Setari Cookie-uri

Romantismul

subscriu! ma incapatanez sa raman saraca si... romntica incurabila.

Postat pe 24 Aprilie 2008 19:55
ups! am vrut sa scriu romantica.iar mananc litere.. din viteza.

Postat pe 24 Aprilie 2008 19:56
:) VIVI STAI LINISTITA CA NU VAZU NIMENI! :)

Postat pe 24 Aprilie 2008 20:19
cum va pregatiti fetelor de pasti? (ma refer la o surpriza romantica)..

Postat pe 24 Aprilie 2008 21:17
uau...romantism...cred ca in fiecare persoana exista macar un strop de romantism...dar nu stiu cum sa-l arate si altora....romantismul pentru multi inseamna poezii, trandafirii, biletele de dragoste, cadouri, vacante exotice, dragoste pe malul marii, lumanarii, etc etc e f lunga lista...si sincer sa ca spun asa e...lista de mai sus e sinonimul romanticului dar cred ca conteaza si atitudinea individului, conteaza ce spui cand oferi un trandafir, ce scri pe un biletel( stiu f bine ca exista biletele si scrisorele gata facute cu versuri si tot tam-tam-ul dar o data si o data acestea se sfarsesc-motivul; nu mai aduc magazinele modele noi- credeti-ma, va spun din proprie experienta), cum te comporti cu persoana iubita...oare el mai uita sa-ti spuna te iubesc? sa-ti spuna ca esti frumoasa? oare te mai iubeste chiar daca nu te alinta? dak mai e cu tine inseamna ca da, chiar daca nu te alinta, insa este o soluite simpla, alinta-l tu, daruieste-i tu (ceea ce el ti-ar placea sa-ti daruiasca tie), spune- i tu cat de mult il iubesti ,zilnic....chestia asta chiar functioneaza deoarcece impiedica aparitia plictiselii si pt orice om normal isi da seama ca atunci cand tu ii dariuesti ceva persoanei iubite te ast la acelasi lucru sau chiar mai mult.
pinochio91roxana
Postat pe 25 Aprilie 2008 10:29
..vad ca nu prea se inghesuie multa lume la un coment..poate din cauza faptului ca nu sunt interesati asa km suntem de bani de ex. este adevarat ca suntem o generatie mult prea grabita pt a ne opri o sec. la coltul unei strazi pt. a cumpara macar o floare si de ce nu si fetele,o atentie pt. el?? fetele au tenditia de acuza mult prea mult barbatul de absenta romantismuli,au senzatia ca barbatul tre sa aiba mereu initiativele acelea de a fi romantic, insa in ce sec. suntem fratilor??barbatul este egal k femeia asaca nu va mai plangeti atata!! p.s lasati telenovelele ca va zapacesc de tot.
celi
Postat pe 28 Aprilie 2008 13:55
da ai dreptate ca incet incet dispare.acum importanti sunt banii si alte probleme.
adriyana_b
Postat pe 28 Aprilie 2008 22:04
cred ca depinde de fiecare in parte.da, sint foarte multi pe care nu-i mai intereseaza sa-i faca o bucurie partenerului. aici ei pierd.ca pana la urma nu te costa nimic un gest frumos. din contra, cand vezi reactia celui de langa tine.

Postat pe 30 Aprilie 2008 11:03
Privirea multumita,implinita, plina de iubire si recunostinta a celui de langa tine face totul...exprima totul....e cel mai frumos cadou pe care il poti primi!!!...

Postat pe 30 Aprilie 2008 14:36
Din pacate,zi de zi,se micsoreaza considerabil 'cantitatea' de timp liber...:))),dar asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam la micile surprize.Nu duc lipsa de idei....:)))0,ultima 'boacana', a fost ca am cautat poze cu familia lui,prietenii apropiati.....am luat un album dragut,am marit unele poze si langa poze,am atasat un text dragut....
Specific,familia lui este la mare departare,asa ca a fost foarte incantat......
alone
Postat pe 2 Mai 2008 16:50
da, stam cam prost la capitolul timp liber. dar, asta nu inseamna ca atunci cand ne vedem partenerul/a sa stam imbufnati si sa pierdem si clipele alea care sint atat de importante.

Postat pe 5 Mai 2008 10:56
mai este apreciat romantismul?prea putin cred...majoritatea fetelor din ziua de azi prefera nopti pierdute in discoteca dekat o plimbare prin parc.cand i-am propus unei fete sa ne plimbam prin park,fiind o zi insorita,ea mi-a ras in nas si mi-a zis ca sunt invechit..in ziua de azi se cauta mai mult 'shmecheria'.nu mai este apreciata o floare daruita la o intalnire,sau o poezie scrisa pt cineva drag.de multe ori e deajuns ca barbatul sa arate traznet,sa fie 'hot',sa le duca prin discoteci,baruri,sa aiba cat mai multi bani,anturaj.din pacate vedetismul si tupeismul cam primeaza in ziua de azi,in timp ce romantismul este uitat.
razz
Postat pe 10 Mai 2008 13:16
nu vb pt toata lumea....razz eu una asi ramane socata daca in afara de bunicuti cu nepotei si tineri rebeli indragostiti ai mai vedea si altceva prin parcuri....cine cauta gaseste si sincera sa fiu sunt o multime de femei care prefera plimbari in parc si nu sunt deloc invechite.mai cauta ca sunt si exceptii care sa confirme regula,de curiozitate iesi singur intr-o ziinsorita in parc si o sa vezi ce anume vezi...bineanteles daca reusesti sa iti treci privirile peste nesimtirea creasa a unora (gunoaie peste tot) si sa iti astupi urechile la comentarii ... e sti tu de care....
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Mai 2008 16:46
Romantismul!...tare frumos subiect...ei uite sa stiti romantismul exista in fiecare dintre noi multi sunt cei care arata doar in particular oricum a cam disparut romantismul si sa stiti ca femeiel trecute de 40 ani sunt la fel de romantice noi insa cele mai tinere nu avem acest noroc sa-l cunoastem prea bine........viata este asa de grea totul se rezuma la bani daca nu ii ai nu e bine ca iti faci griji pt ziua de maine asa ca nu ai timp de romantism,....daca ai bani prea multi iti faci griji sa nu-i pierzi asa ca nu mai ai timp de romantism ai timp sa te gandesti la micile placeri,insa in momentul in care simti ca pierzi pe cel drag s-a viceversa revine in inima ta si in mintea ta notiunea de romantism si faci tot posibilu sa faci ceva romatic sa nu pierzi;)

Postat pe 12 Mai 2008 01:51
eu personal dak sotul meu nu mi-ar spune in fiecare zii ca ma iubeste si nu am fii asa pasionali in fiecare zii de 3 ani incoace nu as mai exista pt ca fara iubirea lui nu concep viata .asa ca ceea ce vreau eu de fapt sa spun este ca viata inseamna iubire :)
dayana_dydy
Postat pe 13 Mai 2008 19:14
eu inteleg asa : ori esti romantic, ori nu esti!ca nu poti fi romantic cu juma' de norma( referitor la comentariul Kascadei).romantic esti fie ca ai cont gras in banca, fie ca esti falit.nu i-ti propui fi romantic luni de la 2am pana la 5am.romantism inseamna stare, traire, emotie si vine din interior, nu se fabrica la comanda si doar in situatii de criza.PAROL!

Postat pe 14 Mai 2008 16:22
Eu zic ca romantic poate fi unul care are timp Ca nu poti fi romantic daca tu lucrezi de dimineata pana seara si ajungi acasa si cazi mort .Ma refer la cei cu familie nu la adolescenti care ii vezi prin parcuri imbratisati de zici ca is lipiti unu de altu cu super glue ,aia sicer au timp si isi permit sa fie romantici .Si cum ziceai si tu vivi annna romantismu e o stare nu ne putem programa sa fim romantici ...nu poti fi romantic cand sefu tipa la telefon la tine sau iti urla copii in cap de dimineata pana seara .. .Romantismu exista in fiecare dintre noi cand suntem indragostiti dar pe parcurs iti dai seama ca mai sunt si alte lucruri importante ....nu dispare dar incepi sa reviii cu picioarele pe pamant ca la urma urmei dragostea trece prin stomac si daca ar fi vorba numa de tine ai mai zice dar mai exista si copii si catel si toate alea .Asa fiti romantici pana sa va casatoriti sau pana sa aveti copii acuma depimde de la caz la caz, sau asteptati sa vina cealalta perioada a vietii cand poti fi romantic de dimineata pana seara dar sa mai ai cu cine
adri_2
Postat pe 17 Mai 2008 11:53
fiecare om e romantic in felul lui iar romantismul e cheia unei relatii durabile indiferent de problemele cotidiene si munca pe care o facem.ce este mai frumos decit atunci cind esti obosit dupa o zi de munca iar sotul doarme cu tine in brate soptindu-ti la ureche cit te iubeste............ce poate fi mai romantic decit o plimbare in parc de mina cu fiinta iubita........ce poate fi mai romantic decit sa te bucuri de fiecare floare care infloreste primavara,de fiecare raza de soare ce ne incalzeste trupul obosit..............oare noi oamenii am uitat ce inseamna cu adevarat viata?

Postat pe 17 Mai 2008 18:59
Pacat ,mai adri2,ca la 23 de ani,gandesti asa despre romantism.....uite,de-aia dispare romantismul!!!....

Postat pe 17 Mai 2008 23:47
Eu nu am spus ca nu sunt romantica ma subscriu ...e mai dificil sa fii romantic dupa ce te casatoresti ....In majoritatea familiilor se intampla ca unul sa puna pe primul loc cariera si atunci incearca sa fii romantic daca ai cu cine ...As vrea sa te intreb daca esti casatorita etta 70 ?Cat despre france o invidiez prt naturaletea de care da dovada mi-as dori ca si eu sa raman ca ea vesnic tanara .Raportat la ce am scris mai sus ii invidiez pe adolescenti care se plimba prin parcuri seara ssi stau imbratisati, prt ca mi-as dori sa mai fiu asa dar nu imi mai permit prt ca am deja 2 copii si ma gandesc la viitorul lor .Sunt romantica si sincer mi-as mai dori sa mai dorm cu sotul in brate sau sa mai ne permitem o cina romantica in doi dar asta dupa ce o sa mai creasca cei mici probabil .Acum sunt la varsta critica cand inca mai vor sa doarma mama cu ei .
adri_2
Postat pe 18 Mai 2008 17:50
Draga mea Adri2,citeste-mi comentariul de la pagina 1 si studiaza-mi putin profilul si ai sa vezi de ce am pus comentariul de mai sus....nu din rautate ,ci din parere de rau pentru cei tineri ca tine,care din cauza lipsei de timp si a grijilor uita sa-si mai faca timp pentru dragoste si nu mai realizeaza ca cel mai important si mai frumos lucru in viata si in casnicie este sa iubesti si sa fii romantic....dar trebuie sa si vrei asta...si daca vrei,iti faci si timp...si, pana la urma ,a fi romantic nu inseamna mereu sa faci dragoste sau sa ai o cina romantica....o simpla plimbare in parc,un buchet de flori,sarutul de dimineata si de culcare si multe alte lucruri marunte iti pot incarca viata de energie si-ti pot aduce aminte ca ai langa tine o persoana care te iubeste si careia ii este dor de tine....si sa stii ca intotdeauna dragostea si comunicarea te fac sa treci mai usor peste greutati sau cel putin te ajuta sa ti se para mai usoare....lucru pe care banii nu-l rezolva intotdeauna... o zi buna...si crede-ma ca nu am avut intentii rele....dimpotriva...

Postat pe 18 Mai 2008 22:40
Romantismul fiecare il intelege cum vrea ...spre exemplu dumneavoastra spuneti ca o cina romantica in doi nu e un lucru romantic ...eu spun ca e ...acuma depinde de la caz la caz si nu trebuie neaparat dupa aceea sa faci dragoste poti sta imbratisat si sa privesti la un film romantic .Dar na cei tineri ca mine intelegem diferit prt ca traim diferit sunt alte concepti si alte idealuri total diferite .Si referitor la sarutul de dimineata si de seara exista si in cazul nostru ....flori imi aduce la ocazii speciale si in rest suntem perfect normali cu bucurii si necazuri ca orice om din jurul nostru .
adri_2
Postat pe 19 Mai 2008 13:34
Imi pare rau adri2 daca te-am suparat,pentru ca simt o oarecare incordare in vorbele tale si nu asta a fost intentia mea....nu am vrut decat sa subliniez ca astazi tinerii sunt prea acaparati de cariera si de grijile de zi cu zi,incat NU-SI MAI FAC TIMP pentru iubire si romantism...si este tare pacat....si chiar nu am spus ca o cina in doi nu este ceva romantic.....nu ai citit cu atentie...am spus ca nu MEREU romantismul inseamna asta.....chiar daca am 38 de ani,sa stii imi traiesc viata ,si acum, ca la 2o...din toate punctele de vedere....si sufletul meu este alaturi de voi ,cei de varsta tanara....

Postat pe 19 Mai 2008 18:14
aaa,si inca ceva...nu trebuie sa-mi spui "dumneavoastra"....nu e necesar,aici toti suntem prieteni....sunt,simplu,etta.....cu ganduri bune...

Postat pe 19 Mai 2008 18:39
substratul pe care prietena noastra la pus in evidenta este acela de ne bucura in fiecare clipa pentru nimicurile vietii.ceva ce in prezent pare mic in viitor poate fi mare.orige gest de tandrete trebuie sa aduca un zimbet in viata noastra.felicitari etta ca ai gasit secretul tineretii vesnice !!!!!! de fapt e la indemina tuturor doar ca sintem prea ocupati sa vedem,sa simtim,sa iubim,sa traim.si eu ma alatur tie spunind ca traiesc mai intens de ca la 20 de ani si i-mi place al naibii de rau viata asta............toate cele bune!

Postat pe 19 Mai 2008 19:48
eu una tot timpul am considerat ca pot sa invat cate ceva din experienta celor din jur..
acum toata lumea vorbeste de timp.
da, avem timp liber putin, dar ce sa facem?
sa nu mai traim?
poate banii nu ajung. ce sa facem?
sa-i reprosam celui de langa noi? ce castigam cu asta?
NIMIC!
din contra, pierdem momente pretioase, daca gandim ca nu avem timp, ca nu avem aia sau ailalta...
ce poate fi mai frumos decat o vorba buna, sau un zambet pentru cel de langa noi?



Postat pe 19 Mai 2008 21:41
cam asta e adevarul,multe cupluri uita de romantism,sau nici macar nu cunosc sensul cuvantului...multi dintre ei,cred k aqm la moda este sa ti-o tragi p unde apuci..sau fac chestii d genul asta...poate o fi la moda,dar mie imi place sa fiu mai invechita cand vine vb de dragoste...imi place cu lumanari aprinse,sampanie...preludiul...caci unii dintre ei uita si de asta...pacat:(
bebelusha_oana
Postat pe 29 Iunie 2008 19:19
draga razz,nu generaliza,sunt fete care isi doresc f tare sa primeasca macar un gest romantic d la iubit/sot,dar ei sunt putin cam ocupati sa faca asta...daca si barbatii ar fi romantici,normal,nu generalizez,ar sta cu totul altfel situatia..poate ca romantismul n s-ar mai considera ceva invechit...
bebelusha_oana
Postat pe 29 Iunie 2008 19:25
De la: onnyta, la data 2008-03-06 15:20:52Observ cu dezamagire ca, majoritatea cuplurilor din ziiua de azi uita de romantism.Oare ce se intampla?
Cica 'E o chestie rasuflata.' spun unii.
Voi ce credeti? Chiar asa nu mai este timp pentru romantism?
Parerea mea e ca da culoare vietii.

da, e frumos sa fii romantic cred ca sunt o fire romantica, dar sunt si cu picioarele pe pamant cand trebuie.
Romantismul e frumos si cred ca pers care critica faptul ca esti romantic au fost dezamagite in dragoste si nu mai cred in povesti.Ca iubitul poate sa fie romantic, sa vb minunat, sa te trateze ca pe o regina, dar faptele lui sa arate altceva....sa arate de fapt egoism sau dorinta de a i se ierta unele greseli dar care sa se repete dupa aceea.....Exista o masura in toate lucrurile, tot ce e exagerat nu e bun.
mkdisk
Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:21
De la: razz, la data 2008-05-10 13:16:50mai este apreciat romantismul?prea putin cred...majoritatea fetelor din ziua de azi prefera nopti pierdute in discoteca dekat o plimbare prin parc.cand i-am propus unei fete sa ne plimbam prin park,fiind o zi insorita,ea mi-a ras in nas si mi-a zis ca sunt invechit..in ziua de azi se cauta mai mult 'shmecheria'.nu mai este apreciata o floare daruita la o intalnire,sau o poezie scrisa pt cineva drag.de multe ori e deajuns ca barbatul sa arate traznet,sa fie 'hot',sa le duca prin discoteci,baruri,sa aiba cat mai multi bani,anturaj.din pacate vedetismul si tupeismul cam primeaza in ziua de azi,in timp ce romantismul este uitat.

aia care ti-a zis asta e o fraiera....e de compatimit.o sa vada ea mai tarziu ca a gresit.
mkdisk
Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce metode de seductie credeti ca prind??? 137 De la: pacifista 8 Septembrie 2009 09:47
Ti s-a-ntamplat...? 11 De la: MiaMz 6 Septembrie 2009 19:54
Cum reactionam la micile "intepaturi" vorbe rautacioase, sau glume care desi par nevinovate, sunt facute cu scopul de a jignii? 2 De la: heaven_gate 18 Decembrie 2008 16:52
indiferenta 25 De la: io___ 26 Martie 2010 20:26
mai stiu oamenii sa iubeasca? 34 De la: geo_refinantat 11 Mai 2011 12:24