Setari Cookie-uri

ajutor!! cum pot reusi sa ma las de fumat?

ajutati-ma va rog cu ceva realist in lupta mea pt a ma lasa de fumat. Nu reusesc deloc, si tr sa o fac pt sanatatea mea.
oanaoana42
Postat pe 26 Mai 2008 09:47
;)) cred ca cea mai eficienta metoda este.. sa nu mai fumezi!! sincer acum, am auzit ca e greu sa renunti, dar ced ca cel mai indicat e sa o faci fara ,,trucuri,,. Daca ai vointa.. restul vine de la sine. Bafta!
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 09:55
problema mea este ca nu am vointa, dar tr sa ma las de fumat pt ca sunt bolnava(hipertiroidie) imi este rau cand fumez.
Daca aveam vointa se rezolva usor, dar asta este cred ca sunt prea slaba si nu am putere sa renunt. Ma mint de fiecare data ca e ultima tigara si nu trece timp mult si fumez din nou.
oanaoana42
Postat pe 26 Mai 2008 10:12
pai.. fara vointa o sa-ti fie cam greu.. daca nu ai, fa-ti!
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 10:18
Nu fumez, dar am alte vicii. Hai sa-ti spun cum a incercat mama mea sa se lase de fumat. Exercitiu de vointa: fuma jumatate de tigara. Tratament: si-a cumparat nu mai stiu ceai, de la care ii venea rau daca mai punea tigara in gura. Eficienta: pentru ca era atat de bun ceaiul, a renuntat la el. Multa bafta. Mama si-a mailuat si Nicorette, dar banuiesc ca din acelasi motiv de eficienta a renuntat si la asta. Concluzia? S-ar agsi metode, vointa sa fie.

Postat pe 26 Mai 2008 10:22
Da, tatal meu a fost genul : de azi ma las de fumat si asa a facut. Fara exercitii, fara trucuri. Dar nu toti suntem asa, deci iti doresc multa, multa bafta. Eu ii ziceam mamei: gandeste-te ce-ai putea face cu banii, ti-ai lua la 2 luni o bratara de aur. Ti-ai strange bani sa mergi in concediu, plus ca nu vei mai avea pielea galbena si dintii.. si mirosul. Dar mama mea e modesta, nu vrea bijuterii de aur, iar o plimbare la tara e ca un concediu!

Postat pe 26 Mai 2008 10:25
la farmacie exista niste plasturi care se lipesc pe mina si anihileaza nevoia de nicotina.eu nu am folosit personal si am aplicat metoda intoxicarii cu tutun la un chef dupa care am aruncat tigarile si am renuntat.timp de doi ani nu am fumat apoi din plictiseala am inceput cu tigarusa la cafea.in schimb daca maine vreau sa renunt nu este o problema pentru mine deoarece am vointa.nu te juca cu sanatatea ta pentru ca este cea mai importanta.astept sa ne scrii data viitoare ca ai renuntat!

Postat pe 26 Mai 2008 10:32
Da si sotul meu a zis ca de maine nu mai fumeaza si au trecut 10 ani si nu a mai pus tigara in gura. Eu nu am vointa lui, si el nu ma intelege, crede ca nu vreau.
oanaoana42
Postat pe 26 Mai 2008 10:33
ba trebuie sa poti.e o chestie psihologica.autosugestioneaza-te cumva.......mergi in vizita la un spital de tbc unde mor oameni din cauza fumatului si apoi reflecteaza. eu am fost la cineva in vizita si deja aveam viziuni cu mine in sicriu si toti plingind in jurul meu........psihicul in general este un bun "medicament "pentru orice viciu s-au boala.hai curaj!

Postat pe 26 Mai 2008 10:46
mersi francia, este un sfat f bun, am sa incerc si asta.
oanaoana42
Postat pe 26 Mai 2008 10:58
daca vrei o sa reusesti!la tine e necesar ca nu este de glumit cu sanatatea si poate din cauza tutunului degenera in lucruri mai grave. deci bon couraje !

Postat pe 26 Mai 2008 11:10
nu pot sa-ti dau sfaturi ca personal nu reusesc sa ma las de fumat.am incercat, cel mai mult am stat o saptamana " nefumata" da m-am intors la vechiul viciu( din nefericire!). o fi lipsa de vointa ca motivatii slava domnului sunt cu duiumul! am reusit doar performanta sa le raresc( nu mai mult de 7-10 tigari pe zi). tot sper ca in timp sa le reduc pana voi ajunge sa le elimin din " meniu". asa ca i-ti urez sa reusesti!

Postat pe 26 Mai 2008 12:54
si eu am fumat 4 ani si am renuntat.am 2 luni de cand n-am mai fumat deloc.am ajuns la concluzia ca ard banii aiurea..acum cu banii pe care ii dadea pe tigari imi iau alte lucruri.trebuie sa ai vointa.nu incerca sa le raresti.nu este o solutie.chiar nu te ajuta cu nimic tigara.are o gramada de efecte secundare.dauneaza foarte mult corpului...
melanya
Postat pe 3 Iunie 2008 11:36
a fost simplu....de si stiam ce e...am cafzut in plasa si mi-a prins fff bine, deci prietenul meu imi spunea, foarte sigur pe el... nu poti sa te lasi, povesti......nu esti in stare....pai asta mi-a fost !! cum adica eu nu sunt in stare de ceva??? si i-am demonstrat ca sunt....
din decembrie.....sa fi fost oare de "vina" si aerul de Alpi? am fost de REV acolo o saptamana si era superb, am stat in fiecare zi pana seara pe partie, si nu am avut nici cel mai mic dor de tigari...de atunci, nada!
succese
dreamer
Postat pe 6 Iunie 2008 10:47
Cand e vorba de sanatate, ar trebui sa nu mai stai la indoiala...
floaredecolt26
Postat pe 11 Iunie 2008 16:31
Nu trebuie sa mergi in Alpi ca sa te lasi de fumat sau sa faci pariuri.Trebuie sa fie vointa doar din partea ta.Mie anul trecut in mai mi-a interzis medicul sa mai fumez(am probleme cu glanda) si de atunci nu am mai fumat.Iar in casa fumau socrii si sotul langa mine si m-am putut abtine.Asa ca poti.
ramo77
Postat pe 11 Iunie 2008 17:48
Bate-ti colegii! :) Glumeam, stiu ca e stresant si am observat la cineva care ar fi trebuit sa aiba vreo 20 de maini sa faca fata muncii, si totusi gasea una pt tigara. Asa ca nu te judec, probabil esti mereu in priza si ai un mod de viata foarte activ. Tine si tu un pix ceva.. Nu stiu, sau incearca sa te detasezi.. Bate-i..

Postat pe 11 Iunie 2008 18:28
stresul se poate combate prin sport ,bineinteles cine are timp ,cu mult sport se renunta la tigara incet incet...sau la sport :)
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 19:02
Hmm? Colegii? Ar fii o idee! HA HA
Sport? Iarasi ar fi o chestie insa nu prea sunt genul. Insa o sa imi caut ceva de consumat energie dupa program. Problema e ca atunci cand ies din firma devin eu, fara stres, binecrescut, si mai ales fara nervi si nu mai am nimic in comun cu cel care lucreaza. Insa chiar daca as face miscare nu ar fii in timpul orelor de lucru si tot nu as scapa de placerea de a fuma.
Mi-ar trebuii un hoby ceva sa-mi ia mintea de la problemele de la servici pentru vreo 5-10 minute.
MAjoritatea oamenilor care fumeaza o fac din plictiseala sau isi cauta un moment de liniste.

Postat pe 11 Iunie 2008 19:22
E adevarat,Chaos,parca la o tigara pana si timpul trece mai repede,nu/i asa?
Eu fumez din 2002 dar nu prea am de gand sa ma las,cu toate ca sunt predispusa la bronsita astmatica.Imi place prea mult dimineata cand ma asez la masa cu cafeaua in fata si 2-3 tigari.
Pana la urma....este o vorba: ''suma viciilor este intotdeauna constanta''
emyia
Postat pe 11 Iunie 2008 20:17
am o fosta colega care s-a lasat de fumat cu un medicament numit "CHAMPIX" ..Champix acþioneazã prin diminuarea dorinþei de a fuma ºi prin ameliorarea simptomelor generate de lipsa nicotinei din organism.
Doza zilnica este de 2 pastile iar pacientii sunt incurajati sa renunte total la fumat din primele zile ale tratamentului. Chiar daca continui sa fumezi si dupa inceperea tratamentului in maxim 14-18 zile de la inceperea tratamentului renunti total la fumat.
eu nu l-am incercat...dar poate fi eficient atunci cand nu reusesti sa te lasi singur de fumat..

Postat pe 12 Iunie 2008 10:41
doar sa vrei cu adevart!

Postat pe 12 Iunie 2008 12:18
si eu am fumat 5 ani de zile si am renuntat, pur si simplu nu am mai fumat. am 7 ani de zile de cand nu mai fumez, vointa multa trebuie sa ai si trebuie sa te gandesti ca sanatatea este foarte importanta.
albinuta24
Postat pe 12 Iunie 2008 15:52
nu este neaparat vorba de vointa,
si eu am fumat 4 ani, nu te mai gandesti la tigari,sau la probleme,fii egoista gandeste-te mai mult la tine si mai putin la cei din jur, asa nu te vei mai stresa usor, nu vei mai spune: 'cati nervi am! vreau o tigara!',eviti cercurile in care se fumeaza, si foarte important: fii tot timpul ocupata sa nu cumva sa aprinzi o tigara de... plictiseala!(citesti, navighei pe net, plimbari in magazine si frecventezi localuri"FUMATUL INTERZIS!) chestia cu gumitele sau bombonelele la mine nu a tinut!
crisskyo
Postat pe 14 Iunie 2008 09:24
Din punctul meu de vedere este nevoie de mulllttaaa vointa. Dupa 7 ani m-am lasat, dar cum? eu cred ca dupa cum toti suntem diferiti si metodele care revin fiecaruia sunt diferite,(terapii,plasturi,tigara in lapte sau mai stiu ce alte bazaconii)care cum i se potrivesc mai bine;la baza ar trebui sa existe vointa la fiecare,ca oricare metoda sa fie eficienata.Iar vointa asta trebuie construita foarte solid,un zid care sa reziste tentatiilor: ritualul de dimineaza,bautul cafelei,unde ar merge o tigara,stresul care iar mai cere cateva tigari,plictiseala sau pur si simplu ca ne-am dori sa fim "chic" sau in rand cu ceilalti cand suntem in cercul de prieteni s.a.m.d.
Mi-am impus sa nu mai fumez, m-am gandit sa privesc lucrurile ca o nefumatoare ce imi doream sa fiu.Iar gandundu-ma la CONSECINTELE fumatulul,pe care nu mi le permit sincer,(imbatranire prematura,dantura ingalbenita si afectata,parodonctoza, ingrosarea vocii,rezistenta scazuta la efort fizic, risc crescut de cancer pulmonar,de piele ,...etc)nu m-a facut decat sa privesc tigarile ca fiind pura otrava! si pe care mai dau si bani:P Mi-am cladit aceasta vointa!Sanatatea d-voastra si a celor din jur ar trebui sa fie prioritara.
In speranta ca v-am mai incarcat constiina un pic,si sunt sigura ca am facut-o, va doresc sanatate,ca-i mai buna decat toate:D!
Karmian
Postat pe 14 Iunie 2008 10:07
la tv fac astia reclama la un produs care te-ar ajuta sa renunti la fumat...acum nush cat de adevarat este, dar ai putea totusi sa incerci...cum a sp si oana81 totul tine de ambitia ta...dk o ai cu siguranta vei reusi:)
andy23
Postat pe 14 Iunie 2008 19:41
tutunul este foarte daunator organismului, totul ce intra in compozitia unei tigari este toxic organismului, fa-ti ordine in minte si spune
nu fumatului. este simplu.

Postat pe 15 Iunie 2008 11:09
eu am fumat pe la 20 de ani cateva tigarele si atat.am vrut sa vad cum e.si n-am simtit nimik interesant.suport fumul si kiar imi place cateodata sa-l inhalez.dar nu mi-a venit niciodata sa ma apuc de fumat.am un frate care fumeaza cred k de vreo 8 ani.acum are 24 de ani.zilele trecute si-a luat un pachet de Nicorette dar azi iar vad k fumeaza.te fac sa vomiti pastilele alea de guma.si costa 25 de lei.tre sa iei 2 pe zi.si pana la urma s-a apucat iar de fumat.
zgabeatza
Postat pe 15 Iunie 2008 14:24
DRAGA MEA DACA NU AI VOINTA ACUM NU VEI REUSI NICI CAND VA FI PREA TARZIU.IO AM LASAT TIGARILE DUPA O RACEALA CUMPLITA CAND ZACEAM IN PAT CU FEBRA 42 SI CUM TERMINAM DE DELIRAT APRINDEAM TIGAREA,PANA CAND PARCA AM PUTUT SA MA VAD DIN AFARA PATULUI UNDE ZACEAM CA UN IDIOT CU TIGAREA IN BOT.IN ACEL MOMENT AM VAZUT CEL MAI MARE PROST, CRETIN INCONSTIENT DIN VIATA MEA.IO BOLNAV ,FEBRA, TUSE CA MAGARU CU CANCER NU ORICUM,SI SU TIGAREA IN BOT.AM ARUNCAT DRACU TOT ,TIGARI,SCRUMIERE,BRICHETE.AM INCEPUT SA MERG LA SALA SI DE 2 ORI PE ZI IAR CAND AVEAM TIMP BICICLETA.MISCAREA SI SPORTUL SUNT CELE MAI IMPORTANTE.LA FEL O ALIMENTATIE FOARTE BOGATA IN CEREALE,FRUCTE,LEGUME.CAND SIMTI NEVOIA SA FUMEZI CAUTA CEVA SA TE TINA OCUPATA.CAUTA SA INLATURI DEPRESIA SI NEGATIVITATEA.NU ESTE GREU DACA POTI STA 3 ZILE FAR SI SA FACI CATA MISCARE POTI SI SA INVINGI LIMITELE CAT DE PUTIN VEI SIMTI DIFERENTA SI O ENERGIE IN CORPUL TAU DE NEOPRIT.IN CAZUL MEU A MERS.PROGRAMUL ORDONAT,SPORT,SEX, SA NU UITAM DE SEX .,ESTE FOARTE LINISTITIR IN MOMENTELE DE NERVI CAND INEBUNESTI DUPA TIGARI,SI O ALIMENTATIE MENITA SA TE DESINTOXICI CAT MAI REPEDE.DESINTOXICAREA SE FACE CEL MAI BINE PE TOALETA.SINCER CAT MAI MULTE SCAUNE,CAT MAI MULTA TRANSPIRATIE, CAT MAI MULTE LICHIDE.LIMONADA FACE MINUNI,PENTRU SLABIT DEZINTOXICARE SI TAIE POFTA DE DULCE.TREBUIE EVITATE DULCIURILE CE DAU ACEA HIPERACTIVITATE,SI CAFEAUA.
ASTA ESTE TOT CE POT FACE PENTRU TINE.
PS NU MAI SPUNE SI NU MAI GANDI CA NU AI VOINTA!!!!!!!DACA NU TE LASI VEI MURI CURAND SI LUMEA DIN JURUL TAU VA SUFERI.VREAU SA AUD VESTI BUNE

Postat pe 16 Iunie 2008 04:02
eu zic sa pui in balanta TIGARA VS. VIATA TA.....ce crezi ca e mai important???.....si fa sa-ti fie frica pentru viata ta,sentiment care trebuie sa depaseasca nevoia de tigara!!!....si cand iti va fi frica pentru sanatatea ta,o sa te lasi de tigara instantaneu,fara nici un alt ajutor...exemplu:tatal meu a fumat 28 de ani si a facut un preinfarct....dupa,doctorul i-a spus ca mai poate fuma 3-4 tigari pe zi...dar frica pentru viata lui l-a determinat sa se lase de fumat A DOUA ZI!!!....si nu a mai fumat pana a murit(din cauze naturale)...adica inca vreo 25 de ani!!!....deeeciii....

Postat pe 16 Iunie 2008 10:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o prebloma cu picioarele ! 2 De la: roz5blue6lila7 6 Iulie 2010 08:52
cum sa fac sa imi intarzie menstruatia?? 55 De la: andreea_3 28 Aprilie 2016 07:18
constipatia 33 De la: diana1981 30 Decembrie 2010 08:18
Ajutor umanitar pentru o tanara profesoara 1 De la: cristianamaria81 14 Ianuarie 2011 13:00
http://danielraduta.ro/ pentru un om care merita sa-si continue viata 1 De la: miha1121 12 Februarie 2010 19:49