Setari Cookie-uri

valul islamic moda sau traditie??????

nu stiu de ce romanul are mereu impresias ca e mai destept decat altul...si ca traditiile si portul lor este ok..iar tot ce nu e la fel..nu e ok.
de ce sa fim revoltati ca traditia unor oameni e alta?de ce jignim cand vedem pe cineva decent..si ni se pare cool..cineva josnic? sa fie IGNORANTA..SI DEMOCRATIA PROST INTELEASA?
de aia romanul nu evolueaza...ci da inapoi
ana_34
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:19
Mai, ca sa vezi....
kudika226898
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:53
ce replici inteligente ai...
eu nu mi fac pareri despre oameni in functie de ce vad la TV.si nici in functie de ce a patit cutare prieten..in vizita in nustiu ce tara...eu analizez oamenii indeaproape...ti ar fi si tie de folos...
nici eu nu pot spune prea mult despre tine..doar pt msg postate de tine..caci nu reprezinta persoanlitatea ta in intregime..ar trebui sa te cunosc ca sa mi pot forma o parere...asa e si cu ceilalti oameni..din alte tari..cu traditiile lor..
ana_34
Postat pe 23 Octombrie 2010 20:06
Nici eu nu-mi formez parerea dupa TV...ci dupa cei care s-au aciuit pe la noi si s-au adunat, de regula, cu "negresele" si traseistele noastre...dar, probabil, ei sunt la fel ca si tiganii nostri plecati in vest...
kudika226898
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-24 12:37:00Nici eu nu-mi formez parerea dupa TV...ci dupa cei care s-au aciuit pe la noi si s-au adunat, de regula, cu "negresele" si traseistele noastre...dar, probabil, ei sunt la fel ca si tiganii nostri plecati in vest...


la fel cum Vestul..si a format o parere rea despre romani (nu numai despre tigani)..si stim ca acei romani care fura si fac rele nu reprezinta Romania,si tu ar trebui sa stii ca acei oameni care se perinda prin Romania ca studenti sau afaceristi, nu reprezinta tarile din care provin.ar trebui sa uram italienii pt ca s mafioti, sau americanii ca s drogati..etc...si tu chiar ai avut de aface cu toti musulmanii care vin in Romania si i ai cunoscut indeaproape..ca sa ti permiti sa i denigrezi?sau doar ai avut relatii cu unii libidinosi care ca si romanii cauta aventuri de o noapte...aruncand cu bani? acestia nu reprezinta decat o farama din cei doua miliarde de musulmani in lume...oameni cu familii si oameni cu principii...
acum sa fim sincere..daca eu vin in Romania si intalnesc pe strada numai golanasi "de cartier"..sa zic despre romani ca s toti asa?
daca tu in viata te vei orienta asa...dupa o impresie..vei fi si tu catalogata ca SUPERFICIALA.
sa DA, chiar tu ai zis ca de la TV..ai tras concluzii,si de la prieteni care au fost la nus' ce hotel in Egipt....SO,nu ai fost niciodata in tarile lor,si nu ai trait niciodata printre obiceiurile si traditiile lor....CUM POTI ATUNCI SA CRITICI SI SA CETALOGHEZI??
faptul ca au tenul inchis(unii din ei..pt ca sunt tari unde s toti albi..chiar blonzi)....iti da dreptul sa i faci tigani?esti RASISTA! Europa e plina de oameni bruneti, care nu s tigani...
ana_34
Postat pe 24 Octombrie 2010 13:05
Ana sincer nu se merita sa iti bati capul.....se vede clar ca s-a ars rau din cauza unuia si acum s-a rotit la 180 de grade ....varsa-ti amarul aici pe forum fetitza in continuare!!!
Si degeaba zici tu k nu ai treaba cu ei , ca vb din auzite NU TE CRED.......nu stiu ce a fost intre voi dar gandeste bine k si la tine a fost problema nu numai la el de s-a ajuns la despartire!asa se intampla cand voi le vreti doar banii iar ei doar sex...saptamana usoara sa ai!!!
myeyes
Postat pe 24 Octombrie 2010 16:25
kudika22 probabil ca tiganii nostri!ori probabil ori nu te mai agita pe aici ca si cand esti foarte sigura!
driver
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:41
De la: ana_34, la data 2010-10-24 13:05:17
De la: kudika226898, la data 2010-10-24 12:37:00Nici eu nu-mi formez parerea dupa TV...ci dupa cei care s-au aciuit pe la noi si s-au adunat, de regula, cu "negresele" si traseistele noastre...dar, probabil, ei sunt la fel ca si tiganii nostri plecati in vest...


la fel cum Vestul..si a format o parere rea despre romani (nu numai despre tigani)..si stim ca acei romani care fura si fac rele nu reprezinta Romania,si tu ar trebui sa stii ca acei oameni care se perinda prin Romania ca studenti sau afaceristi, nu reprezinta tarile din care provin.ar trebui sa uram italienii pt ca s mafioti, sau americanii ca s drogati..etc...si tu chiar ai avut de aface cu toti musulmanii care vin in Romania si i ai cunoscut indeaproape..ca sa ti permiti sa i denigrezi?sau doar ai avut relatii cu unii libidinosi care ca si romanii cauta aventuri de o noapte...aruncand cu bani? acestia nu reprezinta decat o farama din cei doua miliarde de musulmani in lume...oameni cu familii si oameni cu principii...
acum sa fim sincere..daca eu vin in Romania si intalnesc pe strada numai golanasi "de cartier"..sa zic despre romani ca s toti asa?
daca tu in viata te vei orienta asa...dupa o impresie..vei fi si tu catalogata ca SUPERFICIALA.
sa DA, chiar tu ai zis ca de la TV..ai tras concluzii,si de la prieteni care au fost la nus' ce hotel in Egipt....SO,nu ai fost niciodata in tarile lor,si nu ai trait niciodata printre obiceiurile si traditiile lor....CUM POTI ATUNCI SA CRITICI SI SA CETALOGHEZI??
faptul ca au tenul inchis(unii din ei..pt ca sunt tari unde s toti albi..chiar blonzi)....iti da dreptul sa i faci tigani?esti RASISTA! Europa e plina de oameni bruneti, care nu s tigani...


Gresit...nu-s rasista...e drept ca nu am fost acolo, dar am cunostinte care au lucrat ani de zile pe la ei si au aceeasi parere.... ...
kudika226898
Postat pe 28 Octombrie 2010 08:42
De la: myeyes, la data 2010-10-24 16:25:56Ana sincer nu se merita sa iti bati capul.....se vede clar ca s-a ars rau din cauza unuia si acum s-a rotit la 180 de grade ....varsa-ti amarul aici pe forum fetitza in continuare!!!
Si degeaba zici tu k nu ai treaba cu ei , ca vb din auzite NU TE CRED.......nu stiu ce a fost intre voi dar gandeste bine k si la tine a fost problema nu numai la el de s-a ajuns la despartire!asa se intampla cand voi le vreti doar banii iar ei doar sex...saptamana usoara sa ai!!!


Nu m-am ars cu niciunul...n-am avut astfel de combinatii... ...dar am vazut destule ca sa trag o concluzie...
kudika226898
Postat pe 28 Octombrie 2010 08:43
kudika 226 esti jalnica fetito!
driver
Postat pe 28 Octombrie 2010 13:38
Asta-i parerea ta...
kudika226898
Postat pe 29 Octombrie 2010 08:04
ai ghicit in fina!!!!!!!bravoooo
driver
Postat pe 29 Octombrie 2010 13:41
Ce greu te prinzi...
kudika226898
Postat pe 29 Octombrie 2010 17:15
nu vroiam sa iti spun direct ma gandeam ca iti revii
driver
Postat pe 29 Octombrie 2010 21:12
buna seara:)

IA uitati ce tare e asta....mergem sa ne imbatam? :D

GoldenDeals.ro Bucuresti OFERTA NOUA!! 3,5 RON pentru un Cocktail Shot (Slippery Nipple, Killer, Green Ice, Mellon Ball sau Green Mint) in El Comandante Primer Club, discount 76,6% ENJOY! :)

www.goldendeals.ro
kudika073531
Postat pe 30 Octombrie 2010 00:16
Buna invitatie....pentru musulmani e super....
kudika226898
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:28
atat te duce capul!!!!!!!!continua
driver
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:16
Degeaba te inflamezi...invitatia e faina...dar cand ai valul pe ochi....
kudika226898
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:02
acum mi am dat seama ca de fapt...ideile..si parerile despre musulmani..le iei din telenovelele..de la "acasa"..
telenovelisto!!!nu pierzi nici un episod?
viata e altfel decat in filme...
ana_34
Postat pe 7 Noiembrie 2010 21:53
De la: ana_34, la data 2010-10-14 15:52:24As vrea sa va impartasesc putin din experienta mea , poate va schimb parerea astfel....
Am stat cu sotul meu in Israel pentru o perioada mai mare de timp.Am fost si in case de evrei si in case de musulmani.Nu m am simtit mai "acasa" si mai bine primita decat la musulmani.Am avut probleme si de sanatate si de alta natura si cei care au sarit sa ma ajute neconditionat si fare interese ascunse nu au fost "fratii" crestini, nici evreii...ci musulmanii.au facut o decat cu scopul de a primi rasplata de la Dumnezeu...nimic altceva.Musulmanul nu te va "ucide" pe la spate.....evreul si crestinul DA.Daca nu te iei de familia si de religia lui, iti sunt prieteni fideli.si acum am pastrat legatura si ne vizitam..cu familii musulmane.
In SUA am avut ocazia si fericirea sa intalnesc o familie speciala de romani...capul familiei ,sperand la obtinerea cetateniei americane, s a inrolat in armata americana cu misiune in Irak.a fost acolo....si a venit cu pareri schimbate...despre americani, britanici si musulmani....ne a marturisit si noua....lumea prea putin stie...musulmanii nu s asa cum credeti voi...ceea ce fac ..fac in disperare...si multe s minciuni inventate de monopolul american.
lumea nu este condusa de "cei drepti"...nu mai credeti in povesti..americane...
eu vad in musulmani...cei cu pricipii si educatie...niste oameni de incredere si care tin la valorile lor .







... asa e draga ... NU MAI CREDE IN POVESTI AMERICANE ... sa nu crezi ca daca ai avut de-a face cu oameni de calitate (de orice religie) asta insemna ca toti sint la fel de corecti si cumsecade ... si romanii sint oameni cumsecade ... chiar foarte cumsecade ... problema este ca fiecare trebuie sa mearga pe drumul lui ... fara sa il deranjeze pe celalalt ... ceea ce nu se intimpla ... religia musulmana, catolica, iudaica sint religii expansioniste ... toate trei ii trateaza pe cei care nu sint de aceiasi religie cu ei cu multa indiferentza (ca sa spun asa) ... mai ales astazi cind media este asa de ''atenta'' la detalii vechile metode (razboaie) sau inlocuit cu altele mai sofisticate (santaj, compromisuri, comparatii, campanii de ''marketing'', ajutoare ''dezinteresate'') dar cu acelasi scopuri ... in lumea asta sofisticata romanii si-au cam uitat valorile si traditiile ... au uitat sa mai aiba grija de FAMILIE SI COPII ... adica exact ceea ce da forta oricarei societati si natiuni ... saracia, dorintza de parvenire (prin orice mijloace inclusiv prin a pupa dosul altora), invidia iau cam facut sa uite niste chestii simple care ne-au dat forta sa rezistam, ca o MINUNE, pe acelasi teritoriu (din care am pierdut in ultimele sute de ani teritorii importante) si cu aceiasi limba ... romanii au fost si pot ramine o forta de calitate ... daca nu i-am pupa in dos pe toti cei care ne zimbesc si am zimbi mai mult intre noi ...

... multi isi inchipuie ca omenirea a ''evoluat'' si trebuiesc uitate toate barierele ... fals ... s-a schimbat sabia si sulitza cu banii si creditele ... efectul este acelasi ... cei care uita cine si ce sint ... dispar ... multora li se pare ''cool'' sa stie multe lucruri despre altii dar uita sa mai invete cite ceva despre ei insisi ... romanii nu sint mai slabi decit altii ... in nici un caz mai rai ... sint doar MANIPULATI ... romanii au o istorie incredibila de care ati putea fii oricind mindrii ... nu am avut inchizitii, nu am avut scalavagism, nu am chinuit pe altii ... avem multe lucruri cu mult peste povestile cu aladin si opulentza de acum a altora ... si ar mai fi ...

marco918
Postat pe 7 Noiembrie 2010 22:35
imi iubesc tara...dar nu sunt chiar asa mandra de romani...si nu pentru ca ni s a dus vestea in lume...ci pt ca suntem cam falsi si asa ne a luat cu valul dmocratia..ca ne vedem mai tari decat suntem defapt..eu cred ca romanii inainte..erau mult mai "consistenti" si cu picioarele pe pamant.Daca ar fi sa inceapa vreun razboi...iti spun eu,ca nu s ar oferi nimeni ca voluntar..ci toti cei care se dau patrioti...s ar ascunde dupa fusta nevestelor..mamelor.
cat despre istoria noastra...a fost in multe parti..scrisa ."din punctul de vedere al istoricului"...subiectiv..cu multe influente politice.
romanii nu numai ca si au uitat copiii...in schimbul banilor..dar si valorile.O manea si o bere...si o fata cu fusta scurta..sunt mai interesante pt romani in general..decat o carte sau ceva serios.ca sa nu mai amintesc de capitolul religie...la care suntem la pamant...daca ar fi sa facem un sondaj de opinie...cati oameni au citit biblia sau au deschis o macar....e jale!!!
ana_34
Postat pe 10 Noiembrie 2010 14:37
doamne s_au potolit gaitele dar de cum?!!!!hahaha
driver
Postat pe 18 Noiembrie 2010 22:26
cand am vazut un episod din telenovela romaneasca de pe Acasa tv...Iubire si onoare...mi am dat seama de unde vine toata aceasta ura fata de arabi...si conceptii vechi..care nici la ei nu prea mai exista...decat in familii inchise....
e ca si cum as face un film despre romanii de la tara..care atunci cand maritau fata trebuiau sa dea zestre..si fata era obligata sa si puna batic..dupa casat..ca nu mai era fata mare....
si conform CODULUI CALIMAH..codul legii bisericii ortodoxe..femeia daca insela..era repudiata de sot si divortata....pe cand daca barbatul o insela...biserica nu i acorda ei divortul...doar era el avertizat....
asta se intampla si daca barbatul batea femeia de o nenorocea...ea nu primea divortul..de catre biserica...SE INTAMPLA LA ROMANI..IN ANII 1800. HAI SA FACEM UN FILM..SI L DAM EUROPEI SI USA..SA L VADA
ana_34
Postat pe 26 Noiembrie 2010 20:15
Buna tuturor...am citit cateva pagini la inceput, dar apoi doar "printre randuri"... hmmmm citisem la inceput cateva postari in care se zicea ca toate femeile casatorite cu musulmani trebuie sa-si schimbe religia, ba ca-s obligate sa poarte val etc etc.... Pai eu m-am convertit la Islam cand aveam 17 ani, acum am 18...deci sunt inca micutza :D asa ca nici vorba sa ma gandesc la casatorie, nici nu vroiam sa aud de barbati, din cauza unor intamplari deloc placute din trecut./..la varsta de 16 ani am ramas insarcinata in urma unui act fortat, deci dupa asa ceva chiar nu suportam sa vad un barbat nici la 2 m de mine... ok nu viata mea e subiectul important... dar apoi, deoarece fiind noua in Islam vroiam sa invat mai mult, am ajuns sa vb pe net cu un tip din egipt....si din vorba in vorba ne-am placut, iar dupa aceea am venit in egipt si ne-am casatorit...el e cam de aceeasi varsta cu mine si poate de aceea e mai open-mind...eu cel putin ma simt perfect si nu imi lipseste nimic...am libertate, imi continui scoala...familia lui e foarte educata, la fel ca si el...aici, fiind intr-o scoala internationala, am prieteni atat musulmani cat si crestini si ne intelegem bine cu totiil..cand m-am casatorit, deoarece am bebe, clar nu puteam sa fiu virgina, iar asta nu l-a impiedicat pe sot sa ma iubeasca si sa ma ia de sotie. deci, totul depinde de oameni....sunt rai si buni in fiecare religie...va roggg nu sariti pe mine cu acuzaii sau cuvinte neplacute. eu sunt deschisa la orice discutii. in ciuda varstei pe care o am,ca am o gandire destul de matura deoarece viaa m-a schimbat, asa ca daca doriti putem sa discutam aici sau in privat... id meu este aisha_maryem@yahoo.com . O zi buna tuturor
aisha_maryem
Postat pe 22 Ianuarie 2011 19:41
De ce nu te-ai convertit la alta religie, daca tot ai crezut ca asta e salvarea dupa rateul din viata ta?
kudika226898
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:43
De la: kudika226898, la data 2011-01-23 15:43:53De ce nu te-ai convertit la alta religie, daca tot ai crezut ca asta e salvarea dupa rateul din viata ta?


in primul rand nu este un rateu...am un copil frumos si sanatos, multumesc lui Dumnezeu...si nu m-am convertit la alta religie pentru ca in religia Islamica ma simt cel mai bine si este mai aproape de modul meu de viata...si pana la urma, fiecare are libertatea alegerii..
aisha_maryem
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:30
Din ce etnie faci parte?
kudika226898
Postat pe 25 Ianuarie 2011 22:58
De la: kudika226898, la data 2011-01-25 22:58:23Din ce etnie faci parte?



sunt romanca, musulmana....si nu cred ca are importanta...sufletul conteaza nu etnia sau culoarea sau religia...
aisha_maryem
Postat pe 26 Ianuarie 2011 18:14
Ai spus ca aveai un mod de viata asemanator musulmanilor, de aceea ai aderat la religia lor...si de aceea te-am intrebat de etnie...eu nu cunosc romani care sa traiasca asemanator lor...decat poate in mediile amarate, unde femeia nu valoreaza mai mult decat pisica sau gaina din cotet...
kudika226898
Postat pe 26 Ianuarie 2011 21:36
De la: kudika226898, la data 2011-01-26 21:36:46Ai spus ca aveai un mod de viata asemanator musulmanilor, de aceea ai aderat la religia lor...si de aceea te-am intrebat de etnie...eu nu cunosc romani care sa traiasca asemanator lor...decat poate in mediile amarate, unde femeia nu valoreaza mai mult decat pisica sau gaina din cotet...



Nu Nu Nu...de exemplu: imbracamintea...ma imbracam decent chiar daca nu eram musulmana, ma rugam, carne de porc nu am mancat niciodata pt ca nu imi place, alcool nu am baut niciodata etc...la asta ma refeream. si am studiat si Biblia cu fratele meu care e prot si am studiat si Coranul la moschee...Si sunt foarte multe asemanari intre religii, dar ma rog nu asta dezbatem acum...
Si nu am traiesc intr-un mediu amarat, chiar de loc....sunt din cluj si am o situatie materiala chiar foarte buna ;)
aisha_maryem
Postat pe 27 Ianuarie 2011 14:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 3 De la: kudika_931429 20 August 2013 14:03
vot pt cel mai vesel bebe 5 De la: coldwind 20 Mai 2010 08:00
care ma ajutati si pe mine ? 4 De la: just_laura 4 Septembrie 2009 09:49
magazine on-line 5 De la: kudika098114 16 Septembrie 2018 11:30
Cu ce sa accesorizez? 14 De la: Shhh 23 Mai 2010 11:47