Setari Cookie-uri

Ce marja de plauzibilitate ati acorda teoriei perechii predestinate, a sufletului pereche?

Ce marja de plauzibilitate ati acorda teoriei perechii predestinate, a sufletului pereche?
floaredecolt26
Postat pe 2 Iunie 2008 18:30
2% ca exista, si 1% din acesti 2% ca s-ar si intalni.

Postat pe 2 Iunie 2008 18:39
cam un procent de 10%pt existenta sufletelor pereche si cam 2-3 % ca se vor intalni in viata asta.motive sunt destule pt care sufletele pereche tind sa se intalneasca din ce in ce mai greu....
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Iunie 2008 19:07
nu ma pricep la procente ,ca nu prea mi-a placut matematica,dar pot sa spun ca eu sunt unul din exemple pentru sufletele-pereche....si cred in ele si in dragostea la prima vedere....si ,ca sa va incredeti in vorbele mele,sau daca "vreti sa ma controlati" la ceea ce am spus,va inivit sa cititi blogul meu de la profil!!!....

Postat pe 2 Iunie 2008 21:12
Ma bucur sa aud ca exista.Si fericiti sunt ce-i care au acesta sansa.
floaredecolt26
Postat pe 4 Iunie 2008 16:00
Eu sunt convinsa ca pentru fiecare exista o alta persoana care ne completeaza perfect, nu toti avem sansa sa o gasim , altii poate o ratam , insa daca acest lucru se intampla totul vine de la sine in relatie si cred ca e mult mai frumos si usor sa traiesti in 2 o viata intreaga.
Kittynelle
Postat pe 4 Iunie 2008 20:52
Sufletele pereche dupa parerea mea sunt un fel de "Holy Grail", toata lumea le cauta si le vaneaza. Cei care intr-un final le gasesc, le pastreaza numai pentru ei - rautaciosii- :D. Dragostea e un fel de loterie, numai norocosii iau potul, daca nu, vorba aceea: "se mai trage si saptamana viitoare" :d cine nu joaca nu castiga si cine nu castiga va avea un viitor luminos: Va devenii posesoarea unui numar mare de pisici, ca femeie, iar ca barbat,va devenii un batran pervers si alcoolic. Ah ce viitor luminos ni se prevede :D. Iubiti-va, iubiti-ne, hai sa ne iubim cu totii :D
smecta
Postat pe 5 Iunie 2008 11:28
tare replica :)
lief
Postat pe 5 Iunie 2008 12:35
Smecta sweety este mereu un pic pesimist intr`ale dragostei...si cred ca`l va "lovi" un suflet pereche exact cand nu se va astepta , ceea ce ii doresc , ca sa fie milionar la loteria sentimentelor :)
Kittynelle
Postat pe 5 Iunie 2008 14:04
Suflet pereche????? Pai sincer ??? nu mi-ar placea sa am acelasi nr.de pantofi cu..."perechea" mea!!! As vrea sa fie altceva, alt aluat ,alta perspectiva...alta gandire:)))) Ce sa fac cu o alta ca mine???? M-as plictisi!!! Da, alceva cand vezi alt ..."film",nu?..."Ia aminte...eu sunt milionar in cuvinte...la inceput era cuvantu...."(citam din Avramescu)
OCTAIA
Postat pe 5 Iunie 2008 20:57
Eu cred ca sufletul pereche TI-L FACI:D. Nu cred in destin. Dar banuiesc ca e mai comod sa fii un romantic, visator care atunci cand o relatie esueaza spune ca e din cauza ca nu au fost suflete pereche. Asa ca din punctul meu de vedere ..marja de plauzibilitate e: ZERO.:)
Josie
Postat pe 5 Iunie 2008 21:30
eu as vrea sa aiba alt numar de pantof,alta infatisare, alte gesturi ,mimica, alte preferinte culinare,etc dar aceleasi conceptii ,perspective si gandire ca mine
lief
Postat pe 5 Iunie 2008 22:48
Cam asa cred si eu, pereche in a gandi, a simti, a imagina, a visa. Complementar nu copie...Unde sa fie, unde sa fie?!
floaredecolt26
Postat pe 6 Iunie 2008 16:40
pe ici pe colo... :) o fi la polul nord ,cine stie ... :) dar sunt de acord si cu janice
lief
Postat pe 7 Iunie 2008 16:03
eu caut totusi pe cineva complementar in nici un caz fratele geaman:P
Josie
Postat pe 8 Iunie 2008 18:40
Mda, sufletul se complace in a urmari asa himera... Si pas de te cearta cu propriul suflet! Insa, trecind oleaca spre rational, orice relatie,dincolo de o potrivire sin suflet, este o afurisita treaba de zi cu zi (sau barim de luna cu luna) de a potrivi traiectoria ta la aceea a partenerului. Caci asa vrea matematica: exista slabe sperante ca doua linii sa mearga paralel... Altfele ste de ajuns o deviatie de un milimetru pentru ca, la un drum desute de kilometri, asa sa insemne hat departe... Unul de altul.
E o treaba delicata, dificila - dar tot e mai bina decit sa ne imbatam cu apa rece ca "Mama, ce ne potrivim si ce bine ne merge...". Caci chestia asta nu tine prea mult, iar dupa ceva ani nu mai vine nici un fraier sa bata toba ca nu e cum s-a laudat initial...
Mircea_O
Postat pe 8 Iunie 2008 20:30
Poate pentru ca sunt la pamant, nu cred ca mai exista suflete pereche... sau poate exista dar n-am avut eu norocul asta. Acum nici nu sunt in stare sa stiu cine sunt eu... daramite sa-mi recunosc sufletul pereche. Mi-e frica sa nu apara si sa nu fiu in stare sa-l recunosc. Ma bucur pentru toti aceia ca si l-au gasit pe al lor..... daca totusi exista....
alcoralina
Postat pe 9 Iunie 2008 15:21
Sunt de acord cu mircea O. Sufletul pereche e treaba de zi cu zi. Daca nu mai merge inseamna ca unul sau ambii parteneri n-au mai facut nimic pt. relatia respectiva. O deviere cat de mica poate avea repercursiuni pe termen lung.
Josie
Postat pe 9 Iunie 2008 15:57
Interesante puncte de vedere si va multumesc pt ca le puneti in discutie. Si cred ca cel putin un punct in plus in a privi lucrurile, am castigat. Eu cred in suflete pereche, desi sunt convinsa ca ideea tine cam de taramul literturii, ba mai mult, cred ca l-am si intalnit, numai ca il socotesc asa, probabil tocmai pt ca e mereu departe si traiesc mai mult cu himera...ca daca ar sa fie de zi cu zi, probabil, as ajunge la alta concluzie...De ce imi par toate asa de complicate?!
floaredecolt26
Postat pe 10 Iunie 2008 21:08
nici eu nu cred in suflete pereche ...
cred ca sufletele pereche ar face o iubire perfecta...ca sa spun asa.
si iubirea perfecta nu exista, deci, nu exista nici suflete pereche:)
cam asta ar fi :D
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 01:11
De la: joana_rise, la data 2008-08-21 01:11:22nici eu nu cred in suflete pereche ...
cred ca sufletele pereche ar face o iubire perfecta...ca sa spun asa.
si iubirea perfecta nu exista, deci, nu exista nici suflete pereche:)
cam asta ar fi :D

nu exista iubire perfecta, in orice relatie partenerii se mai tachineaza cel putin, daca nu se cearta. Sufletele pereche se inteleg fara sa-si vorbeasca, din gesturi, din priviri, e ceva dincolo de natura logica in a explica legatura dintre ele. Dar daca ajung sa formeze un cuplu asta nu inseamna ca nu se mai si ciondanesc din cand in cand, se tachineaza, astea fiind sarea si piperul relatiei. In rest, idealuri, vise, si conceptii despre viata, pt ei reprezinta acelasi lucru, avand o viziune comuna asupra lucrurilor.
DeeaCatalina
Postat pe 21 August 2008 19:26
daca cearta reprezinta "sarea si piperul" intr-un cuplu, prefer sa trec la regim( fara condimente)

Postat pe 21 August 2008 20:44
De la: inocica, la data 2008-08-21 20:44:12daca cearta reprezinta "sarea si piperul" intr-un cuplu, prefer sa trec la regim( fara condimente)

n-ai inteles.nu e cearta...sunt tachinari.de exemplu se uita la un videoclip cu fetite si incepi si-l tachinezi dupa care il saruti..bla bla..sunt chestii frumoase.incearca sa intelegi substraturile.
DeeaCatalina
Postat pe 21 August 2008 21:20
on topic..sufletele pereche exista 100%.intalnirea lor e mai problematica,pt cei care nu cred in asta, privesc superficial viata si e cazul sa se trezeasca si sa accepte universul cu tot ce ne este dat sa traim.
DeeaCatalina
Postat pe 27 August 2008 00:13
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:31
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:35
marja de 100%,il cunosc de la 14 ani am incercat sa avem o relatie dar niciodata nu sa putut....o relatie intre noi doi este una imposibila de si stim k suntem unul pentru celalalt...asa ca poate exista sa ai suflet pereche,sa il intalnesti dar sa fie imposibila o relatie....acum am o relatie de 3 ani cu cineva,totul merge super intre noi dar mereu simt ca lipseste acel ceva...ceva nu este complet...si nu va fi niciodata...sunt fericita dar nu implinita... :sml-happy
mariaionescu89
Postat pe 8 Martie 2009 17:42
sunt de acord ca exista cineva pentru fiecare, dar nu cred atat de mult in teoria sufletului pereche si mi se pare chiar nesanatos sa crezi orbeste in asa ceva. Cred ca experientele prin care trecem ne pregatesc si ne fac sa recunoastem pe acel cineva special, alaturi de care ne putem petrece tot restul vietii. Si mai cred ca inainte de a ne casatori, este necesar sa fi avut cel putin o relatie serioasa inainte...

uff, sunt multe de spus si de dezbatut in legatura cu acest subiect
kitty_krieger
Postat pe 8 Martie 2009 17:53
.... Iar ne dam in barci !??? Hai ca vad ca a inceput sa-mi placa ...
__LL__
Postat pe 8 Martie 2009 17:59
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-08 17:59:17.... Iar ne dam in barci !??? Hai ca vad ca a inceput sa-mi placa ...



LL, si eu cred ca exista cineva pentru fiecare dintre noi...Numai ca sansele sunt mici sa se intalnesca...(sa ne intalnim)
Dar si cand o fac...Cunosc persoane care se inteleg perfect in cuplu.Ei ma fac sa cred in perechea predestinata ,despre ei cred eu ca "s-au intalnit".

Nu pot sa spun in procente...aici ai dreptate la faza cu barcile..
ella_c
Postat pe 8 Martie 2009 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce esti pe forum 13 De la: Mike_Dex 17 August 2014 13:52
conteaza culoarea?..... 6 De la: pisicuta_razboinica 25 Aprilie 2009 12:48
Bagajul Vietii. 16 De la: deea_cata 14 Martie 2009 20:17
durerea din suflet 9 De la: azalis 18 Martie 2009 17:06
ne mutam impreuna? 5 De la: scorpio67 25 Mai 2011 23:19