Setari Cookie-uri

ce contraceptive folositi?

eu pe foite chinezesti am ramas o data insarcinata de radea sotul de mine: faca am bagat hartia... asa ca tot mai bun e calendarul, striletul sau anticonceptionalelel fiecare la alegere.... sau prezervativul in cele din urma...
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:46
si ginecologul te poate trimite acasa si iti sau iti spune asa dupa un consult fugar fara nici macar cele mai elementare analize sa iei cutare sau cutare... medicii? porci te trimit acasda daca ai ceva mai serios, sau te opereazxa si iti scot tot ca sa u ii poti acuza de malpraxis mama lor de nemernici. sa nu mai aud de ei mai sigur si mai bun de o mie de ori sunt farmacistii se documenteaza mai mult si sunt mult mai serviabili si mai cooperanti
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:49
buna fetelor. eu una nu am luat niciodata anticonceptionale si nici nu sunt tentata sa iau. in plus prietenul meu nici nu vrea sa auda de asa cv. a zis k prefera sa ia el anticonceptionale masculine decat sa patesc eu cv. treaba e ca acest tip de anticonceptionale sunt abia in stadiul de experiment. nu stiu cv concret despre ele. parerea mea e ca tot prezervativul e mai sigur. si daca raman, nu e nici o problema. 1 copil e o binecuvantare la casa omului. va pup si multa sanatate!
adrienutzame
Postat pe 24 Septembrie 2008 09:59
De la: mitzura, la data 2008-09-24 04:49:50si ginecologul te poate trimite acasa si iti sau iti spune asa dupa un consult fugar fara nici macar cele mai elementare analize sa iei cutare sau cutare... medicii? porci te trimit acasda daca ai ceva mai serios, sau te opereazxa si iti scot tot ca sa u ii poti acuza de malpraxis mama lor de nemernici. sa nu mai aud de ei mai sigur si mai bun de o mie de ori sunt farmacistii se documenteaza mai mult si sunt mult mai serviabili si mai cooperanti

Draga mea, asta o fi la voi in Targoviste... Ca prin tarishoara asta a noastra iti garantez ca sunt si ginecologi care asculta si stiu sa dea cele mai bune sfaturi. Mai cauta...
Lucia1971
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:21
Nu peste tot medicii sunt la fel....se pare ca Mitsura a avut numai ghinioane pe la Targoviºte.Bineinteles ca si eu am o farmacista aici in Turcia care ma sfatuieste in toate si chiar ea mi-a recomandat sa ma duc la un alt doctor si bine am facut.Pentru unele femei steriletul este foarte bun,dar la mine nu a fost asa.Poate ca peste ani am sa-l incerc din nou...am sa mai vad.İar cu pauza intre anticonceptionale nu stiu daca e obligatoriu,eu am sa fac cate o mica pauza la cateva luni asa pt mine.
kassandry
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:17
Foite de alea am incercat si eu sa folosesc....dupa actul sexula m-am trezit cu foita inafara,intreaga....norocul meu ca nu m-am bazat pe ea si nu am ramas gravida.Pe vremea aceea nu eram casatorita si nu aveam de gand sa raman gravida,mai ales cu persoana respectiva si aveam 20 de ani.(acum am 26).Anticonceptıonale sunt nevoita sa folosesc,nu vreau sa raman gravida exact acum.Cam peste 2-3 ani ma gandesc sa-i aduc fetei mele un fratior sau o surioara.Am facut cezariana si oricum trebuie sa stau linistita cativa ani.Aici ,in Turcia,foarte multe cazuri de cezariana,s-a pus mult problema asta,ca femeile nu mai nasc normal,deoarece doctorii prefera ca in 15 minute sa le opereze si sa scape.ºi cica s-a dat o lege ca nu mai au voie doctorii sa opereze de cezariana decat daca sunt probleme grave la nastere sau necesita femeia.Eu ,personal am vrut normal dar doctorul mi-a zis ca nu ma dilat destul(m-am dus la spital la data la care mi-a zis medicul,daca as fi stat sa astept sa mi se rupa apa cica era riscant,asa ca nu stiu daca e adevarat ce spun doctorii ca nu am putut naste normal).Acum sunt foarte bine,mie de durere mi-e frica de mor si mi s-a zis la spital ca nu rezist durerii nasterii naturale.Operatia nici nu se mai cunoaste,e estetica.Sunt ok.Apropo,cum arata o operatie de cezariana in Romania?Am auzit tot felul de discutii ca femeile raman cu burtile macelarite.....
kassandry
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:41
Yasmine dupa un control la ginecolog.
ellyaisha
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:51
yasmine vad ca folositi majoritatea. si eu folosesc si mi se par foarte bune. nu m-am ingrasat, nu am mai avut probleme cu menstruatia, acum stiu chiar la ce ora trebuie sa-mi vina nu ma mai doare asa de tare burtica si curge foarte putin sange. de ramas insarcinata nu am ramas. le-am luat la recomandarea medicului pentru niste chisturi pe ovare, dar am continuat sa le iau si sunt foarte multumita!
chibritzel
Postat pe 24 Septembrie 2008 14:37
fiecare face cum gandeste, iar in Romania nu e in Turcia, aici eu ma bazez pe farmacist si in primul rand pe flerul meu. eu cu yasmin era sa dau coltul o data, basca de alte inca vreo 4 ori cand doctorii ma trimiteau acasa cu hemoglobina 5 spunandu-mi ca e normal. si sa stiti ca m-a ajutat la diminuarea fluxului menstrual f mult si ceaiul de cretisoara despre care am citit intr-o revista As pe net, inspaimantata si ingrozita fiind de doctori si de pitale. Ceaiul de cretisoara se gaseste la plafar si se pun 6 lingurite cu varf sau rase cum vreti voi, dar 6 sa fie la 1/2 litru de apa cand clocoteste. eu cam de vreo 6 luni mai pun si cateva frunze de leustean verde sau uscat. Leusteanul regleaza functiile glandei tiroide. nici eu acum cativa ani nu as fi folosit anticonceptionale, dar cand am vazut moartea cu ochii de atatea ori si nu mi se gasea nici tratamentul si mai ales nu se voia sa se ajunga la cauza din cauza unor incapatanati si a aunor incompetenti am apelat si ele in ultima instanta... in fine urez la toata lumea speranta si sanatate, si inca ceva nu ma mai compatimiti, exista internetul si rugati-va ca nici dusmanii dusmanilor vostri sa nu treaca prin clipele de cosmar prin care am trecut eu. va pup si sa luati deciziile mai bune si mai optime la momentul respectiv pentru fiecare.
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:03
Draga Mitsa,esti o fata tare ghinionista.te inteleg,sa stii,de atatea probleme nu mai ai incredere in doctori.sa stii ca nici aici in Turcia nu totul e mereu roz si bun.si mie mi-a prescris un medic niste anticonceptonalae care timp de 2 ani de zile mi-au dat greturi si mi-au taiat libidoul.si nici nu am crezut ca ar fii de la pastile,pana cand un alt medic mi-a prescris diane 35 de la care sunt ok.İar de sterilet....nu descurajez pe nimeni dar mie de 2 ori mi-a cazut si ma intepa,am trecut si eu prin momente grele,adevarul ca nu asa groaznice ca la tine,imi pare rau de tine ca esti asa ghinionista ,dar nu uita ca nici Targoviste nu e toata Romania...e bine ca ai un farmacist in care ai incredere,am sa ma interesez si eu de ceaiurile tale,daca ai putea sa citesti pe prospectul pachetelor denumirea in latina,ca sa gasesc si eu aici...ca nu stiu cum se zice in turca Si eu m-am luat dupa sfatul prietenelor si am patit-o cu steriletul,se parae ca printre ele am ramas o raritate cu patania asta...dar asta e...numai bine la toata lumea.Si....sa nu pateasca nimeni ca tine...
kassandry
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:51
draga Mitzura,scuze ca am gresit numele....
kassandry
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:54
http://www.youtube.com/watch?v=oBwMwsJX6n0&feature=user
cam asta e treaba cu anticonceptionalele si UE.
Ordinea mondiala, masonii, evreii, toti de vor o tara depolulata, nu numai saracita si plecata in strainatate, dar si femei sterile.
Aveti impresia ca scapati de ,,problema" cu anticonceptionale. scapati de viata voastre de fapt. Folositi voi 10 ani asa cva si cel mai sigur veti scapa pentru totdeauna de astfel de probleme si probabul si de ficatul vostru.
Mult succes ori la deschis ochii ori la a cadea in plasa lor!
little_duck
Postat pe 24 Septembrie 2008 23:26
Cretisoara in latina se numeste Alchemilla vulgaris iar leusteanul nu stiu cum ii spune in latina. eu beau asa: cu doua zile inainte sa imi vina o cana de 250 ml seara. in aceasta cana pun si cateva frunze de leustean. din ziua cand mi-a venit ciclu imi fac dimineata doua cani de 250 ml (adica 12 litru de apa il fierb si pun 6 lingurite nici cu varf, dar nici rase de cretisoara) si in continuare cateva frunze de leustean. acest 1/2 de litru de ceai il impert in 2 0 cana inainte de a pleca de acasa la eservici alta la ora 8 (20 seara). incearca si vei vedea efgectul in timp, nu imediat. eu am perseverat si mi-a ajutat Dumnezeu, sa iti ajute si tie. sanatate!
mitzura
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:33
esti pesimista asa fiindca nu ai fost pusa in situatia de a alege intre viata pentru chiar si 10 ani si sa mori acum! bafta! sa nu ajungi in situatia asta. in momentul vietii cand vei fi pus sa alegi intre doua rele fi convinsa ca vei alege din doua rele pe aceea mai putin rea! asa ca fiecare alege la momentul respectiv. asta e viata si cu bune si cu rele. au in viata am fost pusa in fata faptului implinit mor acum sau mai tarziu? evident am ales sa fie mai tarziu si nu acum. cred ca oricare dintre noi ar face acelasi lucru. dar nu mai plang, daca o fi sa mor peste 10 ani, macar nu am murit cand se rugau toti pentru moartea mea... asa ca fiecare e pus aleaga pentru viata lui. eu v-am mai spus, sau daca nu v-am zis pana acum trei ani am fost impotriva anticonceptionalelor, dar viata mi le-a impus. eu am tinut calendarul pana sa am aceasta problema de dereglare hormonala. calendarul se tine in felul urmator si cu el nu a existat sa dau gres. se numara 10 zile din prima zi a ciclului menstrual. in aceste 10 zile ai voie sa zburzi pe cararle dragostei. din a 11-a zi nu mai ai voie pana in cea de-a 19-a sa faci fara protectie dragoste. incepand din a 20-a zburzi pana cand iti vine urmatorul ciclu fara nici o grija. deci iata solutia ideala pentru unele din noi care nu sunt puse sa aleaga intre viata si moarte!
mitzura
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:42
Merci mult de tot . Chiar o sa ma duc. Daca nici acum nu gasesc o solutie renunt si raman la clasicul prezervativ. Ar fi al 7 ginecolog pe care il consult si m-am cam saturat de facut plimbari la cabinete. te pup.
ramonak21
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:26
merci mult yara
ramonak21
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:30
eu folosesc abstinenta ca-i mai buna decat toate
anticonceptionalele ingrasa...cu prezervativul nu ai placere...celelalte sunt cam nesigure..deci tot la abstinenta am ajuns:P
beem
Postat pe 25 Septembrie 2008 20:35
Da,abstinenta e pentru cele care nu au partener.si ce ar trebui sa fac?Sa-i spun sotului meu:dragule,nu mai facem sex de-acum inainte ca sa raman eu sanatoasa?Si nici macar nu sunt frigida,mie sexul chiar imi place,imi place sa fac dragoste..... Acum eu zic ca nu am sa folosesc toata viata anticonceptionale,dar momentan raman pe varianta asta.Stiu ca exista riscuri,dar nu cred ca toata lumea s-a deformat si si-a stricat sanatatea in ultimul hal.Acum depinde si de metabolismul fiecareia.Probabil ca pana in 30 de ani am sa mai fac un copil(deci mai am 4 ani sa ma gandesc),deocamdata am o fetita care deja ma tine ocupata.Dupa aceea am sa gasesc alte metode de contraceptie mai naturale.Si ce rapid am ramas eu gravida!!!!Altele,saracele,se chinuie cu tot felul de tratamente sa ramana gravide....eu am ramas gravida cred ca prin noaptea nuntii mele,ce-i drept nu m-am protejat dar nici nu ma asteptam asa rapid.İnsa acum fetita noastra e o minune,nu aveam de gand nici o clipa sa avortez....asa minunatie de copil care ne inveseleste viata la cei 2 ani si jumatate ai ei.Ei,acum nici nu am de gand sa dasc ca iepuroaicele....
kassandry
Postat pe 26 Septembrie 2008 01:53
Si eu ma gandesc sa folosesc calendarul,dar macar un an raman pe anticonceptionale.İnainte eram cu calendarul dar tot riscant era pentru ca eu mereu am avut ciclul neregulat.İdeea e sa nu ramai gravida....ca odata se intampla....si pacat sa faci avort.Pacat de sanatatea ta,eu nu am trecut prin experienta asta si nici nu-mi doresc.Haide ca al doilea copil l-as mai face,dar daca raman din nou?
kassandry
Postat pe 26 Septembrie 2008 01:58
sandra eu am glumit:P
dar...sincer nu stiu nici eu care este cea mai buna contraceptie..
de la anticonceptionale m-am ingrasat si le luam pt chisturi ovariene...si apoi am aflat ca de fapt nu trebuia sa i-au niciodata anticonceptionale..pt ca am prolactina mare..si este ca si cand te-ai sinucide incet si sigur...
cu prezervativul ..hmmm...am patit-o de cateva ori de s-a spart...
metoda calendarului..iar nu este prea sigura decat daca ai ciclu regulat...iar la mine din cauza chisturilor s-a dereglat......
cat despre celelalte metode..ce sa zic foitele sau ovulele cica daca nu-s puse bine ramai gravida..iar sterilet nu se poate ca nu am nascut..si tot asa...poate unele au mai mult noroc
iar la abstinenta nu ma bag:P
o zi buna
beem
Postat pe 26 Septembrie 2008 10:20
metode de protejare impotriva unei sarcini sunt multe...nu toate sunt bune. eu am luat anticonceptionale, o perioada m-am simtit ok, dar cand le-am lasat, a fost tare nashpa! m-am simtit rau si mi-a tulburat organismul...eu consider ca cel mai sigur e prezervativul!

Postat pe 26 Septembrie 2008 15:42
Eu am luat Yasmine 4 luni la recomandarea medicului,acum o luna am renuntat la ele pt ca ma dureau sanii ingrozitor si imi erau umflati tot timpul alte probleme din cauza lor nu am avut. chiar mi-au reglat si menstruatia
anad3nisa
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:20
BUNA
Anticonceptionale nu am luat niciodata,de teama efectelor secundare.Inainte de a ma casatori am folosit cu strictete prezervativul;l-am folosit si dupa dar ne mai si pazeam si multumesc Lui Dumnezeu nu am ramas insarcinata decat atunci cand ne-am dorit noi acest lucru.Menstruatia mi s-a reglat dupa nastere si deasemenea si de durerile ingrozitoare am scapat.pt mine sarcina a fost un sfetnic bun din acest punct de vedere.Baietelul nostru are 2ani si jumatate si noi mergem inainte pe mana prezervativului(chiar daca cateodata ne mai facem si de cap)VA PUP.
geany_9
Postat pe 26 Septembrie 2008 17:23
pntru reglarea ciclului folositi tot cretisoara cu leustean cum v-am descris mai sus, daca nu cunoasteti exact prima zi a ciclului, incepeti direct din ziua cand va vine cu 1/2 de litru de ceai pe zi din reteta de mai sus. mai puteti folosi pentru reglarea lui si tinctura de salvie. aceasta din urma se ia de la plafar si utilizati indicatiile din interiorul cutiei.
mitzura
Postat pe 26 Septembrie 2008 17:29
De metoda calendarului nu ati auzit ? este foarte buna daca ai un ciclu regulat ,si daca vrei sa faci un bebeica doar nu il mai tii si gata ai ramas .Va spun din experienta ca este foarte bun chiar daca este doar de 95%sigur
cristina_blondyy
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:21
Nici eu nu am luat dar am inceput sa ma documentez si din documentarea mea am aflat ca diane 35 nu sunt anticonceptionale(asta e doar un efect secundar..ele fiind defapt tratament pt acnee parca ), am mai aflat ca yasmine sunt cam cele mai utilizate si ca in primul rand pt recomandarea lor ar trebui sa mergem la un cabinet de "planning familial".
Dar am ramas uimita cand am ineteles k un consult costa in jur de 50 lei dar nu iti pune decat o serie de intrebari (refer. la boli personale sau de fam etc.). Daca va uitati pe net si cautati inf despre un anumit tip de AC o sa vedeti k scrie pt cine nu sunt indicate si pt cine nu

Acum nush cata dreptate am....e din ce am aflat si eu de pe net...articole..forumuri etc.


Am uitat sa specific ca indiferent de cine sunt recomandate nu e imposibil sa ai reactii adverse...asta depinde doar de organismul tau..si daca un tip de AC nu merge poate la fel de bine k altul s afie perfect pt corpul tau.

Si AC nu ingrasa ci e posibil prima oara cand le iei sa ajute la retinerea unei cantitati de apa mai mari in organism..dar cum zikeam..depinde de fiecare corp in parte.
Cherry_bob
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:29
www.anticonceptionale.ro mai multe informatii
Cherry_bob
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:31
daca sunteti sigure ca nu mai vreti urmasi never-ever, ligatura trompelor este o optiune...

Postat pe 26 Septembrie 2008 18:44
De la: anaphielle, la data 2008-03-14 10:52:14am renuntat la ideea de a-mi pune sterilet. e mai bine asa.
.

partea aiurea e cum functioneaza steriletul ca principiu: efectul contraceptiv vine din inflamatia permanenta pe care o intretine la nivelul colului. in felul asta, adio nidare a ovulului fecundat. sunt si asa suficiente cazuri de rani pe col si stari patologice ale aparatului genital ca sa te complici singura cu vreo problema de genu asta.

Postat pe 26 Septembrie 2008 19:53
unde ai gasit chestia asta cu principiul de actiune al streiletului? ma refer la cea cu intretineraea inflamatiei la nivelul colului? mi se pare aberant, nu ca o spui tu , ma gandesc ca ai citit undeva...inflamatia poate fi un efect secundar, nu principiu de actiune, actiunea este de eliberare de hormoni, ioni, depinde de materialul din care este fabricat...ingroasa endometrul, impiedica nidarea ovulului, adica fixarea acestuia in endometru...poate favoriza inflamatiile si infectiile, da , este adevarat, dar nu este principiul de actiune...repet, nu te contrazic, sunt doar interesata unde scrie asta...

Postat pe 26 Septembrie 2008 20:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IMPORTANT ! SI URGENT!!! 26 De la: andreea1976 7 August 2009 16:34
CE TREBUIE SA FACA O FEMEIE SA FIE SEXY IN OCHII IUBITULUI!!! 139 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 10:59
par moale si dificil 3 De la: Lisssa 5 Septembrie 2010 08:32
am 19 ani si as vrea sa am sani mai mari,dar nu vreau sa ma operez.Cum sa fac sa ii am mai marii???????????? 20 De la: kentfarafiltru 23 Noiembrie 2009 19:06
sunt insarcinata? 5 De la: alina_pitaru 8 Septembrie 2009 17:12