea unui barbat pe care de abia l-am cunoscut. La doar doua zile de cind ne-am cunoscut sa primesc :"te iubesc si tu vei fi mama copiilor nostri".... ca dupa 2 luni de zile a relatiei noastre sa-mi zica:"eu fac ce vreau si as da orice sa stiu ca tu nu existi pe aceasta planeta".... Nu stiu dragilor voi cum ati reactiona.... Aceste cuvinte magice trebuiesc si traite.... iar daca se sare de la agonie la extaz in asa scurt timp si nimic nu se arata a fi pozitiv. Eu una prefer sa nu aud aceste cuvinte niciodata, decit sa stiu ca tot ce aud e minciuna..... Am auzit de atitea ori aceste cuvinte si doar de doua ori in toata viatza mea amoroasa am realizat ca era adevarat si pentru acele doua persoane "am luptat" pina in ultima clipa...... Asa ca dragilor si dragelor atunci cind rostiti aceste cuvinte nu va mintiti pe voi in primul rind, mai bine aratati sentimentele si nu va bate-ti joc ca doar o singura viatza aveti.
Bafta multa!!!!
ursima11
Postat pe 14 Noiembrie 2008 22:53
...nu inteleg de ce va este rusine cu sentimentele voastre....a simti ca iubesti,este un sentiment nobil...nu oricine poate avea aceasta bogatie.
Consider ca cine asteapta dragoste si iubire,nu poate sa nu raspunda la fel...si sa rosteasca....
Omul pe care-l iubesti trebuie sa stie ca ai asemenea simtamint,are nevoie de siguranta in dragoste.....oare nu astepti si tu la fel ?
Nu este o regula in dragoste,nu trebuie sa fii in competitie cu el...decit cu tine insuti....
Si sa nu te rusinezi sa spui :" TE IUBESC ",chiar daca esti prima...sau primul....mereu este cineva si pe locul II...in dragoste nu conteaza decit sa fii sincer si sa spui ceea ce simti...
iust1011
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:45
eu am fost sincera si am zis cand am simtit...am spus "te iubesc" si inca mai spun aceste cuvinte,dar nu am primit decat un 'si eu"...el nu mi-a spus niciodata 'te iubesc"...
deiutza_20
Postat pe 24 Noiembrie 2008 22:26
...in dragoste ca in razboi nu exista granite sau/si limite!
nu conteaza cine spune primul te iubesc , conteaza mai mult ceea ce simti si ceea cepersoana de langa tine simte!
pana la varsta mea am spus TE IUBESC!...doar la 2 barbati, dar inainte ca sa spun asta i-am facut sa simta acest lucru!!!!
pentru mine nu conteaza vorba , conteaza fapta!:)
morenitta
Postat pe 7 Decembrie 2008 15:13
si eu am zis pana acum "te iubesc" la 2 barbati . .insa am ajuns sa nu-mi doresc sa mai aud..si nici nu voi mai spune pt ca ajungand sa simt sentimentele adevarate mi-am dat seama ca nu se pot exprima prin 2 cuvinte.poate nici printr-o mie.enjoy the silence
iubirea se poate citi dintr-o privire.
DeeaCatalina
Postat pe 7 Decembrie 2008 15:30
eu cred ca barbatilor le e cam frica sa spuuna "te iubesc". dovada actualul meu prieten. recunosc ca nici eu n-am spus-o pana acum nimanui pt ca n-am simtit, dar acum ca simt nu indraznesc sa spun de teama ca nu va reactiona cum vreau eu.
oana__
Postat pe 9 Decembrie 2008 09:30
[quote name=\'oana__\' date=\'2008-12-09 09:30:48\']eu cred ca barbatilor le e cam frica sa spuuna \"te iubesc\". dovada actualul meu prieten. recunosc ca nici eu n-am spus-o pana acum nimanui pt ca n-am simtit, dar acum ca simt nu indraznesc sa spun de teama ca nu va reactiona cum vreau eu.[/quote]
Nu le este frica!!! Eu(male) mi-am luat inima in dinti si am spus-o primul si am avut de castigat.NU prea conteaza cine o spune primul...mi-as fii dorit sa fie ea.......dar eu am spus asta primul pentru ca asta am simtit si simt.Eu cred ca in general fetele spun primele pt ca barbati sunt mai orgoliosi si nu vor sa se faca de .. . Daca ii oferi impulsul de care are nevoie El o sa fie cel care zice \'\'Te Iubesc Oana\'\'
CICI72
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:04
Dashteapta fata!Dragostea se dovedeste,nu se spune!

Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:17
mie mi s-a intamplat chiar azi. eu am spus si ea a raspuns la fel.chiar daca am 10 ani
kudika338379
Postat pe 10 Decembrie 2010 13:41
singuru' carui i-am spus cuvintele magice este sotul meu...pentru ca am simtit asta!
roz5blue6lila7
Postat pe 10 Decembrie 2010 13:48
De la: kudika338379, la data 2010-12-10 13:41:48mie mi s-a intamplat chiar azi. eu am spus si ea a raspuns la fel.chiar daca am 10 ani

10 ani de ce???
roz5blue6lila7
Postat pe 10 Decembrie 2010 13:48
De la: darknina, la data 2007-12-01 00:04:36n-am spus niciodata "te iubesc" unui barbat...din orgoliu, din ura pentru superficialitate, din teama...nu stiu
o sa spun..candva ..cand voi fi sigura de mine... de el...de noi. poate cred prea mult in ceea ce se vor cuvintele:reprezentarea fidela a realitatii. oricum...nothing lasts forever


ce viata mizerabila tre sa fi avut...imi pare sincer rau de tine. sa nu fi cunoscut niciodata o clipa in care sa ti dai drumul, traiesti intr o teama permanenta, de nesiguranta... poate nu e vina ta...
rockk
Postat pe 16 Ianuarie 2011 18:21
De la: rockk, la data 2011-01-16 18:21:25
De la: darknina, la data 2007-12-01 00:04:36nothing lasts forever


aiureli. asta cu nothing lasts forever, e citatul perfect al unei persoane lase.

lumina nu moare niciodata,
universul e ciclic

doua lucruri care raman vesnic , ba mai mult, renasc. cum indraznesti tu, in existenta ta efemera de 50-80 de ani sa nu speri la ceva ce sa reziste macar jumatate din viata ta.

lasitate.
rockk
Postat pe 16 Ianuarie 2011 18:23
I-am spus ca o iubesc iar ea nu a spus nimic. Da de inteles ,intradevar cam timid , ca tine la mine dar nu o arata aproape deloc. De o luna de cand i-am spus prima data acest lucru, astept sa-mi spuna acelasi lucru dar nu o spune deoarece cred ca nu ma iubeste .Avem 6 luni de cand suntem impreuna dar ma gandesc sa renunt, o iubesc , sunt langa ea cand are nevoie, ii ofer nenumarate dovezi ca o iubesc enorm dar degeaba.Ea este divortata cu un copil , poate ii este frica sa iubeasca , iar mie acum imi este frica ca va ajunge sa-mi spuna te iubesc doar dupa ce ma va pierde ,dar atunci va fi prea tarziu :(
kudika_998247
Postat pe 21 Decembrie 2015 14:18
De la: kudika_998247, la data 2015-12-21 14:18:06I-am spus ca o iubesc iar ea nu a spus nimic. Da de inteles ,intradevar cam timid , ca tine la mine dar nu o arata aproape deloc. De o luna de cand i-am spus prima data acest lucru, astept sa-mi spuna acelasi lucru dar nu o spune deoarece cred ca nu ma iubeste .Avem 6 luni de cand suntem impreuna dar ma gandesc sa renunt, o iubesc , sunt langa ea cand are nevoie, ii ofer nenumarate dovezi ca o iubesc enorm dar degeaba.Ea este divortata cu un copil , poate ii este frica sa iubeasca , iar mie acum imi este frica ca va ajunge sa-mi spuna te iubesc doar dupa ce ma va pierde ,dar atunci va fi prea tarziu :(


Uneori trebuie sa-ti ajuti destinul!
daca astepti ca lucrurile sa se intammple de la sine, uneori nu se intampla si dat fiind situatia ei, divortat cu un copilas al altuia, poate ste ami bie n sa vorbesti deschis cu ea, sa o intrebi sincer daca si ea te iubeste si vede un viitor cu tine.
Daca se eschiveaza si nu vrea sa raspunda, poate atunci este bine sa nu mai pierzi timpul si sa-ti vezi de drum.
Daca intr-adevar are sentimente pentru tine, iti va raspunde prompt si iti va confirma


kudika_11495
Postat pe 19 Ianuarie 2016 11:19
De la: kudika_998247, la data 2015-12-21 14:18:06I-am spus ca o iubesc iar ea nu a spus nimic. Da de inteles ,intradevar cam timid , ca tine la mine dar nu o arata aproape deloc. De o luna de cand i-am spus prima data acest lucru, astept sa-mi spuna acelasi lucru dar nu o spune deoarece cred ca nu ma iubeste .Avem 6 luni de cand suntem impreuna dar ma gandesc sa renunt, o iubesc , sunt langa ea cand are nevoie, ii ofer nenumarate dovezi ca o iubesc enorm dar degeaba.Ea este divortata cu un copil , poate ii este frica sa iubeasca , iar mie acum imi este frica ca va ajunge sa-mi spuna te iubesc doar dupa ce ma va pierde ,dar atunci va fi prea tarziu :(



Nu are cum sa iti spuna ca te iubeste, dupa doar sase luni de relatie!!!In plus de asta, dat fiind faptul ca atrecut prin trauma adusa de separraea de sot, a devenit retinuta in astfel de manifestari, este firesc sa se intample astfel, caci nu este usor sa treci printr-un divort!!!Daca grabesti lucrurile nu vei face decat sa inrautatesti situatia!!!Da, deocamdata, ii este teama sa se reindragosteasca, dar isi poate reconsidera sentimentele, daca vei avea rabdare cu ea si vei fi intelegator!!!
kudika_15804
Postat pe 19 Ianuarie 2016 11:48
Vad ca ai primit deja 2 raspunsuri diametral opuse, acum iti ramane tot tie greul sa te decizi

Raspunsul meu a fost dat din punctul meu strict de vedere, al unei femei hotarate, care stie ce vrea, careia nu-i place sa taraganeze lucrurile, sau se eschiveze, sau sa lase pe altii sa inteleaga ce vor. Nu-mi plac lucrurile nespuse si oamenii ascunsi sau care evita sa spuna lucrurilor pe nume.

Un om sincer, ar trebuii sa fie cinstit fata de partnerul lui/ei si sa-si decline intentia sau decizia, cel putin atunci cand este intrebat(a).

Sa nu uitam, aici nu vorbim de copii, aici vorbim de 2 adulti care nu sunt impreuna de 6 zile, ci de 6 luni.



kudika_11495
Postat pe 19 Ianuarie 2016 12:13
Valoarea celor doua cuvinte nu poate sa aiba o semnificatie prea mare fara alte dovezi clare .
Daca relatia evolueaza cele doua cuvinte vor fi spuse pentru ai aminti celuilalt ca te gandesti la el , mesajul fiind clar " sunt al tau si ma gandesc la tine " din acesta categorie fac parte cei cu un scop clar in aceasta viata ....
Nu toti suntem compatibili cu performanta si consider ca trebuie sa observam clar la inceputul relatiei daca avem scopuri comune , aka ... Unu se gandeste la dragoste iar celalalt avand multa treba , un mesaj pentru cel din urma , motivator ..

Alta semnificatie au cele doua cuvinte dupa o partida de amor , dupa ce va-ti tras de par muscat etc ...


editore
Postat pe 20 Ianuarie 2016 08:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai pot iubi 6 De la: kudyka_ta 12 Iulie 2010 02:07
BARBATI!!!!PAREREA VOASTRA CONTEAZA!!!! 86 De la: kudika074856 23 Noiembrie 2009 19:46
Diferenta de varsta.... 35 De la: hystria1 25 Iulie 2010 19:29
Femeie crestina , barbat musulman credeti ca este o problema? 52 De la: c807 18 Iunie 2010 22:47
Curiozitate de femeie ..... Ce isi doresc barbatii de Ziua Barbatului....? 54 De la: ocs 14 Mai 2011 12:06