Setari Cookie-uri

valul islamic moda sau traditie??????

cind vezi pe strada o femeie ingrijita,imbracata la 4 ace,cu respectarea gamei cromatice + un val din matase mi se pare de-a dreptul frumos...de ce romanii critica acest mod de imbracaminte?oare este chiar atat de urit sau inspaimantator???????sau pur si simplu hijab-ul sau valul islamic nu intra in categoria moda,sexy sau trendy??????

Postat pe 18 Ianuarie 2008 14:00
O fi frumos pt.ei,cert e ca noi, europenii avem o alta cultura si traditie.
Nu mi se pare o chestie de moda, cat mai mult de respectarea unor traditii. Si de ar fi numai asta.
Femeia musulmana continua sa ramana in umbra barbatului ei si sa ii faca cat mai multi copii.
-Cleopatra, tu faci parte din categoria femeilor musulmane?sau pur si simplu iti place sa te imbraci k ele?

Postat pe 18 Ianuarie 2008 14:21
aici pot sa te contrazic,deoarece a trecut perioada aceea in care femeia statea acasa si indeplinea numai functia de mama si sotie...dar si asta depinde de tara si de traditia locului...sigur ca intr-un sat uitat de lume se mai intampla cele zise de tine,dar si la noi sunt zone unde femeia e calcata in picioare de barbat,si nu ma refer numai la etnia roma...macar in societatea musulmana barbatul aduce banii in casa,femeia lucreaza numai daca vrea..ceea ce la noi e invers..+ la aceea ca o bate si vrea masa fierbinte cind vine beat crita acasa,femeia lucreaza ca un catar si intretine familia...da eu sunt musulmana...dar nu port val...si lucrez cot la cot cu sotul meu,sunt farmacista...si el e medic.traim o viata moderna..chiar daca facem rugaciune de 5 ori pe zi si mergem vinerea la moschee...si sunt zeci de cupluri ca si noi care duc o viata minunata ...

Postat pe 18 Ianuarie 2008 14:48
aici pot sa te contrazic,deoarece a trecut perioada aceea in care femeia statea acasa si indeplinea numai functia de mama si sotie...dar si asta depinde de tara si de traditia locului...sigur ca intr-un sat uitat de lume se mai intampla cele zise de tine,dar si la noi sunt zone unde femeia e calcata in picioare de barbat,si nu ma refer numai la etnia roma...macar in societatea musulmana barbatul aduce banii in casa,femeia lucreaza numai daca vrea..ceea ce la noi e invers..+ la aceea ca o bate si vrea masa fierbinte cind vine beat crita acasa,femeia lucreaza ca un catar si intretine familia...da eu sunt musulmana...dar nu port val...si lucrez cot la cot cu sotul meu,sunt farmacista...si el e medic.traim o viata moderna..chiar daca facem rugaciune de 5 ori pe zi si mergem vinerea la moschee...si sunt zeci de cupluri ca si noi care duc o viata minunata ...

Postat pe 18 Ianuarie 2008 14:48
cleopatra, dar nu pune in oala pe toti romanii ca nu e asa, unii sunt incuiati, altora li sa pare ciudat, depinde de fiecare dar sa stii ca nu toti gandesc asa!Eu am vazut pe strada femei cu acest val si mi se par interesante, misterioase si unele sunt si frumoase. Am avut ocazia sa ajung si in Egipt, si in Turcia sau Maroc si toate femeile erau asa si am fost fascinata de imbracamintea lor. Am avut colegi de munca arabi si au fost deschisi la comunicare si le-am pus o gramada de intrebari despre cultura araba, despre cum se casatoresc, cum e viata lor de cuplu, etc. Asa cum eu am fost in tarile arabe si se uitau toti ciudat la mine ca eram in fusta scurta asa se uita si romanii la femeile cu val! E pur si simplu diferenta de cultura! Daca tu esti cea din poza si te imbraci asa, nu trebuie sa te simti complexata, esti o femeie frumoasa si nu trebuie sa te intereseze ce zic altii, daca tu te simti bine cu tine, tot respectul meu, nu multe femei se simt bine cu ele insele.

Postat pe 18 Ianuarie 2008 15:03
p/u princessdy99...nu sunt cea din poza..si nu port val..dar oricum multumesc pu parerea ta,pu modul in care judeci..nu am incercat sa pun toti romanii intr-o oala,dar deseori am auzit comentarii si risete pe la spatele femeilor cu val...eu sper sa fie citi mai multi romani cu mintea deschisa,mai toleranti si mai educati,,asa ca tine...te pup

Postat pe 18 Ianuarie 2008 15:20
mie mi se pare frumos dar in legea lor daca mas duce la ei miar place sa port asa ceva

Postat pe 19 Ianuarie 2008 01:04
Jeez...super interesant... si bataile cu pietre?Snopirea in bataie? cautat-ti pe google clip-uri video despre lumea islamica macar inainte sa fi-ti atat de dornice de a purta valul ... iar referitor la toleranta ... noi va permitem sa va manifestati liber dar voi... daca vrei dau si exemple.

Postat pe 21 Ianuarie 2008 09:45
eu sunt de parere k si o femeie musulmana poate fi in tendinte...cum nu toti ortodoxi sunt la fel,nici toti musulmanii nu au aceleasi conceptii...atat timp cat femeia vrea sa poarte val..de ce nu, mai nasol este pt cele care nu il vor si trebuie sa se supuna religiei si barbatilor. Cat despre comentarii si rasete...nu prea am ce sa zic... pt k in romania mitocanii sunt la ordinea zilei si nu chicotesc doar in spatele unei femei cu val,, nu cred k e zi sa ies din casa si sa nu se gaseasca vreun istet care sa imi strice ziua in timp ce astept metroul sau imi fac cumparaturile. Mie imi plac foarte mult esarfle...valurile...de toate culorile si dimensiunile..atat k nu le port pe cap..dar mi-se par foarte sic, maikmea in schimb isi mai pune si pe cap...un val asortat la bluza sau pantalon, le prefera in locul palariilor sau caiulilor,fiind mult mai elegante. mai ales k india reflecta o puternica fascinatie pt amandoua.
Si nu suntem de origine musulmana
monikmonik23
Postat pe 23 Ianuarie 2008 15:08
mie mi se pare frumos as purta si eu asa ceva..... cei care se uita naspa au conceptii invechite:d

Postat pe 24 Ianuarie 2008 02:27
Buna..eu sunt musulmana, traiesc in Romania, si port valul. Trebuie sa spun ca , cel putin in orasul meu, oamenii sunt destul de civilizati astfel incat nu am avut probleme pana acum. profesorii, colegii, prietenii, s-au purtat natural cu mine inca de la inceput...singurele comentarii pe care le-am intampinat au fost pozitive(cum ca imi sta bine). Desigur, intrebarile exista, dar nu ma deranjeaza de loc, ba chiar sunt fericita ca am ocazia sa le lamuresc, si sunt mandra de hijabul meu , care imi dezvaluie in mod clar apartenenta la religia islamica, ceea ce nu se intampla la un barbat musulman.
Desigur, priviri, si soapte pe la spatele meu exista, dar curiozitatea nu e neaparat ceva negativ,asa ca nu sunt descurajata, de acestea.
Per total, populatia de aici, in mod surprinzator , accepta valul islamic mult mai usor decat cineva ar putea crede, si spre deosebire de tari precum Franta, nu interzice sau limiteaza portul hijabului, ceea ce face Romania, din acest punct de vedere, superioara si liberala. Stiu ca unii vor fii cel putin surprinsi, dar vorbesc din proprie experienta : eu una sunt absolut relaxata iesind afara cu hijab :D

Postat pe 6 Martie 2008 01:47
ahh..referitor la titlul topicului : Valul islamic, moda sau traditie' . Categoric, nici una nici alta. Pur si simplu, obligatie religioasa
PACE :)

Postat pe 6 Martie 2008 01:49
Sincera sa fiu nu stiu prea multe despre religia musulmana. Am vazut multe chestii inspaimantatoare despre viata femeilor musulmane, dar probabil si la voi depinde de la caz la caz! Despre portul vostru pot sa spun ca imi place foarte mult(in afara de chestia cu valul pe cap).Sunt din Craiova si aici sunt multe familii de musulmani.Sincera sa fiu imi place cand vad o femeie musulmana pe strada.Dar tot timpul ma intreb daca femeia respectiva nu ar vrea sa se imbrace altfel?Sau
E oare fericita?
In general femeile musulmane mi se par femei triste.
Asta spun din ce vad.Parerea mea e ca o femeie trebuie sa aiba un pic de libertate.
Sti ce?
Poate ne spui mai multe despre femeia musulmana. Poate ca o sa avem cate ceva de invatat.
O zi frumoasa iti doresc .

Postat pe 6 Martie 2008 10:09
Mmmm..nici nu stiu de unde sa incep..haha. In primul rand, o femeie musulmana ALEGE sa poarte hijab, si nimeni nu o poate obliga. Este chiar lipsit de sens. Valul este o obligatie religioasa, cum am mai spus..nu il porti pentru sot, pentru familie..ci pentru ca ALLAH sa fie multumit de tine si atat. Asa ca, ea este absolut libera sa se imbrace altfel daca vrea. De exemplu, intr-o familie musulmana din Liban, prieteni apropiati, exista 4 femei: mama , si 3 fiice. Dintre ele, doar mama si fata mijlocie poarta hijab.. Cea mare si cea mica se imbraca absolut occidental, si nu e nici o problema.
Spui tu ca iti parem triste : nimic mai gresit. E adevarat , ca n-o sa vezi o femeie cu val tipand pe strada, alergand sau razand tare...dar asta e pentru ca hijabul inseamna nu numai un mod de a te imbraca ci si un mod d ea te purta . Modestia, decenta, sobrietatea trebuie sa caracterizeze fameia musulmana in public. Ea isi declara credinta prin hijabul ei, iar o mare parte a credintei este modestia , si un comportament demn . In interiorul caminului insa, sau intre prietene, ea este absolut o femeie normala. Se imbraca exact cum vrea, si se poarta fara inhibitii. Viata unei femei islamice este frumoasa si linistita... Petrece timp cu prietenele, sotul ei , si Islam . Legatura dintre sot si sotie este foarte puternica. el are datoria sa aiba grija de ea, sa ii aduca cadouri, sa ii acorde atentie, in general, ea e totul pentru el..nu o inseala nici macar in gand, si o trateaza foarte frumos . O prietena imi zicea de curand (ea e casatorita , eu nu) : cu cat il respecti tu mai mult, cu atat te respecta si el mai mult pe tine, si te trateaza ca pe o regina.
Despre libertate... nici nu se pune problema . Eu una, sunt absolut libera, si nu stiu ce mi-as putea dori mai mult. Multumesc lui Allah. O esarfa pe cap nu inseamna lipsa libertatii...nici vorba..asa cum o fusta scurta nu inseamna libertate totala...din punctul meu de vedere, inseamna, a fi sclava modei, si a vointei barbatului (pt ca, nu-i asa, cine profita cel mai mult d epe urma fustei scurte, daca nu, el??) dar asta e doar parerea mea neavizata..simte-te libera sa ma contrazici. Este modul de gandire islamic. Din punctul meu de vedere, sunt mult mai libera pentru ca eu singura am decis ca nu am chef sa ma priveasca nici un barbat ca pe un obiect sexual . Daca vrea sa imi vorbeasca, sa o faca pentru ca vrea sa auda ce am de spus..nu pentru ca vrea un motiv sa se uite la mine. In alta ordine de idei..in 2006, hijabul a fost interzis in Franta. Atunci , mii de femei musulmane, din Franta, si alte tari, au iesit in starda , protestand si cerand dreptul de a purta valul.Multi cred ca noi nu avem voce. Ei bine, vocea noastra s-a dovedit atunci puternica si clara. Nu suntem indoctrinate, sau mai stiu eu ce, nu suntem oprimate, sau inferioare. Noi privim de multe ori cu mila la femeia din societatea occidentala, ca avand o libertate efemera, si inconsistenta..violuri, abuzuri, batai, barbati betivi si adultrini. Asta este modul de gandire al femeii musulmane.
Este adevarat, barbatii musulmani uneori abuzeaza, uneori uita de islam si trateaza rau femeia..dar asta nu tine de religie , si nu are nimic n comun cu Islamul. oameni rai exista pretuntindeni .
Pace voua, tuturor :)

Postat pe 6 Martie 2008 14:09
Hmmm!De exemplu eu sunt o fire vesela.Daca ma amuza ceva rad!E absolut normal.Nu as suporta sa mi se spuna 'Vai nu rade acum ca nu e voie!'Doamne fereste de asa ceva!
Si daca am chef sa-l iau pe iubitul meu de mana si sa alerg cu el pe strada inseamna ca sunt indecenta?
:)

Postat pe 6 Martie 2008 14:27
si eu sunt o fire vesela,si hijabul nu inseamna ca nu pot rade si sunt mereu trista..pur si simplu trebuie sa stii cum sa razi si cu cine,ca sa nu dai motiv barbatilor afemeiati sa se uite la tine ca si cum ai fi o prostuta:)exista limite impuse de decenta,si o femeie musulmana are in viata,camin,familia ei liniste si bucurie si nu necesita sa se exteriorizeze si sa rada in hohote pu a arata ca e fericita...crede-ma cand stiu ca sotul meu nici nu indrazneste sa arunce privirea la o alta femeie si cand ingenunchiem impreuna pu rugaciune sunt cea mai fericita femeie,si sufletul meu rade....

Postat pe 6 Martie 2008 17:26
Cum adica sa nu te exteriorizezi?
Doamneeee as face infarct!!! :)
Chiar ca sunt curioasa!
Intrebare
Cum iti arati dragostea fata de sotul tau?
Fiind serioasa?

Postat pe 6 Martie 2008 17:36
dragostea fata de sot nu ti-o exprimi prin ras in hohote pe strada sau saruturi foarte intime pe banca din parc.....ti-am explicat ca nu sunt serioasa,si mai ales cu sotul meu care e o adevarata "colectie de bancuri si situatii hazlii "...daca port hijab nu inseamna ca merg pe stada cu 10 pasi in urma barbatului,ne tinem tot timpul de mana,ma saruta pe frunte,zambim cand ne amuza ceva,suntem un cuplu cat se poate de normal....ma ierti dar imi spui si mie ce faci tu ca sa-ti arati dragostea fata de sot si eu nu fac...??????????????????????????

Postat pe 6 Martie 2008 17:57
onnyta, de ce simti nevoia sa ataci?
Am intalnit atatia exact ca tine, din pacate! Ignori tot ce iti spunem si te legi de un cuvant, pe care il interpretezi, si il exagerezi, ca sa arati ca tu esti mult mai libera, mult mai independenta, si mai fericita. E pacat.Atunci cand citesti, intelege ce iti spunem noi, intelege ca nu suntem prin absolut nimic diferite de tine, iar cand spun asta , eu stiu exact ceea ce spun. Incerci sa gasesti diferente ..exista, la nivel spiritual. Dar suntem femei, la fel ca tine..si noi suntem exuberante, rasfatate, copilaroase, puternice, moderne, si asa mai departe. Islamul nu ne ingradeste in nici un fel. Doar ca noi avem si alte interese, care completeaza ceea ce suntem, nu reprima. Islamul ne sutine si ne incurajeaza sa fim feminine.
Femeia occidentala...care este statutul ei?? Incearca cat mai mult sa semene cu un barbat...pentru ca vrea sa fie egala. se masculinizeaza pentru ca altfel nu poate capata o slujba buna, ca sa fie luata in serios, si acceptata ca lider, nu este asa? Si cu toate eforturile ei, are parte doar de abuzuri.
In islam, o femeie nu va sutine ca e egala cu un barbat, Nu ar vrea asa ceva. Pt ca , pur si simplu femeie = barbat este fals. Ea are propria identitate, cu nimic inferioara sau superioara de a barbatului, ci doar diferita. Are propriile responsabilitati religioase, si propriile satisfactii, datorii, si privilegii.
in alta ordine de idei, una din datoriile religioase ale femeii islamice, este sa nu se neglijeze. Aici, femeia se aranjeaza , se face frumoasa, cel mai mult inaintea casatoriei. La ceva timp dupa, nu ii mai prea pasa, are alte probleme, si nu considera ca e ceva grav cand sotul o gaseste mirosind a mancare si in pijamale, etc. Intervine rutina. In Islam, tocmai dupa casatorie, incepe femeia sa se aranjeze, si sa isi cumpere tot felul de lucruri atragatoare, sa se macheze, etc.Nu vad de ce ar trebui, daca imi iubesc sotul , si ii sunt fidela, daca in gandul meu e doar el, sa ies pe strada imbracata sexy...de ce ma intereseaza sa atrag privirile celorlalti? Sau este in interesul meu sa dau nastere la scandaluri si crize de gelozie, sa risc sa il pierd..pentru ce? pentru un fluierat, si o privire lasciva...yack.
Iar inainte de casatorie...voi credeti ca trebuie sa va imbracati cat mai putin si sa va comportati cat mai expansiv ca sa atrageti un barbat. Este ca o jungla...cea care arata cel mai mult, pune mana pe mascul. Mie mi se pare absurd. Mi se pare ca un barbat pe care il atragi astfel nu te merita. Si il vei pierde imediat ce va aparea una cu o fusta si mai scurta, cu picioare mai lungi. Atunci cand porti hijab, si ai fata de straini o atitudine demna si rezervata, poti sa fii sigura ca la randul tau vei fi tratata cu respect si consideratie, si ca el nu te va vrea din motive superficiale.
Divorturile in Islam sunt rare, desi nu sunt interzise. e adevarat, trebuie sa ai un motiv bun ca sa divortezi, dar nu se sutine absurda idee ca trebuie sa fii pe viata legata de cineva, atunci cand pur si simpl nu s emai poate. Copii au pentru parinti, mai ales mama un respect foarte mare, si nu exista sa comenteze , sau sa o loveasca(!!!) cum se intampla uneori aici, e absolut de neconceput...
Te sfatuiesc sa incerci sa intelegi si sa apreciezi ceea ce intelegi in mod obiectiv, inainte sa ncepi..eu nu as, e imposibil...cunosc atatea si atatea persoane cu absolut nimic diferite de tine, ba chiar mai categorice , care si-au dat seama ca ceea ce apara nu merita si ceea ce considera vital e efemer si chiar distructiv. Zambesti ironic? e ok... multi altii faceau la fel. Dar trebuie ca inainte sa respingi un lucru sa il cercetezi cu atentie si din toate aspectele , sa il intelegi cu adevarat. Doar atunci vei putea fara urma de indoiala sa spui..eu as face infarct...Salam alaykom

Postat pe 7 Martie 2008 13:53
Nu am atacat pe nimeni!Si nici nu am jignit pe nimeni! OAMENI CA MINE????Adica?
Nici macar nu sti ce fel de om sunt!Nu poti sa categorisesti pe cineva fara sa-l cunosti.Si DOAMNE FERESTE nu am nimic cu femeile de alta religie!!!
Asa ca mai gandeste inainte sa spui ceva de genul asta.
Si daca un om are pareri diferite de ale tale nu inseamna ca te uraste.

Postat pe 7 Martie 2008 14:00
am avut ocazia sa stau 6 luni in iarael unde traiesc si musulmani si credeti-ma soarta femeilor musulmane nu e prea roza. barbatul e stapanul lor si cand primesc corectii fizice nici familiile nu sunt de partea lor.sunt pedepsite dc cineva zareste un centimetru de piele de pe corpul lor.femeile sunt indoctrinate iar barbatii au privilegiul de a se casatorii cu mai multe femei. job-ul lor e sa faca copii, sa-si respecte sotul si sa se ingrijeasca de casa.poate sunt exceptii dar marea majoritate sunt tratate fara respect din partea sotilor. in religia musulmana nu exista respect pt femei.dc au musafiri femeia face ceaiul si baiatul cel mare din familie duce ceaiul in salon. ce mi s-a parut curios e ca femeia sta fara val doar in compania femeilor si a copiilor.

Postat pe 7 Martie 2008 14:59
sa-teleg fetelor ca v-ati schimbat religia si v-ati convertit la islam? HMMMMM!!!!!!

Postat pe 7 Martie 2008 15:05
nu mai faceti propaganda pro islam!!!!

Postat pe 7 Martie 2008 15:07
onnyta:
nu am spus ca ma urasti
nu am spus ca ai ceva personal cu femeile din alta religie
nu am spus ca te cunosc...am spus ca si tu, ca si altii, te agati de un cuvant si il interpretezi negativ.
daca am parut agresiva, te rog sa ma scuzi, nu am vrut.doar ca de prea multe ori ma simt nevoita sa apar islamul, asa ca sunt mereu in defensiva.
dupa cum ai vazut, m-am lansat apoi prin a-ti explica diferite aspecte ale vietii unei femei musulmane, ceea ce inseamna ca nu am nimic cu tine, ba dimpotriva, am facut ceea ce tu mi-ai cerut acumj cateva zile.
Din nou, scuze

vivi anna: nu am sa comentez situatia femeilor din Israel, pentru ca nu o cunosc.Intr-adevar, femeia musulmana sta fara val doar in fata femeilor, a copiilor , si a barbatilor din familia ei.Este o obligatie religioasa, nu un lucru curios. Iata deci, nu cunosti islamul, asa ca nu te lansa in afirmatii de genul islamul nu respecta femeile, atata timp cat nu aceasta religie.
Poti eventual spune...''musulmanii pe car eu i-am cunoscut nu respecta femeile''. Dar nu sa acuzi o religie pentru ceea ce fac cei care s-au nascut in ea.
Dar tu de ce faci propaganda anti-islam?

Postat pe 7 Martie 2008 17:05
Bine. Scuzele sunt acceptate.Nu e bine ca subiectul asta sa se transforme intr-un razboi anti religios!Mie una mi s-a parut destul de interesant.Cred ca este o chestie de acceptare!Voi ati fost crescute intr-un anumit fel, noi in altul.E normal sa avem idei diferite despre viata.
Am o intrebare.Vad femei musulmane pe strada care sunt mereu insotite de alte femei musulmane.
Nu aveti voie sa aveti prietene de o alta religie???

Postat pe 7 Martie 2008 17:28
mdaaaaaaaaaaa.....de fapt subiectul era"valul islamic moda sau traditie"...dar vad ca va-ti cam abatut...pe marginea celor spuse de vivi anna:eu & sotul meu traim in israel,el e medic si eu farmacist...avem o viata normala,plina de intelegere,respect,iubire,sprijin....avem prieteni,cu care iesim si sincera sa fiu nu am intalnit pana acum nici-o femeie musulmana lovita si nerespectata de sotul ei...iar ce tine despre cm de piele,nu este adevarat...90% din femei nu poarta val,imbracamintea lor nu se difera cu nimic de cea occidentala,si cele care il poarta o fac de buna voie...daca o femeie a hotarat sa poarte val atunci ea este foarte credincioasa si nu o sa lase la vedere decat aceea ce da voie dumnezeu sa aratam....

Postat pe 8 Martie 2008 15:33
in legatura cu poligamia...vivi anna...in orasul unde traim noi shfaameer nu exista nici un barbat casatorit cu mai multe femei...si orasul are 40 000 locuitori,fa concluzii.....tu ai stat 6 luni in israel dar eu locuiesc deja de 3 ani acolo si viata chiar e frumoasa...poate tu ai vazut o familie unde nu e respectata religia,caci un musulman adevarat e obligat de dumnezeu sa-si respecte sotia,mama,sora,bunica...in sfantul koran este un verset unde scrie ca:"raiul este sub picioarele femeilor voastre.."asa ca respectul pu femeia musulmana e maxim....si toata lumea munceste aici,din cercul meu de cunoscuti toate femeile lucreaza...si a trecut moda cu 10 copii,acum tinerile familii fac 2 copii dar carora le pot da totul.........

Postat pe 8 Martie 2008 15:43
si inca ceva...daca in familie nu exista baiatul mare...si au venit musafiri cine le duce ceaiul??????????????:):):) hahaha...m-ai facut sa rad....chiar ma indoiesc ca ai fost in israel...

Postat pe 8 Martie 2008 15:46
hahaha! nu ma intereseaza cata credibilitate am in fata ta dar am fost in Israel si vb in cunostinta de cauza. Am fost in Acko in Haifa in TelAviv, Jerusallem si Nahariya, asa ca fata draga stiu ce vorbesc. Am prieteni in Israel si merg aproape in fiecare an in vizita.Poligamia e permisa in religia voastra si sunteti indoctrinati total. discuta in contradictoriu cu cei care doar au citit despre ce si cum sunteti voi, nu cu cei care au avut contacte si va cunosc modul de viata.si cu asta eu am terminat ca nu-mi face placere sa-mi pierd timpul discutand lucruri fara importanta( pentru mine). Si cum e frumoasa viata in Israel, cu rachetele care cad in localitatile de la graniata cu LIbanul( naharia, cheriat staim) sau bombele care se pun prin parcarile super marketurilor sau saormeriilor...etc...etc...

Postat pe 10 Martie 2008 12:16
iom naim ve sana tova ghiveret cleopatra! si cu asta pun punct ca ma plictisiti.

Postat pe 10 Martie 2008 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
castiga si tu un LAPTOP DELL 2 De la: kudika081544 24 Februarie 2010 12:02
totul despre cresterea in inaltime 5 De la: gratuit89 25 Februarie 2010 15:05
Pentru toate femeile pentru zilele de 1 si 8 martoe 80 De la: FAsion 27 Martie 2010 22:28
Atentie! Premiile de pe kudika nu se dau! 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 12:56
Tu în ce dormi ??? 222 De la: kudika344657 28 Decembrie 2010 07:20