Setari Cookie-uri

Ce credeti despre calugari?

a spus superb oana ...
morticia_adams
Postat pe 2 Noiembrie 2008 12:53
Unii dintre calugari sunt adevarati....sunt calugari in adevaratul sens al cuvantului,sunt calugari cu sufletul ,cu trupul....altii cred ca sunt doar umbre ale calugarilor adevarati,dar nu intotdeauna ne dam seama ca stam de vorba cu unul adevarat sau cu o umbra....E frumos traiul lor,aproape de Dumnezeu..in natura,aproape de natura..un trai sincer,pur,luminos,in comunicare cu Domnul....dar aud cateodata ca nu stiu cine s-a dus la manastire (calugarit) ca nu stiu ce i s-a intamplat sau ca nu stiu cine ce i-a facut....sunt calugari intre calugari cum sunt si oameni intre oameni....Nu trebuie sa vrei sa fii calugar doar pt ca simti ca viata ti-a esuat,sau ca ai probleme grave...NU...calugaria este o problema de suflet,de simtire,de chemare din partea Domnului...nu oricine se poate calugari ...
liza24_84
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:48
calugarii sunt persoane demne de apreciat .........
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 15:23
Oamenii se calugaresc din frustrari si nu din credinta asa ca ce sa apreciezi?
kudika002015
Postat pe 15 August 2009 18:27
De la: kudika002015, la data 2009-08-15 18:27:57Oamenii se calugaresc din frustrari si nu din credinta asa ca ce sa apreciezi?


harul!
geo_x
Postat pe 15 August 2009 23:33
De la: , la data 2008-06-05 16:59:28Sunt de acord cu tine si tocmai de accea nu inteleg care-i scopul lor. Sa se sfinteasca pe sine? Atunci de ce-i mai privim ca pe niste salvatori? Deci poate sa-mi spuna cineva in ce sens ne ajuta ei si de ce consideram manastirile ca fiind locuri sacre?


... mmda, poate cineva sa-ti raspunda... potzi sa ascultzi ??? ... asculta-n liniste... adevaru-ti vorbeste in suflet fara zgomot de cuvinte..... asculta, ... doar asculta si vei auzi, vei intzelege.... siiiiiiit.... nu te mai grabi.... ai rabdare.... asculta-n liniste.....


... Profetziile Celestine, Secretul, Legea Atractziei, OSHO- Cartea despre femei, OSHO- Emotziile- Cum sa ne eliberam de gelozie manie si teama, .... vezi titlurile astea, le gasesti la mine la profil , vizualizeaza clipurile video, citeste cartile astea doua de OSHO: Cartea despre femei si Emotziile, ultimul pe lista sau retzeta, sa-ti fie Filmu: Profetziile Celestine... e un film invizibil pt cei din intuneric... daca nu vei reusi sa-ti luminezi aura, nu vei reusi sa vezi filmul... iar ceea ce este mai sus de acest film, nici atit nu ai cum sa vezi....

Calugarii ? cum ne ajuta ei ? ..dupa ce vei parcurge tot ce ti-am recomandat, si ai o retzeta destul de lunga... vei intzelege ca cei ce ne ajuta cu adevarat, sint cei ce ne parasesc atunci cand gresim ...

"nu inteleg care-i scopul lor. Sa se sfinteasca pe sine? Atunci de ce-i mai privim ca pe niste salvatori? Deci poate sa-mi spuna cineva in ce sens ne ajuta ei ?"
Exact asa ne ajuta... prin exemplul lor... prin faptul ca au plecat din lumea tradatorilor , a mincinosilor, a curvelor ... si-ti recomanda si tie sa pleci de acolo... cercurile de fumatori iti vor intinde pachetul de tzigari , te vor servi si pe tine cu otrava lor, betzivi-ti vor oferi din sticla lor si asa mai departe,...

"spune-mi cu cine te insotzesti ca sa-ti spun eu cine esti"
Isus H. le-a vorbit tuturor, dar ce folos? "a aruncat margaritare porcilor, care apoi s-au intors si l-au muscat..."
In "Legea Atractziei" care nu e o carte de seductzie, nu e vorba de sex in ea... vei gasi mai spre sfarsitul cartzii , intrebarea si raspunsul: Cum putem sa-i ajutam pe ceilaltzi??? si raspunsul e simplu daca citesti cartea cu atentzie de la inceput.... in Legea Atractziei, e vorba despre puterea magica a gindului , care atrage in vietzile noastre, lucrurile si situatziile la care ne gandim cel mai mult; si pt ca majoritatea oamnenilor se gandesc cel mai mult la problemele pe care nu vor sa le aibe... ei tocmai pe alea le atrag in vietzile lor, tocmai pt ca se gandesc la ele...
Deci ? poate ca deduci deja raspunsul... e clar... nu putem ajuta pe nimeni pt ca nu putem sa gandim in locul lor... fiecare-si atrage in viatza lucrurile la care se gandeste cel mai mult... tu m-ai atras acum in viatza ta pt ca te-ai gandit la Isus H., la adevar, intzelepciune... si D-zeu iti raspunde de fiecare data... prin mine, prin tine, prin ea sau el, prin tot ce se petrece in jurul tau , el vorbeste cu tine... doar stai linistita si asculta.... priveste cu atentzie si asculta... asta fac si calugarii adevaratzii :)
ei asculta.... privesc si asculta... rezultatul ascultari-ti va fi , ca-l vei vedea si-l vei auzi pe dumnezeu,
vei vorbi cu el si-ti va raspunde si te vei intzelege mai clar cu el decat cu mine... si multzi vei vedea ca vor incerca sa-ti vorbeasca, dar vor face doar galagie mintzind... iar tu? vei zambi :) din lumina intzelepciunii, pt ca vei avea ochii deschisi si vei privii din adevar prin ochii lui D-eu
si D-eu este Iubirea... si ori cine priveste prin ochii iubirii , nu va simtzii frica de moarte ...

...manastirile sint doar cladiri facute de arhitectzi si ulterior de firmele de constructzii... ele nu sint nici sacre, nici sfinte, nici pagane... ele sint doar cladiri sub a caror acoperis nu te ploua :)))

" Imparatzia totului meu se afla inauntrul vostru... voi sintetzi templul lui D-zeu si tot voi putetzi fi si templul dracului... pe cine vretzi sa gazduitzi in sufletele voastre, e alegerea voastra..."

Iubirea si Ura sint cei doi musafiri care ne curteaza sufletele... daca-l lasi pe domnul Ura sa te indrume, vei vedea la ce fapte te va indruma... si evident ca si invers, deschizandu-i usa Iubirii ca sa-ti intre-n suflet, vei vedea de asemeni la ce fapte te va calauzii ... alegerile-ti apartzin si tot asa si consecintzele...

...itzi doresc decizii intzelepte in calatoria ta pe acest pamant si ulterior in nesfarsita-ti calatorie...
denis_3d25
Postat pe 16 August 2009 04:39
De la: ctl, la data 2008-07-18 12:25:08mie calugaria mi se pare o fuga de viata. Eu cred ca e mult mai greu, dar si mai pretios, sa te mentii curat si drept in mijlocul societatii, decat izolat intr-o comunitate restransa, departe de tentatiile si problemele zilnice. I-as aprecia daca si-ar dedica viata ajutorarii oamenilor, nu rugaciunilor catre Dumnezeu. Bine ca biserica se preocupa de construit locase noi si catedrale, dar n-am prea auzit sa investeasca bani in adaposturi pentru copiii strazii, asezaminte pentru batrani sau macar sa organizeze o cantina pentru oamenii fara adapost.


Calugarii ??? :))
... nu e datoria lor sa se ocupe de copii strazii, ei nu fac copii; nu ei i-au adus in aceasta lume; si ei nu sint nici organizatori politici ca sa faca ei regulile in vietzile cetatzenilor din popor. Tot asa si cu batranii... Calugar nu inseamna slujitorul copiilor strazii si nici slujitorii batranilor... imi pare rau sufletzel mic, dar ai intzeles foarte gresit despre ce e vorba... dar sint comvins ca vei intzelege cind vei creste mai mare... cindva am fost totzi adormitzi in intunericul pacatelor si nu am intzeles nimic...ura din noi ne-a orbit si ne-a surzit...dar acum, iubirea ne lumineaza sufletele si intzelepciunea-si face simtzita prezentza :) ... Calugarul este un slujitor al dragostei, un slujitor al lui d-zeu ... copii strazii de ce nu au ales sa urmeze calea calugarilor??? iar acei batrani ce-au facut cu vietzile lor si a urmasilor lor ?... au indemnat macar un singur om sa urmeze calea si invatzaturile lui Hristos??? Tu o faci?
Hristos ne asigura ca si pt un pahar cu apa pe care-l dam in numele lui , vom fi rasplatiti ; si tot asa si pt ori ce gand necurat , vom suporta consecintzele...
Fiecare-si plateste datoriile pt pacatele lui , fara exceptzii ... te asigur ca-ti vei plati toate pacatele singura si nimeni niciodata nu le va plati in locul tau sau in locul altuia... sa nu te bazezi pe faptul ca vei gasi fraierul care sa-ti plateasca pacatele .... na a ...aici nu mai merge cu figura asta :))
Totzi criminalii mizeaza pe faptul ca vor ucide pe cineva, si astfel ei nu vor mai murii :))) te asigur ca s-au inselat amarnic si ca-si mai platesc si azi pacatele savarsite acum 2009 ani in urma... cine crezi ca sint acei copii ai strazii? si cine altzii si altzii care-si platesc diverse pacate sub diverse forme? ca batrani sau hanticapatzi, sau tot felul de boli si situatzii grele??? numai dumnezeu stie pt ce plateste fiecare si in ce fel.... dar eu te asigur ca nu scapa nici unul fara sa-si plateasca greselile...
de aceea stai linistita, nu vei plati pacatele nimanui si nimeni nu le va putea platii pe ale tale :))) iti garantez cu stampila si semnatura :)
denis_3d25
Postat pe 16 August 2009 06:08
Parerea mea este ca fiecare om se afla la locul si momentul potrivit, asa cum trebuie, prin vointa lui Dumnezeu...Nimic pe lumea asta nu e intamplator si de multe ori alegerile nu le facem acum aici de fiecare data, desi exista liberul arbitru, ci ele au fost facute candva, demult, in perioada increatului, de catre insusi Dumnezeu...Fiecare trebuie sa-si invete lectia, sa-si implineasca menirea si da, a lor este una dificila, caci se roaga pentru noi toti, insa demonii cu care au de luptat, slava cerului ca nu le sunt dati mirenilor!!!
kudika037435
Postat pe 17 August 2009 00:18
Cand eram copil si vedeam un calugar sau o maica in mintea mea era ca acele persoane sunt atat de credincioase incat Dzeu le iubeste enorm si ii vedeam asa ca pe niste "ingeri".Acum dupa ce o prietena buna a devenit sora de manastire si mi-a povestit o groaza de lucruri din interior,mi-am schimbat total parerea despre ei.Stiu ca sunt tot oameni ca si noi ,supusi greselii ,dar cred ca daca si-au ales acest drum trebuie sa-l respecte si sa-l urmeze cu demnitate.
Prietena mea,a fugit pe la 16 ani in Moldova la o manastire,nu din dragoste pt Dzeu,ci din cauza unor probl familiale si de atunci se muta din manastire-n manastire,cand nu-i mai convine intr-un loc ,pleaca,mi-a povestit ca in unele locuri exista sponsorizari si calugarii sau maicile o duc excelent(berica la frigider,nu posturi etc),se mai si fumeaza pe ici pe colo,unele maici pleaca cu iubitii si chiar ea,a fost alungata dintr-un astfel de loc pt ca s-a-ntamplat ca staretul si ea sa se-ndragosteasca si ma rog,intre ei a existat o anumita legatura nefireasca pt o manastire.:(
Am fost in multe manastiri,m-am rugat,ma rog si acasa ,nu consider ca trebuie sa-l caut pe Dzeu in biserici,dar despre maici,calugari si preoti pot spune ca am o parere destul de proasta,pt ca au transformat lacasuri "sfinte" in locuri unde pacatele sunt cu mult mai multe si mai mari decat in "lumea" noastra.
Prietena mea,imbracata in straie de sora de man.(nu maica),si-a scos tacticos o tigara si fuma,in timp ce eu ma gandisem cu putin inainte sa nu fumez din respect pt imbracamintea ei si pt ca duce o alta viata.Ea a spus ca tigara e "ispita" si ca daca te confesezi-te iarta Doamne Doamne,ca nah,el e bun!
Am ramas masca si de ce mi-a povestit si de ce stiu de la altii si de ce am vazut cu proprii ochi,deci nu simt nevoia nici sa pup mana vreunui preot si nici sa ma confesez pt ca sigur n-au niciun har ca sa-mi mijloceasca iertarea lui Dzeu!
luyyzz
Postat pe 17 August 2009 11:23
Fiecare isi alege drumul pe care vrea sa-l urmeze in viata.....fie calugar,fie doctor.....politician......etc.doar sa fie multumit cu el insusi.
coridance
Postat pe 18 August 2009 19:19
este o greseala sa afirmi ca , a te calugari = a fugi de viata , calugaria nu este pentru toti si nu poate fi inteleasa de toti astfel unora le este greu sa inteleaga de ce se calugaresc uniii oameni si in viziunea lor acestia fug de viata .Eu zic exact invers , noi fugim de viata cei din lume iar ei imbratiseaza viata . Daca noi ne gandim ce vom face peste 2 zile sau 2 ani sau 20 de ani si lucram si invatam si muncim pentru scopul propus peste acei 20 de ani , ei calugarii se gandesc ce vor face dupa ce isi incheie viata in trup gandindu la ce vor face in vesnicie nu doar peste 20 de ani .Si deci cine se gandeste la viitor eu cu al meu gand de peste 20 de ani sau, el calugarul cu al lui gand de peste o viata . Pentru unii lumea se termina pe tera printre ei numarandu se cei ce isi creeaza griji cu ce ma imbrac ce mai construiesc si cu ce platesc ( cei responsabili) pt altii doar incepe aici si acesti au doar o grija , mantuirea sufletului .Din punctul celor de mai sus acestia din urma se numesc (iresponsabili). Un orizont se termina la 20 de ani , altul este infinit . ... unii vad cu mintea altii cu inima .
kudika174213
Postat pe 26 Aprilie 2010 23:46
imi pare rau sa te anunt, dar nu cred ca ai gandit profund...oamenii care intra in manastire devin ingeri inca de pe pamant, nu fuge nimeni de lume, ci innebuneste din dragoste pt Hristos. cauta in evanghelii sa vezi ce inseamna sa devii desavarsit prin renuntarea la lume si la placerile ei. tu ca simplu om nu poti face nimic fara Dumnezeu, d-apoi cum poti ajuta lumea mai mult decat Creatorul ei. lumea daca are nevoie de ajutor cere...iarta-ma daca am zis ceva gresit
kudika181997
Postat pe 13 Mai 2010 00:00
De la: kudika181997, la data 2010-05-13 00:00:13imi pare rau sa te anunt, dar nu cred ca ai gandit profund...oamenii care intra in manastire devin ingeri inca de pe pamant, nu fuge nimeni de lume, ci innebuneste din dragoste pt Hristos. cauta in evanghelii sa vezi ce inseamna sa devii desavarsit prin renuntarea la lume si la placerile ei. tu ca simplu om nu poti face nimic fara Dumnezeu, d-apoi cum poti ajuta lumea mai mult decat Creatorul ei. lumea daca are nevoie de ajutor cere...iarta-ma daca am zis ceva gresit
in manastire se gasesc cei mai complexi oameni, in general doar oameni de exceptie, de o putere nemai intalnita
kudika181997
Postat pe 13 Mai 2010 00:02
dar lucrurile din lume mai oribile de mii de ori decat acestea de ce nu le vedem. daca in lume un om este ispitit doar de un diavol, in manastire un calugar se lupta cu minim 7, si nu e minciuna, cautati in pateric. daca unii oameni precum aceasta sora de manastire au ales aceasta cale nu inseamna ca sunt calugari ci cuiere pentru haine calugaresti. de ce nu i vedem pe cei buni, de ce judecam pe altii si de fapt noi oamenii din lume ii ispitim pe calugari sa faca ceea ce fac. de ce vedem paiul din ochiul celuilalt si barna din ochii nostrii nu o vedem, nu asa spune Hristos. nu mai judecati daca nu stiti despre ce este vorba. iertati-ma
kudika181997
Postat pe 13 Mai 2010 00:09
De la: kudika181997, la data 2010-05-13 00:00:13imi pare rau sa te anunt, dar nu cred ca ai gandit profund...oamenii care intra in manastire devin ingeri inca de pe pamant,


hai sa nu exageram. cine intra in manastire nu primeste automat aripioare albe cu fulgisori.
exista insa un procent, destul de mic, care deprind taine. mic procent!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 14 Mai 2010 20:32
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-14 20:32:57
De la: kudika181997, la data 2010-05-13 00:00:13imi pare rau sa te anunt, dar nu cred ca ai gandit profund...oamenii care intra in manastire devin ingeri inca de pe pamant,


hai sa nu exageram. cine intra in manastire nu primeste automat aripioare albe cu fulgisori.
exista insa un procent, destul de mic, care deprind taine. mic procent!


ai dreptate...eu le am de altundeva....
_oktober_
Postat pe 14 Mai 2010 21:02
De la: _oktober_, la data 2010-05-14 21:02:00
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-14 20:32:57
De la: kudika181997, la data 2010-05-13 00:00:13imi pare rau sa te anunt, dar nu cred ca ai gandit profund...oamenii care intra in manastire devin ingeri inca de pe pamant,


hai sa nu exageram. cine intra in manastire nu primeste automat aripioare albe cu fulgisori.
exista insa un procent, destul de mic, care deprind taine. mic procent!


ai dreptate...eu le am de altundeva....



da' de unde le ai??
geo_reincarcat_iara
Postat pe 14 Mai 2010 21:05
...va trebui sa te omor daca iti spun....
_oktober_
Postat pe 14 Mai 2010 21:09
De la: _oktober_, la data 2010-05-14 21:09:39 ...va trebui sa te omor daca iti spun....



ce nu fac io pentru binele familiei
geo_reincarcat_iara
Postat pe 14 Mai 2010 21:15
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-14 21:15:48
De la: _oktober_, la data 2010-05-14 21:09:39 ...va trebui sa te omor daca iti spun....



ce nu fac io pentru binele familiei



cine a spus ceva de bine? convoc sedinta extraordinara!
_oktober_
Postat pe 14 Mai 2010 21:23
Ai uitat sa-ti iei pastilele
kudika319691
Postat pe 5 Septembrie 2010 03:11
atunci cad nu mai poti si vrei sa te refugiezi undeva sa nu ai dea face cu cei din jurul tau asa cum ma simpt eu acum.si as vrea sa ma refugiez undeva. dar inxcerc singura sa ma ridic sa sa fiu puternica. incercati sa va ridicati moralu singuri oameni buni si nu va duceti sa ca calugariti
kudika384511
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PLANETA MOLDOVA 230 De la: kudika141011 18 Ianuarie 2011 09:40
social - copii neglijati de parintii plecati la munca in strainatate 26 De la: izvolinschi 21 Februarie 2014 09:00
Este bine,sau rau,sa copiem obiceiurile altor popoare??? 27 De la: eka 8 Noiembrie 2009 18:42
Ajutor! Mi s-a rupt proteza, nu mai pot sa merg! 50 De la: dragalaspui 6 Septembrie 2008 01:10
va cer din toata inima parerea!!!!!!! 48 De la: cristio2006 11 Decembrie 2009 11:50