Setari Cookie-uri

cum deschizi ochii unei femei??

cu greu poti sa deschizi ochii unei femei care se obisnuieste cu bataia;eu am avut o amica super de treaba,frumoasa de pici,care n-avea probleme cu banii,era absolut independenta si inteleigenta....dar avea un preten de tot rahatul...poti sa admiti cand vezi cazuri de genul k iubirea chiar e oarba rau!!!!
tipul o batea rau,o facea de rusine in public si mai era de parere ca toate se intampla din vina ei...degeaba incerci sa-i explici ca tipul nu-i pt ea ca si ca no sa se schimbe,tre sa-si deschida singura ochii(de obicei atunci cand e destul de tarziu,cand e batuta de intra in spital)eu una dupa o singura palma l-as bate si dupa l-as lasa fara sa ma gandesc prea mult.si daca cumva ar incerca sa ma loveasca mai rau,cred ca ar ramane fara mostenitori(CU SIGURANTA)nu stiu cum unele pot sa suporte asa ceva.oricum imi pare rau pt ele,cand sunt atatia tipi ,dc sa stai cu cineva care nu te merita si pe langa asta mai are si tupeul sa dea in tine?........
myselfana27
Postat pe 31 August 2008 17:59
Convinge-o ,prin orice mijloace,sa nu accepte nici un abuz fizic!Viata e prea scurta ca sa o imparti cu o bruta Aceste brute care se folosesc de puterea lor mult mai mare decit a femeilor si a copiilor,nu merita sa traiasca in comunitate.
agadana2
Postat pe 31 August 2008 18:00
Prima palma o iei mai greu. Urmatoarele vin insa de la sine...
ella70i
Postat pe 31 August 2008 20:02
Si eu am primit o palma de la fostul meu iubit ,si nu am renuntat la el pentru asta,am renuntat la el pentru ca se dadea la o prietena dea mea,pe fata.Si nu am mai putut supoata.Aceia a fost picatura,care a umplut paharul.Iar acum:
Ma-am schibat forte mult de nici nu ma mai recunoste atunci cand trec prin fata lui.Se uita la mine....zici ca a vazut masini straine Dar acum este prea tarziu .....Pentru EL .Asa ca fi sigura,ca nu va renunta la el pana in momentul,cand vand o va rani sentimental sau spihic,sau poate niciodata,daca il iubeste cu adevart ,ca atunci cand iubesti ierti si lucruriile inposibil de iertat pentru alti,tu iert
Te iei la cearta cu toata lumea pentru EL,chear si cu parinti,frati prieteni....ETC,numai,ca a spus ceva rau despre el sau alceva.
Dar ce simte pentru barbatul acela poate sa fie o opsesie sau o pasiune,asta depinde de cati ani este cu el si cat de bine il cunoaste.
Iar prinde bine o vacanta,departe de EL,sa se relaxeze si sa-si adune gandurile.
Spunei,ca are doua variante:
*Sa te iei dupa zicala:""Ca palmele se dau din DRAGOSTE""si sa ajunga,ca atunci,cand se va uita in oglinda,sa nu se mai recunoasca.
*Sau sa aleaga alta viata departe de EL....
Asta daca,are caracter puternic.....daca NU....
**
Ca nu este ca o usa daca nu vrei sa intre cinva sa o inchizi
Dar poate gandi rational,si atunci cand se va gandi la EL sa se gandeasca la toate lucrurile rele pe care lea facut,si nu la cele bune......
caty21
Postat pe 2 Septembrie 2008 15:30
pe barbat i-l cunosti dupa comportamentul manifestat fata de o femeie,cel care-si masoara forta cu a unei femei este un debil asa ca pt acestia este leac pe la spital nu trebuie sa se trateze cu suferinta ta pt ca acest medicament'suferinta'provoaca dependenta pt el,trebuie sa te trezesti nu se termina barbatii,vi singur pe lume,pleci singur asa ca hai sa fim femei puternice,destepte,frumoase chiar de unii nu vad si sa incercam sa-i lasam,oare noi chiar nu suntem constiente de fortele noastre,desi ma repet,hai sa fim puternice,se poate!trebuie intarcati prin a-i parasi,daca nu acum atunci cand,gena se va mosteni la nesfarsit,nu avem nevoie de asa ceva,daca nu noi atunci cine,trezirea suntem in 2008 si ar trebui sa revenim la matriarhat.
lb83_lex
Postat pe 3 Septembrie 2008 01:20
pana nu isi da seama singura nu ai ce face oricat incerci sa ii deschizi ochii. eu am o cunostinta care a stat 8 ani cu unul care o batea de a ajuns de nu stiu cate ori in spital .acum are altu de vreo 3 ani , care si acesta o bate dar nu asa tare si mai rar. am intrebat-o ca de ce nu il paraseste si a spus ca il iubeste si oricum daca sta un pic sa se gandeasca pe langa celalat asta e bun si ca oricum cu un "pampalau" nu ar sta ( sa inteleg ca , cu unu care o respecta ).asa ca ...
witcher
Postat pe 3 Septembrie 2008 12:38
daca este o persoana care se lasa usor influentata, atunci reusita este sigura, dar daca este invers atunci trebuie singura sa-si de-a seama chiar daca lucrul acesta necesita mult timp,pana la urma isi va da seama si va lua singura decizia.

Postat pe 3 Septembrie 2008 12:42
Nu ai cum sa o convingi. Daca ii vei spune ca ar fi bine sa-l paraseasca ,va crede ca tu ii vrei raul si tu esti dusmanul. Cel mai bine ar fi sa nu te implici ,iar in momentul in care va decide sa-l lase ,tu sa ii fi alaturi. Am pierdut prietene pentru ca m-am bagat in relatiile lor ,indiferent ca le aratam ca iubitii lor isi bat joc de ele in diferite feluri, chiar si prin bataie.
criss003
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:24
De la: elenuka, la data 2008-01-04 14:34:44De la o palma nicio femeie nu-si paraseste iubitul pentru ca este ferm convinsa ca a fost doar un episod care nu se va mai repeta. Iar daca este mai mult decat o palma, va pleca doar atunci cand ea va ajunge la limita superioara a suportabilitatii...pana atunci, nimeni si nimic nu o va convinge ca nu are ce cauta acolo...
din pacate draga elenuka ai dreptate.personal nu am facut niciodata asa ceva si cred ca este cel mai dureros lucru posibil in viata unei femei.nu ar trebui tratate cu bataia femeile.orice ele ar face ,oricet de rele ar fi este un abuz si cea mai mare josnicie , cea mai mare dovada de lipsa de caracter si neputinta din partea unui barbat.un barbat adevarat nu loveste cu palma.am in familie un asemenea caz in care sta sotia unchiului meu cu el de 20 de ani si suporta toate felurile posibile de maltratare,am incercat cu tptii sa o luam de langa elsa o mutam cu noi,sa-i oferim o casa unde sa locuiasca cu copii,am renegat acel nenorocit din familie,
dar nimic.se intoarce la el mereu si nu pot intelege de ce?????????
este o femeie muncitoare,credincioasa,care tine la casa si la copii extrem de mult dar nu vrea sa faca numic pentru a trai o viata decenta in liniste.cred ca din cauza batailor si a injosirii repetate a ajuns sa nu mai aibe ambitie si mandrie,a piwerdut respectul de sine si puterea de a lupta.sincer cred ca si sitemul legal este gresit.ar trebui in asemenea cazuri, acei barbati bagati la puscarie si fosrtat lucrurile sa fie rezolvate.din pacate in romania acest sistem este total ignorant si gresit.sunt prea multe femei abuzate si cu vietiile distruse si nu ia nimeni atitudine toti sunt ocupati cu alte prioritati.oricum voi urmari acest subiect si sper cacineva sa vina cu ceva idei folositoare si chir sper as aud de bine macar despre acest caz

Postat pe 4 Septembrie 2008 13:56
De la: mic_negru_si_urat2, la data 2008-09-04 13:56:55
De la: elenuka, la data 2008-01-04 14:34:44De la o palma nicio femeie nu-si paraseste iubitul pentru ca este ferm convinsa ca a fost doar un episod care nu se va mai repeta. Iar daca este mai mult decat o palma, va pleca doar atunci cand ea va ajunge la limita superioara a suportabilitatii...pana atunci, nimeni si nimic nu o va convinge ca nu are ce cauta acolo...
din pacate draga elenuka ai dreptate.personal nu am facut niciodata asa ceva si cred ca este cel mai dureros lucru posibil in viata unei femei.nu ar trebui tratate cu bataia femeile.orice ele ar face ,oricet de rele ar fi este un abuz si cea mai mare josnicie , cea mai mare dovada de lipsa de caracter si neputinta din partea unui barbat.un barbat adevarat nu loveste cu palma.am in familie un asemenea caz in care sta sotia unchiului meu cu el de 20 de ani si suporta toate felurile posibile de maltratare,am incercat cu tptii sa o luam de langa elsa o mutam cu noi,sa-i oferim o casa unde sa locuiasca cu copii,am renegat acel nenorocit din familie,
dar nimic.se intoarce la el mereu si nu pot intelege de ce?????????
este o femeie muncitoare,credincioasa,care tine la casa si la copii extrem de mult dar nu vrea sa faca numic pentru a trai o viata decenta in liniste.cred ca din cauza batailor si a injosirii repetate a ajuns sa nu mai aibe ambitie si mandrie,a piwerdut respectul de sine si puterea de a lupta.sincer cred ca si sitemul legal este gresit.ar trebui in asemenea cazuri, acei barbati bagati la puscarie si fosrtat lucrurile sa fie rezolvate.din pacate in romania acest sistem este total ignorant si gresit.sunt prea multe femei abuzate si cu vietiile distruse si nu ia nimeni atitudine toti sunt ocupati cu alte prioritati.oricum voi urmari acest subiect si sper cacineva sa vina cu ceva idei folositoare si chir sper as aud de bine macar despre acest caz



te cred,asemenea sentimnete de neputinta sunt grele de suportat,din cate stiu eu sunt destule organizatii non-guvernatmentale care sprijina femeile abuzate in familie...dar este mult mai greu pana convingi pe cineva sa primeasca ajutor specializat...
dydy88
Postat pe 4 Septembrie 2008 14:50
o palma am primit si eu de la fostul dar ...intr un fel nus daca chiar am meritat o pt ca eu am inceput si iam dat direct un pumn....aflasem ca are un copil cu fosta...apoi a fost palma dar pana nu m ia dat o ..nu m am trezit la realiate...acum nu mi pare rau ca l am lasat
ioanaalinav
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:04
De la: Only_me26, la data 2008-01-06 01:28:49elenuka nu am regretat ca i-am tras palma aia, din contra am simtit ca a fost putin comparabil cu cate mi-a facut el, multe dintre aceste lucruri le-am aflat la sfarsitul relatiei noastre.
Nu a meritat iubirea mea... din pacate mi-am dat seama prea tarziu de asta.


Only_me, vad ca impartasim aceasi semnatura. Mae West, eh!
Kathara
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:05
De la: elenuka, la data 2008-01-04 14:34:44De la o palma nicio femeie nu-si paraseste iubitul pentru ca este ferm convinsa ca a fost doar un episod care nu se va mai repeta. Iar daca este mai mult decat o palma, va pleca doar atunci cand ea va ajunge la limita superioara a suportabilitatii...pana atunci, nimeni si nimic nu o va convinge ca nu are ce cauta acolo...



Cu o palma incepe,urmeaza un pumn si tot asa...
Daca a facut-o odata,cine garanteaza ca nu se repeta?
Alexandra09
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:41
De la: mvlaura, la data 2008-01-04 00:57:40daca o prietena primeste o palma.... de la "iubitu" ei..., barbatul care ar trebui sa protejeze... cum ii deschzi ochii si ii spui sa se desparta de bruta..????
poate a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare... si imi poate da un sfat...

Cum sa-i deschizi tu ochii,daca nici palma brutei nu a trezit-o la realitate?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:53
De la: bestdevilinside, la data 2008-11-13 20:53:43
De la: mvlaura, la data 2008-01-04 00:57:40daca o prietena primeste o palma.... de la "iubitu" ei..., barbatul care ar trebui sa protejeze... cum ii deschzi ochii si ii spui sa se desparta de bruta..????
poate a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare... si imi poate da un sfat...

Cum sa-i deschizi tu ochii,daca nici palma brutei nu a trezit-o la realitate?

mai mult decit corect!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:56
nu este chiar atat de usor pe cat pare, mai ales dc el il iubeste, si sunt sg de asta, pt ca altfel l-ar fi parasit!din afara e usor de vorbit!eu am fost in situatia asta, am stat 4ani jum, la inceput a fost frumos nu neg asta, dar apoi a fost o perioada de cosmar, nu toata, as fi ipocrita sa zic asta, pt ca perioadele de crza erau urmate de niste perioade de vis, si at dadeam uitarii toate neplacerile!pe prietene le condamnam ca nu-l suportam, n-am facut decat sa ma inchid in mine si pur si simplu la un moment dat nu am mai suportat si am zis gata!cel mai important este sa nu condamnati persoana cu pricina si sa spuneti ca este o proasta ca sta, pt ca nimeni nu poate sti cu adev motivele,la mine au fost si amenintari si multe altele!ajutorul nu poate sta decat in cel moral, si multa bafta, scrie-mi poate mai vb, mi-ar placea sa stau de vb cu prietena ta, eu am reusit sa trec sg peste, sunt si o fire puternica, dar am fost si slaba, dc ai nevoie de ajutor lasa-mi mes, stiu ce inseamna si nu este usor te asigur!!
dienuca
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:09
De la: dienuca, la data 2008-11-13 21:09:03nu este chiar atat de usor pe cat pare, mai ales dc el il iubeste, si sunt sg de asta, pt ca altfel l-ar fi parasit!din afara e usor de vorbit!eu am fost in situatia asta, am stat 4ani jum, la inceput a fost frumos nu neg asta, dar apoi a fost o perioada de cosmar, nu toata, as fi ipocrita sa zic asta, pt ca perioadele de crza erau urmate de niste perioade de vis, si at dadeam uitarii toate neplacerile!pe prietene le condamnam ca nu-l suportam, n-am facut decat sa ma inchid in mine si pur si simplu la un moment dat nu am mai suportat si am zis gata!cel mai important este sa nu condamnati persoana cu pricina si sa spuneti ca este o proasta ca sta, pt ca nimeni nu poate sti cu adev motivele,la mine au fost si amenintari si multe altele!ajutorul nu poate sta decat in cel moral, si multa bafta, scrie-mi poate mai vb, mi-ar placea sa stau de vb cu prietena ta, eu am reusit sa trec sg peste, sunt si o fire puternica, dar am fost si slaba, dc ai nevoie de ajutor lasa-mi mes, stiu ce inseamna si nu este usor te asigur!!

perioade de vis...amenintari...ba condamn astfel de femei care accepta,din partea partenerului,violenta fizica!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:12
De la: mvlaura, la data 2008-01-04 00:57:40daca o prietena primeste o palma.... de la "iubitu" ei..., barbatul care ar trebui sa protejeze... cum ii deschzi ochii si ii spui sa se desparta de bruta..????
poate a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare... si imi poate da un sfat...



nu am trecut, nu vreau sa trec...problema vine din partea femeilor. Unele sunt prea slabe si le permit iubitilor, le este frica de decizia despartirii. acest lucru nu il poate schimba prietena femeii cu sfaturi etc...ea o tine pe a ei, ba ca nu a vrut, ba ca era nervos , si suporta ! sunt f putine femei care decid sa se desparta ! majoritatea tac si inghit in sec

Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:45
ai uitat georgia....si se vaita!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:48
Astfel de femei sunt niºte fraiere ºi chiar încep sã creadã cã sunt proaste, urâte ºi mai cum le jigneºte partenerul, pentru cã de fapt ãsta e scopul lui, de a le umili, în acest fel le scade stima de sine ºi au impresia cã nici nu meritã pe cineva care sã le trateze cu respect. Pãcat. Nimeni nu meritã aºa ceva. Toate aveþi dreptul la respect pentru cã nu sunteþi cu nimic mai prejos decât nici un bãrbat pe pe faþa pãmântului.
Sonyk
Postat pe 5 Februarie 2009 11:18
Povestea mea se afla in link-urile de mai jos!

http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-o-tanara-cu-picioarele-amputate-are-nevoie.html


http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-madalina-are-nevoie-de-ajutor-pentru-a.html
dragalaspui
Postat pe 5 Februarie 2009 15:23
Problema e ca nu prea ai ce face, in þara asta femeia nu e protejatã, nu existã legi care sã-i tempereze pe nemernicii ãºtia. Dacã te duci la Poliþie sã-i reclami, esti ridiculizatã chiar de poliþie. Suntem þara în care victima e întotdeauna de vinã, iar ei scapã pe motiv ca respectiva e "nebunã" sau "paranoica" chipurile ca si-a meritat bãtaia.. Asta e mentalitatea în Românica, dacã vine un strain, ramane ºocat de ceea ce se întâmpla aici. De asta suntem vazuþi aºa de "bine" în lume... Suntem o þarã de misogini, manelisti, criminali si violatori si asta pentru ca infractorii au mai multe drepturi decat victima...
Sonyk
Postat pe 6 Februarie 2009 09:25
ai mare dreptate la politie iti spune k e vina ta,mentalitatea e dezastroasa in romania si legile nu ajuta impotriva violentei domestice,e un dosar clasat si se trece mai departe evental pina victima devine cadavru.
lacrasar
Postat pe 18 Februarie 2009 12:49
prietena n-o sa te asculte pana nu-si da ea singura seama.
lacrasar
Postat pe 18 Februarie 2009 12:53
cam complicat sa deschizii ochii unei femei
yumy
Postat pe 18 Februarie 2009 12:56
De la: mvlaura, la data 2008-01-04 00:57:40daca o prietena primeste o palma.... de la "iubitu" ei..., barbatul care ar trebui sa protejeze... cum ii deschzi ochii si ii spui sa se desparta de bruta..????
poate a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare... si imi poate da un sfat...

depinde de context, depinde de la ce s-au luat si depinde si cat de tare a tras.......daca nu si-a folosit toata forta inseamna ca nu a vrut sa o raneasca.....adica si-a controlat furia.oricum, mie nu imi place violenta, daca cineva mi-ar da o palma , as fi in stare sa rup relatia.
mkdisk
Postat pe 9 Aprilie 2009 14:20
De la: mvlaura, la data 2008-01-04 00:57:40daca o prietena primeste o palma.... de la "iubitu" ei..., barbatul care ar trebui sa protejeze... cum ii deschzi ochii si ii spui sa se desparta de bruta..????
poate a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare... si imi poate da un sfat...


nu poti...daca incerci sa-i zici ceva o sa zica ca ai ceva cu ei 2 si o sa te indeparteze...
camelusha83
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:27
unele persoane isi merita soarta. a lasa sa iti fie calcata in picioare propria demnitate de catre cel care chipurile te iubeste sau sa te umilesti pentru el , sa suporti orice din partea lui mi se pare o dovada de prostie curata.
Cretzulica
Postat pe 1 Mai 2009 18:31
nu prea e usor sa ii deschizi ochii pentru ca daca tu ii zici sa se desparta de el ea o va lua cu totul altfel...trebuie singura sa isi dea seama de situatie
_dulcik_
Postat pe 1 Mai 2009 23:25
diana


parerea mea este sa o lasi sa vada singura langa ce fel de persoana sta ca pe urma zice ca vrei sai desparti sau cati place de prietenul ei ii dai odata un sfat si pe urma a sal ia ca atare bine daca nu ii spui sa faca ce crede ia ca este mai bine nu are rost sa va stricati prietenia pt un sfat
kudika010221
Postat pe 2 Mai 2009 15:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartire..)ajutor!!! 37 De la: kiss_my_ass 1 Noiembrie 2011 15:20
exista cineva din valcea 1 De la: Alexandru_Florin_Stefanescu_1 12 Octombrie 2015 10:49
cu inceput , fara sfarsit ! 4 De la: kudika421339 20 Octombrie 2011 07:38
bisexuala valcea 1 De la: Alexandru_Florin_Stefanescu_1 28 Octombrie 2016 10:34
Ce ar fi drept,corect si intelept sa fac? 24 De la: Pulbere-de-stele 7 Aprilie 2015 14:10