Setari Cookie-uri

despre prieteniile adevarate

am citit lucruri care m-au intristat.....dar sincera sa fiu cred ca inca odata imi dau seama ca eu sunt o norocoasa....am doua prietene(cu una din ele ma stiu din copilarie) care mi-au demonstrat nu doar odata ca ma pot baza pe ele ....sunt superbe...si sunt fericita ca am aceasta ocazie....este adevarat ca este foarte greu sa mentii o prietenie adevarata.....si eu am avut o prietena care s-a cuplat cu iubitul meu de atunci in fata ochilor mei.....dar asta este istorie.....nu am fost dezamagita niciodata de cele doua prietene pe care le am.....sper ca toata lumea sa isi gaseasca o prietenie reala si cine deja are sa o poata mentine....va pup si curaj!
LuckyMe
Postat pe 30 August 2008 20:27
miha_ela, ma gandesc ca poate voi ati fost prietene de mici si atunci e normal ca oamenii sa se schimbe, sa fie cu totul alte persoane la maturitate decat au fost in copilarie. Mie-mi pare ca prietena ta tinea pe cineva ascuns in ea care de-abia astepta ocazia sa se faca cunoscut. Nu stiu daca are sens pt tine ce zic, dar poate asa a considerat ea ca e bine sa se poarte in situatia respectiva si nu dispunea de maturitatea necesara si/sau de increderea in sine ca sa accepte critica. Tu ne poti lamuri mai bine.

Postat pe 1 Septembrie 2008 07:13
si eu am avut o prietena foarte buna asta pana in momentul in care m-a tradat si a inceput sa se uite dupa iubitul meu...si ea s-a schimbat foarte mult....mereu batea apropouri la adresa mea...si mereu ma ironiza..de cand si-a facut noi prietene pe mine nici nu ma mai baga in seama..tot ce-i spuneam ei aflau si alea...si nu numai, dupa ce am intrebat-o daca simte ceva pt iubitul meu a inceput sa ma jigneasca foarte tare si sa tipe,asta ca peste cateva zile sa aflu ca toate secretele mele erau facut publice inclusiv iubitului meu..tipele astea nu merita nimic...acum ma cauta sa-mi explice...nu mai vreau sa o vad niciodata...ea nu a facut decat sa-mi demonstreze ca a vrut sa ma desparta de iubitul meu,ca altfel nu-mi explic de ce mi-a spus toate secretele...s-a simtit vinovata...asa ca draga mea,nu-ti mai bate capul..si nici nu mai incerca sa vb cu ea...am incercat si eu..dar degeaba..nu mai are rost

Postat pe 24 Septembrie 2008 12:06
am avut o revelatie acum cateva luni:))
mi-am dat seama ca noi nu cautam PRIETEN ADEVARAT ci PRIETEN PERFECT.
eu zic ca e o diferenta. nimeni nu s-a nascut sa fie prietenul cuiva, ca sa spun asa..
trb sa avem pretentii ... normale de la cei pe care-i consideram prieteni si ...vor aparea!
eu pot spune ca am prieteni ...cand am o problema, ma ajuta, sunt alaturi de mine, insa nu le pot cere sa faca lucruri pe care eu nu le-as face.
unele lucruri vin inaintea prieteniei uneori.
morticia_adams
Postat pe 27 Septembrie 2008 14:06
De la: , la data 2008-03-13 17:56:59PRIMA MEA " PRIETENA ADEVARATA" PE CARE AM IUBIT-O CA PE O SORA A SFARSIT PRIN A SE CULCA CU PRIETENUL MEU


Tot mai multe povesti de genul acesta aud in ultima perioada...
c0r1nu7z4
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:26
De la: miha_ela, la data 2008-01-05 21:33:09...Nu inteleg unde s-a dus omul acela minunat care imi dadea sfaturi,care ma ajuta si ma intelegea,pe care il iubeam atat de mult...Acum nu ne mai vorbim,caci s-au spus cuvinte grele care si acum ma dor...Nu voi intelege niciodata ce-l determina pe un om sa se schimbe atat de mult...poate ma ajutati voi...

poate ar trebui sa incerci sa te analizezi si sa te intelegi pe tine insati, mai intii - vorbesti despre un om care "te ajuta, te intelegea", iti oferea ceea ce doreai/ dar esti sigura ca si tu te comportai la fel fata de ea?/ sau poate a aparut un moment in care deja ii cereai prea mult, iar omul despre care vorbrsti nu a mai putut sa iti ofere ceea ce aveai tu nevoie?
intr-o prietenie este nevoie de reciprocitate/ sa ai capacitatea de a oferi si cere in egala masura...cind echilibrul se strica, relatia este compromisa
incearca sa raspunzi sincer - ce te doare mai mult, acum?/ ca nu ii mai poti fi alaturi, nu o poti mingiia cu un sfat, un zimbet, cu prezenta si farmecul tau - sau faptul ca tu nu mai primesti din partea ei ceea ce aveai nevoie?
a respecta momentele in care prietenii "se retrag in cochilia lor" este uneori dificil, intr-adevar, dar daca ii iubim cu adevarat trebuie sa le respectam dorintele/ este un exercitiu de "maturitate"...extrem de dureros, dar inevitabil daca ai gestionat gresit relatia...

Postat pe 18 Octombrie 2008 18:34
eu am avut unele dezamagiri in leg cu prietenele...am avut o prietena foarte buna in liceu, mergeam peste tot impreuna, eram ca 2 surori.totul s-a terminat cand eu am reusit la admitere la facultate si ea nu.ok, am inteles ca nu i-a picat bine, dar eu nu aveam nici o vina!mai ales ca eu nu am zis niciodata nimic ca sa o ranesc!si putea sa incerce in anul urmator, asta nu era un motiv.am avut parte de cea mai neagra invidie si rautate din cate pot exista!NICI ACUM NU M-A IERTAT!
mkdisk
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:11
Imi place tare mult cum gandesti. La mine este cam aceeasi problema cu amicele mele. Nu pot spune ca am o prietena adevarata, desi mi-as dori tare mult una, asa ca tine: cu mult bun simt si in nici iun caz increzuta.
cor
Postat pe 11 Februarie 2009 17:00
De la: cor, la data 2009-02-11 17:00:30Imi place tare mult cum gandesti. La mine este cam aceeasi problema cu amicele mele. Nu pot spune ca am o prietena adevarata, desi mi-as dori tare mult una, asa ca tine: cu mult bun simt si in nici iun caz increzuta.


pentru anissia
cor
Postat pe 11 Februarie 2009 17:02
Prietena mea cea mai buna mi-am facuto cam acum 8 ani de zile,am trecut prin multe impreuna, cand tata a decedat si circumstantele au fost de asa natura incat eram SINGURA in oras, m-a luat in sanul familiei ei 3 luni de zile, m-am simtit de a casei, ocrotita si iubita, nu cred ca m-ar trada vreodata, cu siguranta nici eu pe ea, e casatorita si plecata de 3 ani de zile, am si un nepotel de la ea, parca de fiecare data prietenia noastra e mai puternica, desi timpul meu nu prea imi permite sa vorbim la telefon mult, sau sa-i scriu e-mailuri in care sa-i povestesc cum obisnuim, ma intelege, si stie ca o iubesc la fel de mult, poate chiar mai mult.

Pentru Gongutza mea, te iubesc puiule mult, si intodeauna vei avea o casa aici langa mine!
ctwmn
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:41
Prietenia adevarata exista numai cand esti copil atat:D Cand deja cresti si incepi sa ai propriile pareri, si propriul caracter, ca doar na suntem unici in felul nostru, nu mai exista acea prietenie pura, adevarata pentru ca apare invidia, gelozia, dorinta de a fi mai presus de oricine si orice, etc etc etc
iuyka
Postat pe 24 Aprilie 2009 23:21
O prietenie adevarata dureaza o viata...Daca nu e adevarata se duce...dar intotdeauna trebuie sa avem incredere ca ea exista undeva...Nu putem trai singuri...avem intotdeauna nevoie de prieteni...
camelusha83
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:48
trebuie sa si ierti ...dar sa nu uiti si daca chiar e o prietena adevarata o sa incerce sa iti recastige increderea ...
roz5blue6lila7
Postat pe 10 Mai 2009 21:37
si eu am avut o prietena f buna,pot sa zic cea mai buna,imparteam tot,pana cand ea sa schimbat in urma unei relatii cu un baiat supoer de treaba ,dar care statea in austriasi venea destul de des si cu foarte multe cadouri pt ea
asta a facuto sa se schimbe emorm
banii
cred eu
si stilul ei de viata
odata cand am fost p la ea,intre timp sia mai facut niste prietene cu care eu nu ma intelegeam atat de bine,si ea tinea cura de slabire.manca nush c paine cu nush c unt special d la prietenul ei
si dintro data imi spune :mananca fraiero ca asa ceva nai sa mai mananci ca sunt din austria
pur si simplu am ramas masca
de parca vai doamne
ea acum nu mai e cu acel baiat
si el sia dat seama ca ea sa schimbt
se mai intampla
eu si acum mai vb cu ea
dar nu mai e cea mai buna prietena
am o cea mai buna prietena,dar nu ne petrecem foarte mult timp impreuna
dar cand nil petrecem e fff bine
ea nu ma dezamagit niciodata
iony_roxxy
Postat pe 10 Mai 2009 21:40
eu la fel am patit..de ani de zile ne plangeam una alteia ,ieseam peste tot impreua,faceam totul impreuna...pana cand eu am plecat din tara..am mai tinut legatura prin tel prin mess dar eu dea simteam ca ceva nu mai e...la intoarcere,mi-am dat seama ca cea care fusese candva ca sora mea nu mai exista...nici eu nu inteleg schimbarea ei la fel ca si in cazul tau eu cred ca invidia este cea care isi spune cuvantul....mai ales ca eu acum de curand m.am si casatorit.cred ca asta poate fi unul intre motive nu stiu,dar oricum incredere asa mare nu o sa mai am in nimeni decat in barbatul meu.
aliona_larisa
Postat pe 11 Mai 2009 15:14
nu exista prieteni adevarate sint pentru un timp dar dupa aia dispare vine ura
muhamed_suliman
Postat pe 13 Mai 2009 09:54
De la: cor, la data 2009-02-11 17:02:18
De la: cor, la data 2009-02-11 17:00:30Imi place tare mult cum gandesti. La mine este cam aceeasi problema cu amicele mele. Nu pot spune ca am o prietena adevarata, desi mi-as dori tare mult una, asa ca tine: cu mult bun simt si in nici iun caz increzuta.


pentru anissia


merci mult draga mea!
Anissia27
Postat pe 13 Mai 2009 22:57
Ma intreb ce inseamna la voi, "Prietenie adevarata" ..., cumva asta cu a nu-ti vb prietenul de rau?! Intreb pentru ca vad frecvent treaba asta pe forum-uri.
Cassey
Postat pe 19 Mai 2009 10:49
ooo daaaaa..... cheisi, trust me, esti ultima persoana de la care vreau sa aud sfaturi despre prietenie... sau despre orice altceva!
Anissia27
Postat pe 20 Mai 2009 01:49
miri 81, am vazut ca mesajul tau e vechi, dar e interesant si cred ca toate trecem la un moment dat prin asa ceva, din pacate de cele mai multe ori prieteniile astea nu duc decat la suferinta, am patito si eu... totusi cum sa- finalizat relatia ta? ai reusit sa devii iubita lui? ati ramas macar amici, mai comunicati? in cazul meu nu am reusit oricat de mult am incercat si asta doare, seamana mult cazul tau cu al meu, si vroiam sa vad si eu ce sanse am... sa ai parte de tot ce-ti doresti!
black_butterfly
Postat pe 12 August 2010 07:58
o prietenie adevarata se intretine greu ! dar daca e sa fie adevarata atunci tine toata viata cred eu ! oamenii se schimba in general cind dau d ebani, cind au o functie superiora, cind au un necaz mare d etot pe car enu vor s ail impartaseasca cu nimeni si s einchid in ei!
negrul_de_serviciu
Postat pe 14 August 2010 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfaturi competente 21 De la: stem_29 9 Noiembrie 2010 23:20
Concubinaj: da/nu? 37 De la: Marcel35 5 Aprilie 2012 18:19
suflet pereche.... 33 De la: sheeva 20 Mai 2009 19:46
Criza Financiara! 28 De la: ccKitty 28 Martie 2009 19:56
bisexuala valcea 1 De la: Alexandru_Florin_Stefanescu_1 28 Octombrie 2016 10:34