Setari Cookie-uri

ce contraceptive folositi?

eu zic ca nu are de ce sa-ti fie frica. daca cunosti un medic bun ,cu siguranta nu vei avea probleme. faza e ca trebuie sa fii foarte atenta la reactia corpului tau. daca dupa cateva zile te simti rau,fugi repede la medic,daca ai dereglari hormonale fugi iar la medic. nici el nu e Dumnezeu ca sa stie exact ce ti se potriveste dar incerca ceea ce crede el ca ti se potriveste.cel mai bine e sa te duci la un medic cu experienta(unul mai in varsta) si ...parerea mea e ca barbatii sunt mai atenti la consultatii. medicul meu e barbat si are vreo 60 de ani,el m-a vazut prima oara cand m-am nascut, a tratat-o si pe mama.am fost si la o femeie si am crezut ca innebunesc la consultatie. nu-ti fie frica sa iei anticonceptionale,daca esti atenta si respecti ceea ce zice mediculnu ti se va intampla nimic. si un sfat...daca iti da vreun tratament sa pastrezi intotdeauna retetele. pup si aveti grija de voi si de corpul vostru.

Postat pe 22 Martie 2008 09:41
Buna . Si eu sunt noua pe aici. Eu am luat diferite marci de anticonceptionale prescrise de medic si de la fiecare imi era foarte rau : ameteli stari de voma ,dureri de cap. Prima data am crezut ca nu este bun ginecologul meu asa ca l-am schimbat dar din pacate aceelasi rezultat, sa nu mai vorbim de cresterea in greutate. Folosirea steriletului nu ma incanta deoarece am auzit foarte multe lucruri nu tocmai bune despre el asa ca ce ma sfatuiti sa folosesc in afara de prezervativ ?
Sau poate imi puteti recomanda un ginecolog bun din Bucuresti?
ramonak21
Postat pe 24 Martie 2008 15:37
vezi ca sunt diferite metode,plasturi,inele,si nu mai stiu ce. intreaba-ti medicul ginecolog si spunei sa-ti prezinte mai multe modalitati si sa decideti impreuna care ti se potriveste mai bine. te-am pupat

Postat pe 25 Martie 2008 12:09
Eu iau MERCILON cam de trei ani la recomandarea medicului ginecolog si totul este foarte bine. Nu mai am acele simptome neplacute din perioada menstruatiei plus ca mi-au reglat ciclul menstrual care inaite imi venea o data la doua, trei luni.Depinde de fiecare ce metoda contraceptiva doreste sa aleaga, dar important este sfatul unui medic.
ruxxy
Postat pe 26 Martie 2008 11:51
buna,in primul rand vreau sa va salut pe toti.
cat despre anticonceptionale eu iau de un an REGEVIDON tot la recomandarea ginecologului.Anticonceptionalele sunt bune in momentul in care ai incredere in partener...daca vrei sa te aventurezi foloseste prezervativul(pentru siguranta ta).Dar cel mai bine ar fi sa ceri opinia unui medic.v-am pupat

Postat pe 26 Martie 2008 12:35
buna!eu am luat pana acum pilule,dar acum a aparut mai nou un plasture care se numestE EVRA,nu stiu daca a aparut si in RO in IT este uzat mult,mai ales de tinere.e foarte sigur binenteles uzat corect,si nu are efecte secundare.se lipeste pe corp si nu cade decat dupa 3 septamani cand trebuie sa-l dai tu jos.

Postat pe 26 Martie 2008 15:29
e super ideea asta cu plasturele ! insan u se stie ce eficacitate are ?cred ca sub 80 % siguranta
lief
Postat pe 26 Martie 2008 15:46
Buna!
Folosesc anticonceptionale Logest de 3 ani si nu am nici o problema,nu m-am ingrasat,ciclul imi vine regulat,nu am dureri.Au fost prescrise de medicul ginecolog bineinteles.
ioana_pro
Postat pe 27 Martie 2008 12:37
plasturele are eficacitate peste 95 % . sunt prin farmacii sau cabinete niste cartulici/pliante in care iti arata toate metodele contraceptive inclusiv ''ferirea'' . intrebati pe la farmacii sau pe medic daca le au. se distribuie gratuit. dar in orice caz voi lua eu una si va voi scrie in mare despre fiecare. v-am pupat

Postat pe 27 Martie 2008 13:09
BUNA FETELOR..IN CALITATE DE FARMACIST CLINICIAN...POT SA ZIC CA CONTRACEPTIVELE SUNT COMODE IN UTILIZARE SI AU O EFICACITATE IN PROPORTIE DE PANA LA 98%...DAR AU MULTE EFECTE ADVERSE SEVERE DESPRE CARE NU SE PREA VORBESTE...CUM AR FI:cresterea presiunii arteriale,cresterea nivelului de colesterol,scaderea libidoului,facilitarea aparitie cancerului,tromboembolism pulmonar,litiaza biliara,colita,infectii vaginale-candidoza,sanii devin tari,sensibili,pot aparea secretii,pe piele poate aparea urticarie,eritem,migrene,retentia de lichid ceea ce duce la formarea celulitei,modificari psihice si chiar infertilitate...dupa utilizarea indelungata a contraceptivelor multe femei acuza lubrifierea diminuata a vaginului si durere in timpul actului sexual...asa ca inainte sa apelati la pilule consultati un endocrinolog un cardiolog si un ginecolog...si ar trebui sa se abtina de la utilizarea contraceptivelor femeile pana la 20-22 ani...deoarece pana la aceasta varsta se formeaza un echilibru endocrinologic...astfel utilizarea pilulei duce la disbalanta si stari patologice greu de corectat...in rest sanatate si succese..:)

Postat pe 27 Martie 2008 20:37
mie medicul meu ginecolog, unul bun, mi-a recomandat sa folosesc prezervativul intotdeauna, pt ca te apara atat impotriva sarcinilor nedorite, dar si impotriva infectiilor , nu neaparat BTS, care se pot transmite f usor. stiu ca nu e la fel de placuta senzatia,( dar tot bine te simti si asa), totusi sanatatea e mai presus de toate...cat despre anticonceptionale, acestea nu sunt recomandate mai ales daca aveti noduli la san, intrucat impiedica resorbtia acestora, si cresc riscul de infertilitate...plus alte efecte adverse pe care le-a enumerat cleo mai sus..tb sa se inteleaga ca astea sunt efecte pe termen lung, si mai rar ai sa le observi dupa cativa ani....
iddoll
Postat pe 27 Martie 2008 22:20
multumim cleo,chiar aveam nevoie sa stim si astea,pentru ca multe nu stiam.

Postat pe 28 Martie 2008 16:03
Pentru ramonak21, este clar ca doar un medic iti poate recomanda ceea ce este mai bun pt tine,aici fetele spun fiecare ce folosesc si cum actioneaza la ele, dar stim bine ca fiecare corp actioneaza diferit la unele medicatii.Vad ca inca nimeni nu ti-a recomandat un medic,asa ca am sa o fac eu,daca nu ai ajuns la el[spui ca ai schimbat ginecologii] eu iti recomand medicul care m-a tratat si am nascut la el,asta se intampla acun 9 ani,insa am vazut ca acum a devenit ft cunoscut,si are o carte de vizita profesionala remarcabila, dr Radu Vladareanu,acum profeseaza la spitalul Elias si are si un cabinet privat pe langa spitalul de urgenta Floreasca.Eu una am fost foarte multumita de dumnealui.Succes si sanatate.
yara
Postat pe 30 Martie 2008 11:07
yara, nu i-am recomandat medic pt ca nu stiu unul din buc sau alte orase. dar daca nu ai vzt i-am scris sa-si intrebe medicul si despre alte metode contraceptive.

Postat pe 30 Martie 2008 20:38
a, si suntem constiente ca avem organisme diferite. eu am pus topicul asta ca sa mai invat cate ceva si e bun pt toate femeile care vor sa inceapa sa ia pastile. pup

Postat pe 30 Martie 2008 20:39
Buna! Eu am folosit la inceput Logest dar nu ma simteam bine cu ele... ciclul tot aiurea imi venea si tot aveam durerile acelea groaznice.. Asa k am mers din nou la medicul ginecolog si mi-a recomandat Yasmine... Pot sa spun k ma simt grozav cu ele..Ciclul vine k ceasul mereu la 29 de zile si dureri mai am f putin doar in prima zi.. Plus k mai mi-au crescut sanii si sunt super incantata..Intr-un an jumate am ajuns de la circumferinta 87 cm la 90 cm.. Ce-i drept am mai luat vreo 3 kg in greutate dar nu-i nimic k aveam putina nevoie de ele :)
D5NN5
Postat pe 1 Aprilie 2008 22:00
buna,eu sunt noua pe aici si chiar am cautat pe cineva care sa-miconfirme anumite stari pe care le-am avut.eu am luat contraceptive timp de 4 ani.acum am facut o pauza si nu cred ca mai vreau sa continui,pt ca, si eu si am discutat si cu niste prietene in aceeasi situatie credem ca contraceptivele,daca le iei de ceva timp scad apetitul sexual.eu am trait-o pe pielea mea,am devenit atat de apatica si depresiva(oricum sunt constienta ca depinde de organismul fiecareia)cine poate sa confirme aceste stari va rog scrieti.oricum am sa merg si la medic.va pup
sweety_11
Postat pe 2 Aprilie 2008 10:30
Buna! Eu am folosit Jeanine timp de un an si jumatate si am fost destul de multumita de ele( ciclu regulat si fara dureri, nu am pus kilograme in plus si nici nu am avut probleme cu vreo sarcina:)). Acum fac pauza cam de 3 luni de zile si as vrea sa schimb pilulele cu altele care sa ma ajute sa imi creasca sanii oricat de putin:D:D.
Daca ma puteti sfatui va sunt recunoscatoare! pupici
I3ianca
Postat pe 2 Aprilie 2008 13:12
FETELOR EU AM O RELATIE DE 3 ANI JUMA. CU IUBITU MEU SI NU AM FOL NICIODATA NICI O METODA DE CONTRACEPTIE( pur si simplu cand trebuie sa ejaculeze...o scotea :P )...SI SPRE NOROCU MEU NU AM RAMAS INSARCINTATA DELOC...TRE SA RECUNOSC CA VREAU SA FOL ANTI CONCEPTIONALE DAR MI E FRIK DE REACTIILE ADVERSE SA SA AM AVUT O PROBLEMA CU GREUTATEA AM AVUT 60 KG SI AM REUSIT SA SLABESC LA 56 ......DAr pana nuincerci nu sti cum e....:( bafta....astept parerile voastre.pop
alina_luminita
Postat pe 2 Aprilie 2008 13:51
alina draga, metoda pe care o folosesti tu se numeste popular ''ferire''. si ma mir cum de nu ai avut nicio sarcina. nu mai risca atat. pt ca barbatului ii pot curge cateva picaturi chiar inainte sa simta el ca vine. si e imposibil sa nu se fi intamplat asta in 3 ani, presupun ca tu nu ai fost fertila in perioada aceea. ai grija. si faza cu ingrasatul e o minciuna aflata in subconstient. pt ca asa stii tu si asa ai auzit din cauza subconstientului iti permiti sa mananci mai mult. de obicei anticonceptionalele dau pofta de mancare,dar daca stii sa actionezi nu te vei ingrasa. chiar e probabil sa slabesti.

Postat pe 3 Aprilie 2008 00:36
Bianka contacteaza un medic. eu am folosit yasmine. cica in momentul de fata sunt cele mai bune. intreaba-ti medicul daca yasminul e bun pt organismul tau. a si inca ceva : nu iti schimba medicul,incearca sa gasesti unul bun,cu care sa te intelegi. in general barbatii sunt mai buni,se implica mai mult. dar tre sa ai grija sa nu dai peste unul cu figuri. pup

Postat pe 3 Aprilie 2008 00:39
eu am luat logest un an, am facut o pauza de un an, timp in care am folosit (cu succes :P)) prezervativul, iar acum le-am reinceput, la recomandarea medicului ginecolog, in urma unor analize ff amanuntite(papanicolau, determinare de radacini de HPV care din fericire au iesit ok si in urma carora vreau sa fac vaccinul silgard contra cancerului de col uterin). sunt deja in a 2-a luna in care le iau, dar am am impresia ca imi dau greturi matinele, uneori, si stari de lesin. le mai las o luna si daca tot asa am probleme merg sa le schimb. ciudat este ca prima data cand le-am luat nu am avut nici o problema. am auzit ca anticonceptionalele determina infertilitate, dar le-am folosit destul de putin si sper sa nu ma afecteze, in plus imi regleaza ff bien ciclu si nu mai am dureri.

Postat pe 3 Aprilie 2008 13:30
Daca deja aveti copii,montati-va sterilet.Eu am de 2 ani si ....nu ma doare capul.
wdy
Postat pe 3 Aprilie 2008 21:41
Buna fetelor!!
Am 22 de ani si de aproape 5 ani iau pastile contraceptive (bineinteles cu pauza la 6 luni pentru ca asa este sanatos si recomandat). Prima oara am luat (recomandare de la planning familial) Microgynon, pauza la 6 luni cate o luna, nici o problema, nu m-am ingrasat considerabil(3 kg in 4 ani si asta datorita faptului ca am ajusn la maturizarea corpului).Singura chestie mi s-a parut ca da mi-a scazut un pic libidoul. Ac jumatate de an am facut pauza pana in luna februarie (asa am simtit eu nevoia) cand am fost la un control ginecologic si medicul mi-a recomandat Yasmine. Le iau din luna februarie si nu am nici o problema (nici macar scaderea libidoului).

catalina_brb
Postat pe 3 Aprilie 2008 23:29
Continuare...:))

Si ca mici sfaturi (din experienta imi dau cu parerea):
1.Sweety_11 spui ca iei pstile de 4 ani neintrerupt!!!!?!?! Mare greseala!! Doctorul care ti le-a recomandat banuiesc ca ti-a spus ( dc nu f rau a facut) ca trebuie sa faci pauza o luna la 6 luni. Datorita acestui fapt ai stari de voma si alte stari ciudate pe care zici ca le mai ai. Tocmai de aceea ca sa te simti ok cand iei pastile tb sa urmezi cu strictete sfaturile doctorilor si instructiunile.
2.alina_luminita spui ca nu folosesti de 3 ani nici o metoda de contraceptie decat ca prietenul tau se ferste! F gresit! Daca pana ac ai avut MARELE noroc sa nu ramai insarcinata nu este ca o regula, ca o asigurare pe viatza. Amo prietena care era cu iubitul ei de 6 ani de zile...Aceeasi "metoda" ca si tine foloseau...Nici nu se gandeau la casatorie cu toate ca parintii lor chiar ajunsesera sa ii ia la intrebari. In septembrie anul trecut s-au casatorit. De ce ? Pentru ca ea era gravida in 5 luni , sarcina "neplanificata". Asa ca tine cont ca metoda ta e sigura doar 20% si gandeste-te cat de distrugator poate fi un avort pentru o femeie si cat de naucitoate poate fi o sarcina neplanificata.
3. Cu toate ca iau de atata timp pastile (cu pauza subliniez) la nici un control nu mi-a iesit candida ( zic asta pt ca se zice ca pastlele pot determina candida). Asta poate tine si de organismul tau insa si de respecatrea indicatiilor.
4. Fumatul ar cam fi contraindiatie mai ales dupa 35 ani in cazul in care luati si pastile..Care e ideea? Ideea e ca luanf pastile sangele ajunge sa se coaguleze mai reped si fumand se pot produce cheguletze de sange care ajunse la inima chiar pot produce decesul..Si plsu ca fumatul oricum nu e sanatos! Asa ca faceti un efort!

Va pooop fetelor si imi face mare placere sa stau de vb cu voi! Haideti sa ne impartasim din experienta ca sa devenim mai puternice si mai instiintate de tot ce ne inconjoara!
catalina_brb
Postat pe 3 Aprilie 2008 23:40
Si eu tot Yasmine folosesc si sunt super incantata de ele ! Avantaje : nu mai am stari de greata sau foame exagerata,nu mai fac edeme,nu mai am crampe,depresie,nu ma mai smiorcai din orice,asa cum o faceam inainte de period cand luam alte anticonceptionale si the best good news e ca,desi,am o viata activa din punct de vedere sexual => still no babies around !!! ;) Avantaj major ! Dezavantaje ... nu stiu sa fiu gasit dezavantaje la anticonceptionalele astea !!! :) Yasmine e the best !!!
sugarfuzz
Postat pe 13 Aprilie 2008 04:10
pentru fumatoare: cate tigari fumati pe zi ?

Postat pe 16 Aprilie 2008 21:38
Buna!Eu folosesc logest de 3 ani (la recomandarea medicului)si nu am avut nici un fel de probleme. Mentionez ca nu am facut nici un fel de intrerupere....cred ca ar fi cazul sa mai merg la un control si in functie de ce-mi zice poate fac si o pauza.

Postat pe 17 Aprilie 2008 12:48
da..ar fi cazul.ar fi fost cazul demult.pt ca organismul te poate minti uneori,sau pot aparea efecte adverse mai incolo.

Postat pe 22 Aprilie 2008 20:45
eu am folosit anticonceptionale recomandate de medic si pe perioada in care le-am luat mi-au reglat menstruatia dar m-am ingrasat si mi-au crescut sani si de atunci am intrerupt, eu cred ca depinde si de organismul fiecarei persoane unele slabesc ,altele se ingrasa ...

Postat pe 23 Aprilie 2008 11:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sex "murdar" cu alta femeie 107 De la: Tharr 21 Octombrie 2010 17:18
sex in cuplu 44 De la: mady_puppy 6 Februarie 2010 13:19
"Dragoste de gradul 3" 42 De la: Dor_a 5 Octombrie 2010 11:19
HELP! gemeni-leu 5 De la: steffy91 4 August 2011 13:28
Eu cred ca da 10 De la: TITIREZUL 17 Martie 2012 00:32