Setari Cookie-uri

Romantismul

Observ cu dezamagire ca, majoritatea cuplurilor din ziiua de azi uita de romantism.Oare ce se intampla?
Cica 'E o chestie rasuflata.' spun unii.
Voi ce credeti? Chiar asa nu mai este timp pentru romantism?
Parerea mea e ca da culoare vietii.

Postat pe 6 Martie 2008 15:20
Da iubita(te parafrazez)uita lumea de romantism!De ce? m-am intrebat si eu.Devina-i femeia sau barbatul?Ma uit la ce-i care traiesc frumos,si sunt uimita sa vad ca romantismul nu a murit.Stiu ca ma ve-ti contrazice,dar eu asta cred.Romantismul e bun (spun si medicii)si e frumos...Cunosc un tanar care si-a cerut viitoarea sotie la Paris.Era visul mamei lui.El a inplinit acest vis, de mult pus in sertar.
OCTAIA
Postat pe 6 Martie 2008 19:38
Frumoasa cerere!Ce facem cu cei care considera ca a fi romantic e injositor? Doamne, ce ciudati!!!
Cum adica? Sa nu iti faci viata frumoasa printr-un gest cat de mic fata de persoana iubita?
Eu una iti spun ca nu as rezista langa un barbat care nu este romantic.Pana la urma sufletul este cel mai important.Daca il bucuri cu orice lucru cat de marunt ar fi, parca altfel vezi viata.

Postat pe 6 Martie 2008 20:00
Putini mai gandesc ca noi .Dar ..si ei sunt buni .Nu trebuie sa-i judecam,nu-i asa?
OCTAIA
Postat pe 6 Martie 2008 20:05
Nu in nici un caz!Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni dar, parca prea se pune accent pe chestiile materiale, iar cele sufletesti sunt lasate la o parte.
Vad zilnic in jur, fenomenul asta!Sincer, e trist ca oamenii renunta sa-si bucure sufletul.

Postat pe 6 Martie 2008 20:31
da,frumos subiect,dar uite, sunte-ti doar voi doua...si eu.Va citesc toate postarile si raman inpresionat de tot.Am fost acuzat de ...nu are inportanta cine ,ca suntem intr-o telenovela, si de atunci am oprit orice comuniune cu kudika.Noroc ca mai am prieteni care-mi trimit mesaje....Le multumesc.
A fi romantic ,intr-o lume a vitezei si a lucrurilor materialee riscant.Un barbat care spune ca "da i-mi place sa fiu si romantic"este acuzat de...
Da, eu am cerut-o de sotie, pe logodnica mea ,la Paris.Si a spus "da".A fost romantic!
Paul_N
Postat pe 7 Martie 2008 10:23
Slava Domnului ca mai exista si oameni romantici!!
Si ce ne pasa noua ca ceilalti nu considera romantismul ca pe ceva idispensabil vietii?
E problema lor daca nu stiu sa-si faca viata frumoasa.
Eu una am invatat sa nu-mi pese de ce cred altii despre convingerile mele.
Nu ma poate opri nimeni sa miros o floare daca simt nevoia, sau sa ma asez pe o banca sa admir copacii, florile, o pasare care isi construieste un cuib...
De multe ori am prins priviri ostentative de genul "Gagico esti dusa?' Ei si?
NU-MI PASA!

Postat pe 7 Martie 2008 11:34
dedic tuturor romanticilor incurabil care au scris aici un text foarte drag mie pe care l-am gasit pe net
http://www.mayra.ro/relatii/drumul-spre-centru/l-amor-che-muove-il-sole.html
elena_star
Postat pe 7 Martie 2008 15:06
Da Elena.INCURABILI, dar macar stim sa ne facem viata frumoasa. :)
Mersi pentru pont.Ce frumooooooooosssss!!
Ma emotionai de tot! :)

Postat pe 7 Martie 2008 17:48
Desi mi-am spus ca nu o sa mai fac nici un comentariu pe acest site( am constatat ca majoritatea sunt prea absorbiti sa critice decat sa comunice),este un subiect prea important,ca sa nu-mi dau cu parerea......si asta pentru ca eu consider ca viata fara dragoste si romantism e...nimic.....si sustin acest lucru pentru ca eu si sotul meu, si acum ,dupa 21 de ani de cand ne cunoastem( pe care ii implinim chiar maine,de 8 martie!!!) si 17 de casnicie suntem doi romantici incurabili......mie nu-mi lipsesc florile din casa,indiferent de anotimp.....nu-mi lipseste sarutul de "buna dimineata", de "noapte buna",sau de cate ori ne intalnim in cursul zilei......nu trece an fara concediul la mare unde preferam sa ne plimbam seara pe faleza,tinandu-ne de mana ca doi proaspat indragostiti,si sa ascultam sunetul misterios al valurilor sub clar de luna,decat sa stam in vreun bar sau discoteca.......si multe altele....deci pot sa spun ,cu mana pe inima, ca eu fara iubire si romantism nu pot trai.....daca fara haine de lux,sau calatorii in strainatate,sau parfumuri rafinate,sau......pot trai....fara dragoste,nu...pentru ca dragostea,romantismul,increderea si comunicarea m-au ajutat in viata mai mult decat banii si functiile inalte....asadar: IUBITI-VA MULT!!!

Postat pe 7 Martie 2008 18:52
Ce frumos!!
LA MULTI ANI DRAGILOR!SA VA IUBITI SI SA FITI ROMANTICI IN CONTINUARE!
Uite un bun exemplu, pentru multi.
Ma bucur vad ca exista si casnicii in care cei doi se respecta unul pe celalalt si nu uita sa fie romantici.


Postat pe 7 Martie 2008 20:47
Multumesc,onnyta,pentru urare!!...si, sincer, doresc tuturor celor care pretuiesc iubirea si romantismul sa aiba parte de ceea ce am avut si am eu....caci tare e bine ,ca dupa atatia ani, sa te trezesti dimineata stiind ca omul care te iubeste este langa tine si te pretuieste la fel ca inainte....poate chiar mai mult!!!!....LA MULTI ANI! de 8 martie tie si tuturor femeilor din lume....si nu uitati ,domnelor si domnisoarelor,ca D-ZEU ne-a lasat pe pamant sa-l infrimusetam cu gingasia,finetea,daruirea si iubirea noastra!!!!

Postat pe 8 Martie 2008 12:15
mai, frate, m-am emotionat toata!!! ca sa vezi ce efect fulgerator am asupra celor care posteaza pe forum ca unul, paul_n, s-a hotarat sa nu mai posteze cand i-am zis eu ca se afla intr-o telenovela cu ailalta agramata, octaia, si etta nu mai posteaza ca i se pare ca eu, si altele, suntem prea critice!!! pai, mai, oameni buni, pe un forum poti sa postezi si pro si contra celui care a deschis un subiect! si daca nu-s de acord cu tine, etta, asta nu inseamna ca sunt critica sau ca nu stiu sa comunic, ca, pana la urma si critica, daca e transmisa, tot in comunicare intra, ci doar ca gandim diferit...dar am mai zis eu ca in romania e greu de priceput cu sta treaba cu libertatea de exprimare...in privinta romanticului agramat care si-a cerut iubita de sotie la paris, norocul tau ca n-ai facut cererea de casatorie in scris, ca, altfel, daca ea stie otar' mai multa gramatica decat tine, ar fi zis nu! ce va agitati ca sunteti criticati ca nu stiti sa scrieti??? ar trebui sa va fie rusine ca la varsta voastra n-aveti nici macar cunostintele elementare pe care le are un copilas de clasa a 4-a sau a 5-a!! dar, vorba aia, prostul nu e prost destul daca nu e si fudul! si, in fine, sa zic ceva si de romantism. cred ca sunt, de felul, o persoana fooooooarte romantica, doar ca nu confund romantismul cu dulcegaria ieftina...si mai cred ca iubirea e cel mai grozav sentiment si ca am trai cu totii mai bine daca ne-am iubi unii pe altii si toate lucrurile din jurul nostru, pe care ni le-a creat Dumnezeu, flori, animalutze si tot ce mai vreti voi...

Postat pe 11 Martie 2008 11:49
E da!!Asta da surpriza!Ma bucur ca esti o romantica in interior!Sincer, nu ma asteptam!:)
Iar ce ai spus referitor la dulcegarii, de ce nu?
Daca sunt sincere simti! Mie una imi plac dulcegariile!
Ma gadila la sufletel ... :)

Postat pe 11 Martie 2008 12:14
Foarte draguza iulia noastra.Ea ce ne mai aduce cu picioarele pe pamant,ca de nu diabetul ne manca...Cat esti tu de buna la gramatica si tot "facusi "greseli,mama draga.Iar nu ai ce face si te bagi "saracuta"ca musca tete,peste tot.Anagramata sau ne ,noi tot te iubim.Si ne iubim si aici si pe la Paris(nu-ti fie draga teama, ca nu pe mine m-a cerut)Ce ti-ai dori si tu putin romantism de felul asta!Dar...stai si...cujeta.Si vezi cine se mai posteaza pe unde si dai cu ..bata-n el.
In felul tau ai si tu dreptate, cum singura ziceai.Ce doresti draga noastra iulia little?Ce vrei sa ne demonstrezi?Eu una nu pot a te pricepe.Daca ai ceva de zis, zi.Dar daca nu...poti opri ..pasarele sa cante ,si nici pe noi sa ne dam cu barca pe lac.
Ei si ce-i, daca-i siropos romantismul nost'!Nu-i al tau si pace.Fi buna ,si nu-ti mai baga codita ta de fetita desteapta(pute de la o posta...desteptaciunea ta)si lasa-i si pe alti sa si declare offffffffffffurili.Gramaticuluta noastra,dulcegaroasa, siropoloasa si..etc,etc.
OCTAIA
Postat pe 11 Martie 2008 22:20
mah, eu nu va cunosc,iar gramatica e buna da nu de discutat la forumuri despre romantism. eu asa zic ca nah, nu prea e nimic romantic la subiecte si predicate. doar poate dak predicatu e "iubesc".
in fine...eu sunt o romantica incurabila si am avut parte in viata de un baiat, prima iubire, perfect din punctul asta de vedere. mare, nisip, valuri, plimbari, orice melodie de dragoste imi aduce aminte de el.inca il mai iubesc, dar povestea e mult mai complicata.
Intrebarea e, probabil, daca poate romantismul sa dureze o viata? am citit un exemplu foarte frumos mai sus, dar nu stiu, tindem mereu sa ne intrebam, putem fi chiar atat de norocosi?

Postat pe 12 Martie 2008 15:26
A-ti vazut cum se termina romantismul?Ce-ti ziceam eu,onyta? De nu vedeai nu credeai.Dar va zic eu tot am cerut-o la Patis pe logdnica mea!I-mi pare rau pentru ce le ce plang,dar asta-i viata!Sa va aveti parte ,fetelor de mult romantism.La fel urez si baietilor.O noapte linistita pentru ce-i ce nu dorm inca...
Paul_N
Postat pe 15 Martie 2008 01:37
PaulN i-mi pare rau dar ai facut o greseala "grava "..gramaticala! Si vezi nu merge asa pe aici ca...te pisca...! Bine-i Doamne cand doi se certa ,intodeauna castiga un al treilea.
Onyta ,in ziua de azi romantismul e bun,dar intrebarea noatra e, dureaza o viata? Pe strada intalnesc, uneori ,perechi de batrani tinandu-se de mana ,prin parc...Cel mai tare ma emotioneaza o pereche:el abia merge ,iar ea il tine cu asa drag de brat! ca si cum ne-ar zice "el e iubitul meu!"Atunci mi-am zis:Da are dreptate onnyta ,e bine sa fi romantic.Sa aceti parte mult romantism,si sa fiti iubiti!
OCTAIA
Postat pe 15 Martie 2008 21:01
Scuze iar am facut o greseala(sau doua?) .Graba bat-o vina!
Doamna "Pruteanu "va rog sa luati seama ma corectez singura! Sa fiti voi sanatosi ,ca restu vine ...mancand,vorbind,citind,scriind...etc.
OCTAIA
Postat pe 16 Martie 2008 17:43
Mai lasati-le in colo de greseli, ca aici vorbeam de romantism.Si se poate vedea dincolo de cuvinte, daca vrem, nu?

Postat pe 16 Martie 2008 21:42
sa va spun o poveste. in cartierul meu stau doi batranei. ea e sanatoasa, iar el e orb.in fiecare zi femeia il scoate pe mosul ei la plimbare de manuta.de fiecare data ma emotionez cand ii vad. o dovada mai mare de iubire nu am vazut!

Postat pe 20 Martie 2008 10:54
STITI SI EU AM FOST UN PIC GELOASA PE O PERECHE DE BATRANEI PE CARE AM VAZUT-O PLIMBANDU-SE IN PARC DE UN PASTE ACUM CEVA ANI. ERAM PE O BANCA SI PE LANGA NOI AU TRECUT EI DOI, TINANDU-SE DE MANA. ERAU ASA DE FRUMOSI... AU FOST CA O PALMA DATA NOUA TINERILOR CEVA DE GENUL " ASA SE TRAIESTE VIATA MAI COPII, NU CA VOI PE F REPEDE INAINTE"!INCA AM IN MINTE IMAGINEA CELOR DOI PLIMBANDU-SE PE ALEILE CHINDIEI...

Postat pe 20 Martie 2008 11:58
si din pacate romantismul se pierde undeva departe in negura timpului. inca mai suntem cativa "ultimi mohicani" care ne bucuram de un rasarit sau apus de soare, de mireasma florilor de tei, de placerea dea a citi un roman de dragoste sau o poezie... dar ce ne facem cu generatia noua , tinerii cu belciuge in nas buric, sfarcuri, cu creste blonde sau mai nou verzi care nu se gandesc decat la sex, sex, sex?

Postat pe 20 Martie 2008 12:07
sincer, imi pare rau pentru ei ca nu stiu sa se bucure de ce ofera viata si lumea ain care traim.dar, fiecare traieste cum vrea.

Postat pe 20 Martie 2008 12:43
daca e dragoste adevarata atunci chiar dureaza o viata, cu tot cu romantism si cu toate lucrurile frumoase. si asta o zice romantica din mine, care crede in suflete pereche, rasarituri in doi si tot ce e mai frumos. pakat ca de multe ori, si nu vb neaparat de mine, dar e trist, e si cazu meu cateodata, logica vietii, "ratiunea" asta care ne tine ocupati si ne omoara timpul, n omoara si parti ale romantismului.sau..mai trist pt unii,il face sa dispara

Postat pe 20 Martie 2008 19:06
dragele mele,intrvin si eu in discutia voastra si vreau sa spun ca unde exista dragoste adevarata exista si romantism.cel mai minunat lucru in viata unui cuplu sint micile gingasii de care se bucura cei doi impreuna si intodeauna am fost impresionata de bunicii mei care au aproape de 90 de ani si inca se tin de mina si i-si soptesc dragalasenii unul altuia.pe mine ma dau lacrimile cind i-i aud ca nici macar lumea de dincolo nu va putea sa-i desparta si toata viata am tinjit dupa o poveste de dragoste ca a lor.DUMNEZEU mi-a oferit dupa ani de suferinta si deznadeste sa traiesc acest vis al vietii devenit realitate si pot sa spun ca este minunat.va doresc si voua sa aveti parte de dragoste adevarata si va sfatuiesc sa va bucurati de fiecare frunza care apare primavara,de fiecare floare,de fiecare sarut alaturi de cel drag.o primavara cit mai frumoasa si nu uitati FERICIREA SE AFLA UNEORI ATIT DE APROAPE DE NOI!

Postat pe 21 Martie 2008 10:05
Azi am iesit in parc"...dupa atia frig si ceata ...Am vazut cum iubirea se simnte ,se aude,se miroase...Erau doua pasarele ce-si construiau cuibul intrun copac.Ce grija avea el de micuta lui pereche ,si cum i-i aducea paie si fulgi pentru cuibul lor!Si in timpul asta cantau si se jucau printre ramuri.A fost cel mai romantic moment pe ziua de azi.E plina viata de lucruri frumoase,de bucuria vietii,in lucruri marunte.Sa mergi cu iubitul in padure sa culegeti ..urzici.Nu prin apropiere de oras ,ca-i plin de mizeriile lasate de..noi.Ci mai in mijlocul padurii.Sa privesti iarba,florile ,si de ce nu pasarile ce vin, si vin ,si inca mai vin de pe unde vin.Ele nu ne-au parasit,si-si fac cuiburi printre ramurile copacilor din padurile noastre.
Va rog ,mergeti intr-o zi in parc ,daca paduri nu aveti prin inprejurimi,si uitati o ora ca sunteti ce sunteti:...bucura-ti-va,uita-ti-va,mirosi-ti-va,privi-ti-va...Sa avem parte de clipe romantice..inca!
OCTAIA
Postat pe 22 Martie 2008 21:07
vin sarbatorile fetelor!!cred ca trebuie sa ne gandim la niste surprize romantice pentru iubitii nostri.
:)
mie una imi place sa-i fac surprize iubitului meu, pentru ca atunci cand il vad zambind, rasare soarele in sufletul meu.

Postat pe 24 Aprilie 2008 16:46
Vrei sa afci bani doar deschizand mailul?Intra aici: http://www.es-facil.com/ganar/alta?Id=64815634 ,inscrie`te,da likul mai departe si vei vedea cum iti intra bani in cont!singura conditie este ca la tara sa pui espana,iar apoi pentru primirea banilor veoi da datele tale reale!

Postat pe 24 Aprilie 2008 17:00
nu draga! nu vrem sa facem bani! vrem sa ramanem saraci si curati pana la batranete! asa ca...
daca nu vrea omul, nu vrea!

Postat pe 24 Aprilie 2008 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va provoc la.... 21 De la: Sibel_16 22 Februarie 2011 19:54
unde este limita dintre iubire si obsesie?!! 14 De la: alckimist 12 August 2009 22:50
astept si eu o parere... 15 De la: pickard 6 Februarie 2011 21:18
NEVOILE UMANE...sau despre relatiile interumane 54 De la: kudika_pudika 28 Septembrie 2011 13:12
Oare chiar s-a indragostit de mine? 24 De la: verraa 23 Aprilie 2011 22:56