Setari Cookie-uri

Dilema...

Cum te desparti de un om care ameninta ca se sinucide daca il parasesti?

Postat pe 16 Mai 2008 14:54
uite ca putem discuta si depre alte lucruri.. aici sper sa nu ne ,, certam,, ;). Eu cred ca un om care ameninta cu sinuciderea e un om care stie f bine ce spune si foloseste din plin santajul sentimental pt a trage atentia asupra lui. bineinteles depinde de ce varsta are.. daca e adolescent ar trebui sa ne gandim de 2 ori inainte de a face ceva, pt ca ei nu se stie niciodata cum pot reactiona. Sunt mult mai drastici si dramatizeaza mult. Un om matur insa.. e demn de mila si dispret daca recurge la asa ceva. Si sunt de parere ca fiecare e stapan pe viata lui.. oricat de dureros ar fi, daca atat il duce capul si vrea sa se sinucida, sa o faca! Nu e responsabilitatea noastra.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 15:16
Simplu!... Pleci, fara sa te uiti in urma. Te controlozei si te autosugestionezi.
E las si recurge la viclesuguri pentru a te pastra langa el. Pai tu ai nevoie de oameni slabi langa tine, pe care sa-i susti tu? Presupun ca vrei un barbat puternic, foarte bine ancorat in pamant si-n societate.
Tu acum daca vrei sa pleci, pleaca, nu te increde in minciunile lui si nici nu ceda amenintarilor. Nu face rau nimanui altcuiva decat lui insusi daca se omoara.
Nu te invinui.
elenasimion_pl
Postat pe 16 Mai 2008 17:33
Corect fetelor.Daca ameninta ca se sinucide ...mai bine pleci ....oricum fiti siguri ca o sa aveti o mica teama in voi ...dar asta e.

Postat pe 16 Mai 2008 17:35
Oamenii disperati,fac afirmatii si recurg la tot felul de trucuri,pentru a detine controlul.In viata castigam,dar si pierdem,iar un om normal,intelege acest aspect.Nu putem sa ne dam cu fundul de pamant,doar pentru ca lucrurile nu merg,in sensul nostru.Cunosc foarte bine genul asta de oameni.In urma cu 6 ani,am avut o relatie de 2 luni,cu un baiat.Eram o copila pe atunci,dar am reusit sa vad,posesivitatea acelui om si am pus capat.Doar ca el,nu accepta decizia mea,ma cauta,ma 'bombarda' cu mesaje in care imi spunea ca se omoara,iar intr-o noapte,chiar a luat pastile.Si totusi,vazand ca raman pe pozitie,si-a revenit treptat.Acum 2 sau 3 ani,l-am vazut cu sotia si copilul,intr-un supermarket,deci happy-end.Asa ca nu a murit...:)))
Din cate stiu eu,sunt 2 tipuri,cei care fac,pentru a atrage atentia si au grija ca inainte sa-si taie venele sau sa ingita pastile,sa trimita mesaje,asta ca sa fie salvati la timp si cei care fac acest gest,lasand doar un bilet.Din pacate,in ultimii ani,a crescut dramatic suicidul, in randul adolescentilor si asta este o problema reala.
alone
Postat pe 17 Mai 2008 10:51
Si eu am trecut prin asta. Ce-i drept am stat cu emotii, dar in acelasi timp ma gandeam ca daca doreste sa se sinucida nu iti da mail. Lucrul asta nu m-a induiosat ci mai degraba mi-a facut sila si mai mult.

Postat pe 29 Mai 2008 15:11
Nu stiu ce as face in acest caz!Sinuciderea e doar pt lasi pt persoanele care nu au curajul sa meraga mai departe

Postat pe 17 Septembrie 2008 09:22
asta e santaj emotional....cred ca nu e normal la cap...cum zicea cineva, depinde si ce varsta are...daca e un om trecut prin viata, e clar ca nu e sanatos la cap.sugereaza-i sa mearga la un psiholog sau la psihiatru.sau mergeti impreuna. daca e bolnav psihic, poate se vindeca sau i se dau niste medicamente care sa ii amelioreze boala.iar daca se preface, e pur si simplu jalnic, patetic si cel mai josnic cu putinta.doamne fereste!!!!!!
mkdisk
Postat pe 10 Noiembrie 2008 14:19
daca nu e bolnav si vrea numai sa te santajeze, exista o singura solutie:sa o rupi cu el definitiv!!!ii faci si lui bine cu asta, ca nu te mai vede deloc, poate ii trece.
mkdisk
Postat pe 10 Noiembrie 2008 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor! 0 De la: 16 Septembrie 2010 10:06
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 14 De la: geo_refinantat 17 Mai 2011 13:47
Cum si cand trece? 21 De la: roz5blue6lila7 23 Decembrie 2010 20:14
de ce imi e atat de greu fara el? 38 De la: stefanant 18 Octombrie 2009 20:37
ciudat 32 De la: pufffer 27 Februarie 2010 13:12