Setari Cookie-uri

Ce marja de plauzibilitate ati acorda teoriei perechii predestinate, a sufletului pereche?

ce e scris in frunte ti-e pus... era o vb din popor dar sincer la ora asta nu mi-o mai amintesc... fiecare avem pe cineva predestinat... doar nu o sa facem umbra pamantului degeaba
_dulcik_
Postat pe 8 Martie 2009 23:03
DeeaCatalina te-ai prins EXISTA SUFLETE PERECHE:se inteleg din priviri pentru ca simt si gindesc LA FEL in aproape orice situatie.Cind descoperii ca cineva iti fura gindurile si traieste prin tine L-AI DESCOPERIT!,nu este un infractor ci doar SUFLET PERECHE.Nu va asteptati la MINUNI de la ACEASTA PERECHE ride plinge si viseaza ,doar ca are o mare doza de AFINITATE pentru viata in DOI si PERECHE.
kudika002015
Postat pe 23 Mai 2009 18:25
De la: smecta, la data 2008-06-05 11:28:47Sufletele pereche dupa parerea mea sunt un fel de "Holy Grail", toata lumea le cauta si le vaneaza. Cei care intr-un final le gasesc, le pastreaza numai pentru ei - rautaciosii- :D. Dragostea e un fel de loterie, numai norocosii iau potul, daca nu, vorba aceea: "se mai trage si saptamana viitoare" :d cine nu joaca nu castiga si cine nu castiga va avea un viitor luminos: Va devenii posesoarea unui numar mare de pisici, ca femeie, iar ca barbat,va devenii un batran pervers si alcoolic. Ah ce viitor luminos ni se prevede :D. Iubiti-va, iubiti-ne, hai sa ne iubim cu totii :D


Si totusi... sufletele pereche exista. Doar ca le trebuie mai multe existente ca sa se regaseasca...Daca aveti timp, "Adam si Eva" si Liviu Rebreanu pot detalia subiectul...
arielle
Postat pe 24 Mai 2009 01:34
Sufletele pereche apar destul de rar, dar exista. Nu orice cuplu care aparent este fericit inseamna ca este si suflet pereche. "Jumatatea" apare de obicei in momente de cumpana a evolutiei spirituale a celuilalt si nu se manifesta neaparat ca o mare "iubire" in sensul perceput de noi. Il poti regasii in familie, in persoana mamei, frate, sora, prieten, sot, amant, in orice caz cineva apropiat, care la un moment dat are un rol hotarator in viata ta, aduce o schimbare in bine, un ajutor in sensul real al cuvantului si total dezinteresat.
Alte cazuri de "suflete pereche" ar fi cele in care unul are un handicap major, iar celalalt se sacrifica toata viata pentru el> Oricum iti da capacitatea de a indura persoana nepotrivita toata viata, iar ceilalti se intreaba -oare de ce face sacrificiul x pentru Y?.
Mai rar le regasim in poveste unei mari iubiri. Exista, dar foarte rar si atunci nu dureaza mult, in orice caz nu toata viata cum spera unii , iar daca dureaza mult inseamna ca au nevoie unul de celalalt pentru a indura nenorociri de tot felul.
Un alt exempu ar fi o regasire la finele vietii, pentru a-l pregati si indruma pe celalalt pentru ceea ce numim "marea trecere".
Eu personal nu m-as bucura sa aflu ca mi-a fost trimis sufletul pereche, poate doar la final, sa insemne chiar o mare bucurie, o imensa fericire , o mare regasire si un ultim salt evolutiv important.
kudika014052
Postat pe 24 Mai 2009 09:00
Se stie ca asa trebuie sa fie ,ca fiecare are perechea lui.Dar eu ma intreb cei care sunt singuri si raman singuri ,unde le este perechea ? Ce s-a intamplat cu aceasta ?
ionia
Postat pe 24 Mai 2009 09:04
5% de multe ori nu il gasesti sau nu ti-ai dat seama ca el e sufletul tau pereche
roz5blue6lila7
Postat pe 24 Mai 2009 09:10
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-24 09:10:485% de multe ori nu il gasesti sau nu ti-ai dat seama ca el e sufletul tau pereche



Si ramai singur, nu?
ionia
Postat pe 24 Mai 2009 09:12
Il parafrazez pe marele OCTAVIAN PALER:stiu pentru cine scriu ,scriu ca sa ma justific,infrunt ridicolul EXISTA SUFLETE PERECHE ,fara marja de PLAUZIBILITATE pe o scara EXISTA.
kudika002015
Postat pe 24 Mai 2009 17:54
De la: kudika014052, la data 2009-05-24 09:00:49 Sufletele pereche apar destul de rar, dar exista. Nu orice cuplu care aparent este fericit inseamna ca este si suflet pereche. "Jumatatea" apare de obicei in momente de cumpana a evolutiei spirituale a celuilalt si nu se manifesta neaparat ca o mare "iubire" in sensul perceput de noi. Il poti regasii in familie, in persoana mamei, frate, sora, prieten, sot, amant, in orice caz cineva apropiat, care la un moment dat are un rol hotarator in viata ta, aduce o schimbare in bine, un ajutor in sensul real al cuvantului si total dezinteresat.
Alte cazuri de "suflete pereche" ar fi cele in care unul are un handicap major, iar celalalt se sacrifica toata viata pentru el> Oricum iti da capacitatea de a indura persoana nepotrivita toata viata, iar ceilalti se intreaba -oare de ce face sacrificiul x pentru Y?.
Mai rar le regasim in poveste unei mari iubiri. Exista, dar foarte rar si atunci nu dureaza mult, in orice caz nu toata viata cum spera unii , iar daca dureaza mult inseamna ca au nevoie unul de celalalt pentru a indura nenorociri de tot felul.

OK, ca sa nu existe confuzii, in limba romana termenul de suflet pereche e diferit de sufletul geaman sau flacara geamana. Sufletul pereche inseamna ce ai scris tu,un suflet care face parte din aceeasi familie de suflete din care facem si noi parte, daca ne referim strict la termen, iar flacara geamana este cealalta jumatate cu care alcatuim intregul la nivel spiritual, flacara geamana a fiecaruia face parte din aceeasi sfera din care am fost creati de catre Dumnezeu, o parte reprezentand energia masculina, iar cealalta energia feminina. De multe ori se confunda termenii.
As putea vorbi la nesfarsit despre sufletul geaman, sufletele gemene se cunosc de la inceputuri cand sunt create de Divinitate, vibreaza exact la acelasi nivel, apoi sunt despartite pt a se putea intrupa pe Pamant si a acumula experienta. De aici si exista in ADN-ul nostru sentimentul acela de cautare a jumatatii noastre, de care am fost despartiti. In cazul in care se intalnesc in lumea fizica, se produce o armonie instantanee, iar sufletele se recunosc aproape imediat, exista sentimentul ca se cunosc dintotdeauna, si ca trebuie sa fie impreuna pt a forma intregul.
Fiecare are sufletul sau geaman pe undeva, dar se poate sa nu se intrupeze in lumea fizica in acelasi timp cu noi, si chiar daca se intrupeaza ele trebuie sa fie foarte evoluate spiritual pt a avea sansa de a se intalni, iar la a avea o viata impreuna, de cele mai multe ori se creeaza foarte multe obstacole(distante, casatorii, diferente mari de varsta, diferente sociale), perioade lungi de suferinta, care sunt un test de la Dumnezeu de a le provoca sa se iubeasca neconditionat, asa cum EL ne iubeste pe noi. Doar cand ajung la nivelul acela, de iubire divina, vor primi din nou sansa de a se reuni .
DeeaCatalina
Postat pe 24 Mai 2009 19:10
De la: DeeaCatalina, la data 2009-05-24 19:10:09
De la: kudika014052, la data 2009-05-24 09:00:49 Sufletele pereche apar destul de rar, dar exista. Nu orice cuplu care aparent este fericit inseamna ca este si suflet pereche. "Jumatatea" apare de obicei in momente de cumpana a evolutiei spirituale a celuilalt si nu se manifesta neaparat ca o mare "iubire" in sensul perceput de noi. Il poti regasii in familie, in persoana mamei, frate, sora, prieten, sot, amant, in orice caz cineva apropiat, care la un moment dat are un rol hotarator in viata ta, aduce o schimbare in bine, un ajutor in sensul real al cuvantului si total dezinteresat.
Alte cazuri de "suflete pereche" ar fi cele in care unul are un handicap major, iar celalalt se sacrifica toata viata pentru el> Oricum iti da capacitatea de a indura persoana nepotrivita toata viata, iar ceilalti se intreaba -oare de ce face sacrificiul x pentru Y?.
Mai rar le regasim in poveste unei mari iubiri. Exista, dar foarte rar si atunci nu dureaza mult, in orice caz nu toata viata cum spera unii , iar daca dureaza mult inseamna ca au nevoie unul de celalalt pentru a indura nenorociri de tot felul.

OK, ca sa nu existe confuzii, in limba romana termenul de suflet pereche e diferit de sufletul geaman sau flacara geamana. Sufletul pereche inseamna ce ai scris tu,un suflet care face parte din aceeasi familie de suflete din care facem si noi parte, daca ne referim strict la termen, iar flacara geamana este cealalta jumatate cu care alcatuim intregul la nivel spiritual, flacara geamana a fiecaruia face parte din aceeasi sfera din care am fost creati de catre Dumnezeu, o parte reprezentand energia masculina, iar cealalta energia feminina. De multe ori se confunda termenii.
As putea vorbi la nesfarsit despre sufletul geaman, sufletele gemene se cunosc de la inceputuri cand sunt create de Divinitate, vibreaza exact la acelasi nivel, apoi sunt despartite pt a se putea intrupa pe Pamant si a acumula experienta. De aici si exista in ADN-ul nostru sentimentul acela de cautare a jumatatii noastre, de care am fost despartiti. In cazul in care se intalnesc in lumea fizica, se produce o armonie instantanee, iar sufletele se recunosc aproape imediat, exista sentimentul ca se cunosc dintotdeauna, si ca trebuie sa fie impreuna pt a forma intregul.
Fiecare are sufletul sau geaman pe undeva, dar se poate sa nu se intrupeze in lumea fizica in acelasi timp cu noi, si chiar daca se intrupeaza ele trebuie sa fie foarte evoluate spiritual pt a avea sansa de a se intalni, iar la a avea o viata impreuna, de cele mai multe ori se creeaza foarte multe obstacole(distante, casatorii, diferente mari de varsta, diferente sociale), perioade lungi de suferinta, care sunt un test de la Dumnezeu de a le provoca sa se iubeasca neconditionat, asa cum EL ne iubeste pe noi. Doar cand ajung la nivelul acela, de iubire divina, vor primi din nou sansa de a se reuni .





Grea filozofia asta .Si cand te gandesti ca totul se poate redduce la cateva cuvinte...
ionia
Postat pe 24 Mai 2009 19:15
nu cred in suflete pereche. cred in relatii care trebuie "muncite".
l_diana_c
Postat pe 24 Mai 2009 19:19
De la: ionia, la data 2009-05-24 09:04:02 Se stie ca asa trebuie sa fie ,ca fiecare are perechea lui.Dar eu ma intreb cei care sunt singuri si raman singuri ,unde le este perechea ? Ce s-a intamplat cu aceasta ?

Sufletul pereche exista. Doar ca nu iintotdeauna ai sansa sa-l intalnesti, chiar dac a-l recunosti, si sa puteti ramane impreuna... Kharma...? De ce numai in a saptea viata reusesti sa ramai cu el? Cine stie?...Dar va fi meritat asteptarea...
arielle
Postat pe 25 Mai 2009 22:07
De la: l_diana_c, la data 2009-05-24 19:19:44nu cred in suflete pereche. cred in relatii care trebuie "muncite".

draga Diana,
te inseli daca intelegi prin relatia suflet pereche o viata roz, ca in orice cuplu exista conflicte, pe care si le rezolva, doar ca e mult mai usor sa rezolvi un conflict si sa intelegi partenerul cand relatia se bazeaza pe dragoste neconditionata.
DeeaCatalina
Postat pe 23 Iunie 2009 18:12
100%.....exista cu adevarat
pamela_1
Postat pe 24 Iunie 2009 14:15
pereche la suflet, nu la pantof!!!
arielle
Postat pe 25 Iunie 2009 02:44
eu cred k e adevarat,cunosc multe kzuri asemanatoare,mie n mi s-a intamplat asa,dar tot iubesc sh sunt iubita...
kudika056203
Postat pe 5 August 2009 19:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum pot scapa de efectele depresiei? 34 De la: C_Florentina 27 Mai 2013 12:06
ajutati`ma!!! 18 De la: anastasia_m 4 Octombrie 2009 20:04
Be happy 33 De la: ramona_elisa 4 Aprilie 2009 22:05
Pb de familie 10 De la: kudika_986450 5 Mai 2016 15:09
cum ne purtam cu nesimtitii 8 De la: gugulina74 10 August 2009 18:25