Setari Cookie-uri

Romantismul

romantismul.......daca imi plac plimbarile sub clar de luna ..sunt romantica?
daca imi plac declaratiile de dragoste..sunt romantica?
daca iubesc florile...sunt romantica?
daca imi place sa stau intinsa pe iarba si stau sa privesc stelele..cerul.....oare sunt romantica?
daca sunt o persoana visatoare.....sunt romantica?
daca imi place sa ofer dragoste.....iubesc viata....natura...frumosul....imi plac tandretele...momentele magice....deci ma pot numi o persoana romantica....si toti suntem romantici doar ca nu stim cum sa o aratam....

Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:36
Dedic acest cantec celor care mai cred in romantism.

Ninge fara mila, cu vinovatie
Ca o inculpare, ca un martor mut.
Ninge ca o nunta, ninge si sfasie,
Se faramiteaza ultimul salut.

Vai de noi femeie, ninge-a despartire,
Vom pleca departe unde-avem de mers.
Ninge sa desparta gheata si iubire,
Oarbe felinare trec spre Univers.

Ninge sfant si pagan,
Numai ochii ne raman,
Despartirea s-o mai vada.
Ca in rest, noi ne-am stins
Si-am ajuns de-atata nins
Niste oameni de zapada.

Ninge peste buze, ninge peste pleoape,
Ninge peste ingeri, ninge peste vai.
Ninge peste clopot, ninge peste ape,
Ninge incredibil peste ochii tai.

Ninge ca-n Esenin si-n poema rusa,
Ninge fantomatic si bacovian.
Ninge ca sunt rece, ninge ca esti dusa,
Ninge ca la moartea ultimului an.

Ninge sfant si pagan,
Numai ochii ne raman,
Despartirea s-o mai vada.
Ca in rest, noi ne-am stins
Si-am ajuns de-atata nins
Niste oameni de zapada.


Postat pe 15 Decembrie 2008 14:30
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 02:06
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:03
Pinochio dar oare numai ''tu'' mentinand focul dragostei nu duce la saturatie?Eu sunt o romantica incurabila, iubesc tot ce ma inconjoara si pot face pe cineva fercit in fiecare zi.Nu sunt casatorita demult timp, suntem impreuna de 4 ani la inceput el era ceea ce-mi doream si ce nu avusesem pana atunci....de la flori , la tineri de mana, la buna-dimineati, la declaratii, la pimbari in parc si la clipe de neuitat.Dar toate astea numai sunt in viata noastra. cum obisnuiau sa fie..si ma intreb o fi din cauza stresului cotitidian la care suntem supusi zilnic?sau ca ''domnul meu'' stie ca sunt a lui si numai face mare lucru?Eu tind sa cred ca am ramas la fel vis-a vis de de el, nelipsindu-i dragostea mea, cinele romantice, acel te iubesc smadp.....Inka n am discutat cu el despre a asta dar tinde a o face.Efectiv toicul asta si toate comenturile au exprimat gandurile mele.Ma bucur ca inka exista oameni ca voi....
jeanpierre
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:21
uite aici pe kudika am fost surprinsa antrun mod foarte placut nici acum nu pot sami revin cat romantism poate sa emane un barbat...TEODORRD...urmariti com lui si va lamuriti...
erikahd2008
Postat pe 7 Februarie 2009 12:02
De la: Cassey_Tarot, la data 2008-12-31 16:03:45Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
CASSEY...tu altceva chiar nu stii decat sati faci reclama..la nenorocitele tale de carti?
erikahd2008
Postat pe 7 Februarie 2009 12:05
Nu sunt romantica, poate ca o sa ma invete si pe mine cineva, candva...prea sunt insensibila

Postat pe 7 Februarie 2009 12:07
De la: Hefe_me, la data 2009-02-07 12:07:09Nu sunt romantica, poate ca o sa ma invete si pe mine cineva, candva...prea sunt insensibila

Eu cred ca este inveti pe cineva sa fie romantic......
TEODORRD
Postat pe 7 Februarie 2009 12:58
ESTE GREU SA INVETI
TEODORRD
Postat pe 7 Februarie 2009 13:04
De la: Hefe_me, la data 2009-02-07 12:07:09Nu sunt romantica, poate ca o sa ma invete si pe mine cineva, candva...prea sunt insensibila [/qu
Trebuie sa ai in suflet romantismul,......si sa apara acea persoana in calea ta,care sa fie catalizatorul romantismului tau!!!
TEODORRD
Postat pe 7 Februarie 2009 13:26
De la: TEODORRD, la data 2009-02-07 13:26:11
De la: Hefe_me, la data 2009-02-07 12:07:09Nu sunt romantica, poate ca o sa ma invete si pe mine cineva, candva...prea sunt insensibila [/qu
Trebuie sa ai in suflet romantismul,......si sa apara acea persoana in calea ta,care sa fie catalizatorul romantismului tau!!!



cat de profund ai fost, mi-au dat lacrimile :))

Postat pe 7 Februarie 2009 14:29
Sa fie lacrimi de bucurie....
TEODORRD
Postat pe 7 Februarie 2009 16:19
O zi buna tuturor!Am si eu o mare rugaminte la voi!Imi dati si mie un PLUS la aceasta adresa :http://www.idmessenger.ro/profil-10459-alexxa13.html
Alexandruski
Postat pe 7 Februarie 2009 16:24
romantismul a murit demult,din pacate.l-a ucis lumea superficiala de azi.
dana_mv
Postat pe 28 Februarie 2009 20:24
Nu,sa stii Dana.nu a murit ....dar nu stiu ce sa spun,poate nu ai avut ocazia sa Il intalnesti!!
Si cine il intalneste .....nu stie sa il pretuiasca!!
TEODORRD
Postat pe 6 Martie 2009 22:28
Serios? ti-am spus ca ascult numai Chris de bourg si ma uit la filme cu richard gere?...tie inca nu...
_oktober_
Postat pe 6 Martie 2009 22:33
Romantismul e o chestie aiurea pentru ca e artificiala. Ne uitam de mici la filme si de acolo invatam cum trebuie sa fie ca sa fie perfect. De-acolo stim ca dragostea se arata prin flori si bombonele si funde rosii. Turme de oi carand inimioare. Daca asta inseamna romantism .. mai bine NU!
Kathara
Postat pe 6 Martie 2009 22:50
oooffffff.....mai Okto......cum am mai spus.....IMI PLANGE INIMA PENTRU TINERETUL ASTA DIN ZIUA DE AZI !!!!............ooooofffffff...........
etta
Postat pe 6 Martie 2009 22:57
De la: Kathara, la data 2009-03-06 22:50:34Romantismul e o chestie aiurea pentru ca e artificiala. Ne uitam de mici la filme si de acolo invatam cum trebuie sa fie ca sa fie perfect. De-acolo stim ca dragostea se arata prin flori si bombonele si funde rosii. Turme de oi carand inimioare. Daca asta inseamna romantism .. mai bine NU!


subscriu ... ..incercam sa mi imaginez oile cu inimioare in spate ;))
__LL__
Postat pe 6 Martie 2009 23:00
De la: etta, la data 2009-03-06 22:57:41 oooffffff.....mai Okto......cum am mai spus.....IMI PLANGE INIMA PENTRU TINERETUL ASTA DIN ZIUA DE AZI !!!!............ooooofffffff...........


las' etta,noi sa fim sanatoase...si cu amintiri frumoase !
_oktober_
Postat pe 6 Martie 2009 23:02
De la: TEODORRD, la data 2009-03-06 22:28:32Nu,sa stii Dana.nu a murit ....dar nu stiu ce sa spun,poate nu ai avut ocazia sa Il intalnesti!!
Si cine il intalneste .....nu stie sa il pretuiasca!!
da,as vrea si eu sa cred ca totusi mai exista....poate ca da...
dana_mv
Postat pe 7 Martie 2009 23:55
De la: dana_mv, la data 2009-03-07 23:55:50
De la: TEODORRD, la data 2009-03-06 22:28:32Nu,sa stii Dana.nu a murit ....dar nu stiu ce sa spun,poate nu ai avut ocazia sa Il intalnesti!!
Si cine il intalneste .....nu stie sa il pretuiasca!!
da,as vrea si eu sa cred ca totusi mai exista....poate ca da...


Stii Danuta....mie tocmai mi-a reprosat femeia iubita ca sunt romantic,dau banii pe trandafiri,umblu cu flori,nu sunt realist....etc.......si atunci intreb si eu,....De ce sa fii romantic??
Sa ti se spuna ca esti dominat psihic?Ca traiesti pe alta lume?........
Vezi unde dispare romantismul?????Voi femeile de dati cate o palma de nu mai ai chef de romantism,si in plus,nu mai ai incredere in ele.......
Si altele intreaba de ce nu sunt barbatii romantici?
De asta ca asa va purtati.........Nu pretuiti ce aveti,visati la cai verzi pe pereti....
TEODORRD
Postat pe 8 Martie 2009 16:36
APROPO DE ROMANTISM- E EVIDENT CA DISPARE INCET-INCET- PT CA ASA FUNCTIONEAZA SISTEMUL ASTA, CU GUVERNANTI SI CU CERCETATORII LOR- SA NE DEZUMANIZEZE, ORICUM LUAT LA SIMPLU - ASA E -DIFERENTA DINTRE OAMENI E IN INTERIOR.
PT CA-NU VEDETI CUM SE PROMOVEAZA ZI DE ZI TOT MAI MULT SEXUL IN LOC DE DRAGOSTE? UN OM CARE TE IUBESTE EVIDENT CA TI VA ARATA ASTA, SI CUM ALTFEL DECAT PRINTR UN GEST ROMANTIC, EU AS PREFERA SA FIE CEVA-NU NEAPARAT ROMANTIC DAR SA MI ARATE CA E TOTUSI LANGA MINE LA GREU, CA-LA BINE SE DAU MULTI PE LANGA ...., SA SI MANIFESTE GRIJA PT MINE, CHIAR DACA NU SUFAR DE CEVA, ASTA ARATA CA TINE INTR ADEVAR LA MINE. NU I NEV SA FII BOLNAV CA SA VEZI DACA CELALALT TINE LA TINE, NICI SA TE PREFACI, SE VEDE CU OCHIUL LIBER.
SI -PS - FETELOR - NU IUBITI ORBESTE, TREB SA DATI EXACT CAT PRIMITI ALTFEL N ARE SENS, NU SE VA "PRINDE" NICI CU MIERE NICI CU ARACET.
FERICITI CEI CE AU GASIT AC COMOARA CARE INCEPE SA FIE TOT MAI RARA
amazonegirl_4reallove
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:49
De la: TEODORRD, la data 2009-03-08 16:36:41
De la: dana_mv, la data 2009-03-07 23:55:50
De la: TEODORRD, la data 2009-03-06 22:28:32Nu,sa stii Dana.nu a murit ....dar nu stiu ce sa spun,poate nu ai avut ocazia sa Il intalnesti!!
Si cine il intalneste .....nu stie sa il pretuiasca!!
da,as vrea si eu sa cred ca totusi mai exista....poate ca da...


Stii Danuta....mie tocmai mi-a reprosat femeia iubita ca sunt romantic,dau banii pe trandafiri,umblu cu flori,nu sunt realist....etc.......si atunci intreb si eu,....De ce sa fii romantic??
Sa ti se spuna ca esti dominat psihic?Ca traiesti pe alta lume?........
Vezi unde dispare romantismul?????Voi femeile de dati cate o palma de nu mai ai chef de romantism,si in plus,nu mai ai incredere in ele.......
Si altele intreaba de ce nu sunt barbatii romantici?
De asta ca asa va purtati.........Nu pretuiti ce aveti,visati la cai verzi pe pereti....
daca tu ai intalnit o femeie rece ca si gheturile din Antarctica,nu inseamna ca toate sunt la fel...eu as renunta la orice cadou pt trandafiri,asa ca...nu generaliza.
dana_mv
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:05
Poate asa este,...poate nu tine la mine,.....nu stiu zau ce sa mai cred.....
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:08
De la: TEODORRD, la data 2009-04-04 09:08:49Poate asa este,...poate nu tine la mine,.....nu stiu zau ce sa mai cred.....
pai e simplu:tu esti romantic si ea nu...cu alte cuvinte nu prea sunteti compatibili.
dana_mv
Postat pe 4 Aprilie 2009 16:44
Asa sapui???Nu stii ca de obicei contrariile se atrag????
TEODORRD
Postat pe 5 Aprilie 2009 22:13
De la: onnyta, la data 2008-03-07 11:34:41Slava Domnului ca mai exista si oameni romantici!!
Si ce ne pasa noua ca ceilalti nu considera romantismul ca pe ceva idispensabil vietii?
E problema lor daca nu stiu sa-si faca viata frumoasa.
Eu una am invatat sa nu-mi pese de ce cred altii despre convingerile mele.
Nu ma poate opri nimeni sa miros o floare daca simt nevoia, sau sa ma asez pe o banca sa admir copacii, florile, o pasare care isi construieste un cuib...
De multe ori am prins priviri ostentative de genul "Gagico esti dusa?' Ei si?
NU-MI PASA!
SIDONIA69
Postat pe 24 Aprilie 2009 06:56
Cu asta nu sunt de acord, daca nu a fost visul ei sau al lui.....de ce copii trebuie sa implineasca visurile neimplinite ale parintilor, si nu ma refer numai la romantism. Urasc acesti parinti care isi regreta viata si vor sa si-o traiasca prin prisma copiilor. Fiecare cu viata lui.
kerigan_ro
Postat pe 24 Aprilie 2009 08:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Declaratie.... 5 De la: nico_dana2006 13 Martie 2009 10:52
buna 5 De la: kudika032906 19 Iunie 2009 16:18
Momente in viata care te-au lasat fara respiratie 40 De la: _dulcik_ 1 Aprilie 2009 20:52
in legatura cu articolul: de ce umblam cu cioara vopsita in dragoste 2 De la: battleofwits 18 Aprilie 2011 13:41
Sa mergem mai departe 23 De la: greierash 1 Octombrie 2009 20:36