Setari Cookie-uri

dragostea are varsta?

De la: angeladobos88, la data 2008-06-04 04:13:46credeti in relatiile cu diferenta de varsta mai mare?e o intrebare simpla dar cred k ar e raspunsuri complicate.voi ce spuneti??????


Sincer nu are relevanta atat timp cat tu te simti bine ,iar relatia nu denatureaza.o experienta nu dauneaza numai sa nu-ti pierzi capu si sa crezi ca te iubeste,si de ar fi asa nu dureaza sunt ispite si ispiti la tot pasul,un lucru importaznt tu sa conduci fi cerebrala si totul eee ok.
mayadydy
Postat pe 27 Iunie 2008 09:11
eu nu am absolut nimic impotriva diferentelor de varsta..intre mine si iubitul meu sunt 9 ani diferenta eu am 18 si el 27...mai avem un pic sui facem 2 ani impreuna...si ne iubim!!! PE MINE UNA DIFERENTA ASTA M-A AJUTAT FFF MULT...EL MATUR SI CU CAPUL P UMERI...EU MICA SI REBELA!! m-am schimbat enorm de cand suntem impreuna si lui ii datorez lucrul asta...decat unu d 20 de ani care "intoarce" capul toata ziua dupa femei mai bine unul care "a intors" si el odata capul dupa femei :D
i7_ana
Postat pe 7 Iulie 2008 09:04
De la: crmn, la data 2008-06-17 13:31:58Aprov, ce ti s-a intamplat de ti-ai schimbat modul de a gandi? S-ar putea ca vreo trista experienta sa te faca sa devii putin mai realist?


CRMN, eu am fost intotdeauna un realist.Tu te referi poate la intrebari retorice pe care mi le puneam pe forum in urma cu ceva timp.Intra in arhiva si reciteste ce-am scris atunci si vei vedea ca abunda de realism tot ce am spus eu despre relatiile intre parteneri cu diferente mari de varsta.Ma intrebam doar ce poate vedea o fata la unul cu 15-20 de ani mai batran,si nu incurajam astfel de relatii.Si nu mai fi carcotasa chiar daca lucrezi in constructii.Nu esti pe topicul cu cearta ca mijloc de eliminarea stresului.Altfel esti o tipa OK. Sau ma insel eu?
aprov
Postat pe 8 Iulie 2008 14:25
Eu nu am avut nici un partener de varsta mea si nici macar de o varsta apropiata.
Cel mai mic a fost cu 7 ani mai mare. Cel mai mare cu 10 ani mai mare.


Dar cel cu 7 ani mai mare,era mai imatur decat unul de varsta mea.

Nu incurajez diferentele f mari de varsta...cred ca..dupa 13 ani asa...deja se formeaza un gol intre cei 2.
Sunteti in faze diferite de viata.
Tu 20 el 33 sa zicem ...el deja a trait f multe,tu esti la inceput cu relatiile serioase.
Nu va fi decat tensiunea,atunci cand va veti da seama ca,vorbiti totusi 2 limbi diferite.
Tu simti intr-un fel(din cauza imaturitatii),el va gandi matur si se va simti neinteles.


Cat despre relatii cu 20 de ani diferenta-sunt pe interes cu siguranta.


Cu toate ca am un amic,un barbat la 44 de ani,instructor de aerobic,care se ingrijeste f mult si despre care juram ca nu depaseste 31-32 de ani.
Dar astea sunt cazuri mai rare
art77
Postat pe 9 Iulie 2008 04:28
Diferentele biologice sunt importante ca si cele spirituale,sociale,intelectuale,rasiale,religioase,etc...intr-o relatie de cuplu!In asemenea relatii cu diferente mari de virsta rezista doar cei cu instincte si inteligente mai mari decit media.Iubirea este unul din factorii care declanseaza aceste relatii dar mai apoi ele se intretin cu multa munca la care cei mai multi clacheaza.Acest fel de relatii au existat decind lumea si pamintul...Cezar si Cleopatra de ex.care au cucerit timp de secole inimile noastre.Depinde de imprejurarile,afinitatile si pretentiile noastre de a trai viata unica ce ne este data!

Postat pe 10 Iulie 2008 11:04
Cele care credeti ca relatiile cu diferenta mare de varsta sunt pe interes,tin sa va contrazic! Nu mai generalizati,nu mai vorbiti voi pt altii! Multe cazuri asa sunt,sa zic 80% insa restul de 20% e altceva....nu conteaza ce,dar nu e interes! Sunt convinsa,am mai spus-o,ca aveti reactii mai putin revoltatoare daca vedeti un cuplu de homosexuali sau lesbiene pe strada,in schimb scoateti fum pe nari si va dezgusta sa vedeti trecand pe strada o tipa de 25-30 de ani cu un tip de 40-45 de ani. (Diferenta mai mare de 30 de ani eu cred ca e pur interes)

Unele ziceti ''diferenta mare de varsta'' si va referiti la prietenul/sotul mai mare cu 10 ani....pai,scuzati-ma,asta nu se numeste diferenta de varsta,unde mai pui si ca barbatii de maturizeaza mai tarziu decat femeile.
emyia
Postat pe 10 Iulie 2008 21:18
O fi adevarat ce zici tu emyia,dar eu sincer nu ma vad langa un barbat de 41 de ani,eu avand 21,pt nimic in lume.
Oricat de bine ar arata,tot 41 de ani are.

Acum,cunosc barbat la 44,care arata genial.Genial pt una de 25-30 poate,ca relatie,pt mine ca barbat si ca prezenta,atat.
art77
Postat pe 10 Iulie 2008 22:04
EMYIA, esti o tipa realista cu gandire solida.Sunt de acord cu cele spuse de tine.Din pacate oamenii sunt diferiti deci gandesc diferit.
aprov
Postat pe 12 Iulie 2008 09:03
Diferenta de 10 ani pentru mine de exemplu este ideala ...pentru ca eu sunt mai serioasa ca sa zic asa ...nu inghit barbatii de varsta mea sau mai mari cu 2-3 ani ... plus ca intotdeauna mi-au placut barbatii de la care am ce sa invat care sa aiba o personaltate deja formata o experienta de viata nu unul care sa il invat eu sa il formez sa ii fac educatie si alte lucruri...am incercat o relatie de asta cu un tip mai mare decat mine cu 2 ani ...mi se parea un copil ..am fost nevoita sa ii umplu unele goluri sa ii arat o altfel de lume care nu se rezuma doar la petreceri munca facultate ...ca sa nu mai zic de ignoranta lipsa de cultura..si multe altele .
PRima mea dragoste adevarata si care va dura toata viata indiferent ce alti barbati voi mai iubi , este pentru un barbat cu 10 ani mai mare decat mine , cel mai bun prieten , cel mai bun iubit , amant...cel care m-a facut ceea ce sunt azi ..m-a transformat dintr`o fetitza ignoranta care nu stia nimic in femeie , mi-a aratat lumea , oamenii mi-a dat o educatie pe care parintii din lipsa banilor , din cauza grijilor problemelor si a serviciilor nu ar fi putut niciodata sa mi-o ofere.
M-a format asa cum a vrut el sa fie o femeie...numai ca toate astea se cam intorc acum impotriva lui ... Il bat cu propriile arme in propriul joc care nu il mai poate controla uneori si se implica...din pustoaica isteatza am devenit o femeie care il atrage si care a avut demnitatea sa recunoasca privindu`l in ochi ca il iubeste, fara sa ii fie rusine de sentimentele ei.M-am despartit de omul pe care il iubeam si alaturi de care voiam sa imi petrec tot restul vietii dar nu inteleg inca ce motive am avut sa pun punct unei relatii care ma facea fericita , poate ceea ce simt pentru cel mai bun prieten sau poate dorinta de a-mi da sansa sa incerc sa fiu cu prima mea iubire, poate am luat o decizie gresita si voi regreta mai tarziu dar macar voi sti ca am facut ce mi-a dictat inima nu vreau sa traiesc o viata intreaga cu intrebari de genul \"oare cum ar fi fost cu el? oare ce ar fi fost daca as fi incercat\"
seiyra
Postat pe 12 Iulie 2008 21:33
eu consider k dragostea nu are varsta...pt mine cel putin asa a fost...eu am 20 de ani si iubitul meu 33..nu simt k varsta isi face simtita prezanta ...pur si simplu ne completam eu sunt mai vesela si glumeata.,.el este in schimb mai calm si calculat...important este sa fie iubire adevarata si intodeauna respectul sa fie prezent in relatie..
aura88
Postat pe 14 Iulie 2008 10:56
sunt bune si relatiile cu un barbat mai in varsta...te maturizeaza...te fac sa vezi lucrurile un pic mai altfel...nu intotdeauna o femeie kre sta cu un tip mai in varsta k ea sta din interes,nu mai generalizati!!!..de multe ori se leaga legaturi destul de stranse si de puternice intre un barbat matur si o copila..parctic au ce invata unul de la celalalt..el o invata ce-i viata in adevaratu sens al cuv,cu partile ei bune si rele,ia ii reda oarecum pofta de viata...e destul de aiurea cand sunt duferente mai mari de 10 ani intre parteneri pt k apare o menatlitate diferita..si fiecare e cu ideile lui..si nu stiu daca se poate ajunge la un compromis...
nu mai criticati atat femeile care au relatii cu barbati mai in varsta ,fiecare e liber sa faca ce vrea ca sa-si obtina fericirea si linistea sufleteasca de care are nevoie...stiti voi..gusturile nu se discuta;)
criss_a
Postat pe 14 Iulie 2008 11:29
o intrebare ,depinde de ce urmareste fiecare.daca exista dragoste nu inseamna ca nu sunt sanatosi la minte.cunosc cazuri in care fam.se iubesc,respecta si sunt fericiti de 25 ani azi miine.totusi cred ca o diferenta mai mare de 10 ani pune niste intrebari.
sorstu
Postat pe 20 Iulie 2008 01:45
In dragoste nu varsta da ora exacta!Vom auzi mereu rautati vis a vis de relatiile unde sunt diferente de varsta, dar cu ce ne`ar incalzi oare o rel unde nu este diferenta de varsta, dar nici dragoste si intelegere nu este?? Cand ma gandesc la o relatie, nu`mi vine in minte nimic altceva decat sa fiu iubita, respectata, rasfatata, sa petrec zile si nopti fericite, de neuitat! Nu`mi vine in minte varsta, categorie sociala, nationalitate sau mai stiu eu ce altceva.......
CristianaP
Postat pe 20 Iulie 2008 09:30
dragostea nu are varsta! adica te poti indragosti la orice varsta... diferentele mari de varsta, insa sunt o problema....ganditi-va ca gelozia face parte dintre sentimentele omenesti. barbatul trebuie sa fie un pic mai mare- ei se maturizeaza mai greu-(nu sunt feminista), dar nu cu mult mai mare...risca sa se transforme in cerber...

Postat pe 20 Iulie 2008 10:08
wow ce de comentarii pe aceasta tema!!!eu am 20 de ani si sunt casatorita ...sotul meu are 33 de ani.Deci e o diferenta de 13 ani intr-e noi...fetelor acuma hai sa fim sincere;pt voi chiar conteaza varsta???cand dragostea exista intr-e doua persoane,de varsta nu se mai tine cont......pt mine sotul meu inseamna sprijin si multa maturitatea....in schimb daca eram cu un tip de varsta mea...cred ca-mi manca zilele....probabil era copilaros...si fustangiu in acelasi timp...si apropo:un barbat trecut de 30 de ani consider ca e mai sexi si viril in acelasi timp,decat un tip de 20...ok fiecare cu parerea ei....vreau sa va mai spun ca e adevarat caci si partea materiala,si ea conteaza daca tot suntem la capitolul sinceritate....dar va mai spun ca si silinta face parte de aici,pt ca poate sa fie sarac si sa-si dea silinta sa-si intretina familia...iar lucrul acesta conteaza foarte mult...ok va las....tot ce va spun eu e ca sunt happy with my husband...
Kira
Postat pe 20 Iulie 2008 10:09
wow, ...cat interes a starnit o simpla intrebare!!
dragostea nu are varsta asta este perfect adevarat, insa varsta conteaza in dragoste...
parerea mea!!
viorom
Postat pe 20 Iulie 2008 10:19
De la: viorom, la data 2008-07-20 10:19:43wow, ...cat interes a starnit o simpla intrebare!!
dragostea nu are varsta asta este perfect adevarat, insa varsta conteaza in dragoste...
parerea mea!!



:sml-happy0144 Mare dreptate ai .....

Postat pe 20 Iulie 2008 10:47
am citit si am rascitit tot ceea ce ati comentat pe aceasta tema.de multe ori realitatea este mult mai...realista si[de ce nu??] materialista! in primul rand diferenta mare de varsta[peste 20 de ani] este impotriva firii! ce poate gasi sa zicem o tanara de 20-25 de ani la un barbat de 50???iubire "matura"? haidadee!! cine poate crede?? hm! majoritatea barbatilor dupa o anumita varsta fac"burtica" pielea incepe sa o ia la vale...dar daca are un anumit statut social sau o situatie anume...se schimba treaba! si nu uitati ca ,de la o anumita varsta barbatii intra la andropauza...e o perioada foarte stresanta si pt ei...incearca sa-si demonstreze singuri ca inca sunt "virili" si ca mai au inca " lipici"la femei....dar hai sa va relatez un caz concret si as dori sa imi raspundeti ce credeti voi despre cele ce va voi relata.un barbat de 46-47 de ani,roman stabilit in Ger,nu foarte bogat dar cu un venit lunar bun,casa si masina, dar cu un defect destul de mare[hipoacuzic si protezat la ambele urechi] si nici ca fizic nu excela[se poate spune ca este destul de urat ,venind in tara,urmand sa ajunga la famila lui din Buc[frati si rude apropiate]este agatzat de o..fata de vreo 19-20 de ani...fata? prostituata[cu pestisor langa ea]era cam prin nov 2003,tipa? nici macar ciorapi nu avea.tipul o rascumpara de la peste si o ia cu el la rude.absolut toata familia a ramas blocata dar...fiecare si-a vazut de treaba lui.la intoarcere in Ger, trece pe la ea pe acasa unde erau asteptati de familia ei[sora cu interdictie de intrare in Austria-probleme de prostitutie]fratele in vizorul politiei...mama..cu bautura.atunci afla ca EA are un copil dintr-un concubinaj ...si fericit[el nu a avut copii-nu poate avea] o ia cu copil cu tot in Germania.super fericit,super multumit..vedea totul in roz bonbon! la un moment dat ea se intoarce in Rom in vizita.el avand serviciu nu putea...dar, pe neasteptate,neanuntat aterizeaza si el...si o gaseste cu altul in casa.motivatia ei[abarbatul era prietenul prietenei ei]ok! presupun ca ceva relatii au mai avut ei...cert este faptul ca ultima vizita a lui la ea a fost lin primele zile din ian 2007. cam prin iiulie-august 2007 il anuntza prin sms ca este gravida cu el si ca-l va da in judecata pt pensie alimentara.retineti aspectul: tipul este steril dar nu vrea sa recunoasca nici pt el realitatea.vine in Rom, o ia si spre sfarsitul lunii octombrie ea naste....acum el nu stie cum sa scape de ea[dar doreste sa pastreze copilul pe care l-a trecut pe numele lui]. ce vreau sa va intreb: credeti ca tipa l-a iubit? credeti ca a fost vb de dragoste? credeti ca acel copil este al lui???? copilul nu are vina,este un sufletzel nevinovat! dar as vrea sa imi spuneti si voi parerea....
vaiana
Postat pe 20 Iulie 2008 11:04
Interesant, toate vorbiti doar de o relatie intre un barbat mai batran si o femeie tanara, dar sunt atatea cazuri de barbati cu 4 pina la 12 ani si chiar mai mult mai tineri decat sotiile lor, ce credeti de asta?
Dorinta retrairii protectiei materne? Am citeva cunostine de cca. 30 / 35 de ani care toate sunt in relatii stabile cu barbati mai tineri cu cca. 4 / 6 ani, functioneaza, dar oare se vor incheia cu o casnicie, institutie care orim se pare ca isi pierde valoarea in zilele noastre...
Chiar si eu am avut o relatie cu un barbat mai tanar decat mine si trebuie sa recunoscut ca mi-a trezit o pofta de viata deosebita, m/a scos din monotonia vietii zilnice, de ce nu a rezistat relatia? simplu el vroia famile si copii eu nu, trecusem prin asta si nu mai vroiam, deci traiam in faze ale vietii diferite, probabil daca ne-am fi intalnit in alte imprejurari am fi devenit un cuplu foarte reusit si cu multe realizars, asa insa am trait doar o frumoasa poveste de dragoste care s/a incheiat exact cand era mai frumoasa, si va asigur ca poti iubi intens la orice varsta, si iubirea este cu atat mai frumoasa cu cat esti mai matur sa o intelegi si sa o traiesti la alte nivele fizice si spirituale...
vacarue
Postat pe 20 Iulie 2008 11:50
Eu cred ca totusi conteaza diferenta mare de ani dintre parteneri.Daca ea are 20 ani vrea sa se distreze ,sa danseze,sa se plimbe...dar el la30 ani nu are intotdeauna chef de prostii ci prefera alte modalitati de relaxare.Apoi daca ea are 50 si el 65 deja el e bolnav ,slabit dar ea are inca un tonus bun.Asa ca e de preferat o diferenta mai mica intre parteneri pentru a fi mereu dispusi sa-si petreaca tmpul liber impreuna
marinela_diana
Postat pe 20 Iulie 2008 16:41
Da,cred ca dragostea are varsta!!!Eu vad lucrurile cam asa:diferenta de varsta intre parteneri pana in 15 ani o consider rezonabila,ce depaseste(adica 15-20 de ani) mi se pare........putin credibila!!!adica in nici un caz dragoste adevarata,in rest poate fi dragoste de bani,dragoste de trai bun,etc Si sa o luam pe rand....daca esti o pustoaica de 18 ani si te indragostesti de un tip de 30 de ani,totul este super...este mai matur,mai experimentat,sexy sa te afisezi cu el,iti poate oferi multe satisfactii pe care poate un pustan de varsta ta nu ti le poate da,tocmai pt ca este mai necopt,mai flusturatic,nu se implica in relatii serioase,ma rog ,stiti voi mai bine Ei,dar daca ne referim la o tipa numai buna,de 35 ani sa zicem,frumoasa,stilata,versata traind langa un barbat de 50 de ani(deci cu 20 de ani mai mare)??chiar nu-mi pot imagina ca intre ei ar fi dragoste adevarata...sau presupunand ca ar fi si trecand la cele firesti si inevitabile,cat mai poate un astfel de domn sa-i ofere placere sotiei sale???mai devreme sau mai tarziu doamna va alerga dupa tinerei,cu care sa-si traiasca fanteziile...ce vreau sa spun ,ca de la o anumita varsta incolo poate fi vorba de respect,dragoste platonica....Chiar sunt curioasa,daca toate acele domnisoare tinere,frumoase,care vor arata la fel de bine si peste 20 de ani in timp ce omul alaturi de care stau acum va fi un batran... vor mai gandi la fel si atunci???adica vor fi devotate celui asupra caruia timpul isi va pune amprenta,in timp ce ele vor mai putea inca fi curtate de tipi tineri,aratosi care sa le ofere dragoste???si inca ceva....celor care ar putea crede ca este,,invidie,,...stati linistite,n-am de ce!!!!fiecare isi traieste viata asa cum crede si cum ii dicteaza constiinta...este problema fiecarui ce chip doreste sa vada alaturi dimineata....si de ce nu toata viata!!!
mell_30
Postat pe 20 Iulie 2008 17:38
OF DA relatiile dintre persoane cu bvarste prea indepartate..eu cred ca afecteaza simtul realitatii deja imitam filmele f bine ma intreb care-i urmatorul pas spre imitarea filmelor siropoase..voi, nu?
eva_sun
Postat pe 20 Iulie 2008 22:56
Nici eu nu credeam vreodata ca o sa ma indragostesc , o sa iubesc si o sa am o relatie cu un barbat cu 15 ani mai mare decat mine. O sa ne casatorim vara viitoare in iulie, sunt f fericita si nu imi mai pot inchipui viata fara el.Nu e bogat, muncim amandoi,asa ca din punctul meu de vedere nu e nimic iesit din comun.Fiecare are un destin. Asa ca iubiti-va indiferent de varsta, nu ascultati gura lumii pt. ca niciodata nu o sa puteti sa ii multumiti pe toti.
Anka25
Postat pe 20 Iulie 2008 23:24
De la: eva_sun, la data 2008-07-20 22:56:54 OF DA relatiile dintre persoane cu bvarste prea indepartate..eu cred ca afecteaza simtul realitatii deja imitam filmele f bine ma intreb care-i urmatorul pas spre imitarea filmelor siropoase..voi, nu?


noi nu, noi traim!

Postat pe 21 Iulie 2008 00:47
Sunt de acord cu o diferenta de max.10 ani. O diferenta de varsta mai mare presupune deja diferente de mentalitate, prieteni, mod de a vedea distractia etc.
carmenbogdan_pf
Postat pe 21 Iulie 2008 08:33
Pt.APROV: Nu sunt (prea) carcotasa ( si asta nu are nicio legatura cu domeniul de activitate). Comentariul meu a fost determinat de unele postari ale tale in care te laudai cu o dragoste mare fata de o juna cu foarte multi ani mai mica decat tine. E drept ca pe vremea aia in profilul tau aparea varsta de 40+ ani. La vremea respectiva eram foarte indignata de modul in care ridicai in slavi dragostea indiferent de diferenta de varsta; in plus, din aceleasi comentarii reiesea ca esti insurat si ai copil cam de o varsta cu iubita. In ceea ce priveste topicul cu cearta... ei, aici este o alta poveste: am tot urmarit discutiile sterile dintre membrii "grupului vesel" si simteam nevoia sa "sterg putin pe jos" cu unii dintre ei. Fiecare are cate un dracusor in el. Deci si eu.
crmn
Postat pe 21 Iulie 2008 08:44
si eu cred ca dragostea nu are varsta, deoarece am o prietena care are 15 ani si umbla cu un baiat de 25 care o iubeste si cred ca vrea sa o astepte si sa o ia de sotie.....
andreeaada18
Postat pe 21 Iulie 2008 14:05
apropo eu sunt noua pe aici, numele meu este andreea
andreeaada18
Postat pe 21 Iulie 2008 14:06
Slabeste folosind fructul Basha
Miercuri,Joi,Vineri,..16,17,18.. iulie,august,septembrie,.. 2008,2009,2010...Zile nici prea "grase" de prea multe evenimente dar nici prea slabe de lipsa lor..Zile ideale este pentru cineva care slabeste folosind fructul Basha.NU TE MAI INGRASA UTILIZAND TRATAMENTE/PASTILE DE SLABIT!!SLABESTE FOLOSIND FRUCTUL BASHA(intre 6-9 kg din chiar primele saptamani de folosire a tratamentului)id:fructul_basha

Postat pe 21 Iulie 2008 14:30
eu zic, desi nu sunt neaparat o conformista, sa nu fie totusi prea mare, adik sa nu fie o imensa dif de varsta...pt ca atunci, nu stiu daca o rel serioasa are viitor
mkdisk
Postat pe 21 Iulie 2008 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help!barbat insurat! 18 De la: adina_black 6 Octombrie 2009 17:31
exista in Ro clinica unde se poate naste in apa? sunteti pentru cezariana sau nasterea normala?? 19 De la: nicoleta_douca 18 August 2009 17:48
De ce evita barbatii raspunsuri la intrebari directe??? 24 De la: greierash_is_back 5 Noiembrie 2009 20:43
avortul 60 De la: anonimy02 5 Februarie 2013 14:58
Fericirea se ascunde in mom nepremeditate! 3 De la: joana_rise 21 August 2008 03:27