Setari Cookie-uri

logodnici straini

buna tinka,sunt absolut de acord cu tine,de fapt asta-i adevarul si amatoarele trebuie sa stie asta, apropo de mama crestina intr-o tara musulmana...mai cugetati,altfel

Postat pe 11 Martie 2009 20:57
felicitari, cathara,foarte bine reprodus, asta trebuie sa faca, sa citeasca

Postat pe 11 Martie 2009 21:15
De la: Kathara, la data 2009-03-11 18:46:45
De la: ana_r_1979, la data 2009-03-11 17:47:22
apropo de ce zici tu, nu trebuie sa ai prejudecati. trebuie sa pleci la drum cu mintea deschisa si sa nu pleci urechea la ce se spune despre ei, la ce a mai auzit nu-stiu-cine despre vreun musulman. daca vrei sa afli mai multe, citeste singura despre religia lor, dar, tine cont ca oameni buni sau rai sunt peste tot, indiferent de religie sau tara. important este daca intr-adevar va potriviti. daca e sa fie mai mult decat atractie, sa fie iubire intr-adevar, atunci, mergi inainte.
succes


De acord, citeste tu cu ochii tai Coranul cu multa atentie. In special partea cu 4 neveste, cu femeia adultera care trebuie omorata, cu femeia care valoareaza cat jumatate dintr-un barbat, cu indemnurile la omor. Si daca mai ai timp citeste si despre Asiha care a fost violata de profet pe cand aceasta avea doar 9 ani dupa care - culmea cinismului - mosulica (cu 45 de ani mai mare decat ea!) se juca cu papusile.

la subiectul asta am raspuns in alt loc, cand era vorba de "profetul Mohamed in Biblie. ( pe scurt, am citit si io, si stiu ca s-a logodit cu ea la 9 ani, ceea ce insemna fara act sexual- si cred ca era posibil, era o alta lume, si apoi s-au casatorit la 12 ani. o fata era considerata femeie,dupa prima perioada. de altfel, si Maria, mama lui Iisus s-a casatorit pe la aceeasi varsta, asa spun oamenii de stiinta).
la partea cu 4 neveste, cine vrea sa se casat. cu un musulman tre sa-si gaseasca unul care asa e invatat sa aiba doar 1 , vazand asa si la parintii lui. exista. apoi, nu se casatoresc pe nepusa-masa cu alta, fara incuviintarea primeia. daca nu-i convine, exista si divortul. apoi e mai bine sa stii ca vrea sa fie cu altcineva? sau sa-si ia o amanta,doua-trei, pe la spatele tau?
succes si nu va certati degeaba.......

Postat pe 11 Martie 2009 23:06
Am scris deja despre varsta Aishei si fetita avea 9 ani cand s-a culcat cu ea, asta cu adolescenta e o inventie recenta pentru ca au protestat oamenii.

In fine, fiecare cat o duce capul.
Kathara
Postat pe 11 Martie 2009 23:28
De la: Kathara, la data 2009-03-11 23:28:32Am scris deja despre varsta Aishei si fetita avea 9 ani cand s-a culcat cu ea, asta cu adolescenta e o inventie recenta pentru ca au protestat oamenii.

In fine, fiecare cat o duce capul.


buna
nu am trait pe vremea aceea sa vad cati ani avea fata cand s-a casatorit. dar, totusi, cred, ca pe vremea aceea era altfel. fetele, dupa ce aveau prima menstruatie, nu prea mai aveau de ce sa astepte, erau considerate femei,si normal, isi intemeiau o familie, casatorindu-se. ce puteau face in vremurile acelea? sa se uite la tv, sa stea pe net? la facultate nu se duceau ca nu era moda, apoi femeile aveau un rol strict, doar in casa, si familie. asta era atunci.
personal nu recomand nimanui sa se casatoreasca sub 25 de ani!! acum sunt alte vremuri.
insa, cred ca facem prea mare caz de religie. daca ei ii place un musulman sau un catolic sau un protestant,nu cred ca mai conteaza religia.
si apoi religia este o alegere personala. o chestie de impacare sufleteasca personala, pe care unii o accepta si unii nu. insa nu cred ca-i o rusine sa crezi in Dumnezeu, indiferent sub ce nume!!!
si nu tre' sa aratam pe altii/altele cu degetul daca alegerea lor , la un moment dat, a fost o religie sau alta.
daca nu crezi in Dumnezeu, nu te obliga nimeni sa-ti iei un credincios. mai bine ia-ti un ateu.
fiecare are dreptul sa-si aleaga ce-si doreste in viata. si nu trebuie sa ne pese ce cred ceilalti.
noi am trait cam mult timp in comunism si acum am ramas cu sechele...avem impresie ca divortul e o rusine,( nu inseamna ca recomand cuiva doar de dragul de a se recasatori, doar cand nu se mai poate,da.), ori ca n-avem voie sa mergem la biserica, ori ca n-avem voie sa ne alegem alta religie decat cea in care ne-am nascut, ori ca pur si simplu vrem sau nu sa ne practicam religia actuala.

suntem liberi sa ne alegem viata asa cum o vrem, asa cum putem. mai ales in domeniul religiei, fiecare poate sa-si aleaga drumul.

si de ce o condamnati pe cea care a spus mai sus, nu-i retin numele- ca de 5 ani este musulmana?
nu e, asa, de pe o zi pe alta cum spuneti...5 ani sunt multi. asta inseamna ca a avut timp sa stie in ce se baga, si pana la urma e alegerea ei. daca ea p[oate asa, daca ea se simte mai bine asa, ce pot sa zic? bravo ei. fiecare e liber sa-si aleaga religia, chiar sa se faca budist...asta nu-l face sa coboare in ochii oamenilor. nu ma deranjeaza cu nimik un om bun, indiferent ce religie are. omul nu trebuie judecat dupa religie.

exista oameni buni si rai in orice religie, in orice tara.

desigur, cercetati bine inainte, dar...faceti cum credeti fiecare, fara sa va pese de altii.

succes in alegeri!

Postat pe 11 Martie 2009 23:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce uita din ce in ce mai mult ca femeile adora sa primeasca flori?:P 53 De la: hystria1 4 August 2010 12:02
As vrea sa incerce cineva sa ma lamureasca si pe mine :D 22 De la: miagabi 13 Iunie 2013 03:13
Dumnezeu - femeie - barbat ??? 191 De la: galina_aceeasi 9 Septembrie 2009 17:21
NU VREAU BANI MOCA VREAU DOAR SA LUCREZ SA AM O VIATA DECENTA CU FAMILIA MEA 29 De la: ines34 12 Mai 2010 16:32
ce faci daca este metrosexual??? 54 De la: mkdisk 20 Mai 2009 12:54