Setari Cookie-uri

cine spune primul " te iubesc"

sunt sigura ca multe dintre voi v-ati aflat in situatia in care sa vreti sa spuneti "te iubesc" si dintr-un motiv sau altul...nu o puteti face. mie una imi sta pe limba...numai ca nu sunt sigura de raspunsul pe care o sa-l primesc. nu ca as avea vreo indoiala in ceea ce il priveste pe el, dar e o persoana sensibila dar si orgolioasa iar eu... sunt genul de om sarcastic...ironic...caruia mai greu te apuci sa-i spui dulcegarii fara teama de a primi vreo replica sarcastica sau ironica. nu o fac din rautate...am ajuns sa o fac din reflex...habar nu am. asa sunt eu. mi-e greu sa pastrez un moment romantic mult timp desi as vrea. relatia merge cat se poate de bine...dar as vrea totusi sa fim in stare sa ne spunem cuvintele astea magice. ce-mi sugerati? ce experiente ati avut voi?

Postat pe 30 Noiembrie 2007 12:27
n-am spus niciodata "te iubesc" unui barbat...din orgoliu, din ura pentru superficialitate, din teama...nu stiu
o sa spun..candva ..cand voi fi sigura de mine... de el...de noi. poate cred prea mult in ceea ce se vor cuvintele:reprezentarea fidela a realitatii. oricum...nothing lasts forever
darknina
Postat pe 1 Decembrie 2007 00:04
pay... mi-a zis cineva o data demuuuult ca astea 2 cuvinte nu prea au sens iesind din gura, asa sa le zici te iubesc , ceea ce are sens si conteaza e sa simti asta, iubirea asta, si sa primeasca si el sentimentul asta de la tine...nush...

Postat pe 2 Decembrie 2007 11:28
eu cred ca atunci cand iubesti cu adevarat vrei sa o spui..vrei sa o strigi...vrei sa-ti impartasesti fericirea cu toti.

Postat pe 3 Decembrie 2007 10:51
Sunt de acord cu Roxanik. Atunci cand iubesti cu adevarat iti vine sa strigi in gura mare, sa stie toata lumea si mai ales cel pe care il iubesti. Nu e nimic rau in a spune " te iubesc". Poti sa faci toate eforturile sa demonstrezi asta si totusi, persoana iubita sa nu astepte decat aceste 2 cuvinte de la tine... Cred ca nu trebuie pierduta nici o ocazie pentru a rosti aceste cuvinte. Sunt magice, atunci cand vin din inima...
lidiaolteanu
Postat pe 16 Decembrie 2007 22:03
Cred ca la noi la romani e ca o "rusine" chestia asta cu -te iubesc!-. Unii (barbati in general) o considera puerila (formularea) si atunci iti spun ca nu trebuie rostit ci simtit.. altii dimpotriva dau atat insemnatate incat nici cu clestele nu le poti scoate cele 2 cuvintele (decat in acel moment definitoriu..si de ei singuri ales) :)))
Personal am trait sa declar (o singura data in viata pana acum) din proprie initiativa un -te iubesc!- dar din pacate respectiva persoana nu era pregatita sa auda asta. Eram prea mici :)
Tot personal consider ca ar trebui sa putem spune mai des parintilor -voi stiti ca eu va iubeeesc muult!!- Ar trebui sa spunem liber partenerului -te iubesc "prostuulee"!!- :)
Si ar trebui sa spunem mai zambitoare in oglinda dimineata -ma iubesc pt tot ceea ce sunt si ceea ce vreau sa devin!- :)
karis
Postat pe 17 Decembrie 2007 14:32
as fi vrut sa aud si parerea barbatilor ...de cele mai multe ori ei sunt cei care au o problema la capitolul asta. dragii mei va invit la dezbateri:D

Postat pe 19 Decembrie 2007 14:02
Nu tot timpu....si femeile pot avea o problema cu asta...dar odata ce l-ai spus...e minunat...te simti de parca plutesti!!! Dar sa fie si adevarat, binenteles.
tomznot
Postat pe 5 Ianuarie 2008 14:31
Nu tot timpu....si femeile pot avea o problema cu asta...dar odata ce l-ai spus...e minunat...te simti de parca plutesti!!! Dar sa fie si adevarat, binenteles.
tomznot
Postat pe 5 Ianuarie 2008 14:31
Si mie mi-a ost greu sa spun Te iubesc,asa k a spus-o el primul:P De mult as fi vrut sa spun prima aceste cuvinte,dar am considerat ca el trebuie sa-si marturiseasca sentimentele fata de mine si apoi sa-i spun si eu.A fost frumos...AAA si in legatura cu romantisul...mi s-a intamplat si mie o chestie cam aiurea.Eram impreuna de putina vreme si intr-o seara a venit la intalnire cu un trandafir.Mie nu prea imi plac florile si de proasta ce am fost i-am zis;"Aaa...ce dragut din partea ta...Pacat ca mie nu-mi plac florile!"A fost aiurea si dupaia m-am simtit prost..N-aveam cum s-o mai dreg...Si de atunci nu s-a mai intamplat.Eu cred ca totul vine din suflet si daca celalat apreciaza ceea ce simti sau faci...totul este ok!
miha_ela
Postat pe 5 Ianuarie 2008 20:37
cam aceeasi situatie k si a mihaelei...el a spus-o primul si m-am simtit extraordinar cand am auzit-o!si mai ales k simteam asta inainte sa mi-o zica...stiu k o zice din suflet....inainte imi era si mie foarte aiurea sa pronunt cuvintele astea,poate pt k nu iubeam cu adevarat...insa acum simt k il iubesc cu toata fiinta mea si pot sa ii rostesc cuvintele in gura mare fara niciun pic de jena!
doryna_21
Postat pe 2 Februarie 2008 00:43
mi s-a intamplat sa aud 'te iubesc' si sa stau asa, si sa ma intreb oare eu ce ar trebui sa spun. ca nu simteam la fel. dar simteam, in acelasi timp, un fel de compasiune, de responsabilitate pentru barbatul care-si lasa inima in manutele mele si eu... nimic. mi s-a intamplat insa si invers. adica am zis eu prima 'te iubesc' si... si atat. nu mi s-a raspuns cu 'si eu'. dar n-a contat, desi in momentul acela mi-as fi scos inima din piept/as fi facut orice numai sa aflu ca ma iubeste si el. bine, intr-un final, mi-a spus ca ma iubeste. dar era 'tardiv de tarziu'! ca mie imi trecuse 'marea amoare'! si, de fapt, cred ca n-are nici o importanta cine spune primul 'te iubesc'. pentru mine, cel putin. sunt o fire extravertita, si, de regula, cam spun ce am de spus si mai ales ce simt. si daca eu simt ca il iubesc, de ce sa nu-i spun? asta sunt eu. poate ma iubeste si el, dar nu si-a dat seama inca, sau i-a fost teama sa-mi zica, sa nu-l ironizez. ca sunt si eu o persoana taaaaaaaaare ironica si sarcastica, uneori. si-atunci mai inspir si din astea. feelinguri din astea. ca, adica, daca o sa-mi spui ca ma iubesti, s-ar putea sa-ti rad in nas, ca, na, te-am sedus si, poate, te si abandonez, azi, maine, cine stie?

Postat pe 19 Februarie 2008 05:34
trebuie sa spun ca intre timp am spus "te iubesc". eu prima. si mi s-a raspuns imediat cu o avalansa de declaratii in frunte cu "si eu te iubesc". parca o simtea, vroia sa o spuna dar nu el primul. acum nu ne mai saturam sa o spunem.

Postat pe 19 Februarie 2008 12:33
inainte de a-ti citi ultimul comentariu,era sa te intreb: gandesti ca atunci cand iubesti cu adevarat trebuie sa-ti strigi in gura mare fericirea(comentariul tau din 3 decembrie)...si totusi nu poti s-o spui...atunci oare iubesti cu adevarat??...sau ti-e frica sa o recunosti,de teama de a nu-ti fi impartasita dragostea???.....dar acum vad ca ai trecut peste acest impas si e bine...pentru ca in iubire nu e o rusine sa-ti recunosti sentimentele...este chiar placut si-ti da o oarecare siguranta...te face mai fericit,mai vesel,mai relaxat,nu-i asa??....nu e suficient sa stii ca esti iubit ...trebuie sa si auzi,sa te si simti iubit...si,da...am remarcat ca esti cam sarcastica si cam ironica in comentariile tale...oare asta nu este masca ta datorata fricii de a nu fii ranita???....in orice situatie,nu numai in dragoste....pt ca eu cred ca un om capabil de a IUBI nu este sau nu ar trebui sa fie tot timpul asa....incearca,spre binele tau,si al celor pe care ii iubesti si ii pretuiesti,sa pastrezi aceste sentimente pentru cei care merita cu adevarat(ca sunt si de-astiaaa!!!)...pentru ca ai sa ajungi,in timp,sa pierzi ce ai mai drag,daca vei mai avea aceste "reflexe"....si nu merita....iti spun asta pentru ca si eu pot fi rea si sarcastica (uneori "de te ustura",cum se zice),dar numai cu cei care merita....desi am constatat ca indiferenta doare mai mult decat sarcasmul...asa ca ,in ultimul timp, mai bine nu le dau atentie si le urez de bine!!!...deci...sa fii fericita si iubita!!....succes...ciao

Postat pe 19 Februarie 2008 13:21
Ne este dat sa traim atat de putina fericire,sa invatam sa ne bucuram de ea. Atunci cand iubesti nu conteaza cine zice primul te iubesc ; cand ti se spune,nu te grabi,ia-ti un moment in care sa te scalzi in minunata senzatie care ti-l ofera si de-abea dupa aceea deschide ochii si zambeste-i cu privirea plina de iubire

-zborul secundei-
zara3blue
Postat pe 19 Februarie 2008 13:36
cand mi s-a spus primul ,,te iubesc" nu eram pregatita sa aud asta, insa simteam o apasare puternica pe piept care ma facea sa spun eu uneori aceste cuvinte, doar ca nu o faceam din orgoliu, din teama ca nu mi se va raspunde la fel...nu stiu...s-a intamplat intr-o seara cand ma ducea acasa de la discoteca, m-a oprit in loc , s-a uitat la mine si mi-a spus scurt...,,te iubesc".sincer m-am blocat, nu am putut decat sa-l imbratisez, iar el mi-a spus ca e in regula...nu trebuie sa zic nimic acum...asta mi-a demonstrat ca nu am castigat nimic cu orgoliul sau frica mea...de atunci am mai multa incredere de a spune ce simt, atunci cand o simt...

Postat pe 19 Februarie 2008 14:42
draga mea,
eu cred ca atunci cind se pronuntza aceste cuvinte magice, totul devine o confirmare. Problema e ca treptat vei auzi mai tot timpul aceste cuvinte si iti va parea extraordinar de familiar. Atunci cind nu spui, dar iti aretzi sentimentele fatza de el astfel incit sa fie o reciproca, cuvintele nu-si mai au sensul.Poate ca tu iti doresti sa auzi de la el sau sa ai curajul s-o faci. Cunvitele acestea vin pe "nepusa masa" si nu creeaza nicio spaima interioara.
Eu iti sugerez sa asculti putin la cei din jur, atunci cind se vb despre relatia voastra.Poate ca vei auzi de la altii ca tu sau el va iubiti. Ceilalti sunt un fel de oglinda a ceea ce se intimpla intre voi, chiar si cu "gura satului". Daca relatia voastra pare a fii pozitiva si pentru restul atunci n-ar trebui sa ai indoieli. Nu te lasa acuzata de cineva sau nu te acuza singura... lasa lucrurile sa decurga de la sine si intr-o buna zii ii vei spune ceea ce simti pentru el. Discutziile dintre parteneri despre planuri de viitor sau despre relatie in sine sunt mai mult decit necesare. Problemele ivite, din suishuri si coborishi trebuie rezolvate in doi la fel ca si fericirea. Ca tu crezi despre tine ca esti sarcastica si ironica , asta ar putea sa denote faptul ca ai putere si el respecta acest fapt, iar daca el nu iti spune nimic atunci inseamna ca e convins ca are sentimente puternice fatza de tine. Cine este cel(cea) care i-a deciziile importante?... Nu ma refeream, cine e cocoshul in casa!!
Timpul ne schimba mai pe toti. De exemplu am o prietena care se caracteriza singura, la fel ca tine, era foarte greu de vorbit cu ea pentru ca era extraordinar de incapatzinata si nu vroia in ruptul capului sa faca un copil. Povestea ei s-a schimbat dupa un divortz si un alt mariaj. Acum are o fetitza, ea s-a schimbat: e blinda, flexibila, mama iubareatza, se simte implinita si nu ii e frica sa rosteasca cuvinte magice pentru ca nu se indoieste de ea sau de familia ei........
Despre iubire putem vorbi un milion de ani. Daca o ai fii fericita si lasa-te cotropita de frumusetze.
Mult succes!
ursima11
Postat pe 19 Februarie 2008 14:53
Aceste"cuvinte magice"cum a zis Ursima11,chiar sunt magice...
Ca barbat,tot timpul mi-a fost frica sa le folosesc din diferite motive,dar principalul motiv a fost,ca nu simteam acest sentiment,sa iubesc...
Acum s-a intamplat,am folosit"aceste cuvinte magice"si m-am simtit usurat,m-am simtit in al 9-lea cer,mi-a fost frica de reactia ei...efectul acestor cuvinte depinde de sentimentele pe care le nutreste pentru tine,persoana de langa tine..
Parerea mea este:atunci cand simti ca vrei sa o faci,sa o faci,fara sa te gandesti la consecinte...nu lasa pe maine ce poti face azi...dar doar atunci cand simti cu adevarat...
mapamond
Postat pe 19 Februarie 2008 15:30
eu aveam aceeasi dilema pana saptamana trecuta...il iubeam si totusi imi era teama sa spun cele 2 cuvintele pt ca ma gandeam ca o sa dispara toata magia sau poate ca nu o sa aiba chiar reactia pe care mi-o doream...dar, in weekendul asta, el m-a intrebat ce simt pt el, asa ca mi-a fost mult mai usor sa-mi exprim sentimentele...de ce mi-a pus intrebarea asta? pt ca si el vroia sa-mi spuna te iubesc dar nu stia cum si cand ar fi momentul potrivit...acum s-a intamplat si ma simt mult mai happy :)
iddoll
Postat pe 25 Martie 2008 20:08
Nu cred ca este o regula ca barbatul sa spuna primul sau femeia.Important este sa o si simti cand o spui.Degeaba iti spune cel de langa tine TE IUBESC daca nu iti si arata.Sunt importante aceste doua cuvinte atunci cand iubesti pt. ca simti nevoia sa le spui si sa le auzi.

Postat pe 26 Martie 2008 10:27
Am o relatie de 11 luni, si inca nu am ajuns la declaratii de dragoste(recunisc,uneori simt nevoia sa ii spun),dar asta nu ne impiedica sa ne simtim bine...sa avem grija unul de celalalt....asa ca...nu stiu ca sa spun....
alone
Postat pe 26 Martie 2008 16:21
aaaaaaa......
si am uitat.....
acum cateva zile,am avut cu el o discutie pe tema asta....si raspunsul lui a fost:'ai prefera sa iti spun si sa nu fie adevarat....sau sa tac si sa iti demonstrez...?'
alone
Postat pe 26 Martie 2008 16:23
pai cand spui te iubesc te simpti dar de fapt iubirea se arata nu se spune prin fapte ajungi la concluzia ca te iubeste sau al iubesti asa ca unui barbat nu trebuie sa ai spui si sa-i arati iubirea prin fapte dar dak gasesti unul care habar nare ce anseamna iubirea mai bine o lasi balta hahahahahah eu una ami iubesc sotul si el pe mine eu i-am aratat prima cat de mult al iubesccccccccccc din tot sufletul mi-as da si viata pentru el ca asa e iubireaaaaaaaaaaa
oana_sabinutza19
Postat pe 26 Iunie 2008 19:06
e frum sa auzi un ''te iubesc'', d fiecare data cand nu te astepti...eu simteam asta si totusi,imi era teama sa o spun,necunoscandu-l indeajuns la vremea aceea. dupa o cearta zdravana, a venit si primul ''te iubesc'', spus d amandoi si pana ne-am despartit, mereu ne aratam unul altuia cat d mult ne iubeam, nu numai prin cuvinte, ca nu totul sta in cuvintele ''magice''.
redutza23
Postat pe 30 Iunie 2008 14:29
"te iubesc".....aceste doua cuvinte mi s-au spus pentru prima data in 22 de ani abia luna trecuta...e frumos, sa fugi prin ploaie sa incerci sa te ascunzi ca sa nu arati ca o curca plouata, si cand ajungi in masina, cu iubitul langa tine.....sa auzi ploaia batand furios, iar el dupa abia 3 luni de relatie sa iti zica , 'te iubesc, si nu am simtit asta niciodata pana acum!'.....gand la gand cu bucurie!! E bine sa stii ca cineva simte pentru tine exact aceleasi lucruri pe care le simti si tu, ca ii era frica sa ti le spuna la fel ca si tie dealtfel, ca ii se parea prea devreme dar totusi nu a mai rezistat pentru ca e purul adevar.
Cred k am fost norocoasa, si imi doresc sa fiu si in continuare!!
Noroc va doresc si voua!
micky_ai
Postat pe 11 Iulie 2008 11:47
Nu cred k barbatii nu fac ceva din frika...astea sunt scuze. Un barbat cand vrea ceva pur si simplu isi ia! Am mai auzit faze de genul: nu m-a cerut de nevasta de frika sa nu-l refuz, sau nu mi-a zis el primul ca ma iubeste de frika sa nu fie prea devreme pt relatie, nu m-a sunat pana acum de frica sa nu fie prea sacaitor etc bla-bla-bla...ma lasi? open your eyes, babe!
audrey
Postat pe 18 Iulie 2008 16:03
mie prima data mi-a spus el "te iubesc",iar eu i-am spus ca nu-i voi spune pana nu voi simtii cu adevarat si in momentul in care am facut-o a fost foarte placut surprins

Postat pe 25 August 2008 18:17
Eu am avut 2 relatii in care mi s-a spus "te iubesc" si am spus si eu la randul meu, pt ca asa credeam ca simt la momentul respectiv,poate ca asa credeau si ei ca simt.Dar au fost doar iluzii.Nu mai cred in cuvintele astea, nu mai vreau sa le aud, nu mai vreau sa le spun altuia.Nu poti incadra iubirea in astea doua cuvinte.Cel mai bine e sa ti se demonstreze, sa ii demonstrezi si tu, caci iubirea se simte prin fapte, si faptele spun de o mie de ori mai multe decat aceste doua cuvinte.
DeeaCatalina
Postat pe 28 August 2008 00:12
De la: karis, la data 2007-12-17 14:32:11Cred ca la noi la romani e ca o "rusine" chestia asta cu -te iubesc!-. Unii (barbati in general) o considera puerila (formularea) si atunci iti spun ca nu trebuie rostit ci simtit.. altii dimpotriva dau atat insemnatate incat nici cu clestele nu le poti scoate cele 2 cuvintele (decat in acel moment definitoriu..si de ei singuri ales) :)))
Personal am trait sa declar (o singura data in viata pana acum) din proprie initiativa un -te iubesc!- dar din pacate respectiva persoana nu era pregatita sa auda asta. Eram prea mici :)
Tot personal consider ca ar trebui sa putem spune mai des parintilor -voi stiti ca eu va iubeeesc muult!!- Ar trebui sa spunem liber partenerului -te iubesc "prostuulee"!!- :)
Si ar trebui sa spunem mai zambitoare in oglinda dimineata -ma iubesc pt tot ceea ce sunt si ceea ce vreau sa devin!- :)

Maaaaare adevar grait-ai.

Postat pe 28 August 2008 00:17
mai fetelor....eu i-am zis...dar am facut o gresala...nemernicul nu merita.
Deci, m-am ars odata, dar acum suflu si in iaurt...deci ...si sa moara ...nu o sa mai zic nimanui nimic...!!!
dk zice el e ok...dk nu...din partea mea(prima fiind) nu o sa zic!
Oricum sunt suparata pe berbati...am inceput sa-i cam desconsider.!
chery
Postat pe 16 Septembrie 2008 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii cind fac dragoste nu vad defectele partenerei ? 30 De la: citystella 26 Mai 2010 00:04
ce parere aveti de barbatii din zodia fecioarei?cum sunt intr-o relatie? 70 De la: sopterean 28 Ianuarie 2016 19:54
Iubire sau...distractie? 45 De la: kudika048217 16 Septembrie 2009 05:36
Rog pareri ! 8 De la: 21 Octombrie 2016 15:11
Sotul are fantezii ciudate 20 De la: 26 Mai 2014 07:27