Setari Cookie-uri

prietenie intre fosti iubiti

Buna ziua tuturor! LA MULTI ANI! As vrea si eu un raspuns la intrebarea care ma framanta si anume, daca poate exista exista o prietenie sincera, fara resentimente intre 2 fosti iubiti? Multumesc. O zi buna! Va pup.
luciamanta
Postat pe 11 Ianuarie 2008 10:46
Da poate exista,insa doar dupa ce sentimentele de iubire,dezamagire,etc. au trecut, si asta dupa o perioada buna de timp.
emyia
Postat pe 11 Ianuarie 2008 11:08
Eu nu cred. Nu as putea sa fiu prietena sau amica cu un fost iubit. Recunosc, unul dintre ei ma suna in fiecare an sa-mi spuna la multi ani chiar si dupa 5 ani de la despartire dar nu vad de ce as reulua o relatie de prietenie. Barbatii nu se comporta la fel cu toate femeile din viata lor. Dar daca ,de exemplu, aveti acelasi loc de munca, da, puteti ramane amici.

Postat pe 11 Ianuarie 2008 12:16
Eu acum sunt prietena cu prima mea iubire , cu care am stat 2 ani...dar asta dupa ce a trecut un an d zile , l`am uitat , am intalnit pe altcineva ...si asta pt ca el m`a iubit sincer , chiar daca am mai avut si probleme in relatie. Cred ca dak ar fi fost vreunul care nu ar fi avut sentimente pt mine , sau o relatie asa mai scurta nu i`as fi putut deveni prietena. Oricum...abia cand nu mai sunt sentimente deloc poti fi prietena cu un fost iubit...si totusi nici chiar o prietenie extrem de puternica...Uneori poate k e ca in reclama cu Sprite , nush ce sa zic :)) unde a fost foc...cred k ramane fum intotdeauna.......
Kittynelle
Postat pe 11 Ianuarie 2008 14:52
Nu exista prietenie cu un fost iubit,nu exista despartire amiabila fara resentimente,fara triste amintiri.Daca va intelegeati erati impreuna,daca simti nevoia sa mai vorbesti cu fostul iubit inseamna ca mai aveti lucruri nelamurite atat.
marilu60
Postat pe 11 Ianuarie 2008 22:11
Depinde de iubit....unii stiu sa ramana in relatii bune cu o fosta si stiu sa o respecte si sa ii respecte deciziile iar altii raman asa-zisi "amici" gandindu-se ca poate se mai capata cu cate o noapte de amor uneori, cand se vor plictisi si ei:P....sau cum zicea cineva (tot un barbat): un tip nu va renunta niciodata in proportie de 100% la o femeie....exceptii am vazut putine la viata mea
SHALIMAR
Postat pe 19 Ianuarie 2008 20:33
Depinde...eu zic k nu prea..sunt f. putine cazuti in care amandoi se despart de buna voie pt k isi dau seama k nu mai are rost si raman prieteni....eu am ramas in relatii bune cu toti...dar nu se poate numi prietenie...pe fostul meu prieten il consider cel mai bun prieten si confesor si frate si tot, pt k sentimentele de iubire de pereche s-au dus..in schimb la el nu...asha k din ambele parti nu exista prietenie...nu pot ramane prietena cu el pt k ii fac mai mult rau si mai bine il las sa ma uite....deci...nu prea chiar ffff putine cazuri in care sentimentul de prietenie sa vina de la amandoi.
iulia12
Postat pe 22 Ianuarie 2008 11:09
Nu prea cred ca exista prietenie dupa o relatie rupta...e imposibil ca unul sa nu sufere,sa nu fie jignit,cum de altfel nu exista prietenie intre o femeie si un barbat.Am avut in liceu "o prietena"(baiat) care dupa 4 ani s-a dovedit a ma iubi in sufletul lui , deci dupa parerea mea nu exista prietenie intre 2 persoane de sex opus fara nici un fel de interes.
butterflylili
Postat pe 22 Ianuarie 2008 11:55
constat, cu surprindere si bucurie, ca, din nou, ca, na, mi s-a mai intamplat si-n alte cazuri, sunt fericita exceptie de la regula. adica eu chiar sunt foarte buna prietena cu aproape toti 'fostii' mei iubiti. singurii cu care n-am ajuns aici sunt fostul sot, cu care inca ne mai judecam pe bunuri mobile si imobile si, culmea, si pe kaine, greu de crezut, nu?, si un 'fost' iubit de-al meu, de care m-am indragostit dupa divort, dar care nu locuieste in tara. in rest, pe bune ca sunt printre prietenii mei cei mai buni... si nu-mi pare rau, ci dimpotriva... ca sa fiu sincera pana la capt, trebuie sa recunosc ca, desi majoritatea 'fostilor' se afla angajata in diverse tipuri de relatii, institutionalizate sau nu, cam toti ar vrea/mi-au si propus, unii, sa fiu amanta lor. dar, depasind de mult faza asta cu categoricul, din partea mea, nu, mersi, am ramasa buni prieteni...si e chiar grozav!!!

Postat pe 13 Februarie 2008 20:17
si eu cred ca 2 fosti iubiti pot ramane prieteni, chiar buni prieteni, de ce nu? dupa ce treci prin atatea impreuna, ramane respectul pt celalalt...chiar as recomanda acest lucru...pe de alta parte, barbat fiind, si unul care te cunoaste destul de bine, daca ai nevoie de un sfat masculin, il suni repede si il intrebi ce parere are... pe mine m-a ajutat de multe ori...
iddoll
Postat pe 13 Martie 2008 00:26
depinde de circumstantele in care s-a terminat relatia. da, poate exista prietenie intre fosti iubiti.eu am un fost iubit care e plecat din tara si care ma suna de sarbatori, de ziua mea si cu care pot vb cand ma mai apuca cate o criza existentiala. e adevarat ca ne vedem foarte rar dar vb la telefon de cateva ori pe luna.

Postat pe 13 Martie 2008 11:11
Eu unul consider ca se poate, avand in vedere ca am ramas in relatii de prietenie cu aproape toate fostele mele prietene. Nu, nu am devenit gay intre timp, ci doar am ramas in relatii destul de bune. Cateva din ele chiar au incercat sa ma combine cu prietene de-ale ( prietene bune, nu amice pe care nu le suportau si le doreau raul :P). Acest lucru cred ca se datoreaza cred, faptului, ca am stiut sa ma despart de ele in mod civilizat. Desi cate o data, se pot reaprarinde cateva reminiscente ale trecutului, eu zic ca atata timp cat exista respect si intelegere, orice e posibil. Stiti cum e "Gunoiul uneia/unuia poate fii comoara altuia/alteia" deci de ce sa va urati de moarte daca voi nu mai puteti fii impreuna ca iubiti?!? Voie buna!
smecta
Postat pe 28 Iunie 2008 18:30
Mai oameni buni...voi nu va referiti la prietenie intre ...fosti iubiti?
Pai la cati am avut..... sper sa nu devina prieteni...Sincer ... sa-i vad inpreuna la o bere ...as muri de invidie:)))))
Auzi domne,prieteni intre fosti iubiti????? ....eu prefer sa-i vad...DUSMANI......
OCTAIA
Postat pe 29 Iunie 2008 17:26
depinde de persoane ...dar cred k poate sa existe relatii de prietenie cu fostii iubiti, chiar dak nu imediat dupa despartire.....poate k ajungi sa descoperi un prieten adevarat in el....eu, de exemplu, am ramas prietena cu fosti iubiti, cu unii mai putin apropiata , cu unii f apropiata si am descoperit in ei niste prieteni adevarati :)

am invatat k in viata totul e trecator si k nu trebuie sa te uiti in trecut ...iar dak ai avut alaturi o pers multi ani, indiferent de cate s-au intamplat intre voi, trebuie sa-i lasi loc macar de un salut....
alexy3143
Postat pe 2 Iulie 2008 15:19
:)
alexy3143
Postat pe 2 Iulie 2008 15:24
Nu va exista nicidata o prietenie in adevaratul sens al cuvantului intre 2 fosti iubiti. Fie din partea unuia cat si a celuilalt. Chiar daca se sustine asta din partea amandurora, undeva......in adancul sufletului, va exista intotdeauna intrebarea : Dar cu ar fi fost daca....?
MH21TTN
Postat pe 6 Iulie 2008 13:50
Fiecare relatie serioasa cu cineva... te schimba. Te cunosti mai bine, intelegi mai bine ceea ce-ti doresti si ceea ce nu-ti place, descoperi o noua fateta a sufletului tau... Daca toate acestea se intampla si mai ales daca exista RESPECT intre tine si ex-ul respectiv, nu vad care ar fi problema sa ramai prieten cu acea persoana. Nu inteleg de ce trebuie neaparat sa arunci la cosul de gunoi al istoriei o parte din viata ta. Pe de alta parte daca cei doi s-au despartit intr-un mod mai putin ortodox (agresiune verbala sau alte aberatii de acest gen) e clar ca nu se mai pune problema la modul acesta. Daca se ajunge la acest nivel... se merita sa faci orice sa uiti cat mai repede acea persoana.

Postat pe 8 Iulie 2008 07:04
depinde in ce maniera s-a terminat fosta relatie..si de cat de dezamagit a fost cel 'parasit'.daka nu au iesit scantei atunci e posibil sa existe o relatie normala de prietenie.
razz
Postat pe 8 Iulie 2008 18:27
era vorba daca exista prietenie intre 2 fosti iubiti a unei femei.(intre actualul si fostul sa spunem) E asa greu de priceput? Si depinde de respectivul fostul. Daca mai poarta resentimente. Cunosc si cazuri fericite in care cel mai bun prieten al lui s-a combinat cu prietena lui si au ramas aceeasi buni prieteni. Nimeni nu a avut de suferit
irinaprisecaru
Postat pe 10 Iulie 2008 22:16
EEE...... uite ca aici ai cam dat cu bata-n balta.
Toata lumea a inteles ceva, numai tu te-ai gasit sa scrii continuarea la denumirea topicului ca sa schimbe intelesul.
Chiar nu mai inteleg nimic acum. Oare asta ar vrea sa spuna topicul?
Daca da, as ruga ca in continuare sa se scrie mai explicit.
MH21TTN
Postat pe 10 Iulie 2008 23:47
"daca poate exista o prietenie sincera, fara resentimente intre 2 fosti iubiti?"

Mai postez o data, ca poate nu a vazut ochiu' tau bine, sau citesti printre randuri.

Ce resentimente ar putea fi intre 2 barbati, daca e s-o iei cum zici tu?

Off, fomeile astea...........

Cred ca ma voi muta si eu curand in harem, ca ma cam inebunesc de creieri topicurile care le vad pe aici, nu de alta, dar presimt ca in viitorul apropiat voi fi banata. (nu vorbesc de topicul asta).
MH21TTN
Postat pe 10 Iulie 2008 23:52
nu cred deloc intr-o prietenie intre fosti iubitzi ..pentru k nu cred intr-o prietenie sincera nici intre o fata si un baiat ..intr'un moment sau altul unul dintre cei doi arata un alfel de interes ..nush putetzi sa nu fitzi de acord cu mine ...dar din propria experienta asta e parerea mea
Rozzy21
Postat pe 11 Iulie 2008 16:23
eu cred k e posibil s ramana prietenie intre ei...mai ales daca au fost buni prieteni inainte de a fi si iubiti.sau dimpotriva, e posibil ca nici macar prietenia de dinainte sa nu mai ramana.e posibil ca dupa ce se despart sa se inteleaga mult mai bine sau poate nu....sa se tachineze si sa se intepe unul p altul de cate ori se inatlnesc.sau chiar sa nu-si mai vb deloc.sunt tot felul de scanarii care se pot scrie pe baza prieteniei dintre 2 fosti iubiti.depinde de cuma fost relatia, de cum au fost ambii parteneri.oricum ar fi, insa, un lucru este sigur si sunt de acord cu cei d mai sus: nu va putea exista o prietenie sincera atata tp cat unul sau amandoi prtenerii mai au resenteimente...sau orice alta urma de sentiment fata de celalalt.atunci cand toate vor disparea si fiecare va avea viata lui...da...e posibil sa poata fi prieteni buni.eu de exemplu m inteleg extraordinar de bine cu fostul prieten, iesim impreuna din cand in cand, mai vb la tel, ne povestim unul altuia c am mai facut.dar asta s-a intamplat abia dupa ce eu am putut s trec peste deceptia p care am suferit-o din cauza lui, pentru ca am fost foarte buni prieteni ani de zile..si relatia noastra, chiar daca nu s-a treminat foarte frumos, nu trebuia sa strice tot ce fusese in trecut intre noi ca simpli prieteni :)
dreamingofhappines
Postat pe 11 Iulie 2008 18:31
eu la 14 ani am avut primul prieten am stat doar o luna impreuna dar pot sa zik k a fost mai special decat primul iubit cu el am trait cele mai intense emotii ...sarutam pt prima data shi pur si simplu nu pot sa-l uit,,,si se pare k niki el pe mn pt ca el a facut primul pas in a ramane prieteni ...shi de 4 ani nu suntem amici suntem prieteni fffff buni suntem k 2 frati ...ne intelegem ff bn si ne ajutam si ne sprijinim in tot ce facem si daca noi am putu cred k pot si altii
iubarici
Postat pe 13 Iulie 2008 21:43
si daca el e prietenul meu e prieten si cu iubitul meu iar eu ku iubita lui
iubarici
Postat pe 13 Iulie 2008 21:44
Napoleon spunea"de la extaz pana la agonie nu-i decat un pas".Asa si de la iubire la ura. Daca l-ai iubit mult,despartirea te doare. Vei ajunge sa-l urasti,vei ajunge sa nu-l mai vrei in viata ta deloc. Cum puterti fi prieteni?Asta doar daca nu speri in reluarea relatiei. Nu cred ca se poate.Tot timpul iti vei aminti de suferinta avuta.Eu una sunt genul:totul sau nimic.Asa ca adio,iubite!
ana_lili36
Postat pe 15 Iulie 2008 11:33
De la: OCTAIA, la data 2008-06-29 17:26:49 Mai oameni buni...voi nu va referiti la prietenie intre ...fosti iubiti?
Pai la cati am avut..... sper sa nu devina prieteni...Sincer ... sa-i vad inpreuna la o bere ...as muri de invidie:)))))
Auzi domne,prieteni intre fosti iubiti????? ....eu prefer sa-i vad...DUSMANI......


Hai sa-ti dau motiv de ras : eu am 4 fosti prieteni carora le-am facut cunostiinta intre ei si merg impreuna la bere !

Actualul cu fostul de acum 5 ani merg in fiecare saptamana la fotbal , cel de acum 7 ani vine sa vada meciul impreuna cu actualul la mine acasa iar fostul de acum 3 ani este bodiguard-ul tuturor desi niciunul dintre ei nu ar avea nevoie dar e cel mai bine facut (195 cm + 110 kg ) dintre toti si asa a capatat porecla de bodyguard !

Cand ai o relatie cu cineva si ajungeti amandoi la concluzia ca e cazul sa se puna punct relatiei sentimentale dar nu vrei sa renunti la prietenia dintre voi ce faci ?
Arunci totul la gunoi sau preferi sa stii ca exista cineva care te stie asa cum esti si in fata caruia nu trebuie sa pozezi in nimic ci doar sa fii tu ?

Chiar daca eu am fost cauza tuturor despartirilor, am ramas prietena cu majoritatea dintre iubitii mei si am dus prietenia pana in punctul in care la un moment dat trebuia sa-i fac cunostiinta cu ,,actualul''

Dar, cum spunea cineva , depinde foarte mult de modul in care s-a produs ruptura relatiei, de ce fel de oameni sunt partenerii,de cat de bine te-ai inteles cu respectivul/respectiva.....
iris_4_ever
Postat pe 22 Iulie 2008 17:49
eu am ramas in relatii de prietenoie cu toti fostii mei prieteni iar cu unul dintre ei cu care am stat 2 ani si ne-am despartit de comun accord ,deoarece pur si simplu nu mai avea rost ,am ramas f buni prieteni deoarece ne cunoastem destul de bine unul pe celalalt si putem discuta orice. despre prieteni barbati eu nu inteleg cum nu aveti, toata viata am avut mai multi prieteni barbati decat fete si cel mai bun prieten al meu e un baiat care imi este ca un frate si eu pt el.
witcher
Postat pe 29 Iulie 2008 12:17
Ah nu cred sub nici o forma.poate sunt eu mai egoista de fel:) dar nu`l pot vedea pe fostul cu o alta iubita iar eu ca prietena a lui sa`i ascult toate problemele si fericile legate de noua iubire.ah nu asta ar fi tortura curata.daca poti sa ai o relatie de prietenie cu un fost iubit e clar ca nu stii ce`i aia sa iubesti.parerea mea
Amaruie
Postat pe 29 Iulie 2008 15:31
Unii cred,altii nu cred...e normal,deoarece fiecare probabil a trecut prin asa ceva poate.Dar a nu se confunda o prietenie adevarata q faptul ca atunci cand 2 fosti partener se intalnesc pe strada,se saluta,se intreaba de sanatate si apoi isi continua drumul,pt a se intalni cand da Domnu'.Eu personal,chiar cred cu tarie in relatiile de prietenie ADEVARATA intre fosti iubiti,deoarece,prietenul meu cel mai bun este un fost iubit,la care am tinut foarte mult.Cand nu s-a mai putut continua relatia din anumite motive,ne-am evitat o perioada,pentru a ne limpezi,si de 2 ani jumatate suntem cei mai buni prieteni,nu am incredere decat in el,nu are incredere decat in mine.Aaa..si precizez ca are prietena de 2 ani de zile,si eo am prieten si ne intelegem toti extraordinar de bine:)

Postat pe 3 August 2008 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna sa-ti fie inima. 1 De la: Lyvyus 12 Mai 2010 11:34
EU INCAP 10 De la: deep_silence 15 Septembrie 2010 23:48
relatii extraconjugale 40 De la: kudika026577 1 Octombrie 2009 21:17
Prietenie 24 De la: joana_rise 5 Ianuarie 2009 15:12
Colegi de clasa: doar prieteni sau mai mult... 17 De la: kudika_7612 23 Iunie 2012 12:41