Setari Cookie-uri

ce inseamna sa iubesti?!!?

Iubirea are ratiunea ei,pe care ratiunea nu le poate intelege(citat).Si "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti".Deci ca sa poti iubi pe un altul ,trebuie sa te iubesti mai intai pe mata.Si la problema cu :daca as afla ca maine as muri..as iubi mai acatari.Pai alceva nu mai poti face,sau nu ai ce face.Care frica?As regreta ca ..uite am si "prieteni"si am si prieteni,ca ai mei ma iubesc asa cum sunt,ca bunica mea e bine merci.Si i-as ierta pe toti si le-as spune ca-i iubesc.Deci ,hai sa inchei in stilul meu inconfundabil:va iubesc chiar daca voi nu ma iubiti(va inteleg ,sunt greu de inteles dar..asa's eu)si-mi pare rau pentru cei ce nu pot a intelege.
OCTAIA
Postat pe 1 Martie 2008 22:12
Smecta o sa cunosti si tu o persoana care o sa te facca sa-ti fie dor de ea.Te vei gandi mereu la ea,o sa o visezi,o sa ai fantezi cu ea,o sa o doresti numai pe ea,vai avea nevoie de saruturile, atingerile,respiratia ei. Vei intalni o persoana care te va face sa treci de la fericire la tristete si invers. Pentru oricine exista cineva anume insa daca esti mai mult interesat sa te culci cu persoana aceea decat sa o cunosti atunci este posibil sa fi trecui iubirea pe langa tine de nenumarate ori si tu sa nu iti fi dat seama. Pacat.
Un sfat de la o femeie vrei? Invata sa pretuiesti un zambet,o privire,un gest.. Detaliile fac diferenta.
Daca astepti sa-ti cada in poala prototipul de femeie perfecta atunci vei ajunge la sfarsitul vietii fara sa cunosti ceea se merita trait. Casca ochii si deschide-ti inima pentru noi experiente ce te vor face sa traiesti cu adevarat.

Postat pe 4 Martie 2008 18:23
sunt atent la toate aceste aspecte dar avand in vedere varsta si sexul este foarte important :D, daca a trecut asta e, e un risc pe care mi l-am asumat, dar din pacate mai e mult pana departe. asa ca noi sa fim sanatosi- apa vine, vantul bate pietrele raman, si daca si de pietre se prinde matasea broastei s-o prinde intr-un final si de mine iubirea. dar cum momentan nu o mai caut, sa fie la cei care si-o doresc cu adevarat :D
smecta
Postat pe 4 Martie 2008 20:38
Si cu intrebarea ce ti-o puneai(ne-o puneai?)?ce faci daca afli ca peste un...timp mori?Ai gasit ce vroiai sa gasesti?As fi foarte curioasa ,ce raspuns ne dai.
Sti ce cred eu?Ca ne pui pe "tonti"sa ne "rupem" in rastalmacirea istoriilor si a invataturilor strabune,iar tu stai pe tuse si-ti razi de noi.Pai treaba-i asta?Zi-ne ceva si tu,nu sta... ca precum "ganditorul"la "masa tacerii",sa te vedem ,sa te auzim,ca de simtit mai va..(acu sa vezi potopul...)Si-ti zic ,acu pe sfarsit de seara (interesanta seara!)poate e chiar la usa si bate,ce faci i-i deschizi sau..o lasi afara-n noapte,in ploaie,si noroaie?Va veni si maine dar..intr-o zii pleaca si...nu se mai intoarce...!
OCTAIA
Postat pe 4 Martie 2008 22:03
Daca stai si astepti sa vina atunci nu rezolvi nimic. Stii cum se zice: Dumnezeu te ajuta dar nu iti baga si in sac!

Postat pe 5 Martie 2008 16:59
Apa trece pietrele raman?Dar vine o zi ,si a si venit cand pietrele se..sfarma,se macina.Si raspuns ai gasit?Hai suntem curiosi.
OCTAIA
Postat pe 11 Martie 2008 23:21
vezi blogul meu ca sa vezi ce am zis eu despre ce inseamna sa iubesti...pe scurt sa iubesti inseamna sa renunti la tine in favoarea celuilalt. Fraza asta nu imi apartine e un citat, dar nu imi aduc aminte exact de la cine. doar am memorat.

Postat pe 12 Martie 2008 00:11
IUBIREA este cea mai inalta fericire la care poate ajunge omul,caci numai prin ea cunoaste ca el e mai mult decat el insusi,ca e una cu totul.
Fumed
Postat pe 1 Aprilie 2008 12:30
cand ai sa iubesti ai sa stii! o mie de cuvinte , o suta de mii de cuvinte nu folosesc !nimic si nimeni nu te poate pregati dar ai sa stii cu siguranta! iti doresc sa ai parte de iubire impartasita!
olga43
Postat pe 1 Aprilie 2008 16:55
"sa iubesti inseamna sa renunti la tine in favoarea celuilalt" nu prea cred
lief
Postat pe 2 Aprilie 2008 10:43
sa iubesti nu inseamna sa renunti si sa uiti de tine.asta mi se pare a fi depersonalizare.sa iubesti inseamna sa-ti urmezi visele dar luindu-l in calcul si pe cel de langa tine si sa-l incurajezi pe el sa-si continue visele.iubire inseamna libertate, nu abandon si renuntare... ca asta duce la frustrari... si frustrarile omoara iubirea.iubire nu inseamna sacrificiu de sine ci implinire alaturi de alta persoana. asa vad eu iubirea.

Postat pe 2 Aprilie 2008 10:53
sa il accepti pe celalalt cu defecte si calitati.

Postat pe 2 Aprilie 2008 13:04
Iubirea acopera tot,uita tot....
OCTAIA
Postat pe 2 Aprilie 2008 20:50
Ok,am citit pererile voastre interesant.Eu am sa va spun parerea mea,ce inseamna sa iubesti!Cand iubesti e minunat,cand te simti iubita e extraordinar,cand pui pe primul loc persoana iubita,cand ai face orice sa-l vezi fericit,cand razi ca rade,cand plangi ca plange,cand il urmezi pana la capatul lumii numai ca sa fii cu el,cand te schimbi de obicei in bine pentru el,cand suferi la fel de mult ca el daca este bolnav,cand exista respect,intelegere,armonie.Si in plus nu vorbiti de sex cand e vorba de iubire,sunt doua cuvinte diverse!Adevarul e ca atunci cand apare iubirea se schimba tot!Eu iubesc si sunt iubita si sper ca toata lumea sa intalneasca iubirea!mult noroc!

Postat pe 14 Aprilie 2008 09:31
pt fiecare defiitia iubirii capata conotatii personale.cred ca fiecare individ iubeste alfel, unii uita de ei cand sunt indragostiti si din dragoste renunta la ei si graviteaza in jurul nevoilor afective ale partenerilor, altii reusesc sa iubeasca ramanand rationali neuitand de aspiratiile lor.pt fiecare in parte iubirea inseamna altceva.

Postat pe 14 Aprilie 2008 09:59
Ai dreptate gyulieta ...sa iubesti inseamna sa fii alaturi de persoana iubita trup si suflet si sa simti ce simte si ea ...sa il intelegi Nu inseamna sa renunti la persoana ta prt al face fericit pe ,,el "... ...Poti iubi in foarte multe feluri ...iubirea de parinti ..de Dumnezeu tot iubire este ...trebuie sa respecti ,sa apreciezi ,sa asculti ,sa fii sincer cu tine si cu aceea persoana ...Multi confunda pasiunea cu iubirea si din aceasta cauza se ajung la lucruri urate ...De asta sunt relatii in care nu exista respect ,comunicare ,apreciere si multe alte lucruri si acele relati sunt fara nici un viitor .De asta exista femei batute ,umilite si care duc o viata urata .E trist dar adevarat .... toti ar trebui sa meditam inainte de a incepe o casnicie prt ca in orice relatie exista pasiunea aia oarba de la inceput dupa care incepi sa vezi lucrurile mult mai clar .Sa incerci sa vezi daca poti sa -i acccepti defectele prt ca toti avem si daca poate sa iti accepte defectele tale .Sa vezi daca poti sa il apreciezi si sa il iubesti asa cum este el ...si invers ca intr-o relatie sunt,, 2 ".. Nu poti sa stai langa un om care nu il intereseaza persoana ta ...ci doar sa se culce cu tine ....
adri_2
Postat pe 30 Iunie 2008 10:21
ce inseamna sa iubesti?poti primi mii si mii de raspunsuri....insa tot nu vei afla ce inseamna sa iubesti cu adevarat,pana nu te vei indragosti...doar cand vei iubi vei sti cu adevarat ce inseamna dragostea si cat e de minunata..
alexandra06
Postat pe 30 Iunie 2008 19:47
hmm..multi se inseala crezind..oouu..iar m-am indragostit..simt ca-l iubesc..cum asa simti?..si mai tirziu..ii pare rau ca s-a implicat atit de mult..as putea spune ca astazi sunt putine cupluri care intr-adevar se iubesc..insasi semnificatia cuvintului iubire s-a pierdut..pentru mine iubirea nu e ceva care-ti vine cind nu te astepti..eu cred ca acest sentiment apare cu timpul..doar daca gasesti persoana ceea..in care sa ai incredere si pe linga toate iti e si prieten..increderea face totul..stima..si numaidecit libertatea personala..iubire..atunci cind..ai nevoie de dragoste..si e alaturi..ai nevoie de prieten..si e alaturi..ai nevoie de libertate..si te intelege..cum sa nu iubesti o persoana care te completeaza si totodata te intelege cind ai nevoie de spatiu..pentru mine asta e iubirea perfecta..cind gasesti persoana pe care o cauti..simti ca o iubesti..chiar daca nu spui asta in cuvinte...nu cuvintele fac totul..succese;)
dolcedoll
Postat pe 3 Iulie 2008 16:51
Eu am vazut si simtit fel si fel de iubiri..insa singura care mi-a atras atentia este iubirea neconditionata si sincera a parintilor mei..am mai invatat ca adevarata iubire=sacrificiul suprem.acelasi lucru am invatat si eu in viata sa daruiesc insa imi este teama sa ofer prea mult si calculez fiecare pas,am tendinta sa gandesc prea mult din teama de a nu fi ranita sau ''fraierita''..eu numesc asta un fel de autoaparare.Iubirea consider ca se simte iar cuvintele sunt de prisos pentru a da o definitie.Tuturor din sufletel va doresc sa gasiti iubirea acolo unde va doriti.Anca
ashleya
Postat pe 8 Iulie 2008 03:28
Iubirea e atunci ..cind il accepti pe cel ce iti e alaturi cu toate defectele sale sh incerci sa'l faci mai bun iar odata cu el te faci sh tu mai bun..e atunci cind nu te gindesti ..''Oare ce cistig din asta?''E atunci cind indiferent de situatie va sunteti alaturi sh va sustineti..E atunci cind esti dispus sa daruiesti fara sa astepti raspuns.. Va doresk tuturor sa traiti o poveste de iubire cum nu s'a mai vazut!!!!!!!!!!Sarbatori fericite!!!!
aleera
Postat pe 24 Decembrie 2008 23:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care sunt cele mai mari temeri ale voastre ??? 101 De la: 90701 17 Septembrie 2009 19:15
prietenul ma tot ameninta ca se omoara! 18 De la: biadeia 29 Iunie 2010 17:15
Nevoie de un sfat 21 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 12:19
Dilema... 10 De la: kudika_nikole 10 Ianuarie 2012 18:45
Cursuri de radio si televiziune acreditate 1 De la: college_media 15 Martie 2010 13:44