Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

Sunt curioasa ce carti se mai citesc in zilele noastre. Eu citesc acum Funky Business, o carte despre cariera, scrisa de 2 oameni exceptionali. Apropo, va recomand si voua sa o cititi. Puteti participa la un concurs organizat de un site de joburi, si castigati cartea aceasta si alte carti interesante zic eu, cel putin dupa titlu. http://www.yourjobs.ro/index.php?act=articole&send=272
allyssa
Postat pe 14 Iunie 2008 15:57
Uite o carte buna..."M-am hotarat sa devin prost" .. Pe bune...nu e gluma..insa e plina de "glume"...V-o recomand ...nu sa deveniti prosti...ci doar sa vedeti pana unde duce prostia...:)) Super cartea..o citit in 2 seri maxim ..ca nu e un volum foarte mare..insa e foarte la obiect..doar vreo 100 de pagini ..si nici nu costa o avere..se gaseste in librarii ...:)) Sper la lectura... P.s.Chiar imi place topicu asta...uite asha mai gasim cate ceva interesant de citit..
mia_mia
Postat pe 15 Iunie 2008 00:15
eeee da! saptamana trecuta am citit o carte foarte interesanta. este o poveste de dragoste dintre o elvetianca si un african. se numeste ,,INDRAGOSTITA DE UN MASAI'' si este o poveste adevarata.am aflat multe lucruri interesante despre triburile africane. se pare ca are si continuare. acum caut urmatorul volum.
aaaa! autoarea se numeste CORINE HOFMAN si a scris cartea pentru fetita ei. mi-a placut la nebunie. :)))

Postat pe 16 Iunie 2008 10:58
mia,MARTIN PAGE?am sa caut cartea......
mie mi-a placut cartea 11 minute de Paulo Coelho.....
alone
Postat pe 16 Iunie 2008 11:32
Onnyta, eu am vazut filmul"indragostita de un masai". ti-l recomand.

Postat pe 18 Iunie 2008 07:31
:)) mersi mary! acum mi-am cumparat continuarea. ADIO AFRICA. parca e altceva cand citesti povestea si vezi cu ochii mintii.

Postat pe 18 Iunie 2008 10:58
Depinde de persoana si de moment. De la cele de specialitate pana la cele filosofice. Conteaza si ce citesti si cat, dar mai ales ce-ti ramane, ce inveti din cartile respective. Mesajul si felul in care acesta te "transforma".

Postat pe 4 Iulie 2008 02:35
va recomand din suflet paulo coelho-alchimistul,diavolul si domnisoara prym,al cincelea munte..sunt superbe:X:X:X:X
criss_a
Postat pe 10 Iulie 2008 10:50
se pare ca lumea mai citeste in lumea asta searbada si lipsita de simplul si logicul bun simt. felicitarile mele!
sa completez si eu lista? Ma numesc Rosu, a lui Orhan Pamuk. carte aparuta in 2006 dar care a luat premiul Nobel pt literatura. un amalgam de orient si filosofie, amintirea copilariei si incadrarea in viata cea crunta, iubire, descoperirea frumosului si a aliantelor dintre culturi...

Postat pe 10 Iulie 2008 16:12
am auzit de cartea lui dan puric "cine suntem" , mi-a fost si mie recomandata de cineva, dar nu am apucat sa o citesc inca :) este o idee buna sa ne mai consultam in privinta lecturii din cand in cand :)

Postat pe 11 Iulie 2008 14:02
Eu sunt indragostita de cartile lui Mircea Eliade!!!

Postat pe 11 Iulie 2008 14:12
Eu acum citesc "cartea cu bunici"si chiar o recomand.

Postat pe 18 Iulie 2008 20:10
Acum citesc Doctor Faustus- Thomas Mann. Este o carte grea, dar cred ca merita, dupa ce ai citit Faust, de Goethe, ca sa poti intelege mitul faustic. Si Falsificatorii de bani e foarte tare, a lui Andre Gide. Iar ca poezie va recomand Omar Khayyam, preferatul meu.
Circe
Postat pe 25 Iulie 2008 11:46
Vad ca Paulo Coelho e f cautat, nu am gasit absolut nimic interesant la autorul asta, e ceva put comercial si de proasta calitate.
Circe
Postat pe 25 Iulie 2008 11:48
N-am mai citit de mult, insa in ultima perioada ma apucat frenezia cititului. O a doua adolescenta, cei drept mai selectiva...
am recitit Shogun-ul, am citit "Noaptea de Sanzaiene"(Eliade) , am citit o carte foarte interesanta"Svetlana" de Octav Desila si citesc extrem de incet, aproape chinuitor, "Citadela" de A. de Saint-Exupery.O recomand celor cu rabdare

Postat pe 27 Iulie 2008 12:41
si eu sunt fan mircea eliade , am citit cateva carti de-ale lui si mi s-a parut un scriior fantastic! il recomand tuturor celor carora le plac romanele subiective si scrierile fantastice , este nemaipomenit!

Postat pe 30 Iulie 2008 00:09
am citit si eu "ma numesc rosu", e intr-adevar geniala.. eu, la cei 15 ani ai mei, nu citesc carti, devorez carti.. post-modernistii sunt printre preferatii mei..cartarescu, rogozanu, cosovei, liiceanu, iaru sunt foarte tari..am citit aproape toate cartile din colectia "rasul lumii", cred ca "ghidul nesimtitului" e cea mai cunoscuta, "bazar bizar" e iarasi foarte buna tot de paraschivescu.
adamfi
Postat pe 30 Iulie 2008 01:21
Draga Circe,
ai dreptate si este normal sa observi asta cand citesti carti "adevarate". Daca tot mergem pe Marea Literalura incearca si Memoriile lui Hadrian de Marguerite Yourcenar sigur iti va placea. Spor la lecturile adevarate.
dragaica
Postat pe 30 Iulie 2008 07:00
se mai citesc carti ???? woowww. credeam ca a apus de mult timp vremea aia. sau cel putin, cei ce citesc sunt mai romantici, mai retrasi. Imi cer scuze in cazul asta.

Postat pe 30 Iulie 2008 09:24
carti se citesc...iar eu le citesc cu aceeasi frenezie cu care le citeam si cand aveam 13-14 ani....
pt ca simteam nevoia sa redevin pt putin copil si sa reintru in atmosfera povestilor cu dragoni si cavaleri si povesti despre calatorii fantastice....

Licia Troisi - Cronicile Lumii de Deasupre (cartea pe care o am eu e in italiana si din pacate nu am habar daca se gaseste prin librariile romanesti) titlul original e : Cronache del Mondo Emerso.

C.S. Lewis -Cronicile Narniei asta cu siguranta se gaseste in librariile romanesti chiar si pe volume.
aaaa si sa nu uit favoritele mele desi inca astept ultimul volum si il pandesc mai ceva ca un copil mic...

Christopher Paolini - Eragon si volumul 2 care se numeste Eldest.

dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Iulie 2008 09:46
si eu am citit 'Indragostita de un masai' anul trecut si mi s-a parut f interesanta.o recomand si eu.e superba.
dinita_rdv
Postat pe 30 Iulie 2008 12:25
Mie mi a placut mult cartea Mihaelei Radulescu-despre lucrurile simple si cartile lui Alice Nastase.
madutzaMik
Postat pe 30 Iulie 2008 14:55
Tocmai am terminat de citit "Totul se plateste". Mi-a placut titlul si nu am fost dezamagita nici de continut.
Cristinaaaa
Postat pe 31 Iulie 2008 02:11
Am citit si eu Eragon si Eldest... superbe amandoua... abia astept sa apara urmatorul volum.
Cel mai super scriitor mi se pare, totusi, Mircea Eliade.
Ultimele mele lecturi... am recitit Contele de Monte Cristo de Al. Dumas ... era cartea mea preferata in adolescenta. Am citit si toate 3 partile de la Stapanul Inelelot de Tolkien si Hobbitul.. super misto. Imi plac mie astea fantastice si aventurile... :D mi`era dor de povesti. Vi le recomand.
Din pacate nu prea am timp sa citesc literatura... prea ocupata sa citesc "literatura de specialitate".
Parerea mea e ca nu ar trebui sa fie considerate demodate cartile sau verbul "a citi". Din pacate, oamenii au prea putin timp in ziua de azi pentru "chestii dinastea".
mainedimineata
Postat pe 31 Iulie 2008 04:15
urmatorul volum apare pe 20 septembrie ....*(google) si se va numi...Brisingr... si merita citite si recitite,...apropo am uitat sa mentionez "fratia inelului" pe care tocmai am reinceput-o.... superba trilogie si nu se compara cu filmul...pt cine prefera "cinemagia". cartea e mult mai completa si mai..... altfel noh cu ii place sa citeasca intelege despre ce anume vorbesc.
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Iulie 2008 04:26
Romanele adolescentei mele au fost cele scrise de Balzac, Dumas si Zevaco. Mi-au placut la nebunie. Din literatura romana va recomand"Venea o moara pe Siret", de Mihail Sadoveanu, iar din cea universala ,"Quo Vadis", de H Sienkiewicz, astea celor care citesc literatura usoara, pentru relaxare.
gabriela_esty
Postat pe 31 Iulie 2008 04:43
Voi incerca din nou sa citesc ceva de Eliade, desi am incercat "Romanul adolescentului miop", dar nu mi-a placut.Dintre scriitorii romani contemporani vremurilor noastre ii prefer pe Marin Preda si Nichita Stanescu.

gabriela_esty
Postat pe 31 Iulie 2008 04:46
Eu recomand calduros cartile lui haruki murakami in spacial "la sud de granita la vest de soare" si "iubita mea sputnik"
nephiliaclaviceps23
Postat pe 31 Iulie 2008 08:10
Eu tocmai am terminat de citit Shogun, iar acum ma pregatesc sa citesc Tai-Pan. Cartile lui Coelho sunt foarte frumoase, foarte usor de citit si iti amintesti mereu de ele. Va recomand Alchimistul si Veronica se hotaraste sa moara
puma_girl
Postat pe 31 Iulie 2008 08:41
Il ador pe Frederick Forsyth!!! Daca a citit cineva vre-una din cartile sala as fi incantata sa impartasim cateva opinii. Printre autorii mei preferati se numara Robert Ludlum - Trilogia Bourne si Victor Ostrovsky
Recent am lecturat un roman scris de Susan Howatch - "Domeniul Pennamric" - excaptional...o recomand din toata inima
gangstergrl
Postat pe 31 Iulie 2008 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Recomandare 2 De la: eu_ovidiu 19 Decembrie 2010 16:33
Vand carti! 2 De la: marinaruxandra 22 Noiembrie 2010 12:52
Nicolae Manolescu - Istoria criticã a literaturii române 298 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
Debutant Proza scurta 3 De la: iulia069834 8 Mai 2010 20:48
Concurs Zori de zi 5 De la: andres13 7 Martie 2012 05:49