Setari Cookie-uri

curatarea porilor

stie cineva unde se pot gasi acele benzi adezive care curata porii de pe nas? sunt ca niste plasturi ce indeparteaza perisorii aceia fini si inestetici.
eu sunt din Pitesti. prin magazinele de aici nu am gasit. stiti ce firma produce asa ceva si cum as putea comanda?
va multumesc.
catalina_dora
Postat pe 9 Mai 2008 18:21
niveea face benzi si mai sint citeva firme.inceaeca la carefur.

Postat pe 10 Mai 2008 15:01
Pentru curatarea tenului este necesar in primul rand un lapte detergent, dupa aceea se aplica lotiunea tonica( sau ser cu efect lifting ) in functie de caz.Dupa aplicarea lotiunii se aplica si crema.
Serul contine o concentratie mai mare de principii active si imbunatateste actiunea cremei.
vera11
Postat pe 26 Iunie 2008 20:02
Am un ten de invidiat mi se spune,numai ca,mai ales pe timp de vara am o problema pe nas si in jurul lui.Porii sunt mai dilatati si se formeaza mai repede cosuletele.Caut o solutie reala,am incercat si masti,si lotiuni...poate nu au fost destul de bune,dar parca nu imi vine sa dau bani multi pe o solutie care nu o sa mearga.Imi dati cateva sfaturi?:)
Ole
Postat pe 28 Iunie 2008 19:52
incearca produse de la oriflame sunt bune
naeelena2007
Postat pe 13 Iulie 2008 22:56
chiar asa??


Postat pe 23 Iulie 2008 16:25
eu nu as recomanda la nimeni produsele oriflame.
ANDA25
Postat pe 25 Iulie 2008 00:53
eu folosesc si recomand vichy,roc si garnier....pu ingrijirea tenului.....iar pu machiaj bourjois si artdeco

Postat pe 6 August 2008 23:14
si mie imi place vichy .. momentan folosesc clarins, dar am folosit vichy in trecut si am fost foarte multumita.. avon si oriflame
Un ,,truc,, care mie imi vine excelent este ca, in fiecare seara dupa demachiere sa imi tamponez tenul cu infuzie de musetel.. dupa care aplic crema de noapte.. da niste rezultate garantat vizibile!
pt machiaj(fond de ten) recomand clinique..

Postat pe 8 August 2008 23:18
si eu sunt norocoasa...insa folosesc de la avon o crema abraziva revigoranta (gama clearskin) care este foarte buna...apoi e bine sa pui o mask, eu folosesc de la planet spa si sunt multumita...mai folosesc lotiuni tonice de la naturals, clearskin (tot avon) si neutrogena, am avut ceva de la vichy dar nu am observat o diferenta mare...
Mari_O
Postat pe 11 August 2008 23:05
orice am folosit, no difference! doar vichy,cat de cat...
aly_b
Postat pe 12 August 2008 14:37
bine acum.. eu nu stiu exact la ce fel de schimbari va asteptati.. sa nu credeti ca daca cineva are un ten cu probleme, folosind o anumita crema se va rezolva. Nu.. o crema buna iti creeaza o senzatie de confort si iti ofera o anumita protectie impotriva factorilor radicali, nu-ti rezolva problemele tenului. Pt asta e nevoie de tratamente puternice, de altfel stiu persoane care au un ten problematic, au facut ani de tratamente si abia-abia daca se observa o ameliorare.
Pt curatare sunt foarte bune taratele amestecate cu sare de mare..
Curata si dezinfecteaza in acelasi timp.

Postat pe 12 August 2008 14:44
Eu imi cumpar benzile alea pentru nas din Carrefour, am vazut si in Cora. Si dau in 7 RON pe 3 benzi(si sunt foarte bune), pe cand la farmacie gasisem cu 50 Ron 10 benzi...
madahh
Postat pe 12 August 2008 14:56
si eu am probleme cu tenul si in urma cu vreo 2 ani am incercat gama pentru acnee de la avon.nu recomand nimanui aceste produse mi-au iritat fata in asa hal incat mi-au trebuit 3 saptamani sa imi revin.si ca sa nu mai spun ca produsele de la avon au costat in jur de 25 de lei si produsele dermatologice care le-am folosit pentru vindecare 150 lei
asa ca nu incercati.nu toate persoanele au tenul la fel dar celor care au un ten foarte sensibil nu recomand avon si oriflame din experienta mea.
dana12_10_1984
Postat pe 13 August 2008 11:27
daca va puneti pe fata toate tampeniile de la avon si oriflame sa va asteptati la cat mai multe probleme eu zic ca fata mea merita toti banii din lume si nu ma joc si nu risc pentru nimic

Postat pe 25 August 2008 12:28
a... am uitat sa va spun,face parte dintre primele 4 firme din lume si sunt folosite de actrite celebre din lume.
gabi_a_lu_miki
Postat pe 25 August 2008 17:53
sunt tratamente si tratamente dar unele oricat de bune ar fi nu sunt pt toate tenurile ,eu degeaba folosesc benzi si prod oriflame nu imi ajuta ,iritatia de dupa nu dispare e mai bine sa cauti ceva natural
marieta_mary
Postat pe 26 August 2008 22:34
salut fetelor
pt curatarea porilor am descoperit mastile cu argila; costa 0.7 RON un pliculet, acesta fiind suficient pt 2 aplicari (fata + decolteu); sa va spun si cum functioneaza.....se amesteca praful respectiv cu putina apa sau lapte (pana obtineti o pasta)...depinde de tratamentul pe care il urmati (spre exemplu, pentru acnee argila se amesteca doar cu apa; pt. tenul gras argila se amesteca cu suc de citrice, etc.) dupa care se aplica pe fata-gat-decolteu si lasati sa se usuce (aproximativ 20-30 min); pliculetele le cumpar de la magazine naturiste si pot sa va spun ca rezultatul e instant, ten mai luminos si mult mai curat
sper ca v-am fost de ajutor
cristina2006
Postat pe 29 August 2008 11:18
hellou

eu folosesc pt curatirea tenului cateva masti naturiste,acestea fiind:masca cu malai si miere,masca cu argila sau masca cu zat de cafea;asta dupa un experiment nefericit cu o masca Avon care mi-a lasat pielea usor iritata timp de cateva zile...
Ylleana
Postat pe 16 Septembrie 2008 12:55
argila nu este buna pentru toate tenurile. eu am facut reactii adverse la o masca formata din argila. am avut iritatii si de la produse avon, dar si de la produse vichy sau nivea!!!!!!!! da, mi.au fost recomandate de farmacista pt ten sensibil etc si cand m,am dus peste cateva zile la ea, cand am putut sa ies din casa, i.am zis ca sunt dde 2 lei. si dadusem pe crema respectiva 70 ron. asa ca aveti grija ce folositi. pana la urma am luat l'oreal - happy derm si pot spune ca este foarte buan pt mine. usoara si nu incarca tenul. iar ca s aimi curat tenul folosesc malai amestecat cu bicarbonat si curat tenul de puncte negre o data la cateva zile. tot mai am cate un punct doua pe ici pe colo, mai ales pe nas, dar macar nu am bube si fata rosie si umflata :)
elena_22
Postat pe 16 Septembrie 2008 15:06
Buna,
Si eu am avut un ten cu probleme, si vizita la dermatalog m-a ajutat cel mai mult. Mie mi s-au recomandat anticonceptionale, si Zinerit. in primele zile, am simtit tenul uscat si iritat, si mi s-a spus sa continui ca e ceva normal. Nu am vazut nicio imbunatatire, si neavand voie sa ma machez ma simteam groaznic, dar dupa 6 luni, tenul meu era de invidiat.( nu doar ca nu mai am cosuri sau puncte negre, dar si porii s-au micsorat). Pt intretinere, respect regulile de curatire a tenului, demachere, tonifiere si hidratare, folosesc game diferite, si acum am o crema de la avon de care sunt f multumita. (hidraradiance) Nu va recomand nimic, mergeti la un doctor, care sa faca teste tenului sa va spuna exact de ce aveti nevoie. Costa mai mult la inceput, dar economisiti o avere pe care in timp ati fi aruncat-o pe produse cosmetice!
zgombilici
Postat pe 19 Septembrie 2008 10:20
ia de la farmacie BREVOXIl, e vreo 23 lei, si ai sa uiti de cosuri. In fiecare seara dai pe zona T, si n-ai sa ai cosuri, nici puncte negre........ten perfect.
Tubul o sa-ti ajunga pe 6 luni.

Bafta multa!!!
merycam
Postat pe 20 Septembrie 2008 12:12
eu am tenul curat din fericire, nu am cosuri nici de fond de ten nu am nevoie,numai ca in schimb am alta problema:punctele negre de pe nas, nu le mai suport, ma puteti sfatui c sa fac sa scap de ele?in afara de baia de aburi si storsul ca e chin.daca exista tratament sau remedii naturale sau daca nu, ceva in genul benzilor de unde as putea sa le gasesc, la ce firme?
c_r_i
Postat pe 28 Septembrie 2008 01:38
E bine sa stii la ce anume esti alergica.Eu de pilda sunt alergica la alcool, si prin urmare orice produs cosmetic de curatat care e pe baza de alcool imi nenoroceste fata.Sunt alergica la capsuni si orice crema cu extract de capsuni ma transforma intr-o capsuna.Sunt alergica la anumite plante din cosmetice (nu stiu care anume) si produsele cosmetice pe baza de plante (vezi Yves Rocher) ma distrug.Am un ten mixt cu zone grase si zone uscate.Dimineata am pielea pergament iar peste zi extrem de uleioasa.
Dar... am descoperit ca vechea firma Nivea produce produse care imi priesc, ca hirtia de orez cu pudra imi curata uleiul de pe fata din timpul zilei, malaiul si taritea sunt scrub-ul perfect si desi am 44 de ani inca mai descopar.Ca sa nu mai spun ca o data cu virsta structura pielii se schimba
Pentru punctele negre :scrub, apoi tonific cu solutie fara alcool si nu folosesc crema de noapte.Pentru tipul meu de ten e perfect.
Ca degeaba scoti punctele negre daca dupa asta nu faci ceva sa inchizi porii ca sa nu mai formeze guguloaie de grasime care in contact cu aerul oxideaza si devin negre.
Masca cu drojdie de bere, miere si ceai de musetel e buna pentru un ten gras (pentru al meu cel putin).
Orice sfat e relativ pentru ca fiecare are o alta structura a tenului, dar cu incercari si rabdare....
micabis
Postat pe 28 Septembrie 2008 05:28
Sa fie clar, depinde de tipul de ten pe care il ai si in functie de ce tip de ten ai tu trebuie sa-ti alegi produsele. Foarte bune sunt produsele de la Aslavital, facute in Romania, sunt pe baza de argila si sunt recomandate tenului mixt sau cu acnee. De asemenea, produsele de la Vichy, Eucerin, Avene, care se gasesc in farmacii sun foarte bune, bineinteles k nu te transforma in vreo zana cu ten imculat dar dau rezultate bune. Decat sa dati banii aiurea pe produse de la Avon sau Oriflame, mai bine mai economisiti ceva si cumparati-va din farmacii produse care intr-adevar sunt create in laboratoare de experti care totusi sunt platiti destul de bine k sa nu trateze cu indiferenta cerintele clientelor. Stiu ce zic, cu toate k nimeni nu are un ten absolut imaculat dar macar aceste produse ajuta. Cat despre pori si puncte negre e cam imposibil sa scapi in intregime de ele. Apar de la praf si transpiratie si procesul nu poate fi impiedicat.

Postat pe 28 Septembrie 2008 10:49
buna,

se gasesc in farmacii.
Incearca farmaciile Sensi Blu sau Help Net; eu de acolo le iau.
bafta!
djdadica
Postat pe 28 Septembrie 2008 13:55
eu sunt multumita de cele de la pond's dar nu stiu exact d eunde sa le achizitionezi succes
bestiuitza
Postat pe 28 Septembrie 2008 14:03
incearca la un dermatotlog sau la o clinica privata de profil. Nu pierde vremea cu produse de doi lei gen AVON sau ORIFLAME aceste numai rau iti fac, iar cand e vorba de corpul, mai ales fata ta nu fa economii
simona_pintea
Postat pe 28 Septembrie 2008 17:17
Primul lucru de care orice fata sau femeie trebuie sa tina cont este urmatorul fapt: nu va spalati pe fata deloc cu sapun!!!
Tenul se curata de impuritati cu apa chioara, iar machiajul de scoate cu demachiant: lapte pt.cele cu ten uscat, solutie pt. celelalte.
Iar aburii sunt mai sanatosi daca provin de la ceaiul de galbenele decat de la cel de musetel!
90701
Postat pe 28 Septembrie 2008 17:49
De la: Ylleana, la data 2008-09-16 12:55:43hellou

eu folosesc pt curatirea tenului cateva masti naturiste,acestea fiind:masca cu malai si miere,masca cu argila sau masca cu zat de cafea;asta dupa un experiment nefericit cu o masca Avon care mi-a lasat pielea usor iritata timp de cateva zile...
hANY
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Help! 3 De la: no_more 19 Iunie 2009 12:17
ingrijire ten cu probleme 28 De la: camelusha83 22 Mai 2014 20:29
Cosurile albe sau punctele de grasime 8 De la: Monique_2009 8 Martie 2010 12:42
pete rosii ale tenului gras rezolvat cu laser 4 De la: kudika004836 5 Mai 2009 12:27
capture totale multi perfection creme dior pentru cunoscatoare 2 De la: kudika226898 11 Iulie 2010 19:38