Setari Cookie-uri

ce contraceptive folositi?

si eu folosesc yasmine la recomandarea medicului .nu am avut probleme , dar nu se recomanda fumatoarelor si nici celor peste 35 de ani .
catylucia
Postat pe 26 Septembrie 2008 20:43
eu folosesc triregol de 6 ani si sunt super bune, imi fac pofta de mancare doar cu o saptamana inainte sa mi vina , sunt f bune pt mine si m au ajutat mult, mi s au marit si sani putin .si in primul rand mi au reglat ciclul pt ca imi venea de 2 ori pe luna si ma tinea 8 9 zile plus dureri ingrozitoare.deci le recomand .inainte am folosit prezervativul dar din pacate nu am avut noroc iar cu metoda calendarului te risti f mult ... spun din experienta.dar difera de la un organism la altul
pinkflower
Postat pe 26 Septembrie 2008 21:00
De la: oktober, la data 2008-09-26 20:39:30unde ai gasit chestia asta cu principiul de actiune al streiletului? ma refer la cea cu intretineraea inflamatiei la nivelul colului? mi se pare aberant, nu ca o spui tu , ma gandesc ca ai citit undeva...inflamatia poate fi un efect secundar, nu principiu de actiune, actiunea este de eliberare de hormoni, ioni, depinde de materialul din care este fabricat...ingroasa endometrul, impiedica nidarea ovulului, adica fixarea acestuia in endometru...poate favoriza inflamatiile si infectiile, da , este adevarat, dar nu este principiul de actiune...repet, nu te contrazic, sunt doar interesata unde scrie asta...
.

draga mea, nu te contrazic. daca nu as fi citit chestiunea asta pe minunea numita net sau in materiale pe aceasta tema, nu m-as fi hazardat in afirmatii. eu ca eu, ca nu sunt medic, dar ce-o fi in mintea alora de o afirma cu titlu de "sfat de specialitate"...

Postat pe 27 Septembrie 2008 16:28
ok, mersi de raspuns, m-am uitat in cartile de specialitate si e chiar o exagerare, oricum, nu stiu vreo metoda contraceptiva fara dezavantaje ...chiar si abstinenta are efecte secundare

Postat pe 27 Septembrie 2008 18:51
am uitat sa raspund la topic, la obiect, pt ca m-am antrenat in lectura celorlalte postari. am luat si eu candva logest dar mi-a provocat ameteli, usoara depresie si chiar o senzatie de intarziere in reactii. dupa aceea m-am lasat de sportu' asta (adica de contraceptive, ca restul merge ok.) in prezent sunt adepta calendarului, mai ales ca am fi chiar incantati de un bebelus, desi nu am facut un scop din asta.

pana acum nu s-a intamplat nimic "imprudent".

Postat pe 27 Septembrie 2008 23:29
pai atunci sa vina bb!
eu am folosit Desorelle vreo doi ani, au fost ok

Postat pe 28 Septembrie 2008 00:12
PT ORANJADA: te inteleg.....asta e un dezavantaj de a fi femeie,....mereu de a lua masuri de a nu ramane gravida....of si cu viata asta....cate nu facem noi,adevarul e ca ne sacrificam sanatatea de cele mai multe ori...bine macar ca mai exista sanse,solutii....mai putin in cazul tau...iar cine zicea ca si-a pus sterilet fara sa fi nascut,treaba ei.eu stiu ca doctorii nu pun sau nu recomanda decat femeilor care au nascut.Eu am nascut si mi-am pus de 2 ori,de 2 ori mi-a cazut si ma intepa.crede-ma....Ce bine de barbati...nimeni nu se atinge de barbatia lor....ce medicamente,ce sterilete,ce injectii....Ma gandesc ca dca ar aparea si la noi pastile pt barbati,tare greu l-as convinge pe al meu sa ia.Char daca nu am mai vrea copii,nu cred ca ar accepta.Numai bine si sper sa gasesti o solutie pentru tine....si eu sunt nevoita sa iau anticonceptonale,desi stiu riscul,dar sper ca in timp sa le las.De la diane 35 eu mi-am revenit,stiu ca nu toata lumea e la fel,altora le e bine,altora le face rau....numai noroc la toate femeile...
kassandry
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:45
Si fiecare sa foloseasca ce i se potriveste,normal ca indicat ar fi sfatul medicului(daca are sansa de un medic super bun)....acum nu trebuie sa plecam urechea la toate parerile de pe forumul asta...le ascultam si doar atat.Acum daca eu am folosit sterilet care mi-a daunat,asta nu inseamna ca de-acuma nimeni nu ar trebui sa incerce metoda asta....ba cunosc majoritatea cazurilor care au folosit toata viata si nu au avut nimic,eu am fost in schimb cam ca fata asta Mitzura care a apatit-o de la anticonceptionale,pote nu chiar asa grav dar daca nu luam masuri cine stie ce pateam....Fiecare femeie e diferita
kassandry
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:57
Da,chiar si abstinenta e daunatoare....de cele mai multe ori nici in cazul asta hormonii nu stau linistiti... Eu una sunt adepta sexului,a iubirii cu persoana draga.E o placere sa faci dragoste,asta daca ti-ai luat absolut toate masurile de protectie si sa nu stai cu stres...
kassandry
Postat pe 28 Septembrie 2008 23:01
buna, sandra. cam pesimist cu barbatii astia care nu vor sa inghita hapuri sa ne degreveze pe noi de griji. DAR, am auzit si de barbati care daca ar putea, s-ar "otravi" ei cu anticonceptionale doar doar sa nu mai existe atatea disconforturi pt femeia de langa ei. unul spunea chiar (poate si pt ca maica-sa folosea si avea probleme din cauza asta) ca nu ar suporta sa stie ca iubita lui poarta sterilet. "un permanent intrus" in corpul femeii iubite. acum, parerile sunt multe. dar, tocmai ca sa mai atenueze din aparenta buna impresie, acelasi barbat nu avea nici o rezerva in o a forta aproape pe iubita-sa sa inghita pastila de a doua zi chiar si de mai multe ori pe luna. oameni si oameni.....

Postat pe 29 Septembrie 2008 19:48
De la: pinkflower, la data 2008-09-26 21:00:12eu folosesc triregol de 6 ani si sunt super bune, imi fac pofta de mancare doar cu o saptamana inainte sa mi vina , sunt f bune pt mine si m au ajutat mult, mi s au marit si sani putin .si in primul rand mi au reglat ciclul pt ca imi venea de 2 ori pe luna si ma tinea 8 9 zile plus dureri ingrozitoare.deci le recomand .inainte am folosit prezervativul dar din pacate nu am avut noroc iar cu metoda calendarului te risti f mult ... spun din experienta.dar difera de la un organism la altul


eu le folosesc de 8 ani si pana acum nu am avut absolut nii o reactie adversa sau sa ma ingras ... sunt ok si le-am luat la recomandarea medicului.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Septembrie 2008 21:06
Dandanico, ce pastile? Daca moare Romeo, de ce sa le mai iei?
Lucia1971
Postat pe 29 Septembrie 2008 21:08

si eu tot triregol folosesc de vreo 10 ani, la inceput am cam avut probleme cu ele, adica pofta de mancare foarte mare, dar spre norocul meu, am dat peste un ginecolog bun care mi-a zis sa am rabdare, si ma ma felicit ca am avut

chiar sunt ok ca anticonceptionale

Patricianul
Postat pe 29 Septembrie 2008 21:20
Sotul meu,saracul,nici nu se pricepe la chestiile astea cu contraceptia.....eu trebuie sa ma gandesc la amandoi.El,dupa cum zic eu....daca am vrut sterilet,a mers si cu mine noaptea la spital(da,mie noaptea mi s-a caºunat sa merg...pe la orele 23).İn schimb,eu eram cea care simtea ca are un corp strain incomod in corp...steriletul.Ce sa mai zic....eu cu diane 35 sunt foarte bine,ba chiar la mine schimbarea de libido a fost inversa,in sensul pozitiv.Am o stare de spirit foarte buna si ma simt ca o indragostita....de parca as avea vreo 15-16 ani si nu 26 cat amööö Sper sa nu se schimbe situatia....
kassandry
Postat pe 30 Septembrie 2008 02:33
Am vazut zilele trecute la tv...ca o tipa cica ii da in judecata pe astia de la Jasmine cu anticonceptionalele lor; iar ei ca replica au acuzat-o ca fumeaza si nu e recomandat sa combine jasmine cu tutun.
Voi ce credeti..a cui e vina?
cesar
Postat pe 30 Septembrie 2008 06:14
pai din cate stiu eu pe prospect scrie ca nu este indicat sa fumezi ,cel putin asa se specifica la cele pe care le iau eu. deci s ar putea sa aiba dreptate cei de la jasmine
pinkflower
Postat pe 30 Septembrie 2008 09:45
pentru pinkflower. Si eu folosesc triregol de 1 an jum. pt mine sunt foarte bine pt ca am avut amenoree secundara si un chist ovarian.La o luna dupa c le-am luat miau disparut toate durerile si mia revenit menstruatia normal.Dar din cate am auzit eu sunt foarte puternice si ca nu sunt prea bune.cum ca ar avea prea multe chimicale.Tie ti-a zis doctorul sa le schimbi cumva?
ceraselamari
Postat pe 30 Septembrie 2008 10:13
buna...eu iau marvelon 21, dar in prima luna acum 3 ani, 4 cand am inceput sa iau medicul mi`a dat triregol pt a`mi regla menstruatia si pt durerile menstruale, apio mi`a dat laurina, pe are am luat`o vreun an jumate, 2....dar de la un timp incepusem sa am stari de voma, ameteli, dureri de cap, imediat dupa ce luam pastila. mi-am dat seama ca e ceva in neregula asa ca m`am dus la control.mi le`a schimbat...acum iau marvelon, v`am zis...e oke.!.nu am absolut nici o simptoma doar o dilema, daca ma puteti ajuta cu un rasp: as vrea sa ma ingras si eu 2-3 kg sa fiu cum am fost pana acum...adik 53 kg, acum am 50 kg (1,68inaltime) si am senzatia ca ma ia vantul pe sus daca bate mai tare :D...banui ca din cauza pastilelor nu ma pot ingrasa...nu am un regim f strict sau program de masa..mananc cand mi`a foame..cam de 2-3 ori pe zi... dar o masa dupa 22 e sigura!!!! credetzi ca de la pastle e?..sau cum sa fac sa ma ingras si eu macar 2 kg? ...HELP!!!!
Elena_Kudika
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:15
eu iau logest de vreo 6 luni la recomandarea medicului....acum 2 ani am luat laurina dar am vb cu un medic si mi a spus ca sunt facute din lauri...o substanta otravitoare si mi-a recomandat novinette....aveam sangerari ....acum nu e o regula caci fiecxare organism reactioneaza in anumite feluri!bafta
alesandu
Postat pe 30 Septembrie 2008 17:06
si eu am luat yasmin 2 ani cu prescriptia medicului, m-am simitit ok doar ca acum de vreo 2 saptamani m-am hotarat sa iau o pauza, si am dureri de sani,mi-au crescut, sau mi s-a umflat si cantarul meu zice ca m-am ingrasat 3 kg.SPER sa ma opresc aici cu ingrasarea... Am uitata sa spun ca nu am mancat mai mult,sunt tipul de pers care to timpul am grija sa ma mentin si mananc atent.
dar asa cum ziceau si celelalte fete nu toate femeile reactioneaza la fel la anticonceptionale.
Am avut si sterilet inainte de asta si totul a fost ok.
doar ca menstruatia e mult mai abundenta si eu am slabit vreo 4 km si nu m-am mai ingrasat in acei ani.
Nu e neapatat ca treb sa pui sterilet doar dupa nastere.
eu am avut si dupa aia am luat anticonc si acum sunt in perioada in care''pregatesc terenul''ca sa raman insarcinata.va oresc numai bine si sanatate maxima
cristal253
Postat pe 30 Septembrie 2008 19:10
ziarul e cel mai bun............sau sa sari dupa dulap

Postat pe 30 Septembrie 2008 22:35
pentru ceraselamari nu din contra ultima data mi a zis ca de acum incolo pot sa le iau fara sa mai fac pauza aceea de o luna o data pe an.cel putin asa faceam. dar chiar nu am nici o problema si mi a spus ca daca vreau un bb sa incerc dupa 2 3 luni de la data de cand am incetat sa le iau.dar acum nu i cazul.cum am zis difera de la un organism la altul. inainte de a lua triregol am luat altele nu mai stiu cum se numaeu dar m am simtit f rau de la ele ma trezeam in toiul noptii cu stari de ameteala si greata si mi le a schimbat. sper ca ti am fost de ajutor
pinkflower
Postat pe 30 Septembrie 2008 23:07
pentru elena kudika parerea mea este ca nu pastilele sunt de vina si prietena mea avea aceeasi problema nu a mai luat pastilele si a slabit mai rau ajungand de la 50 de kg la 45. treb sa ai mai multe mese pe zi si eventual sa iei supradyn.o masa dupa ora 22 nu cred ca te ajuta ,din contra pt ca organismul noastru seara nu mai functioneaza dupa parametri normali se pregateste pt somn s ar putea sa ajungi sa ai insomnii din cauza aceasta si chiar indigestie.incearca sa ai totusi mese regulate 5 pe zi si cred ca ar fi ok sau mai sunt niste prafuri pt ingrasat dar nu stiu cum se numesc care se ia cu lapte sau cu apa de 2 ori pe zi. daca te intereseaza iti pot spune cum se numesc dupa ce aflu si eu
pinkflower
Postat pe 30 Septembrie 2008 23:19
Eu folosesc logest de 4 ani,intradevar iti accentueaza celulita,dar sunt multumita ca nu m-am ingrasat de la ele.Si eu va sfatuesc sa va faceti analize inainte sa le luati ca pot aparea reactii adverse.De exemplu eu am o matusa care s-a luat dupa altele si i-a aparut par pe fata chiar langa urechi,e naspa oricum ,,, Va pup si multa bafta.
MickyAngel
Postat pe 1 Octombrie 2008 00:01
draga Elena incearca sa mananci mai mult fast food si mai mult dupa ora 19 ,si sigur va da rezultate.Pupici si mult succes.
MickyAngel
Postat pe 1 Octombrie 2008 00:05
multam pt sfaturi fetelor... e cam greu la mine cu 5 mese pe zi sau sa mananc regulat pt ca programul meu la serviciu este de 12-24H si mananc si in timpul noptzii...si cand mi`e foame!la sf lunii sunt programat la controlul acela anual...si de data asta o sa`l fac mai amanuntzt si sa vad ce e de facut! va pup..
Elena_Kudika
Postat pe 2 Octombrie 2008 01:40
si eu am luat yasmine...si nu am avut probleme...din contra...mi-a reglat menstruatia....abia imi curgea....nu m-am ingrasat, chiar am slabit si alte efecte ce am mai observat de la ele e ca nu mi se mai ingrasa parul asa de tare...m-am dus la ginecolog cu gandul sa le schimb pt k tot asa fetelor li se pareau scumpe..insa doctorul mi-a zis sa nu le schimb daca imi fac bine.
albinuzza
Postat pe 2 Octombrie 2008 04:09
eh..singurul dezavantaj si la mine scaderea libidoului ceea ce ma enerva la culme..:)
albinuzza
Postat pe 2 Octombrie 2008 04:10
De la: megas_moi, la data 2008-09-29 19:48:12buna, sandra. cam pesimist cu barbatii astia care nu vor sa inghita hapuri sa ne degreveze pe noi de griji. DAR, am auzit si de barbati care daca ar putea, s-ar "otravi" ei cu anticonceptionale doar doar sa nu mai existe atatea disconforturi pt femeia de langa ei. unul spunea chiar (poate si pt ca maica-sa folosea si avea probleme din cauza asta) ca nu ar suporta sa stie ca iubita lui poarta sterilet. "un permanent intrus" in corpul femeii iubite. acum, parerile sunt multe. dar, tocmai ca sa mai atenueze din aparenta buna impresie, acelasi barbat nu avea nici o rezerva in o a forta aproape pe iubita-sa sa inghita pastila de a doua zi chiar si de mai multe ori pe luna. oameni si oameni.....


poate stia el ce face asa in cativa ani cauta alta iubita,nu trebuie sa mai ia si altceva ca pilula de a doua zi o va distruge interior si ii va face ficatul varza in cel mai scurt timp.
am luat si eu de vreo doua ori dar cred ca la interval de un an sau mai mult de atat,de 2 ori pe luna este suficient ca sa spui pa la toata lumea.
adistefi1970
Postat pe 2 Octombrie 2008 09:44
De la: Elena_Kudika, la data 2008-09-30 15:15:20buna...eu iau marvelon 21, dar in prima luna acum 3 ani, 4 cand am inceput sa iau medicul mi`a dat triregol pt a`mi regla menstruatia si pt durerile menstruale, apio mi`a dat laurina, pe are am luat`o vreun an jumate, 2....dar de la un timp incepusem sa am stari de voma, ameteli, dureri de cap, imediat dupa ce luam pastila. mi-am dat seama ca e ceva in neregula asa ca m`am dus la control.mi le`a schimbat...acum iau marvelon, v`am zis...e oke.!.nu am absolut nici o simptoma doar o dilema, daca ma puteti ajuta cu un rasp: as vrea sa ma ingras si eu 2-3 kg sa fiu cum am fost pana acum...adik 53 kg, acum am 50 kg (1,68inaltime) si am senzatia ca ma ia vantul pe sus daca bate mai tare :D...banui ca din cauza pastilelor nu ma pot ingrasa...nu am un regim f strict sau program de masa..mananc cand mi`a foame..cam de 2-3 ori pe zi... dar o masa dupa 22 e sigura!!!! credetzi ca de la pastle e?..sau cum sa fac sa ma ingras si eu macar 2 kg? ...HELP!!!!


sti cer mi-am dorit eu acum vreo 10 ani exact ce iti dorest tu acum sa ma ingras cateva kg,am 1.67 inaltime si nu saream de 50 kg si ca sa ajung la subiect,in urma unei raceli puternice si atratamentului injectabil urmat ,inclusiv ceva de intarire a organismului m-am mai ingrasat in vreo doi ani cam 10 kg,mi se parea ok.
am mai facut un bebe si m-am mai ingrasat n kg iar de atunci duc un razboi continuu cu kg,acum arat aproximativ bine zic eu dar nu iti spun de efortul pe care il fac continuu,adica mananc la micul dejun iar in restul zilei da imi este foame mananc fructe ,salata sau iaurt,ei ce zici iti mai doresti sa te ingrasi?
adistefi1970
Postat pe 2 Octombrie 2008 09:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cititi si problema mea... 49 De la: bodorinlaura 24 Mai 2013 20:24
foarte najpa 72 De la: CKRISS 11 August 2009 18:24
adevaruri 25 De la: r_girl 14 Mai 2009 13:16
Ce parere aveti despre Prezervativele Mutual Pleasure? (de la Durex) 6 De la: aPriori 6 August 2014 22:41
menstruatie falsa dupa escapelle 1 De la: robica29 25 Ianuarie 2014 15:39