Setari Cookie-uri

CIRCUMCIZIA

CARE ESTE IMPORTANTA SI NECESITATA CIRCUMCIZIEI LA BARBATII DIN POPOARELE ORIENTALE?
simonik520
Postat pe 20 Mai 2008 23:50
importanta este numai si numai de ordin cultural sau religios..necesitatea..niciuna. Nici un medic nu recomanda aceasta operatie fara a avea un motiv bine intemeiat, cum ar fi o infectie grava a preputului. Si, mai mult decat cultural, la musulmani e religios. Barbatii care sunt circumcisi au mari dificultati in a se masturba, majoritatea chiar nu reusesc.
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 00:24
eu stiu chiar de la un arab ca e foarte important si din punct de vedere medicinal.Nu stiu a explic exact dar se pare ca le taie o pielitza dintr-un loc pe care o lipeste tot in zona organelor genitale si ei zic ca este foarte sanatos si cik ei fac lucrul acesta mai mult pt sanatate decat pentru religie.Iar in privinta masturbarii nu e nici o problema,se pot masturba la fel ca si cei necircumcisi.
simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 00:32
CIRUMCIZIA NU ARE ABSLOUT NICI UN BENEFICIU MEDICAL.
Faptul ca aceasta operatie ,,duce,, la un penis mai igienic si mai aparat de boli este un mit.. exista studii care arata de fapt opusul, ca un penis circumcis este mai neigienic si expus la imbolnaviri (protectia data de preput lipseste, glandul se crapa si sangereaza mai usor permitind contaminarea, infectarea si imbolnavirea cu STD, inclusiv SIDA). Circumcizia nu te fereste de sida, cum s-a tot spus.. nicidecum. Prezervativul o face! Si nu ai inteles partea cu masturbarea.. nu ma refeream ca nu pot fizic..dar le este foarte foarte greu sa ajunga la orgasm..avand in vedere ca preputul(pe care ei il elimina) este cea mai erogena parte a penisului. De mult timp medicii asexuali obligau copii la circumcizie tocmai pt a opri masturbarea in randul barbatilor.
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 01:01
sensual..de la arabi stim toti multe.. :) si degeaba. Stii bine(poate stii,de fapt) ca ei ar spune si face orice doar pt a sustine ca religia lor e fara pata
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 01:05
asa este.......nu numai arabilor li se taie pielita....despre care pomeneati voi......in general,oamenilor musulmani.........pt.ca considera ca e igienic........si asa este.si nu au probleme cu masturbarea.........chiar nu ii deranjeaza cu nimic.

Postat pe 21 Mai 2008 01:30
ma rog..voi vorbiti pt ca ati auzit de la un arab..am mai spus..de la arabi auzim multe.. (si daca ar fi sa credem tot..vai de noi..) dar daca va documentati veti vedea ca ei sunt departe de adevar..
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 01:36
Motivele medicale pentru circumcizie cel mai adesea invocate sint: reducerea riscului de infectii ale tractului urinar (UTI); reducerea riscului de cancer de penis; reducerea riscului de cancer de col la partener; risc redus de boli cu transmitere sexuala (STD).

simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 01:52
degeaba ai copiat din ceva carte sau de pe net .. ar trebui sa cauti si de ce nu este recomandata circumcizia. Ai gasi o multime de articole in care se combate tot ce ai spus tu mai sus..observ ca insisti sa crezi ca aceasta operatie e benefica, si cauti argumente care sa iti afirme. In cazul acesta nu ai formulat bine titlul topicului..semnul intrebarii nu era necesar. Tu nu intrebi.. afirmi. In fine..
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 02:01
eu afirm parerea mea Oana dar am pus semnul intrebarii sa aflu si parerea celorlalti.Am gresit cu ceva?sa schimb titlul topicului?
simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 02:13
ba da au probleme! Am un prieten care a fost circumcis din cauza ca a avut o pb medicala la nastere..si mi-a spus ca el ajunge f greu la orgasm. Ca sa nu va mai spun ca mereu alearga dupa fete, mereu imi trimite mie si la inca cateva prietene tot felul de link-uri cu si despre masturbare sa ii spunem ce parere avem ..etc.. toate am tras concluzia ca ... ARE O PROBLEMA!!! Nu mai vorbiti prostii .. eu cred ca e aiurea pt. el nush parca niciodata nu e satisfacut dpdv sexual .. mereu vorbeste despre sex .. despre fete despre sani despre masturbare ... TRAGIC!
Josie
Postat pe 21 Mai 2008 02:21
poate o fi obsedat sexual :)))) am glumit...dar si eu cunosc baieti care tot timpul vorbesc despre sex,masturbari,sani,fund si orgasme....nah .....mai exista si de astia :P
simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 02:25
nu draga... nu e obsedat sexual, e doar ...CIRCUMCIS!!! :( .. si cam ne..... ca deh ..saracu' nu prea reuseste sa se termine. Degeaba se chinuie pretina-sa cu el.. nush dar e tare dubios...cu sexu' si chiar el mi-a zis ca din cauza ca e circumcis are pb.
Josie
Postat pe 21 Mai 2008 02:36
circumcizia are in primul rand(si singurul,sustin eu) ,,caracter,, religios.. degeaba ii intrebi pe arabi..ei sustin ca tot ceea ce fac ei este bine.. mai ales musulmanii.. chiar daca acest obicei nu le apartine, ci l-au ,,furat,, de la oamenii pe care ii urasc atat de mult(fara motive).. evreii.. ei au fost primii care au recurs la aceasta mutilare a penisului, ca un legamant suprem intre ei si d-zeu..pe vremea aia se puteau indentifica in acest fel, doar barbatii din ,,poporul sfant,, erau circumcisi. TOTI evreii sunt circumcisi dupa numai 8 zile de la nastere!! Da-ti seama cat de vechi este acest ritual, cand insusi avraam il sustinea si recomanda..In ziua de azi..o face cine are chef.. si cine nu are habar de ce inseamna de fapt aceasta operatie.
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 02:39
mdah.........parerile sunt impartite!!!
simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 03:04
oricum va multumesc pentru postarile voastre.
simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 03:05
he he..ale mele nu sunt ,,pareri,, ..e ceea ce am invatat eu pe la orele de religie
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 08:39
janice prietenul tau e obsedat!!!
si eu am un prieten caruia i s-a facut la nastere circumcizie si sa stii ca se comporta normal.se uita dupa femei dar asta o face orice barbat.
dana12_10_1984
Postat pe 21 Mai 2008 09:16
eu cred ca e mai igienic cu circumcizie.si a fost subiectul asta si in emisiune la oprah.si sa ajuns la aceeasi concluzie.circumcizia,il ajuta pe barbat sa traiasca mai intens partidele de amor.si nu ii provoaca boli.sau altceva.deci e de preferabil sa se faca.

Postat pe 21 Mai 2008 09:53
Din punct de vedere medical este o recomandare, eu citeam ca barbatii care apar in filmelele XXX de asemenea au acceptat sa li se faca circumcizie.
Nu se face doar la arabi, ci la toti barbatii musulmani.De asemenea, si evreii inca practica acest obiecei, si profetul Iisus a fost "taiat imprejur."

Postat pe 21 Mai 2008 10:36
Oana,nu pot decat sa te felicit pentru cunostinte,inteligenta si logica(ii acord o importanta atat de mare celei din urma incat aproape am ajuns sa cred ca nu e doar o simpla parte a inteligentei, ci o "capacitate" aparte).Scrii foarte bine,ai facut cumva o facultate cu profil umanist?
beyonce_indragostita
Postat pe 21 Mai 2008 15:14
nu wolfy.. nu am urmat o facultate cu profil umanist, desi mi-ar fi placut la nebunie..ador sa citesc si mai ales sa scriu.. Chiar daca initial a fost prima mea optiunea.. pana la urma am ales arta.. Multumesc mult pt aprecieri
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 17:57
circumcizia este o procedura medicala.....destul de simpla(daca e efectuata in frageda copilarie)...se inlatura frenul preputului....astfel capatul penisului nu e acoperit(ascuns) de piele....multi medici andrologi ,urologi sustin aceasta procedura pu ca ,minimalizeaza pericolul de a face o infectie,sau cancer al preputului....imaginati-va ca de fiecare data cand barbatul urineaza cantitati mici de urina raman sub acest pliu de piele,si de dimineata pana seara + secretiile naturale a glandelor sebacee+transpiratie....este o mare posibilitate de infectii.......cat despre intensitatea orgasmului....senzatiile sunt mai puternice,sensibilitatea si simtul tactil e mai crescut la barbatii circumcisi....asta e dovedit medical.....aaa..si inca ceva....toaleta normala,sanatoasa,minutioasa a penisului dureaza 10 minute,cu utilizarea sapunului cu ph neutru si cu utilizarea betisoarelor cosmetice din bumbac,pu a inlatura secretiile....care barbat face asta????????de ce sa ne ascundem dupa deget si sa incepem cu filosofii...barbatii circumcisi sunt mai protejati,nu exista pericolul de acumulare a bacteriilor....si plus la aceasta ca sunt circumcisi se mai si spala dupa fiecare mictiune(urinare)asta zice religia,ca un musulman trebuie sa-si curete cu apa organele genitale dupa fiecare data cand merge la viceu...si credeti-ma asa si este...........daca cineva nu e deacord cu aceasta....sa-mi arate macar un loc public in romania,unde in veceu exista un furtun,special pu toaleta intima???????????????

Postat pe 21 Mai 2008 21:41
nu sustin circumcizia pu ca asa zice religia,sau pu ca vreau sa demonstrez ca asa e corect....ci pur si simplu pu ca asa si este defacto.....sa nu sa se interpreteze ca apar barbatii musulmani....pu ca toti evreii sunt circumcisi...si isus a fost circumcis....

Postat pe 21 Mai 2008 21:51
cleopatra.. vb iar prostii!!!!!! pana cand mama dracului???? cum sa fie mai puternica sensibilitatea la cei fara preput cand preputul e CEA MAI INCARCATA ZONA CU TERMINATII NERVOASE SI CEA MAI EROGENA PARTE A PENISULUI???????? ma scoti din minti cu ignoranta ta.. asta ca sa nu spun ..prostie,,.. eu nu te inteleg.. si mai sustii ca ai cunostinte din medicina..?? !!! mai citeste si alte carti in afara de coran!! ca sa nu mori in stadiul asta.. te rog, in numele multor utilizatoare.. lasa-ne in paceeeeee! ca ne disperi pur si simplu
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 21:52
si ca o completare.. circumcizia este o procedura extrem de complexa si delicat, nicidecum simpla.. exista riscul unor infectii destul de grave si hemoragii puternice.. Cancer de preput???? se numeste cancer de penis..
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 22:02
http://www.circumcizia.org/video.html
ATENTIE!!!:pt. cei/cele care va socati usor .. va recomand sa nu priviti acest video.
Pt. cele care sustineti aceasta practica INDIFERENT DIN CE MOTIVE va recomand sa il priviti..si apoi mai discutam...oricum e socant sa crezi ca asa o operatie e normala!!! E de-a dreptul BARBAR! :(
Josie
Postat pe 21 Mai 2008 22:23
doamne janice.. ma doare inima sa vad si sa aud asa ceva..
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 22:30
vai janice e groaznic....numai sunetul sa il auzi dar sa mai si vezi.o sa ma cosmaruri la noapte cu siguranta.
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Mai 2008 22:34
scuze nu vroiam sa va ingrozesc ..eu m-am uitat din curiozitate ..ca nu am inteles niciodata exact exact la ce se refera...nu-mi inchipuiam ca poate fi asa de rau. E dureros si sa privesti asa ceva. Of! mie mi se pare gresit sa i se faca chestia asta unui copil care nu poate decide si nu se poate informa sa aleaga corect daca aceasta practica il avantajeaza sau nu. Sunt totusi multe argumente pro si contra. Contra ar fi chestia cu orgasmul, care se pare ca este un pic altfel la cei circumcisi si faptul ca este vorba totusi de o mutilare. Cel pe care il stiu eu are pb din cauza asta. nu e obsedat asa cum zicea cineva mai sus.
Josie
Postat pe 21 Mai 2008 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help! pls 24 De la: SweetDadyD 15 Februarie 2009 13:44
De ce pui suflet daca l-ai vrut doar ca amant? 27 De la: kudika004836 17 Octombrie 2009 12:20
care e diferenta dintre a te indragosti si a iubi ? 15 De la: r_girl 20 Mai 2009 13:54
O intrebare 40 De la: kudika046333 3 Septembrie 2009 17:44
"baieti buni" si fete de care? 36 De la: SweetDadyD 18 Martie 2009 14:21