Setari Cookie-uri

ce contraceptive folositi?

Buna, si eu folosesc anticonceptionale de 6 luni, la recomandarea medicului, si intr-adevar am observat o scadere a libidoului. Si este foarte neplacut, pe mine chiar ma afecteaza. A mai observat cineva? Si ce sa fac sa revin la normal, dar fara sa renunt la pastile? Poate a trecut si altcineva prin aceasi situatie, si are un sfat.
Cat despre alte efecte adverse, intr-adevar in primele 3 luni am avut stari de greata si dureri de cap, dar asta doar pentru ca organismul se obisnuia cu noua situatie. Scria si pe prospect ca in primele 3 luni pot aparea efecte nedorite care insa dispar in timp. Pe urma a fost ok, fara dureri menstruale, fara luare in greutate, cu o usoara crestere a sanilor.
AnnaMarie23
Postat pe 24 Aprilie 2008 10:41
majoritatea medicilor recomanda acum prezervativul. eu am avut inspiratia sa folosesc prezervativul inca de la inceputul relatiei mele cu actualul prieten, adica de acum 4 ani.
chiar daca se spune ca durexul este un prezervativ super, eu prefer love plus clasic.

Postat pe 24 Aprilie 2008 11:38
Vrei sa afci bani doar deschizand mailul?Intra aici: http://www.es-facil.com/ganar/alta?Id=64815634 ,inscrie`te,da likul mai departe si vei vedea cum iti intra bani in cont!singura conditie este ca la tara sa pui espana,iar apoi pentru primirea banilor veoi da datele tale reale!

Postat pe 24 Aprilie 2008 17:07
buna ,ma bucur ca am intrat aici...sunteti super de gasca.....particip la concurs de implant cu silicon...un vot de la voi ...un pup dulce de la mine....pup si mai vb http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/44111.html

Postat pe 24 Mai 2008 08:51
Ce bine ca exista astfel de forum-uri unde poti discutA deschis si sa afli informatii noi in legatura cu subiecte mai delicate...:)
Eu mi-am inceput viata sexuala de curand..si am o intrebare : Sunt indicate ovulele?
N-am reusit inca sa ajung la un ginecolog sa-mi prescrie anticonceptionalele potrivite....si as amana pana sa incep sa le iau.
Astept raspunsurile voastre.

Postat pe 3 Iulie 2008 20:52
5 luni am folosit metoda calendarului sau a ,,feririi" pana am patit-o.dupa trista experienta cu sarcina am inceput sa iau anticonceptionale.le iau cam d 3 luni si vad ca nu am avut greturi sau ameteli,ciclul imi vine ok la zi fixa fara dureri.nu stiam ca se face pauza la 6 luni o luna chiar este nevoie???un lucru trist ori mi se pare mie dar cred k de o luna asa mi-a cam scazut libidoul si nu e bine deloc.stau si ma gandesc daca e vina mea sau de la pastile.chiar nu stiu ce sa cred,cert e ca nu mai vreau Doamne Fereste sa mai raman o data si nici nu am incredere in prezervative cele mai multe s-au rupt si in plus nu simt nici o placere ar fi groaznic cu ele
Lady_Gaga9
Postat pe 11 Iulie 2008 01:15
eu am inceput sa iau anticonceptionale la 19 ani.Am luat la inceput Yasmin, insa ,ma simteam rau de la ele. aveam ameteli, stari de voma aproappe in fiecare zi. in schimb nu am avut nici o sarcina nedorita, nu m-am ingrasat, iar ciclul meu s-a reglat. la un moment dat am renuntat la ele (din cauza starilor de rau) si am inceput sa iau Novinette. de la acestea nu am avut nici o problema si am contnuat sa le iau aproape un an de zile. desigur ca amandoua mi-au fost recomandate de medici ginecologi de la planificare familiala!Acum, nu mai iau anticonceptionale de trei luni, ptr ca vreau sa raman insarcinata! pupici!
aundrea84
Postat pe 14 Iulie 2008 10:09
si eu am luat anticonceptionale si am avut aceeasi problema ca si tine! in cele din urma am renuntat la ele, insa situatia nu s-a imbunatatit! nu stiu ce sa fac! am momente cand libidoul revine la normal, insa in general .........nu prea exista! daca ai vreun remediu sa mi-l imparti si mie!pls! pupici!
aundrea84
Postat pe 14 Iulie 2008 10:12
fetelor atentie cu anticonceptionalele luate dupa ureche..si..mare grija atunci cand sunt prescrise...eu am luat vreo 3 ani asa marvelon..mai mult pt chisturi ovariene..si m-am ingrasat...iar anul asta am fost la endocrinologie..surpriza...prolactina crescuta..analiza care atunci cand am avut prescrise anticonceptionalele nu mi-a fost facuta...
Prolactina este un hormon sintetizat, depozitat si secretat de lobul anterior al hipofizei (glanda endocrina situata la baza creierului).
iar daca ai prolactina crescuta si mai iei si anticonceptionale este ca si cand te-ai sinucide singura....
asa ca prezervativul este pe primul loc...
take care!

Postat pe 14 Iulie 2008 13:57
pt cristina_ub40 eu am folosit ovule sunt bune dar nu inlocuiesc prezervativele sau pilulele,nu sunt 100%sigure,dar folosite din cand in cand sunt bune...explicatia medicului a fost sa nu se obisnuiasca organismul cu ele...am folosit pharmatex sau ceva de genul asta se numeau(chiar nu mai stiu exact) dar repet nu sunt considerate o metoda contraceptiva de lunga durata cum sunt pilulele de ex ci doar la urgente:D si dc le cumperi ai grija sa ceri si "instructiuni de folosire"
lydia23
Postat pe 14 Iulie 2008 16:22
dar de implante subdermale NORPLANT..stiti ceva?
dydee
Postat pe 14 Iulie 2008 22:03
eu iau loette, recomandate pt chisturi ovariene acu vreo 3 ani de medic, si nu am avut probleme de la ele. nu m-am ingrasat, ba chiar am mai dat jos cand am inceput sa le iau, nu mi-a pierit cheful de sex, mi s-a reglat ciclul, nu am avut nici un fel de reactie adversa. am facut pauza vreo 6 luni, dar le-am reluat de curand, pentru ca mi-era foarte rau cand eram la ciclu de cand nu le luam (si inainte sa le iau prima data, primele doua zile de ciclu nu eram buna de nimic din cauza durerii).
acuma din nou nu am nicio problema cu ciclul.
si alte metode in afara de prezervativ si pastile nu am incercat
doar o data pastila de a doua zi ca mi se rupsese prezervativul.......si numai eu stiu ce spaima am tras
dienuta_nou
Postat pe 14 Iulie 2008 22:23
Buna fetelor,
eu iau Marvelon de 14 ani, bineinteles prescris de doctor la 2 ani dupa ce am nascut, si e totul ok din toate punctele de vedere....in primii 2 ani dupa nastere, hai ca primul an m-a ferit laptele ca i-am dat fetitei la san, dar in urmatorul an cu ,,feritul,, am ramas gravida si am facut avort....mi s-a recomandat steriletul dar o prietena a mea era sa moara din cauza lui din cauza ca nu a fost fixat cum trebuie, corpul i l-a respins si oricum cazuri din astea stiti si voi....apoi am fost la medic si mi-a recomandat marvelon pe care-l iau si in ziua de azi cu pauzele acelea la 6 luni si pot sa spun ca am pana anul trecut m-am mentinut la 32 kg vara si 65 kg iarna la 1.74 m....iar anul asta cand am implinit 34 ani am luat 2 kg in plus....dar atat....deci totul depinde de cum iti ,,gestionezi,, tu corpul, mintea, constientul.....faza cu ingrasatul e relativa....intr-adevar iti face pofta de mancare, dar conteaza cat mananci tu si cat te poti abtine.....acum depinde si de bine iti functioneaza organismul....eu spre exemplu nu ma pot lipsi de dulciuri chiar daca am trecut de 30 ani, dar facand miscare zilnic atunci te mentii la greutatea dorita...eu v-am zis am luat 2 kg abia acum dupa o perioada de 14 ani de anticonceptonale si m-a mentinut la greutatea buna, am mancat si am baut ce am vrut fara sa-mi fac probleme de greutate, starea sanatatii e ok, cea ginecologica e super, fiindca nu mai aveam frica sarcinii iar cand nu am avut activitate sexuala o perioada lunga de timp, ele mi-au mentinut hormonii la nivel normal fara sa am vreo simptoma aiurea.....asa ca din punctul meu de vedere, anticonceptionalele sunt ok.....
mirela_74
Postat pe 15 Iulie 2008 15:43
De la: mirela_74, la data 2008-07-15 15:43:05Buna fetelor,
eu iau Marvelon de 14 ani, bineinteles prescris de doctor la 2 ani dupa ce am nascut, si e totul ok din toate punctele de vedere....in primii 2 ani dupa nastere, hai ca primul an m-a ferit laptele ca i-am dat fetitei la san, dar in urmatorul an cu ,,feritul,, am ramas gravida si am facut avort....mi s-a recomandat steriletul dar o prietena a mea era sa moara din cauza lui din cauza ca nu a fost fixat cum trebuie, corpul i l-a respins si oricum cazuri din astea stiti si voi....apoi am fost la medic si mi-a recomandat marvelon pe care-l iau si in ziua de azi cu pauzele acelea la 6 luni si pot sa spun ca am pana anul trecut m-am mentinut la 32 kg vara si 65 kg iarna la 1.74 m....iar anul asta cand am implinit 34 ani am luat 2 kg in plus....dar atat....deci totul depinde de cum iti ,,gestionezi,, tu corpul, mintea, constientul.....faza cu ingrasatul e relativa....intr-adevar iti face pofta de mancare, dar conteaza cat mananci tu si cat te poti abtine.....acum depinde si de bine iti functioneaza organismul....eu spre exemplu nu ma pot lipsi de dulciuri chiar daca am trecut de 30 ani, dar facand miscare zilnic atunci te mentii la greutatea dorita...eu v-am zis am luat 2 kg abia acum dupa o perioada de 14 ani de anticonceptonale si m-a mentinut la greutatea buna, am mancat si am baut ce am vrut fara sa-mi fac probleme de greutate, starea sanatatii e ok, cea ginecologica e super, fiindca nu mai aveam frica sarcinii iar cand nu am avut activitate sexuala o perioada lunga de timp, ele mi-au mentinut hormonii la nivel normal fara sa am vreo simptoma aiurea.....asa ca din punctul meu de vedere, anticonceptionalele sunt ok.....

tu esti norocoasa...la mine asa s-a intamplat si crede-ma ca nu-s genul care sa bag orice si oricat in mine...stii orice medicament are si un efect secundar...asa si sora mea a luat tot marvelon si ea culmea a slabit...
dar nu problema ingrasarii a fost ideea..ci faptul ca hormonii continuti de ele iti pot face rau ... pt ca fara niste analize inainte si sa le iei asa dupa capul tau..nu este ok...
parerea mea este bine sa iti faci prolactina inainte...eu nu am stiut acum cam trag si analize si tratamente...
take care!

Postat pe 15 Iulie 2008 16:12
Buna fetelor!

Eu folosesc anticonceptionalele de aproximativ 6 luni!...sincer mi se pare o metoda de contraceptie foarte buna dak respecti indicatiile e aproape imposibil sa ramai insarcinata mai ales daca ai cateva luni de cand iei pastilele...ma gandesc aici la faptul k nu poti ramane insarcinata decat dupa luni bune dupa ce renunti la pastile asta bineinteles dak le luai de ceva timp...apoi mai e si faza k au unele beneficii asupra organismului gen reglarea ciclului menstrual si scaderea procentului de femei care fac cancer de col uterin ,reglarea greutatii(cele cu doze de hormon combinate),apoi mai e si siguranta noastra..prezervativele se pot rupe sau ceva...
eu folosesc yasmine se zice k sunt mai usoare bineinteles asta nu inseamna k sunt mai putin eficiente...nu m am dus la ginecolog si asta pentru k sunt studenta la farmacie si stiu ce implica fiecare substanta din cele trecute pe prospect...dar cel mai bine ar fi sa va consultati medicul inainte deoarece pot aparea probleme f grave..
dar pana la urma fiecare stie ce metoda contraceptiva i se potriveste asa k folositi ce va avantajeaza si luati in seama sfaturile ginecologului si nu pe cele ale prietenilor...
Aveti grija!
real_girl823
Postat pe 26 Iulie 2008 02:40
si eu iau yasmin dar numai de o luna...km la o sapt si ceva de knd am inceput sa le folosesc am avut vreo 2 zile in care am fost continuu ametita...abia puteam sa ma ridic din pat...si prima data cand am facuto dupa c am inceput sa le iau am sangerat...in fn...poate organismul se obinuieste cu ele...inca nu mam dus la ginecolog desi mia spus k dk observ cv iesit din comun sa ma duc..mai astept vreo doua luni si dk nu le schimb.am observat ca nu mai am asa pofta de mancare ca inainte de cand le folosesc..asta pentru fetele care se gandesc k li se va modifica greutatea...cat despre sterilet am auzit o poveste pe cat de aiurea pe atat de comik...cik o femeie dupa c a nascut sia pus sterilet si in kteva luni a ramas iar insarcinata si bebelusul sa nascut cu steriletul in ureke...nu stiu in c masura e adevarata...se pare ca nici steiletul nu e o metoda prea sigura...cam atat deocamdata...aveti grija de voi.pop
aidutza_nebunel
Postat pe 27 Iulie 2008 23:34
De la: dienuta_nou, la data 2008-07-14 22:23:52eu iau loette, recomandate pt chisturi ovariene acu vreo 3 ani de medic, si nu am avut probleme de la ele. nu m-am ingrasat, ba chiar am mai dat jos cand am inceput sa le iau, nu mi-a pierit cheful de sex, mi s-a reglat ciclul, nu am avut nici un fel de reactie adversa. am facut pauza vreo 6 luni, dar le-am reluat de curand, pentru ca mi-era foarte rau cand eram la ciclu de cand nu le luam (si inainte sa le iau prima data, primele doua zile de ciclu nu eram buna de nimic din cauza durerii).
acuma din nou nu am nicio problema cu ciclul.
si alte metode in afara de prezervativ si pastile nu am incercat
doar o data pastila de a doua zi ca mi se rupsese prezervativul.......si numai eu stiu ce spaima am tras

Cu toate ca observ ca tema de discutie a fost abandonata de ceva vreme incerc sa ma lamuresc si eu cu ceva:
1. ce-mi puteti spune despre pilula de a doua zi
2. despre metode contraceptive pe termen scurt(2 luni)
In speranta ca imi veti raspunde, va multumesc!
juliette37
Postat pe 14 August 2008 09:50
Buna ,,conico,,
multumesc frumos pentru sfat, am fost si mi-am facut analizele si au fost super dar tin sa te anunt ca le-am intrerupt ca s-a mirat si doctorita de perioada prea lunga (nu mi-a motivat de ce) si am facut fel de fel de controale chiar o sa ma duc si la un papanicolau chair daca e totul ok....problema e ca de cand le-am lasat am luat 2 kg in greutate, am devenit mai agitata,fiica-mea imi spune ca ma enervez din orice si repede si am o pofta nebuna sa mananc asa ca.... astept sa-mi vina din nou ciclul si apoi o luam de la capat ca sa revenim din nou la normal...intr-adevar pentru unele nu e bine dar pt.mine e ok .....o sa vadem pana cand si o sa te anunt..pupicei
mirela_74
Postat pe 22 August 2008 14:48
Am folosit 2 ani de zile Yasmin cu pauza de 6 luni. De cand le-am folosit , cosuletele mi-au disparut, parul nu mai este asa gras ca inainte, nu m-am ingrasat, menstruatia s-a reglat, dureri menstruale nu am prea avut, dar dezavanatjul a fost ca mi-au aparut noduli cu foliculina la sani si tromboza la piciorul stang (inca ma tratez de asta, ca de-abia am iesit din spital).

Acum trebuie sa evit pastilele, si v-a trebui sa fac un control ginecologic pt a-mi prescrie altfel de protectie contraceptiva.

Foitele chinezesti le-ati incercat, cum sunt? Oare pana merg la control ginecologic, e bine sa folosesc 1-2 zile, cata protectie au?

Postat pe 29 August 2008 19:46
Steriletul.Eficient si sigur.Fara reactii adverse.Am luat anticonceptionale un an ,in care m-am ingrasat.Bine se tine cont si de ani. Eu am 36
ana_lili36
Postat pe 29 August 2008 21:33
si eu iau anticonceptionale(yasmin...pt mine sunt foarte bune)...insa nu as recomanda ca cele ce doresc sa inceapa administrarea de anticonceptionale sa le ia asa dupa ureche(auzind dde la alte prietene...pt ca nu se stie dk le prieste..
in concluzit trebuie sa se duca la ginecolog sa i le recomande sau la un cabinet de planificare familiala.
dyene
Postat pe 30 August 2008 12:11
si eu iau anticonceptionale(yasmin...pt mine sunt foarte bune)...insa nu as recomanda ca cele ce doresc sa inceapa administrarea de anticonceptionale sa le ia asa dupa ureche(auzind dde la alte prietene...pt ca nu se stie dk le prieste..
in concluzit trebuie sa se duca la ginecolog sa i le recomande sau la un cabinet de planificare familiala.
dyene
Postat pe 30 August 2008 12:11
si eu iau anticonceptionale(yasmin...pt mine sunt foarte bune)...insa nu as recomanda ca cele ce doresc sa inceapa administrarea de anticonceptionale sa le ia asa dupa ureche(auzind dde la alte prietene...pt ca nu se stie dk le prieste..
in concluzit trebuie sa se duca la ginecolog sa i le recomande sau la un cabinet de planificare familiala.
dyene
Postat pe 30 August 2008 12:11
nu folosesc asa ceva ..............
alina_luminita
Postat pe 31 August 2008 16:38
Salut,sunt noua pe aici...
kassandry
Postat pe 24 Septembrie 2008 00:35
Buna.Eu tot anticonceptionale folosesc.De fapt vreo 2 ani am folosit ceva care mi-a daunat,nu stiu cum se cheama medicamentul in Romania(eu locuiesc in Turcia)dar are formula chimica 20μg etinilostrad si 150mg dezogestrel,am mai luat si echivalentul la noi al lui MARVELON.Vreau sa spun ca mi-a scazut libidoul,aveam greata si depresii si am vrut sa le schimb,adica mi-am pus sterilet,la sfaturile prietenelor turcoaice de aici,crezand ca e ok,caci ele imi tot spuneau ca se simt foarte bine cu sterilet,ca e natural(Mentionez ca in turcia majoritatea femeilor folosesc metoda asta,cele casatorite care au nascut).Si ce credeti? mi-a cazut de doua ori la menstruatie,nu mai zic ca aveam crampe,balonari,sangerari,cand ridicam ceva mai greu simteam ca ma inteapa in burta....in fine,foarte grele momente pt mine si sotul meu,caci imi era si frica sa fac dragoste,pt ca simteam steriletul ca ma inteapa.Am continuat cu anticonceptionale recomandate de medic dara fara analize.Si abia un alt medic,cand am avut o mica raceala si am fost nevoita sa ma duc,mi-a recomandat diane 35 pe care le folosesc de 4-5 luni si ma simt excelent,mi-a revenit si libidoul...chiar mai mult decat ar trebui Cel putin pana acum sunt ok.STERİLET:personal nu as mai incerca ca am trecut prin stari de stres,depresii. ANTİCONCEPTİONALE:sunt sigura ca trebuie ca orice femeie sa mearga sa se sfatuiasca cu un medic.Eu nu mi-am facut analize,este cineva care sa ma sfatuiasca ce anume analize se faca pt a vedea daca nu-mi dauneaza anticonceptionalele?
kassandry
Postat pe 24 Septembrie 2008 02:27
cine a spus ca steriletul e bun dupa nastere? prosti. eu am avut 8 ani sterilet si nu s-a intamplat nimic, copii nu am fiindca nu am vrut si atunci am ales solutia cea mai eficace la momentul acela. acum nu mai am si folosesc logest, dar e bun si rigevidonul. eu am avut dereglari hormonale foarte puternice acum 4-5 ani in urma iar doctorii ma banuiau de o boala de coagulare a sangelui, ca asa le placeau lor sa creada: VonWilebrand, in care lipseste un factor de coagulare. vreo 3 ani am umblat pe la Coltea in Bucuresti, pe la Institutul de Hematologie din Bucuresti si in cele din urma am ajuns la Parhon, dar eu stiam ca in copilarie mai luasem un tratament pentru glanda tiroida. acum in perioada ciclului menstrual beau si infuzie de cretisoara amestecata cu cateva frunze de leustean 1/2 de litru pe zi, cam 2 cani normale de ceai una dimineata sau cand imi aduc aminte pe parcursul zilei si una seara cand ami iau pastilutele, dar eu zic ca sunt bune si progesteronul si logestul, iar efectele secundare... din doua rele eu am ales-o pe cea mai putin rea, decat sa ma duc de fiecare data in spital si sa le vad mutrele acre si satule de pacienti din spital, mai bine gasesc tratamentul singurica. si sa stiti ca ceaiul de cretisoara e bun si pentru cicluri abundente, diminueaza in timp cantitatea de nici nu o sa va vina sa credeti, efectul se simte de la o luna la alta, dar rezultatele in timp. eu merg pe tratamentul asta de 3 ani si a inceput sa vad rezultatele dein a doua luna... sanatate si nu uitati cheia sanatatii e la voi, iar deciziile finale le luam noi, ca pe baza medicilor ne ducem acasa si asteptam sa murim apoi constata si ei decesul....
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:28
nu e nevoie de pauza. si mie mi s-a spus acelasi lucru, dar am intrebat un farmacist care stiu ca se pricepe si e mult mai competent decat multi medici, si mi-a spus ca nu e musai sa faci interuperea si nici decem 6 luni. daca vrei neaparat sa o faci o faci o luna pe an, dar e la alegerea ta. in aceasta luna folosesti alta metoda contraceptiva - prezervativul si calendarul.
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:32
pai pana la urma v-am mai spus medicii erau sa ma omoare pe mine, mi-au dat la un moment dat rigevidon in doza de soc, dar nu mi-au spus ca dupa prima folie sa revin la normal o pastiluta pe zi, asa ca am luat doza de soc 5-4-3-2-1 timp de 2 luni, deci va dati seama vreo 6 folii, asa ca viata e o incercare si o eroare... atunci cand le-am spus ca ar putea fi pr pe glanda tiroida, ca am trait in zona Bacaului, unde apa nu are iod, si am mai facut un tratament copil fiind timp de un an pentru galnda tiroida, mi-au spus sa imi vad de treaba ca nu am facut eu medicina... asa ca medicii? ca si barbatii porci si ahtiati dupa bani. cheia e la noi. daca aveti un farmacist bun si va cunoasteti cat de cat organismul duceti-va luati prospectele si cititi-le si folositi nu neaparat dupa ureche, dar nici la sfatul lor, mai buna e o prietena, aia nu vrea neaparat sa te vada la morga
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:40
pentru chisturi ovariene e bun ceaiul de cretisoara, infuzie din 1/2 de litru pe zi in perioada menstruatiei si un sfert de litru cu doua zile - 3 inainte sa vina menstruatia, amestecat cu cateva frunze de leustean uscat sau verde cum il aveti la indemana.... sanatate
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mare intrebare :))) 13 De la: Andreea1008 7 Ianuarie 2009 02:08
Cum sa-i spun ca am Candida? 45 De la: everything_for_you 2 Septembrie 2009 09:04
sall 22 De la: roses_2906 16 Iunie 2009 11:13
insarcinata si abandonata 21 De la: ilovethisgame 14 Septembrie 2010 17:42
Despre orgasm 1 De la: kudika_12958 11 August 2012 09:37